AMERIKAANSE RUIMTE-ELITE Steun Tweede Kamer voor minister Luns in zijn geschil met De Gaulle N- 5f Grotere Nederlandse inzending op komende Leipziger Messe Ruim 9.000 exposanten uit 50 landen Rassendiscriminatie in handel met Ver. Arabische Republiek? POTTER CRISIS IN AMERIKA NEEMT THANS NOG IN ERNST TOE Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 22 februari 1961 Derde blad no. 30287 (Van onze correspondent) Van 5 tot 14 maart zal Leipzig, de tweede stad van communistisch Oost-Duitsland, weer in het teken staan van de Messe. Voor deze jaar beurs hebben zich meer dan 9.000 exposanten uit 50 landen aangemeld. Hun stands beslaan in totaal een oppervlakte van 300.000 vierkante me ter tentoonstellingsruimte. De deelnemers komen uit alle Europese lan den, waaronder Nederland, en vele overzeese landen. De Messe omvat niet minder dan 55 branche-groepen van zware machine-industrie tot de industrie van voedings- en genotmiddelen. De manifestatie zal, zoals ge bruikelijk, zijn verdeeld in een afdeling voor technische goederen en een voor verbruiksgoederen. Toenemende handel met Oost-Duitsland Deze mededelingen werden verstrekt tijdens een in Amsterdam door de Ver tegenwoordiging van de Kamer voor Buitenlandse Handel van de Duitse De mocratische Republiek in Nederland, be legde persconferentie. Bovendien wer den tijdens deze bijeenkomst door de directeur van deze vertegenwoordiging, de heer K. Schnell, nog bijzonderhe den gegeven over de ontwikkeling van de handel tussen Oost-Duitsland en Ne derland. Het wederzijdse goederenverkeer had in 1960 een geldswaarde van circa 170 miljoen gulden, hetgeen, aldus de heer Schnell, een toeneming van 20 procent betekent in vergelijking met het voor afgaande jaar. De export uit Oost- Duitsland naar Nederland bedroeg 79,5 miljoen gulden. De import uit Neder land beliep 81.4 miljoen gulden, terwijl ons land voorts voor 8 miljoen gulden diensten aan de D.D.R. verleende (o.a. scheepvaart). De heer Schnell sprak nog de hoop uit, dat de thans in Amsterdam plaats vindende besprekingen kunnen leiden tot vergrotting van een aantal contin genten, zoals deze zijn vastgelegd in het (verlengde) handelsverdrag, dat tussen de Stichting Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland en de Oostduitse Kammer für Auszenhan- del is gesloten. Hij concludeerde dat de veelzijdige handelsbetrekkingen tussen de D.D.R. en Nederland de betekenis on derstreepten, die de Leipziger Messe. het contactpunt voor de handel tussen Oost en West, heeft voor de handel tussen beide landen. Een derde meer De Nederlandse exposanten bezetten in Leipzig 2.800 vierkante meter ten toonstellingsruimte, hetgeen een derde meer is dan verleden jaar. Van vader landse kant zullen worden getoond: tex tiel, voedings- en genotmiddelen, che mische produkten, huishoudelijke arti kelen, boeken en andere gebruiksartike len, alsmede ondermeer produkten uit de metallurgische- en machine-indus trie, medische apparatuur en tenslotte bouwmachines. Na West-Duitsland zijn, wat de Wes- steljjke landen betreft, Groot-Brittan- nië en Frankrijk de grootste exposan- HOREC A-EXPOSITIE TE VALKENBURG (Van onze correspondent) In Valkenburg Is gisteren voor de zevende maal de grote internationale Horeca-expositie B.B.B. door burgemees ter Breekpot geopend. Eigenlijk geschied de de opening niet door de burge meester maar door een kuikentje, dat tussen tien en elf uur uit een ei stapte. In het ontvangstcentrum Dersaborg stond namelyk een broedmachine op gesteld en het eerste kuikentje dat dins dagmorgen precies volgens verwachting 't levenslicht aanschouwde werd geacht, de expositie te hebben geopend. Op een terrein van 5500 vierkante meter zijn vier grote hallen verrezen, waarin ruim honderd firma's