Voorschoten* raad unaniem voor padvinders-voorzieningen Onrust stijgt in Rhodesië Russen leveren weer aan Laos DENEN VONDEN IN JUTLAND ZOUT, KALI EN BRUINKOOL ZATERDAG K FEBRUARI 1961 Uitbreiding en inrichting kosten f 42.750 Weer veel woorden over „Plan 't Kan" Een overvolle publieke tribune heeft gisteravond de beraadslagingen van de gemeenteraad, onder leiding van burge meester L. de Kool, gevolgd. Die be langstelling gold voornamelijk de twee voorstellen over uitbreiding en stich ting van padvindersonderkomens en de belangstellenden waren voornamelijk padvindsters en padvinders. Om de vele bezoekers niet teleur te stellen, zo begon dr. P. S. Pels als eer ste de bespreking van de voorstellen voor de padvinderij, wilde hij graag en kele opmerkingen maken. Spr. noemde de voorstellen voor de Jeugd in het al gemeen en voor de padvinderij in het bijzonder van grote betekenis. Als er één gemeente in Nederland is, aldus dr. Pels, die de padvinderij daadwerkelijk een goed hart toedraagt, dat is het Voorschoten wel. Daarp releveerde dr. Pels de tot stand koming van de Kimshoeve en de ontwikkeling van deze oude boerderij tot padvinderscentrum. Spr. maakte zich slechts bezorgd over de onderhouds kosten, die nogal hoog waren geweest. De P.v.d.A. prees zich echter gelukkig, dat nu verbeteringen aangebracht wor den en dat een uitbreiding tot stand kan komen, terwijl ook voor de R.K. Kynologenver. „Rijnland" Er bestond zeer grote belangstelling voor de gisteravond in „Zomerzorg" ge houden ledenvergadering van de Kyno logenver. „Rjjnland", waar de Haagse dierenarts, dr. A. W. M. Brooymans een inleiding hield over de voeding van de hond. Uitvoerig stond spr. stil bij de fisiolo- gie van de spijsvertering en de samen stelling van het voedingsschema, dat zo wel koolhydraten als eiwitten en vetten behoort te omvatten. De laatste behoe ven stellig niet uitsluitend of bij voor keur te worden toegediend in de vorm van vlees. Er zijn vele voortreffelijke plantaardige vetten, die bovendien het voordeel hebben veel goedkoper te zijn. Na de pauze beantwoordde de spreker een ware stroom van vragen. Bij afwezigheid van de voorzitter, dr. ir. P. C. Lindenbergh werd de bijeen komst geleid door de heer F. A. J. Alofs. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden is geopend: Apotheek Reijst, Steenstraat S5, tel. 20136. AANBESTEDING ELEKTRICITEITSWERKEN De Rijksgebouwendienst heeft onders hands aanbesteed het aanbrengen van een elektrische installatie in het huis- houdgebouw van het Acad. Ziekenhuis. Er werd als volgt ingeschreven: Techn. Bur. Croon en Co., Rotterdam f. 131.320; Techn. Bur. Ergon Electric, Leiden, f. 95.416; Techn. Bur. Langezaal en Inniger, Leiden f. 87.987; idem het uit breiden van de elektrische installatie in het Org. Physisch Laboratorium: Techn. Bur. Langezaal en Inniger, Leiden f. 15.810; Techn. Bur. Vonk, Rotterdam f. 15.102; Techn. Bur. Ergon Electric, Leiden, f. 14.928. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand. examen klassieke taal- en letterkunde mej. M. E. Capel (Breda), mej. H. C. Menalda (Den Haag) en de heer M. A. Wes (Lochem); doctoraal examen geneeskunde II mej. M. Spaa (Den Haag) en de heren L. Barnard (Leiden), J. A. Lorinser (Lei den) en E. H. Nauta (Haarlem); semi- artsexamen de heren L. A. van Es (Dordrecht) en G. J. M. Noordhuizen (Delft): artsexamen de heren M. van Blankenstein (Oegstgeest) en A. B. Kunst (Haarlem). Gezellige drukte in Jeugdhonk Zwarte Pad Baazar duurt tot vanavond Sinds gisteravond heerst er in het kleine jeugdhonk aan het Zwarte Pad een gezellige drukte. Gelukkig maar, want hoe meer mensen daar een kijkje komen nemen hoe meer geld er aan het rollen wordt gebracht. Van wegge gooid geld is echter geen sprake. De dubbeltjes, kwartjes en guldens zijn in dit geval heel goed besteed. De opbrengst van de bazaar, die nu na wekenlange voorbereidingen in het honk wordt ge houden, is nl. bestemd voor de aanschaf van nieuw clubmateriaal in het Leidse