Oogkleppen Zorin faalt Kerkelijk Leven Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 22 FEBRUARI 1961 De Kongolese ex-premier Loemoemba is dezer dagen, kort na de bekend making van zijn lichamelijk heen gaan, in feite ook politiek om hals ge bracht. De verzoeningscommissie van de Verenigde Naties kwam namelyk, na een onderzoek ter plaatse, tot de min of meer sensationele gevolgtrekking, dat slechts een federale regering in staat is de nationale eenheid van Kongo en zijn territoriale onschendbaarheid te handhaven. Op een conferentie van Kongolese politici van diverse pluimage zou de grondwet in die zin veranderd moeten worden, dat daarin decentrali satie van het gezag van „Leopoldstad" zou worden vastgelegd alsmede evenre dige verdeling van de inkomsten over de provincies. Dit oordeel betekent een slag voor de opvattingen van de „centralis ten", van wie Loemoemba de fanatiekste voorvechter is geweest. Ware deze con clusie een half jaar geleden door de V.N. uitgesproken èn gesteund, dan had voorkomen kunnen worden, dat Kongo in enkele maanden tijds tot een ruine werd gemaakt. Nog frappanter wordt de slotsom van de verzoeningscommissie als men voor ogen houdt, dat zij bestaat uit vertegenwoordigers van Ethiopië, Ghana, Nigerië, Liberië, Marokko, Soe dan. Tunesië, Senegal, India, Pakistan en Malakka. Hier waren dus deskundi gen van uitsluitend Afrikaanse en Azia tische landen bijeen. Die vrije mannen kwamen ter plaatse tot een inzicht, dat nu al acht maanden door Moskou en zijn trawanten op alle mogelijke manie ren bestreden is. De rampzalige gevol gen van die drijverij zijn bekend. In het besef, dat haar uitspraak opzien zou baren, voegde de commissie er in haar rapport nadrukkelijk aan toe, dat het hier ging om de mening van de leden en dus niet van de landen, welke zij vertegenwoordigden. Tussen de re gels kon men ongeveer lezen, dat wat het gezond verstand na een onderzoek als beste remedie voorschreef, niet noodzakelijk door politiek-gebonden re geringen zou worden aanvaard. Dat ver moeden van de commissie bleek juist te zijn: Ghana heeft zich intussen van de opinie van zijn vertegenwoordiger ge- distancieerd! De zienswijze van laatst genoemde klopte immers niet met het schema, dat zijn regering voor ogen staat. En het moge hier dan om een z.g. „jonge" staat gaan, de verstarring in Accra is op dit punt blijkbaar reeds zo groot, dat een beoordeling op feite lijke gronden onaanvaardbaar bleek... Overigens, al heeft het centralisme door de uitspraak van de ver zoeningscommissie nog eens een deuk gekregen, dit wil allerminst zeggen, dat de federalisten in het verscheurde land een sterke positie innemen. Kasa- voeboe, Moboetoe, Tsjombe en Kalondji zijn geen krachtige figuren. Het kan dus nog heel lang duren voor de rust terugkeert. De resolutie in de veiligheids raad, waarin de V.N.-troepen gemach tigd worden met alle middelen burger oorlog te verhinderen, is dan ook niet overbodig. En al spreekt Tsjombe dan met stemverheffing over inmenging in Kongolese zaken, ook hij zal moeten toegeven, dat het tijd wordt spijkers met koppen te slaan. De crisis in Kongo kan niet eeuwig duren. Een belangrijk punt is, dat president Kennedy de vori ge week duidelijk te kennen heeft gege ven, dat zijn land geen omvangrijke eenzijdige actie in Kongo zal tolereren. Naar het schijnt hebben tal van Afri kaanse staten daaruit terecht! geconcludeeerd, dat Kongo als slagveld van Amerikanen en Russen ook voor henzelf verre van aanlokkelijk is. Van daar dat zij achter de schermen een grotere bereidheid getoond hebben de V.N. een vuist te laten maken. Voor de Russen betekent deze gang van zaken een tegenslag: Zorin volstond met onthouding bij de motie van de Verenigde Arabische Re publiek, Ceylon en Liberië, ofschoon ve len uit het feit, dat hijzelf een resolutie ter tafel had gebracht, bij voorbaat ge concludeerd hadden, dat hy het voor stel van de drie met zijn veto zou tref fen. De Rus schijnt nog gedacht te heb ben, dat de Amerikanen hun veto zou den uitspreken, maar daarin bleek hij zich vergist te hebbende Verenigde Staten stemden vóór, ook al repte de re solutie