Minister Luns: „Nu nog te vroeg voor duidelijke tegenvoorstellen" N4ËHMFÖ Agenda Met een enkel woord h l fi DONDERDAG 23 FEBRUARI 1961 Stokpaardjes (Van onze t.v.-medewerker) Nadat in het journaal gememoreerd was. dat Zuid-Limburg jaarlijks 125 mil joen beter wordt van het toerisme, kwam dr. Van Egeraat te spreken over zijn favoriete Brabant en Noord-Lim burg. Een zijsprong naar het noorden bood hem gelegenheid Nijmegen te ver gelijken met de knapste onder de zuide lijkste steden en daaraan voegde hij tot onze blyde verrassing de parallel toe: zoals Leiden in Holland (de schoonste is). Het is niet te omzeilen, dat deze toe ristische socioloog herhaaldelijk in scha- blones vervalt, maar ieder onbevooroor deeld kijker zal tooh moeten toegeven, dat hij tevens telkens weer verrassende formuleringen voor bijzondere dingen weet te vinden. Bovendien weet hij met kritische of anecdotische mededelingen zijn betoog te kruiden, zoals zijn felle aanval op de ongevoelige smakeloosheid om bij het Nationaal Oorlogsmuseum een jukebox toe te laten en aan de an dere kant het memoreren der verwant schappen van de Eindhovense Fhilipsen met Karl Marx, wiens moeder een Phi lips was. Overigens werd veel over de fabrieken in onze Nederlandse lichtstad vermeld zonder éénmaal de verboden naam te noemen. Free publicity te over overigens! De daarop volgende voetbalattractie smaakte een beetje flauw, hetgeen na de pittige eerste helft wel teleurstelde. Bovendien was het beeld wat grauw ten gevolge van klimatologische omstandig heden, die ons de bezorging van het spel in de huiskamer overigens temeer deden waarderen. Van de buiten- naar de binnensport: het forum „Welbeschouwd", waarbij de deelnemers zich wat sportiever gedroe gen dan de voorgaande Roemenen, al Doden bij afgaan van vliegtuigkanon Gistermiddag omstreeks half vier heeft zich op de vliegbasis Soesterberg een ernstig ongeval voorgedaan, waarbij twee doden zyn te betreuren. Een derde man werd ernstig gewond en een vierde licht gewond. Het ongeval is ontstaan doordat een boordkanon van een der geparkeerde vliegtuigen door totnogtoe onopgehelderde oorzaak is afgegaan. Bij het ongeluk zijn omgekomen: ser geant der eersteklasse P. J. A. Eken uit Soesterberg, oud 35 jaar, gehuwd, vader van vier kinderen en sergeant F. K. Stolle uit Utrecht, oud 22 jaar, ge huwd. Vrij ernstig gewond, maar buiten levensgevaar is dienstplichtig sergeant titulair C. A. Brem uit Gouda. Licht gewond is de reserve-tweede luitenant vlieger E. A. van Noort, afkomstig uit Eist. Gebleken is, dat het ongeval zich heeft voorgedaan tijdens het vlieggereedma- ken van een Hawker-Hunter-straal- vliegtuig, op het moment dat men bezig was een filmcamera aan te brengen. Door nog onopgehelderde oorzaak is daarbij een van de boordkanonnen in werking getreden. De afgevuurde kogel zijn in een in de nabijheid staand ge bouw terecht gekomen, waarin zich eni ge personen bevonden. De gewonden werden naar het centraal-militair hos pitaal „Oog in Al" te Utrecht overge bracht. Eerste bespreking Adenauer- Macmillan in positieve sfeer De eerste bespreking die Adenauer gisteren met Macmillan heeft gehad, heeft bijna twee uur geduurd. De Bonds kanselier heeft verslag uitgebracht van de EEG-topconferentie die onlangs in Parijs is gehouden. Van welingelichte zijde verluidt, dat beide staatslieden overtuigd zijn van de noodzaak van geregeld politiek overleg, teneinde een breuk in de NAVO als gevolg van het bestaan van twee eco nomische blokken in Europa te voorko men. Dit politiek overleg zou in W.E.U.- verband moeten geschieden. Aanstaan de maandag, wanneer de ministerraad van de Westeuropese Unie in Parijs bij een komt, zal dit onderwerp ongetwij feld ter sprake komen. Engeland zou er de voorkeur aan geven, dat het overleg door ministers wordt gevoerd en niet door regeringshoofden. De bespreking is vandaag voortgezet. Van Duitse zijde verluidt, dat de con ferentie bijzonder positief verloopt. Bondskanselier Adenauer was gisteren bij zijn aankomst in Londen verwel komd door premier Macmillan en diens minister van Buitenlandse Zaken, lord Home. Franse raket met rat afgeschoten Een witte rat, genaamd Hector, is gis teren met een Franse raket van het type Veronique 150 km de ruimte inge