IEDER ZIJN EIGEN WEG... ZICHZELF BLIJVEN Stroom van geschenken voor Hansje- van-nog-geen-dag in Alplien Rijn Göttingen zegt trots: Hitler is onze ereburger! Mirror wint de strijd om Odhams Press Ook stapel spaarbankboekjes KUNSTMAAN MISLUKTE Kings concern is de grootste persgroep ter wereld geworden Onze Bridgerubriek Bridgevraag van deze week: Zuid gever, nz kwetsbaar - viertallenwed- stryd robberbridge). Zuid heeft: Sch. 6; ha. H B 10 8 7 4 3; ru. V 6 4 2; kl. 3 Het bieden gaat: zuid pas - west 1 ruiten - noord 1 harten - oost 3 klaveren - zuid 4 harten - west 5 klaveren - noord pas - oost 6 klave ren - wat moet zuid doen? Antwoord elders op deze pagina. Iedereen die veel aan competitlesport heeft gedaan, weet welke spanningen zich vóór en tijdens een „beslissende" wedstrijd kunnen opéénhopen. Ieder der concurrenten heeft zich voorgenomen het zo voortreffelijk mogelijk te doen - een ieder heeft zich terdege voorbereid en komt met de best bedoelde techni sche en tactische instructies in het strijdperk. Het resultaat ervan is niet altijd goed - juist door alle voornemens en voorbereidingen dreigt de stijl iets krampachtigs, iets anders dan an ders te krijgen. Zou men alle beslis sende ivedstrijden en partijen van talrijke sporten en spelen achteraf analyseren, dan zou men bemerken dat veelal die partij won die het snelst zichzelf wist te worden - met fouten en al! Juist dit „vooral geen fouten maken" en alles „super-subliem willen doen" is een grote vijand van de wedstrfjd-brid- gespeler die voor een belangrijke wed strijd staat. Tot welke enormiteiten deze instelling aanleiding kan geven, wordt treffend gedemonstreerd met het on derstaande spel uit de vorige week ge speelde competitiewedstrijd tussen de Bridgekring 1935 uit Rotterdam en de Utrechtse Bridge Club, in welke match UBC de tegenpartij uitschakelde voor het meesterklassekampioenschap. Sch. H B Ha. A 8 2 Ru. A V B 10 6 Kl. 10 6 3 Sch. V 8 2 Ha. 10 4 Ru. H 9 3 Kl. A B 8 5 2 N Sch. 10 7 4 w o Ha. B 9 5 3 u Ru. 7 5 2 Z Kl. 9 7 4 Sch. A 9 6 5 3 Ha. H V 7 6 Ru. 8 4 Kl. H V Zuid gever, allen kwetsbaar. Een eerste blik op de legerscharen toont, dat v (dankzij bijzonder gunstige kaartverdeling - en dus onbiedbaar) klein slem kunnen maken in: sansatout, schoppen en ruiten. Met harten als troef echter zitten er „slechts" elf slagen in. Aan tafel I echter gebeurde het vol gende. NZ boden tot 4 harten (zuid 1 schoppen - noord 3 ruiten - zuid 3 har ten - noord 4 harten) engingen één down. De westspeler kwam uit met ru. 9 - de oude list om weg te spelen van een heer, waarin vermoedelijk aas-vrouw in de dummy (hier: noord» zal verschijnen. Zuid had zonder twijfel in noord moe ten snijden, doch was bang voor één kaartverdeling: 5 ruitens met de heer by oost, en ook by oost kl. aas - in welk geval zuid inderdaad down gaat door te snüden. De leider liet dus ruiten aas in noord nemen, speelde drie malen troef en gaf toen aan west de ruitenheer weg. West vervolgde met kl. aas en nogmaals kl. - zodat zuid aan slag kwam. Er bleef nu niets meer over dan snyden op schoppen vrouw, doch zuid had zyn slagen ver keerd gelegd en dacht dat de snit niet meer nodig was: het einde kwam dus met een tragische één down. Dacht UBC in dit spel een ernstig verlies te boeken, nog sterker was de fantasie aan de andere tafel. Daar ging het bieden tussen nz: zuid 1 schoppen - noord 2 ruiten - zuid 2 harten - noord 3 klaveren - zuid 3 sansatout - allen passen. West besloot, ondanks het bieden, toch maar met klaveren uit te komen en zuid won slag 1 met kl. heer. Als ik op ruiten snyd, komt oost aan slag dacht zuid en dan ga ik down in klave ren. Ergo bedacht zuid een briljanter plan: in slag 2 een kleine ruiten uit zuid naar de sch. heer - en in de volgen de slag schoppen boer na, die oost en zuid lieten lopen. West kwam dus met sch. vrouw aan slag - en zyn tegen stander (zuid) meende waarschynlyk, dat west nooit klaveren zou durven spe len. Hy vergiste