„Centraal Planbureau": in 1961 enigszins toenemende spanningen Binding tussen Partij, fractie en ministers Problemen rond de Britse beremutsen ZWAARDEMAKER Geregistreerde arbeidsreserve ivas in 1960 volledig uitgeput Nederland heeft vertrouwen in Hammarskjöld Ramp van Fréjus was gevolg van een onvoldoende bodemonderzoek DE JAM VOOR MANNEN Wij stonden dicht bij de kroon Leider van „Ararat-expeditie" aangeklaagd voor verduistering Griepdan cognac 'lïoster uWH Vb BEKENDE BALLETMECENAS MARKIES DE (UEVAS IN CANNES OVERLEDEN Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 23 februari 1961 Derde blad no. 30288 Zijn nieuwe loonstijgingen te verwachten? (Speciale berichtgeving) „Na een bijzonder grote stijging van de produktie raakten de capaci teitsreserves in de loop van 1960 bijna geheel uitgeput en verliep de ontwikkeling meer geleidelijk. De totale produktie en vooral die per werknemer bereikten een hoog peil, waardoor de mogelijkheden voor economische groei op langer termijn werden geaccentueerd", aldus het Centraal Planbureau in haar „Centraal Economisch Plan 1961". Spanningen aan het eind van 1961? De economische ontwikkeling stond in het afgelopen jaar in het teken van de expansie, waarbij de produktie vooral in de eerste helft van het jaar een spectaculaire stijging te zien gaf. De industriële produktie lag in 1960 bijv. niet minder dan 13 boven die van het voorafgaande jaar. De totale produktie van bedrijven vertoonde een stijging van 9%. Deze expansie was mo gelijk, omdat naast de normale aanwas der beroepsbevolking, ook nog kon wor den geput uit de bestaande arbeidsreser ves, terwijl tevens profijt kon worden getrokken van de in de afgelopen jaren sterk toegenomen diepte-investeringen. De situatie van volledige benutting van het produktieapparaat deed de pro blematiek ontstaan hoe onder derge lijke omstandigheden een voortgezette evenwichtige groei kan worden verwe zenlijkt. „Deze problematiek verdient des te meer aandacht, omdat zich in het ver leden in de jaren 1954 en 1955 een analoge situatie voordeed en er toen onevenwichtigheden in de ontwikkeling ontstonden,,, aldus het Centraal Plan bureau. Impulsen De belangrijkste Impuls tot de pro- duktiestijging in 1960 was wel de uit breiding van de internationale handel en vooral die binnen Europa. In het binnenland kwamen bovendien de lo nen onder het nieuwe systeem van ge differentieerde loonsverhogingen in be weging. Het volume der particuliere consump tie toonde een stijging van 6 Tenslot te voegde zich hierbij een voortzetting van de sterk opwaartse trend in de in vesteringen. De uitvoer steeg in dat jaar 1960 met 14%, waartegenover staat dat de invoer in dat jaar met 15 toenam. Op de lopende rekening van de betalingsba lans kon een overschot worden geboekt van f 1,2 miljard, hetgeen een teruggang betekende met 600 miljoen gulden ten opzichte van het voorgaande jaar. Deze daling was echter ten dele het gevolg van incidentele factoren. De daling van het overschot in het lopende verkeer met het buitenland werd echter ruimschoots gecompenseerd door een tegengestelde ontwikkeling in het internationale kapitaalverkeer, waar toe vooral de omvangrijke effectenver kopen aan het buitenland hebben by ge dragen. Geen belasting voor internationale hulp (Van onze parlementaire redacteur) De Nederlandse regering stelt volle dig vertrouwen in Hammarskjöld. Dat verklaarde minister Luns gister middag in de Tweede Kamer. Naar vermogen zal het Nederlandse beleid er op zyn gericht het Russische offensief tegen de Verenigde Naties aan de kaak te stellen in al zyn