HALFZWARE SHAG Wat was er deze avond met Robert Alexander Bohnke aan de hand?... BENDER Hoogewoerd 90, Leiden - iel. 20097 Grote kampeershow op Haarlemse voorjaarsbeurs voor de vrouw Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 22 februari 1961 Tweede blad no. 30287 Concert Kunstkring voor Allen Remmingen in een weinig interessant programma met een hem erend besluit Waaraan het ditmaal gelegen heeft, dat de Mendelssohn-nazaat, de pianist Robert-Alexander Bohnkedie het vorig jaar met zijn recital voor de Kunstkring furore maakte, deze keer teleursteldevalt moeilijk te beoordelen. Dat Bohnke op zichzelf een verwonderlijk knap en vir tuoos pianist is, voor wie de techniek geen enkel probleem oplevert of geheim bevat, staat als een paal boven water. Doch er is méér nodig, om een recital boeiend en interessant te maken. Wat er aan schortte? Een groot deel van de avond bleven inspiratie, bezieling, het inner lijk doorleven, de dichterlijkheid en de emotie verborgen. Het was daar bij, alsof Bohnke zo snel mogelijk zijn opgave wilde beëindigen, om weer van het podium te verdwijnen Wy weten werkelijk niet, wat er met hem aan de hand was. Feit is, dat van al het hiervoor ge noemde slechts bij tijd en wijle een sprankje openbloeide, met tóch als ge lukkig makende verrassing, de onver wachte absolute doorbraak in de drie toegiften: twee marsen van Prokofjef (die uit ztfn opera: „De liefde voor de drie sinaasappelen" en die in F moll), alsmede de 13e Mazurka van Chopin. Die aanpak hadden wtf graag ook in de andere nummers gehoord Bohnke, de soberheid in optreden en voordracht zelf, wars van iedere aan stellerij, is overigens zeker een kunste naar van de hoogste orde. Daarom ver wonderde het ons zo, dat een fijnzinnig en gevoelig geïnterpreteerde Nocturne in B gr. t. van Chopin, geplaatst werd tussen een hard en ongenuanceerd klinkende Impromptu in As gr. t. en het Scherzo in b kl. t., waarin bovendien de gejaagde tempi verbazing wekten. De luide klank was mede een gevolg van het feit, dat de vleugel geheel open stond, hetgeen niet naliet ook in de uit 1837 daterende „Fantasiestücke" van Robert Schumann een bijzonder nadelige invloed uit te oefenen. Of het verstandig is deze voor een groot deel verbleekte muzieken in haar geheel op het programma te plaatsen is bovendien sterk problema tisch. De hardheid nam bijv. in „Auf- schwung", „Grillen" en „In der Nacht" dergelijke afmetingen aan, dat aan het luistergenoegen hevige afbreuk werd ge daan. Daarbij maakte Bohnke meerma len de indruk onverschillig ten opzichte van deze muziek te staan. Na de pauze leek Bohnke zich beter te kunnen geven en véél meer interesse op te brengen. Zo in de tien Préludes van de Rus Skrjabin (1872—1915), een der belang rijke figuren van zijn tijd, wiens merk waardige ontwikkelingsgang naar grote hoogten reikte, doch die in deze préludes nog duidelijk in de voetsporen van Cho pin en Liszt staat. Uitgezonderd de laat ste opus 74 waarin Skrjabins eigen stijl evident is. Van eigen hand speelde de pianist zijn modern georiënteerde „Acht kleine Kla- vierstücke" opus 27, sterk fragmentarisch en verbrokkeld aandoend, in de seriële constructie toch te weinig persoonlijk en origineel, om tot het einde te kunnen (Advertentie) Bewondering van anderen - voldoening bij U zelf... dat verwerft U met een van onze kleine, klankrijke piano's, En de prijs is nu geen hindernis meer bel of schrijf om onze foto-brochure nr 60 A Amsterdam - Arnhem - Breda - Rotterdam Grenzen van Leiden en randgemeenten Minister heeft „voorlopig" standpunt ingenomen Onder dagtekening van 13 februari jj. hebben de daarbij betrokken ge meentebesturen een schrijven van de minister van Binnenlandse Zaken ont vangen, waarin deze mededeelt, dat