zich - Jaap Kokkes leg de kl. aas cp tafel en zuid ging eén down in 3 sa! Antwoord op bridgevraag van deze week: In dit probleem is de kwetsbaarheid (nz kwetsbaar, ow dus niet) van door slaggevende betekenis. Zuia mag aanne men, dat hy in een zes-hartenbod ten minste 3 gedoubleerd (800 punten) down gaat, misschien zelfs 4 down. Daar de niet-kwetsbare slam der tegenparty bo vendien slechts 920 zou opbrengen (300 500+120), is het onjuist voor een mogeiyke kleine besparing van 120 pun ten (920800) met 6 harten te „red den". Bovendien.de partner zou schoppenaas kunnen hebben, in welk ge val het slambod der tegenparty ineens down te spelen valt. Alle overwegingen samen maken, dat zuid slechts één goede actie heeft: pas. In de praktyk h&d de partner inderdaad schoppenaas! H. W. FILARSKI Breuk gelijmd in de demissionaire Belgische regering (Van onze Brusselse correspondent) De huidige Belgische regering blyft effectief aan het bewind. Die verstan dige maatregel hebben de leden van het kabinet gistermiddag na vele uren over leg genomen; hetgeen ook voor het aan zien van België in de wereld en voor de toestand in het binnenland juist is. vyftien uitvoeringsbesluiten van de eenheidswet zullen nog worden afgekon digd ea er zullen geen belastingen wor den verhoogd wanneer niet tegelijkertijd uitgaven zullen worden verminderd. De zogenaamde voorheffing en de herzie ning van de werkloosheidsuitkeringen zullen voorlopig niet het onderwerp van Koninkiyke besluiten worden. Dat is dus een succes, dat de liberalen hebben we ten te boeken. komt men voor een kort mo ment iets nader tot elkaar, om dan weer uit elkaar te vliegen en ieder zyn eigen weg te gaan: de één naar links, de ander naar rechts, bezeten door alles wat hen bezig houdt en nooit los laat Dit is géén winst! De klok laat zich echter niet terugzetten. U zult uw zaakjes zélf moeten opknappen. Succes ermee! FANTASIO ZATERDAG 25 FEBRUARI 1961 De Alphenaren zijn erg in hun schik met hun 25.000ste inwoner. Het gevolg was een stroom ge schenken. die gisteren de hele dag bleef aanhouden. Zo was er ook een grote fruitmand van het ge- mentebestuur. die een mooi plaatsje kreeg in de flat aan de Nachtegaal straat 33 in Alphen kreeg. Natuur lijk kwamen burgemeester Z. Bruins Slot en zijn echtgenote ver gezeld van de gemeente-secretaris A. Veenhuysen een kijkje nemen. De burgervader hoopte, dat de zich van niets bewust zynde Hansje zou op groeien tot een prima zoon en bood een spaarbankboekje met f 150 aan. Moeder Van den Elzen-Zeeuwen kreeg een fraai bloemstuk van mevrouw Bruins Slot. De Alphense Middenstandsvereniging liet zich ook al niet onbetuigd. De heer C. A. Bos bood namens deze organisatie een kinderwagen aan. die de heer en mevrouw Van den Elzen wel in de eta lage hadden zien staan, maar die net iets boven hun begroting uitging. Ook kreeg het gelukkige echtpaar een kin derstoel en een speel box. De directrice van de landbouwhuishoudschool, mej. R. C. de Vries bood met twee van haar leer- lingetjes gelukwensen en een kruippakje aan. Vele spaarbankboekjes waren even zo vele gewaardeerde geschenken. Ze waren van de oudste spaarbank in Alphen, de Nutsspaarbank, de Boerenleenbank, de Alphense Bank en de Maatschappy Zie kenfonds, wiens voorzitter, de heer D. Groeneveld de gebruikelijke vergoeding van het fonds uitbetaalde en bloemen aanbood. En dan te bedenken, dat de stroom van geschenken hun neus voorby was gegaan als een kennis hen niet verkeerd had voorgelicht over de openstelling van het gemeentehuis. Daardoor stelde de gelukkige vader de aangifte van de 25.000ste uit tot gisteren. Hansje was immers donderdagmorgen al om vyf minuten voor zeven geboren... grote naam heeft als wetenschappelijk centrum, vooral op natuurkundig gebied. Talryke Duitse Nobelpryswinnaars ko men uit deze stad, die thans plotseling nog zo „trouw" de nazigrootheden in ere houdt. Een der Westduitse bladen citeerde de Göttinger dichter Lichtenberg in dit