kinderkleu rboek Radion Bromfiets is volwassen: tien jaar ervaring brachten betrouwbaarheid Vijf jaar geëist tegen journalist De Serigny Wat een held hij was en hoe sterk... zijn verhaal lisle R.A.I. expositie te Amsterdam Meer en meer geperfectioneerd ERHARD EN ETZEL TRAPPEN OP DE REM: „PRAAT TOCH NIET ZO OVER MILJARDEN" Maar hij heeft nog nooit de censuurmaatregelen overtreden Bij keuze van een nieuw geweer Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 23 februari 1961 Vijfde blad no. 30288 Japanners nu als geduchte concurrenten (Van een deskundige medewerker) De 44ste R.A.I.-tentoonstelling, die nu in het glazen paleis aan het Europaplein in Amsterdam wordt gehouden en tot en met zondag 5 maart zal duren, heet officieel „Tentoonstelling van motorrijwielen, bromfietsen, fietsen, autoscooters, skelters en onderdelen voor deze voertuigen" een benaming, die inmiddels verstandelijk is teruggebracht tot „Tweewielertentoonstelling": dat is korter, en met die term wordt tevens het gehele aspect van deze expositie bepaald. Het gaat nu in het nieuwe RAI-gebouw inderdaad om tweewielers, al dan niet gemotori seerd, met alle voor- en nadelen die deze transportmiddelen gemeen hebben. Wat extra beplating tegen bar weer of zelfs de twee wieltjes, die de skelter of kart meer telt, doet aan dit algemene tweewieler- karakter niets af. Overgang van licht naar zwaar Het tweewielergamma, dat de mensheid ter beschiking staat, strekt zich uit van het kinderstepje tot de 650 cc Norton twee-cilinder motorfiets met een ge schat vermogen van 50 pk. Dat kinder stepje, hoe belangrijk ook voor de ge bruiker, nu maar verder buiten beschou wing latend, loopt dat gamma van fiets, via lichte en zware bromfiets naar licht en zwaar motorrijwiel en de ruimte, die er in dit gamma tot voor kort te be speuren was tussen bromfiets en motor rijwiel, is nu bezig te verdwijnen. Er zijn nu bromfietsen in zware uitvoering, die op een motorvermogen van 3 of 3% pk uit het 50 cc motortje kunnen bogen, maar er zijn ook motorfietsen met deze zelfde 50 cc motortjes, die echter de bromfietskenimerken (pedalen enz.) mis sen en die men dus slechts mag berijden als men in het bezit is van een rijbewijs. Motorisch verloopt de overgang van lichte naar zware twee wieier dus vrij ge leidelijk .maar economisch blijkt er toch nog een duidelijke „missing link" te zijn: het publiek koopt betrekkelijk weinig bromfietsen in de prijsklassen tussen f.450 en f. 700. Vijfentwintig procent van alle verkochte bromfietsen komt uit de lagere prijsklasse en 40% uit de duurste, die boven f. 700 dus. Men zou dus kunnen zeggen, dat het publiek óf een duidelijk gemotoriseerde fiets wil, óf een licht motorrijwiel zonder rijbewijs, waarbij de publieke voorkeur dan naar die tweede categorie uitgaan. Daarbij komt nog, dat het publiek in het algemeen bij het kopen van duurzame verbruiksgoederen (wasmachines, televi sietoestellen) in Nederland voorkeur toont voor de duurdere apparaten, on oud-Hollandse wijze overwegend, dat alle waar naar zjjn geld is. Of men met die laatste stelling het ten aanzien van de Nederlandse bromfiets aan het rechte eind heeft, is nog niet zo zeker. Verbeterde motor-constructie, en voor al de aanzienlijke vooruitgang, welke de demping in het uitlaatsysteem laat zieq, brengen het geluidsniveau terug naar een aanvaardbaar peil. Dat ligt nu rond de 75 decibel, en dat schijnt binnenkort ook de norm te zullen wor den, die wettelijk zal worden voorge schreven. De controle op deze maatregel is be trekkelijk simpel. Wanneer de overheid dit voorschrijft nauwlettend zal doen naleven, zal zij haar onderdanen een weldaad bewijzen. Want geen geraffi neerde constructie van uitlaat en dem ping helpt, als een kwaad- en geluid- willige dit fraaie systeem van zijn brom mer sloopt, zodat de decibellen weer vrij spel hebben. Dit is de algemene indruk, die de ontwikkeling van de bromfiets, zoals deze nu op de R.A.I.