van de drie met geen woord over secretaris-generaal Hammarskjöld. Op nog een derde punt faalde Zorin. Ceylon, de VAR. en Liberië hadden een tweede resolutie ingediend, waarin een strenge veroordeling werd uitge sproken van de moorden, die de laatste dagen zoveel opschudding hebben ver oorzaakt. Aangezien dit voorstel maar zes inplaats van de noodzakelijke zeven stemmen haalde, werd het naar de prul- Iemand verwezen. Amerika, Engeland, China en Turkije hadden zich namelijk van stemming onthouden. Deze landen wensten niet slechts de wandaden te veroordelen, bedreven ohder het gezag en in elk geval voor verantwoordelijk heid van de autoriteiten in Leopold stad, doch alle schendingen van mense lijke rechten. Derhalve ook de wanda den van de Loemoembisten. Voor Mos kou betekende deze gang van zaken een propagandistische verliespost. Het is nu niet in staat zich eenzijdig te beroepen op fouten van zijn tegenstanders, het geen wel het geval zou zijn geweest, als alleen die in de Veiligheidsraad wa ren veroordeeld. Zeg mij wat U drinkt Na 50 jaar van onderzoek is de Japanse voedseldeskundige Kisji Koerijama tot de conclusie gekomen, dat men iemands per soonlijkheid kan analyseren op grond van zijn smaak. Koe rijama heeft hierover het een en ander gezegd in het tijd schrift „Ikoeroe Josei". Zo zijn mensen, die van thee houden volgens hem beschaafd. Zij leven lang en prettig, Maar zij, die van koffie of chocolade houden komen minder goed uit de bus. Deze mensen zijn driftig, verwaand en leven niet erg lang, zo schrijft hij Mannelijke appeleters zijn be schaafd, voorzichtig en hebben nogal wat geluk in hun leven. Vrouwelijke liefhebbers van deze vrucht zijn rustig, goede echt genoten en gelukkig. Mensen, die het op bananen begrepen hebben, zouden ver draagzaam, gevoelig en energiek zijn. Sympathie voor Suriname (Van onze t.v.-medewerker) Trefpunt Suriname wil zeggen trefpunt van volkeren. „Wie zijn ze?" zo vroeg de commentator bij wat flitsen van die menselijke ver scheidenheden en „Waar komen ze van daan?" Toen verscheen de vertrouwde en ver trouwenwekkende figuur van prof. R. van Lier, eertijds hoogleraar in Leiden, thans in Wageningen, op het scherm om dat nu eens duidelijk te laten zien en toe te lichten. Meer dan een half dozijn landaarden passeerde de revue en van ieder werden enige ter zake dienende bijzonderheden verteld. Daarna ging het om de economische constructie van het land en tenslotte kwam de historie-in- vogelvlucht aan bod, waarbij op een uit nemende wijze gebruik was gemaakt van de mogelijkheden, die de t.v. bood. Er werd n.l. niet alleen iets opgesomd in snel vervluchtigende woorden, maar de belangrijkste geschiedkundige perioden waren op een schuivend scherm weer gegeven, waardoor men zonder veel moeite ervaren kon, dat ookdaar een bijkans 80-jarige oorlog had gewoed, waarbij de vrijheidsdrang echter bepaal delijk niet by de kolonisten voorkwam, maar bij de naar het binnenland ge vluchte slaven. Met deernis, maar toch ook met een portie zakelijkheid, waar door alle emotionele stemmingmakerij werd vermeden, werd van het verschrik kelijke lot van die medemensen gewag gemaakt. Voordat er een filmpje over de open legging van het Rijksdeel volgde, werd gevraagd het nieuwe Suriname met nieu we ogen te willen zien. Het geheel had veel weg van een achtergrondschets voor de fraaie Van der Horst-film over het kleurrijke land, maar aan de andere kant viel deze informatie op een bodem van onbewust kennen, juist door Faya Lobi aan de bioscoopganger geschonken. Tot slot werd aan een kleine selectie in Nederland toevende studiosi van ver schillende herkomst gelegenheid geboden iets over hun achtergronden en toekomst plannen te onthullen. Ze willen allen terug om hun land te dienen! Wij veroorloven ons nog gaarne een paar opmerkingen over de mensen, door wier samenwerking deze leerzame mani festatie tot stand is gekomen. Daar is in de eerste plaats de nestor en leermeester van vrywel alle Nederlandse televisie regisseurs, Erik de Vries, die kortelings uit de West terugkwam, nadat hy ook daar zijn mentorsarbeid voor de ontlui kende t.v. had verricht. zoekt u een gouden armband voor f 70.en f 100.of f 300.en f400.