voosheid. „Het zou mij niet verbazen", aldus de minister, „Als de Russische beer op deze kluif zyn tanden stuk bijt". De politieke moorden in Kongo, van weerszijden, veroordeelt de regering uiteraard met afschuw. De hulp aan de onderontwikkelde ge bieden in de wereld is minister Luns dierbaar geworden. Het is een zaak, die in ons volk leeft. Ambtgenoten uit an dere landen hebben onze minister daar vaak mee gecomplimenteerd. De om vang en betekenis van de hulp aan on derontwikkelde gebieden is in ons land eerder onderkend dan in een aantal hoog-ontwikkelde landen. In 1960 is voor dit doel 14 miljoen gulden verstrekt aan de Verenigde Na ties, aan de Wereldbank 25 miljoen, aan de hulpfondsen van de E.E.G. 44 miljoen. Bovendien is 120 miljoen besteed aan de hulp voor de Antillen, Suriname en Nieuw Guinea. In het algemeen was minister Luns het er mee eens, dat Nederland meer moet doen, maar een bepaalde uitspraak wilde hij niet doen. Over een belasting verhoging speciaal voor internationale hulp wilde minister Luns wel eens spre ken met zijn ambtgenoot van Finan ciën. Met waardering had minister Luns de genoemde voortvarendheid van pre sident Kennedy geconstateerd. Hij had vertrouwen in het begrip te Washington omtrent de Nederlandse politiek en on ze vreedzame bedoelingen met Nieuw Guinea. Er wordt meer activiteit ont wikkeld voor het verkrijgen van lan dingsrechten voor de K.L.M. in Los Angeles. Omtrent de ontspanning die tussen Oost en West te bereiken zou zijn, maakt minister Luns zich niet veel illusies. „Wij blijven de N.A.V.O. als essen tieel beschouwen voor ons voortbestaan als vrye natie. Russisch circus niet naar Hilversum De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft telegrafisch aan B en W. van Hilversum doen weten, dat nadere overweging van de door deze naar voren gebrachte argumenten hem niet tot herziening van zijn eenmaal ingenomen standpunt hebben gebracht. Aan het Russische staatscircus zal der halve geen werkvergunning voor een optreden in Hilversum worden gegeven. Voor het jaar 1961 voorziet het Cen traal Planbureau, dat de recessie ver schijnselen welke zich met name in de V S. voordoen, in geringe mate in de expanderende Europese economie zullen doorwerken. Waarschijnlijker is, dat binnenlandse aanbodfactoren op korte termyn speci fieke grenzen zullen stellen aan de ex pansie van de eigen economie. De uit breiding van de produktie kan in het thans lopende jaar minder groot zyn doordat de geregistreerde arbeidsreserve in 1960 volledig uitgeput raakte. Mede onder invloed van de verkorting van de arbeidstijd zou de produktie van 1960 op 1961 slechts met 4,5 kunnen stygen, tegen 9 in het voorgaande jaar (in dustriële produktie-stijging: 6,5 tegen 13% in '60) „Vertoont het verloop van prijzen en uitvoer de kenmerken van enigszins gro tere spanningen, van sterke oneven wichtigheden kan onder de gemaakte veronderstellingen niet worden gespro ken", aldus het Centraal Planbureau, waaraan het echter toevoegde dat deze conclusie niet uitsluit, dat aan het einde van 1961 en resp. in het begin van de spanningen zich kunnen toespitsen. Dan werkt de verlaging van de loon- en inkomsten- belasting (per 1 juli 1961) eerst volledig door, terwyl in de eerste twee maanden van 1962 een groot aantal C.A.O.'s vervalt. Waardoor de nieuwe loonstijgingen mogen wor den verwacht. Technisch rapport oorzaken doorbraak is geheim, maar er is genoeg uitgelekt (Van onze Paryse correspondent) Ofschoon het technisch rapport over de oorzaken van de doorbraak van de enorme stuwdammen bij het Zuidfranse plaatsje Fréjus, dat een