Koningin en ministers bij openingboekenweek UITERSTEN Man vloog in brand Husqvarna Met een enkel woord Komt kottertje vandaag vlot? Huidgenezing P U ROL Agenda PICTOGRAM m ZATERDAG 25 FEBRUARI 1961 ■ps ij het zoeken naar nieuwe verhou- dingen in Afrika doen zich twee uitersten voor: Algerije, waar de blanke minderheid haar rechten, die zij anders verloren waant, met steun van het moederland gewapenderhand verdedigt, en Kongo, waar de zwarte meerderheid nog altijd niet tot het evenwichtige besef is gekomen, dat de basis voor héér rechten in het nakomen van haar plichten is gelegen. In beide gevallen kan men bezwaarlijk van een aanlokkelijke etalage spreken, in Kon go niet voor een Afrikaans-nationalis tische oplossing, in Algerije al evenmin voor een Frans-patriottische. De fout zowel in noord- als in midden-Afrika is gelijk: een onredelijk perfectionisme, dat onvoldoende rekening houdt met de andere party. De een kan niet buiten de ander en het is nu de büna onmo gelijke taak, resp. voor De Gaulle en voor Hammarskjöld, de antipoden al thans iets dichter bij elkaar te bren gen. De Franse president staat daarby voor een betrekkeiyk ongecompliceerde toestand, die evenwel ernstig bezwaard is door de langdurigheid van het con flict; de secretaris-generaal der. Ver enigde Naties heeft wel het voordeel, dat hij vry snel by het zoeken naar een oplossing is betrokken, maar dat aller lei factoren hebben bijgedragen tot het ontstaan van een ware Gordiaanse knoop. En die knoop mag hy dan niet eens doorhakken, maar zal hy heel langzaam moeten ontwarren. Wat Algerije betreft, kan er, na een vry langdurige periode van toch nog dreigende mislukking, thans eindelijk van een voorlopig suc ces gesproken worden. Vandaag immers zouden De Gaulle en het Tunesische staatshoofd, president Habib Bourgui- ba, elkaar ontmoeten in een poging om gedurende het weekeinde een stap dich ter bij het einde van de strijd in Alge rije te geraken. Bourguiba heeft, zoals men weet, de laatste weken voor her stel van gezondheid in Zürich vertoefd. Als hoge gast van de Franse regering logeert hy vandaag en morgen in een kasteel te Champ, al zullen de officiële besprekingen naar alle waarschijnlyk- heid in het slot van Rambouillet ge voerd worden, waar de Franse president nog kort geleden Bondskanselier Ade nauer en premier Macmillan voor be langrijke conferenties onder vier ogen ontving. Dezer dagen deed het opmer- keiyke gerucht in de Franse hoofdstad de ronde, dat president De Gaulle, als levend bewijs voor zyn goede wil, de vice-premier uit de voorlopige regering van Ferhat Abbas, Ben Bella, met Bourguiba terug zou laten reizen naar Tunis. Hoe dit zij, het gesprek is weer gaande en de Tunesische minister van Voorlichting. Masmoudi, die de inlei dende stappen heeft ondernomen, kan niet ontevreden zyn over het aanvan kelijk resultaat van zyn bemoeiingen, waarvan men mag hopen, dat zij ver der met succes bekroond zullen worden. Hoe de toestand in Kongo zich dezer dagen zal ontwikkelen, valt moei lijk te voorspellen. Een onaange name bijkomstigheid is, dat de situatie daar een schadelijke invloed heeft ge had op de Centraalafrikaanse Federatie, waarvan Noord- en Zuid-Rhodesië en Njassaland deel uitmaken. Daarvan zijn Noord-Rhodesië en Njassaland nog steeds Britse protectoraten, terwijl Zuid- Rhodesië een grotere mate van zelf standigheid heeft en min of meer auto noom is. De misère in Kongo heeft de premier van de Federatie, Sir Roy Welensky, weinig toeschietelijk gemaakt om ook Noord-Rhodesië een grotere stap naar zelfstandigheid te laten on dernemen. Over dat punt is in Londen geconfereerd, maar Welensky heeft dat overleg genegeerd, zodat het alleen is bijgewoond door de Afrikaanse natio nalisten en de uit Europeanen en in heemsen bestaande liberale delegatie. De minister van Koloniën, MacLeod, kwam by die onderhandelingen met een plan voor de dag om het aantal Afrikanen in de wetgevende vergadering van Noord-Rhodesië te verhogen. Voor Welenskv en zyn aanhangers ging dat te ver, de inheemse vertegenwoordigers ging het lang niet ver genoeg, zodat hun leider. Kaoenda, zelfs het woord „weerzinwekkend" in de mond nam. De federale premier van zyn kant heeft, uit vrees, dat een inheemse meerderheid zich van de federatie zal losscheuren, enige bataljons uit de Europese reserve in Noord-Rhodesië onder de wapenen geroepen. Mag men Welensky geloven, dan