Laatste Berichten EICHMANN noemt namen Raad van Warmond verkocht nu definitief Huys te Warmont „Proleus" stoomt op naar Holy Loch Milde kritiek landbouwbeleid WOENSDAG 22 FEBRUARI 1961 Vijftig Ambonezen naar Indonesië terug Zullen anderen volgen (Van onze Haagse correspondent) Vijftig Ambonese gezinnen zullen in de loop van april met een Frans of Italiaans schip van Nederland naar Djakarta reizen om zich daar, na ruim tien jaar verblijf in ons land, weer te vestigen. De gezinnen, ca. 300 personen omvattend, behoren allen tot de SAMI, een van de Ambonezen-groeperingen, die steeds voor repatriëring naar Indo nesië hebben geijverd, omdat zij de re- gering-Soekarno als hun eigen wettige regering beschouwen. Deze repatriëring van 300 Ambone zen berust op een onderhoud, dat de voorzitter van de SAMI, de heer S. Si- waletta, met president Soekarno in Rome heeft gehad. De Nederlandse re gering staat enigszins gereserveerd te gen de onderneming van de SAMI-Am- bonezen, maar heeft besloten zich niet langer tegen hun wens te verzetten. Op het ogenblik is men doende scheeps- ruimte voor het vervoer naar Djakarta te vinden. Aangezien de Ambonezen niet over inreisvisa beschikken, betaalt de Nederlandse regering ook bij voorbaat de prijs van de eventuele terugreis naar Nederland Dit heeft vanochtend tydens een persconferentie in Den Haag de commissaris voor de Ambonezenzorg, de heer A J. van Raalte, verklaard. Ook de heer S. Siwaletta toonde zich, ondanks het ontbreken van een schrif telijke bereidverklaring van de Indone sische regering tot opneming van deze Ambonezen, optimistisch. „Van onze eigen regering hebben wij geen ver klaring zwart op wit nodig", zo zei hij. De kosten van de overtocht naar In donesië komen ten laste van de Neder landse regering. Met de hele onderne ming, daarbij inbegrepen een verblijf in Djakarta en de reis naar de, nu nog onbekende plaats van bestemming, is volgens cle heer Van Raalte een bedrag van bijna een miljoen gulden gemoeid. De groep van de SAMI (Serikat Anak Maloekoe Indonesia), die dus weldra op eigen risico naar Djakarta vaart, is geruime tijd samengebracht in Medem- blik en omgeving. Een groot aantal der mannen is te Hoorn tot schilder opge leid en o.a. in de bouwnijverheid in Amsterdam werkzaam geweest. Indien dit experiment slaagt waarvan de Nederlandse regering nog zo zeker niet is zullen ongetwijfeld andere groepen volgen. In totaal willen zes kleine Ambonezen-organisaties terug. Een daarvan, de PPS (Partai Pantja Sila), eveneens ca 50 gezinnen omvattend, heeftdaarvoor al een aan vraag ingediend. In totaal zijn er 300 gezinnen (ca. 1500 gezinsleden), die te rugkeer naar Indonesië verlangen. SLOTUITKERINGEN MELKPRIJSJAAR 1959—60 De veehouders zullen voor de in het melkprijsjaar november 1959november 1960 afgeleverde melk nog een uitke ring uit het Zuivelfonds ontvangen van 52 cent per 100 kg. melk plus 15 cent per kg. vet. Het bestuur van het Pro- duktschap voor Zuivel heeft hiertoe gis termorgen besloten. Bovendien kunnen zij, volgens berekening van het Pro- duktschap, van de overheid nog een uitkering uit het Landbouwegalisatie- fonds verwachten van 43 cent per 100 kg. melk plus 10 cent per kg. vet. Het gaat hier om de eindafrekening over dit melkprijsjaar; in de loop van dat jaar fcijn uit beide fondsen al voorschotten uitgekeerd. OEGSTGEEST Twee gewonden bij auto-ongeluk Gistermiddag omstreeks half drie heeft op de Haarlemmerstraatweg ter hoogte van het Groene Kerkje in Oegstgeest een aanrijding plaats gehad tussen een personenauto en een bus van de NZHTM De bestuurster van de personenwagen, een 39-jarige inwoonster van Oegstgeest liep een gebroken pols en een hersen schudding op. Een andere inzittende, een dame uit Leiden moest met een bekken fractuur in het Academisch Ziekenhuis worden opgenomen. De auto botste in de bocht frontaal tegen de bus op. De per senauto werd zwaar, de bus licht be schadigd. VOORSCHOTEN Raad vergadert vrijdag De gemeenteraad van Voorschoten vergadert vrijdagavond 24 februari om 8 uur. De voornaamste agendapunten zijn: voorstel tot wijziging algemeen ambtenarenreglement i.v.m. invoering werkclassificatie en prestatiebeloning verstrekken van voorschotten aan bij zondere kleuterscholen; subsdiëring kraamcentra; uitbreiding en verbetering Kimshoeve; bouw van een dependance van het Gezondheidscentrum en 20 wo ningwetwoningen; huisvesting R.