LANGEZAAL Belg Wigny morgen bij minister Luns op bezoek Geheimzinnige tipgever bleek ook de moordenaar van Marcel Nivard Vijf Noordrhodesische ministers afgetreden Modinettes J. BAYER POELIER DE SENSATIE VAN 1961: Silo koelkasten compressor 369.- ABDIJSIROOP, Uit protest tegen Britse plan Nog aanrander gearresteerd JAPONNEN- NAAISTER STUKJE BOUWGROND VROUWELIJK- EN MANNELIJK PERSONEEL DONDERDAG 23 FEBRUARI 1961 De conferentie van Parijs zal een van de onderwerpen van gesprek vormen (Van onze Brusselse correspondent) Pierre Wigny, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, zal morgen een bezoeïc brengen aan zijn Nederlandse ambtgenoot mr. J. Luns. Drie onderwerpen zullen het thema van hun gesprek vormen: de conferentie van Parijs, de verbindingen tussen Rijn en Schelde en mogelijk ook nog de grief van de Belgische autobusondernemers tegen hun Nederlandse collega's, die na het inwerkingtreden van het Benelux- verdrag voor personenvervoer in België klanten werven voor tochten door Europa. Het initiatief tot het gesprek tussen de beide ministers van morgen schijnt van Belgische zijde te zijn uitgegaan. In wezen is België liet met ons eens De Belgische minister mocht overigens wel over de brug komen. Het minste dat Nederland had kunnen verwachten toen zyn minister van Buitenlandse Za ken zich als enige van de dociele ver gadering van premiers en ministers van buitenlandse zaken verzette tegen een Frans-Duitse hegemonie was, dat onze deelgenoten in de Benelux, Luxemburg en België, zich zonder omwegen naast ons zouden hebben geschaard. België had echter dringende reden De Gaulle niet voor het hoofd te sto ten. Het rekende op Frankryxs steun in de veiligheidsraad. Daaraan heeft het eigenlijk zijn bondgenoot meer of minder opgeofferd, zij het maar voor even. Maar in wezen is België het wel met ons eens en het zal niemand verwonde ren behalve dan wellicht De Gaulle wanneer 19 mei aanstaande in Bonn by de volgende bijeenkomst zal blfjken dat België zich meer aansluit bij het door Nederland ingenomen standpunt dan het in Parijs heeft gedaan. Wigny heeft zich trouwens steeds een aan hanger van de Europese integratie be toond en geen aanhanger van het be faamde politieke secretariaat van gene raal De Gaulle. Tegenover een deel nemen van Engeland staat hy minder warm dan Luns. Eén lijn trekken In officiële Belgische kringen heeft men zich de laatste dagen wel wat meer bezonnen op de noodzaak dat de landen van de Benelux toch één lijn zullen moeten trekken. Het verschil tussen het Nederlandse en Belgische standpunt, zo zegt men daar, is toch eerder een verschil in tactiek dan een verschil in politieke opvattingen. De vriendschap tussen België en Ne derland wil men wat er ook moge gebeu- .ren in stand houden. Dat is trouwens voor België een kwes tie van zogeheten werkelijkheidspolitiek: het is langzamerhand als gevolg van de Kongolese kwestie in een hoek terecht gekomen, waar het zijn vrienden op de vingers van twee handen kan tellen. En het weet dat het er zuinig op moet zijn. Vandaar de voorzichtigheid Frankrijk niet te willen kwetsen en vandaar ook die dringende wens onder geen beding Nederland voor het hoofd te stoten. Niet met lege handen België is voor de politieke samenwer king in Europa, maar, en minister Wig ny zal dat zeker duidelijk tegen zijn Ne derlandse collega zeggen, het wenst evenals Nederland de nodige waarbor gen dat er geen hegemonie van Frank rijk en Duitsland zal zijn. Het ver langt eveneens dat nieuwe afspraken in geen geval de bestaande Europese instellingen zullen uithollen en dat geen schade wordt toegebracht aan de rol die de Noordatlantische solidariteit speelt.. Dat is ons dezer dagen nog met nadruk