schoten. De neuskegel waarin het dier zich bevond, werd met behulp van radar en een hefschroefvliegtuig gevonden op 45 km afstand van Colomb Bechar in de Sahara, waar de eentrapsraket was afgeschoten. De rat, gekleed in een ruimtepak, overleefde de ruimtevlucht. Tijdens de vlucht werden gegevens omtrent de her- senwerking, de polsslag en de ademha ling van het dier naar de aarde uitge zonden. De rat was sinds december op deze reis „voorbereid". Frankrijk is na de Sovjet-Unie en de V.S. het derde land. dat een dier in de ruimte heeft ge schoten. De proef met de Amerikaanse tweeling-satelliet is slechts een gedeelte lijk succes geweest, zo heeft een woord voerder van het John Hopkins-laborato- rium voor toegepaste natuurkunde gis teren in Washington bekendgemaakt. De twee satellieten zijn niet van elkaar ge scheiden, zoals de bedoeling was. De sa tellieten die dinsdagavond met behulp van een Thor-Able raket van Cape Ca naveral werden gelanceerd, waren een 112 kg wegende „Transit-3B" en een kleine kunstmaan van 25 kg. met de bij naam „Lofti". De tweeling-satelliet is weliswaar in een baan or-, de aarde gekomen maar deze baan ligt slechts 160 km van de aarde in plaats van de beoogde 800 km. De instrumenten functioneren normaal en leveren interessante, doch niet de beoogde gegevens. trok het forumteam wel dapper van leer. Als er dan ook ooit reden was om leven in de brouwerij te veroorzaken, dan was het nu wel. De vraagsteller bleek de re dactie-secretaris van een modern blad voor jeugdige volwassenen te zijn. Zo op het eerste gezicht maakte hij de indruk volwassener te zijn dan het blad, waar voor hij de regelende pen voert. Een in telligent beschaafd en serieus jongmens. Hij had een vraag van omtrent een halve kolom lengte afgevuurd en het forum besteedde er een uur aan. Er is dus geen kyk op hier recht te doen aan de pak kende, maar soms ook verwarrende ge dachte nwisseling, die intussen momen ten had van bijzonder ter zake te zijn en vingers te leggen op tere plekken, zelfs in eigen vlees te snijden. In hoofdzaak ging het om het hoe en waarom de jeugd zo weinig politieke be langstelling heeft tegenwoordig. Men kwam er op geen stukken na uit en mo gelijk zal een volgende keer op de ideo- logisohe zijden van deze problematiek verder worden ingegaan. Vooral de ver gelijking vroeger en nu hield de gemoe deren nogal bezig, waarbij het ons ver wonderde, dat de invloed van het dis trictenstelsel niet tegenover de even redige vertegenwoordiging werd gesteld. Tot slot een poging tot karakteristiek althans van enige hoofdtrekken van het totaalbeeld: we zijn met ons allen onvoldoende geïnteresseerd in politiek. De problemen liggen verder van ons af dan vroeger, omdat hetgeen toen gTOot was, tengevolge van ons isolement min der een rol speelde. De wereldwijde pro blemen zijn moeilijk. Er is ook een ge neratiebreuk te constateren. Wij kunnen niet warm lopen, maar hier in Neder land mogen we dat ook niet, waarbij de zelfde voorbeelden werden aangehaald als destijds een buitenlands journalist in het NCRV-forum deed. Zelfs de zwart- wit-tekening, die van de scherpe contro versen in de wereldpolitiek mag 'niet meer dan een grijze toon hebben. Dit klimaat is de jongeren vreemd. En zo simplistisch gesteld zou men kunnen concluderen: Dat pleit dan voor de Jeugd. Over t.v. op t.v. (Van onze t.v.-medewerker) Na de nogal geëmotioneerde uitzending van de VARA kwam nog een extra NTS- staart, zulks in verband met de indie ning van de nota over de commerciële t.v. door twee staatssecretarissen aan de volksvertegenwoordiging. Het bleek een stuk van 64 bladzijden en drie autoritei ten gaven hun visie na een korte infor matie. Zij moesten zich dus wel zeer be perken en meer hadden veel kijkers trouwens toch ook niet kunnen volgen. Toch veroorloven wij ons graag enige kanttekeningen over de uitzending als zodanig, omdat het toch wel een echt brokje t.v. historie was, dat zich daar voor ons oog ontrolde. Het voorstel is dus een tweede net, in beheer bij een onafhankelijk lichaam, maar van de 4 of 5 reflectanten voldeed er niet één aan de voorwaarden. Welke dat zijn, bleef duister, wat Otem en re gering scheidt eveneens, Zou dus nu het woord aan de gegadigden zijn, die zich snel aan de voorwaarden