verband, die eens gezegd heeft: „Men kan werkelyk niet weten of men toch in het gekkenhuis zit Een poging van de Amerikanen om met behulp van een viertraps raket van het type Juno II een kunstmaan in een baan om de aarde te brengen, is gister avond mislukt, doordat de bovenste trappen niet goed functioneerden. Aan genomen wordt dat het apparaat in de Atlantische Oceaan is terechtgekomen, kort nadat het van de basis Cape Ca naveral in Florida was afgeschoten. De Amerikanen hadden met behulp van de 42,3 kg wegende satelliet, die in geval de proef geslaagd was de naam Explorer X had gekregen, de ionosfeer willen onderzoeken met 't oog op de ra dio- en televisieverbindingen. Hiertoe was de kunstmaan o.a. uitgerust met 6 zenders meer dan enige vorige satelliet. Bielefeld schakelt over op aardgas (Van onze correspondent) Als eerste grote Duitse stad zal Biele feld in de nabije toekomst zyn gasbedryf op het verbruik van aardgas omschake len. Hierdoor is een contract gesloten met het consortium „Brigitta-Mobil Oil" voor de jaariykse levering van plus minus 25 miljoen kubieke meters aard gas uit het in 1959 ontdekte veld „Gol denstedt Vechta" (Zuid-Oldenburg in Duitsland). Er zal een pijpleiding van ongeveer 100 kilometer lengte worden aangelegd. Met deze werkzaamheden zal dit voorjaar worden begonnen. Dit Duitse gasveld Goldenstedt is vorig jaar genoemd in verband met de opzienbarende gasvondsten te Slochteren (Gr.). Er gingen toen geruchten, dat Slochteren en Goldenstedt deel zouden uitmaken van een geweldig aardgasveld dat de grote vondsten in de Sahara zelfs zou overtreffen. Het aardgas van Gol denstedt komt voor in de bontzandsteen formatie. In deze overbezette tyd gaat ieder, vervuld van de eigen problemen, zyn eigen weg. De één naar links, de ander naar réchts, kortom, men trekt zich van elkanders levensgang maar weinig aan. Men hoort véél praten over een broederschap der „volken" we ïyken er verder vandaan dan ooit! maar hoe staat 't nu eigeniyk met een broeder schap der „mensen"? Slechts wanneer de nood door ziekte of andere oorzaken ten hoogste, is gestegen lijkt de één zicli voor de ander te interesseren. En wanneer dan de slag gevallen is, wordt even o! héél even maar aan die ander gedacht. Dan neemt de onafgebroken levensstroom U weer mee en gaat ge verder op de levensweg: alléén, en eenzaam, ondanks de massa om U heen Ondanks alle fraaie fra seologie is dit de waarheid Het is ook niet anders moge- lyk in een bikkelharde, in ieder opzicht veeleisende en overbe laste maatschappy, waarin ge alle krachten inspannen moet, om U te handhaven op de plaats waar ge gesteld zijt, dan wel het hoofd boven water te houden. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat blyven er de za- kelyke of persoonlyke besognes, die iedere dag opgeknapt moe ten worden, omdat ze géén en kel ultsel kunnen ïyden! Daarbovenop komen véél sterker dan vroeger! de veler lei afleidingen, die iedereen van her naar hot doen „jagen". Dit alles maakt, dat slechts weinigen nog oog voor anderen (kunnen) hebben, laat staan, dat men zich werkelyk en waar achtig voor elkander interes seert. In „rustiger" tyd was dat wel anders Toén kwamen de mensen op avondjes tesaam, om eens by te praten (hoe verstond men de kunst van „converseren"!) en niet uitsluitend naar de televisie te kyken, zoals nu, waarby dan ieder woord als „overbodig" wordt gekwalificeerd. Toén ontmoetten de mannen elkaar op discussie-avonden, waarop over tal van zaken van gedachten werd gewisseld. Toén maakten wij of onze vaders lange wandelingen met vrienden en elkaar deelgenoot van alle plezierigheden of zwa righeden van het leven, gaven elkaar goede raad en steun. Thans raast men in zyn auto door het land en er is nauwe- lyks gelegenheid voor een „goed gesprek", omdat de bestuurder de ogen niet van de weg mag afhouden. En zo kan ik in duizenderlei toonaard U verder opsommen, waarom dat „goede gesprek" niet meer mogeiyk is, zelfs op