ïwee straaljagers na botsing neergestort: niemand gedeerd Loemoemba-gezinde troepen zouden diep in Kasai zijn binnengedrongen WEERBERICHT Ghanese VN-mannen kregen de opdracht hotsing te voorkomen Fa. D. KREÏ Zn. Contact Kennedy-Soekarno van groot belang voor Oost en West? Aangevallen vrouw niet vervolgd voor verboden wapenbezit Piloten redden zich met hun schietstoel Audrey Hepburn vertelt FMM (Sue/ leinvs Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 25 FEBRUARI 1961 No. 30290 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A_ EL van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Loemoemba-gezinde troepen zijn diep de provincie Kasai binnen gedrongen en zouden zich thans in de omgeving van de hoofdstad Loeloeaburg bevinden, aldus deelde een woordvoerder van de V.N. gisteren mede. De Ghanese troepen hebben opdracht gekregen krach tige maatregelen te nemen om botsingen en verder oprukken te verhin deren. Zoals bekend heeft de Veiligheidsraad besloten zo nodig geweld te doen gebruiken om een burgeroorlog in Kongo te voorkomen. Behalve duizend man Ghanese troepen bevinden zich ook Liberiaanse V.N.-eenheden in Kasai. Het aantal van de Loemoemba-gezinde manschappen is niet bekend, maar volgens het Belgische persagentschap Belga zijn enkele honderden Loemoemba-gezinde soldaten Loeloeaburg binnengetrokken. xt 1 «i 1 noodmaatregelen en eenzelfde beginsel Jiammarskiola vroeg kan worden toegepast op de veiligheid J van de wereld. India om 8.000 man De Loemoemba-gezinde troepen zou den volgens AFP afkomstig zijn uit de Oostprovincie. De woordvoerder van de Verenigde Naties deelde mee. dat de commandant van het garnizoen van Loeloeaburg zich onder de hoede van de troepen der Verenigde Naties heeft ge steld. In Stanleystad zou een arrestatiebevel zijn uitgevaardigd tegen Bernard Sala- moe, de vroegere particuliere secretaris van Loemoemba. Salamoe zou sinds gisteren zijn verdwenen en worden ge zocht. Enige weken geleden leidde hij een missie van de regering Gizenga naar Cairo. In Lissala, ln de Evenaar-privincie, zijn gisteren Kongolese troepen in op stand gekomen. Zij ranselden burgers af, stalen wat los en vast was en molesteer den vrouwen. De burgerij besloot ten slotte tot een demonstratie, waarop de soldaten zich in hun kamp terugtrokken. De plaatselijke autoriteiten verhinderden de V.N.-troepen uit de Maleise federatie de bevolking te kalmeren. President Nkroemah van Ghana heeft secretaris-generaal Hammarskjöld voor gesteld, dat de V.N. de grote vliegvelden in Kongo gaan controleren teneinde te voorkomen, dat de tegenover elkaar staande partijen wapens van buitenaf krijgen. Premier Nehroe heeft gisteren op een bijeenkomst van de commissie van Bui tenlandse Zaken van het Indiase parle ment meegedeeld, dat secretaris-generaal Hammarskjöld van de V.N. India ge vraagd heeft om 8.000 man voor de strijdmacht van de V.N. in Kongo. Nehroe zei, dat India maar circa 2.500 man naar Kongo kan sturen. President Tubman van de Westafri- kaanse republiek Liberia heeft op een persconferentie gezegd, dat hij ermee instemt, dat de Verenigde Naties in het uiterste geval in Kongo geweld gebrui ken om bloedvergieten te voorkomen. Hoe ongaarne hij ook zou zien, dat de Verenigde Naties nationale legers ont wapenen, hetgeen immers niet in over eenstemming met het Handvest van de V.N. zou zijn, de toestand in Kongo brengt de wereldvrede in gevaar en ver eist dus buitengewoon optreden. De veiligheid van de staat rechtvaardigt Nog vele nazi's op hoge posten in Oost-Duitsland Verscheidene oorlogsmisdadigers uit Hitiers tijd bekleden nog sfeeds belang rijke functies in Oost-Duitsland. Dit heeft de „Werkgemeenschap van jonge Europeanen" in een open brief aan de Oostduitse communistenleider Walter Ulbricht verklaard. Zo zou Arno von Lenski, die op het ogenblik zitting heeft in de Oostber- lijnse volkskammer, in de oorlogsjaren rechter bij een volksrechtbank van Hitier zijn geweest en als zodanig mede ver antwoordelijk zijn voor vonnissen wegens „daden van terreur" tegen Duitsers, Nederlanders en Polen. Dezelfde Lenski heeft van Ulbricht de „medaille voor strijders tegen het fascisme" gekregen! In een open brief worden voorts nog acht namen genoemd van oorlogsmis dadigers. LOODGIETERSBED1IJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndjjk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 AANHOUDEND ZACHT In het weertype komt gedurende het weekeinde weinig verandering. Het voor de tijd van het jaar zeer zachte weer duurt voort bij matige af en toe krach tige winden tussen zuid en zuidwest. (Opgemaakt te - uur). 