bevestigd en het laat zien dat Wigny eigenlijk niet met lege handen naar Den Haag komt. Daarbij mag men echter niet verge ten dat hij in feite demissionair is en dat het vrijwel zeker is dat hy door Paul-Henri Spaak zal worden opgevolgd. Ook deze zal zeker niet de NAVO, welke secretaris-generaal hij enige jaren is geweest, in de rug gaan aanvallen. Het is ook niet onwaarschijnlijk dat hij grote plannen heeft en grote initiatieven zal ontplooien. Hij zal wel sterker staan wanneer hij de beide Benelux-partners achter zich weet dan wanneer hij kleinste partner in een Belgisch-Frans- Duitse alliantie zou zijn waarin hy slechts zou worden geduld. In ieder geval is de erfopvolging van het Bel gische ministerie van Buitenlandse Za ken een onzekere factor in het geheel. Leitlse Schaakbond In de eersteklasse van de Leidse Schaak bond eindigde de wedstrijd Philidor III- Noordwijk I in 6i/2-3 y2 (Y. Hortensius— Th. Admiraal y2-y2). In klasse HA werd de eindstand tussen TLI en Alphen 1 5-5 (A. MombergJ. van Harten 0-1); zeer grote surprises voorbe houden is het kampioenschap een vaste prooi geworden voor de Alphenaren. In dezelfde afdeling ontvingen wij de uit slag van de match Leiderdorp IIHazers- woude: B. CortsM. J. Ravensberg M. Splinter—J. A. Vos 1/2-1A. C. van Tol— Jac. Harkes 0-1, P. C. van der Leek L. van Gorkum 1-0, J. P. VerwijsNic. v. d. Bosch 1-0, C. BoonW. van Ofwegen /£-/£• A- P- HelmusJ. van der Haven 0-1, T. RasserH. Merbis 1-0, J. M. van der Maat (res.)J. P. Cok 0-1, J. H. van der Velden (res.)J. van Dorp 0-1, to taal: 4y2-5»/2. Twee uitslagen ln klasse IIB: Philidor IVNZH 8-2 (beide hangpartijen werden reglementair door de Leidenaren gewon' nen de Rijnsburgers hadden („geen zin meer") NZH—Philidor V: M. J. Goudrlaan D. Bonnet 0-1, A. Vletter—F. J. Vis 1-0, H. TijstermanB. de Jong 0-1, Joh. Scho< neveldA. Langezaal 1-0, H. Binnendijk- F. Cornelissen 0-1, L. J. GoudrlaanG. M. van Houten 1-0, A. RavensbergenW. van Leeuwen (res.) 1-0, N. de VreugdA. J, Bokern (res.) 1-0, Jac. Noort (res.) H. Verberg (res.) y2-y2, D. Schoneveld (res.)—B. Merbis 1-0. Totaal: 6>/2-3>/2. Een arbitrage-uitslag in klasse IIIB: Voorschoten IIIRoelof arendsveen 2l/2- y2 (S. van der MeyTh. J. Olyerhoek y2 y2, P. van der MareiJoh. Olyerhoek 0-1). Seinposttoernooi Met nog één ronde te spelen Is de span ning ln de negenkamp om de Seinpost beker ten top gestegen. De verrassing van liet toernooi was, dat de Noordw(jkse jeugdspeler Ad van den Berg met zwart stand wist te houden tegen de ernstigste kanshebber op de eindoverwinning, R. D. Westra. In het vlerplonnenspel van de Konings-Indtër kreeg Westra door beter positioneel spel langzaam maar zeker groot overwicht; hij wikkelde ech ter op verkeerde wfjze af, waarna h(J plotseling ln een lastige stelling terecht kwam. Na een spannend eindspel bleek remise onvermijdelijk. Een voortreffelijke prestatie van de Noordwijker! De overige twee partijen vonden een zeer snel einde. Humer be handelde met zwart het Samisch-systeem van het Konlngsindisch slecht en liet tot overmaat van ramp in het vroege mid denspel een paard instaan. Turk speelde een onregelmatige dameplonspel niet al te best; Etmans kreeg de kans twee paarden te geven in ruil voor een toren, twee pionnen, en een behoorlijk stelllngsover- wicht. Turk probeerde nog een stukoffer, hetgeen echter niet meer mocht baten. Na de voorlaatste ronde leidt Piket, op de hielen gevolgd door Westra en Etmans Alles hangt af van de uitslag van de par tij Etmans-Piket ln de laatste ronde. In ieder geval kan geen van de andere spe lers dit trio nog bedreigen. De uitslagen: J. J. PiketA. Humer l-0„ J. Turk M. D. Etmans 0-1, R. D. WestraA. van den Berg l/2-y2, W. F. SchussH. Th. Wel