week geleden de rechter van instructie te Draguignan Minod ter hand is gesteld, een strikt geheim karakter draagt, is er sedertdien toch wel al zoveel uit dit document van 127 pagina's uitgelekt, dat nu gerust mag worden aangenomen, dat de oorzaak van deze nationale ramp, die op 3 december 1960 412 mensenlevens eiste, in een onvoldoende voorbereiding van de constructiewerkzaamheden moet worden ge zocht. Enkele der zes leden van de commissie, die zonder uitzondering tot de grootste deskundigen op hun gebieden behoren, hebben zelfs interviews met een Paa-r Sr°te Franse kranten toegestaan en aan de gegrondheid van hun uitlatingen kan uiteraard moeilyk worden getwijfeld. Fatale bezuini g!"g Uit die verschillende verklaringen kan als voornaamste conclusie wel getrok ken worden, dat de oorzaak van de catastrofe minder by de constructeurs of de kwaliteit van het cement of an dere bouwmaterialen gezocht moet wor den dan wel in een onvoldoende bo demonderzoek dat aan de aanleg van de stuwdammen vooraf is gegaan. Er zou aan het licht zyn gekomen dat van de acht miljoen oude franken die voor het onderzoek waren uitgetrokken maar een tiende deel (ongeveer zesduizend gulden) is gebruikt. Een ingenieur van een officiële regio nale dienst, die bij name in net rap port wordt genoemd, zou in deze fatale bezuiniging een zware aansprakelijkheid hebben gedragen. Toen de werkzaamheden al begonnen waren moet een andere deskundige schriftelijk nog gewaarschuwd hebben dat de rotsachtige grond de druk van de geprojecteerde dammen later niet zou kunnen dragen. Op die waarschu wing moet echter geen acht zijn gesla gen. Uit Amerikaanse congreskringen is vernomen, dat John S. Rice zal worden benoemd tot am bassadeur in Den Haag. De heer Price is 62 jaar. Een professor in de geologie van de universiteit van Marseille, die in een later stadium nog als expert werd in geschakeld, zou zich eveneens aan ge vaarlijke lichtzinnigheid hebben bezon digd door de alarmerende resultaten van zijn bodemonderzoek met onvol doende overtuigingskracht onder de ogen der opdrachtgevers of uitvoerders van de bouwplannen te brengen. Ten slotte spreken de auteurs van het rap port er hun bevreemding nog over uit, dat de bewaker van de stuwdammen over geen enkel alarmsysteem, zelfs niet over een telefoon beschikte om in geval van gevaar te waarschuwen of hulp in te roepen. Pas over een maand De magistraat, die het rapport thans nader bestuderen moet, zal vermoede lijk tenminste een maand nodig hebben om zich een gefundeerde indruk over In een fabriek in Madrid waar plas tic materiaal wordt vervaardigd, heeft zich woensdag een ontploffing voorge daan. Er zijn 23 personen om het leven gekomen, allen meisjes tussen de 15 en 20 jaar. Na de ontploffing brak brand uit. De fabriek is geheel door het vuur verwoest. Men acht het waarschijnlijk dat een technische fout de ontploffing heeft veroorzaakt in een gedeelte waar een grote hoeveelheid brandbaar ma teriaal lag opgeslagen. JAPAN BESTELT OPNIEUW DRIE „FRIENDSHIPS" De Japanse luchtvaartmaatschappij „All Nippon Airways" heeft opnieuw drie Fokker F27 Friendship schroeftur- binevliegtuigen besteld, zodat de totale order van deze maatschappij tot zes machines is verhoogd. Voorts heeft deze maatschappij de Fokkerfabrieken mede gedeeld, dat zij overweegt in een later stadium nog eens drie tot vyf Friend- shiptoestellen te bestellen. Het totale aantal bij Fokker bestelde F27 vliegtuigen bedraagt nu 91. Met de Fairchildfabrieken in Amerika samen zijn thans uit de gehele wereld 173 be stellingen voor de Nederlandse machine