sociëteiten niet, omdat men daar de handen vol heeft met zyn kaarten en zyn kegels Misschien.héél misschien, is er hier en daar nog tyd voor een kalm praatje. Vindt de een gelegen heid iets minder oppervlakkig door te dringen in het wèrke- lyke zleleleven van de ander, maanden een Londense editie gaat uit geven, gezet door middel van tele-type, waardoor het lezerstal zonder twyfel nog meer zal toenemen. De man die de Guardian in Londen gaat drukken is Roy Thomson, name ly k op de persen van de onlangs door hem veroverde Sunday Times. Dit is echter alleen een drukorder. De Guar dian, welke door een trust beheerd wordt, is beveiligd tegen speculatieve beurstransacties, zodat niemand met duistere bedoelingen vat op deze be roemde Europese krant zal krijgen. „Schap" voor bakkersbedrijf en consumentenbelang (Van onze Haagse correspondent) In de gisteren te Den Haag gehouden penbare vergadering van de S.E.R. zijn de ontwerp-adviezen vastgesteld met betrekking tot de instelling van een bedryfschap voor het bakkersbe drijf en voor de vlasindustrie, alsmede het ontwerp-advies tot wijziging van het instellingsbesluit bedrijfschap schil dersbedrijf. Tydens de discussies over het be dryfschap voor het bakkersbedryf werd de aandacht gevestigd op de belangen van de consument en men vroeg zich af of deze niet in het gedrang kwamen. Over de vorm van het betrekken van de belangen van de consument in dit „schap" zal de organisatiecommissie van de S.E.R. zich thans nader beraden en de raad hierover een nota doen toeko men. AMPULLEN MORFINE TE GRONINGEN VERDWENEN Aan de Veemarktstraat te Groningen zyn gistermiddag omstreeks twaalf uur uit een daar geparkeerde doktersauto vier doosjes verdwenen, met ongeveer 40 ampullen morfine en andere verdovende stoffen. Later werden tèr plaatse van de verdwyning de vier doosjes maar nog slechts zeven ampullen teruggevonden. Onbekend gebleven kinderen zouden deze doosjes met ampullen op straat hebben gegooid. In een politiebericht, dat gisteravond is uitgegaan, wordt een ieder die inlichtingen kan verschaffen gevraagd zich by de recherche te melden (tel. 05900/23444 toestel 43). Ook de namen van andere nazi's in fraai stadsboek je (Van onze correspondent in Bonn) In een oplaag van 3000 exem plaren laat de Westduitse universi teitsstad Göttingen tweemaal per maand een fraai boekje verschijnen dat in hotels, restaurants en ben zinestations gratis ter beschikking van toeristen wordt gesteld. Het draagt de naam ,,14 dagen Göttin gen". En in de laatste editie van dit boekje wil het Göttinger stads bestuur de vreemdelingen dan toch eens eventjes uitvoerig bekend maken met alle ereburgers van de stad. In het artikel over deze ereburgers staat: „Daar zien wjj als ereburger in de jongste tyd, op 19 april 1933, de Führer, op 19 oktober 1934 de minister voor Cultuur Rust, voorts Ludolf Haase, de stryder van de beweging in Göttingen. Dan, ter gelegenheid van het universi- teitsjubileum, de staf-chef Viktor Lutze, de dichter Börries von Münchhausen en als jongste ereburger Rijks minister dr. Frick". Dat met de Führer Hitler wordt be doeld ls vry duidelyk. Ludolf Haase was een nazi van het eerste uur in Göttin gen; Lutze was staf-chef van de beruch te S.A., Frick de op 16 oktober 1946 in Neurenberg opgehangen nazileider en Hitiers minister van Binnenlandse Zaken. En dit alles terwyi Göttingen zo'n (Van onze Londense correspondent) Zoals te verwachten was heeft de Daily Mirrorgroep de strijd om Odhams Press, welke meer dan vier weken heeft geduurd, glansrijk gewonnen. Cecil King, de president-directeur van de Mirror, heeft zijn machtige tegenstander Roy Thomson, die een fusie met Odhams had willen aangaan, overtroefd door zijn aanbod aan Odhams aandeelhou ders van 30 miljoen pond ten dele in contanten te betalen. Thomson kon hier niet tegen op en geeft toe, dat hij de slag heeft verloren. Hier door is thans de Mirrorgroep het grootste uitgeversconcern van dag bladen en periodieken ter wereld. Daily Mail voelt zich nu bedreigd Het concern omvat de Daily Mirror (oplaag 4,5 miljoen, „grootste dagblad van het heelal", zoals het dagelyks trots verkondigt), de Sunday Pictorial, de Daily Herald (aparte NV, 51 pet der aandelen van Odhams. 