zouden kun nen aanpassen? Evenmin werd onthuld hoe politiek de verdere gang van zaken zal zijn. Kan de Kamer er neen tegen zeggen en moet de regering dan over stag? Het werd niet gezegd, het leek te worden verzwegen. Tot slot kwam de NTS-voorzitter in eigen persoon bezwa ren aandragen. Geen der gegadigden kreeg genoegdoening, constateerde spre ker over de concessieaanvragers. Maar hij moest eraan toevoegen, dat ook de NTS een doorbreking van het gevoerde beleid moest constateren. Een geduchte tegenvaller (we dachten, dat niemand iets anders had verwacht) waarvoor de Kamer een stokje kan steken, zo begre pen wij thans. De NTS zal volharden, als de Kamers het. goed vinden dan altyd. Het was alles bij elkaar een wat vreemde geschiedenis. Het ei is er, nadat we ja ren hebben gewaoht. Twee vroede man nen komen juichen over de kwaliteit, maar de derde haalt zijn neus op en zegt: Het is een stinkei. De stokpaardjes worden evenzoveel knuppels in een steeds intensiever bewoond hoenderhok. Lacht de Otem in zijn vuistje of als een boer die kiespijn heeft? De tijd zal het leren, maar het zal wel zo zijn, dat wie het laatst lacht, zulks het best doet. Wij moeten hopen, dat dat tenslotte de kijkers zullen zijn, maar dan van harte. Om 11 uur viel het doek en liet die kijkers in de mist zitten. Wanneer zal die optrekken? O Vervolg van pag. 1 Van de zijde van de K.V.P. en de P.v.d.A. werden voorwaarden genoemd voor de verdere samenwerking. Blijkens de rede van mr. Blaisse is de K.V.P. fractie voorstandster van vruchtbaar overleg tussen „De Zes", maar er moe ten verbindingen worden gelegd met de Europese gemeenschappen, die moeten worden samengevoegd. Er dient recht streeks door het volk een Europees par lement te worden gekozen. Een voorbe reidend secretariaat voor politiek over leg zou in Brussel kunnen worden geves tigd. Omtrent het overleg zouden rappor ten moeten worden uitgebracht aan het Europese parlement. De drie voorwaarden die de P.v.d.A.- fractie stelde, waren: 1. degelijk georganiseerd overleg tus sen „De Zes" als verlengstuk van de Europese gemeenschappen: 2. samenvoeging van de drie gemeen schappen: 3. een nieuwe poging tot vruchtbaar overleg met de Engelsen om de grote stap naar de Europese gemeenschappen voor hen voor te bereiden. Minister Luns vond het nog te vroeg voor duidelijke Nederlandse tegenvoor stellen op de Europese topconferentie op 19 mei in Bonn. Er moet eerst na der overleg worden gepleegd. De rege ring zal zich niet beperken tot afwijzen, maar met constructieve voorstellen ter tafel komen. In Parijs is echter afge sproken, dat de regeringen zich alle vrijheid voorbehouden. De minister vreest niet, dat Neder land geisoleerd komt te staan. Het blijft lid van de N.A.V.O., van de Westelijke Europese Unie enz. Nederland treedt nergens uit, ook niet uit de E.E.G. „Maar waar is de positie van Neder land", interrumpeerde de socialist dr. Patijn, „Als het niet tot het politiek overleg van „De Zes" toetreedt?" Minister Luns was verbaasd die in terruptie te horen, omdat men er van uitgaat, dat het nieuwe politieke in stituut er zou komen als Nederland niet toetreedt. Zonder Nederland gebeurt dat niet. Nederlandse bezwaren Uitvoerig zette minister Luns nog eens de bezwaren uiteen tegen de Frans- Duitse plannen. De E.E.G. is nooit be doeld als een economische samenwer king op zichzelf. Het doel is een ver smelting van de nationale economische plannen tot een politieke eenheid. De plannen van De Gaulle zijn princi pieel gericht tegen deze eenwordingsge dachte. In zijn plannen ontbreken de waarborgen voor de kleine landen. De Europese gemeenschap zou dan onder geschikt worden aan het nieuwe poli tieke instituut, waaraan geen behoefte is. Politieke problemen dienen te wor den besproken in de gemeenschapsor ganen. De politieke problemen, die buiten het terrein liggen van de Europese Eco nomische Gemeenschap, dienen niet te worden besproken in de kring van „De Zes", buiten Engeland om, maar in de NAVO, waarin alle .Westelijke mogend heden zijn vertegenwoordigd. Een politiek secretariaat zoals De Gaulle wil, zou meebrengen dat Europa, dat op economisch gebied reeds dreigt te worden gesplitst in twee blokken, ook op politiek gebied zou worden gesplitst. De