ontvangen. Advertentie neemt vaker de verschillende schuldvragen te kun nen vormen. Op dat moment zal hij ook pas een of meer der verantwoordelyke ingenieurs of andere betrokkenen in staat van beschuldiging of zelfs van arrest kunnen stellen. Die stap op het Justitiële plan be looft intussen ook zeer verstrekkende gevolgen op financieel gebied te zullen hebben. De vraag wie de schadeloosstel lingen, die in de miljarden zullen lopen, zal moeten betalden kan inderdaad pas beantwoord worden aan de hand van de uitspraak die genoemde magistraat dan zal hebben te doen. Minister Zijlstra op A.R.-toogdag Minister Zijlstra heeft gisteravond op een toogdag van de A.R. Party in Hoofd dorp een uiteenzetting gegeven over het standpunt van de tot deze party behoren de ministers in de Kabinetscrisis. De heer Zijlstra wilde beslist niet meegaan met de opvatting, dat het Kabinet-De Quay zondermeer een extra-parlementair Kabinet kan worden genoemd. De overgang van parlementair naar extra-parle mentair noemde hy vaag en vloeiend. De minister vond overigens beslissender de vraag of het Kabinet steunt op een duidelyke wilsovereenstemming tussen een aantal politieke partyen. En deze wilsovereenstemming achtte hij wel zeer duidelijk aanwezig: de vier niet-socialistische partijen hebben het kabinet-De Quay duidelijk gewild, de wijze waarop het kabinet is bemand, wyst ook duidelijk in de richting van een algemene politieke binding. De heer Zijlstra was daarom van mening, dat er wezenlijke politieke binding tussen de AR-Partij, de AR-Kamerfractie en de AR-ministers bestaat. „Wilden de AR- ministers „niet in de lucht komen han gen", dan hadden zij jegens de motie- Van Eibergen geen ander standpunt kunnen innemen dan zij hebben ge daan", zo concludeerde minister Zijlstra. Ingaand op het punt van het zogehe ten gemeen overleg tussen regering en Staten-Generaal stelde de heer Zijlstra dat dit overleg niet een soort onderhan delingspositie is, waarbij twee gelijke Voor de Britse garde soldaten, die Buckingham Palace, de residentie van Koningin Elizabeth van Engeland, moeten bewa ken tegen nieuwsgierige toeristen en andere ge varen, ziet de toekomst er donker uit. De mogelijk heid bestaat namelijk, dat zij een potentiële vijand niet zullen zien naderen omdat hen de hoge zwar te beremuts over de ogen is gegleden. De moeilijk heid is nu een oplossing te vinden voor het pro bleem hoe het tenen bin nenwerk van de firma Scott te vervangen. Sinds de Krimoorlog heeft de firma G. W. Scott het lichtgewicht te nen binnenwerk gemaakt dat in de beremutsen wordt gedragen en dat de 45 cm hoge kolbakken keurig rechtop houdt. De firma heeft dezer dagen het ministerie van Oorlog echter laten we ten geen nieuwe bestel ling te kunnen aannemen De directeur, Sidney Webb, verklaarde: „Wij kunnen er de vakmensen niet meer voor krijgen. Al ons werk wordt met de band gemaakt en dit soort mandwerk is bijzonder in gewikkeld om te maken". Dit is dan een van de vele crises waarmee de brigade is geconfronteerd sinds de mutsen na de slag bij Waterloo in 1815 werden ingevoerd. Twee jaar geleden merk te 'n voorbijganger op dat de mutsen er een beetje mottig begonnen uit te zien. De garde-officieren gaven opdracht nieuwe te laten maken. Men besloot ze van nylon te maken wegens gebrek aan bere- huiden. Dit kwam een burge meester uit Ontario in Canada ter ore. die prompt een berejacht or ganiseerde en met genoeg huiden terugkeerde om dit probleem althans voor enige tijd op te heffen. De levensduur van een kol bak is gewoonlijk 50 tot 60 jaar. „Ik hoop dat het niet voor het laatst is