Volkshuis. Mej. H. C. v. d. Heyde, die in het ondergrondse jeugdhonk de scep ter zwaait, is tevreden over het aantal bezoekers op de eerste avond. Onder al degenen die van hun belangstelling blijk gaven bevond zich dr. P. L. Schoonheim van de Leidse Jeugd Actie. Eerder op de avond had prof. dr. J. Goslings, voorzitter van het Volkshuis, de bazaar met een kort propagandis tisch woord geopend. De goederen, die gedurende deze twee dagen worden ver kocht, zijn voor een groot deel op de clubs gemaakt en voor een ander deel verkregen van middenstanders. Van zelfsprekend vindt men er ook enkele attracties. En elke vijftigste bezoeker- (ster) krijgt een taart! Vanmiddag van 2 tot 3 uur zijn er speciale kinderattrac ties en vanavond is iedereen tot tien uur welkom BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Ronald, zn. van H. Honsbeek en T. M. Marquenie; Nicole José Louise, dr. van T. J. Hoogenboom en G. M. A. Breukers; Petronella Agatha Hendrlka, dr. van L. A. v. d. Meij en H. W. H. v. d. Burg; Janna Theresia Maria, dr. van J. H. de Rooit en T. J. de Does; Monique, dr. van J. J. Marck en R. Duinhoven; Cornelia Jo hanna Alida, dr. van W. Schouten en J. H. W. Verbaan; Marianne dr. van A. Mieog en van der Zouw; Jolanda, dr. van P. de Jong en T. Roos; Janny, dr. van J. Meijer en H. W. A. v. d. Berg. ONDERTROUWD A. A. Aldenkamp en M. Derogee; W. H. van Veen en C. M. M. Oerrets; J. E. L. van Meegen en W. P. M. Langezaal; G. de Greef en V Dekker; J. C. Veeren en A. Ahrens; C. Haberland en N. Westerkamp; J H. de Bruin en E. A. Franke; W. F. Brands en J. C. B. de Cler; J. F. M. Wei kamp en J. de Moed; W. F. Breddels en M. J. Tuljthoff: T. C. Kraak en M. C. van der Mark: H. Neuteboom en J. Giesbert; W. Hartevelt en M. van Daalen. OVERLEDEN C. de Graaff. 64 jaar echtgen. van L. Segaar; P. J. Kloosterman, 67 Jaar, man. padvinders een oude boerderij tot pad vinderscentrum kan worden omge bouwd. Er is een termijn van 20 Jaar genoemd, waarvoor de Kimshoeve nog geschikt zal kunnen zijn voor het doek waarvoor zij thans gebruikt wordt. Dr. Pels vroeg wel van B. en W. een waarborg, dat andere jeugdorgani saties, die eventueel bij de gemeente zouden aankloppen op even grootscheep se wijze geholpen zullen kunnen wor den. Ook mr. dr. J. P. L v.d. Wilde en de heer Fortanier waren verheugd met de voorstellen. De heer Fortanier vroeg aan B. en W. of zij zouden willen uit zien naar de mogelijkheid aan de pad vinderij een terrein aan te bieden, waar op zij zullen kunnen kamperen. De heer A. de Groot (tot voor kort O.D.C. van de Nederlandse Padvinders) was natuurlijk enthousiast, dat het ge meentebestuur opnieuw medewerking verleende. Spr. prees Voorschoten door de unieke situatie, dat twee voorstel len ter tafel kwamen en dat hier op nieuw een demonstratie gegeven werd van eenheid, die uniek is in Nederland, spr. hoopte, dat de voorzieningen on voldoende zouden blijken en dat een nieuwe uitbreiding noodzakelijk zou zijn in de toekomst. De voorzitter zegde toe, dat aanvra gen van jeugdverenigingen evenals deze van de padvinderij steeds in volle ob jectiviteit door het college beoordeeld zouden worden. Daarop werd met instemming van de gehele raad besloten de Kimshoeve met een lokaliteit uit te breiden, verbeterin gen aan te brengen (alles samen tot een bedrag van ongeveer f13.750) en over te gaan tot het inrichten van een voormalige boerderij Leidseweg 189 voor de R.K. padvindersbeweging (kosten on geveer f29.000,-). Toen de gemeenteraad deze beslissing genomen had, stond burgemeester de Kool op en liet, naar goed padvinders- gebruik, een penning van zijn linker- naar z\jn rechter broekzak verhuizen als bewijs, dat de goede daad van de dag verricht was. SCHOOL EN GEZONDHEIDS CENTRUM De raad besloot, eveneens met vreug de. gelden beschikbaar te stellen voor de inrichting van een lokaal van de Vliet- school aan de Prof. Einste*nlaan voor een extra lokaal van de Openbare Kleu terschool. Mevr. De Waal-Malefijt (VVD) sprak haar vreugde