praktische bezwaren tegen de plan nen van De Gaulle zouden kunnen wor den opgeheven, indien althans Engeland erbij zou worden betrokken. Dan zou een beter evenwicht ontstaan en worden voorkomen, dat Nederland in het krach tenveld geraakt van Duitsland en Frank rijk. Op de topconferentie in Parijs zijn in de plannen van De Gaulle ver beteringen aangebracht, maar hij heeft uiteengezet, dat de gewijzigde voorstel len moeten worden beschouwd als een begin van nieuwe voorstellen, die zou den moeten worden uitgewerkt. Als wij de gewijzigde voorstellen hadden aan vaard, waren wy nu al bezig geweest nieuwe voorstellen te bestuderen. Met het systeem van vooroverleg tussen Duitsland en Frankrijk, kan men zich voorstellen, dat de kleine landen maar hebben te accepteren. Met nadruk verklaarde mr. Blaisse, dat de K.V.P.-fractie achter het beleid van de regering staat en mr. Biesheu vel verklaarde hetzelfde namens de AR- fractie, die de denkbeelden van De Gaulle radicaal afwijst. Vandaag gaat minister Luns nog na der in op een aantal detailvragen. Plattegrond abdijcomplex Rijnsburg weldra bekend Zoals wij reeds uitvoerig berichtten, zjjn te Rijnsburg de opgravingen van 1949 en 1951 deze maand voortgezet. Hierbij werd de hele oostvleugel van het abdijgebouw, onder meer bekend uit de twee vermaarde etsen van Hercules Seghers uit omstreeks 1630, blootgelegd. In het ontgraven gedeelte van kloostergang kwam een aantal skeletten van abdissen en nonnen aan het licht. In de puinsleuven van de totaal uitge broken muurfunderingen werd een aan tal natuurstenen bouwfragmenten ont dekt. Uit de ondergrond kwamen tal van cultuursporen uit de eeuwen voor de stichting van de abdij (1133) aan het licht. Het laat zich aanzien, dat binnen afzienbare tijd vrijwel de gehele platte grond van het Rijnsburgse abdijcomplex zal kunnen worden vastgelegd, daar het in de bedoeling ligt, het huidige raadhuis en de huizen ten noorden daarvan af te breken met het oog op de bouw van een nieuw raadhuis. DONDERDAG Gerecht 10: Soefi-beweglng. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst. 8 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Smink van Den Haag. 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Litterls Sacrum" „Bomen sterven staande". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O. R'dams Philharm. Orkest o.l.v. Jean Martlnon. Solist Daniël Wc ^„ênberg. 8 uur nam. Ulo-school Vrouwenkerkhof: Raad van bestuur Bouwbedrijf. Dia's en film over moderne Amerikaanse bouwwijze. 8 uur nam. VRIJDAG Gerecht 10: K. en O.-cursus Planten en Bloemen, olv. W. R. Oudshoorn. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Leidse Assuran tieclub. Spr. mr. K. Molenaar over Trans portverzekering. 8 uur nam. Lakenhal: Opening tentoonstelling werk van leden der groep .Atol". 8 uur nam. Leidse Volkshuls: Bazaar t.b.v. Jeugd werk. 710.30 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed olv. prof. dr. A. J. Rasker. Mm.v. Betty van Woerden. 7.15-7.50 uur nam. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Van Banchemhof (z.w.)Wethouder A. J. Jongeleen opent modelwoningen. 3 uur nam. Zomerzorg: Kynologenver. „Rijnland". Spr. dr. A. W. M. Brooymans over de voe ding van de hond. 8 uur nam. Zwartepad 32Bazaar Honk Leidse Volks huis. 7.0010.30 uur nam. W assenaar. Dorpscentrum achter zaal)ds. G. Lugtigheid over: „Zijn wij nog getuigen van Jezus Christus" voor NCVB. 8 uur nam. ZATERDAG Den Burcht: Feestavond Leerlingenver. Kweekschool VO „Iduna". 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 1011 uur voorm. Bijbelstudie; 11 uur voorm. ds. H. K. la Rondelle van Delft. Leidse Volkshuis: Bazaar t.b.v. Jeugd werk. 26 en 710 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. Litteris Sacrum. „Bomen sterven staande". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Feestavond Har moniekapel „Werkmans Wilskracht". 8 u. nam. Stationsplein: Strandexcursle Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 1.45 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. Zwartepad 32Bazaar Honk Leidse Volks huls. 26 en710 uur. Baptlstengem. (Oude Rijn 3)Evange lieverkondiging „De Poort". 7.30 uur nam. Gerecht 10: Eredienst Soefibeweging. Spr. M. Rooke. 11 uur voorm. Marekerk: Interkerkelijk Jeugd Contact. Spr. ds. D. H. Gijsbers. 