land uitgesteld, A. HumerJ. Turk Vfc-Vi De stand: 1. Piket 6 pnt, 2-3 Westra en Etmans 6»/3 pt; 4. Turk 4 pnt; 5. Humer 3 y2 pt; 6. Van den Berg 3(0) pt, 7. Wei land 2y2 pt, 8. Berg 1 pt, 9. Schuss Oxpt. Het programma voor de negende en laatste ronde, die vrijdag plaats zal vin den luidt als volgt: EtmansPiket, Hu merWestra, WeilandTurk, Berg Schuss, Van den Berg vrij. vermoeit overdag en houdt 's nachts iedereen wakker. De 23 geneeskrachtige bestand delen van Abdijsiroop (Akker- Siroop) lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. PRODUKTSCHAP VEEVOEDER Kleiner bestuur met grotere taak Ir. T. P. Huisman, dde binnenkort we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd aftreedt als voorzitter van het hoofdproduktschap voor akker- bouwprodukten en de daaronder ressor terende produktschappen, heeft giste ren voor het laatst een bestuursvergade ring van het produkt-schap voor vee voeder geleid. Aan het einde van die vergadering hield hij een afscheidsrede, waarin hy de vraag aan de orde stelde of dit produktschap in staat is zyn werkzaamheden zodanig te verrichten dat het bedrijfsleven inderdaad, volgens de principes die aan de P.B.O. ten grondslag liggen zijn recht op mede zeggenschap ten volle benut. Hij deed een aantal suggesties voor wijzigingen, waardoor z.i. bewerkstelligd kan worden dat het bestuur meer bij de werkzaam heden van het schap wordt ingescha keld. Advertentie Naast'Minta'Keps nóg 6 heerlijke smaken Bourguiba maandag bij De Gaulle Generaal De Gaulle van Frankrijk en president Habib Bourguiba van Tunesië zullen maandag te Rambouillet, ten zuidwesten van Parijs, een samenkomst hebben, aldus is gisteravond in Parys officieel bekendgemaakt. Een vreemde doktersassistent (Van onze correspondent) In het Dijkzigtziekenhuis te Rotter dam heeft zich éen ongewoon geval van insluiping voorgedaan. Maandagavond liep er namelijk een man in witte jas rond, die aanvankelijk door het perso neel voor een nieuwe assistent werd aangezien en die gezellig in de kantine een kopje koffie kwam meedrinken. Hij viel echter op door zijn buitenlands ac cent en daar de man overigens geen bezigheden scheen te hebben werd de directeur op zijn vermoedelijk clande stiene aanwezigheid attent gemaakt. Dr. Blanksma, de directeur-geneesheer knoopte een praatje met hem aan en insluiper te doen te hebben. De politie werd van het geval in kennis gesteld en arresteerde de man, die een Duitse zee man bleek te zijn. Gisteren is hij, daar hij zonder middelen van bestaan was, de grens overgezet. Daar niets wordt vermist, blijft het een vreemde zaak, wat de man moet hebben bezield zich in zijn vermomming als doktersassistent in het ziekenhuis op te houden. Vijf Noordrhodesische ministers hebben ontslag genomen uit protest tegen de Engelse voorstellen met betrekking tot een „grondwet- nieuwe-stijl" voor het protectoraat. De vijf ministers zijn de enige vertegenwoordigers van de Verenigde Federale Partij van premier Sir Roy Welensky in de uitvoerende raad. John Roberts, die minister van Arbeid is, verklaarde, dat Macleod „een voor ons onaanvaardbare" constitutionele regeling wil treffen. Roberts verklaarde in een radio-uitzending, dat zyn party (hy is leider van de afdeling Noord-Rhodesië van de Ver. Federale Party) „zich met alle ter beschikking staande middelen" tegen uitvoering van de Engelse plannen zal verzetten. Sir Roy verklaarde gisteren op een bijeenkomst in Loesaka, waar aan ongeveer vijfduizend man blanke territoriale troepen wapens werden uitgereikt, dat de situatie „in een beslissend stadium' is gekomen. Somber Lagerhuis debatteert Volgens welingelichte kringen in de hoofdstad van Zuid-Rhodesië, Salisbu ry, zal Sir Roy een