en importeurs uit ze ven landen stands hebben ingericht. Burgemeester F. A. A. H. Breekpot van Valkenburg sprak een kort wel komstwoord tot alle genodigden, waarna de heer J. H. F. Wijssen, directeur- generaal voor middenstand en toeris me, een korte inleiding hield. De rede van de burgemeester moest even wor den onderbroken omdat het kuikentje, dat de tentoonstelling officieel zou ope nen, zich een weg door de eierschaal baande. De B.B.B. staat dit jaar in het teken van de Zwitserse gastrono mie. Een équipe van de beste Zwitserse koks, onder leiding van Jean Schers, chef de cuisine van het Zuricher Bahn- hofsbuffet eerste klasse, is naar Valken burg gekomen om tijdens de tentoon stelling de meest delicate gerechten uit Zwitserland te presenteren. De Valkenburgse B.B.B., die geleide lijk aan gegroeid is tot een vakbeurs, is ook voor de leek een zeer boeiende en bezienswaardige expositie. Men rekent in Valkenburg dan ook op vele tiendui zenden bezoekers. KAMERDELEGATIE NAAR NIEUW-GUINEA (Van onze parlementaire redacteur) De leden der Tweede Kamer J. Wil- lems (PvdA), mr. H. K. J. Beernink (CHU), mevrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaf ten (VVD), dr. M. M. A. Janssen (KVP) en het Eerste Kamerlid dr. W. P. Berghuis (AR) zullen de Staten-Gene- raal vertegenwoordigen bij de opening van de Nieuw-Guinearaad op 5 april in Hollandia. De delegatie zal onder leiding staan van mevrouw Stoffels-Van Haaf- ten als plaatsvervangend voorzitter van de Tweede Kamer. ten. Het aanbod van de Oostduitse volkseigen-, semi-staats- en particuliere exportondernemingen, omvat zo'n drie kwart miljoen geëxposeerde artikelen. Cuba is voor het eerst met een offi ciële collectieve inzending vertegenwoor digd. Aangaande de in- en verkoop plannen van de D.D.R. werd ons o.a. medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt (alleen al met de niet-socialisti- sche landen) ter gelegenheid van de „Frühjahrsmesse" transacties te sluiten tot een waarde van tenminste 900 mil joen mark. Socrates - bankroet nu zwart op wit De baten en lasten van de gefailleer de NV Socrates en drie daarmee gelieer de ondernemingen staan thans zwart op wit. De lysten zijn op de griffie van de Amsterdamse rechtbank gedeponeerd. Op 3 maart a.s. worden de verificatie vergaderingen gehouden. De baten van de NV Socrates bedra gen f. 120.188,70, bestaande uit de op brengst van effecten, verkochte goede ren en een vordering op de ex-onder directeur van de Amsterdamse Bank. de heer Th. Hoving, ten bedrage van f. 10.956,15. De voorlopige erkende schulden be lopen een bedrag van f. 2519.914,50, waarvan f. 1.032.183,83 preferent en f. 1.487.311,47 concurrent. Er zijn in to taal 104 schuldeisers, waarvan de vorde ringen worden erkend. Negen vorderingen tot een totaal van f. 1.128.480,61 worden betwist. De baten van de NV Neodus bedragen f. 68,01 de lasten f. 712.094,09 (vier er kende vorderingen, voornamelijk van de belastingdienst) Voor de NV Internationale Financie ringsmaatschappij Interdus bedragen deze cijfers resp. f. 164.44 en f. 673.352,55 (twee vorderingen, waarvan de belas tingdienst de voornaamste). De eveneens gefailleerde Industrie- en handelsmaatschappij NV Codeco heeft geen baten, maar wel voor een bedrag van f.259.346,99 aan schulden (tegen over belastingdienst, gemeente Amster dam en Amsterdamsche Bank). Dit zijn de drie Amerikanendie thans uitverkoren zijn voor een spe ciale opleiding voor het bemannen van de eerste Amerikaanse beman de raket, die mogelijk in april zal worden gelanceerdDeze „ruimte elite" bestaat uit luit.