INVOERING RECLAMETELEVISIE: EEN URGENT ALGEMEEN BELANG A Zelfstandige exploitatie van heel programma op tweede net Sneltrein (op verkeerd spoor) botst tegen locomotief: 1 dode, 6 gewonden Luns' strijdvaardigheid doorkamergewaardeerd WEERBERICHT Regering legde standpunt vast in beleidsnota Vele strenge voorwaarden VERSCHRIKKELIJK DRAMA TE GELDROP Enorme ravage M Plannen van De Ganlle afgewezen Ook komen met constructieve denkbeelden (pitc/ Qti leuius Opgericht 1 maart I860 DONDERDAG 23 FEBRUARI 1961 No. 30288 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f 255 per maand; f 059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Nederlandse regering is niet alleen bereid de invoe ring van reclametelevisie te bevorderen, blijkens de thans ingediende beleidsnota acht zij dit zelfs een noodzaak voor de verdere expansie van het Nederlandse bedrijfsleven. De voorkeur van de regering gaat uit naar een streng aan vele voorwaarden gebonden zelfstandige commerciële exploitatie van een geheel programma, dat over een tweede zendernet zou moeten worden uitgezonden. Zoals ook alle aanvragers voor een concessie dat hebben gedaan, wijzen de staatssecretarissen mr. Y. Scholten (O.K.W.) en dr. G. J. M. Veldkamp (Economische Zaken) in de door hun ondertekende nota het systeem van z.g. „sponsored programs" programma's dus, die geheel door de adverteerders wor den verzorgd categorisch van de hand. De adverteerders zullen geen enkele invloed op de programma's mogen uitoefenen. Die staan alleen onder controle van een onafhanke lijke programmaraad, waarvan de leden door de Kroon benoemd zou den moeten worden. De reclameboodschappen moeten wor den gebracht tussen de duidelijk on derscheiden onderdelen van het pro gramma, dan wel tijdens de „natuurlijke onderbreking". Per uur mag ten hoogste acht minuten en over de gehele zend tijd berekend niet meer dan tien pro cent voor reclame worden besteed. Een zakelijke samenwerking met de N.T.S. en de omroepverenigingen wordt voor geschreven ter voorkoming van prijs opdrijvende concurrentie op het gebied van honoraria, lonen en vergoedingen voor de uitzendingen van gebeurtenis sen en wedstrijden. Om te vermijden, dat het concessio naris alleen te doen zou zijn om het be halen van maximale winsten, moet de ze bereid zijn een in nader overleg vast te stellen deel van (over) winst te storten ten behoeve van algemene culturele doeleinden, direct of indirect ten bate van de televisie. Voor iedereen Niets of niemand mag worden uit geschakeld van de mogelijkheid om via de televisie te adverteren, niemand mag ook worden bevoordeeld. Het prijssy- steem moet zodanig mogelijkheden ken nen, dat ook middelgrote bedrijven van het medium gebruik kunnen maken. In beginsel dienen de aandelen in Neder landse handen te zijn. In de inschakeling van de reclame televisie zien de staatssecretarissen het voordeel, dat de kijkers twee program ma's krijgen een met en een zonder reclame) zonder verhoging van het kijk geld. Bovendien zal een gezonde concur rentie tot een verbetering van de kwa liteit der programma's over de gehele linie kunnen leiden. Een tweede zendernet kan volgens hen ook voor de bestaande omroep verenigingen voordeel betekenen: meer programma's, meer kijkers, meer kijkgeld en dus meer finan ciële armslag. En mocht er te zij ner tijd de mogelijkheid bestaan voor een derde net, dan komt dat weer ter beschikking van de N.T.S en de omroepvereniging. Bij de con ferentie in Stockholm in mei a.s. zal men in ieder geval frequenties aanvragen voor drie zendernetten. staande net slechts toelaten nadat de commerciële televisie eigen studio's ter beschikking heeft en dan alleen in de uren, die thans nog niet door de N.T.S. en de omroepverenigingen worden ge bruikt bijv. 