CHINCHILLA-FARM rn^ AMERIKAAN REDDE KOSTBAARSTE PELSDIER VAN ONDERGANG DEBUISPOST Ken Uw kunstenaars ZATERDAG 25 FEBRUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 Van Peruaanse hoogvlakte naar Nederlandse huiskamers Uit hobby groeide grootste van Benelux HOE WERKT HET? (I.) Koker voor auto matische besturing De nog uitgebreidere systemen werken geheelautomatisch. Meestal worden ook hierbij vande centrale uit wissels bestuurd, maar dan automatisch. Daartoe zijn de kokers voorzien van cootactringen die de schakelaars bedienen. uitgaande leidingen contoctnngen |ofreminrichting regelaar voor de af stand tussen de kokers hoofdwissel (voorsorteren) De stukken worden in speciale kokers gesloten die, nauwkeu rig passend, door een leiding geblazen worden van een ver zend plaats naar een ontvangpost. motor voor blaaslucht ENKELE LEIDING ëén-richtingverkeer Verzenden in dezelfdi leiding (ringleiding). vilten- rand Kostbaar elftal Ia de jaren twintig, in de tyd dat de chinchilla dreigde uit te sterven, werkte in de mijnen in Chili een Amerikaans ingenieur, Mathias F. Chapman. Ook Chapman had een levendige belangstelling voor het knaagdiertje, maar zijn belangstelling had een andere oorzaak dan die der jagers en pelshandelaren. Mathias Chapman zou de man worden, die de chinchilla voor het nageslacht zou be waren! Met speciale toestemming van de Zuid-Amerikaanse regeringen zoch ten hij en zijn helpers de hoogvlakte van de Andes af, op zoek naar enkele exemplaren van de dieren, die hier eens by miljoenen leefden. Drie volle jaren duurde de jacht en het aantal gevangen dieren was slechts gering. Met elf dieren, die hij naar Noord- Amerika meenam een „kostbaar elftal" fokte hij een geheel nieuwe stam chinchilla's, een stam die de grondslag vormde van de chinchilla fokkerij over de gehele wereld! Hun in het wild levende soortgeno ten stierven geheel uit, Chapman had geen Jaar later mogen komen Chinca's De chinchilla, het edelste en kostbaarste knaagdiertje ter wereld, heeft zijn naam te danken aan een Indianenvolk, de Chinca's. Deze Peruaanse stam, welke la ter door de Inca's onderworpen werd, wist de pels van het diertje reeds te waarderen. De mantels van hun koningin en later ook van de Incavorsten werd van chinchil la-pels gemaakt. De Spaanse ver overaars brachten de kostbare pel sen, gelyk met de onmetelijke schatten der Inca's, als eersten naar Europa, waar de Spaanse vor sten er hun „Koningsmantels" van lieten maken. Eerst eeuwen later zou de chinchilla-pels nogmaals vanuit Amerika in Europa worden geimporteerd. Dat moment ligt pas tien jaar achter ons. Verlanglijstje Wie nog nimmer een chinchilla zien heeft, zal misschien moei- lijk kunnen begrijpen, waarom voor de pels van dit diertje zulke ka- PNEUMATISCH TRANSPORT DUBBELE LEIDING twee- nchti ngenverkeer Voor het transport van schriftstukken of goederen van klein formaat binnen een gebouw of op korte afstand ervan, wordt vaak gebruik gemaakt van de buispost. Men onderscheidt enke!e-of dubbele rechtstreekse verbindingen tussen twee stations, of uitgebreidere systemen met op afstand bediende wissels. Een eenvoudige uitvoering voor kleine installaties bestaat uit een enkele ringleiding met een aantal stations. Vanuit elk station kan een uitgebrachte koker; door een druk op het elek trisch toetsenbord, naar keuze naar elk van de andere stations gezonden worden. „Meister" Teubner! Regelmatig worden de chinchil la's gekeurd, „gewaardeerd" zoals de vakman zegt. Bij deze keuring waarbij onze militaire keuring nog slechts een vluchtig onderzoek is krygt de chinchilla een waar dering, welke in cijfers uitgedrukt wordt van 2a tot 15a. De 2a-klasse zijn minderwaar dige dieren, de 15a klasse vormt de topklasse, welke maar sporadisch wordt bereikt. De beste keurmeesters in Europa komen nog steeds uit Engeland en Duitsland, waar de chinchilla ook het eerst werd geimporteerd. De naam Rudolf Teubner heeft niet alleen in ons land bij chinchilla fokkers een bekende klank, maar in geheel West-Europa. „Meister" Teubner, zoals hij