26 FEBRUARI Zon op: 7.34 uur; onder: 18.13 uur. Maan op: 14.21 uur; onder: 5.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.51 uur en 13.17 uur. Laagwater te 8.36 uur en 21.12 uur. (27/2: hoogwater te 1.46 en 14.02 uur, laagwater te 9.33 en 22 02 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's en een bijvoegsel De dood van Loemoemba De uit Kongo gevluchte Duitse soldaat Arnim zou aan het Parijse blad „Aurore" hebben verklaard, dat Loemoemba en zijn twee metgezellen reeds op de dag van hun overbrenging van Leopoldstad naar Elisabethstad, op 18 januari des middags om half drie, met bajonetste ken werden gedood. Dit was geschied door de manschappen van de patrouille, die hem naar Elisabethstad had over gebracht. De Belgische officier, die de patrouille commandeerde, kapitein Mar cel Ruys, zou Loemoemba het genade schot hebben gegeven. President Tsjombe van Katanga zou gek van woede zijn geworden, toen hij hoorde wat er ge beurd was. Ruys en dertien manschap pen werden gearresteerd. Vier van hen werden doodgeschoten, de Belgische offi cier bevindt zich in een militaire gevan genis. Tsjombe had Loemoemba levend in handen willen hebben en compromit terende verklaringen willen hebben, waarna de ex-premier voorgoed zou heb ben afgedaan in de Kongolese politiek. Dr. Van Roijen zette onze grieven uiteen (Van onze correspondent in Washington) Officieel is de uitnodiging aan Soekarno om een bezoek aan Amerika te brengen van het Witte Huis uitgegaan, doch dat behoeft nog niet te betekenen, dat het initiatief uitsluitend bij Amerika heeft berust. Soekarno had bekend laten maken, dat hij einde april op doorreis door de V.S. zou komen en volgens een mijner zegslieden van het ministerie van Buitenlandse Zaken zou hij zelfs hebben doen informeren, of hij in die periode welkom in Washington zou zijn. Maar ook indien men in Washington de zaken zo voorstelt, dan betekent dat nog niet dat men zeggen wil „we moes ten hem wel uitnodigen". Mede dank zij heldere uiteenzettingen van de Neder landse ambassadeur te Washington, dr. Van Roijen, is men in de Amerikaanse hoofdstad terdege bekend met Neder lands' grieven ten aanzien van Indo nesië en met Nederlands juridisch ster ke positie ten opzichte van Nw.-Guinea. Maar voor Amerika kunnen de relaties tussen Nederland en Indonesië moei lijk een beletsel zijn een zo direct moge lijk contact te onderhouden met de in vloedrijke Indonesische president. Zulk een contact, aldus Washington, kan, gezien de tegenstellingen tussen Oost en West van grote betekenis zijn. Ook naar Londen? Van gezaghebbende zijde te Londen is gisteravond vernomen dat bij een informeel contact tussen de Britse en de Indonesische regering is gesproken over de mogelijkheid van een bezoek van president Soekarno van Groot-Brit- tannië. Er zijn echter nog geen aanwij zingen dat de Indonesische president officieel zal worden uitgenodigd. Volgens berichten uit Djakarta is de Indonesische regering van oordeel dat de Brist-Indonesische betrekkingen lij den onder een gebrek aan begrip van Britse zijde. In Londen wordt verwacht dat een eventuele uitnodiging van Soe karno voor een bezoek aan Groot-Brit- tannië in Nederland ergernis zal veroor zaken. In officiële kringen in de Britse hoofdstad wordt de poging van Neder land Groot-Brittannië te betrekken in het Westeuropees politiek overleg, zeer op prijs gesteld. Kennedy en Menzies spraken over N.