Claude Bessy steekt thans Zizi Jeanmaire naar kroon Communisten hebben vervalsingsfabriek „LA BELLE DE PARIS" BAYER ASPIRIN Nu Engels pseudo-kabinetstuk in Sovjet-Unie gepubliceerd Bronchi letten Russen veroveren niet alleen ruimte maar ook circuspubliek Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 22 februari 1961 Vierde blad no. 30287 Engeland heeft de. Sovjet-Unie beschuldigd van de vervalsing i.e. het openbaar maken van een document, dat een Engels kabinetstuk heet te zijn en publikatie daarvan in de Russische pers. Zij doet een beroep op de Russische regering te verklaren, dat het document geen kabinetstuk is. Het document, dat deze maand in een brochure „De grote samenzwering tegen Afrika" werd gepubliceerd, moet aantonen, dat Engeland streeft naar invloed in de federatie van Afrikaanse vak bonden, om de belangrijkste sectoren van de economie van de Afrikaanse landen te kunnen controleren en Amerikaanse invloed in Afrika tegen te gaan. De federatie heeft ontkend de hand te hebben gehad in de openbaarmaking. Een woordvoerder van de Engelse regering noemde het document „een belachelijke vervalsing". In de vrijdag overhandigde nota betreurt de Engelse regering, dat het Russische persagentschap Tass en het partijorgaan „Prawda" dit document hebben gepubli ceerd op een wijze die suggereert dat het een kabinetstuk is. Schriftvervalsers nooit zonder werk Overigens illustreert dti voorval tref fend de wijze waarop de communistische propaganda zich van vervalsingen be dient. De communisten stellen zich niet er mee tevreden leugenachtige berichten te verspreiden, zij willen die ook nog staven met valse documenten en papie ren, van liefdesbrieven tot „geheime" orders van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken toe. Valse munters en schriftvervalsers zijn in het Oostelijke blok nooit zonder werk. Zij kunnen altijd in dienst van de regering komen, en mochten zij een veroordeling achter de rug hebben, des te beter. De voornaamste fabriek van verval singen staat in Hoheschönhausen ,een voorstad van Oost-Berljjn. Daar werken Russische, Oostdultse en andere beroeps vervalsers samen om leugens zo groot als Bitier en Göring die plachten te ver spreiden, te staven met vervalste paple ren. In sommige opzichten is de com munistische propaganda duizendmaal effectiever dan die van de nazi's. De techniek van de nazi-propaganda was te doorzichtig, de methoden te afschu welijk. Maar de communistische propaganda wordt door velen in Oost-Europa, in de neutrale landen en zelfs door som mige in de Westelijke wereld voor zoete koek aangenomen. Het Westen begon ongeveer drie Jaar geleden aandacht aan deze „fabriek" te schenken. geheime agenten. Hohenschönhausen voorziet hen van geboorte-acten, pas poorten en andere papieren, nodig om zich een andere dan de ware inden- titelt aan te meten. Slecht of niet, de vervalsingen doen hun werk. Zolang de valsheid der „do cumenten" nog niet is aangetoond, we ten de communisten ermee verdeeldheid in het Westen te zaaien, onderhandelin gen over geschillen te bemoeilijken en verwarring in het andere kamp te stich ten. Zelfs als de vervalsing reeds is ont dekt, dan nog blijven de leugens gedu rende enige tijd hangen. Niets is te onbelangrijk om vervalst te worden als het Westen er maar door in moeilijkheden kan worden gebracht. Twee jaar geleden ontdekte de Wcst- duitse legerleiding dat de Oostberiynse fabriek van vervalsingen „liefdesbrie ven" naar het adres van getrouwde sol daten verstuurde. De bedoeling was dat deze brieven door de vrouwen zouden worden geopend en de soldaten moei lijkheden thuis