-kolonel John Glenn van de marinierskapitein Virgil Grissom van de luchtmacht en commander Alan Shephard van de marine. Zij werden gekozen uit de zeven astronauten, die de laatste twee jaar een zware training heb ben ondergaan. Uit de geselecteerde drie zal de eerste man voor een bemand ra ketschot worden gekozen, dat ver moedelijk in april plaats vindt. Dan zal een Mercury capsule een korte raketvlucht naar ongeveer 180 km hoogte maken. Heel wat moeilijker is een satellietvlucht, waarvoor veel groter snelheden nodig zijn, in de orde van grootte van 28.000 km per uur, terwijl de raketvlucht slechts 8000 km per uur vergt. Daarvoor blijven ook de thans niet geselec teerde vier kandidaten. Prinses Beatrix luisterde naar communistische rede Vereenvoudigde controle op vrachtauto's naar W.-Berlijn Het Oostduitse Persbureau ADN heeft gisteren meegedeeld, dat de con trolemaatregelen op de vrachtauto's, die tussen West-Duitsland en West-Berlijn rijden, met ingang van 23 februari ver eenvoudigd zullen worden. De vrachtauto's zullen voortaan, wan neer zij op Oostduits gebied zijn aange komen, van een loodje worden voorzien. Dit loodje zal bij het vertrek uit Oost- Duitsland gecontroleerd worden. Tot deze vereenvoudiging is besloten op de onderhandelingen tussen de ver tegenwoordigers van beide Duitslanden ter vernieuwing van het economische akkoord. (Van onze parlementaire redacteur) Prinses Beatrix heeft gistermid dag zoals wij nog in een gedeel te van onze oplage van gisteren konden berichten de vergadering van de Tweede Kamer over het buitenlands beleid bijgewoond van één uur tot omstreeks vijf uur. Af wisselend werd haar toelichting ge geven op hetgeen er gebeurde door voorzitter dr. L. G. Kortenhorst, de griffier mr. A. F. Schepel en de commies-griffier mr. A. C. de Ruiter. De Prinses luisterde ook naar de redevoering van de commu nistische fractieleider Paul de Groot die betoogde dat Nederland als vooruitgeschoven pion van Amerika haantje de voorste is in de bewape ningswedloop van het Atlantische blok. Zij zal het evenals de rest van de Kamer wel met verbazing heb ben vernomen. De Prinses hoorde de VVD-er prof. Korteweg verkondigen, dat de landen van het Westen bereid moeten zijn fi nanciële offers te brengen voor de ver dediging van de hoge beginselen van recht en vrijheid. Dat moet niet alleen een richtlijn zijn voor de regeringspoli- tiek. Die opvatting moet haar weerspie geling vinden in de houding van het Nederlandse volk in al zijn geledingen. In dit verband is in joodse kringen twijfel ontstaan met betrekking tot de uitvoer naar de Verenigde Arabische Republiek. Volgens bepaalde berichten zou deze uitvoer alleen mogelijke zijn indien de exporteurs verklaringen af leggen van anti-semitische strekking. „Aangezien de export naar de V.A.R. van regeringswege wordt bevorderd door het verlenen van kredietgaranties," al dus prof. Korteweg, „zou mijn fractie gaarne vernemen of de regering bij het verlenen van die garanties het stellen van eisen, die neerkomen op rassendis criminatie, uitdrukkelijk heeft uitgesloten. Zo neen, dan rijst de vraag of het niet juist zou zijn in het vervolg het op nemen van een dergelijke clausule in overweging te nemen". Steun Ofschoon het geschil LunsDe Gaulle pas vandaag speciaal aan de orde komt, kon uit enkele redevoeringen reeds wor den afgeleid, dat met de houding van minister Luns wordt ingestemd. De Christelijke-Historische mr. Diepenhorst vond het onbegrijpelijk dat Italië, Bel gië en Luxemburg niet inzien, dat Frankrijk en Duitsland bezig zyn een overheersende positie te veroveren in Europa. De VVD-er Couzy sprak de hoop uit, dat minister Luns even strijd vaardig zal zijn voor versterking van de NAVO als hij is geweest in zijn verzet tegen de plannen van De Gaulle. De Anti-Revolutionaire mr. Biesheuvel vond het zorgwekkend, dat Frankrijk ten aanzien van de NAVO een houding aanneemt die afwijkt van de andere