Televisienofa wordt op lange baan geschoven Kamerdebat niét voor zomerreces Kerkdiensten Leiden en omgeving Verrassend koersverloop op beurzen KOOP HALF LINNEN MAAR LET OP DIT GARANTIEMERK Nieuw autoblad Nationale besparingen betekenen een steun voor fondsenmarkten ZATERDAG 25 FEBRUARI 1961 Zondag 26 februari Leiden Herv. Gemeente, Pieterskerk: 10 uur ds. D. Bouma te Katwijk aan Zee. Hooglandse Kerk: 10.30 uur dr. K. E. H. Oppenheimer; 7 uur ds. H. Bouter. Marekerk: 10.30 uur ds. W. J. H. Hu- beek. Oosterkerk: 10 uur ds. J. Groot. Bethlehemkerk: 10 uur ds. J. N. de Ruiter. Maranathakerk: 9 uur ds. H. J. v. Ach terberg (Heilig Avondmaal); 7 uur ds. P. J. Mackaay (Zendingsdienst. Medewer king Maranathakoor). Bevrijdingskerk: 11 uur ds. H. Bouter (Heilig Avondmaal). Herv. Ulo-school Asserstraat: 9 en 10.30 uur ds. D. J. Vossers. Aula school Marnixstraat: 10 uur ds. M. Ottevanger. Engelse Wallonne: 10.30 uur ds. R. Blom- maert te Rotterdam. Academisch Ziekenhuis: 10 uur de heer A. G. Huijgen. Dlaconessenhuis: 10.30 uur ds. J. de Wit. Jeugdkerk (aula Gymnasium)10 uur de heer H. v. d. Kwaak. Ver. Vrijz. Herv.: (10.30 uur ds. Hubeek in Marekerk). Geref. Kerk. Zuiderkerk: 9 uur dr. Westerink (Wijk I); 11 uur ds. Rothuizen (Wijk IV); 5 uur dr. Westerink. Aula school Timorstraat: 10 en 5 uur ds. Dè Boer. Kerk Oude Vest: 10, 5 en 7 uur dr. Dronkert. Maranathakerk: 10.30 en 5 uur ds. Maaskant. Bevrijdingskerk (Aerent Bruunstraat) 9 en 5 uur ds. Heule. (In alle diensten Heilig Avondmaal en nam. bovendien Dankzegging). Evang. Luth. Kerk: 10.15 uur ds. J. A. Roskam te Beverwijk. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dr. W. H. Velema. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. W. G. de Vries. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdienst (donderdag 7.30 uur ds. L. Rijksen). Doopsgezinde Gemeente: 10.30 uur dr. S. L. Verheus. Rem. Gemeente: 10.30 uur mej. mr. M. A. Klomp te Laren. Oud-Kath. Kerk Zoeterwoudseslngel 50. 9.45 uur Hoogmis; (woensdag 7.30 uur A'VVrJj?1 KathKerk (Vreewijkstraat 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4)10.30 uur dienst. Evang. Chr. Gemeenschap Middelste- gracht 3)10 en 5 uur dhr. Dlkkes; dins dag 8 uur Israël-avond. Baptistengemeente: 10 uur stud. K. de Jong te Bilthoven; 7.30 uur opvoering spreekkoor ..De Poort", dinsdag 8 uur bijbelbesprekingvrijdag 8 uur bldstond. Leger des Heils: 10 uur Heillglngssamen- komst- 6.45 uur openluchtsamenkomst Gangetje: 7.30 uur Opwekkingssamen- komt oJ.v. de kapiteins Vermeulen met medewerking van het muziekkorps uit U Engelse dienst (Oud-Kath. Kerk Zw, slngel 50): 7.30 uur. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur de heer J. van 't Kruis te Katwijk aan den Rijn (Jeugddienst); 7 uurds EO. Boesenkool. Geref. Kerk: 9.30 en 6^30 uur ds J. W. van Hoek, Chr. Geref. Kelk. 9.30 uur Dienst des Woords; 6.45 uur ds. L. S. den Boer te Sassenheim. Alphen aan den RUn ^frv- Julianastraat: 10 uur ds. J. H. ®°Sers, 6 30 uur ds. P. A. Lefeber Jeugddienst Gebouw Jonathan: 10 uur ds CL v d. Broeck te Zwammerdam. Kapel Gouw- sluis: 10 uur ds. M. Hanemaaijer. Kapel Hooftstraat: 9.30 uur Eerw heer W. J. de Bruijn te Bodegraven; 6.30 uur ds. W. Rijnsburger te Amersfoort. Oudshoornse- weg* 10 uur ds. G. Cadée. Martha-Stlch- ting: 10.30 uur ds. A. van den Boven- kamp te Engwierum (Pr.). Geref. Kerk, Marananathakerk10 en 6.30 uur ds. K. H Schuring. Salvatorikerk10 uur ds. F. Pijlman te Katwijk aan Zee; 6.30 uur ds. W Wijma. Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds'. W. Tom. Chr. Geref. Kerk, Jeruzalem- kerk- 9.30 en 5 uur ds. M. S. Roos. Oud- geref. Gem., Van Mandersloostraat9.30 en 4 uur leesdienst. Rem. Geref. Gem., Van Mandersloostraat: 7 uur dr. J. F. van Royen te Rotterdam. Evangelisatie IJs- baangebouw: 10 uur Eredienst; 6.30 uur de heer Th: Dlckes. Geref. Kerk (Vrijge maakt) 10 en 5 uur ds. H. Scholte. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. W. A. S. Laurense. Geref. Kerk: 9.30 en 6 uur leesdienst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur dhr. J. Voordouw, theol. kand.; 6.30 uur ds. C. v .d. Bosch. (Nleuwerbrug); 6.30 uur ds. J. J. Poot te De Bilt. Herv. Evang.: 7 uur ds. G. J. van Embden te Zoeter- woude. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. L. Loosman. (Nleuwerbrug): 9.30 en 6 uur ds. Modderaar van Voorschoten. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 9.30 uur leesdienst; 3 uur ds. H. Scholte. Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst. Luth. Gem.: 9 uur ds. A. Jense. Evang. Kring: 10 uur Eredienst; 7 uur dhr. R. A. Miller te Oosterbeek. Boskoop Herv. Gem.: 9.30 uur dr. G. Huls te Gouda; 6.30 uur ds. J. van Soest te Rotterdam. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. Leene. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruijn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Ver. van Vrijz. Herv.: 7 uur (in Rem. Kerk) ds. A. Kalis. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. H. van Holik-Meijer. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Hlllegom Herv. Gem 10 uur dr. F. Brouwer; 5 uur ds. J. Veenendaal. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. G. Rang te Haar lem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur drs. A. H. Schippers. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Evangelisatie-samenkomst 3 uur Nutsgebouw. spreker ds. J. Starnburg te Sluiskil (Z.V1.) (Maranatha-samenkomst: woensdagavond acht uur Nutsgebouw. Spreker evangelist J. Sevensma te Am sterdam). Herv. Gem.: 10 uur ds. Katwijk aan den Rfjn Herv. Gem.: 10 en 6 uur ds. A. Makkenze. (Kapel Nieuwe Duinweg)10 uur ds. G. Gerbran- dy te Utrecht. (Gymnastieklokaal Narcis straat) 10.30 uur dhr. J. Vink te Kat wijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. van Duinen te Wassenaar. Katwijk aan Zee Herv. Gem., Nieuwe Kerk: 10 uur ds. W. L. Tukker; 6 uur ds. W. A. B. Hagen. Oude Kerk: 10 uur ds. J. H. Boerlijst te 's-Gravenhage; 6 uur ds. P. Moerenhout. Kapel: 10 uur dhr. D.Bouman jr.; 5 uur ds. W. L. Tukker. Aula ingang Patrijsstraat: 10 uur ds. F. Off er inga. Groen van Prinstererschool 10 uur ds. P. Moerenhout. Zeehospitium: 6.45 uur dhr. D. Bouman Jr. Geref.Kerk: 9 en 10.30 uur ds. Nawijn; 5 uur ds. F. Pijlman (Bidstond voor het gewas). Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ur ds. N. de Jong. Geref. Gem. Remisestraat: 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gemeente in Ned., Casa Cara: 10 en 5 uur leesdienst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Bouma te Noordwijk. Leimuiden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. H. J. Koffrie. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P Honnef; 6.30 uur dhr. J. v .d. Hoek. (Kerkzaal)6.30 uur ds. J. P. Honnef. (Gebouw): 10 uur Jeugdkerk. Geref. Kerk 10 uur ds. B. J. A. Streefkerk te Den Haag; 6.30 uur ds. J. J. Dijk. (Kerkzaal): 10.30 uur ds. J. J. Dijk; 5 uur ds. J. A. Streefkerk. Ver. Vrijz. Hervormden (ge bouw Lindelaan 12a)10.30 uur ds. J. P. van Mullem. Lisse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. G. Pettinga; 7 uur vie. J. Mansvelt. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schou ten H.A.. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma. Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van Gilst. (Donderdag avond 7.30 uur ds, H. van Gilst)Geref. Kerk (Vrijgem.): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud-Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdienst. (Donderdagavond 7.30 uur leesdienst). Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. S. M. A. Daalder te Haarlem. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. de Jong; 6.30 uur ds. Joh. Ste- houwer te Alphen aan den Rijn. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. W. Wijma te Alphen aan den Rijn. Rem. Geref. Gem.: 10 uur <Js. A. W. Cramer Gezinsdienst met nabespreking op maandag 27 febru ari 8 uur). Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2 uur ds. M. S. Roos te Alphen aan den Rijn. Noordwijk-Blnnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Dok. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ,v. d. Berghstichting 11 uur) ds. Dekker. Noordwykerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits; 7 uur Leesdienst, ds. A. H. Smits. Noordwijk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. Jonkman te Oegstgeest; 5 uur ds. N. J. Cupedo. (Sole Mio)10 uur ds. Hoekstra. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. T. Ferwerda. Oegstgeest Herv. Gem., Groene- of Willibrordkerk: 10.30 uur ds. B. C. Visser (H.A.). Pauluskerk: 10 uur dr. E. Jansen Schoonhoven; 7 uur ds. W. H. Walvaart te Sassenheim. Ver. v Vrijz. Herv., W. de Zw.kerk: 10.30 uur prof. dr. P. A H de Boer. Ger. Kerk. Mauritslaan: 10 en 5 uur ds. Meijer. Ger. Kerk (Vrijgemaakt)W. de Zwijgerkerk: 8.30 en 3 uur drs. R. Brands. Oude-Weterlng Herv. Gem.: in de Geref. Kerk: 10.30 uur ds. C. J. Baart te Riinsaterwoude. Geref. Kerk: 9 en 3 uur ds. A. G. Kornet (Bidstond). Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Riinsaterwoude Herv Gem.: 10 uur M. Knottnerus te Oude-Wetering; Grote God wij loven U. Heer, o sterkste aller sterken". Het orgelfront (oude stijl) van de hervormde gemeente te Bodegraven. (Foto Will Eiselin) 9.30 uur Dienst des Woords; 2.15 uur ds. J. Kampman te Rynsburg. Rijnsburg Herv. Gem. (Grote Kerk): 10 uur ds. M. C. Groenewoud (Heilige Doop); 5 uur ds. J. Monteban te Drie> bergen (Jeugddienst). (Kleine Kerk): 1( uur ds. H. van Gosllga: 5 uur d6. M. C Groenewoud. Chr. Geref. Kerk: 10 en uur ds. Kampman. (Petrakerk): 9.30 uur ds. v. d. Linde; 5 uur ds. Post. (Rapen- burgkerk)9.30 uur ds. Post; 5 uur ds. Bijleveld. (Maranahtakerk)9.30 uur ds. Bijleveld; 5 uur ds. v. d. Linde. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. C. van Venetlën. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Walvaart; 7 uur ds. Frederlkse te Wassenaar. Geref. Kerk: 10 uur ds. Kui per; 5 ur ds. v. d. Berg. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. Den Boer. Ter-Aar Herv. Gem.: 10 30 en 6.30 uur ds. Lindenburg. Geref. Kerk: 9 2.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker. Geref. Kerk: uur ds. Langeler; 5 uur ds. v. d. Hout te Hazerswoude. Geref. Kerk (Vrijge maakt) 10.15 uur drs. R. Brands. Voorhout De Jong. Herv. Gem.: 10 uur ds. (Van onze Amsterdamse correspondent) Sinds gisteren is Nederland een nieuw autoblad rijker. Onder de naam „De Automobilist" heeft Wegener's Cou ranten Concern N.V. te Apeldoorn bij de Arbeiderspers te Amsterdam een blad laten drukken, dat zich „populair - onafhankelyk" noemt. Populair in te genstelling tot de zich op technisch ge bied bewegende autobladen. Het blad, dat in een oplaag van min stens 100.000 exemplaren wekelijks zal verschijnen, hoopt zijn lezers te vinden onder de autobezitters en toekomstige autobezitters, wier aantal in Nederland op een klein miljoen wordt geschat, doch waarvan slechts 100.000 op een of ander autoblad zijn geabonneerd. „De Automobilist" staat onder redac tie van de verkeersjournalist, H. Hege man. Er zal, zo gelooft men, veel aan dacht aan de verkeersveiligheid worden besteed. Voorts aan nieuws uit de auto mobielwereld, de autosport, het toerisme, rijstijl en juridische problemen. Populair zijn, zal niet zoveel moeite kosten. Het onafhankelijk zijn wel. Bij de rijproeven, die men in tal van bladen beschreven ziet, ziet men doorgaans de zelfde goede eigenschappen vermeld