heeft dat „kalmerend" gewerkt, maar het doet onwillekeurig denken aan een „nieuw Algerije". Een factor van betekenis in de sfeer van spanning, die nu dus ook al in de Centraalafrikaanse Federa tie is ontstaan, vloeit voort uit de on gelijke verdeling van het aantal blan ken over de drie gebieden. Het gezamen lijke grondgebied telt zeven miljoen negers en een kwart miljoen blanken, maar van die laatsten wonen er, op twee miljoen zwarten, 175.000 in Zuid- Rhodesië, dat bovendien, tengevolge van de bodemschatten, de toon aan geeft in het federatieve verband. Daar staat dan byv. Njassaland tegenover, waar maar enkele duizenden blanken op drie miljoen negers wonen. Misschien herinnert men zich, dat het de nationa listische leider dr. Hastings Banda (voordien jarenlang dokter in Londen) gelukt is eind vorig jaar een in hoofd zaak zwart bestuur voor Njassaland los te krijgen. Maar zowel Njassaland als Noord-Rhodesië zijn bevreesd dat het federatieve bestuur van de drie gebie den een middel is om aan de blanke suprematie, zonder uitzicht op tydige emancipatie van de zwarte bevolking, vast te houden. Vandaar het gevaar, dat de federatie van landsdelen, die elkaar nodig hebben, uiteen zal spatten, wat dan uiteraard over en weer tot ge weld leidt. Nu zou het onjuist zyn Sir Roy We lensky 1.90 meter lang, thans 54 jaar oud, zoon van een Pools- joodse vader en een Nederlandse moe der, en een typische self made man, die o.m. beroepsbokser is geweest! te verwijten, dat hy fanatiek vasthoudt aan verouderde opvattingen. Deze harde vechter ontmoet namelijk ook veel op positie van zyn eigen rechtse partij aan het thuisfront, die hem ervan beschul digt de blanke rechten te verkopen aan het Afrikaanse nationalismeSir Roy is van mening, dat er nooit een „ontmoeting" met de negers zal zyn voor gezameniyke oplossing van allerlei problemen, „indien wij niet de kloof, welke is ontstaan door het verschil in levensstandaard tussen zwart en blank, weten te overbruggen". Maar op één punt weet hy van geen wijken: „de teugels van de regering dienen in han den te liggen van mensen met verant woordelijkheidsgevoel". En wat dat be treft heeft hy geen, of althans niet vol doende vertrouwen in de nationalistische negerleiders. Men zou dus de vraag kunnen stellen, of het werkelijke ver schil in de Federatie wel gezocht moet worden in rassentegenstellingen. Het ziet er in Afrika meer naar uit. dat de blanke, of hy nu weggejaagd wordt zoals in de Kongo, zich gewapender hand verdedigt zoals in Algerije of tot WIM KAN weer hoogtepunt Dansen op muziek Concertgebouw-Orkest (Van onze Amsterdamse correspondent) „De pocket is een bestseller. Het maakt de grote verteller beroemd, maar net niet rijk! U vindt ze op het Leidseplein, maar ook by Albert Heijn". Lachend zong Koningin Juliana gis teravond dit lied op de wyze van „For he is a jolly good fellow" mee, tijdens het optreden van Wim Kan, die voor middernacht ongetwijfeld het hoogte punt van de aan het schryversbal voor afgegane gala-avond „Het boek en de muze" was. Hy maakte na de ouverture „Cyrano Bergerack" door het Concert gebouw-Orkest de sfeer in het Amster damse Concertgebouw losser en gereed voor het uitbundige feest, dat de com missie voor de collectieve propaganda voor het Nederlandse boek had bedoeld als begin van de boekenweek. „Eindelijk een balkon vol ministers, maar nou komen ze niet in mijn tekst voor" verzuchtte Kan. Daar zaten naast de vorstin de ministers Korthals, Beer man, Van Rooy en Klompé, de rege ringsvertegenwoordigers van de Neder landse Antillen, België en Luxemburg en het stadsbestuur van Amsterdam met loco-burgemeester mr. A. de Roos aan het hoofd. Wim Kan had 20 minuten van het programma, maar hy maakte er ruim een half uur van. „Dag Koningin, dag ministers, dag high-brows met je dure plaatsen", riep hij. „De Rotterdamse schrijvers zyn er ook. Ze hebben dis pensatie gekregen van Van Walsum en een vrijgeleide van burgemeester Van Hall, opdat ze niet als gijzelaars worden vastgehouden. Is Jan de Hartog niet binnen? Nee, ach maar die is al bin nen. En is Vestdijk er niet? Oh, .Vest dijk schrijft!" Zakkend plafond De zaal van het Concertgebouw was voor deze gelegenheid van tafeltjes en stoelen voorzien en Metten Koornstra had een geïllumineerd plafond gemaakt, dat tegen middernacht, toen het bal be gon, tot vlak boven de dansvloer zakte om een intiemer geheel te