geweest, dat wij de gardesoldaten geholpen hebben. We trachten meer vakmensen aan te trekken. Als het lukt zullen wy het minis terie van Oorlog terstond op de hoogte stellen", verklaarde directeur Webb partyen om de tafel zitten. De heer Zijlstra zei: „Alleen in het kader van algemeen politiek vertrouwen met be trekking tot de algemene beleidspunten kan een soepel gemeen overleg vrucht baar functioneren. Deze overeenstem ming over de algemene lijnen van het beleid moet - wat het financiële en eco nomische beleid betreft - insluiten, over eenstemming over de algemene situatie waarin het land zich bevindt. Men kan bijv. van mening verschillen over de vraag of wij in Nederland opnieuw het risico lopen terecht te komen in een toe stand van overbesteding die onvermij delijk weer zou moeten uitlopen op de voor niemand gewenste bestedingsbeper king. Wanneer de regeringspartijen, zoals ik ze nu maar gemakshalve zal noemen, van mening zijn dat het risico er wel is en dat het ernstig moet worden geno men, en het kabinet wordt naar zijn me ning door de argumenten van de Kamer niet overtuigd, dan kan het gemeen overleg nooit betekenen, dat het kabinet in deze de mening van de Kamer over neemt. Want als het misloopt dan is daarvoor het Kabinet tenvolle verant woordelijk. Ik dacht dus dat overeen stemming over de algemene beleidslijnen moet insluiten dat men het oordeel van het kabinet over de financiële en econo mische situatie in hoofdlijnen volgt. Niet omdat het kabinet de wijsheid in pacht zou hebben, maar omdat anders een vruchtbaar gemeen overleg uitgesloten is". Minister Zijlstra besloot aldus: „De gebeurtenissen in december waren ont moedigend voor ons allen: voor de par ty, voor de fractie en voor de ministers. Dit verlies kan en moet in winst wor den omgezet. En ik heb de stellige in druk, dat dit bezig is te gebeuren. De A.-R. bewindslieden hebben bij hun be slissing over de vraag of zy opnieuw be reid waren regeringsverantwoordelyk- heid te dragen zeer zwaar laten wegen het brede vertrouwen, dat zy in die be wogen dagen in de party bleken te be zitten. Hoe dichter by de Kroon, hoe minder partyman: ja zeker. Maar alleen omdat - toen het ging spannen - is ge bleken, dat wy „dicht b(j de party" stonden, is het voor ons mogelijk ge weest om opnieuw de positie te aanvaar den van het „dicht bjj de Kroon", Dank zij de RUSH motor: belangrijk verhoogd vermogen bij aan zienlijk minder verbruik. Olieverversen om de 4000 km! Maak een proefrit bij uw Simca dealer. SiMCA DELFT Garage J. H. Preuninger - 01730-25775 SIMCA GOUDA - „Centraal Garage" T. P. v. Loon Zn. 01820-5000 SIMCA DEN HAAG - Auto Imp. Marten Rosier N.V. 070-720153 SIMCA LEIDEN Garage Bierman - 01710-34403 S.MCA VOORHOUT - Garage Bierman -02532-7341 Geen publiciteitsstunt, maar oplichting (Van onze Haagse correspondent) Voor de vierde keer in zyn leven stond gisteren een 32-jarige man uit Rijswijk, een zich journalist noemende organisator van de mislukte expeditie naar de Ark van Noach, op de berg Ararat, in Turkye, wegens verduistering voor de Haagse rechtbank, terecht. Welbespraakt als immer traehtte de man, die in een vorige zaak door de psychiater gekenschetst werd als „een enorme fantast", zich schoon te praten van het misdrijf, dat hem werd tenlastegelegd: verduistering van een scooter, die hem door een Nederlandse scooterfabriek voor zyn Araratexpeditie ter beschikking was gesteld. Reeds voor zyn vertrek naar Turkye had de expeditie leider de scooter, die zyn eigendom niet was, voor f. 800 verkocht. Hij verklaarde gisteren tegenover de politierechter te