als in het prospectus van de autoverkoper. Wij zouden zo graag willen weten, wat de slechte eigenschappen van ieder automerk zijn. Of „De Automobilist" het zal aandurven? half linnen heeft alléén voordelen Toevallig is dezer dagen bij de Koninklijke Uitgeverij Erven J. J. Tijl N.V. te Zwolle een proefexemplaar van de persen gerold van het maandblad „Rijdend Nederland", waarvan het eer ste nummer binnen enkele weken in een oplaag van 450.000 exemplaren zal ver schijnen. „Rijdend Nederland" gaat iets verder dan „De Automobilist", daar het zich wil richten tot alle gemotoriseerde weg gebruikers. Het blad wil al die onder werpen behandelen, die de belangstel ling hebben of dienen te hebben van de weggebruikers. Vanzelfsprekend zal de verkeersveiligheid hierbij zeer vaak ter sprake worden gebracht. Het blad wil deze dienen door het propageren van maatregelen op de weg en het bevorde ren van een goede technische verzor ging van de wegvervoersmiddelen. Voorschoten Herv. Gem. (in Geref. Kerk) 10.30 uur ds. Breukelman te Sl- monshaven; 7 uur Bijzondere kerkdienst culturele commissie dr. K. Strijd te "s-Her- togenbosch, over: „Is er een brug over de kloof tussen Oost en West". (Rijn dijk): 10 uur ds. Meijering. (Hulp en Heil): 10 uur ds. Saraber. Geref. Kerk: 9 en 5 uur ds. K. Smit. Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 8.30 en 3.15 uur ds. W. G. de Vries te Leiden. Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. v. Rootselaar; 6.30 uur ds. J. R. Cuperus. (Esdoornlaan): 9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6.30 uur dhr. J. A. Kruithof te Monster. (Stationsstraat)9.30 uur ds. K. H. J. Burgy te Den Haag; 7 uur ds. J. A. Peters te Den Haag. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. Meljnen te Den Haag. Rem. Geref. Gemeente: geen dienst. Oud- Geref. Gemeente: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur (H. Doop) en 7 uur ds. H. L. Boonstra. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. P. D. Kuipers; 6.30 uur ds .H. v. d. Berg. beiden te Sassenheim. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uurds. E. G. Boesenkool te Aarlanderveen; 7 uur ds. W. Verweij. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. H. A. Bosch te Alphen aan den Rijn. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 uur ds. Joh. Stehouwer te Alphen a. d. Rijn; 6.30 uur ds. J. H. Bogers te Alphen a. d. Rijn( Jeugddienst). Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. (Van onze parlementaire redacteur) De nota ten gunste van de commer ciële televisie is bij de meerderheid van de leden der Tweede Kamer niet in de smaak gevallen. Ten einde de boot af te houden stellen sommige Kamerleden zich op het standpunt (en het is waar schijnlijk dat de meerderheid zich daar bij zal aansluiten), dat een behande ling van de televisienota niet mogelijk is zolang het rapport niet is versche nen van de nog in te stellen commissie onder leiding van prof. mr. L. W. G. Scholten, over een aantal belangrijke problemen in verband met de algehele herziening van het radio- en televisie- bestel, dat de regering wil regelen in een enkele wet. De staatssecretarissen Scholten en Veldkamp zouden liefst zo spoedig mo gelijk over de televisienota willen discus siëren, maar de Kamer heeft 't in haar macht de zaak op de lange baan te schuiven. De meerdeheid van de Tweede Kamer stelt zich op het stand punt, dat men eerst moet weten, waar mee men met de wettelijke regeling van het radio- en televisiebestel aan toe is, alvorens een uitspraak te kunnen doen over de reclame-televisie. Verontwaardigd Op 12 januari j.l. heeft staatssecre taris Scholten in de Tweede Kamer me dedeling gedaan van zijn voornemen tot instelling van een commissie-Scholten, waardoor de behandeling van de in 1953 ingediende Radio-Omroepwet weer zou moeten worden uitgesteld. Sommige Ka merleden waren over dit uitstel veront waardigd omdat dan „pas een volgende generatie" over de omroep-problemen zou kunnen spreken. Hieruit blijkt dat het rapport van de commissie-Scholten niet binnen korte tijd wordt verwacht. Staatssecretaris Scholten antwoordde, dat het niet zijn bedoeling was de be handeling van de Omroepwet naar St.