zouden krijgen. Fotokopie In juni 1958 hadden de communis ten een fotokopei va neen memorandum verspreid, dat volgens hen, door John Foster Dulles naar Amerikaanse diplo maten in het buitenland was gezonden. In dit „memorandum" gaf de Ameri kaanse minister de diplomaten de op dracht een „vertragingstactiek" toe te passen om een topconferentie houden. tegen te Ongeveer tegelijkertijd deed een „ge- hemi" rapport dat door Nelson Rocke feller zou zijn opgesteld, de ronde. In dit rapport besprak Rockefeller uitvoe rig de moeilijkheden van de VS in Zuid-Amerika. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde dat het .memorandum" en het „rapport" slech te vervalsingen waren en dat geen van beide documenten ooit bestaan hadden. Een ander voorbeeld van vervalsing was een belofte van hulp die admiraal Laurence Frost, chef van de Ameri kaanse marine-inlichtingendienst, aan de rebellen in Indonesië zou hebben ge daan. De Amerikaanse ambassadeur in Kon go, Clare Timberlake, was nog zo'n slachtoffer van het communistische pro- paganda-wapen. De communistische pro paganda-machine liet namelyk een brief circuleren, die afkomstig zou zijn uit Washington en waarin de ambassa deur werd opgedragen de oppositie tegen Patrice Loemoemba te organiseren. Identiteitsbewijzen Maar andere vervalsingen zijn niet to slecht, zoals identiteitsbewijzen voor en nu ook kinder- -ASPIRIN aangename smaak aan kinderen aangepaste dosering veiligheidssluiting' VÉtfïi/ e krachtig e beproefd geneemniddflen veilig BAYER ASPIRIN in élk gezin „gezien"! Noorwegen wil spionage langs de kust voorkomen De Noorse regering neemt maatregelen om systematische spionage langs de Noorse kust te voorkomen, zo heeft de Noorse minister van Defensie, Nils Han- dal, in het Storting meegedeeld. Volgens persberichten zouden treilers en andere visserschepen van de Sovjet- Unie, Polen en Oost-Duitsland misbruik maken van de traditionele door Noor wegen toegestane rechten om bij storm weer in Noorse havens te schuilen, me dische hulp te verkrijgen etc. Deze vis sersvaartuigen zouden jaren lang syste matisch spionage bedreven hebben en met behulp van elektronische instru menten nauwkeurige metingen van de kustlijn en de diepte van de kustwateren hebben verricht. Een zeer uitgebreid on derzoek door militaire autoriteiten en politie heeft uitgemaakt, dat buitenland se mogendheden grote interesse tonen voor de verdedigingsinstallaties langs de Noorse kust en in andere delen van het land. (Van onze Parijse correspondent) In het raam van de reorganisatie van het Franse kunstleven die de minister voor Cultuur André Malraux twee jaar geleden ter hand nam. heeft de Opéra-Comique die Parijs' tweede officiële en gesubsidieerde muziektheater is (na de Grand Opéra), zijn draai kennelijk nog niet helemaal gevonden. Het was de bedoeling dat alle groots opgezette werken geleidelijk aan van Opéra-Comique naar de grote Opéra zouden worden overgeheveldwaar de outillage en de hele atmosfeer zich ook wel beter lenen voor dat soort monstervertoningen in de superlatieve stijlV er schillende beroemde stukken en trekpleisters als Carmen en Tosca hebben die gang naar het paleis van Gamier ook al gemaakt en de vraag was dus hoe die verliezen op het repertoire van de Opéra- Comique te compenseren. In de Rotterdamse Ahoyhal gaf het Russische Staatscircus ..Mos kou" zijn Nederlandse première. De meesterclown Popof in actie. Produktschap Siergewassen VERGOEDINGSREGELING WORDT GEHANDHAAFD Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft besloten, de vergoedingsregeling voor Bloembollen, die wegens aantasting door