hij met betrekking tot het plan tot wijzi ging van de grenzen van de gemeente Leiden en de randgemeenten zijn voor lopig standpunt heeft bepaald. Ged. Staten van Zuid-Holland zijn thans door de minister uitgenodigd van dit plan een ontwerpregeling, met kaart en toelichting, gereed te maken en bij hem in te zenden. Ged. Staten moeten bin nen drie maanden aan deze uitnodiging gehoor geven. Binnen twee weken na ontvangst van de ontwerp-regeling wórd t deze met de bijbehorende stukken door de burge meester op de secretarie gedurende twee weken voor een ieder ter inzage gelegd. Binnen een maand kan vervolgens een ieder tegen de ontwerp-regeling bij Ge deputeerde Staten bezwaren inbrengen. De raad moet binnen twee maanden na de ontvangst van de ontwerp-rege ling schriftelijk zijn gevoelen kenbaar maken aan Ged. Staten. Vervolgens wordt binnen een maand na afloop van het tijdvak van twee maanden aan de raad gelegenheid gegeven door gemach tigden in een openbare vergadering van Ged. Staten dit gevoelen toe te lichten. De leden van de gemeenteraad kunnen, zonodig door gemachtigden, in deze vergadering eveneens van him gevoelen doen blijken. Binnen twee maanden na deze open bare vergadering brengen Ged. Staten de mening van de raad en hun advies ter kennis van de minister van Binnen landse Zaïken. boeien. Dit zich forceren in een richting, die naar het ons na eerste aanhoren voor komt Bohnke niet van nature ligt, voert hem tot sterk twijfelachtige resultaten. Met meesterschap wijdde hij zich ech ter aan Béla Bartöks „Rumanische Volks- tanze", waarin de brede doorwrochte be handeling en verwerking van het folklo ristische materiaal het oorspronkelijk genie verraadt. Hier was Bohnke in de volle kracht van zijn kunnen! Het opklinkende ovationele applaus noopte Bohnke tot het spelen van de ge noemde toegiften. Daarin had hij plotseling zichzelf vol komen hervonden, thans spelend zonder spanningen of remmingen, waardoor deze avond een onverwachte, de pianist hoge lijk erende bekroning vond! Toch rekenen wjj eenmaal op een revanche, met een interessanter pro gramma tevens. Een programma, waarin de „kunstenaar" Bohnke zich vollediger en geïnspireerder mag ontplooien. Hij kan immers anders! H. In Afrika kansen voor de zending Mr. S. C. Graaf Van Randwijck die met dokter F. C. van der Horst door de Raad voor de Zending is afgevaardigd om ln diverse Aferikaanse landen de mogelijkheden te onderzoeken voor Nederlandse zendingsarbeid, geeft in het vandaag verschenen nummer van Her vormd Nederland zijn eerste reisindruk ken weer. Hoewel het nog te vroeg is om reeds met concrete voorstellen te komen, ge looft mr. Van Randwijck, dat thans in Afrika aanmerkelijke kansen worden ge boden, om deel te nemen aan de evan gelie-verkondiging, omdat de medewer king van hervormde zendingsarbeideis in allerlei takken van werk aan de Afrikaanse kerken zeer welkom en voor de regeringen zeer aanvaardbaar zal zijn. Wij zullen daarbij, aldus mr. Van Randwijck, de moeilijke taak hebben enerzijds om ons bescheiden te gedra gen als mensen, die nieuwelingen zijn op het Afrikaanse toneel, anderzijds om de lessen, die wij in de zending in Indo nesië geleerd hebben niet te vergeten. Wij mogen dankbaar zijn, dat de eer ste hervormde zendingsarbeiders, die reeds in verschillende Afrikaanse lan den werken, hoe korte tijd ook, name lijk dr. Bijlefeld, ds. Bot, dokter van Soest en hun echtgenoten er sterk toe hebben bijgedragen, dat men goede ver wachtingen heeft aangaande de zen dingsarbeiders, die in de toekomst door ons zullen kunnen worden uitgezonden Mr. Van Randwijck en dokter Van der Horst, die momenteel een bezoek brengen aan Kameroen, hebben Sene gal, Ghana, Togo en Nigeria reeds be zocht. Ook een bezoek aan Algiers staat nog op het programma. D-\. W. G. de Vries beroepen Ds. W. G. de Vries, geref. predikant (vrijgemaakt) alhier, ontving een be roep van de Geref. Kerk (vrijgemaakt) te Bunschoten-Spakenburg. SCHANDE: ZWANEN MET STENEN BEKOGELD. Baldadige jongens hebben zwanen, die in de Spoorweghaven langs de Pot gieterlaan zwommen, met stenen beko geld, waardoor een van de dieren zoda nig gewond werd, dat hij door perso neel van Gemeentewerken uit het wa ter moest worden gehaald. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Monice, dr. van H. H. Beukenholdt en M. C. Klinkhamer; Rob, zn. van H. Heemskerk en S. M. Waleson; Erik, zn. van N. Brandhorst en J. Vermeer; Maria dr. van C. Noorlander en P. J. Zuidhoek; Karlna Maria, dr. van J. A. van Velzen en M. H. T. van Ruiten. OVERLEDEN M. Ouwerkerk, 75 Jaar, man; J. van der Linden, 88 Jaar, wed. van H. Matters; H. Slnteur, 81 Jaar, man; R. Kooien, 51 Jaar, man; C. Vogelenzang, 44 laar, echtgen. van J. Zwart; N. A. Barnlng, 40 Jaar, man; A. Oling, 79 Jaar, vrouw; H. W. Allers, 58 Jaar, man. Officiële publikaties SLUITING BRUGGEN Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de van gemeentewege bediende bruggen op zaterdag 25 februari 1961 na 18 uur niet meer geopend zullen worden. In afwijking van de geldende regeling zullen de bruggen tussen 17 en 18 uur zo nodig voor het scheepvaartverkeer worden geopend. Lezers schrijven Het leven in Tsjecho-Slowakije Op 21 februari j.l. verscheen in Het Leidsch Dagblad een artikel onder de kop: „Simon de Waard voor K en O „Het leven in Tsjecho-Slowakije is heus zo slecht nog niet". Misschien heeft Uw verslaggever het niet zo bedoeld als het er staat. Mis schien heeft hij zich ongelukkig uitge drukt. Misschien Ik ben ook bij de lezing aanwezig ge weest en ik vond het een goede lezing. Maar met verbazing lees ik in bovenge noemd artikel: „Als we de heer Simon de Waard moeten geloven, valt het le ven in Tsjecho-Slowakije, land achter het IJzeren Gordijn, heus wel mee". Wat de heer De Waard in werkelijkheid ge zegd heeft is: „U zult nergens in dat land bedelaars aantreffen: U zult in cafeetjes mensen zien zitten bij een kopje koffie met 2 of meer gebakjes, zo dat het schijnt dat in dat land een ze kere welvaart bestaat"Maar, ver volgde hij, we moeten de keerzijde van de medaille ook bekijken. Zo heeft hij ons dia's laten zien over vrouwen op het veld, terwijl een opzichter toeziet en aantekeningen houdt van hun arbeids prestaties. Hij heeft ons verteld van lange rijen mensen wachtend voor de winkels in de hoop op sinaasappelen, vlees enz.; van de jaloerse blikken die de Tsjechische vrouwen werpen op het lichte schoeisel van een toeriste en ver geleken waarmede hun eigen meest mo dieuze modellen nog hosseblokken waren. Enz. enz. Simon de Waard heeft bij de bespre king van de economische toestand ze ker geen propaganda voor Tsjecho-Slo wakije gemaakt. Men zou beide ogen moeten sluiten wilde men bij vergelij king met de toestand hier de situatie in Tsjecho-Slowakije roze zien. Maar zelfs als zou de sociale en economische si tuatie in Tsjecho-Slowakije goed zijn, SAMSON De shag met de leeuw. Lekker pittig en zo zacht voor de keel. De koning van de shag.' Uitsluitend in super plastic; méér lekkere sigaretten voor uw gulden 1 NIEMEYER GARANDEERT DE KWALITEIT dan nog zou dit geen reden tot verba zing zijn. Het land was voor de oorlog sterk geïndustrialiseerd en welvarend; handigheid en arbeidsliefde van de Tsje chische werkers waren legendarisch. Van dit alles konden de communisten profiteren. Welk een teleurstelling le vert dan het huidig totaalbeeld gezien in dit licht! Vooral wanneer we de re sultaten in het culturele vlak, op het gebied van de schoolopleiding etc. on der de loep nemen! En