NAVO-landen. NAVO versterken De KVP-er Fens had ook kritiek op Frankrijk omdat het miljoenen besteedt aan de atoombom, terwijl die miljoenen veel beter zouden kunnen worden ge bruikt voor versterking van de NAVO. Gezien de houding van Frankrijk was hij niet optimistisch over het totstand komen van een NAVO-atoommacht, ter wijl bovendien de politieke controle op het gebruik van het atoomwapen een moeilijke kwestie is. Ook mr. Diepen horst wenste niet te veel atoommogend- heden. Atoomwapenen wilde hij alleen aanvaarden als verdedigingsmiddel. Het totstandbrengen van een zelfstandige atoommacht van de NAVO. mag de aandacht niet afleiden van de noodza kelijke versterking van de conventionele bewapening van de NAVO. betoogde de socialist De Kadt. Atomaire ontwape ning zou het Westen weerloos maken, omdat Rusland een overmacht aan conventionele wapenen heeft. Daaren tegen was de pacifistische ds. Van der Veen voorstander van desnoods eenzij dige Westerse atomaire ontwapening. Verhouding Oost-West De militairen Couzy (VVD) en Fens (KVP) waren, evenals de socialist Goed hart, van mening dat Rusland waar schijnlijk geen „hete" oorlog wenst van wege het grote risico door de alvernie- tigende kracht van de moderne wape nen, terwijl het meent zijn doel ook te kunnen bereiken langs andere wegen, bijvoorbeeld via de onder-ontwikkelde gebieden in de wereld. In dit verband brachten mr. Diepen horst en de Anti-Revolutionair mr. Biesheuvel hulde aan Hammarskjöld, die onnoemelijk veel leed in de Kongo heeft voorkomen. Zij vonden het daarom weerzinwekkend te zien hoe thans de storm tegen Hammarskjöld wordt aan geblazen. De moord op Loemoemba had misschien kunnen worden voorkomen, indien de Verenigde Naties zich niet zo angstvallig hadden gehoed zich te men gen in de binnenlandse aangelegenhe den van de Kongo, Hammarskjöld, ver klaarde ook de socialist drs. Ruijgers, verdient de meest onvoorwaardelijke steun van alle landen, die niet wensen te bukken voor de Russische chantage. Hulp aan Afrika Advertentie MENTMOLPELLETS.' TejJen hoest en Keelpijn y Uitwerking frappant^ Aan sommige landen in Afrika wordt steun verleend, omdat zij een band heb ben met de E.E.G. andere Afrikaanse landen ontvangen steun van Engeland. Dat houdt het gevaar in van een split sing in Afrika ten nadele van een even wichtige economische groei. De E.E.G. en Engeland moeten in ieder geval in Afrika gaan samenwerken, waarschuw de mr. Diepenhorst. De E.E.G. moet niet verbonden zyn met een deel van Afrika, maar met het geheel. Ons land is te klein voor doeltreffende rechtstreekse hulp aan onder-ontwikkel de landen, betoogde de KVP-er mr. Blaisse. De hulp van Nederland moet worden verleend via de fondsen van de Verenigde Naties, behoudens aan vullende uitzonderingen. Ook andere landen in Afrika, die geen hulp ontvan gen van de E.E.G. of van Engeland, moeten worden geholpen. De hulp aan de onder-ontwikkelde ge bieden in de wereld, verklaarde de Anti- Revolutionair mr. Biesheuvel, moet ons volk meer bezighouden dan thans het geval is. Hij herhaalde zyn reeds meer malen gedane suggestie om een aantal belastingtarieven te verhogen om daar door de hulp te kunnen vergroten tot ongeveer 1 procent van het nationale inkomen. Tegenover dit denkbeeld stond drs. Ruijgers hog gereserveerd, maar ook hij betoogde dat in de hulp aan de on der-ontwikkelde gebieden in de wereld een duidelijk opgaande lijn nodig is naar 1 procent van het nationale in komen. Vandaag antwoorden minister Luns en staatssecretaris Van Houten. Goldberg verwacht omstreeks april lichte (alleen maar tijdelijke?) verbetering (Van onze Amerikaanse correspondent) Goldberg, Amerika's minister van Arbeid, verwacht verbetering in de economische toestand omstreeks april, maar