krygen. Koornstra maakte ook de papier-maché poppen, die de gangen en foyers op vrolijkten, temidden van vele honderden planten en bloemstukken, waarvan de meeste in de laatste uren van het feest sneuvelden. Kleurrijke affiches hekel den de verkoop van boeken door de kruideniers. In de pauze, die aanbrak nadat Wim Kan de plaats van Bernard Haitink had ingenomen en aldus zyn „pocket lied" met het Concertgebouw-Orkest muzikaal ondersteunde liet de Koningin in de boven-foyer een aantal schrijvers aan zich voorstellen, onder wie mevr. C. E. Pothost-Gimberg, prof. dr. J. H. Oort, G. K. van het Reve, Jeanne van Schaik-Willing, Mischa de Vreede, Bel- campo, Harry Mulisch, dr. V. E. van Vriesland en dr. Jef Last. Voorts onder hield zy zich enige tyd met Wim Kan en Corrie Vonk. Can-can Na de pauze danste het Nederlands Ballet „La boutique fatastique", dat ten slotte overging in het eigenlijke bal, toen de danseresjes de zaal ingingen, een schrijver als partner kozen en met deze de can-can uit het ballet herhaal den. Hierop aansluitend begaven de overige schrijvers, uitgevers, boekverko pers en anderen, die in meer of mindere mate met het boek van doen hebben zich op de dansvloer om voor het eerst in de geschiedenis te dansen op muziek van het Concertgebouw-Orkest, dat na de Kaiser Waltzer van Johann Strauss zyn plaats afstond aan op het gebied van dansmuziek meer gespecialiseerde ensembles. De boekenweek was toen al enkele oren oud. Aan het begin van de avond had prof. mr. Diepenhorst, hoogleraar aan de Vrye Universiteit van Amster dam, deze officieel geopend met een speech, die doorspekt was met geestige anekdoten en citaten. Hy toonde onder meer aan dat er enige verwantschap bestaat tussen staatslieden en uitgevers en hy besloot met de wens: „Moge het vrye woord in Nederland, mede door diegenen die de belangen des boekhan dels voorstaan, nooit verloren gaan". advertentie Verkoudheidsbacillen zijn als de dood voor Dit doosje betekent: protektie tegen infektie MENSEN GEVONDEN OUDER DAN 600.000 JAAR De Britse antropoloog dr. L. S. B. Leakey heeft gisteren op een perscon ferentie in Washington verklaard, dat hy in Tanganjika overblijfselen heeft gevonden van een elfjarig kind en van een volwassene, die naar zyn oordeel aanzienlijk ouder zyn dan die van de zg. „Notenkrakermens", welke onlangs niet ver daar vandaan gevonden zyn. De „Notenkrakermens" schat hy op 600.000 jaar. De nieuwe vondst zou be trekking hebben op de vroegste mensen die aan de wetenschap bekend zyn. Een halswervel van het kind is gro ter dan die van een tegenwoordige vol wassene. Dr. Louis Leakey, 57 jaar oud, wordt, als een van de grootste antropologen ter wereld beschouwd. Hy heeft zijn laatste ontdekking op 2 november van het vorige jaar gedaan. Toen de heer A. J. Wassenburg te Langeraar gistermiddag een oliekachel in zijn schuur aan zou steken, vloog het in brand. Ook de heer Wassenburg stond vrijwel tegelijkertijd in lichterlaaie. Hij sprong daarop pardoes in de sloot, zo dat de vlammen snel waren gedoofd. Toch moest de heer Wassenburg in een ziekenhuis in Leiden worden opge nomen. DE „GUDVEIG" OP SLEEPTOUW GENOMEN De sleepboot „Gele Zee" heeft gister middag omstreeks kwart voor zes het Noorse schip „Gudveig" op sleeptouw ge nomen en koers gezet naar Immington. De sleep wordt daar vanmiddag ver wacht. De brand op het achterschip is ge blust. Alle mensen en al het blusmate- riaal zyn van boord genomen. Ook de laatste vier Noorse opvarenden zyn van boord gegaan, zodat het schip geheel onbemand wordt gesleept. Dit viertal bevindt zich op de „Gele Zee". Vrijwel alle opvarenden van de „Gele Zee" zijn aan boord van de „Gudveig" geweest. Advertentie iwriom siMoa alle soorten. Vrije arm. NAAIMACHINES vanaf f398. Alleen bij MEERPOEL, Breestraat 171 - Leiden BINNENLAND Zaterdag 4 maart des morgens om 11.00 zal op de werf van de Arnhemse Scheepsbouw Maatschappij NV te Arnhem de tiende van een serie van 16 ondiep- water-mijnenvegers, de „Zomer", door de echtgenote van de vlagofficier materieel der Kon. Marine, mevr. L. Chr. van der Schatte OlivierAdams, te water worden gelaten. Het schip wordt genoemd naar wijlen sergeant adelborst voor de zee dienst J. J. Zomer, die in 1948 postuum met de bronzen leeuw werd onderschei den, wegens zijn belangrijke aandeel in het ondergrondse werk tijdens de oorlog. De vlolist Herman Krebbers, eerste concertmeester van het