ge noemd wordt, woont in een vrien delijk huisje in „der Keppling", een al even vriendelijk straatje in het Westduitse dorp Lethmathe- Oestrich. Als hij over chinchilla's begint te praten en hij kan het niet laten! doet men er goed aan een vrije dag te nemen „Uit één haarwortel groeien bij de dieren niet minder dan 80 haar tjes," vertelde hij ons. „Dat ver klaart de ragfijne, web-achtige structuur van de vacht, een struc tuur die zo fijn is, dat zelfs geen ongedierte er in kan doordringen." Handig pakt „Meister" Teubner een chinchilla bij de staart de enige manier om het dier op te tillen zonder de vacht te bescha digen en het dier pijn te doen en blaast in de vacht, waardoor de haren als een fijne waaier gaan uitstaan. In de enkele minuten dat zijn onderzoek duurt, waardeert hij dan de helderheid, de dichtheid, het karakter, de kleur en de onder- kleur van de pels, de structuur van het pelsoppervlak, de breedte van de wam (de witte buikstreep), de elasticiteit van het haar, de grootte en de lichaamsvorm enz.... enz „Ik heb nog pelsen gekeurd, die nu in de mantel van keizerin Farah Dibah zijn verwerkt," vertelt hij ons nog snel even als wij afscheid van hem nemen. „Laat dan de toeschouwer niet van zijn standpunt uit redeneren, maar trachten de maker te benaderen. In het wonder iets van een ander te ont dekken, kan hy zichzelf verrijken." ANNE MALGRE. Ken uw kunstenaars Onder bovenstaand motto maken wij vandaag een aanvang met de publikatie van een serie geschreven portretten, gewijd aan een aantal in en om Leiden wonende kunste naars. Onze eerste „opname" geldt de beeldhouwer J. Kalsbeek, wonende te Oegstgeest, die evenwel momen teel in Jordanië vertoeft als teke naar en deskundige op het gebied van de keramiek van de Leidse archeologische expeditie. Voor grote installaties worden alle kokers naar een centrale post gezonden en van daaruit verder gedirigeerd. Daartoe zijn de kokers van cijferringen voorzien waarmee de afzender het codenummer van de post van bestemming kan aangegeven. De man in de centrale post leest het nummer en stopt de koker in de aan geduide leiding. Elke leiding bedient tien posten. Een druk op de knop opent de wissel naar de post van bestemming. Leiding gaat verder naar andere stations. tvang leiding In de centrale worden de aankomende kokers afgeremd en dan één voor één langs de schakelaars gevoerd, zodat ze in de gewenste leiding belanden, (voorsorteren). Kort voor het bereiken van de bestemming passeert de koker een schakelaar die reageert op het ingestelde nummer en de wissel opent. (Speciale berichtgeving) De laatste jaren is in Nederland een nieuwe hobby ontstaan: chinchilla's fokken. In enkele tientallen huiskamers in ons land kan men reeds thans dit edelste knaagdier ter wereld aantreffen en als de voortekenen niet bedriegen zal het fok ken van chinchilla's ook hier een algemeen be kende liefhebberij worden. Het diertje, met zijn kostbare pels, toont zich een tevreden en dankbaar huisgenootje en ver schaft zijn baas veel genoegen met zijn speelse capriolen en zijn bewijzen van vriendschap en aanhankelijkheid. Daar komt nog bij, dat het voor de economisch aangelegde hobbyist belangrijk is, dat zijn liefhebberij nog winstgevend kan worden! Uiteraard zal de aanschaf van een kooi enige onkosten met zich brengen, maar wat onderhoud en voeding aangaat is de chinchilla een goedkope kostganger. Het dier drinkt slechts water en heeft voldoende aan een speciaal voedsel waarvan het niet meer dan 30 gram per dag mag verorberen. Dat wil zeggen, dat de chinchilla per dag voor niet meer dan ongeveer 5 cent opeetDe enige eis, die de koning der knaagdieren tenslotte nog stelt is zijn dagelijkse (zand)-bad. Daar staat dan tegenover dat een goede pels 75 tot 150 gulden opbrengt! De geschiedenis van de chinchilla is tegelijk interessant en dramatisch. Honderden jaren gele den reeds droegen de rijke Incavorsten de pels van de chinchilla als koningsmantel. Dat juist de Inca's de fantastische schoonheid van het dier ontdekten, is niet zo vreemd als men