-Guinea De Amerikaanse president, Kennedy, en de Australische minister-president, Menzies, hebben gisteren tijdens het noenmaal in het Witte Huis te Washing ton gesproken over internationale vraagstukken. Voor het bezoek aan de president had Menzies een uur lang gesproken met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk. Menzies brengt een bezoek van twee dagen aan Washington. Menzies heeft op een persconferentie meegedeeld dat hij en de president heb ben gesproken over o.a. het vraagstuk Nieuw-Guinea. Gebleken is dat er een ruime mate van overeenstemming tus sen hen bestaat al is dat niet op alle punten het geval. Kennedy noemde de- besprekingen „heel hartelijk en zeer be vredigend". •mrmÜI De 27-jarige jonge vrouw uit Amsterdam, die op 7 februari j.l. een stilettomes gebruikte om zich te verweren tegen een 20-jarige loodgieter, die haar op de stille Passeerdersgracht had aangevallen, zal niet door de Justitie worden vervolgd wegens verboden wapen bezit. Stiletto's (messen, waarvan het lem met zich in een huls bevindt en door middel van een veer naar buiten kan worden gedrukt) vallen weliswaar onder de verboden wapens, maar de Amster damse substituut-officier van Justitie, mr. H. Bouma, die deze zaak in behan deling heeft, is van mening, dat de jonge vrouw onder hevige gemoedsbeweging uit zogenaamd noodweerexces" heeft geham deld. Zoals wij gisteren reeds meldden heeft de loodgieter tijdens het verhoor tevens bekend, kort voordat hij haar aanviel, nog een andere jonge vrouw te hebben aangerand. Zij is een 26-jarige Amster damse redactrice, die op dezelfde avond op de Keizersgracht in de hoofdstad ernstig werd lastig gevallen door een haar onbekende jongeman. Door luid te gillen en hevig in het rond te slaan wist zij de man van zich af te houden, waar na hij vluchtte. De redactrice deed aan gifte bij de politie, die onmiddellijk verband legde tussen de beide aanran dingen. Met ingang van 3 maart: Weer koffieverkoop in textielzaken (Van onze Amsterdamse correspondent) Met ingang van 3 maart a.s. gaan de textielzaken opnieuw over tot de verkoop van goedkope koffie. Evenals 3 jaar ge leden, zal de koffie worden verkocht tegen „onzakelijke prijs", namelijk f. 1.29 per half pond in plaats van de normale verkoopsprijs van f. 1.56. De vorige koffie-actie, die van juli 1957 tot juli 1958 is gehouden, had een omzet van 12 miljoen gulden. De koffieverkoop is bedoeld als protest van de 3 samenwerkende textielbonden tegen het cadeau geven van branche vreemde artikelen in het kruideniers- bedrijf. De voorzitter van de commissie, de heer B. I. Terheyden, heeft gisteren verklaard, dat de koffie-actie „tot het bittere einde" zal worden voortgezet. Hij ziet dat einde in een „gentlemans agreement", waarbij de belangen van de textieldetaillisten in elk geval veilig zijn gesteld. Koningin Juliana in het Concert gebouw te Amsterdam in gesprek met wethouder De Roos tijdens de gala-avond ter opening van de boekenweek. Woensdag een dag nadat de lood gieter uit het ziekenhuis was ontslagen werd hij door de zedenpolitie van huis gehaald en gearresteerd. De man heeft beide aanrandingen bekend en zou van daag voor de officier van Justitie wor den geleid. De Middeleeuwse Dom Ie Keulen .slaande uil een pijler van de nieuwe in een moderne omlijsting, be-[Rijnbrug. Leeuwarden ontsnapte aan drama (Van onze Groningse correspondent) De Luchtmachtvoorlichtingsdienst sprak van een wonder". Dat wonder geschiedde vannacht om vijf minuten voor twaalf. Twee straaljagers botsten boven Leeu warden met enorme snelheid tegen elkaar en stortten neer, maar nie mand werd gedood of zelfs maar gewond. De beide piloten konden zich met behulp van hun schietstoel in veiligheid brengen. De stuurloze toestellen kwamen dusdanig geluk kig neer, dat niemand gekwetst werd. Met recht dus een wonder. De 30-jarige gehuwde luitenant T. de Jager uit Bergum en de 24-jarige onge huwde luitenant J. Cuper uit Zuidwolde behoren sinds vannacht tot de mirakel figuren uit de luchtvaartgeschiedenis, die het verhaal van een uiterst gevaar lijke botsing kunnen navertellen. Oefening Luitenant De Jager was met zijn Hun- ter-straaljager van de vliegbasis Leeu warden opgestegen voor een oefenvlucht in het kader van een tweedaagse lucht verdedigingsoefening, waarbij de bases Soesterberg. Leeuwarden. Twente en Ypenburg waren ingeschakeld. Om de zelfde reden had luitenant Cu per zijn basis Twente verlaten met zijn Sabre-toestel. Zijn vlucht had Leeuwar den tot doel. „Ik was juist met het laatste gedeelte van mijn vlucht bezig," vertelde luitenant De Jager, toen ik 'n enorme klep voelde. Ik hem mezelf toen onmiddellijk uit mijn toestel ge schoten." Hij kwam. veilig hangend aan zijn parachute, heelhuids terecht op het dak van het pand Menno van Coehoorn- straat 30 te Leeuwarden. Zijn Hunter boorde zich in de grond. 