—. v. d. WATER - Haarlemmerstr. 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen. DE „VEENDAM" AAN DE GROND Het 400 ton metende Nederlandse mo torschip „Veendam", eigendom van de te Groningen gevestigde rederij „Care- beka Ltd" is maandag jl. in de Ise-Fjord tegenover Vrerikswerk, aan de grond ge lopen. De „Veendam" bevindt zich op 0,7 mijl uit de kust. Er bestaat geen gevaar voor schip of bemanning. De Ise-Fjord is een inham van het Deense eiland Seeland. De „Veendam" heeft om sleepboothulp gevraagd. En dan prof. Van Lier, „goeroe" voor de jonge Surinamers, van wie er 320 aan onze instellingen voor wetenschappelijk onderwijs studeren en 380 middelbaar of technisch worden opgeleid. Van Lier is ook dichter (al schijnt hij intussen zijn lier aan de wilgen te hebben gehangen) en we sloegen zijn „Twee vissers" op, waarin een blanke en een neger broeder lijk, schouder aan schouder, hun snoer uitwerpen. Hij noemt deze zo verschil lende mensen twee toegenegen geburen, die over ras spraken noch dachten, om te eindigen: „Jim en Joe in twee kleuren, waarin het spectrum der mensheid breekt, Twee vissers voor Jericho's deuren, dat hoog nog zijn torens opsteekt. Is het wonder, dat zo'n man in zijn sluitingswoord opmerkte, dat de saam horigheid in Suriname de sleutel der toe komst vormen moest? 0 Vervolg van pag. 1 Studentenrellet j es in Brussel (van onze Brusselse correspondent) Gistermiddag hebben de Brusselse studenten opnieuw betoogd voor de am bassades van de Verenigde Arabische Republiek en de vlakbü gelegen Sovjet Russische ambassade. Ongeveer 500 tot 600 jongelui hadden zich rondom 5 uur op de Franklin D. Rooseveltlaan ter hoogte van de beide gebouwen verza meld. Politie en rijkswachten, die daar sedert enige dagen de wacht houden traden ogenblikkelijk krachtdadig op tegen de betogers: zij wierpen traangas granaten en brachten waterkanonnen in actie. De Brusselse studenten hadden ver sterking gekregen uit Leuven en Gent. Zij voerden spandoeken met zich mee en zij wierpen stenen door de ruiten van de ambassades. De politie voerde char ges uit, waarop de studenten de vlucht namen in de tuin die het groot audi torium van de vlakbij gelegen univer siteit omringt. Velen gingen ook het ge bouw van de universiteit binnen en verscholen zich in de collegezalen. Zij wierpen stenen, stokken, flessen, appe len en eieren naar de politie. Sommigen gingen onverstoorbaar voort, dwars door de felle waterstralen heen met het ophouden van de spandoeken waarop men: „Nasser aan de galg" en meer van die voor bevriende staatsnoofden be ledigende leuzen kon lezen. De rijks wachters trokken ook de gebouwen van de universiteit binnen en arresteerden betogers. Daarbij werd aan beide zijden ge schopt en geslagen. Toen politieagenten enige studenten naar arrestantenwagens wilden sleuren, trachtten anderen de zen te ontzetten. Er ontstond een regel rechte vechtpartij. Studenten raapten traangasgranaten op en wierpen die te rug naar de mannen van de ordedienst. Een student werd daarbij ernstig aan een van zijn handen gewond, toen de granaat ontplofte voor hij hem had teruggegooid. Twee rijkswachters wer den gewond door scherven van lege bier flessen, welke de studenten hadden ge worpen. Een andere agent viel van zijn paard en brak een been. Het hand gemeen heeft wel een uur lang geduurd, juist op het spitsuur .Tussen de Louise- laan en Ukkel ontstond als gevolg van een en ander een verkeerschaos, die nog wel tot een uur of acht in de avond heeft geduurd. Koning Boudewijn van België heeft op 9 februari generaal De Gaulle in een boodschap dank gezegd voor de vriendschappelijke houding, die Frank rijk steeds tegenover België in acht heeft genomen in verband met de crisis in Kongo. De Belgische koning spreekt zijn vertrouwen uit, dat Frankrijk deze houding zal blijven aannemen, in over eenstemming met de traditionele vriend- NED. I1ERV. KERK Aangenomen naar Zeist (7de pred.pl.) J. W. Hoekstra te Vroomshoop. Bedankt voor Wllnis (toez.) M. J. G. van de Vel den te Nieuwpoort. GEREF. KERKEN Beroepen te Glessen-Rljswijk (N.