denkt, dat het geboorte land van de chinchilla de barre hoogvlakte van de Andes in Zuid-Amerika is. Eeuwenlang werden de dieren hier achtervolgd en bedreigd en te laat zagen de regeringen van de Zuid-Amerikaanse staten Peru, Bolivia en Chili in, dat aan de jacht op het begeerde diertje paal en perk gesteld diende te worden. Toen tenslotte een jachtverbod ingesteld en de handel in pelsen ver boden werd, schenen de dagen van de chinchilla echter reeds geteld te zijn. Naar Nederland Ongeveer tien Jaar geleden kwam de chinchilla naar Europa, in het begin alleen nog maar Engeland en Duitsland, maar later ook in het Jaar 1954 naar Nederland. Een van de eersten, die zich voor de dieren interesseerde, was een werknemer van Philips, de heer A. Bosch in Aalst bij Eindhoven, thans eigenaar van de grootste chinchilla farm in de Benelux. De heer Bosch vertelde ons van de moeilijkheden, die hij als beginneling met het fokken had meegemaakt. „De een houdt van kanaries, een an der vissen. Ik vond chinchilla's leuk", vertelde hij. Hy importeerde een aan tal dieren uit Amerika, maar kwam al spoedig tot de teleurstellende ontdek king, dat het „gele joekels" waren, een vakterm voor dieren wier pels een gele gloed vertoont, waardoor zij wel niet helemaal waardeloos, maar voor de fokkerij toch zo goed als on geschikt worden. Maar de heer Bosch zette door, kocht nieuwe dieren en liet ze nu eerst keuren door experts uit Engeland en later uit Duitsland. Twee jaar geleden nam hy zyn ont slag by de bekende „grote gloeilam penfabriek in het zuiden des lands" en wierp zich geheel op zijn liefhebberij. „Het is tot nu toe steeds weer ge bleken, dat de dieren het 't beste doen wanneer zij een „persoonlijke behan deling" krijgen en niet in massa ge fokt worden. Het dier leent zich daar om uitstekend als huisdier, temeer daar het volkomen reukloos en erg zindelijk is en daardoor zowel in het hokje in de huiskamer als bij wijze van spreken in de keuken en de slaap kamer gehouden kan worden". In het laatste geval zou het echter zeer wel mogelijk zijn dat de chinchil la. op een ongewenst tijdstip, als wek ker gaat fungeren, want het is een nachtdier, dat zodra het donker wordt De chinchilla, het kostbaarste pelsdiertje ter wereld, is maar klein van stuk. De bloempot, en de zakken daarvoor, geven de verhoudingen aardig weer. Toch is dit diertje tussen de 500 en 1900 gulden waard, afhankelijk van de waardering! (Foto „Visie") pas goed gaat leven. We kunnen om indenken, dat het geluid van een chin chilla, dat frappant veel lijkt op het heel zacht huilen van een kind, in jonge gezinnen wel eens verwarrend zal werken Hobby De heer Bosch staat niet langer alleen in zijn liefhebberij. Onge veer 300 Nederlanders hebben in hun kelder, huiskamer, zijkamer of hal een of meerdere chinchilla's. Zij ver schaffen zichzelf niet alleen veel ge noegen met hun huisdier, dat zich overal even thuis voelt, als op 4000 meter hoogte in de Andes, maar bo vendien dragen zij een heel klein steentje bij tot de wereldproduktie van de chinchillavellen, welke in 1960 bijvoorbeeld 200.000 pelsen bedroeg te genover nerts 15.000.000! en als zodanig moet hij een levenskun stenaar zijn, openstaand voor de rea liteit". Om daar te beginnen, waar mede iedereen zyn aanvang vindt: Jan Kalsbeek werd 16 augustus 1922 geboren. Zijn vader is zeer bekend als schoolhoofd en hij, zelf schilder en tekenaar, nam zijn zoon van jongsaf- aan mee naar tentoonstellingen en musea. Zo raakte deze al spoedig ver trouwd met de voortbrengselen van de beeldende kunst. In de oorlog heeft hij tydens zijn onderduiken veel ge boetseerd en na de vrijwording van ons land was hij korte tijd werkzaam in het atelier van professor L. O. Wenckebach (geb. 1895). Deze laatste begon zijn carrière als grafisch kunstenaar met litho's en vooral houtsneden, maar zijn plasti sche aanleg leidde hem tot de beeld houwkunst, waarvan nu de houtsne den een voorarbeid schijnen. 