-tentoonstel- ling is waar te nemen, op de toeschou wer wekt. De bestaande merken en mo dellen zjjn over de kinderziekten heen, en de nieuwe produkten, die men nu in Amsterdam kan zien, moeten concur reren, ook technisch, tegen „oude" pro- Begrenzing Voor wat de bromfiets betreft, geeft deze RAI-tentoonstelling een duidelijke consolidatie van ontwerp, kwaliteit en prestatie te zien en de prijsverschillen worden minder veroorzaakt door hogere kwaliteit op prestatie dan door meer luxe in bediening en uitvoering. De bromfiets is nu ongeveer tien jaar oud en in die tijd hebben industrie en wet gever geleerd wat het bromfietsende pu bliek wil en welke technische eisen men aan de bromfiets moet stellen. De snel heidsbeperking tot 40 km buiten de be- )ouwde kom heeft ook technisch verrij kende consequenties gehad; de 49 en 50 oc motortjes (die vele tienduizenden kilometers zonder mankementen kunnen meegaan) hebben vermogenskarakteris- tieken en technische eigenschappen die voor de bromfiets „op maat" zyn ge maakt. Snelheidsbegrenzers, getest door iet RAI-TNO-instituut in Delft en zo geraffineerd geconstrueerd dat zij niet iimpelweg buiten werking zijn te stel en, beperken de snelheid van de brom- iets door middel van een grenzing van iet toerental van de motor. Maar an derzijds blijft de gasvulling van de cilin der tot dat toerental maximaal gunstig, »dat er tot het bereiken van de maxi mumsnelheid toch een zo groot mogelijk notorvermogen beschikbaar blijft. Dat leeft men bereikt door de perfectione ring van vooral centrifugale begrenzers, die zijn afgesteld op een kritisch toeren- tal, maar voordat toerental is bereikt, de gasstroom onbeperkt doorlaten. Eigen eisen Ook ten aanzien van de beremming is nen in deze tien jaar door de ervaring «er veel wyzer geworden. Ook hier leeft RAI-TNO-instituut bijzonder goed werk gedaan. Daarnaast is het inzicht loorgebroken bij de fabrikanten, dat de iromfiets ook die in de lagere prijs- ilassen maar niet zonder meer een «motoriseerde fiets is, waarvan rem- ncn, verlichting en andere accessoires onder meer van de fiets kunnen wor- len overgenomen, maar dat de brom- iets op al deze gebieden eigen eisen telt. Betere remmen dus, maar ook betere er lichting, vaak door middel van duplo- impjes zoals auto en motorfiets die ennen en waardoor het bromfietslicht an worden gedimd en dat wordt ooral door de overige weggebruikers eer op prijs gesteld. Of de bromfiets ook p het punt van de vormgeving geheel olwassen is geworden is weer een an- ere zaak. Vooral in de hogere prijs- lassen schijnt 't esthetisch inzicht van opgroeiende knaap nog vaak de nötm zijn, waaraan de fabrikanten zich ouden. De Stichting Fiets, die het rij- iel propageert, wijst graag naar staats- eden als dr. Tilanus, die de fiets ver lezen boven enig ander vervoermiddel. Kry zien deze staatslieden nog niet zo Irect op de duurdere bromfietsen met buddyseat", met verchroomde 13 liter enzinetanks en met ook op de andere elen veel geglim In dit verband lij- en de droevige woorden, die men in ibrikantenkringen kan horen over het nozem-lawaai" dat met behulp van de romfiets wordt geproduceerd, en over e „nozem-smaak", die de „standing" an de bromfiets zouden aantasten, veel ip krokodilletranen. Geluidshinder is verminderd >e geluidshinder neemt en hiervoor trdient fabrikant