langs welke weg, met welke middelen zijn de weinige re sultaten dan behaald? Kortom, is de kop van dit artikel niet wat verwarrend? Zijn de woorden van de heer De Waard niet al te summier en al te éénzijdig weergegeven? Ik acht mij tegenover hen, die ik ver laten heb zedelijk verplicht een en an der recht te zetten. Mijn gevoel van on behagen wordt nog sterker als we ons de 25ste februari 1948, de 13-de verjaar dag van de communistische machts overname herinneren. Hopend dat U van mij als Tsjech deze kritiek zult kunnen billijken besluit ik met gevoelens van de meeste hoogach ting. Naschrift van de Redactie De naam en het adres van de inzender zijn ons bekend, doch wij achten het met het oog op zijn status als vluchteling onge wenst deze te publiceren. Het betoog van de heer Simon de Waard was voor namelijk gewijd aan toeristische bekoor lijkheden van Tsjecho-Slowakije en in dat licht dient ook de kop boven het verslag te worden gezien. Dat dit op schrift ook betrekking zou hebben op de maatschappelijke en politieke verhou dingen en toestanden is stellig niet de bedoeling geweest van de verslaggever en lijnrecht in tegenspraak met die van onze redactie. De brand op de Hooigracht Tot onze grote verwondering lazen wij in het Leidsch Dagblad van maandag jl. over de brand op de Hooigracht, dat dank zij het snelle optreden van de brandweer, uitbreiding van de brand voorkomen kon worden. Deze brand heb ik zelf meegemaakt. De brandweer werd om 1.05 uur gebeld; 5 minuten later werd zij weer opgebeld en later nogmaals. Na plm. 20 minuten arriveerde de brandweer!! Onze voorlichting via pers, weekbla den, films, enz. is altijd zo, dat de brand weer immer paraat is en alleen helm en jas hoeft aan te doen. Of zou in werkelijkheid de paraatheid toch te wensen over laten? COLLECTE VOOR REVALIDATIE MINDER-VALID EN. De Invalidenbonden „St.-Liduinaen Alg. Ned. Invalidenbond. afd. Leiden en Omstreken hebben vergunning gekre gen om zaterdag een collecte te houden, ten behoeve van de revalidatie van de minder-validen van alle gezindten. Vrijdagavond tussen 7 en 9 uur kun nen collectanten (tri ces) zich in „Ons Centrum", Hooigracht 84, vervoegen voor het afhalen van collectebussen en speldjes. Zaterdag van 9 uur af zijn de besturen eveneens aanwezig voor het uitreiken van coileotebussen. De geza menlijke besturen vertrouwen dat velen aan deze oproep gehoor zullen geven. Het mag in een stad als Leiden toch niet voorkomen, dat, terwijl de brand nog geen kilometer van de kazerne woedt, er 20 minuten over heen moet gaan eer met blussen begonnen kan worden. Het was midden in de nacht, dus eventueel hinder van het verkeer was er niet. Vier kinderen hebben wij, de buren, gered door een vrachtwagen met zeil doeken voor het huis te duwen, zodat de kinderen daar op springen konden. Het huis was misschien toch afgebrand, maar misschien had werkelijk snel optreden tot betere resultaten kunnen leiden. Met dank voor plaatsing, abonnee B. HAARLAND, Hooigracht 7, Leiden Naschrift: De commandant van de Brandweer, de heer S. W. Hagedoorn tekent hierbij aan: Met terugzicht op het boven gestelde moge ik hier de officiële meldingstyd van bedoelde brand aan mijn dienst ver melden. De eerste telefonische melding kwam om 1.19 uur binnen Ondanks zijn verzoek „het alles zeer eenvoudig te houden", heeft de heer P. C. Knaap, adjunct-direc teur van de N.V. Van Wijk en Heringa, die gisteren het feit herdacht, dat hij voor veertig jaar hij deze onderneming in dienst trad, zich niet aan een har telijke huldiging kunnen onttrekken. Een huldiging ook waarvoor buitengewoon grote belangstelling be stond. En dit kon ook niet anders gezien de plaats, welke de jubilaris bij deze N.V. inneemt. Tijdens de gistermiddag in „Het Gulden Vlies" gehouden re ceptie hebben circa 300 personen gelukwensen - en veelal ook geschenken - aangeboden. De grootste verrassing was wél het geschenk van de directie, dat hem door één der directeuren, de heer J. W. Heringa, werd aangeboden. Men had hiervoor een zeer originele gedachte uitgewerkt: een imitatie station chef verraste hem met een buitenlandse reis. Ook het personeel bleef niet achter: een filmapparaat, met projector en scherm waren de tastbare bewijzen van de waardering en hoogachtingwelke men hem in deze kring toedraagt. Onder de velen, die deze dag eveneens van hun waardering voor de persoon en het werk van de heer Knaap getuigden, waren o.m. ir. J. J. G. van Hoek en de heer C. F. Meerpoel, resp. voorzitter en onder voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken van Rijnland, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, secretaris van de Leidse Vereniging van Industriëlen, deken W. P. M. Haring, de heer J. Lijten, voorzitter van de Cunerastichtingin welk bestuur de heer Knaap een zeer gewaardeerde figuur is, een verte genwoordiging van de directie van de Ned. Spoor wegen en van Van Gend en Loos en voorts talrijke - ook buitenlandse - zakenrelaties, waarmede de jubilaris reeds zovele jaren een hartelijk contact onderhoudt. Van „het eenvoudig" kon op deze wijze weinig overblijven, doch het moet de heer Knaap toch grote voldoening geschonken hebben, dat zijn iverk in zo ruime kring wordt gewaardeerd. Onze foto toont het moment, dat ir. Van Hoek rechts namens de K. van K. feliciteert. (Van een onzer redacteuren) Van 2 tot en met 10 maart zal in het Krelagehuis aan de Leidse Vaart in Haarlem de negentiende Voorjaarsbeurs voor de Vrouw worden gehouden. Omdat gebleken is, dat het avondbezoek het vorig jaar te wensen overliet zal dit keer een grote plaats worden ingeruimd voor een sport- en kampeertentoon- stelling. Er is 450 m2 voor beschik baar. De hoofdstedelijke dierentuin ,,Artis" zal bovendien voor een in zending tropische planten en dieren zorgen. Door beide evenementen wil men niet alleen het avondbezoek stimulerenmaar ook meer mannen naar de expositie trekken. De Haarlemse bloemenmeisjes zullen bij de opening van de beurs, die door Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers zal worden verricht, aanwezig zijn om hun nieuwe toiletjes te tonen en de bezoekers bloemen aan te bieden. De tentoonstelling, die dit keer in een belangrijk uitgebreid beursgebouw zal worden gehouden er zijn twee pavil joens in tegenstelling tot voorgaande ja ren staat, de sport- en kampeershow ten spijt, uiteraard in het teken van de vrouw. Zoals gebruikelijk zijn er regel matig modeshows, waarbij ook aandacht wordt besteed aan de teenagermode en de mode-voor-de-grote-maten. Er is een theetuin en naast een groot aantal com merciële stands ook ruime plaats voor sociale instellingen, zoals het Haags ac tiecomité voor Davos, het Rode Kruis en de Stichting Meer en Bosch te Heem stede. Illuminatieslingers Door illuminatieslingers wordt de gro te holle ruimte van het gebouw aan het oog onttrokken en verkrijgt men daar door tevens een grotere lichtspreiding. Evenals voorheen zullen toegiftartikelen naast grotere prijzen aan het publiek worden uitgereikt. Het Cocktail Trio onder leiding van Ad v. d. Gein verzorgt de muziek, waar op 's avonds een uurtje kan worden ge danst. Voor de conferences zorgt René van Vooren. Ook dit jaar zal een gedeel te van de Leidse Vaart met lampjes langs het water worden verlicht, evenals de voorgevel van het beursgebouw. Volgens de organisatoren is de belang stelling voor de beurs van de zijde van de Leidse vrouwenverenigingen vorig jaar bijzonder groot geweest.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3