7.30 uur nam. De Doelen: Leidse Amateurfotograf en- vereniging. 8 uur nam. Doelenkazerne (kantine)Afscheid dhr. L. H. Bodde Bouman, hoofdinspecteur Inv. en Accijzen. 2 uur nam. Receptie vanaf 5 uur nam. Rapenburg 6: Feestverg. Tuintjesver. „Floralia". 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Lezing voor Ned. Ver. van Hulsvrouwen over: Het el". 2.30 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Stadszaal (foyer)M. J. Adrlani Engels over 100 Jaar sport. 8 uur nam. DINSDAG Den Burcht: Toneelavond Selsklp „Frys- l&n". 8 uur nam. BINNENLAND Gistermorgen is ln het „Oostelijk zwembad" in Rotterdam een lid van de Marine, de 22-Jarlge timmerman der eer steklasse W. M. Gadella, tijdens een dulk- oefening in dragerpak, onwel geworden. Hij moest ten spoedigste naar het zieken huis aan de Bergweg worden overge bracht. Zijn toestand is thans zorgwek kend. In de maandelijkse byeenkomst van de Ned. Ver. van Luchtvaartpublicisten heeft de algemeen secretaris van de K.N.V.V.L., de heer P. J. Yperlaan, gis teravond de zilveren erepenning van de K.N.V.V.L. uitgereikt aan luitenant-kolo nel J. L. Flinterman. De penning is luit- nant-kolonel Flinterman toegekend uit hoge waardering voor diens belangrijke diensten aan Nederland en zijn luchtvaart ln het algemeen en aan de K.N.V.V.L. ln het bijzonder. In Groningen ls op 76-Jarige leeftijd overleden prof. dr. H. J. F. W. Brugmans. oud-hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen in de psychologie en haar toepassing. Knechts van een tuinder te Leld- schendam hebben in de sloot langs het Kad achter de Kon. Julianaweg aldaar een rgubere vondst gedaan. In een plastic zak vonden zy het stoffelijk overschot van een pasgeboren kindje. De politie heeft de zaak ln onderzoek. BUITENLAND Eenendertig leden van het Britse par lement onder leiding van het conserva tieve lid Wilfred Proudfoot, hebben ln het Lagerhuis een motie Ingediend. waar- In er bij de regering op aangedrongen wordt spoedig het tiendelig muntstelsel in Groot-Brittannlë in te voeren. In het zandsteengebergte van Mo- kattam, dat de stad Cairo beheerst, zal een reusachtige kop van president Nasser worden uitgehouwen. Des nachts zal het beeld met schijnwerpers worden verlicht, I aldus het blad „Al Akhbar". De „Stockholm Tldnlngen" van gis teren bevatte een artikel van de hand van een staatloze zakenman ln Göteborg, de 39-Jarlge Harald Göltzner, die beweert dat Jozef Mengele, de „dodenarts van Auschwitz" zich ln een havenplaats in het noorden van Peru zou bevinden. Hy zou daar o.m. medische colleges hebben gegeven. West-Dultsland zal 5.000 Jonge Zuld- koreanen ln staat stellen, ln de Bonds republiek een technische opleiding te volgen. De uitvoering van dit program zal vyf Jaar ln beslag nemen. Maarschalk Malinofsky, minister van Defensie van de Sovjet-Unie, heeft gis teren verklaard, dat het leger en de vloot militaire middelen bezitten, die wat hun vuurkracht betreft, machtiger zyn dan die van alle andere strijdkrachten. WIJ bezitten alles wat nodig ls om iedere aan valler te vernietigen, aldus de maarschalk. Alle vraagstukken tussen Perzië en de Sovjet-Unie zijn geregeld en de be trekkingen tussen de twee landen gaan een nieuw tydperk ln, zo heeft de Sov- Jetrussische ambassadeur Nikolai Pegoe bisteren verklaard, toen hy na een ver blijf van verscheidene weken ln de Sov- iet-Unle ln Teheran terugkeerde. De am bassadeur heeft ln Moskou voorberei dingen getroffen voor het bezoek, dat een Perzische missie onder leiding van pre mier Emami volgende maand aan de Rus sische hoofdstad zal brengen. De graaf van Harewood, een neef van Koningin Elizabeth van Engeland, ls uitgenodigd, volgende maand als artistiek leider van het festival van Edinburgh, een bezoek aan Rusland te brengen. Als hy deze Invitatie aanvaardt, zal hy het eerste lid van het Britse vorstenhuis zyn dat sinds de Russische revolutie van 1917 de Sovjet-Unie bezoekt. De 65-Jarlge William Oxly, uit de Amerikaanse stad Seattle, die zware ver wondingen opliep toen een vrachtauto hem aanreed, heeft de chauffeur van deze auto doodgeschoten toen deze hem wilde helpen. Een man, die maandag in Miami een bank van 4.577 dollar beroofde, bracht de volgende dag het geld weer teug. By zyn arrestatie verklaarde hy, dat hij ln ver band met ziekte van zyn vrouw, 300 dol lar nodig had. Toen hij ln de geroofde geldzak keek, kreeg hij de schrik van zyn leven, aldus zyn bekentenis. De directeur van de strafgevangenis in Beiroet (Libanon), is gearresteerd in verband met het Jolige leventje dat zyn gasten leidden. Deze bleken nameiyk te beschikken over clandestiene radio- en t.v.