het tulpe- stengelaaltje vernietigd moeten worden, voor het seizoen 1961 maximaal 3 pro cent van de binnenlandse minimum prijzen bedragen. Vorig jaar was zjj een procent. Over het seizoen 1960 is aan vergoe dingen bjjna f303.000 uitgekeerd. Van de geinde heffingen is nog overgeble ven f 9000 voor de vroege tulpen en f 106.000 voor andere tulpen. Deze be dragen zullen nu gebruikt worden voor de vergoedingsregeling van het komende seizoen. Besproken werd een brief van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur over de regeling voor gevallen waarbij bloembollenkwekers een grotere opper vlakte beplanten dan waarop zij vol- 5ens hun teeltvergunning recht heb- en. Vroeger werden dergelijke geval len door de justitie geseponeerd, als de oogst van het te veel geteelde ter ver nietiging werd ingeleverd. Vorig jaar is daaraan een einde gekomen: er werden boetes opgelegd, maar geen bollen meer Morgen aankomst s.s. Zuiderkruis Morgen wordt het s.s. „Zuiderkruis** van de N.V. Stoomvaart Maatschappij Nederland onvoorziene omstandig heden voorbehouden in de Amster damse haven verwacht. Onder de 775 passagiers bevinden zich ongeveer 600 spijtoptanten uit Indonesië, die te Soe- rabaja en Tandjong Priok zijn inge scheept. Voor kapitein K. Harder, onder wiens commando het schip de reis maakte, betekent de aankomst in Am sterdam het einde van zijn loopbaan, want kapitein Harder zal op deze dag de maatschappij met pensioen gaan ver laten. Hoestdronk in tabletvorm.95ct vernietigd. Van exportzijde had men na melijk, gezien de schaarste aan bloem bollen voor de export, erop aangedron gen geen bollen meer te vernietigen. De vereniging wil nu graag de oude rege ling terughebben zij heeft in haar brief verzocht, daarover overleg te plegen met de desbetreffende officieren van ju stitie. De vereniging heeft er o.m. be zwaar tegen, dat de te veel geteelde bloembollen aan de markt komen, ter wijl de opgelegde boetes niet aan het bloembollenvak ten goede komen. Het produktschapsbestuur wil echter voorlopig niet aan het verzoek der ver eniging voldoen. Als het aanbod van bloembollen groter is geworden wil het de zaak pas nader onder ogen zien. (Van een onzer redacteuren) Sinds gisteravond we ten wij, dat de Russen niet alleen de ruimte hebben veroverd, maar bovenal de harten van het circusminnende pu bliek. Zelden, heel zel den hebben wij een pu bliek gezien, zó laaiend van enthousiasme, zó vol lof, zó gul met ova ties en applaus. De meer dan uitverkochte Ahoy-hal in Rotterdam (er waren te veel plaat sen verkocht, zodat sommigen aanvankelijk op de trappen moesten zitten) daverde ervan. Het Sovjetrussisch Staatscircus „Moskou" brachtdan ook een programma, dat niet alleen op een zeer hoog peil stond, uitblonk door originaliteit en ondanks de grote dis cipline een hartverwar mende spontaneïteit vertoonde, maar ook in een zo'n hoog tempo werd opgeschoteld, dat de stukken eraf vlogen. En vooral: er zullen ter wereld niet veel circussen zijn, die een zo eigen, zo aparte stijl hebben als het circus „Moskou". Het vuurwerk voor de pauze lag in het laatste nummer besloten. Ali-Bek en zijn kozakken. Ras-ar tiesten van de bovenste plank. In een daverend tempo, met laaiend en thousiasme, durf en bra- vour gaven deze kozakken, van wie er twee nauwe lijks ouder dan twaalf Jaar zijn, een staaltje dressuur te zien, waarbij de fijnproevers de tongen aflikten. Liggend, zittend, staand, kortom in de meest moeilijke standen daverden zij op hun vuri ge paardjes door de piste. Geblinddoekt slingerden zij zich tussen de benen van hun paarden door, getweeën eveneens. En ook