laatste poging doen om de grondwetsconferentie in Londen te redden. Zou Engeland weigeren zijn standpunt te wijzigen, dan zou Welens ky algemene verkiezingen uitschrijven om antwoord te krijgen op de vraag over onafhankelijkheid voor de federa tie. Een algemene verkiezing onder voor namelijk blanke kiezers zou Welensky de bevoegdheid geven om voor Noord- Rhodesië onafhankelijkheid te bedin gen. Onbevredigend debat Onze Londense correspondent belde ons vanmorgen het volgende door: Een somber Lagerhuis heeft gister avond het vage raadselachtige ontwerp voor een nieuwe constitutionele regeling voor Noord-Rhodesië trachten te door gronden, maar het resultaat van het debat, dat plaats vond tegen de ach tergrond van de protesten en wilde ge baren van de federale premier Sir Roy Welensky, was hoogst onbevredigend. Macleod, de Britse minister van Ko loniën, heeft de kritiek van de oppositie niet kunnen ontzenuwen; de algemene klacht was dat de Britse regering de zaak dermate verknoeid heeft dat een onmogelijke toestand is ontstaan omdat iedereen op wie het aankomt, tegen haar in het harnas is gejaagd. Bovendien kreeg Macleod nogmaals te horen, dat het door hem voorgestelde ingewikkelde en mysterieuze kiessyteem uit democra tisch oogpunt een paskwil is. Labour en de liberalen stellen als mi nimum-eis dat de inheemsen in de wet gevende vergadering de meerderheid zullen krijgen, een meerderheid welke nog altyd aan banden zal worden ge legd door een aantal door de regering te controleren benoemde zetels, zodat het risico dat er domme dingen gebeu ren sterk vermindert. Het grootste gevaar kwam tydens het debat van de groep van ruim 90 leden der conservatieve fractie, die eisten dat de regering het plan intrekt, omdat dit de weg zou openen voor een inheems politiek monopolie, in strijd met het beginsel van deelgenootschap tussen blank en zwart. Welensky aangevallen Het Lagerhuis was allerminst gerust op Welensky's militair vertoon. De sensatie van het debat was echter dat Duncan Sandys, de Britse minister voor het Gemenebest, die, pas uit Sa lisbury, goede zaken met Welensky had gedaan over Zuid-Rhodesië, een scherpe aanval op de federale premier deed. Sandys verklaarde, met een goedkeu rend knikkende Macmillan naast zich, dat hoewel hy grote bewondering koes tert voor Welensky's stryderskwaliteiten, deze in feite de toestand verergerd heeft in plaats van zich als een nationale leider te ontpoppen. De Britse regering is in hoge mate verstoord door de haat welke Welensky vooral door zyn recente uitlatingen onder de Afrikaners heeft aangewakkerd en dat op een ogenblik dat voor alles kalmte en bezinning nodig is! Intensief ondersoek leidde tot ontdekking (Van onze Rotterdamse correspondent) Na urenlange verhoren heeft vannacht een 39-jarige kappersbe diende uit Rotterdam bekend op 7 februari de 8-jarige Marcel Nivard te hebben vermoord. De man was dinsdagavond in de woning van zijn ouders aangehouden, nadat de politie een tip had gekregen van een bewoner van de Beatrusstraat, een straat in de buurt van de plaats waar Marcel was verdwenen. Tydens het huis-aan-huis-onderzoek. waarmee maandag in deze wijk werd begonnen, had een rechercheur ook een onderhoud met de echtgenote van de man, die door zijn inlichtingen zo uit stekend heeft meegewerkt aan de op lossing van het drama. Zij kon niet veel meedelen, maar 's avonds belde de man op, dat hij nog wel iets had te vertellen. Hij vroeg of er een rechercheur kon komen. Dit gebeurde en de politieman vernam, dat de man dinsdagmiddag omstreeks 5 uur een hem bekende kap persbediende met een hem onbekend jongetje had zien lopen. Het jongetje droeg wantjes. Ook Marcel Nivard had wantjes gedragen. Verleden