-toestellen, 7 kilo opium, 80 gram heroïne, flessen wyn en whisky, Ameri kaanse sigaretten en dolken en scheer messen. Twee uur nadat de voorzitter van de Amerikaanse officiersclub ln Parijs by het Amerikaanse ministerie van Defensie een verzoek had ingediend om 200.000 dollar beschikbaar te stellen voor uitbreiding van het clubgebouw, heeft president Kennedy een streep door deze uitbrei dingsplannen gehaald, aldus meldt de „New York Times". De president was door een onbekende Amerikaanse telegrafisch gewaarschuwd. Earl Smit heeft gisteren ln Palm Beach bekendgemaakt, dat hy de functie van Amerikaans ambassadeur ln Zwitser land niet zal aanvaarden. Zoals bekend is Smith tijdens het bewind van Battista Amerikaans ambassadeur op Cuba ge weest. Vooral in Zwitserse regeringskrin gen was men er bang voor. dat zyn even tuele benoeming tot Amerikaans ambas sadeur ln Zwitserland de Zwitserse re gering, die de Amerikaanse belangen op Cuba behartigt, moeiiykheden zou kun nen bezorgen. Naby Borger in Texas ls gisteren op een bouwwerk van een olierafflnadery een buisleiding ontploft. Negen personen wer den gedood en één gewond. Na de ont ploffing brak brand uit. De slachtoffers, die voor het merendeel ln de vlammen omkwamen, maakten deel uit van het personeel van een bouwbedrijf dat werk zaamheden voor da raffinaderij verricht. VOOR HEDENAVOND: Hilversum 1, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 V. d. Jeugd. 18.30 Dansmuz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Gevar. progr. 9.00 Nws. 20.05 Radio fil- harm. ork. en sol. (I.d. pauze: 21.00- 21.15: Goochelen en goochelaars, gesprek) 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Sportact. 23.10 Discotarla. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 11, 298 m. NCRV: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Ka- mermuz. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.45 Periodieken para de. 21.55 Orgelconc. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Concoursmuz. 23.30 Voordr. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 De vro- ïyke vrouwtjes van Windsor, biyspel. I. d. pauze: Kunstprogr. VOOR VRIJDAG 24 FEBRUARI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. en act. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Dit en het andere, lezing. 10.05 Morgen- wyding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Viool en piano. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerlngsuitz.: V. d. landb. 12.30 Land en tulnb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Carillon en draaiorgelmzu. 13.00 Nws., meded. en beursber. 13.30 Amus.- muz. 14.00 Klavecimbel-recital. 14.20 Voordr. 14.40 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muzik. lezing. 16.30 V. a .zieken. 17.00 V. d. teenagers. 17.53 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Polit. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 V. d. kind. 19.10 Kinder koor. VPRO: 19.30 De stad nu. lezing. 19.45 De 26e boekenweek, lezing. 19.50 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Kernvragen van ons geloof, lezing. 20.20 Boekbespr. 20.25 Filmpraatje. 20.35 Kamerkoor en orgel. 20.50 Nederlands-Vlaams cultureel contact, lezing. VARA: 21.00 Quiz. 21.45 Klankb. 2.10 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, ge sprek. VARA: Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Muzik. gesprek. 23.55-24.00 Nws. Hilversum n, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewyde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Sopr. en plano. 11.15 V. d. oudere luisteraars. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 12.48 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 School- PftiIV :Sutssoido PICTOGRAM BH- 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen 1 Idee.