deinsden zij er niet voor terug om met vlijm scherpe zwaarden tussen de tanden de dolste ca priolen op hun in felle galop voortspurtende paarden uit te halen. Met een dolle charge met ge trokken sabels, waarmee met feilloze zekerheid twijgen doormidden wer den gehakt en sponsen van borden af werden ge prikt, werd dit nummer besloten. Dit temperamentvolle nummer werd door een loeiend en stampend pu bliek, dat het rood van de opwinding nog op de wangen had, hooglijk ge waardeerd. Van een grote mate van beheersing getuigde het nummer van de Polown- jows. Luchtacrobatiek aan een 8 meter hoge perche, balancerend op... een voorhoofd. Verbluffend in één woord. De Kanaginls toonden zich springers van de bovenste plank Een achterwaartse sprong van de wip, waarbij de springer luchtigjes met zijn voeten op de schou ders van drie op elkaar gestapelde mannen be landde bracht de handen van de toeschouwers ook al langdurig op elkaar. De jonglerende Chro- mows lieten eveneens goed werk zien. Werk ech ter, dat men minstens net zo goed in andere beken de circussen kan aan schouwen. Het effect, dat zij bereikten door met brandende fakkels te jongleren was echter enorm. Het eerste nummer, dat op het programma stond vermeld, zweemde Ietwat naar propaganda. Hier mee werd gezinspeeld op de successen, die de Rus sen met de ruimtevaart boeken. Licin en Sinja- kowskaja haalden toeren uit aan een rondvliegende raket. De clowns lieten een soort veredelde slapstick zien met fraaie vonds ten. Opvallend was. dat zij weinig schreeuwden, maar veel suggereerden door een voortreffelijke mimiek en een al even goede voordracht. Na de pauze stond hèt nummer op het program ma. Leeuwen, die op de ruggen van paarden door de piste dravenEen staaltje dressuur van Ta mara en Alexander Bus- la jew. Zeker, af en toe mis lukte er wel eens wat, zo als bij de finale-sprong van de superieur sprin gende Kanaginls. Maar d~t kwam omdat de eisen, die aan deze artlesten-in- dienst-van-de-staat wor den gesteld zo ontzaglijk hoog liggen, dat een ama teur er nauwelijks van durft te dromen eenmaal het peil van deze circus mensen te bereiken.... RUIM TWEEDUIZEND SCHEPEN IN 1960 TE WATER GELATEN Blijkens het jaaroverzicht van Lloyd's Register of Shipping omtrent de te water gelaten schepen over de gehele wereld in 1960, zijn in dat Jaar 2020 schepen te water gelaten met een totale tonnage van 8.356.444 ton (geen gegevens zijn beschikbaar van communistisch China, Oost-Duitsland en de Sovjet- Unie). In vergelijking met 1959 trad een daling in van 389.260 ton, terwijl dat jaar 1808 schepen te water werden ge laten. Van het totaal werd 20.7 procent ge bouwd in Japan, 15.9 procent in Enge land en Noord-Ierland en 13.1 procent in West-Duitsland. In Nederland zijn in 1960 in totaal 188 schepen te water gelaten van tezamen 566.993 ton, dit is 40.504 ton minder dan in 1959. Van het totale aantal te water gelaten schepen waren 7 stoomschepen van tezamen 139.455 ton en 181 motor schepen van tezamen 427.538 ton. Onder het totale aantal van 188 in Nederland te water gelaten schepen bevonden zich 17 tankschepen van te zamen 240.411 ton en 2 ertsschepen van tezamen 28.450 ton. Voor registratie in het buitenland waren bestemd 88 sche pen van tezamen 235.165 ton. Van de totale over de gehele wereld in 1960 te water gelaten tonnage waren 335 schepen van tezamen 3.648.800 ton tankschepen, hetgeen in vergelijking met 1959 een vermindering betekent van 726.453 ton. Tankschepen maakten in 1960 44 procent van de wereldproduktie uit tegen 50 procent in 1959. Ambassadeur in Thailand Bij K.fo. is mr. A. F. Calkoen, ambte