uit, mede namens haar fractie, voor de door B. en W. betoon de activiteit. Maar zij vroeg vooral spoe dig met het plan te komen een eigen school te stichten, omdat inwoning al tijd onplezierig is. Ook de heer Rietmulder (PC) begroette het voorstel met instemming, terwijl de andere fracties dit stilzwijgend deden. Het voorstel in de Vlietwijk een de pendance van het Gezondheidscentrum te stichten in de onderbouw van een complex van 20 woningwetwoningen werd eveneens met instemming begroet. De heer de Groot (VVD) verkreeg de garantie, dat de kosten voor het maken van een schetsplan (f1500), verhou dingsgewijs op de post Gezondheidscen trum zullen drukken. WONINGVERHUUR Over „Plan 't Kan" werden er weer vrij veel woorden gesproken, naar aan leiding van een verzoek van de heer De Graaff om een 10-tal woningen voor verhuur in plaats van voor verkoop te mogen bestemmen. De heer Pels (PvdA) herinnerde aan de voorgeschiedenis van dit „plan", aan de bemoeienissen, die de gemeente er mee gehad heeft en vroeg nu de argu mentatie van de aannemer om tot ver huur te mogen overgaan. Spr. vroeg naar de vaststelling van de huurprijs op f 100,per maand en enkele finan- ciëel technische kwesties hieraan ver bonden. De andere fracties konden zich (evenals tenslotte de PvdA) met het voorstel verenigen, omdat daarmee de mogelijkheid geschapen werd weer 10 Voorschotenaren aan een woning te hel pen. De heer Pels hoopte, dat dit tevens de laatste keer zou zijn geweest, dat de Gemeente in dit experiment had moeten bijspringen. GRONDVERKOOP Uit de bespreking van de overige voorstellen en de besluiten van de raad vermelden wij het volgende: In „Adegeest" werden weer enkele percelen grond voor woningbouw aan particulieren verkocht. In Vlietwijk II werd een tweetal grote percelen voor resp. 30 woningen met 15 garages en 43 woningen met 12 garages verkocht, waarop woningen zul len worden gebouwd, bestemd voor ver koop, in een tussencategorie, waarvoor nog geen particuliere woningbouw be stond. Besloten werd tot subsidiëring van de Stichting Kraamcentrum „Noordwijk" en tot het aangaan van een vaste geld lening groot f 750.000,tegen 41/4 rente. Twee modelflats in Zuidwest geopend De toegangswegen tot het Van Ban- chemhof bestaan voornamelijk nog uit zang met hier en daar een stukje hob belige straat. Twee flatwoningen, een drie- en een vierkamerflat, in dit in zuidwest gelegen woningblok, zijn ech ter reeds kant en klaar. Gas, water, licht en volledig ingericht. Voor de inrichting van deze modelwoningen, want dat zijn §erceel 15 en 19, droegen de bij de tichting Propaganda Woninginrichting aangesloten firma's Van Cleef, Hogen- doorn en Poptie zorg. De wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen, opende gis termiddag de twee modelflats. De wet houder vroeg zich af, of het wel de taak van een gemeentebestuurder is een der gelijke openingsplechtigheid te verrich ten. Het antwoord op deze vraag is volgens hem ja. Immers de gemeente moet er op toezien, dat zo goed moge lijke woningen gebouwd worden en waarom zou men dan aan een zo goed mogelijke inrichting voorbijgaan? De heer Jongeleen hoopte, dat de inrich ting van no. 15 en 19 in het Van Banchemhof. enigermate zou zijn aan gepast aan de beurs van de toekomstige bewoners. De flats zullen hoofdzakelijk dienen als arbeiderswoning. Van het con tingent huizen in Leiden is ruim 70 procent bestemd voor arbeidersgezinnen. Nadat wethouder Jongeleen de sleu tel in het slot van de huisdeur van per ceel 15 had omgedraaid, werd een kijkje genomen in de smaakvolle, modern in gerichte kamers. Groesbeekse tehuizen Ia het kader van de propaganda-actle voor de jaarlijkse collecte ten bate van de Groesbeekse Tehuizen, heeft mej. O. Boonstra, propagandiste van de „Stich ting Groesbeekse Tehuizen" gisteravond in gebouw „Staalwijk" op uitnodiging van het Leidse colleote-comité de doel stellingen van deze stichting uiteengezet. Nadat de heer G. Pauw. voorzitter van de werkgroep-Leiden, de spreekster