en constructeur gelij kelijk hulde overigens aanzienlijk af. dukten die hun bestaansrecht hebben bewezen en in Nederland een goede naam hebben. Ook in die nieuwe mo dellen is veel variatie. Wij zien er daar om maar van af namen te noemen. Een kleine uitzondering voor twee Ja panse produkten, de Suzuki en de BS, omdat zij van zover zijn gekomen, zij maken een zeer goede indruk en kun nen ernstige concurrenten worden voor de overige industrieën op de bromfiets- markt, zoals zij dat al zijn in de motor fietsbranche. Motorfietsen Want ook bij de motorfietsen zullen de Japanners wel weer veel aandacht krijgen. Het zijn goede, luxueuze ma chines, die in de afgelopen twee jaar al op de Nederlandse wegen waren te zien. Ook in technisch opzicht zijn zi.1 ge avanceerd: elektrische startinstallaties, die in Europa niet populair konden worden (of de fabrikanten dachten dat alleen maar!) Vindt men hier vrijwel overal als standaarduitrusting, zelfs bij de 50 cc'ers. Ook hydraulische remmen, spatborden en beenschilden van plastic, die het gewicht van de motorfiets laag houden. Voor het overige mag men bij de motorfietsen geen opzienbarend nieuws verwachten: zij hebben de kinderjaren al héél lang achter de rug, met de bijbehorende kinderziekten, en de fabri kanten beperken zich tot het verbeteren van het bestaande. Een nuttige bezig heid overigens, die heeft geleid tot be tere vering en dus betere wegligging en groter comfort, betere remmen en een rustiger, geluidlozer motor. Een aantal 50 cc motorfietsen zal men er aantref fen: het zal wel belangwekkend zijn in de komende jaren na te gaan, in welke mate de „zware" bromfietser zal over gaan naar de 50 cc motor of toch maar naar de (gebruikte) auto. Men kan er de motorfietsindustrie in ieder geval geen verwijt maken dat zij niet alles heeft geprobeerd, zowel wat prijs als techniek en comfort betreft, om de bromfietser naar de motorfiets te lok ken. Advertentie Ineens, terwijl U een krant opraapt kunt U zich niet meer oprichten. Omstan ders denken dat U overdrijft, zo snel over valt U wat men ..spit in de rug" noemt. Laat U niet kwellen door de hevige pijn die de ge ringste beweging U veroorzaakt. Driemaal daags wrijven met Kloosterbalsem (Akker- Balsem), waarvan de warmte-opwekkende bestanddelen diep in de weefsels doordrin gen en de pUn snel verjagen. In korte tijd zult U zeggen: „Kloosterbalsem geen goud zo goed.'l_ Zendelingen varen in boot die bestemd was voor Kroesjtsjef De prachtige motorboot, die presi- dent Eisenhower premier Kroesjtsjef ten geschenke zou geven tijdens een bezoek aan Moskou dat vorig jaar mei in het water viel, heeft thans zijn bestemming gekregen. Ameri kaanse zendelingen zullen de boot gébruiken op de Gila-rivier in Ethiopië. De boot, die geen schroef heeft doch voortgestuwd wordt volgens het straal-principe (een onder water uit gestoten waterstraal)was al overge bracht naar de Amerikaanse ambas sade in Moskou, met andere ge schenken, de menu's voor het banket dat Ike Nikita zou aanbieden, de groenten en exotische vruchten, kortomalles wat nodig zou zijn om de ontmoeting tussen Eisenhower en Kroesjtsjef luister bij te zetten. Het incident met de U-2 kwam echter tussenbeide en het bezoek van Eisenhower aan de Sovjet-TJnie werd afgelast. De geschenken gingen te rug naar Amerika en de motorboot werd door het Witte Huis terugge stuurd naar de leverancier, een fa briek in Indianapolis. De Verenigde Presbyteriaanse Kerk heeft de boot aangeschaft en zal hem overdragen aan de zendelingen die in Ethiopië werken. Op de Gila- rivier zal de boot in dienst worden gesteld. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse ministers van Economische Zaken en Financiën, Erhard en Etzel, hieven gisteren in Bonn in de Bondsdagfractie van de regeringspartij de CJD.U.-C.S.U. bezwerend de handen ten hemel: „Laten we toch ophouden met het noemen van miljarden voor Duitse ontwikkelings- en andere hulp. Ieder kwart miljard mark meer Duitse hulp betekent een belasting verhoging van één procent". Deze van grote ongerustheid blfjkge- vende woorden van Erhard en Etzel volgen op het bezoek van minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano aan de Verenigde Staten. Daaruit kwamen voor Bonn twee enorme uitgaven aan de oppervlakte: allereerst Duitse hulp aan de onder-ontwikkelde landen ter grootte van circa vier miljard Mark en te verkrijgen uit leningen en deviezen; ten tweede Duitse hulp ter verlichting van de Amerikaanse betalingsbalans, ook ten bedrage van vier miljard Mark. Men concludeerde uit diverse uitlatin gen van Von Brentano, dat Bonn in de toekomst ieder jaar weer tenminste vier miljard Mark zal uittrekken voor ontwikkelingshulp, hetgeen onvermijde lijk zal moeten uitlopen op een belas tingverhoging. Maar vier miljard ontwikkelingshulp, verkregen uit begrotingsgelden, zou be tekenen, zo zei Etzel, gisteren, dat het volgende jaar de belasting met16 procent zou moeten worden verhoogd! En dat is een onmogelijkheid: dit jaar noch in de komende jaren kan de West duitse begroting dergelijke offers dra gen. Nog temeer daar de militaire lasten pas over enkele jaren op hun hoogte punt zullen komen. Wij zijn niet rijk Het beeld dat Erhard en Etzel gisteren schilderden komt erop neer dat de Bondsrepubliek, ondanks goud- en de- BIJ ELK REUZENPAK Persvrijheid in geding in barricadenproces (Van onze Parijse correspondent) Advocaat-generaal Mongin heeft dinsdag met het sluiten van het tweede bedrijf van het barricaden- proces in Parijs tien jaar tegen Marcel Ronda, de voortvluchtige adjudant van rebellenleider Lagail- larde, en vijf jaar gevangenisstraf tegen de directeur van het dagblad „l'Echo d'Alger" Alain de Serigny geëist. Vandaag is met de plei dooien van de verdediging, die over een keurkorps van Parijse advocaten beschikt, het derde be drijf van het proces begonnen. De eis tegen De Serigny heeft giste ren speciaal op de perstribune, en zeker niet alleen onder de politieke geestver wanten van deze Algerijnse kranten magnaat, duidelijk verbazing en zelfs ontsteltenis verwekt. Want de gevange nisstraf die de aanklager deze journa list opgelegd zou willen zien, wierp de onmiddellijke vraag op naar de mate van persvrijheid die niet alleen in Al gerije maar ook in Frankrijk in de ogen der autoriteiten nog zou mogen blijven heersen. Te sensationeel De advocaat-generaal verklaarde in het begin van zijn betoog de twee be langrijkste grieven tegen De Serigny te zullen onderzoeken: zijn eventuele di recte medeplichtigheid met de opstan delingen en zijn overtreding van de wet op de persdelicten. Aan de hand der getuigenissen moest hij het eerste schuldmotief wel laten varen, zodat de advocaat-generaal zijn eis van vijf jaar gevangenisstraf uit sluitend baseerde op het feit dat De Serigny de verordeningen inzake de pers zou hebben overtreden. Een beschuldiging die echter tot nog bescheidener proporties diende te wor den teruggebracht, toen bleek dat ook de aanklager erkennen moest dat De Serigny in zijn functie van directeur- hoofdredacteur de censuurmaatregelen NOOIT had overtreden. De advocaat-generaal verweet „l'Echo d' Alger" echter met sensationele repor tages, interviews en foto's over, met en van „de helden van de barricaden" als geluidversterkend