naar van de buitenlandse dienst der der de klasse, benoemd tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in Thailand en tevens tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in het Konink rijk Cambodja. De Noorse luchtvaartmaatschappij Braathens SAFE, heeft een vierde Friend ship toll Fokker besteld. Op het ogenblik vliegt Braathens met twee van deze Ne derlandse vliegtuigen op geregelde lijn diensten van Oslo naar Krlstlaansand, Stavanger, Bergen. Alesund en Trond- helm. In maart van het vorig Jaar be stelde de maatschappij een derde F 27 en thans een vierde, in Noorwegen bezit de Friendship, die men „Luftbussen" noemt, een grote populariteit, aldus de Fokker- Fabrieken. het is de bekwame filmcomponist Geor ges van Parijs die de muziek heeft geschreven. Als librettisten worden de namen van choreograaf Etscheverry en van de toneelschrijver Louis Ducreux vermeld. (Maar eigenlijk zijn niet meer dan wat zeepbellen uit hun handen ge komen). Het verhaaltje is uiterst mager, doch blijkbaar op maat geschreven voor de jonge karakterdanseres Claude Bes sy die zich hier dan nu ook ontpopt als ster-ln-opkomst die bijna op één lijn gesteld kan worden met Zlzl Jean maire (die ook ln de Opéra begonnen is) en als „Leading lady" voor de plan ken van revue of muslc-hall plaats zou kunnen nemen. De plot? Een arm, maar heel mooi ateliernaaistertje wordt 't hof gemaakt door twee rivalen: een rijpe bankier en een Jeugdige rijknecht. En terwijl zijzelf nummer twee verkiest, verplicht haar moeder haar de hand van de eerste te aanvaarden. Ze maakt ais zijn gezel lin nu een briljante carrière in galant Parijs, maar droef gestemd wegens num mer twee. Wanneer ze met nummer één een nachtelijk uitje doorbrengt in de beroemde tent van Maxim's, ontwaart zs daar nummer twee die intussen tot aankomend kelner is opgeklommen en die haar bedienen zal; en hoe raadt ge 't nummer twee wordt dan haar nummer één. Apotheose. Koor der kel ners. Aftocht van 't innig gelukkige paar. Oe behoeft het complete oeuvre van de librettisten Halévy en Meilhac niet woor delijk uit het hoofd te kennen om ln die handeling en sterker nog in de geest van deze Parijse schone, de trek ken van Offenbachs „La vie parisienne" te herkennen. Dezelfde briljante en „mondaine" belichting van een over eenkomstig avontuur dat zich op gelijke wijze ontknoopt. Wanneer men de par tituur van Offenbach die de laatste jaren trouwens een treffende renaissan ce beleeft voor de dag had gehaald, dan zou men van een letterlijke „re make" hebben kunnen spreken. Hoe de opzet nu omschreven dient te worden, is minder gemakkelijk vast te stellen. Zo hier en daar schenen componist en regisseur de „belle époque" een feest neus op te zetten, maar over de hele linie had men de geest van die periode met haar cake-walks, french cancans, polka's èn haar galanterieën en senti- mentaliteiten, leek 't, toch wel willen respecteren. Van Parijs die van Nederlandse af komst is, toont zich hier opnieuw de routinier die bij geen enkele situatie zijn handen in het haar hoeft te verstoppen, terwijl hij daarenboven zyn naam met ere draagt. Want als componist heeft hij de Parijse folklore wel in zijn zak. Hij doet zo hier en daar by het jong leren met motieven wel eens denken aan Francis Poulenc, minus evenwel diens humor en pikanterie en persoon lijke gratie waardoor hij als Gavroche of zelfs als Goujat toch steeds nog „heer" weet te blijven. Enfin, geen muziek dus van de allerhoogste plank, waar een operettecomponist zich on gestraft niettemin toch ook best van be dienen mag. Het grote uitroepteken dient men ach ter