200 meter achter de onder het Friese plaatsje Weidum gelegen boerderij van de heer S. Kalma, ongeveer 8 km ten zuidwesten van de basis Leeuwarden. Rakelings moet het toestel over de boer derij gescheerd zijn. Het kwam op de plaats waar in de oorlog een Ameri kaanse bommenwerper is neergestort. Niets gemerkf Nieuwe Atlas-raket De Verenigde Staten hebben met succes een nieuw en krachtiger type van de intercontinentale Atlasraket ai- gevuurd die een afstand heeft afgelegd van ruim 11.000 km. Advertentie. Exclusief voor Libelle schreef de beroemde Engels-Neder landse filmster Audrey Hep burn haar levensverhaal. Een simpel en ontroerend verhaal, waarin we Audrey leren kennen zoals ze werkelijk is. Een vrouw, een moeder, een actrice, die wéét waarover ze praat wan neer ze zegt: „Een vrouw heeft altijd liefde nodig". Natuurlijk in Libelle, want... is nu eenmaal beterl Advertentie PHILIPS RADIO f 83.—. persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL 26500 Prettige betaling. De familie Kalma de boer en diens vrouw en een pleegzoon hebben van 't ongeluk zelf niets gemerkt. Men sliep gewoon door en werd pas wakker door de drukte van vele auto's, die naar de plaats reden waar het toestel was neer gestort. Nog was de schrik groot genoeg, want in de kapitale boerderij stonden 43 koeien op stal. „Man, man." verzuchtte de heer Kalma, het fel brandende wrak bekijkend, waarin regelmatig munitie ontplofte „Kijk nou die koeien daar eens rustig staan., Ik had ze wel kwijt kunnen wezen. Allemaal door zo'n sme rig ding." Het was overigens een hele toer, het brandende wrak te bereiken, want de enige weg er naar toe voerde dwars door de mesthoop, die achter de boerderij lag. „Maar liever in de mest dan ln dat brandende geval," zei blijmoedig een sol daat van het luchtmachtbewakingskorps, die even misstapte Het toestel van de eveneens ongedeer de luitenant Cuper in nog steeds niet gevonden. Na het ongeluk is hU afge zwenkt en pas enige ogenblikken later gelukte het hem het toestel te verlaten Hij kwam terecht in de eemeente Kol- lumerland Behoudens lichte rugklach ten voelde hy zich kiplekker. Men zou vandaag een röntgenfoto van de pijn lijke plaats maken. Zijn toestel is tot dusver nog niet gevonden. Men neemt aan, dat het in de Lauwerszee is terecht gekomen. Terwijl op de begane grond de twee piloten van de schrik bekwamen, ging de nachtoefening gewoon door. Over het brandende wrak vlak by de basis gier den de straaljagers. Uit Het Leidsch Dagblad van 27 februari 1861: De leden der Commissie van administratie ove. de ge vangenissen te Leiden hebben l.l. zondag hulde gedaan aan de verdiensten van hunnen vice- president Mr. D. Tieboel Siegen- beek, door de aanbieding van een prachtige rijk met zilver versierde, met een deksel en toe passelijke inscriptie voorziene beker, bij gelegenheid van zijn 25-jarig lidmaatschap van dit collegie. Zekere H. M. Q. R., een jongeling van 15 jaren, was ge- engageerd bij het reizend too- neelgezelschap van zekeren H. en genoqt het buitengewoon ho norarium van 50 cents per speelavond. Het schijnt dat het met die directie evenals met vele anderen gaat, dat namelijk hare finantiële zaken niet te best staan. R. althans scheen zijn ta lenten ten beste te aeven, zonder dat hij het honorarium ontving. Zijn directeur liet hem op zeke ren dag een jas naar de bank van leening brengen en nu nam onze acteur de vrijheid zich uit de opbrengst daarvan zelf te be talen. Hij werd door de recht bank te Rotterdam tot 20 maan den gevangenisstraf veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1