-Br.) A. Bakker, kand. te Klelwindeweer; te Oostvoorne TJ. van Doesburg, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Pesse D. H. Heslinga, kand. te Groningen. Benoemd tot hulpprediker te Rotterdam B. ter Haar. kand. aldaar. Bedankt voor Dok- kum (vac. H. Hogenhuls) E. Haverkamp te Minnertsga. Beroepen te Rheden-De Steeg P. H. Steen huls te Bergenthelm. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Bunschoten-Spakenburg (vac. J. Ryneveld) H. van Ommen te Oud- Loosdrecht; Idem (4e pred.pl.) W. G. de Vries te Lelden; te IJmulden C. J. Smelik te Veenendaal. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Mlddelharnls H. van Leeu wen te Arnhem en E. Venema te Zwljn- drecht. Beroepen te Maassluis J. C. van Ravenswaalj te 's-Gravenhage-Schevenin- gen. BAPTISTENGEMEENTE Beroepen te Hengelo (O.) (2de pred.- pl.) J. Broertjes te Utrecht; te Stavoren G. van 't Wout, woonachtig te Stadska naal. Aangenomen naar Borne N. Band stra te Haulerwljk. Al te gewaagde ontwerpen bij moderne kerkenbouw „MAAK ER GEEN FABRIEKSHAL VAN" De r.-k. aartsbisschop van Paderborn, dr. Lorenz Jaeger, heeft zich in een stuk betreffende de bouw van kerken in zijn diocees uitgesproken tegen „al te ge waagde ontwerpen" van moderne kerk- architecten. Fout noemt hij o.a. de klokkestoelen van gewapend beton die dikwyls in plaats van een toren worden gebouwd en waarin de klokken apart en open zijn opgehangen. Ook torens, die aan twee kanten open zijn, deugen vol gens de aartsbisschop niet. Ook de naar een kant aflopende torendaken worden als een „spoedig verdwijnende mode" afgeraden. De aartsbisschop is verder tegen betondaken, die tot het altaar toe aflopen. Aan het horizontale houten dak geeft hij de voorkeur. Een kerk moet voorts, aldus de bisschop, een voorgevel hebben waarin het gewijde karakter van het gebouw tot uitdruk king komt. Uitgangspunt voor de mo derne katholieke kerkenbouw mag in elk geval nooit de fabriekshal zijn, zo zegt hij. uuioanov :Surssoido PICTOGRAM EQ3 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen l schap tussen beide landen met de Westelijke saamhorigheid. In zijn antwoord legt de Franse pre sident de nadruk op de noodzakelijk heid van saamhorigheid van de Weste lijke landen, niet alleen Europa maar ook in Afrika. BINNENLAND Twee Italiaanse emigratie-autoritei ten. de heren G. Borga. directeur-gene raal voor de emigratie, en C. Tomazzoli, dlrecteur-geiferaal van het „Instituto dl Credlto per il Lavoro Itaüano all' Estero" (ICLE) zijn gisteren voor een kort be zoek in ons land aangekomen. Doel van hun bezoek is o.m. een gedachtenwisse- llng met Nederlandse emigratie-autori teiten en financiële deskundigen over de financiering van bedrijven en huisvesting van emigranten. Rijkswaterstaat heeft meegedeeld, dat met Ingang van gisteren, de beide IJmuldense pieren gedurende enkele Jaren tijdens de werkzaamheden aan de nieuwe havenmond, voor het publiek gesloten zullen zijn. Oorspronkelijk was deze maat regel reeds eind vorig jaar afgekondigd, maar ten gerieve van de vele sportvissers is het verbod nog enkele maanden uit gesteld. De Toneelvereniging „Diever" in Diever zal dit Jaar het stuk „Leer om leer" van Shakespeare, in de bewerking van Gerard de Brabander, als openlucht spel gaan spelen. Een officiële Nederlandse handels missie, bestaande uit zakenlieden, zal de eerste helft van mei een bezoek brengen aan Nigeria. Deze missie is de eerste of ficiële handelsmissie naar Nigeria sinds dit land onafhankelijk werd. Het doel van de missie is de mogelijkheid van het ver beteren van de handelsbetrekkingen tus sen Nederland en Nigeria te bestuderen. Met ingang van 2 april a.s. zal het aantal straalverkeersvliegtuigen, dat de lijndiensten op Schiphol onderhoudt, wor den uitgebreid met een nieuw type, de Comet 4-B. van dat ogenblik af zal Am sterdam bovendien 6lechts 5 uur vliegen van Athene verwijderd zijn. Het straal vliegtuig, dat een kruissnelheid heef tvan 875 km. per uur, wordt ingezet op de lijn Amsterdam-Frankfurt-Zürlch-Athene van de Griekse Luchtvaartmaatschappij Olym pic Airways. Volgens een mededeling van de „Scottish Aviation Ltd" heeft