- Juttemis te verschuiven en dat hij hoop te dat de commissie „met bekwame spoed" rapport zou uitbrengen. Men moet er echter op rekenen, dat het nog zeker wel een jaar zal duren alvorens de nog in te stellen commissie rapport zal uitbrengen en volgens de thans nog overheersende opvatting in de Tweede Kamer betekent dit, dat men tot zo lang geen uitspraak wil doen over de commerciële televisie. Het oude In die tijd neemt het aantal kijkers weer toe en komt men weer dichter bij de mogelijkheid dat de omroepvereni gingen met de hogere opbrengst van het kijkgeld een tweede programma kunnen betalen. Dan kan ook in de televisie de zendtijd tussen de omroepverenigingen op dezelfde wijze worden verdeeld als in de Radio. Dan blijft alles bij het oude. Een grief van de omroepverenigingen is. dat 'n nieuwe televisie-maatschappij, die zich nog nooit op dat gebied heeft bewogen, alleen net zoveel zendtijd zou krijgen als de vijf omroepverenigingen onder elkaar moeten verdelen. De omroepverenigingen hebben er be lang bij de televisienota op de lange baan te schuiven en daarvoor heeft de Tweede Kamer reeds een argument ge vonden. Gevoelig Obligatiemarktruimere kapitaalmarkt Ook in de afgelopen week heeft de Newyorkse beurs, zij het dan min of meer weifelend, een zodanig weer standsvermogen getoond dat de meeste verkopers met winst hebben kunnen realiseren, mede doordat baissiers tot dekking overgingen, wat dus wil zeggen dat men vooreerst geen koersdaling voorziet. Ook deze lieden missen de hel derziendheid, maar hun transacties wor den toch als een aanwijzing beschouwd voor de tendens van de beurs. Bepaald nieuwe gezichtspunten voor de conjunctuur in de V.S. kunnen overi gens nog niet worden ontdekt. Tegen over een lichte produktiestyging bij de staalfabrieken, staat een onverkochte voorraad van naar men zegt omstreeks 1 miljoen auto's en een eer toe-dan af nemende werkloosheid en de situatie van heden kan dus moeilijk een reden zijn voor hogere aandelenkoersen. Men moet zich hierbij dus baseren op de verwach ting dat het economisch leven in de loop van het jaar - de een zegt in het tweede, de andere in het derde of vierde kwar taal - zich zal herstellen, al of niet ge paard gaande met regeringsmaatregelen, die inflatie zullen veroorzaken. Een grondslag dus, die, van welke kant men ze ook bekijkt, een grote mate van on zekerheid inhoudt. Een steunpunt voor de beurs is ech ter dat de Amerikaanse economie een groot weerstandsvermogen heeft, niet het minst ook door de grote nationale be sparingen, die in 1960 meteen bedrag van S 27 miljard die van de voorgaande ja ren het 3 a 4 miljard hebben overtroffen. Deze besparingen komen uiteraard ook ten goede aan de talrijke beleggingsin stituten, welke er in de V.S. zijn en die ten behoeve van hun rentabiliteit min of oi meer worden gedwongen tot de aankoop 7 uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk': van fondsen, hetgeen de laatste weken (Van onze financiële medewerker) Het verrassende element in het koersverloop op de effectenbeurzen is in het nieuwe jaar tot dusver in zeer sterke mate naar voren gekomen. Weliswaar was bij de jaarswisseling ook ditmaal het gebruikelijk nieuwjaarsoptimisme aanwezig, maar dat het algemeen indexcijfer voor de aandelen in Amsterdam binnen twee maanden tijds van ca. 397 tot omstreeks 440 zou stijgen en daarmee de hoogste stand van 1960 (437.96) zou overschrijden, heeft niemand kunnen bevroeden of durven