49 pet van het Britse verbond van vakverenigingen, het Trade Union Congress), de People (zon dagsblad van Odhams) en verder 200 week- en maandbladen waaronder de in massale oplage verschynende geïllus treerde vrouwenbladen, tal van techni sche tydschriften en nog 300 andere publikaties. Een grote hoeveelheid hiervan zal worden ingebracht door Odhams. Het was de Mirror uitsluitend om het bezit van deze concurrerende periodieken te doen. met het oogmerk een doelmatiger exploitatie van de gezameiyke uitga ven mogeiyk te maken. De Mirror heeft verder belangen by krantenpa pier, pulp-, inkt- en kartonfabriéken. De totale waarde van het Mirror-con cern is 100 miljoen pond. Herald blijft bestaan Sir Christopher Chancellor, Odhams president, heeft gezegd dat zyn bezwa ren tegen het plan van de Mirror nog steeds van kracht zyn, maar dat hy de aandeelhouders het Mirror-aanbod niet kan ontraden. King, wiens oom de al lerberoemdste Engelse krantenkoning Northcliffe is geweest, de uitvinder van de moderne massapers, heeft herhaald dat hy het voortbestaan van de Daily Herald gedurende de eerstvolgende ze ven jaar zal waarborgen, hoewel hy als er een koper voor de Herald komt opdagen, het blad waarschynlijk van de hand zal doen. Maar ook in dit geval is de levensduur van zeven jaar gega randeerd. De krant welke zich thans bedreigd voelt is Lord Rothermere's conservatie ve Daily Mail, welke vorig jaar zoveel stof heeft doen opwaaien door de libe rale News Chronicle met huid en haar op te slokken. De Daily Mail heeft welis waar nog altijd een oplaag van 2,7 mil joen, maar dit geeft in Engeland geen enkele bestaanszekerheid omdat de gro te adverteerders behalve op de commer ciële televisie zich hoe langer hoe meer op de bladen met de allergrootste op lagen werpen en op de kwaliteitsbladen met geringe oplagen. De populaire bladen welke achter biyven bij de Mirror en de Daily Ex press (ook een oplage van bijna 4 mil joen), staan daarom met de rug tegen de muur. Rothermere heeft reeds con tact met Thomson opgenomen. Ze heb ben nameiyk laten weten dat zy donder dag samen hebben geluncht en er de yskoude mededeling op laten volgen, dat er niet over zaken is gesproken Komende fusies geheim Inderdaad worden komende fusies meestal geheim gehouden om te zorgen dat de transactie zo zakelyk mogeiyk verloopt. Indien de Daily Mail en Thompson samen in zee zouden gaan, zouden zy zich als het grootste, meest gevarieerde dagbladconcern tegenover het grootste tydschriftenconcem van de Mirror plaatsen en een belangryk lok aas voor de grote advertenties worden. Thomson bezit de Scotsman en an dere provinciale bladen alsmede de in drukwekkende Sunday Times. De Mir ror bezit ook een aantal provinciale bla den en de Londense Daily Sketch, welke op apegapen ligt. De Mirror heeft als krant, welke als regel Labour steunt hoewel de band losser is geworden dan vlak na de oorlog toen er gezegd kon worden dat Mirror de overweldigende Labour-zege van 1945 heeft helpen totstand brengen er wei nig belang by om het leven van de kwy- nende Herald te redden. Het is jammer, want de Herald is een veel betere krant geworden sinds zy kort geleden redac tioneel onafhankelyk van de vakbewe ging werd en zich in de richting van de diep betreurde News Chronicle be gint te ontplooien. Bemoedigend verschijnsel By dit alles is het een bemoedigend verschijnsel dat de kwaliteitsbladen steeds meer lezers trekken. Een openie- blad als de liberale Guardian (oplaag een kwart miljoen) verheugt zich op het ogenblik in zulk een grote bloei, dat het blad hetwelk in Manchester geredi geerd en gedrukt wordt, over enkele

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 6