de in Ned. Nleuw-Guinea werkende luchtvaartmaat schappij „De Kroondulf" bij deze maat schappij een vliegtuig besteld van het type ..Twin Pioneer". Vroeger betrok „De Kroondulf" bij deze onderneming reeds twee van deze vliegtuigen. Het toestel, dat 16 passagiers kan vervoeren en bijna verticaal kan opstllgen. zal tegen het eind van het Jaar worden afgeleverd. De auteur Rob. Geraerds. zal van eind februari tot eind april een tournee maken naar Canada en Amerika. HIJ zal als solotoneelspeler optreden voor Neder landse gemeenschappen, onder auspiciën van resp. de Nederlandse ambassade te Ottawa en van het Committee for Ne therlands music in New York Ook zal hij voor het eerst een voorstelling geven in de Engelse taal. Rob. Geraerds heeft reeds tournees gemaakt door Nieuw- Guinea, het Verre Oosten en Australië, BUITENLAND De Japanse regering overweegt communistisch China 100.000 ton rijst te schenken, als hulp bij het bestaande voedseltekort. Het Internationale Rode Kruis is verzocht na te gaan of China hulp van Japan wil aannemen. De protestantse gemeenschap van de Westduitse plaats Rothenburg heeft een kist met spijkers gezonden naar de door haar geadopteerde geloofsgemeen schap in het Oostduitse dorp Quedlin- burg, waar groot gebrek aan spijkers heerst. De gelovigen kunnen thans een begin maken met het nodige herstel van hun kerktoren. Onbekenden, naar de politie aan neemt Spaanse anarchisten, hebben gis terochtend zgn. „Molotof-cocktail" ge worpen naar het Spaanse consulaat-ge neraal in Genéve. Het vuur kon spoedig worden gedoofd. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor en de mate riële schade is gering. Met zwarte verf waren op muren leuzen geschilderd, zo als „lang leve de anarchie", „dood aan Franco" en „F.A.I." (Iberische Anar chistische Federatie). Volgens Radio-Peking hebben de afgelopen dagen ruim een miljoen men sen deelgenomen aan demonstraties in vijf Chinese steden, waarbij „het Ame rikaanse imperialisme" en de „Belgische kolonialisten" verantwoordelijk werden gesteld voor de moord op Loemoemba. Spaak heeft gisteren uit handen van president Kennedy de Amerikaanse vrijheidsmedaille gekregen voor zijn werk als secretaris van de NAVO. Aan wezig waren de ambassadeur en de mi litaire attaché's van de NAVO-landen. Spaak had tevoren een onderhoud met Kennedy gehad, waarover hij zich zeer tevreden verklaarde. In Rangoon hebben gisteren dui zenden Birmanen ruiten van de Ame rikaanse ambassade ingegooid. De de monstratie, die werd geleid door stu denten, was op touw gezet uit protest tegen de dood van Loemoemba en de beweerde Amerikaanse wapenleveranties aan Nationalistisch Chinese guerrillastrij ders in Birma. Een invasie van beren en vossen, die uit Zweden Noorwegen binnendrin gen en daar grote schade onder de schaapskudden aanrichten, is aanlei ding geweest tot het stellen van vragen in het Noorse parlement. Volgens de vraagsteller zouden sinds 1945 in een enkele provincie zeshonderd schapen verscheurd zijn. Deze gang van zaken zou een gevolg zyn van de strenge wet op de dierenbescherming in Zweden. In Zweden wordt echter gezegd dat de in vasie lang zo groot niet zou zyn als wordt beweerd. President Kennedy gaat voor mid den juni naar Canada, waar hy een ge meenschappelijke zitting van het parle ment in Ottawa zal toespreken. Het be zoek is op uitnodiging van premier Die- fenbaker, met wie Kennedy maandag in Washington besprekingen voerde. Dit is door het Witte Huis meegedeeld. Een in 1690 door Stradivarius ver vaardigde viool heeft gisteren op een veiling in Londen 6.090 pond (ongeveer 64.500 gulden» opgebracht. Een in 1659 door Amati gebouwde viool ging voor 1.890 pond (ongeveer 20.000 gulden) in andere handen over. De nieuwe Zweedse straaljager J-35 zal met de Amerikaanse „Hughes Fal- con"-raket worden uitgerust. Binnen kort zal Zweden deze raketten in licen tie gaan vervaardigen. De „Hughes Fal- con"-raket ,die twee meter lang is en honderd kilo weegt, wordt in nog geen enkel ander Europees land gebruikt. Bij Horse Cave in Kentucky is gis teravond een Amerikaanse straalbom menwerper B-47, verongelukt bij het tanken in de lucht. Drie leden van de bemanning zijn om het leven gekortien. Eén man wordt nog vermist. De naviga tor wist zich met behulp van zyn para chute te redden. De bommenwerper had geen kernwapens aan boord. Het 60.000 ton metende Ameri kaanse vliegdekschip Kitty Hawk, heeft gisteren voor het eerst zee gekozen. De Kitty Hawk, op een na het langste schip ter wereld, is 320 meter lang en 76 meter breed. Het is het eerste vliegdek schip dat uitgerust is met luchtdoel raketten. Het heeft. 