Onmiddellijk werd nagegaan, wat voor figuur de kappersbediende was. Men kwam er toen al spoedig achter, dat hy achttien jaar geleden tot tien maanden gevangenisstraf was veroordeeld wegens ontucht met een minderjarig meisje. Voorts was de kapper in het bezit van een rijbewijs, wat ook een aanwijzing was, daar het vrywel zeker was dat Marcel met een auto was vervoerd. Hij werd gearresteerd, maar aanvankelijk ontkende hij het kind, dat hij wel eens een enkele keer had geknipt, had ver moord. Hij zou het wel mee, hebben ge nomen naar de kapsalon aan de Beu- gelsdyk, waar hij werkte, met de be doeling zich te misdragen. Het kereltje verzette zich echter en daar bovendien de patroon ieder ogenblik kon komen, zou hij het kind hebben laten gaan. Uiteraard hechtte de politie geen geloof aan deze laatste verklaring. De weer stand van de kapper, die aanvankelijk zeer kalm was geweest, begon echter te wankelen en vannacht bekende hy dan, dat hij eerst een sjaal om de hals van Marcel had aangetrokken en daarna het kind in de sloot langs de provin ciale weg BerkelBergschenhoek had geschoven. Hy verkeerde in de mening dat het kind reeds dood was, voordat het in het water kwam. Het onderzoek heeft echter uitgewezen, dat dit niet het geval was. Het jongetje is bewusteloos in de sloot geduwd, waarin het is ver dronken. Overspannen De man is, zoals te verwachten was, ook degene geweest, die de politie heeft opgebeld om mee te delen, waar het lykje was te vinden. Als verklaring geeft hij daarvoor op, dat hy door foto's en verhalen ln de kranten en door de tele visie-uitzending psychisch verschrikke- lyk gespannen was geraakt. In de kap salon hoorde hij over niets anders spre ken, hy zag politie-agenten naar Marcel dreggenHij moest iets doen. Hij ging naar het Centraal Station en belde daar in een telefooncel op. Voor korte tijd voelde hy zich weer enigszins opgelucht. Zaterdag zal hy voor de officier van Justitie worden geleid. Dit alles is het resultaat van de grote voortvarendheid, waarmee de Rotter damse politie deze zaak heeft aangepakt. Permanent zijn twintig rechercheurs, meermalen geassisteerd door leden van de geüniformeerde politie, uitsluitend in touw geweest om de moordenaar te ach terhalen. De afdeling bevolking van het stadhuis heeft in een naoht tijd de ge gevens van niet minder dan 20.000 per sonen verstrekt, die in de wijk wonen. waar huis-aan-huis aan bewoners in lichtingen zouden worden gevraagd. Nog één Volgens de man die het politie-onder- zoek heeft geleid, de commissaris J. A. Kwast, is het d® eerste keer, dat in Ne derland in een grote stad deze methode, naar Engels voorbeeld, is toegepast. Het merkwaardige is, dat door aanwijzingen van „geïnterviewden" reeds maandag avond een 34-jarige bakker, die evenals de kapper ongehuwd was, kon worden gearresteerd. Men verdacht hem van on zedelijke handelingen met minderjarige Jongetjes in de leeftyd van 6 tot 8 jaar. De man schrok ontzettend by het ver nemen van het feit, dat men dacht, dat hij wel eens iets met de moord op Mar cel te maken zou kunnen hebben. Hij bekende prompt de ontuchtige handelin gen, die hij had verricht. Het bleek ech ter reeds spoedig dat hij niet de moor denaar kon zyn. De bakker is inmiddels naar het huis van bewaring overge bracht. Nadat de kappersbediende had be kend, vertelde hij aan één stuk door, wat er allemaal is gebeurd op die middag en avond van de 7de februari. Hij heeft niet minder dan vier uur met het kind in een oude auto rondgereden, voordat hij het vermoordde, waarbij zy zelfs in Amsterdam zijn geweest. Vrije middag Hij had op zijn vrye middag zijn auto tegenover d^ Diergaarde geparkeerd. Hij heeft daar naar de spelende kinderen ge keken. Toen