de naam van Claude Bessy te plaat sen die met haar lange, slanke benen en armen de nerveuze beweeglijkheid van een libelle evenaart, en ln haar mimiek en gestes de incarnatie is van de charmes, de esprit en de ontembare vitaliteit van de Parijse mldinette-op- haar voordeligst. Zij mag de Opéra-Comique dankbaar zijn voor de kostbare gelegenheid die haar hier geboden werd als „belle de Paris", in haar speciale en grote mo- geiykheden te schitteren. Of die erkenteiykheid wederzyds zal zyn, kan achteraf al betwyfeld worden. Bij de generale repetitie, en dus nog vóór de première hadden Amerikaanse film- en televisieproducers voor de nieu we ster al een brug van dollarbiljetten tot New York en Hollywood geconstru eerd. En zodra Claude Bessy die gouden brug zal hebben overschreden, kan de directie van de Opéra-Comique haar nieuwe repertoire-aanwinst wel weer op bergen omdat haar vertolking van de solodansrol nu Juist de voornaamste zo niet enige rechtvaardiging van deze ,,'uallet-opera-buffa" is geweest. Hukle in Kamer aan prof. Romme (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft de voor- ritter gistermiddag mededeling gedaan van het ontslag van prof. Romme als kamerlid. Dr. Kortenhorst noemde het afscheid een ernstig verlies voor het parlement. Met gevoelens van weemoed herdacht hij de man, die een voorbeeld van Uver was en gestalte heeft gegeven aan de Nederlandse politiek. Hij was een sieraad van de Kamer. De parlementaire arbeid was hem lief. Hij beoefende de kunst van de politièk »ls een meester op alle wapenen. Hem heden dank te brengen zal de Kamer *ls een ereplicht beschouwen. De beste wensen vergezellen hem op zyn verdere levensweg. Namens de regering sloot minister Luns zich by de woorden van de voor ster aan. Hy noemde prof. Romme by uitstek ervaren. Er is een hiaat gescha pen, dat moeiiyk kan worden gevuld. De regering hoopt, dat het hem gegeven zal fijn nog vele jaren zyn kwaliteiten dienstbaar te maken aan land en volk. Helde redevoeringen werden onder streept door applaus. EEG wenst opheldering over Borgward De E.E.G.-commissie heeft aan het Westduitse ministerie van Economische Zaken opheldering gevraagd over de maatregelen, welke Bremen heeft geno men ten gunste van de firma Borgward. Naar verluidt houdt het verzoek van de E.E.G.-commissie verband met de ar tikelen 92 en 93 van het E.E.G.-verdrag over het aan een onderzoek onderwerpen ran de door ledenlanden verstrekte steun. Het plan nu was het tweede theater in het byzonder te reserveren voor nieuwe werken (die tot dusver en sedert de cennia erg in de verdrukking waren gebleven) om zo tevens te pogen het operapubliek dat in Frankryk nu ook niet bepaald tot de verlichte kringen behoort, langzaam aan over de brug te krygen en te wennen aan het feit dat de muzikale klok sinds Puccini, Masse net en Leoncavallo toch niet helemaal stil is blyven staan. Een paar maanden geleden had de directie 't zowaar aangedurfd Dallapi- cola's meesterwerk „Vol de nuit" bin nen te loodsen, een opera die ook al weer zo'n kwarteeuw geleden werd geschreven maar waarop de componist dan toch maar het dodekafonische systeem had toegepast. Vermoedelijk is niet alleen het publiek maar ook de directie van de ze koene daad achteraf toch wel wat geschrokken, en in elk geval werd met de jongste première fluks heel wat stap pen terug gedaan om weer in het ver trouwelijke klimaat van het Parijs van de „belle époque", dus omstreeks de laatste eeuwwisseling, te belanden. De aanwinst draagt de titel „La bel le de Paris" (de schone van Parüs) en

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7