met een enkel woord had ingeleid, gaf laatst genoemde allereerst een historisch over zicht van de groei der stichting, sinds de oprichting in 1925 op initiatief van ds. J. A. Visscher, die destijds als predikant van de kleine herv. gemeente in Groes- beek zijn intrede deed. In de jaren die hieraan vooraf gingen had ds. Visscher zich reeds zeer verdienstelijk gemaakt in het reclasseringswerk en de oprichting van zgn. kolonies voor ontslagen gevan genen, drankzuchtigen en zwervers. In die kolonies ontmoette hij ook mensen, die niet met de strafrechter in aanra king waren geweest, maar door hun aanleg, zwakbegaafdheid, en voortduren de tegenslag, niet tegen het harde leven opgewassen waren en thans terecht wa ren gekomen in een omgeving, waar zij helemaal niet thuis hoorden. Een vage geadchte drong zich steeds helderder op: .Sticht voor dat soort mensen kleine ge zellige tehuizen, waar men rekening houdt men hun bijzondere aanleg, him omstandigheden en hun voor anderen vaak zo vreemd gedrag." Dit alles stond ds. Visser helder voor de geest, maar het behoeft geen betoog, dat de realisering van dit grootse ideaal oneindig veel werk, veel zelfopoffering en en grote mate van vasthoudendheid met ^ch meebracht. Op boeiende wijze vertelde spreekster hoe ds. Visscher uit eindelijk zijn ideaal vastere vormen zag aannemen. Hoe hij anderen wist op te wekken vbor het stichten van een Cen trale voor Practische Hulp aan Alleen staanden onverschillig van welke stand en godsdienst ook. Hij maakte reizen door het land, aanvankelijk alleen, later geassisteerd door de heren Van Roekei en Smit, respectievelijk eerste voorzitter en directeur van de stichting, teneinde de pas opgerichte centrale bekendheid te geven en gelden bijeen te brengen. Het eerste tehuis was een huurhuis. En nu, na 35 jaren, staan op de heuvels van het mooie Groesbeek twaalf eigen tehuizen Thans worden in Groesbeek door een staf van 100 medewerkers en medewerksters ruim 350 onverzorgde kinderen en alleenstaande volwassen verpleegd Nog is dit echter niet genoeg, want elk jaar weer moeten honderden aanvragen om opneming worden afge wezen". Opdat nog meer stil leed kan worden gelenigd en nog meer gehandi capten kunnen worden geholpen en uit groeien tot meer volwaardige mensen in de samenleving, moet een gestadige uit breiding ononderbroken voortgang vin den," aldus mej. Boonstra aan het slot van haar betoog. De collecte zal in Leiden huis-aan- huis worden gehouden van 6 tot 11 maart as. Collectantentrices) kunnen zich opgeven bijG. Pauw. de Genestet- straat 120 en mevr. J. H. de Koning, Jan van Houtkade 42a. Liefdewerk oud papier KEERT F 775.- UIT AAN ELF INSTELLINGEN. Onlangs hield het bestuur van de vereniging „Liefdewerk Oud Papier" een vergadering. Het was een vergadering, die alle bestuursleden erg verheugde, omdat men in de gelegenheid was een elftal instel hngen op sociaal-charitatief gebied van alle gezindten blij te maken. In jaren is het niet gebeurd, dat aan het doel van deze vereniging uitvoering kon worden gegeven, omdat de exploi tatie geen voordelig saldo te zien gaf. Nu echter is men. ondanks de nadelige invloed van de brand, welke in juli 1960 woedde en die om. hoge kosten van herbouw meebracht, en ondanks het feit. dat een grote investering moest worden gedaan vanwege de aanschaf fing van een nieuwe pers op zeer be scheiden schaal begonnen met het doen van een aantal uitkeringen, tot een to taal van f775. Het bestuur hoopt van harte, dat het aan het begin van het volgende jaar mogelijk zal zijn meer uit te keren. Een telefoontje naar no. 30555 en ook bij U wordt alle oud papier afgehaald. BUITENLANDS BEZOEK. Van maandag as. tot maandag 6 maart zullen vier Belgische en Duitse hoogleraren en lectoren en 16 Duitse filologische studenten, onder auspi ciën van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, een studie reis door Nederland maken. Zij zullen ook een bezoek brengen aan Leiden waar zij twee colleges zullen bijwonen van