Marcel bij de Diergaarde tunnel liep. is hij hem nagegaan. Hij in viteerde het jongetje, dat hij kende daar hij het enkele malen had geknipt, mee te gaan naar de kapsalon, waar hij werkte. Hij had de sleutel en via een achteringang kwamen hij en 't ventje binnen. De man voelde zich nogal ner veus omdat zyn patroon, die overigens niets maar dan ook niets met de gehele affaire uitstaande heeft, de gewoonte heeft op de vrije middag nogal eens iets te komen regelen. Hij belde daarom zijn werkgever op of deze thuis was. Dat bleek inderdaad het geval te zijn, maar nog voelde hij zich niet gerust. Hij kreeg het idee het jongetje naar de kruipkelder onder de winkel te lokken. Hij maakte het kind nieuwsgierig door te zeggen dat er iets bijzonders in de kelder was te zien. In de kelder, waar een laagje aar de ligt, pakte hij Marcel beet, maar het kind begon te schreeuwen. Bevreesd voor gerucht, tilde hij het ventje door het luik uit de kelder en zei, dat Marcel niet zo kinderachtig moest doen. Het was toch maar een grapje. Hy waste het behuilde gezichtje van het verschrikte kind, gaf het een paar koekjes en zei, dat hy het wel even thuis zou brengen. Toestemming Eenmaal in de auto, vertelde de kap per, dat hij de vader van Marcel had ge beld om te vragen of het goed was, dat zijn zoontje een eindje mee zou rijden. De vader zou het goed hebben gevonden. Ook dat hy met Marcel een stukje ging eten in een cafetaria of zo. Het kind ge loofde het. Maar op dat moment had de kapper reeds het plan het kind te vermoorden. Het was plotseling by hem opgekomen. Dit kind, dat niet aan zijn verlangens had willen toegeven en daarover mis schien zou gaan praten, moe t voor goed verdwijnen. Hij reed naar Amsterdam, waar Marcel inderdaad iets te eten en te drinken kreeg. Op de terugweg viel het kind in slaap tegen de schouder van de man, die hem zou vermoorden. By de luchthaven ging de man met zyn auto de Coenkade op. Er waren nog al wat auto's geparkeerd, zodat hy zyn plan om daar reeds het kind, dat op de heenweg nog over school en thuis met hem had zitten praten, om het leven te brengen, niet ten uitvoer kon leggen. Verder ging het naar Berkel. Naby de vaart, die langs het veilingcomplex loopt werd het kind wakker. „Zyn we nog niet thuis?", vroeg het slaperig. De man nam zijn sjaal en trok die stevig aan om het halsje van Marcel, waardoor het ventje bewusteloos raakte. Vervolgens reed hy verder de Provin ciale weg op en schoof het lichaam in de sloot. Eerst sneed hij, omdat hij be vreesd was voor vingerafdrukken, nog de knopen en de ritssluiting van het truitje dat het slachtoffertje droeg. Uitwissen Rustig is hy naar de stad teruggere den, waar hij zich naar de kapsalon be gaf. Hij trachtte met een bezem de spo ren in de kruipkelder uit te wissen. Dit is hem niet helemaal gelukt. Men heeft er voetstappen teruggevonden, waarvan er enkele onmiskenbaar door Marcel zijn gezet. De afdruk van de hak is van zyn schoen afkomstig, zo was nog duidelyk te zien. In die tussentyd was het onge veer 10 uur geworden. Hy vond het tijd om in de stad een stukje te gaan eten. Hoewel hij onder een enorme psychi sche druk moet hebben geleefd, hebben zijn patroon en andere mensen uit zijn omgeving niets aan hem gemerkt. By zyn arrestatie was hy zeer kalm. Voordracht' van mr. Idenburg GROOTS WESTEUROREES ONTWIKKELINGSPLAN NODIG VOOR AFRIKA (Speciale berichtgeving) Bij de snelle ontwikkeling van de ge beurtenissen in de Afrikaanse landen na zelfstandigheid, is het dringend no dig dat West-Europa zo spoedig mo- gelyk een groots, alles omvattend ont wikkelingsplan ontwerpt, dat echter be wust moet afgestemd zyn op de Afri kaanse geest en mentaliteit, zonder enig Westers