Residentie Orkest, is gisterochtend met de pianist Marinus Fllpse van Schiphol naar Rome vertrok ken. De twee musici zullen in Italië, o.a. in Palermo en Rome. gedurende de komende twee weken een serie recitals geven. Op hun repertoire staan uitslui tend klassieke werken. Na de opening gisteren van de 44ste RAI-tentoonstelling. een expositie van tweewielers, in het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam, hebben 3200 personen een bezoek aan deze tentoonstelling gebracht. De 65-Jarlge Rotterdammer G. Stam. Is gistermiddag bij een verkeersongeluk op de Rijksweg van Den Haag naar Rot terdam, bij Overschie, om het leven ge komen. Het slachtoffer werd bij het over steken aangereden door een ambulance wagen uit Breda. Hij overleed tijdens het transport naar het Dljkzlgt-ziekenhuls. Mr. H. B. J. Witte, burgemeester van Eindhoven, die in de vacature- Romme benoemd verklaard is tot lid van de Tweede Kamer, zal deze benoeming niet aanvaarden. Op de desbetreffende lijst volgt dr. G. Veldkamp, die thans de functie van staatssecretaris bekleedt. Na hem komt de heer B. J. Van Buel te Oss in aanmerking. Deze is lid van Provin ciale Staten van Noord-Brabant. De .Ponydag" van het Nederlands .New Forest Ponystamboek" wordt dit Jaar op 28 Juli in Huls ter Heide (ge meente Zeist) gehouden. Toen de schipper van de Eldorado II, welk vaartuig in de binnenhaven te Rot terdam lag. gistermiddag aan boord kwam, zag hij tussen de wal en het schip het stoffelijk overschot van zijn vrouw drijven. De vrouw, de 57-jarlge K. H. Weerdenburg-Schumacher, moet reeds donderdagmiddag in het water zijn ge vallen. Haar man was 's nachts niet thuis geweest. BUITENLAND De communistisch-Chlnese kustbat- teryen hebben donderdagavond het be schieten van Quemoy hervat. Tijdens de viering van Chinees nieuwjaar was het vuren gestaakt. Vandaag zal men trachten de kotter Arnemuiden 2 „Vrouw Leentje", die in de nacht van donderdag op vrydag ten noorden van Katwyk aan Zee strandde, vlot te trekken. De vier opvarenden zyn zoals wij gisteren reeds meldden van boord gehaald. Het schip, dat in 1926 werd gebouwd, is lekgeslagen. De motorkamer, het vis- ruim en het logies staan onder water. Men hoopt het schip drijvende te krijgen met behulp van motorbergingspompen. De zeesleper „Titan" van Bureau Wijs muller in IJmuiden zal een poging doen een sleepverbinding tot stand te brengen en de kotter vlot te trekken. Advertentie Huidiulverheid Huldgeiondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder het uiterste verzet biedt zoals in de Centraalafrikaanse Federatie, geen vertrouwen heeft in de capaciteiten en het verantwoordelijkheidsgevoel van de zwarte bevolking. Zodat het niet gaat om kleur of bezit en misschien niet eens om kennis, maar om innerlijke waarden Juist hierom wordt het de hoogste tijd, I dat. met name in Kongo, de verantwoor- Northwet„ delijke mensen laten zien vat ze waard commissie moet binnen dertig dagen het zijn. I Witte Huis verslag uitbrengen. Het onafhankelijke Londense blad The Times heeft als zijn mening te ken nen gegeven, dat het aanzien van David Ben Goerion, die vorige maand als pre mier van Israël aftrad, verzwakt schijnt te zijn door „de onbeheerste wijze waarop hij de kwestie-Lavon heeft aangepakt". Het blad gelooft dan ook, dat het moei lijk zal zijn de huidige regeringscrisis in Israël op te lossen. De politie in Tokio heeft gisteren een grootscheepse actie ondernomen tegen het Japanse bendewezen en terroristen. Er werd aan deelgenomen door 7.000 po litiemannen; 1.943 personen werden ge arresteerd. van wie er 446 voor nader on derzoek werden aangehouden. De bevolking van Newyorks voor steden is voor de eerste maal in de ge schiedenis groter dan die van de eigen lijke stad. In de voorsteden wonen 7.794.441 mensen, tegen 7.781.984 in de city. De bevolking van de voorsteden is sinds 1950 met tweemiljoen toegenomen. Het aantal gevallen van omkoping en poging tot omkoping in Polen is het afgelopen Jaar sterk gestegen, aldus biykt uit e enoverzicht van het ministerie van Justitie in Warschau, gepubliceerd in „Express Wieczorny". Velen van de 1340 personen die werden veroordeeld, hebben geprobeerd een gunstige behandeling te krygen bij de toewijzing van woningen. De meeste veroordeelden kregen een jaar gevangenisstraf, hoewel de maximum straf tien jaar is. Volgens het Poolse blad „Zlecie Warszawy", bloeien er op het