de Neerlandicus prof. dr. P. Minderaa, en worden ontvangen door de reotor-magnificus, prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma. Cebuto-avond In de Foyer van de Stadsgehoorzaal sprak gisteravond de heer Willems. die herhaalde malen als reisleider is opge treden, over zijn ervaringen tijdens een aantal Gebuto-vakantiereizen. Het werd voor de belangstellenden, die in bevre digende mate waren komen luisteren, een genoeglijke avond, vooral ook dank zij de vele kleurendia's, die (ondanks het kleine formaat van het projectie scherm in verhouding tot de grootte van de zaal) meer dan het gesproken woord een vakantiestemming opriepen. LEIDERDORP Ouderavond van de Engelendaelschool De r.k. lagere school, de Engelen daelschool, hield gisteravond een bij eenkomst voor de ouders van de leer lingen van de zesde klas. Tijdens een contactbijeenkomst was de kinderen het een en ander verteld over de beroeps keuze. Met behulp van een flanelbord werd nu de ouders uit de doeken gedaan welke onderwijsmogelijkheden er voor hun kinderen bestaan. Na de pauze beantwoordde een ge spreksforum onder leiding van de heer J. F. M. Koens de vragen. Naar voren kwam o.m. de wenselijkheid van een contact van een jeugdleiding van het gewest, arbeidsbureau, waarvoor, zoals bleek nog de mogelijkheid ontbreekt. Toneel voor buurtbewoners De buurtvereniging „Doesbrug" heeft gisteravond in het Dorpshuis een fees telijke Jaarvergadering gehouden. Dat de zaal flink bezet was is niet verwon derlijk als men weet, dat ongeveer 200 gezinnen van de vereniging lid zijn. De toneelclub OBK voerde een alleraardigst toneelstuk „Een huis vol verrassingen" op. Ook burgemeester K. van Diepenin- gen kwam even een kijkje nemen. Medische Dienst Oegstgeest Dokter Held, tel. 24649 en dokter v. d. Vliet-De Vries, tel.22331. Warmond Dokter A. W. Bots, Voor hout, tel. 02532—7393. Wijkverpleging: zuster Meyssen, Kerklaan 17A, Voor hout, teL 02532—7796. Voorschoten Dokter J. E. James, Leidseweg 51, tel. 2520. Wijkverpleging: Gezondheidscentrum, tel. 2187. Leiderdorp Dokter P. van tWoud, Hoofdstraat 40, tel. 30070. Raad vrijdag bijeen Vrijdag 3 maart komt de raad van Leiderdorp in openbare vergadering bij een. De agenda luidt: Voorstel tot het verhuren van volkstuintjes: tot vaststel ling van de voorschotten op de exploi tatievergoeding voor de bijzondere lagere scholen voor 1961; tot vaststelling van de vergoedingen aan de bijzondere kleu terscholen voor 1961; tot beschikbaar stelling van een krediet voor het plaat sen van een toonfrequent-relais t.b.v. de in- en uitschakeling van de straatver lichting; tot beschikbaarstelling van een krediet uit het stratenfonds voor de aan schaffing van een „brug-ongelijk" ten behoeve van het gymnastiekonderwijs in het algemeen; tot beschikbaarstelling van een krediet uit het stratenfonds voor de verbouw- en uitbreiding van het clubhuis op het voetbalveld; tot beschik baarstelling van een krediet uit het stratenfonds voor overname, ten behoe ve van de ijssport, van het bij- en ten behoeve van de rioolwaterzuiveringsin richting opgerichte gebouwtje; tot be schikbaarstelling van een krediet voor overname van het door de tennisclub gebouwde clubhuis in het tennispark, voor de inrichting daarvan en tot be schikbaarstelling van een krediet uit het stratenfonds voor de uitbreiding van het aantal tennisbanen; tot verhuur van het tennispark voor de jaren 1961 en 1962; tot verhuur van de voetbalvelden en het korfbal veld voor 1961. Burgerlijke Stand Geboren: Jacqueline, dr. van J. B. van den Wijngaard en D. J. Meijer; Rudt. zn. van G van Beelen en M. Roman; Lles- beth. dr. van J. Flohll en A. M. van Thlel; Johannes, zn. van A. M. van Kla veren en M. van Essen; Arnolda M., dr. van J. van der Wal en G. A. Opstal; Jo hannes P. C., zn. van J. H. Bloem en M. C. Bijloo; Astrld C., dr. van A. Lepelaar en J. F. Keuter. Ondertrouwd: J. J. van Atten. 25 Jr. en H. B. Hunting. 24 Jr.; H. Guls, 24 Jr. en C. H. Rodenburg, 23 Jr. Getrouwd: M. M. Pasman. 