hebben gemeend dat de fabriek hem de scooter had geschon ken, als beloning voor het feit dat hij hem in Turkye zou testen. „En u nam die scooter helemaal niet mee naar Turkije", wierp de rechter te gen. „O, dat is niets bijzonders, daarom kan er nog wel over geschreven wor den ik heb toch reisbeschrijvingen en foto's naar Nederland gestuurd", zei verdachte. De politierechter haalde hierop uit het dossier een aantal prentbriefkaarten van moskeëen, alsmede een foto van de bewuste scooter, welke was genomen in een bosachtige omgeving. Deze foto had verdachte in Neder land genomen, kort voordat hij de scoo ter had verkocht. „Dus u vindt het niets bijzonders het publiek op te lichten met uit uw duim gezogen verhalen over de prestaties van de scooter in Turkye en met een foto, die u in uw achtertuin hebt genomen. Ik mag wel zeggen, dat ik als rechter de mensen pleeg te volgen op vele kron- Ad verten tie Franse import, per flesf 8.25 Alléén bij: en (§ediótilleerd LEIOEN - STEENSTRAAT I TEL» 213*1 \J HERENSTRAAT HAARLEMMERSTR. 204 I Sov j et-propaganda met kredieten uit Engeland en Amerika (Van onze parlementaire redacteur) Naar aanleiding van de socialist Goedhart over de ruime kredieten (tot een bedrag van een miljard gulden), die het Amerikaanse en Engelse be drijfsleven verlenen aan Rusland, waar door dit land kapitaal beschikbaar krygt voor het voeren van communistische propaganda in het Westen, heeft staats secretaris Van Houten in de Tweede Kamer gistermiddag geantwoord, dat de gegevens niet de indruk wekken, dat de kredieten de normale omvang over schrijden. Hy vond de zaak echter be langrijk genoeg om een uitgebreid on derzoek in te stellen. Omtrent de klacht over rassendiscri minatie in de handel met de V.A.R., zei de staatssecretaris, dat in geval van aanbiedingen aan het bedrijfsleven geen contractuele verhouding ontstaat tussen Nederland en de betreffende staat. Het bedrijfsleven dient zelf uit te maken, welke transactie aanvaardbaar kan wor den geacht. De markies De Cuevas, schatrijke .Me cenas en balletimpressario, die in 1885 in Chili werd geboren, is gisteren In Cannes overleden, naar het schynt aan en hartaanval. Hij had al enige maan den een hartkwaal. De markies, die gehuwd was met een kleindochter van wijlen John D. Rocke feller. stichtte in 1940 met zijn vrouw in New York een balletschool voor Franse kinderen, die van hun ouders waren gescheiden. Hieruit groeiden de balletgezelschappen van de Cuevas. Het eerste. „Het Internationale Ballet", werd in 1944 opgericht maar verloor in twee maanden bijna een miljoen dollar. Het tweede dateerde van 1947. Dit werd in 1958 het „Grand Ballet du Marquis de Cuevas". In 1958 kwam hy op de voorpagi na's der dagbladen toen hy een paar weken voor zijn 73-ste verjaardag zyn balletrivaal, de choreograaf Serge Llfar in een duel licht verwondde. In 1953 gaf de markies in Biarritz een fantastische „bal van de eeuw" dat door 2.000 gasten, onder wie hertogen, diplomaten en filmsterren, werd byge- woond Dit kostte hem 350.000 gulden. Het blad van Vaticaastad „Osservato- re Romano" noemde het geheel een misdadige dwaasheid". De markies ver loor een rechtsgeding dat hy tegen het blad was begonnen. keipaden, maar u maakt mjj niet wijs dat dit een verantwoorde handelsmoraal is. In uw kringen noemt men zoiets mis schien een goede publiciteitsstunt, maar in myn kringen noemen we het „op lichting". Voortaan, als ik een reisbeschrijving lees, met uw naam er onder, gooi ik 'm in de kachel.zo reageerde de poli tierechter verontwaardigd. De officier van justitie meende dat voorwaardeiyke