ogenblik in de stad Radom, die zich vooral met de leer-mdustrie bezig houdt, 3.000 clandes tiene leerlooieryen naast de stedelyke coöperatie van looierijen!! Kortgeleden werden zestien bestuursleden en ambte naren van deze coöperatie veroordeeld wegens verduistering van grote hoeveel heden grondstoffen. Drie kregen levens lang. terwyi een vierde ter dood werd veroordeeld, om een voorbeeld te stellen. President De Gaulle heeft gisteren het nieuwe stationsgebouw van het Pa- rijse vliegveld Orly officieel geopend. Het ls het modernste van Europa en de kosten hebben ongeveer tachtlgmiljoen gulden bedragen. Orly kan nu viermlljoen lucht reizigers per Jaar verwerken, tegen te voren tweemlljoen. De capaciteit kan echter worden opgevoerd tot achtmlljoen passagiers per jaar. Tussen de BBC en de Russische televisie- en radio-autoriteiten ls in be ginsel overeenstemming bereikt over een rechtstreekse televisie-uitzending door de BBC van de 1 meiviering ln de Sovjet- Unie. De uitzending zal plaats hebben vla Helsinki. In principe ls een uitwisse ling van programma's overeengekomen. Op de vliegvelden van de V.S. heerste gisteren weer grote activiteit na de sta king van boordwerktuigkundigen by zes grote Amerikaanse luchtvaartmaatschap- pijen. die naar schatting een schade van veertigmiljoen dollor heeft berokkend. President Kennedy heelt gisteren een commissie van onderzoek benoemd, die de eisen van de sinds 9 Januari stakende werktuigkundigen by een zevende Ame rikaanse luchtvaartmaatschappij, de Northwest Airline, moet bestuderen ZATERDAG Den Burcht: Feestavond Leerllngenver. Kweekschool VO „Iduna". 8 uur nam Schouwburg: Kon. Ver. Lltteris Sacrum. .Bomen sterven staande". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond Har moniekapel „Werkmans Wilskracht". 8 u. nam Zwartepad 32Bazaar Honk Leidse Volks huis. 26 en710 uur. Leiderdorp. Geb. IreneContact- Baptlstengem. (Oude Ryn 3)Evange lieverkondiging „De Poort". 7.30 uur nam. Gerecht 10: Eredienst Soefi-beweglng. Spr. M. Rooke. 11 uur voorm. Marekerk: Interkerkeiyk Jeugd Contact. Spr. ds. D. H. Gysbers. 7.30 uur nam. MAANDAG De Doelen: Leidse Amateurfotografen- vereniging. 8 uur nam. Doelenkazerne (kantine)Afscheid dhr. L. H. Bodde Bouman, hoofdinspecteur Inv. en Accijzen. 2 uur nam. Receptie van-af 5 uur nam. Rapenburg 6: Feestverg. Tuintjesver. „Floralia". 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Lezing voor Ned. Ver. van Hulsvrouwen over: Het el". 2.30 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Stadszaal (foyer)M. J. Adrlanl Engels over 100 Jaar sport. 8 uur nam. Café Anlba: Jaarvergadering Leidse Tui niers- en Bloemistenver. „Door Endracht Verbonden". 8 uur nam. Den Burcht: Toneelavond Selskip „Frys- lén". 8 uur nam. Restaurant Van der Heyden: Ontspan ningsavond Ver. „Ons Grunnegerlaand". 8 uur nam. Ryksmuseum van Oudheden: Lezing prof. Jos Mertens over: „Alba Fucens". 8 uur nam. Schouwburg: Oud-Studententoneel o.l.v. mr. P. Cleverlnga. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Feestavond 40-Jarlg bestaan Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. Universiteit (filmzaal)Filmstudiekring K. en O. .Bet buis waarin ik woon". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van bezinning. 12.501.20 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Kunst- en filmavond Ned. Bllndenbond. 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 44: Leidse Jeugd Actie. Spr. dr. A. J. M. van Tienen .Bet moeilijkste vraagstuk". 8 uur nam. Hotel Centraal: Ledenvergadering Broe derschap van oud-padvinders. 8 uur nam. Leidse Universiteit: prof. dr. J. Presser over: „De Joden in Nederland tydens de tweede wereldoorlog". 8 uur nam. Museum van Volkenkunde: Ned. Bond van Oud-stryders en dragers van 't Mo- bilisatlekruls. Luit.-ter-zee van S.D. le-kl. W. C. Lemalre, over: „Ons korps Mari niers" (met film). 8 uur nam. DONDERDAG Breestraat 19Chr. Emigratiecentrale over Australië. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Abonnements concert Residentie-Orkest o.l.v. Anton Doratl. Soliste Consuelo Rubio. 8 uur nam. VRIJDAG Acad. Ziekenhuis: K. en O. Spreker prof. dr. J. Dankmeyer over het Acad. Zieken huis. 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Remonstr. Kerk: Spr. ds. J. Th. Mac kenzie „De mens en £yn gemeenschap". 8 uur nam. 8 uur nam. Wijkgebouw Rehoboth: Jaarverg. C. H. Unie. Statenkrlng Leiden. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN LakenhalTentoonstelling van werk van leden der groep „Atol". (Tot 27 maart). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 2-4 u Zon- en feestdagen 2-4 u DE BIOSCOPEN Studio „De ballade van een soldaat". 14 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Welt 1st der Weg". AJ. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Uit het leven van een zondige vrouw". 18 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „De herberg van het zesde ge luk". 14 J Werkdagen 2 en 7.30 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. VARA: 14.05 V. d. Jeugd. 14.40 Gram. 15.50 Boekbespr. 16.10 Fanfaremuz. 16.30 Fries Forum. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Week- Journ. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Be dreigde kunst, lezing. 18.35 Lichte muz. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Leven en dood ln de bybel, lezing. 19.55 Deze week, le zing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Soc. comm. 21.30 Lichte muz. 22.05 Levend of dood?, hoorsp. 22.30 Nws. 22.40 Licht progr. 23.10 Lichte muz. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 Vrouwenkoor. 14.25 Lichte muz. 14.45 Jazzmuz. 15.10 Franse les. 15.30 Pianospel. 15.50 Gram. 16.00 Grego riaanse zang. 16.30 Gevar. muz. 16.50 Sportultz. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Kunst- kron. 18.30 Lichte muz. 18.45 Van klan ten en wanten weten, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Lichte muz. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Brabants ork. en viool. 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing. 21.10 Ge var. progr. 22.30 Nws. 22.40 wy luidende zondag in. 23.00 Meesterwerken v. d. re ligieuze muz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 15.00 NCRV: 17.00—17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Memo. 20.35 Licht progr. 21.00 Film. 21.25 Gevar. progr. 22.10 Dag sluiting. NTS: 2.20-23.00 VOOR ZONDAG 26 FEBRUARI Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geesteiyk leven, toespr. VPRO: 10.00 V. d. Jeugd. IKOR: 10.30 Herv. kerkdienst. 1.30 Vragenbeantw. VPRO: 1.45 Ber. uit de kerken. AVRO: 12.00 Gram. 12.30 Sport- splegel. 12.35 Gram. 13.00 Nws. 13.07 De toestand ln de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 V. d. milit. 14.00 Boek bespr. 14.25 Kamerork. en sol. 15.20 Film- praatje. 15.35 Kamermuz. 16.05 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VPRO: Bij de 100ste geboortedag van Rudolf Steiner, lezing. 17.15 De Mammoetwet, lezing. VARA: 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. 18.30 Amus.- muz. 18.55 Journalistenforum. 19.30 Ca baret. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Promenade- ork. en solist. 20.40 Een vreemde eend in de byt, hoorsp. 21.15 Gevar. muz. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en meded. 22.45 Journ. 23.00 Zang en piano. 23.15 Sportuitsl. 23.20 New York calling. 23.25 Nieuwe Franse gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Or gelrecital. 8.30 Morgenwyding. 9.15 Gram. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Plechtige Hoogmis. 11.30 Gram. 11.50 Kamermuz. 12.15 Buitenl. comm. 12.25 Gram. 12.35 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Strijkork. 13.50 Boekbespur. 14.00 V. d. jeugd. 14.30 Kamermuz. 15.05 Koorzang. 15.20 Letter kundige persoonlijkheden die ik gekend heb, lezing. 15.30 Gram. 16.00 Sport. 16.30 Gods spreken met ons, lezing. IKOR: 17.00 V. d. Jeugd. 17.15 Samenzang. 17.45 Men sen, lezing. 18.00 Het geladen schip, le zingen. 18.30 De kerk aan het werk, le zing. 18.40 Progr. over Jeugd en oecumene. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 Weg en werk der kerk hervormers, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Cabaret. 20.30 Act. 20.35 Omr.ork. en sol. 21.30 Het dunne alibi, hoorsp. (2). 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondcollege, radiolessen. 23.00 Avondgebed. 23.15 Het Brabants ork. 23.55-24.00 Nws. Radio Bloemendaal9.30 uur ds. G. Toornvliet; 11 uur ds. G. Toornvliet - uitzending van dienst voor belangstellen den op 19-2-61; 2.45 uur Klnderdlenst. 3.30 uur ds. G. Toornvliet. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 16.00 Judokamploensch. v. Nederl. 17.0018.00 Eurovisie: IJshockey Duits landCanada. 20.00 Documentair. VARA: 21.00 Harprecltal. 21.15 Muzik. progr. 