62 Jr. en T. Visscher. 49 Jr F. J. P. Baars, 39 jr. en M. Borreman, 38 jr.; D. P. Kruidenier. 26 Jr. en E. M. van Wllpen, 25 Jr. Overleden: K. Spek, 72 Jr., echtgenoot van M. Mol. VOORSCHOTEN BIJZONDERE KERKDIENST Zondag as. zal in verband met de verbouwing van de hervormde kerk in de gereformeerde kerk om 7 uur een bijzondere kerkdienst worden gehouden. Ds. K. Strijd uit 's-Hertogenbosch zal spreken over „Is er een brug over de kloof tussen Oost en West?" Er is gelegenheid schriftelijk vragen te stellen, die dan in het tweede gedeelte van de preek aan de orde komen. NEDERLANDS KAMERORKEST Dinsdag concerteert in het Cultureel Centrum het Nederlands Kamerorkest o.l.v. Leo Driehuijs met solistische mede werking van Gerard Hengeveld (piano). Dit concert wordt georganiseerd door Het Nut en de Culturele Commissie van de Hervormde Jeugdraad, daartoe in staat gesteld door het gemeentebestuur. WASSENAAR KERKDIENSTEN Herv. Gem. Dorpskerk: 10 uur dr. Th. C. Frederikse, 7 uur ds. H. Beker, ds. A. Vos; Kievietkerk: 9 uur jeugdkerk, 10.30 uur ds. J. T. Wiersma; Deylérhuis: 9 uur jeugdkerk. 10.15 uur dr. E. J. Beker te Utrecht; Geref. Kerk Bloemcamplaan: 10 uur dr. J. van der Linden te Maar tensdijk, 5 uur ds. G. Th. Rothuizen te Leiden; ZijUaan: 10 en 5 uur ds. A. Vos; Ned. Prot. Bond Lange Kerkdam: 10.35 uur prof. dr. G. J. Sirks: 7.30 uur ds. J. Zuurdeeg: Rem. Gemeente Johannahuis: 10.30 uur mej. ds. W. S. Wiardl Beekman Herv. Evang. Dorpshuis: 10 uur J. W. Grisnigt, 4 uur ds. M. A. Lindenburg te Ter-Aar: Soefibeweging Wald. Pyrmont- laan 6: 11 uur universele eredienst. MEDISCHE DIENST Doktersdienstde artsen E. Ooster- baan, Prinses Marielaan 14A, tel. 3056 en dr. H. D. Boer, Wittenburgerweg 188, tel. 9124. ApothekersdienstWassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Ter gelegenheid van de Boekenweek wordt de volgende week in de openbare leeszaal en bibliotheek een kleine ten toonstelling gehouden van boeken over cuRuur uit Japan en China. Aan ver schillende culturele aspecten van het Oosten zal aandacht worden besteed. Vanavond is er in Huize Den Deyl een kienavond. die georganiseerd wordt door de Marlijn-padvindersgroep. De opbrengst zal gebruikt worden voor de aanschaffing van kampeermateriaal. Uitbreiding o.l. school Bloemcamplaan aanbesteed Gisteren is aanbesteed het uitbreiden van de openbare lagere school aan de Bloemcamplaan met kleed-, was- en bergruimte. Er waren acht inschrijvin gen. Laagsten: N.V. Aann.bedr. v.h. P. A. van Wijnen, Dordrecht f32.500, fa. Dorco, Leiderdorp f 32.500, fa. L. de Best en Zn., Katwijk aan Zee f29.352, N.V. Bovri, Santpoort f28.990. Grote morfinediefstal te Amsterdam opgelost De diefstal van een grote hoeveelheid verdovende middelen uit een apotheek aan de Van Baerlestraat in Amster dam, die op 8 januari van dit jaar werd gepleegd, is opgelost. Bij het onderzoek kwam de recherche terecht bij een 24- jarige Amsterdammer, een morfinist. die in een inrichting in Amersfoort een ont wenningskuur ondergaat. HÜ bekende vlotweg de diefstal te hebben gepleegd. De buit had hij verdeeld met een 22-jarige musicus-fotograaf, in wiens wo ning aan de Marnixstraat inderdaad een kleine hoeveelheid verdovende middelen is gevonden. Deze is aangehouden, ver dacht van opzet-heling. Een 22-jarige fotomodel, dat aanvankelijk ook werd aangehouden, is voorlopig weer op vrije voeten gesteld omdat niet dxfidelijk is geworden of deze Jongedame, die een koffer met verdovende middelen bil zich thuis heeft bewaard, op de hoogte is geweest van de inhoud van de koffer. Aangenomen wordt, dat de betrokke nen de verdovende middelen niet ver- kocif hebben maar zelf hebben gebruikt. Een boeveelheid coceine zouden zij in het water hebben gegooid. In Loesaka. de hoofdstad van Noord - Rhodesië, Is gisteren grote ongerustheid ontstaan door de pertinente berichten over troepenverplaatsing in de richting van de grens. Officiële woordvoerders ontkenden deze berichten, doch uit en kele plaatsen