voorspellen. En nog minder dat het indexcijfer van de Amerikaanse industrials van ruim 600 tot boven 650 zou oplopen en ook de eerste twee maan den van het nieuwe jaar een veelal levendige handel en grote omzetten zouden te zien geven. ook op de Amsterdamse beurs weer merkbaar was. Voor een deel is het krachtig koersher- stel van onze internationale aandelen daaraan te danken. Nog altijd heeft het indexcijfer voor de internationals (thans ca. 527) zijn hoog ste stand van 1960 (661) niet bereikt, maar veel scheelt het toch niet meer. Vooral Philips heeft blijkbaar ook in de V.S. weer de aandacht getrokken, waar bij de overweging van een groot che misch bedrijf - de Thomson Hayward Chemical - door de Consolidated Elec tronics, een Amerikaanse dochtermij. van Philips, motorische krachten ontwik kelde. Bovendien werpen de komende jaarverslagen van de internationale con cerns in meer dan een opzicht hun scha duw vooruit, terwijl voorts de concen trische ontwikkeling van het Nederland se bedrijfsleven, welke steeds scherpere contouren toont, de belangstelling van de belegger voor aandelen van grote concerns doet toenemen. In dit verband kan o.m. worden gewe zen op de samenwerking van Bataafsche, Koninklijke Zout en Hoogovens t.a.v. de chemische industrie, welke ook in ons land een fase van spectaculaire groei is ingetreden. Het is thans reeds zo dat 44 van deze ondernemingen, die tezamen slechts 2 van het totaal aantal be drijven uitmaken, reeds bijna de helft (46 van het totaal aantal werkne mers in die bedrijven in hun dienst heb ben en nog slechts 20 daarvan bij on dernemingen met minder dan 100 man personeel werkzaam is. De stijgende bedrijfskosten als gevolg van noodzakelijke investeringen, hogere lonen en een verkorte arbeidsweek, dwingen de kleinere ondernemingen meer in de richting van samen werking en/of fusie, vooral nu in het kader van de verdere uitbouw van de EEG en de EVA voor vele bedrijven de concurrentie wordt verscherpt. Hoewel in het algemeen de resultaten van de Nederlandse ondernemingen, zoals die uit de thans binnenkomende verslagen blijken, bevredigend of zeer bevredigend zijn, leest men toch in vele gevallen en met name bij de kleinere bedrijven van minder hooggestemde verwachtingen voor 1961 wegens de sterk gestegen be drijfskosten. Verdere concentratie is hiertegen de beste remedie en het is wel zeker dat de Nederlandse industrie in deze richting thans grote activiteiten ontwikkelt. Dit is een van de steunpunten voor de Amsterdamse aandelenmarkt, die overi gens ook wordt gestimuleerd door de goede verwachtingen, welke „van hoger hand" voor 1961 worden gekoesterd. Het deze week verschenen Centraal Econo misch Plan 1961 verwacht voor de nog altijd expanderende Europese economie in eerste instantie slechts een geringe doorwerking van de recessieverschijnse len in de V.S. en acht op grond van ver schillende gegevens dc mogelijkheid om sterke onevenwichtigheden te voorko men, aanwezig. De stijging van lonen en salarissen, van consumptie en uitvoer, van investeringen bij de bedrijven en de overheid, zullen naar men verwacht tot een surplus op de betalingsbalans lei den, dat weinig afwijkt van dat voor 1960 (f. 1.2 miljard). Voor de kapitaal markt wordt ook geen verkrapping van betekenis verwacht, hetgeen voor de be leggers slechts een reden kan zün hun aankopen op de beurs niet langer uit te stellen. Vandaar zowel op de obligatie- als op de aandelenmarkt nog steeds nieuwe ko pers, ondanks de stijgende koersen. Het feit dat winstnemingen tot dusvere nog telkens te vroeg zijn geweest, houdt ve len van verkoop terug en zo droogt als het ware in sommige fondsen de markt geheel op, met het gevolg dat men af en toe enkel biedkoersen ziet. Het is daar om geen wonder dat claims voor nieuwe emissies goed worden betaald. Wat de