22.00 Interview. 22.3023.00 Sportact. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.20 Verz.progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Klankb. 14.40 Praatje. 15.00 Wenken voor de tuin. 15.30 ItiBstpoT :3uissoido 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen 1 Idee: A. M. Kastelein Trianon „De grote bedrieger". 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Dinosamus". 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2 30, 4.45, 7.16 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Gevaariyke puberteit". Astra-theater Wassenaar Vrydag 8 uur. zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: „De laatste dagen van Pompei". 18 Jaar. Maandag, dinsdag, woensdag 8 uur: „September affair". 18 Jaar. Donderdag 8 uur: „De jonge leeuwen". 14 Jaar. Zondag en woensdag 2.30 uur: „De avonturen van een zigeunerjongen", elke leef tyd. Weekeindedlenst der tandartsen Voor spoedge\ H. Stelnz, tel. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. Bovendien ge opend tot zaterdagmiddag 6 uur Apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. De Oegstgeester Apotheek. Wilhelmina- park 8, tel. 26274 ls 's zondags geopend van 12-13 en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zyn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Tege laar. tel 34092; Gaasbeek, tel. 20266; Smit tel. 26866; Brand, tel. 26946 en Schaefer. tel. 21481. Te Oegstgeest dokter Held, tel. 24649; en dokter v. d. Vliet-de Vries, tel. 22331. BI) geen gehoor t>U I'w huisarts ot specialist (of diens dokterstelefoon 22222. Ork.conc. (16.20-16.35 Lezing) .17.15 Rep. Konlnkl. reis. naar Pakistan en India. 17.45 Gram. 18.00 V. d. kind. 18.50 Praatje 18.55 Weerber. 19.00 Nws. en Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Amerika 20.45 Godsd. progr. 21.25 Liefdadigh. oproep 21.30 Hoorsp. 22.00 Klankb. 23.00 Nws. 23.10 Planorecital. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 ni. 12.30 Kerkd. 12.55 Progr.overz. 13.00 Verz. progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Hoorsp. 15.15 Hoorsp. 15.45 Hoorsp. 16.15 Film- progr. 17.00 Lichte muz. 18.00 Vakantie herinneringen. 19.00 Lichte muz. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Hoorsp. 20.35 Verz.progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Gevar. progr. 23.00 Zangrecital. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.50 Meditatie. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork., koor en sol. 13.10 Gevar. muz. (Om 13.00 Nws.) 14.30 Duitse volksliede ren. 15.00 Amusmuz. 16.30 Dansmuz. 18.15 Ork.conc. 18.45 Zangrecital. 19.00 Nws. 20.00 Gevar. progr. 21.45 Nws. 22.15 Hoor spel. 22.50 Dansmuz. 23.30 Gevar. progr. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc. 13.30 Hoorsp. Les Noces de Jeannette, opera. 19.35 Lichte muz. 20.00 Hedendaagse Franse musici. 21.00 Hoorsp. 22.45 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Nws. 12.02 Verz.progr. 12.15 Amusmuz. (Om 12.30-12.35 Weer ber.) 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Gram. 15.30 Sportuitz. 17.00 Sport en nws. 17.10 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Piano recital. 18.20 Gram. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Pilatus. hoorsp. 20.55 Gram. 21.15 Omr. ork. en soliste. 21.40 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gevar. muz. 23.00 Nws. 23.05 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. 484 m.: 12.00 V. d. landb. en gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 14.20 Verz. progr. (verv.) 16.45 Verz.progr. (verv.). 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Ork.conc. 18.35 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Gram. 21.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23 55 Nws. VOOR MAANDAG 27 FEBRUARI Hilversum 1, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym v. d. oude re luisteraars. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwlldine. 10.00 Gram 11.00 Omr. ork. en solist. 11.40 Voordr. 12.00 Zangrecltal. 12 30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Voor 't platte land, lezing. 12.43 Orgelspel. 13.00 Nws., meded. en beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Pianorecital. 14.30 Gram. 14.50 Lezing. 15.05 Omr. ork. - koor en sol. 16.05 De onderzoekingen van Iwan Petrowltsch Pawlow. lezing. 16.25 Gram. 17.00 V. d. padvinders. 17.15 Gram. 17.50 Mllit. comm. 1800 Nws- 1815 Pollt- lezing. 