klankbord te hebben gefungeerd en hij poneerde vervolgens de stelling dat ook een officiële cen suur een hoofdredacteur of journalist nog niet vrij stelt van zijn eigen ver antwoordelijkheden jegens zijn lezers en ook jegens de overheid. De Sernigny had de morele plicht te vervullen de gemoederen te kalmeren en het is daar om zijn misdaad geweest dat hij, met zjjn artikelen en beschouwingen juist olie wierp op het vuur der politieke hartstochten. Het is natuurlijk nog lang niet zeker dat de advocaat-generaal door het mi litaire gerechtshof ook metterdaad ge volgd wordt. FRANSE BANKBILJETTEN MICROBE-VRIJ GEMAAKT MET BALL-POINT-INKT (Van onze Parijse correspondent) De Franse bankbiljetten die, in het bijzonder voor kleinere bedragen, wandelende of althans voortdurend circulerende haarden van besmet ting vormen, zullen in de naaste toe komst microbe-vrij worden gemaakt. Door een toeval heeft de directie van de Franse Beurs op de officiële geldfabriek ontdekt, dat beduimelde bankbiljetten waarop met een ball point kruizen getekend of woorden en namen geschreven waren, geen Zonder enige sympathieke gevoelens voor de funeste politieke rol die De Serigny sinds ongeveer twintig jaar in Algerije heeft gespeeld, dient niettemin erkend te worden dat op grond van de eis van de aanklager de persvrijheid in Frankrijk wel binnen zeer nauwe grenzen zal moeten worden ingeperkt. Men mag dan ook verwachten of ten minste hopen dat in de hele Franse pers van links tot rechts de zeer bedenke lijke inzichten en theses van de advo caat-generaal met eensgezindheid van de hand zullen worden gewezen. Ze kwamen uit drie richtingen met getrokken messen op hem af, maar Alan Kemble was gereed. Rustig en koel in het besef van zijn kwaliteiten als judoka, wachtte hij zijn belagers op. De eerste man opende de aanval met een steek in de richting van de maag. Kemble, inwendig lachend, maakte een pas opzij, greep de man bij de revers en zwaaide hem in een voorbeeldige clinch tegen de vloer. Meteen ivas hij klaar voor de tweede misdadiger. Weer die schitterende, berekende pas opzij, briljante clinch,, en opnieuw lag een slachtoffer wezenloos tegen de keien. De twee verslagenen rezen omhoog toen nummer drie zijn aanval begon. Uit het kluwen van vechtende mannen dat toen ontstond, klonk plotseling de kreet: „Je hebt de verkeerde aan je mes geregen". Met hun gewonde kameraad tussen zich in, kozen de drie onverlaten in een snelle auto het hazepad. Kemble zag hen na, zwaar ademend, maar zich overwinnaar wetend. Wat een verhaal voor de 25-jarige held om aan zijn makkers in de Fordfabrieken van Dagenham te vertellen En vertellen deed hij! Er was maar één ding dat niet klopte. Het was nooit echt voorgevallen. Want Kemble, de saaie wég naar het werk afleggend, had het hele avontuur verzonnen, zoals de held uit James Thurbers korte verhaal en Danny Kaye's verfilming „The secret life of Walter Mitty", dat had gedaan. Maar Scotland Yard geloofde hem en begon op zijn bekende, on dernemende wijze de drie misdadigers op te sporen. Aan alle ziekenhuizen werd gevraagd of een bij een vechtpartij gewonde man was binnenge bracht voor behandeling. En op de verkeerswegen werden versperringen opgericht. Twee dagen lang hield de politie auto's aan en ondervroeg zij inzittenden die min of meer beantwoordden aan de gedetailleerde be schrijving die Kemble van zijn belagers gegeven had. Het verborgen leven van Alan Kemble ontrolde zich dezer dagen voor de Londense politierechter. En Kemble gaf volmondig toe dat het allemaal verzonnen was geweest. De politie, ongemakkelijk, zei dat haar vergeefse werk haar 200 pond