is gemeld dat konvooien vrachtauto's, die door militairen be stuurd werden, in noordelijke richting gepasseerd zijn. In Loesaka liepen blanken en negers te hoop om de be richten te bespreken. In Loesaka is de politie versterkt. Te Salisbury heeft een politie-officier ver klaard dat in geheel Zuid-Rhodesië de poïitieverloven zijn ingetrokken. Twee bataljons reservisten zouden in verhoog de staat van paraatheid zijn gebracht Het een gereed om binnen drie uur op mars te gaan, het andere gereed om binnen zes uur na de eerste waar schuwing uit zijn kampement te ver trekken. Sir John Moffat, leider van de libe rale oppositie in Noord-Rhodesië, heeft gisteren verklaard, dat de federale pre mier. Sir Roy Welensky, de federatie „volkomen in de grond heeft geboord, wat hij nu ook nog doet". Hij is van menintr. dat een poging van Welensky om de federatie van Noord en Zuid-Rhodesië en Njassaland onaf hankelijk te verklaren niet alleen on grondwettig zou zijn maar ook hoogver raad zou betekenen. De blanke leiders van Rhodesië heb ben gisteren rechtstreekse steun gekre gen voor het houden van de macht in him handen. De Zuidafrikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Eric Louw, sprak zich hiervoor uit. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren mee gedeeld. dat de Sovjet-Unie op nieuw de strijdkrachten van de communistisch gezinde Pathet Lao vanuit de lucht bevoorraadt. Enige weken geleden was gezegd, dat de Russen met de luchtbrug waren opgehouden. Tocli geen straffere houding van Moskou? Een woordvoerder ven het Westduitse ministerie ven Buitenlandse Zaken heeft een bericht van de New York Times dat de Sovjet-Unie een straffere houding tegenover West-Duiteland zou hebben aangenomen in haar Jongste memoran dum aan dit land, tegengesproken. In het memorandum werd het beken de standpunt der Soviet-Unie ten aan zien van Berlijn herhaald, aldus de woordvoerder. Vijfhonderd kerken in Rusland gesloten In de Sovjet-Unie zijn vorig jaar vijfhonderd kerken gesloten op last van de communistische overheid. Dit deelt het weekblad voor het Westberljjnse rooms-katholieke diocees, „Petrusblatt", mee. De kerken werden gesloten op grond van éen wet waarbij het verboden is, dat een priester meer dan een kerk Het exterieur van de nieuwe schouwburg te Tilburg, die vol gende week geopend zat worden. MOORDENAAR VAN MARCEL BEKENT NOG MEER Vanmorgen is de 39-jarlge kappersbe diende uit Rotterdam, die heeft bekend de 8-jarige Marcel Nlvard te hebben vermoord, Voor de officier van justitie geleid. Tijdens nieuwe verhoren heeft hy nog meer bekend en wel, dat hij de laatste tijd, voordat hij op het idee kwam Marcel mee te nemen, met twee andere jonfetjes ontucht heeft gepleegd. Uiteraard is men naarstig bezig na te gaan of hjj nog meer op zijn geweten heeft. Commissaris J. A. Kwast van de kinder- en zedenpolitie wordt over stroomd met brieven en telefoontjes. Zeer velen willen namelijk hun grote bewondering uitspreken voor de wijze waarop de Rotterdamse politie het on derzoek heeft aangepakt. MARKTBERICHTEN AALSMEER. 24 februari C.V. Cen- men. dagprijzen: Forsythia 30-65, Prunus trale Aalsmeerse Velling G.A.: Snijbloe- triloba 40-67, per stuk. Seringen: Slep- man 4 kop 70-120, idem 2 kop 30-50. Le- BOSKOOP 24 februari „De Bos- koopse Velling": Jap. kers rosea 85-63, rPunus triloba 25-16. Azalea Palestina 910 per stuk. Magnolia 36-18 per knop. Andromeda 45-46 per bos. Mahonleblad 110-65 per bos. Hyacinten per kist 140. AZalea Sbinensis per tak 80-60, Trades 23. Peperomla 33, roze Begonia 25. rode Begonia 26, Hedera 45. Orevllla 63-46, Cin- nerarla 80-95. Rhodo blauw 22-18. Idem Nobllianum 35-38. Forsythia I 35-32. idem II 20-23, Idem III 20-16, Idem IV 14-11, Idem per bos 90-70. Rhodo Pink Pearl 60-61, Seringen: Stepman 41-28, Horaten- stein 31-26. KATWIJK AAN DEN RIJN, 24 februari - Groenteveiling: Waspeen (per kist) Al 7.60-9.10, idem A2 2.30-6.40, idem BI 7.10-8.70, Idem B2 1.70-, Idem C2 80-1.60, rodekool 11, gelekool 9-11, groenekool 18- 27, boerenkool 43-45. prei A2 29-33. idem B2 18. spruiten (geschoond) Al 106-110, Idem A2 35-53, Idem Bl 64, idem C2 20, witlof I 61-65, idem II 49-50, uien (per kist) 2.10. kroten (per kist) 90-1.40. Aan voer waspeen 82.000 kg., waarvan 50 000 kg. voor export werd verkocht. TER-AAR, 2* februari Groentevei ling: Witlof I 59-67. idem II 48-50, Idem afw. 39-47. Idem stek 11-33, uien 7, sprui ten 44. Idem B 22-25. waspeen 22-23, spinazie 69-81, prei 23-29 alles per kg. Sla 16-21, knolselderij 14, idem B 7, alles per stuk. Radijs 31 per bos. RIJNSBURG. 