18.25 Millt. ork. 19.00 Kamermuz. 19.30 Muzikale lezing. 19.45 Voor de Jeugd. 20.00 nws. 20.05 Gevar. progr. 22.30 Nws. beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Kamermuz. 23.45 Gram. 23 55 24.00 Nws. Hilversum 11, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag 7 40 Gewyde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 935 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 1015 Theolo gische etherleergang. 11.00 Bas-bariton en piano. 11.30 Quiz (herh.). 12.05 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12 30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Vocaal ens. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio 14 40 Gevar. progr.(herh.) 15.40 Koorzang. 16.00 Bybeloverdenking. 16.30 Klarinet en plano. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. kind. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Nleuw-Gulnea kroniek, door Mr. Dr. H. J. Roethof. NCRV: 18.00 Orgelrecital. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Morgen zie ik Je weer, hoorsp. 21.25 Gram. 21.30 Kamer muz. 22.00 Pari. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek bespr. 23.05 Het spel der (ver) gissingen (5). muzlk lezing. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOON PLATENPROGRAMM A DRAADOMROEP (Over de 4e l(Jn van 18—20 uur) I: Maurice Ravel: 1. Strykkwartet ln f gr. t. Allegro moderato. Assez vif (Trés rhythmé). Trés lent. Vlf et aglté. Carml- relli Quartet (Pina Carmirelli, Montserrat Cervera, viool; Lulgl Sagrati, altviool: Ar- turo Bonuccl, cello); 2. Introduction et Allegro. Nlcanor Zabaleta, harp. Sympho- nie Orkest van Radio Beriyn olv. Ferenc Fricsay; 3. Ma Mère l'Oye. Prélude et Danse du Rouet; Pavane de la Belle au bois dormant; Petit Poucet; Lalderonette, Impératrice des Pagodes; Les entretlens da la Belle et de la Bete; Le jardin féerique. l'Orchestre de la Suisse Romande olv. Er- nest Ansermet. II: Claude Debussy: 1. Nocturnes. Nua- ges. Fêtes. Sirénes (met vrouwenkoor). l'Orchestre de la Suisse Romande olv. Er- nest Ansermet; 2. Danse sacrée - Danse profane. Suzanne Cotelle, harp. l'Orches tre des Concerts Lamoureux olv. Igor Mar- kevitch; 3. Children's Corner (orch. An- dré Caplet)Doctor Gradus ad Parnas- sum. Jimbo's lullaby. Serenade for the Doll. The Sno\» ls dancing. The little Shepherd. GWolliwog's cakewalk. The Con certs Arts Orchestra olv. Felix Slatkin. TELEVISIE PROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Discussie. 20.50 TV-film. 21.30-22.00 Muzik. progr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 17.15 Herin neringen v. Lord Boothby. 17.45 V. d. oudere luisteraars. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South- East. 20.00 Gram. 20.30 Gevar. progr. 21.30 Hoorsp. 22.45 Gram. 23.00 Nws. en ber 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 1200 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Lichte muz. 13.00 Gram. 13.31 Ge var. muz. 14.00 Gevar. progr. 14.45 V. d kleuters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.45 Muz. by het werk. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Uitsl. races. 17.48 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en journ. 2025 Sport. 20.31 Vragenbeantw. v teenagers. 21.00 Gevar. progr. 21.31 Boksen. 22.00 Gevar. progr. 22.31 Gevar. muz. 23.30 Nws. sport. 23.40 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.15 Ork conc. 18.05 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. progr. 19.00 Nws 19.30 Ork. conc. 21.45 Nws. 22 15 Jazz muz 23.00 Gevar. muz. 23.30 Lichte muz 24.00 Nws. 0.10 Operettemuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Ork. conc. 13.30 Gram. 13.50 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Orgelrecital. 15.30 Ork. conc. 155.15 Ork. conc. 1805 Kamermuz. 19.00 Nws 2000 Ork. conc. 23.10 Solis- tenconc. 23.35 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 en 13.30 Gram 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Protest ultz. 13.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Popul. muz 20.00 Ork. conc. 21.30 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zee lleden. 484 in.: 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.20 Ork. conc. 15.15 Gram. 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Ork. conc 17.20 Hedendaagse Belgische muz. 1930 Nws. 21.25 Muzlk. progr. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2