sterling had gekost. Niet zender betekenis kreeg Kemble maar twee pond boete en een terechtwijzing van de magistraat. Jk denk dat ik teveel naar de televisie kijk", meende hij er zelf van. enkele Koch-bacil of andere microbe bevatten, die zich daarentegen op onbeschreven lapjes van honderd of duizend franken ten getale van mil joenen bevinden en vermenigvuldi gen. De zogeheten methyleen-inkt, waarmee ball-points zijn gevuld, blijkt een radicale ontsmettingsstof te zijn tegen microben en andere ongerechtigheden en daarom zullen alle Franse bankbiljetten met zo'n inktset worden gedrukt of behan deld. De Franse Bank heeft de gezond heidsorganisatie van de Verenigde Naties al van haar opzienbarende ontdekking op de hoogte gebracht en is graag bereid haar produktiegehei- men ook andere landen ter beschik king te stellen. viezenoverschotten van circa 31 miljard Mark, geen rijk land is. Men ontkent niet dat het de Westduitse kas goed gaat, maar de viezenoverschotten, zo zei Erhard. vormen een zeer toevallige grootheid. Zij komen per hoofd der be volking daarbij slechts neer op 350 Mark, in België is dit bedrag 542 Mark. Zij zijn net voldoende voor acht- eneenhalve maand invoer, terwijl Italië deviezen heeft voor tien maanden in voer, Zwitserland voor twaalf maanden en Amerika voor vijftieneneenhalve, maand. Etzel ging ook in op de belasting hoogte waaronder de Westduitser thans zucht. West-Duitsland, zo zei hij, is het met de hoogste belastingen geplaagde land van het Westen, te weten 35 pro cent van het nationaal inkomen (Ameri ka 25 procent, Engeland 29 procent, Frankrijk 32 procent). Uitgebreid wijst men in Bonn voorts op andere cijfers: het nationaal inko men per werkende Duitser bedroeg in 1958 bijvoorbeeld 9179 Mark, tegenover Frankrijk 10.378, Nederland 10.666 en Amerika 15.560 Mark. Het uurloon be droeg in 1958 gemiddeld in Duitsland 2.27 Mark, in Frankrijk 1.98, in Neder land 2.15, in Engeland 3.34 en in Ameri ka 5.32 Mark. Met al deze cijferkunsten tracht Bonn nadat men Washington heeft gerust gesteld over de Duitse hulp! de in druk te wekken, dat West-Duitsland geen melkkoetje kan zijn. Het begrip „de rijke Bondsrepubliek" is een sprookje, zo wordt gezegd. Al deze betogen zullen in de wereld niet uit kunnen wissen, dat de Bondsre publiek na Amerika het hoogst geïn dustrialiseerd land is, dat het thans een rijke indruk maakt en dat rijkdom ver plicht. Letterkundige opdrachten De staatssecretaris van O., K. en W, mr. Y. Scholten, heeft aan enige litera tuur-historici opdrachten verleend. Aan dr. J. W. Schulte Nordholt te Wassenaar is het schrijven van een studie over het leven en werk van Wim Hessels (1906 1949) opgedragen, aan de heer M. G. J. Teerink te Hilversum het schrijven van een beschouwing over het werk van Hein de Bruin (1899—1947) en dr. V. E. van Vriesland te Amsterdam het schrijven van een studie over Augusta Peaux (1859—1944). A.N.W.B.-prijzen voor 1961 In de loop van 1961 zullen voor de vierde maal ANWB-prijzen worden toe gekend voor publicistische prestaties op het gebied van de letteren, de journalis tiek, de film, radio en televisie, die een bijzondere stimulans voor het toerisme vormen en de kwalificatie „opvallend: goed" verdienen. Deze drie ANWB-prijzen, ingesteld in 1958 ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Kon. Ned. Toeristen bond, bestaan thans elk uit een bijzon dere penning en een bedrag van f1000. De toekenning zal ditmaal plaatsvin den voor in 1960 in de openbaarheid naar voren gekomen werk, eventueel te gen de achtergrond van reeds eerder verschenen oeuvre. Voorzitter van de advies-commissie, die de inzendingen