obligatiemarkt betreft, is de nieuwe 4 1/4 7 lening van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, groot f. 100 miljoen 99 3/4 een aanwijzing voor de ruime geld- en kapitaalmarkt. Nog slechts drie maanden geleden werd een dergelijke lening 98 3/4 geplaatst. Met z.g. kort geld valt er thans in de VS en in West-Duitsland weinig of niets te verdienen, te minder nu een verdere verlaging van het Westduitse disconto (sinds 21 januari 3Vi wordt ver wacht. Alleen de 5% en 6 Duitse obli gaties blijven om en bij pari voor de Ne derlandse belegger, die zijn sentiments overwegingen op zij weet te zetten, aan trekkelijk. De commissie-Scholten, waarin ook politici zitting zullen hebben van diver se schakering, moet nader advies uit brengen over de wenselijkheid radio en televisie in een enkele wet te regelen. Zij moet voorts adviseren over een be tere coördinatie van de programma's, de positie van de Wereldomroep, de kop peling van het lidmaatschap van een omroepvereniging aan het geabonneerd zijn op een radioblad, het gemeenschap pelijk gebruik van studio's enz. Radio en televisie zijn in ons volk gevoelige onderwerpen en de commissie zal dus niet gemakkelijk en spoedig tot eensluidende conclusies komen. Met het stellen van de voorwaarde, dat eerst moet worden beschikt over het rapport van de commissie-Scholten, kan de Ka mer de behandeling van de televisie nota op de lange baan schuiven. Nederlands-F ranse besprekingen Gunstig verloop In Den Haag zijn gisteren Neder lands-Franse besprekingen op hoog ambtelijk niveau gevoerd over Europese kwesties. Delegaties o.l.v. mr. G. E. ba ron van Ittersum, directeur-generaal Europese samenwerking van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, en zijn Franse coljega. Olivier Wormser, hebben daarbij o.a. diepgaand gesproken over de problematiek van de bij de EEG geassocieerde gebieden en de associatie van de Ned. Antillen bij de EEG. Na afloop van de conferentie ver klaarden zowel baron Van Ittersum als de heer Wormser, dat zij zeer tevreden waren. Het overleg had een technisch en exploratief karakter. De reden van de besprekingen was, zo verklaarde de heer Wormser voorts, dat er in het kader van de EEG uiteraard allerlei problemen rijzen, die men door een rus tige, openharige bespreking nader tot een oplossing kan brengen. De heer Wormser zal na zijn bespre kingen in Den Haag naar Londen rei zen voor overleg met Britse autoriteiten. Dit overleg moet gezien worden in de reeks van bilaterale besprekingen van EEG-landen met Engeland, die vorig jaar in Bonn zijn begonnen tussen de Westduitse en de Britse regering en die daarna ook in Rome tussen Italiaanse en Britse deskundigen zijn gevoerd. Wetten in voorbereiding In zijn memorie van antwoord op de begroting 1961 deelt de minister van Justitie mede, dat een reeks wettelijke regelingen in voorbereiding is. O.a. staan op stapel een ontwerp „vakantie voor arbeiders", een herziening van de auteurswet 1912, goedkeuring van de universele auteursrechtconventie, wijzi ging van de loterijwet o.a. in verband met voetbalpools en wijziging van de uitleveringswet in verband met het Euro pese uitleveringsverdrag. Advertentie BELANGRIJKE TOENEMING EXPORT OP AFRIKA De Nederlandse export op Afrika is volgens een opgave van het Afrika- instituut te Rotterdam, gebaseerd op voorlopige cijfers van het CBS in 1960 belangrijk toegenomen. In dat jaar werd namelijk voor een bedrag van ruim 809 miljoen gulden aan Nederlandse goe deren naar de Afrikaanse landen uit gevoerd, hetgeen een toeneming inhoudt van 11,3% ten opzichte van 1959. Het ..exportpakket" omvat vrijwel alle Ne derlandse produkten, machinerieën, schepen, levensmiddelen en textiel. Een belangrijke uitbreiding had de handel vooral op Nigeria en Ghana.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13