250 miljoen dollar gekost en is het vijfde vliegdekschip van de Forestal-klasse. In Niah, Noordwest-Bomeo, is een hagedis van uiterst zeldzame soort ge vangen, de „Lanthonotus Bomeensis". Deze vangst is van groot wetenschap pelijk belang, omdat deze soort de „ont brekende schakel" vormt met de sau riërs, waaruit miljoenen jaren terug de eerste slangen voortkwamen. Tot dusver is slechts een zestal van deze hagedissen ontdekt, doch nog nooit werd er een levend gevangen. Bij de onder Oostduits beheer staande spoorwegen van Berlyn en om geving zullen in de toekomst uitsluitend „niet roken "-rij tuigen worden gebruikt. De directie ziet hierin een „niet onbe langrijke bijdrage voor een gezonde le venshouding der bevolking". Douglas Furber, de schrijver van meer dan duizend liedjes, waaronder het bekende „Lambeth Walk", is in Lon den in de ouderdom van 75 jaar over leden. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Re- geringsuitz. Ultz. v. d. middenstand: Eeh gesprek met drs. J. F. H. Wijsen, directeur generaal van de middenstand over Bre der assortiment ln de levensmiddelen winkels. 18.30 Lichte muz. 18.55 VARA- Varia en gram. 19.00 V. d. kind. 19.10 Ik hoor de roep, toespr. 19.20 Act. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Operafragm. 21.15 Schaduwen, hoorsp. 22.05 Sportpraatje. 22.10 Gram. 22.20 Zes tig jaar levenservaring, lezing. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Jazzmuz. m. comm. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.20 Lezingen. 18.35 Gram. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.15 Lijdensmeditatie. 20.45 Vocaal ens. 21.05 Vertolking ln discussie, muz. discussie. 21.50 Lichte muz. 22.15 Gram. 22.25 Wereldkampioensch. kunst rijden te Praag. 22.30 Nws. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Gram. 23.25 Platennws. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00 V. d. kind. 17.30-17.40 Jeugd Journ. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.30 Docu mentaire. 21.00 Lichte muz. 21.30 Forum. WOENSDAG Ambachtsschool: K. en O.-cursus auto techniek voor beginners olv. J. van Wijk. 7.30 uur nam. Geb. 1ste Binmenvestgracht 21 a. J. en E. jongerensoos (boven de 18 Jaar) 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Ver. tot Bevordering van de Welsprekendheid. 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 44: Leldse Jeugd- actie. Spr drs. W. Hoebink over cultuur ln de wereld van alle dag. 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Litteris Sacrum" „Bomen sterven 6taande". 8 uur nam. Zomerzorg: Ledenverg. Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Oegstgeest. (Pr. Beatrixlaan 55): P. v. dA. spr. drs. P. G. J. de Boer over: „Hulp aan onderontwikkelde gebieden". 8 uur nam. DONDERDAG Casino-theater: K. en O.-film „Pepote. kind van de straat" (besloten voorstelling) 2.30 uur nam. Gerecht 10: Soefl-beweging. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst. 8 uur nam. Lido-theaterK. en O.-film „Pepote, kind van de straat" (besloten voorstelling, ling). 2.30 uur nam. Oude Vest Tl. Zakenjublleum Kleer makerij Teljeur. 3.306 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Smlnk van Den Haag. 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Litteris Sacrum" „Bomen sterven staande". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O. R'dams Phllharm. Orkest o.l.v. Jean Martlnon. Solist R. A. Bohnke. 8 uur nam. Ulo-school Vrouwenkerkhof: Raad van bestuur Bouwbedrijf. Dia's en film over moderne Amerikaanse bouwwijze. 8 uur nam. VRIJDAG Gerecht 10: K. en O.-cursus Planten en Bloemen, olv. W. R. Oudshoorn. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Leidse Assuran tieclub. Spr. mr. K. Molenaar over Trans portverzekering. 8 uur nam. Lakenhal: Opening tentoonstelling werk van leden der groep „Atol". 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed olv. prof. dr. A. J. Rasker. M.m.v. Betty van woerden. 7.15-7.50 uur nam. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Cebuto-relsavond. 8 uur nam. Van Banchemhof (z.w.)Wethouder A. J. Jongeleen opent modelwoningen. 3 uur nam. Zomerzorg: Kynologenver. „Rijnland". Spr. dr. A. W. M. Brooymans over de voe ding van de hond. 8 uur nam. Zwartepad 32Bazaar Honk Leidse Volks huis. 7.3010.30 uur nam. W assenaar. Dorpscentrum achter- ial): ds. G. Lugtlgheid over: „Zijn wij nog getuigen van Jezus Christus" voor NCVB. 8 uur nam. ZATERDAG Den Burcht: Feestavond Leerllngenver. Kweekschool VO „Iduna". 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 1011 uur voorm. Bijbelstudie; 11 uur voorm. ds. H. K. la Rondelle van Delft. Schouwburg: Kon. Ver. Litteris Sacrum. ,3omen sterven staande". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond Har moniekapel „Werkmans Wilskracht". 8 u. nam. Stationsplein: Strandexcursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 1.45 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. Zwartepad 32Bazaar Honk Leidse Volks huls. 710 uur nam. ZONDAG Baptlstengem. (Oude Rijn 3): Evange lieverkondiging „De Poort". 7.30 uur nam. Gerecht 10: Eredienst Soefibeweging. Spr. M. Rooke. 11 uur voorm. Marekerk: Interkerkelijke Jeugdsamen- komst o.l.v. ds. D. H. Gijsbers. 7.30 uur nam. MAANDAG De Doelen: Leidse Amateurfotografen- vereniging. 8 uur nam. Doelenkazerne (kantine)Afscheid dhr. L. H. Bodde Bouman, hoofdinspecteur Inv. en Accijzen. 2 uur nam. Receptie vanaf 5 uur nam. Rapenburg 6: Feestverg. Tuintjesver. „Floralia". 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Lezing voor Ned. Ver. van Hulsvrouwen over: Het el". 2.30 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Stadszaal (foyer): M. J. Adrianl Engels over 100 Jaar sport. 8 uur nam. DINSDAG Restaurant Van der Heijden: Ontspan ningsavond Ver. „Ons Grunnegerlaand". 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing prof. Jos Mertens over: „Alba Fucens". 8 uur nam. Universiteit (filmzaal): Fllmstudiekrlng K. en O. „Het huis waarin ik woon". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: „Cives exposeren" (tot 28 februari). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2-4 u Zon- en feestdagen 2-4 u. BIOSCOPEN Trianon: "La verlté". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Mr. Carlton-Browne van Bui tenlandse Zaken". A.l. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. VOOR DONDERDAG 23 FEBRUARI Hilversum 1, 402 ni. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 11.45 Meester tussen oude meesters, ge sprek. 12.00 Orgel en hobo. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. meded. en beursber. 13.3P Lichte muz. 14.00 Zangrecital. 14.30 V. d. vrouw. 15.05 Act. 15.35 Gram. 16.00 Voordr. 16.15 Zang. 16.30 Metropole-ork 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Jazzmuz. 17.55 Wereldkam. kunst- rijden op de schaats te Praag. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 V. d. Jeugd. 18.30 Dansmuz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Gevar. progr. 9.00 Nws. 20.05 Radio fil- harm. ork. en sol. (I.d. pauze: 21.00- 21.15: Goochelen en goochelaars, gesprek) 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 11, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.04 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 1320 Platennws. 13.25 Pianospel. 13.40 Instr. kwint. NCRV: 14.00 Blaasork. 14.30 Omr. ork. en solist. 15.30 Oude muz. 16.00 Ver kenningen in de Bijbel. 16.20 Kamermuz. 16.50 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Muziekkorps. NCRV: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Ka mermuz. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.45 Periodieken para de. 21.55 Orgelconc. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Concoursmuz. 23.30 Voordr. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 De vro lijke vrouwtjes van Windsor, biyspel. I. d. pauze: Kunstprogr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Quiz. 14.40 Voor dracht. 15.00 Schoolradio. 16.00 Lichte muz. 16.45 Kritieken. 17.30 Interview. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Hoorsp. 21.30 Gram. 22.00 Lezing. 22.30 Cabaret. 23.00 Nws. en ber. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 006-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500, en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Lichte muz. 13.00 Popul. muz. 13.31 Propgr. v. d. arb. 14.00 Gevar. muz. 14.45 V. d. kleuters. 15.00 V. d vrouw 16.00 Gevar. muz 16.45 Muz. bij het werk. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Ulsl. races. 17.48 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Quiz. 21.00 Samenzang. 21.31 Brievenbeantw. 22.00 Ge var. progr. 22.31 Lichte muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Jazzmuz. 0.31 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Nuz. v. blaasinstrum. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 16.00 Ork. conc. 16.30 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.50 Amus. muz 19.00 Nws. 20.30 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.15 Gevar. muz. 23.15 Elektronische muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Operaconc. 14.05 Ka mermuz. 16.40 Kamermuz. 17.10 Gram. 17.15 Orgelrecital. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.25 Gram. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Amus. muz. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.20 V. d sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws 19.40 Gram. 1950 Literair progr. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 2215 Radio-Universiteit. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Gevar. muz. 12.30 Ham- mondorgelsp. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.13 Werken v. Belgische componisten. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.30 Pianorecital. 18.30 Jazz muz. 19.30 Nws. 20.30 Feulll. 21.00 Disco- parade. 22.55 Nws. Luxor: „Psycho". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Betaal of sterf". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: "East of Eden". 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 4.45, 7 en 9.15 uur. Voor de Jeugd zaterdag en zondag 2.30 uur „Trouwe kameraden". Donderdagcyclus „Moord in de Rue Morgue". Rex: „Meisjes van de Mambobar". 18 Jr. Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Het lokkende moe ras". Astra-theater Wassenaar - Vrijdag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur - maandag 8 uur „Naar het middelpunt der aarde". 14 Jaar. Dinsdag - woens dag - donderdag 8 uur „De herberg van het zesde geluk. A.l. Zondag en woens dag 2.30 uur „Vlaskop Smiley". A.l. Te Leiden is geopend Apotheek „Tot hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. BH geen gehoor b(J Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op doktersteleroon 22222. WEER RAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Ie a a. S Amsterdam onbewolkt o 5 6 2 0 Den Helder onbewolkt o 6 4 3 0 Ypenburg Vltssingen onbewolkt onbewolkt o 4 o 5 8 9 -0 2 0 0 Eelde onbewolkt ozo 4 4 1 0 De Bilt onbewolkt o 2 8 0 0 Twente onbewolkt w.stil 7 0 0 Eindhoven onbewolkt ono 8 10 1 0 Z.-Limburg onbewolkt o 5 11 0 0 Helsinki licht bew. wnw 7 6 -2 0 Stockholm mist w.stil 8 -5 0 Oslo mist w.stil 0 -6 0 Kopenhager motregen zo 4 2 1 0 Aberdeen geh. bew. Z 4 5 3 0 Londen geh. bew. n 2 5 4 0 Brussel onbewolkt ono 2 4 2 0 Luxemburg half bew. w.stil 3 -0 O Parijs mist n 2 3 0 0 Bordeaux mist o 1 9 1 0 Grenoble zwaar bew w.stil 11 4 X Nice regen n 6 6 7 8 Berlijn onbewolkt o 4 2 1 0 Frankfort onbewolkt no 2 2 -1 0 München zwaar bew. ozo 2 2 -3 0 Zürich mist w.stil 8 -2 0 Genéve zwaar bew ono 2 9 1 0 Locarno regen o 3 7 2 14 Wenen half bew. o 6 5 1 0 Innsbruck half bew. w 2 10 -2 0 Belgrado mist w.stil 0 Athene licht bew. nno 4 18 Rome half bew. ono 2 16 3 0 AJacclo half bew. ono 4 15 5 0 Madrid licht bew. w.stll 13 4 0 Mallorca half bew. W£til 13 6 0 Lissabon zwaar bew o 5 17 7 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2