0.a. be horen zeven beelden aan het geres taureerde raadhuis te Veere tot zijn werk. Bovendien is hij de ontwerper van onze nieuwe rijksdaalder. Op zijn aanraden bezocht Kalsbeek de Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Daarna vestigde hij zich zelfstandig en in 1956 was er in de Lakenhal een expositie, waarvan de catalogus nog verkrijgbaar is. Voor eigen genoegen schildert en te kent hij veel, en bij Delfos in Zoeter - woude leerde hy de geheimen van de draaischijf. Ook geeft hij lessen aan de Montessorischool te Oegstgeest en (misschien meer bekend) bij K. en O. Deze lessen moesten echter stopgezet- worden, aangezien de heer Kalsbeek 22 december jl. naar Jordanië is ver trokken en daar tot ongeveer april zal verblijven als technisch tekenaar bij een expeditie voor archeologisch onder zoek o.l.v. dr. Franken. De opgravin gen worden, al sinds vorig jaar, uitge voerd aan de beek de Zerka (de bijbel se Jabbok) in een teil, d.i. een heuvel ontstaan door stadsresten. Tot ieders spijt zou de reis door Libanon en Syrië echter per taxi gaan en niet op ka melen. De heer Kalsbeek is bijzonder gast vrij en weet door zijn rust iemand op zijn gemak te stellen. Uit het gesprek bleek dat hij in de uren van eenzaam heid in zijn atelier een filosofie heeft opgebouwd over kunst van nu en vroe ger. Wie de woorden «moderne kunst" laat vatton, ftnfct |K*b fcft «elf zegt). Jan Kalsbeek in zijn atelier een lade open en krijgt de hele inhoud van de kast over zich heen. pitale sommen neergeteld worden. Of misschien is zien alleen niet voldoende. De chinchilla is een knaagdiertje, vrij klein van stuk en doet denken aan het bekende marmotje. De verge lijking gaat niet helemaal op, want wanneer de chinchilla op zijn achter poten en staart zittend knabbelt aan een stukje voer, zou men zeggen, dat hij een naaste bloedverwant van de eekhoorn is. Wij zeiden het reeds: zien is misschien niet voldoende, maar welke vrouw kan zonder geroerd te worden haar handen strijken over de blauw-zilveren vacht van het diertje? Maar geroerd of niet, de bontmantel, die haar onmiddellijk voor ogen sche mert zal wel altijd op haar verlang lijstje blyven staan Voor velen is nerts nog steeds het kostbaarste bont, naar in prijs vergeleken met chinchillabont is zelfs dit bont maar „armoedig"! Twintig bontmantels In de gehele wereld bestaat slechts een twintigtal chinchillamantels be halve enkele vorstelijke personen, zoals prinses Margaret van Engeland en de Engelse koningin-moeder, die de traditie der Incavorsten voortzetten door het dragen van de „koningsman tel", zijn er maar enkelen, die zich de eigenares van een chinchillamantel kunnen noemen. De veelbesproken opera-zangeres Maria Callas kreeg er een van Onassis, Stalins weduwe werd door haar echt genoot jaren geleden met dit „pre sentje" verrast en ook Rita Hayworth kan zich dank zij haar chinchillaman tel tenminste weer in het openbaar vertonen. Farah Dibah tenslotte kreeg er, evenals Soraya indertijd, een van de Sjah van Perzië. Voor één enkele mantel zyn onge veer 160 vellen nodig, maar om een keus te maken moet de bontwerker tenminste de beschikking hebben over 6000 7000 chinchillavellen! Het is dan ook niet verwonderlijk dat de prijs van een mantel varieert van 100.000 tot 150.000 gulden, en er bestaat zelfs een mantel, die het ver mogen van 400.000 gulden kostte! Vele vragen kwamen naar voren: „Hoe kunnen zy zich kinderen van deze tijd noemen, als zy de toevals factor zo'n grote rol geven, terwijl men in de samenleving zozeer naar precisie streeft?" „Vroeger was kunst toch een medium en leefde zij vanuit een mystiek-reli gieuze achtergrond. Thans wordt die symboliek weinig of niet meer gebruikt. Er is een neiging tot het massale, het eenvormige, zonder diepgang. Er is ge brek aan visie. Verbazingwekkend is ook het enorme aantal beeldhouwers dat de laatste vyftig jaar naar voren is gekomen". „Het hoogste streven van een kun stenaar is toch zichzelve te overtreffen Chinchilla-fokker A. Bosch met een van zijn dieren. Een ander houdt kanaries of vissen; ik vond chinchilla's leuk (Foto „Visie")

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 20