's avonds voor acht uur of zondagmiddag. De concessionaris, die dus op geen enkele financiële steun van overheids wege aanspraak zal kunnen maken, moet niet alleen de programma's, maar ook de reclameboodschappen laten toetsen door onafhankelijk raden, waarvan de leden door de Kroon worden benoemd. Een sterk argument van de staats secretarissen is, dat de omroepvereni gingen de vrijheid, die zij voor zichzelf eisen, een ander niet mogen onthou den, temeer niet als dit voor de com merciële televisie een „vrijheid in ge bondenheid" is. Niet één passend Er liggen bij de regering thans vijf aanvragen om een concessie voor com merciële televisie. Geen van deze vijf voldoet aan de voorwaarden, welke door de regering als noodzakelijk zijn gesteld. De allereerste aanvrager, de O.TB.M. komt nog het meest nabij. Wellicht zou den nadere besprekingen met de O.T.E. M. en/of een groep van aanvragers tot overeenstemming kunnen leiden. Maar voor de bewindslieden aan dergelijk overleg beginnen, willen zij de mening van de Staten-Gene- raal over deze materie horen. Der halve hebben zij deze nota thans aan het parlement voorgelegd. Ge zien de overbezette agenda van de Tweede Kamer, zal het echter nog wel enige tijd duren eer dit reeds bij voorbaat veel besproken onder werp in behandeling zal worden ge nomen. (Voor de argumentatie van de bewindslieden en eerste felle reacti« van „Hilversum" zie men elders). PRINSES IRENE SKIEDE MET PRINS CHARLES VAN LUXEMBURG Prinses Irene, die op het ogenblik vakantie houdt in Sankt Anton (Oosten rijk) heeft gisteren de gehele dag, in ge zelschap van Prins Charles van Luxem burg, op de hellingen van de Capall, Galzig en Valluga bergen geskied. De Prinses zag gisteravond de film „König der silbernen Berge" („Koning van de zilveren bergen"), waarin de hoofdrol wordt vertolkt door de bekende Oostenrijkse skiër. Toni Sailer. Moord 8-jarige Marcel Nivard nu opgehelderd De moord op Marcel Nivard, het 8-ja- rige Rotterdamse jongetje dat op 7 fe bruari j.l. verdween en wiens lijkje een week later in de buurt van Berkel werd gevonden, is thans volledig opgehelderd. De gisteren aangehouden verdachte heeft bekend de dader te zjjn. Het is een 39-jarige kappersbediende uit Rot terdam, die werkzaam was in een kap perssalon op slechts enkele honderden meters afstand van de woning van Mar cel. Hij was ook de beheimzinnige tipge ver, die telefonisch meldde waar men het lijkje van het kind moest gaan zoe ken. Volgens de politie zou hier sprake zijn van moord met voorbedachte rade. (Men zie ook elders) De sneltrein Amsterdam-Maas tricht, die tegen twee uur gister middag het station van Geldrop op enkele kilometers afstand van Eindhoven moest binnenlopen, is even voor dit station met een snel heid van ongeveer zestig kilometer per uur op een rangeerlocomotief gereden. De gevolgen waren verschrikkelijk. De locomotief boorde zich in de be stuurderscabine van de sneltrein en wierp deze met aanhangend rijtuig meer dan vier meter omhoog. Met een verschrikkelijke klap kwam het op de locomotief terecht. De ravage was enorm. In het rijtuig ontstond paniek. Zeven gewonden werden in de volgende uren uit de verwrongen resten gehaald, een van hen over leed op weg naar het ziekenhuis. De doordringende dreun bracht Geldrop onmiddellijk in beweging. Eerste Hulp, verpleegsters en doktoren van het St.- Anna Ziekenhuis snelden toe. Even schrokken zij, toen zij de ruïne zagen, toen staken zij de handen uit de mou wen. Van de bestuurderscabine was niets meer over. De hele stuurinrichting was het personenrijtuig binnengedrongen. Machinist H. Ooms uit Eindhoven had zich nog net in veiligheid kunnen stellen, toen hij de locomotief plotseling voor zijn trein zag opduiken. Men trof hem licht gewond tussen gewonde reizigers aan. Hij en drie andere gewonden konden vrij snel uit de ruïne van verwrongen staal en ingedrukte fauteuils worden be vrijd. Zij werden snel naar het zieken huis vervoerd. Aangrijpend Maar daarna heeft het vele kostbare uren geduurd, voordat de drie andere slachtoffers konden worden bevrijd. Een schilder heeft drie lange uren op een ladder gestaan met een driejarig jon getje in zijn armen. De beentjes van het knaapje zaten bekneld tussen de benen van zijn moeder en de wand van de trein. Dokter F. Koch uit Geldrop heeft er urenlang op de trap bijgestaan om het kind te helpen. Aangrijpend was het om te horen, hoe de moeder, mevrouw W. C. Nilsen-Plank (35 jaar) uit Maas tricht riep om haar kinderen. Want haar tweede, zesjarige zoontje, met wie zij reisde, was reeds lichtgewond naar