superioriteitsgevoel en met vol ledig begrip voor de jongste verwikke lingen in de zwarte wereld. Tot deze conclusie kwam gistemid- dag de algemene secretaris van het Ne derlandse Afrika-studiecentrum. mr. P. J. Idenburg, in een voordracht over „Spanningen in Afrika" voor het de partement Limburg van de Nederlandse Maatschappy voor Nyverheid en Han del. Mr. Idenburg wees op de blokvor mingen van Afrikaanse staten, die ge- deeltelyk op West-Europa georiënteerd, anderdeels pro-communistisch gericht zyn. Sovjet-Rusland streeft in steeds toe nemende mate naar invloed, daarnaast is ook de invloedsfactor van China op gedoken. Naast deze verenigde machts invloeden van communistische idiolo- gieën staat de noodzaak van een Wester se invloedssfeer. Er mogen geen tac tische fouten gemaakt worden, er mag geen verdeeldheid zyn in het Westeuro- pese plan voor hulp en steun aan de ontwikkeling der jonge Afrikaanse staat, aldus mr. Idenburg. Mr. Idenburg beklemtoonde met grote nadruk de samenwerking van alle Euro- Eese landen om Afrika in zyn ontwik- eling te helpen naar een economische, sociale en politieke stabiliteit, waardoor dit werelddeel kan groeien naar een belangryk deel van onze wereld, geiyk berechtigd met andere werelddelen en gericht in christeiyke geest. Overneming van zaken in Indonesië Bedryven ln Indonesië, die ln het be zit zyn van buitenlanders, zullen succes sievelijk aan de Indonesische staat over gaan. Een daartoe strekkend besluit van de regering wordt thans voor de eerste maal toegepast door de gouverneur van West-Java. Deze heeft de naasting gelast van mid denstandsondernemingen die bezit van buitenlanders zyn. De naasting moet zijn beëindigd in augustus 1961. De eigenaren zullen een schadeloosstelling krygen naar de waarde van de overgenomen bedryven. Als voorbereiding voor de na tionalisering zyn de betrokken onder nemingen verplicht, deels te werken met Indonesisch kapitaal of in de bedrijfs leiding Indonesiërs op te nemen. Onder de te naasten bedryven zyn textielfabriekjes, limonadefabrieken en bedryven voor de bereiding van klap perolie, steenbakkeryen, zaagmolens en zoutraf f inadery en. Op ons ATELIER is plaats voor een geroutineerde Aanmelden: Dolhuissteeg 2 (Mare) tussen 9—6 uur. Telefoon 20836, na 6 uur Haarlemmerweg 10. Rapenburg 91 Telefoon 20654 VOLLE HAZEN f 6.50 per stuk PIEPKUIKENS, 1-pers. vanaf f 2.25 per stuk BRAADKUIKENS, 2-pers. vanaf f 3.50 per stuk BRAADKIPPEN, 4-pers. vanaff 4.50 per stuk POULARDEN, 4-pers. vanaff 5.50 per stuk SOEPKIPPEN, 4-pers. vanaff 5.per stuk WILDE KONIJNEN, 4-pers. vanaf f4.50 per stuk WONINGRUIL GOUDA—LEIDEN. Aangeboden in Gouda een vrye 5-kamerwoning, m. voor- en achtertuin, nieuwbouw. Gevraagd: in Leiden of Lei derdorp een vrye 4- of 5 kamerwoning. Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 40661. TE KOOP GEVRAAGD omgeving Leiden. Br. bur. v. d. blad no. 3781a. ROYAL McBEE NEDERLAND N.Y. heeft nog steeds werkgelegenheid voor in haar nieuwe en hoogst moderne schrijfmachinefabriek te LEIDEN. Indien u nadere inlichtingen hierover zoudt willen inwinnen of Indien u zich wilt overtuigen van de gunstige werkomstandigheden en moderne inrichting, dan verzoeken wy u zich te wenden tot de Afdeling Personeelszaken van ons bedryf. Dageiyks maandag t.m. vrydags van: 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. en bovendien vrydagsavonds van 7 tot 8 uur. ROYAU 1 's werelds grootste schrijfmachine-industrie ROOSEVELTSTRAAT 20 - LEIDEN. Zie verder onze grote serie o.a. BOSCH - LIEBHERR BAUKNECHT - ZANUSSI - FRIVENTA, enz., enz. De Koelkastspecialist met de grootste sortering. STILLE RIJN 3-4 - LEIDEN - TEL. 26545

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7