24 februari Bloemen veiling Flora: Tulpen; Bonanza 145-150, Pr. v. Oostenrijk 110-116, Prof. Nobel 115, Krelage 100-110, Herman Schlegel 90- 95. Edit Eddy 115, Denbold 115-120. Wtn- tergold 100-110, Lustige Wltwe 125-130- 135, Karei Doorman 145-150. Campflre 130-135, Castor 170-175. OrotlUS 105-110, v. d. Eerde 110-120. Copland Rose 110-120- 130, per bos. Hyacinten bos gemengd 75- 85. laem bol gemengd 22-30. Anemonen 7-840 per 100. Narcissen- Insumesslble 90-65, Rembrandt 75-80, l'Innocence 80. Carlton 80-85, Scarlett Elegance 60-65, Californië 75, per bos. Fresia: Golden Yellow 120-135, Witte Zwaan 90 per bos. Gerbera I 29 per 100. Oroentevelllng: waspeen 7-43. boeren kool 28-37. groenekool 13-23. uien 13-20, rodekool 7-13.10, gelekool 8.60-16.30. per 100 kg. Knolselderij 5-6, oer 100 st. heeft. Er Is in de Sovjet-Unie n.l. een groot tekort aan priesters, zodat niet elke kerk een eigen parochie-geestelijke kan hebben. De kostbaarheden uit de gesloten ker ken zijn naar musea overgebracht. De gebouwen zijn daarop met de grond geljjk gemaakt. Speurtocht naar bodemschatten (Van onze Scandinavische medewerker) vinden van bodemschatten. Denemar ken, is betrekkelijk dun bevolkt. Er wo nen ongeveer twee miljoen mensen en de bevolkingsdichtheid is er vijfmaal zo klein als in Nederland. Evenwel, Jutland is daardoor de ko renschuur en de veestal van Denemar ken, want het produceert op agrarisch gebied véél meer dan het verbruikt. De Deense wetenschap heeft op Jut land voorts zyn hoop gevestigd voor het vinden van bodemschatten. Denemar- kens landbouwgronden zijn goed genoeg, daar niet van, maar het zou toch wel mooi zijn als er ook nog iets onder zat. Wat men vindt behoeft men niet te kopen. En men hoopt natuurlyk, dat de vondst de kosten van het vinden, de proefboringen enz., zal overtreffen. Het zou ook zon wonder niet zyn, want vlak over de Sleeswijkse grens in Duitsland ligt een van de olievelden van de Bondsrepubliek. Tien jaar boren Een Amerikaanse maatschappij had er ook goede hoop op. Een tiental jaren I geleden ging zij aan het boren en als zij I iets zou vinden, aldus de concessievoor waarden, zou de concessie die voor een bepaalde tijdsduur was verleend, worden verlengd. Heel lang scheen het boren vergeefs Maar tenslotte is er toch zout gevon den. Nu bestudeert een staatscommissie de exploitatie-mogelijkheden. welke uiteraard eerst ontstaan zodra men goedkoper dan produceren dan impor teren. Intussen volgde de vondst van een aanzienlijke laag kali bij Suldrup in Himmerland. Ten einde deze vondst af te ronden met boringen, die een zo gun stig mogelijke exploitatie van deze voor de kunstmest voorziening van Jutland beschikbare voorraad zouden moeten op leveren, is men verder gegaan. Onder leiding van de Duitse kali-expert dr. G. Richter Bernburg werd een tweede boring begonnen, die evenwel op 1085 meter zonder resultaat is beëindigd. Of en waar een derde boring zal plaatz vinden li nog niet bekend. Meer succes Meer succes had een andere groep geologen naar Berilngske Tidende's Jut- landse correspondent weet mede te de len. Na het speuren naar bruinkool in west- en midden-Jutland, dat een half Jaar duurde, heeft men de balans kun nen opmaken. En deze geeft aan, dat er over een areaal van 1000 vierkante kilometer verdeeld 7 miljoen ton bruinkool gevonden Is (ter waarde van 10 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11