het ziekenhuis vervoerd. Als door een wonder was deze jongen door tijdig uit de coupé te springen gespaard gebleven. Koortsachtig werd door de mannen van de ongevallenploeg van de Spoorwe gen gewerkt om de beklemde slachtof fers te bevrijden. Het was zeer gevaarlijk om met snijbranders te werken, omdat de trein bovenop de dieselmotor van de locomotief lag. De olie droop over de rails en vonken zouden de ramp nog groter hebben kunnen maken. De brand weer was in de trein aanwezig om in te grijpen, zodra er toch brand mocht uit breken. Gelukkig hebben deze mensen geen dienst behoeven te doen. Helaas heeft een reiziger, de 50-jarige heer T. J. Arnouds uit Rotterdam het ongeluk niet mogen overleven. Hij kon eerst om kwart over vijf - meer dan drie uur na de ramp - uit het treinstel wor den bevrijd. Aanvankelijk was hij geheel bij kennis en kon zelfs aanwijzingen ge ven aan de reddingsploegen. Hij zat tus sen een bank bekneld, die grensde aan de ingedeukte bestuurderscabine. Maar toen het bevrijdingswerk was voltooid en het slachtoffer op weg was naar het zie kenhuis, bezweek hu aan de opgelopen verwondingen. Troost Nonnetjes uit het St.-Anna-Zieken- huis deden tijdens de reddingswerk zaamheden. wat zij konden. Telkens be klommen zij de ladder om de slachtoffers te troosten of sinaasappelsap te bren gen. Ook enkele geestelijken bevonden zich op het terrein van de ramp. In de andere rijtuigen liepen reizigers slechts lichte verwondingen op. Het tweede treinstel ontspoorde eveneens, maar de schade bleef hier beperkt. Spoorwegdeskundigen begonnen direct aan een voorlopig onderzoek naar de oorzaak van de ramp. Vast staat reeds dat de sneltrein op een verkeerd spoor is binnengelopen. De officier van Justitie uit Den Bosch, mr. J. Dony, deelde gis teravond nog mede, dat gebleken is, dat de wisselstand verkeerd was, waardoor de trein op verkeerd spoor terecht kon komen. In hoeverre daarbij sprake was van menselijke fouten, was nog niet ko men vast te staan. Na een onderzoek van de slachtoffers bleek, dat een been van mevrouw Nil- sen uit Maastricht was verbrijzeld. Zij had ook een shock opgelopen. Haar drie jarig zoontje Anton had verwondingen aan beide benen, haar zesjarig zoontje Frederik was er met enkele lichte ver wondingen goed afgekomen. Ook me vrouw Hendriks uit Den Haag had slechts lichte verwondingen. Zij konden na verbonden te zijn in het ziekenhuis op eigen gelegenheid naar huis reizen. Dit was niet het geval met de heer P. Smeets uit Monfoort en mevrouw We- ber-Martens uit Vaals, die met een shock in het ziekenhuis werden opgeno men. 1 4k\ l JbSl Schiphol is gistermorgen in rep en roer geweest. Om vier minuten voor half elf werd het sein ..groot alarm" gegeven voor de K.L.M.- I Vickers Viscount .Kingsford Smith' welke 's morgens om half negen van Zestienhoven in Rotterdam met zes passagiers was vertrokken. De gezagvoerder zag boven Londen geen kans het landingsgestel uit te pompen. Daar hij in Schiphol ieder een en alles kende, gaf hij er de voorkeur aan naar onze nationale luchthaven terug te keren. Hij had voldoende brandstof voor de terug weg. In allerijl werd Schiphol in paraatheid gebracht voor een nood landing. Tot zelfs in Amstelveen Nieuw-Vennep en Hoofddorp ston den ambulancewagens gereed. Ook in Amsterdam waren maatregelen genomen om eventuele gewonden op te vangen. Politiemensen ston den op de routes om zo nodig de wegen vrij te maken voor ambu lances en brandweer. Binnen tien minuten waren al die maatregelen getroffen. Gelukkig vergeefs. De piloot behoefde geen buiklanding te maken, op zeer deskundige wijze zette hij zijn toestel feilloos aan de grond. De passagiers, twee Ameri kanen, twee Grieken en twee In diërs hadden het wel wat angstig gevonden, maar van paniek was geen sprake. Enkele uren later wa ren zij op weg naar Londen. De foto toont gezagvoerder Van der Laan na het hachelijk avontuur op Schiphol. Op andere uren Gedurende de tijd van voorbereiding van het tweede zendernet willen de be windslieden reclametelevisie op het be- Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Over het algemeen weinig verandering in tempe ratuur. Overwegend matige wind tussen oost en zuidoost. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 februari Zon op: 738 uur ;onder: 18.10 uur; maan op: 12.41 uur; onder: 3.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.36 en 23.25 uur; laagwater te 5.45 en 18.36 uur. Dit nummers bestaat alt 18 pagina's Overzicht van de situatie na de botsing. (Van onze parlementaire redacteur) Woordvoerders van de KVP, VVD, AR en CHU hebben giste ren in verschillende toonaarden hun zeer grote waardering uitge sproken voor de strijdvaardige houding van minister Luns tegen de pogingen van De Gaulle een overheersende positie in Europa te verkrijgen ten gunste van Frankrijk en ten koste van de kleine landen. Alleen de socialist jhr. mr. Van der Goes van Naters hield een nogal kriti sche rede, die minister Luns tenslotte opgewonden deed uitroepen: „Ik heb in de politiek veel mee gemaakt, maar dit is iets nieuws. Wat Frankrijk en Duitsland ons voorlegden was niet in overeenstemming met de wil van het Nederlandse parlement, zoals die ver langens jaren achtereen ook door de PvdA waren kenbaar gemaakt". Erger voorkomen Bijna alle sprekers, en vooral jhr mr. Van der Goes van Naters, waren van mening, dat Nederland niet in een nega tief verzet tegen de Duits-Franse plan nen kan volharden. Nederland iroet met eigen denkbeelden komen. Alleen de VVD-er prof. Korteweg was het ei niet mee eens, dat men er niet mee komt met alleen maar af te wijzen. Men moet soms inderdaad bereid zijn 'ets vol strekt af te wijzen om erger te voorko men. De Gaulle heeft kennelijk niet ge noeg aan het politiek overleg, dat reeds bestaat. Zijn bedoeling is. het tot stand brengen van een alliantie ten behoeve Beperking melkproduktie in de winter Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft een verordening aan vaard, die het mogelijk maakt een door de commissie zuivel 1960 (commissie- Vondeling) in haar interimrapport ge opperde gedachte om te zetten in con crete maatregelen tot beperking van de melkprijs, die de boeren in de winter maanden in handen krijgen. De com missie-Vondeling zal in een dergelijke beperking van de wintermelkprijs een bescheiden mogelijkheid om een verdere uitbreiding van de melkproduktie, die gezien de afzetmoeilijkheden minder gewenst wordt geacht, tegen te gaan. van de Franse politiek. Het gaat om de hegemonie van Frankrijk. De Gaulle zal zijn grotere macht aanwenden om de NAVO te verzwakken. Hij wil dus een machtspositie ten behoeve van politiek, waar wij het in Nederland niet mee eens zijn. Van een zelfstandige buiten landse politiek van Nederland zou geen sprake meer zijn. Nederland zou zijn zelfstandigheid telkens opnieuw moeten bevechten. De strijd, die er nu is ge weest in Parijs, zou zich telkens her halen, wanneer de opvattingen van Ne derland niet zouden samenvallen met die van Frankrijk en/of Duitsland. Hiervoor heeft minister Luns ons voor lopig gespaard. „We moeten vasthouden aan net eind doel", zei de Christelijk Historische mr. Diepenhorst: „Europa ons aller vader land. De stand Frankrijk-Nederland is nu met de rust 1—1 In de tweede helft zullen wij de wind fel tegen krijgen. Met afwijzen alleen komen we er niet. Er moeten constructieve Nederlandse voorstellen komen". 9 Slot pag. 2 Uit Het 25 februari Leidsch Dagblad van dagen zijn er langdurige buiten- i geioone ministerraden gehou- j den. die. naar men verzekert door den Minister van Staat en van Financiën den heer Van f Hall, niet werden bijgewoond Thans verneemt men met ze- kerheid, dat de heer Van Hall J zijn ontslag als Minister van Fi- t nanciën aav den Koning heeft aangeboden, en dat he* door Z.M. bereids is aangenomen t Men verwacht het besluit reeds hedenavond in de Staats-Cou- t rant. t Loting voor de Nationale t Militie. Burgemeester en Wet- t houders van Leiden ontvangen hebbende de alphabetische r naamlijst van al de personen, t d.ie aan de ligting der Nationale f Militie van dezen fare 1861, deel i moeten nemen, doen te weten, t dat de loting zal plaats hebben t op de Groote Pers van het Raad- t huis, en wel: op Dingsdag den t ïen Maart 1861 des morgens ten 10 ure. f

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1