opzet van verduistering bewezen was. aangezien verdachte geen reële reden had te menen dat de scooter zyn eigendom zou worden. Mede omdat het feit al twee jaar geleden gebeurd is, eiste de officier slechts een boete van f 200, alsmede een voorwaardeiyke gevangenisstraf van 3 maanden. „Zit u op het ogenblik niet nog een straf van 8 maanden uit?", vroeg de politierechter. „Nee. dat is al gebeurd. Ik sta op het ogenblik gereed voor myn derde reis naar Turkye. Volgende maand vertrek ik", onthulde verdachte. De politierech ter, mr. Hierneiss, wees tenslotte von nis: f 150 boete en een voorwaardelyke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftyd van 3 jaar. Ook de 37-jarige verkoper uit Den Haag, die de artikelen had zullen schry- ven, moest zich verantwoorden wegens verduistering. Aanvankeiyk was name lijk met de scooterfabriek overeengeko men dat hy met de scooter een reis naar Marokko zou maken. Hy had een onkostenvergoeding van f 1200 gekregen. Toen de reis niet kon doorgaan had hy de scooter in overleg met de fabriek aan de organisator van de Araratexpe ditie ter beschikking gesteld, doch de f 1200 had hy gehouden, omdat de ar tikelen door hem geschreven zouden Worden. Deze verdachte, werd veroordeeld tot f 100 boete en 2 maanden voorwaarde- ïyk gevangenisstraf, met de bepaling dat hy f 1200 moet terugbetalen aan de scooterfabriek binnen de eerste 2 Jaar van de op 3 jaar gestelde proeftijd. Vaarschema van de „J. Henri Dunant" Het Roode Kruishospitaalschip „J, Henry Dunant" zal dit seizoen 29 week- tochten maken met chronisch bedlege rige patiënten aan boord. De eerste af vaart is bepaald op 13 maart uit Leeu warden: de laatste op 23 oktober van Utrecht uit. In totaal zullen 2030 patiënten een boottocht maken. De verzorging aan boord geschiedt door een, wekeiyks wis selende, medische staf, bestaande uit ©en arts, vyf verpleegsters en vyf en- twintig rode kruishelpers en -hel pers. De vaste scheepsbemanning, on der commando van kapitein H. J. Maas- bach, telt tien personen. Te weinig examinatoren voor mulo-examens Er zyn dit jaar ongeveer 25.000 kan didaten voor het Mulo-examen. Ook nu zal er vermoedelyk weer een tekort aan examinatoren zyn. Dit is medegedeeld op een in Arnhem gehouden samen komst van de vereniging voor christely- ke mulo-scholen. Door de voorzitter, de heer J. Uittenbogaard. Hy vroeg zich af. wie het tekort aan examinatoren zal moeten opvangen. Vorig jaar waren er alleen in Amsterdam reeds 100 exa minatoren te weinig: er waren er 227 nodig en maar 127 beschikbaar. Voor de examens van dit jaar is er een tekort van 28 examinatoren bij het openbaar onderwys en van 21 by het christelijk MULO, zo deelde de heer Uit tenbogaard mede. Vijfdaagse werkweek in de havens Het College van Ryksbemlddelaars heeft zijn goedkeuring verleend aan de voorstellen van de Scheepvaart-vereeni- ging Zuid, de Scheepvaart-vereeniging Noord en de erkende werknemersorga nisaties tot invoering van een vijfdaag se werkweek voor niet-continubedryven in de havens van Amsterdam en Rotter dam. Teneinde het noodzakelyke werk (het gereedmaken van schepen, lichters, au to's e.d.) op zaterdag en zondag voort gang te doen vinden, is daarbij be paald dat de werknemers verplicht zyn zich eenmaal per drie weken voor dit werk beschikbaar te houden. De nieuwe regeling zal in beide ha vens op 26 februari as. <a.s. zondag) van kracht worden, zy houdt voorts in dat in belangryke delen van het be drijf de normale arbeidsweek wordt te ruggebracht van 45 3/4 uur tot 43 3/4 uur.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5