- W. lTstelle, Den Haag en C. Schouten, Leiden Restaurant Van der Heijden: Ontspan ningsavond Ver. „Ons Grunnegerlaand". 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing prof. Jos Mertens over: „Alba Fucens". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Feestavond 40-Jarig bestaan Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. Universiteit (filmzaal)Filmstudiekring K. en O. „Het huis waarin lk woon". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal)Halfuur van bezinning. 12.50—1.20 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Kunst- en filmavond Ned. Blindenbond. 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 44: Leidse Jeugd Actie. Spr. dr. A. J. M. van Tienen „Het moeiiykste vraagstuk". 8 uur nam. Leidse Universiteit: prof. dr. J. Presser over: „De joden in Nederland tijdens de tweede wereldoorlog". 8 uur nam. Museum van Volkenkunde: Ned. Bond van Oud-strijders en dragers van 't Mo- bilisatiekruis. Luit.-ter-zee van S.D. le-kl. W. C. Lemaire, over: „Ons korps Mari niers" (met film). 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: „Clves exposeren" (tot 28 februari). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 2-4 u Zon- en feestdagen 2-4 u BIOSCOPEN Trianon: "La verité". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Mr. Carlton-Browne van Bui tenlandse Zaken". A.l. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4 45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Psycho". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Betaal of sterf". 18 Jaar. Werkd 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4 45, 7 en 9.15 uur. Casino: "East of Eden". 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 4.45, 7 en 9.15 uur. Voor de Jeugd zaterdag en zondag 2.30 uur „Trouwe kameraden". Donderdagcyclus „Moord ln de Rue Morgue" Rex: „Meisjes van de Mambobar". 18 Jr. Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9 15 uur. Donderdagcyclus „Het lokkende moe ras". Astra-theater Wassenaar - Vrydag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur - maandag 8 uur „Naar het middelpunt der aarde". 14 Jaar. Dinsdag - woens dag - donderdag 8 uur „De herberg van het zesde geluk A.l. Zondag en woens dag 2.30 uur „Vlaskop Smiley". A.l. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden ls geopend Apotheek „Tot hulp der Menschheld", Hooigracht 48. tel. 21060. By geen gehoor by Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. radio. 14.25 Kamerork. 15.10 Gram. 15.45 Lichte muz. 16.00 Bloemen en planten, vraaggesprek. 16.15 Kamermuz. 16.45 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Koperensemble 17.40 Beursber. 17.45 Vocaal ens. NCRV: 18.00 Chr. muziekvereniging. 18.20 Licht progr. 18.50 Regeringsuitzen ding: Serie: Studeren en student zyn. I. prof. dr. J. Kok, voorzitter van het rec torencollege, spreekt over het onderwerp: „Van schoolokaal naar collegezaal". 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Gevar. progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Kongo tussen hoop en vrees, reportage. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Wijd als wereld, lezing. 23.00 Radio- Philharmonisch Ork. en solist. 23.55- 24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 1820 uur) 1: Johann Strauss G'schichten aus dem Wiener Wald. Symphonle Orkest van Bam berg olv. Ferdinand Leitner. II: 1. Johann Strauss uit „Die Fleder- maus": Mein Herr Marquis: 2. Franz von Suppé; uit „Boccaccio": Hab ich nur del- ne Liebe; 3. Friedrich von Flotow; Last rose of sumfner; 4. Alexander Alableff. De nachtegaal. Rita Streich, sopraan. Sym- ihonie Orkest van Radio Beriyn olv. Kurt III: Eduard Strauss. Bahn frei. Jugend- feuer. Um die Wette; Mit Extrapost. Or kest van de Weense Staatsopera olv. An ton Paulik. IV: Carl Zeiler. Selectie "Der Vogel- handler". Voorstel - Grüss eucht Gott. alle mltelnander! - Fröhlich Pfalz, Gott erhalt's - Ich bin der Prodekan - Schau mlr nur recht ins Gesicht - Ich bin die Christel von der Post - Jekus, Jekus. das 1st schwer - Wie mein Ahnl zwanzig Jahr - Alspgeblüht der Kirschenbaum - Schenkt man slch Rosen in Tirol - Finale Anne- liese Rothenberger, Lisa Otto, sopraan. Josef Traxel, Manfred Schmidt, tenor. Hans Piek, bas. Koor van de Stedeiyke Opera te Beriyn en Orkest. Dirigent: Wil helm Schüchter. V: Joseph Strauss. Moulinet. Plapper- m&ulchen. Buchstaben. Orkest van de Weense Staatsopera olv. Anton Paulik. VI: 1. Leo Dellbes. Les fllles de Cadix; 2. Camille Saint Saëns. Le rossignol et la rose; 3. Benjamin Godard uit „Jocelyn": Berceuse; 4. Luigi Arditi. Paria-wals. Rita Streich. sopraan. Symphonle Orkest van Radio Beriyn olv. Kurt Gaebel. VII: Johann Strauss. Kaiserwalzer. Sym phonle Orkest van Bamberg olv. Ferdi nand Leitner. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekjourn. en weeroverz. AVRO: 20.30 Flits, t.v.-kron. NTS. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Voordr. 13.15 Brie- venbeantw. 13.45 Meded. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Hoogtepunten uit de progr. v. d. afgelopen week. 15.00 School radio. 16.00 Gevar. muz. 16.30 Geluids- kron. 17.00 Ork.conc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Klankb. 21.00 Ork.conc. (I. d. pauze: voordr.) 22.30 Interview. 23.00 Nws. en ber. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Dansmuz. 13.15 Pianospel. 13.31 Gevar. muz. 14.00 Lichte muz. 14.45 V. d. kleu ters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.45 Muz. by het werk. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Uitsl. races. 17.48 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en journ. 20.24 Sport. 20.31 Hoorsp. 21.00 Hoorsp. 21.31 Discussie. 22.15 Gevar .muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Ouderw. dansmuz. 0.31 Orgelspel. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundfunk, 309 m. 12.00 Planorecital. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.15 Koorzang. 20.30 Operafragm. 21.45 Nws. 23.20 Ka merork., koor en sol. 24.00 Nws. 0 40 Amus.muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz., Frankryk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc. 16.40 Gram. 19.00 Nws. 19 20 Kamermuz. 20.00 l'In- coronazione di Pot>pea, opera. 23.10 Ka mermuz. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. (verv.) 12.50 Koer sen 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Koren, ork. en sol. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Voordr. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ork.conc. 22 00 Nws. 22.15 Kunstprogr. 22.45 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 13 00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Lichte muz. 14.30 Gevar. muz. 15 00 Wer ken v Belgische componisten. 16.07 Me dea. opera. 17.00 Nws. 17.10 Medea, opera fverv.). 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20 00 Chansons 20^0 Liederen. 22.10 Disco grafie. 22.55 Nws. Hoeveel sneeuw ligt er? Duitsland cm. sneeuw in skigebied Feldberg 120 Oberstdorf 52 Garmisch P. 25 Braunlage 80 Zwitserland Adelboden m.d. 1 m Arosa m. d. 1 m. Davos m. d. 1 meter Gstaad 100 Grindelwald 100 Mürren m. d. 1 mtr St.-Moritz m.d. 1 m Zermatt m. d. 1 m. cm. sneeuw ln skigebied Berwang Kltzbühel Seefeld Igls Lech Saalbach Mallnitz Frankryk Chamonix Megève Val d'Isère Valloire Alpe d'Huez 50 100 30 110 110 r.o 150 120 200 150 270 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a fi bfl G wind Sï c 6 Sc Amsterdam licht bew. o 4 10 3 0 Den Helder onbewolkt o 5 6 3 0 Ypenburg onbewolkt ono 2 10 -0 0 Vllsslngen onbewolkt ono 3 9 4 0 Eelde onbewolkt ono 4 6 0 0 De Bilt onbewolkt o 2 11 1 0 Twente onbewolkt ono 2 10 0 0 Eindhoven onbewolkt ono 2 11 1 0 Z.-Limburg onbewolkt ozo 3 11 2 0 Helsinki zwaar bew w 5 5 -2 0 Stockholm mist wzw 5 5 -1 0 Oslo IJzel wstil -5 -2 0 Kopenhagergeh. bew o 5 3 1 0 Aberdeen geh bew. z 2 5 4 0 Londen nalf bew. ono 2 8 5 0 Brussel half bew. o 2 12 4 0 Luxemburg zwaar bew. o 4 10 -0 0 Parijs licht bew. no 1 6 -0 0 Bordeaux half bew zo 3 17 7 1 Grenoble licht bew. w.stll 11 1 0. Nice zwaar bew. n 4 11 8 1 Berlijn geh bew. o 4 10 0 0 Frankfort onbewolkt no 2 12 -1 0 München mist ono 1 1 8 -4 0 Zllrich mist nnw 10 2 0 Genève mist wstil 8 0 2 Locarno regen wstil 4 0 38 Wenen licht bew. zo 6 7 1 -1 0 Innsbruck onbewolkt v.and. 10 0 Belgrado geh. bew. ono 3 11 0 Athene zwaar bew nno 2 14 9 0 Rome licht bew. wstil 14 3 0 AJaccio onbewolkt 0 3 15 3 0 Madrid onbewolkt nnw 2 15 4 0 Mallorca onbewolkt wstil 18 5 0 Lissabon onbewolkt no 3 21 6 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2