beoordeelt is dr. H. J. Prakke, leden zijn de heren H. J. van Balen, B. J. Bertina, mr. E. Elias, D. Verel, W. Vogt en J. Winkler. De makers, hun uitgevers of opdracht gevers kunnen werk inzenden bij de ad vies-commissie, of de aandacht van de commissie op bepaald werk vestigen. De commissie zal ook uit eigen initiatief werk beoordelen. Tot 1 april kan werk bij de ANWB in Den Haag worden inge zonden. Nick (Tiger rag) Larocca overleden Dominic (Nick) Larocca, een pionier trompettist op het gebied van de „New Orleans"-jazz, die onder meer „Tiger rag", „Fidgety feet" en Jazz band ball" heeft gecomponeerd, is gisteren in de ouderdom van 71 jaar overleden. Minister Visser in tijdnood De Armalite is officieel afgevallen; F.N. waarschijnlijk beste kanshebber (Van onze Haagse correspondent) Het Amerikaanse Armalite-geweer bevindt zich nog te zeer in een stadium van ontwikkeling en verbetering, dan dat het reeds thans in aanmerking kan komen voor een massale order ter vervanging van het Garrand-geweer, dat thans bij het Nederlandse leger in gebruik is. Dit heeft de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, gistermiddag meegedeeld aan de Raad van bestuur van de Artillerie-inrichtingen Hembrug, welke het Armalite-geweer in licentie vervaardigden. heid is zeker niet uitgesloten dat de Armalite van oorsprong een Jachtge weer in de toekomst tot een uitste kend wapen wordt ontwikkeld. Een der ernstigste bezwaren van het ogenblik is, dat het voor de militair een vrij gecompliceerd onderhoud vergt. Maar ook wanneer het experimentele stadium is afgelopen, zijn er nog tijdrovende technische en tactische beproevingen nodig. Daarop kan de Generale Staf niet wachten. Minister Visser is met zijn beslissing over de aanschaffing van een nieuw legergeweer ernstig in tijdnood geko men. Aanvankelijk had de Generale Staf reeds in september van het vorig jaar willen weten waar hij op dat punt aan toe was, als uiterste termijn waar binnen men thans een besluit verwacht, wordt april genoemd. Een en ander hangt ten nauwste samen met de slin kende munitievoor raden, welke op het kaliber van de Garrand zijn afgestemd. Wanneer dit type over enige tijd ge leidelijk door een moderner wordt ver vangen, zou de aanmaak van nieuwe munitie voor de Garrand een onecono mische zaak worden. Van de geweertypen, welke na de troepenbeproevingen en technische on derzoekingen van het afgelopen jaar nog over zijn, maakt het Belgische F.N.- geweer redelijkerwijs de beste kansen, omdat vrijwel alle onderdelen van de andere landen, welke evenals Neder land in de noordelijke legergroep van de NAVO deelnemen, daarmee zjjn toe gerust. Ongetwijfeld betekent de beslis sing van de minister van Defensie een tegenvaller voor het Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen Hembrug. Het gaat immers om een order van naar schatting 200.000 geweren. De mogelijk- Het te vervangen Garrand-geweer is sinds 1953 bij het Nederlandse leger in gebruik. Het werd verkregen in het ka der van het Amerikaanse militatre hulp programma. De Garrand was een bij zonder conventioneel wapen, want het dateerde nog uit de eerste wereldoorlog. Het heeft vooral het nadeel, dat het te zwaar is en dat de vuurkracht achter blijft bij moderner geweertypen omdat de Garrand nog een repeteergeweer en niet een volautomatisch is. Dit is van temeer belang nu er naar gestreefd wordt de soldaat beweeglijker te maken: een licht gewicht bij een zo groot mo gelijke vuurkracht van het geweer komt aan die eis tegemoet. Het Belgische F.N.-geweer lijkt daaraan het best te voldoen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15