waarschijnlijk zal dan alleen nog maar een seizoen-verbetering intreden. Symptomen wijzen er namelijk op, dat de crisis thans nog in ernst toeneemt. De regering heeft diverse maatregelen genomen om werk te ver schaffen en het lot der werklozen te verbeteren. ,Buy American' en ,fly American' Ook in het dagelijks leven bemerkt men, dat de Amerikanen zich bewust zijn geworden in een moeilijke periode te leven. Sommige elektriciens bijvoor beeld weigeren Japanse onderdelen te gebruiken, omdat zij de Amerikaanse industrie willen steunen. De directeur van een groep van herenmodezaken heeft voorgesteld de import uit het bui tenland met twintig procent te vermin deren om Amerika's betalingsbalans te verbeteren en vertegenwoordigers van buitenlandse luchtlijnen hebben de in druk. dat het publiek niet alleen de leus volgt van ..buy American", maar ook van „fly American". Ook in advertenties bemerkt men, dat sommigen zaken gebruik proberen te maken van een zekere depressie-sfeer. Sommigen adverteerders willen het pu bliek doen geloven, dat zij uit vader landsliefde vrijwel zonder winst hun goederen van de hand doen, om Ken nedy te helpen de industrie weer op toeren te krijgen. Symptomen Maar al behoeft men die advertentie taal niet altijd te geloven, de officiële cijfers wijzen er absoluut op, dat de toestand momenteel nog eer ernstiger dan beter wordt. Ziehier enige symp tomen: Goldberg verwacht dat het werkloos heidscijfer voor februari nog hoger zal zijn dan dat voor januari (toen bedroeg het aantal werklozen 5,4 mil joen). De Federale Reserve Board heeft bekend gemaakt, dat de produktie de laatste maand met één procent verminderd is en dat voor de derde keer in suc cessie het maandelijks persoonlijke in komen gedaald is. De auto-industrie verwacht een kleinere verkoop in 1961 dan in 1960 en de winst zal nog extra gedrukt worden, omdat de kleine, zogenaamde .compac te" auto steeds meer verkocht wordt. Op zulk een kleine auto is de winst natuurlyk geringer dan op een grote. In 1960 bedroeg het aantal compac te auto's 22 pet. van de totale ver koop, in 1961 zal dat percentage sty- gen tot 33! Spoedwerk Het Huis van Afgevaardigden zet vaart achter nieuwe wetgeving voor werklozen. Een wet is in de molen waarbij de staat de uitkering aan werklozen voort zet, wanneer de deelstaat daarmee moet ophouden. Maximaal zal een werkloze gedurende 39 weken een uitkering kun nen krijgen, maar gemiddeld bedraagt die steun toch slechts 31 dollar per week. Ook wil het Congres sociale hulp ver lenen ten bate van kinderen wier va der zonder werk is. Ook de wet die dat beoogt is in behandeling. Kennedy heeft telegrammen gezonden aan de gouver neurs der deelstaten om er op aan te dringen, dat zij zo spoedig mogelyk de gelden, die de centrale regering ver vroegd heeft vrijgegeven, gebruiken voor de aanleg van wegen en het bouwen van scholen. Voor dat doel is ruim een miljard dollar vervroegd ter beschik king gesteld (normaal had men die fondsen pas in april ontvangen). Udall, de minister van Binnenlandse Zaken, laat zijn ingenieursbureau van 600 man (gevestigd in Denver) zes da gen per week werken (vijf dagen is in Amerika normaal) om plannen te be spoedigen voor constructie en ontgin- 1 ning, en McNamara, de minister van Defensie, wil 700 miljoen dollar besteden aan versnelde aanschaf en constructie. Bij het aangaan van contracten zal hy op Kennedy's suggestie kleine bedryven in recessie-gebie den aan werk proberen te helpen. Men ziet het: er wordt hard gewerkt om Amerika meer te laten werken, maar een werkelyke opleving in de economie •is volgens Goldberg nog niet in zicht. 3f Luitenant-kolonel Joh. Glenn Kapitein Virgil Grissom Commander Alan Shephard

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5