-K. Verkennersgroepenbeschikbaarstellen van een krediet voor aanschaffing meu bilair, spelmateriaal, enz. voor de open bare kleuterschool; ruiling van grond met de heer B. J. van Santen; verkoop bouwterrein in Adegeest aan Bouwbu reau Brandwijk te Leidschendam en de heer Th. W. M. Sluijs te Voorschoten; wijziging uitkeringsverordening; ver koop bouwterrein in Adegeest aan de heer E. W. A. Hartogs; verkoop bouw terrein aan de Prof. Asserlaan aan de heer J. de Graaff; verkoop bouwterrein aan Stikvoort's Bouwbureau en aan de Gebrs. G. en P. Niersman in Vlietwyk II; aangaan van een vaste geldlening ad. f750.000. WARMOND Herv. vrouwengroep hield jaarvergadering De Hervormde Vrouwengroep „Stille Kracht" hield haar 15e jaarvergadering. Mevrouw Boonstra sprak een welkomst woord tot alle aanwezigen, onder wie ook mevrouw Zandvliet, uit Utrecht, was, de oud-presidente. Hierna werd het geba renspel „Eva en de appel" opgevoerd. Later op de avond waren er enkele aar dige attracties. Ds. Boonstra sloot deze gezellige bijeenkomst. Samen tarieven bepalen voor ziekenhuizen (Van onze Haagse correspondent) De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft een schrijven ge richt aan de ziekenhuisorganisaties en de ziekenfondsen, waarin hij zegt te verwachten dat deze een regeling zullen treffen ter oplossing van de tussen hen bestaande problemen inzake de prijs vaststelling voor verpleging en verzor ging van patiënten in de derdeklasse. Dit in verband met het aflopen van de prijsbeheersing op deze tarieven on der de nieuwe prijzenwet. De ziekenhui zen hebben altijd elke inmenging van de fondsen in de vaststelling der derde klasse tarieven afgewezen (de andere klasse-tarieven waren reeds vrij). De minister stelt thans echter een rege- rings-regeling in het vooruitzicht, in dien de partijen niet tot een akkoord komen. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 22 februari Kaasmarkt: Aanvoer 4 partijen. Notering: 2.00-2.08. Handel flauw. Vijf gewonden bij botsing Afsluitdijk Inwoner van Bodegraven mankeerde niets (Van onze correspondent) Ten gevolge van een inhaalmanoeuvre is gisteren tegen de avond op de Af sluitdijk een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij vijf mensen ernstig werden ge wond. Zij zijn overgebracht naar een ziekenhuis in Den Helder, drie van hen zijn levensgevaarlijk gewond. Het ongeval gebeurde in de onmiddel lijke nabijheid van het monument, waar de automobilist E. J. Denissen uit Bo degraven een andere auto wilde pas seren. Toen plotseling voor hem in de dichte mist een vrachtauto opdoemde, wilde de heer Denissen weer terugkeren naar de rechter weghelft. Maar daarbij ramde hij de wagen die hij wilde in halen. Met een snelheid van ongeveer 80 km trof hij die auto in de flank. De ge ramde wagen kantelde, vloog door de afrastering langs de dyk, sloeg daarna vijfmaal over de kop en bleef tegen het taluud van de dijkverhoging totaal ver nield liggen. De vijf inzittenden werden uit de auto geslingerd. Mevrouw A. Zandhuizen uit Hoorn liep de minste verwondingen op. Haar vijfjarig dochtertje werd het zwaarst ge troffen. De bestuurder, de heer A. van der Beyl uit Apeldoorn, werd evenals zijn 13-jarig zoontje levensgevaarlijk ge wond. Zijn 18-jarige zoon liep lichte ver wondingen op. De heer Denissen had geen enkele schram. GEHEIME STUKKEN HOGE VELUWE EN R.T.C. De regering is bereid de stukken, die tijdens de verschillende Nederlands-In donesische conferenties in de periode 1945-1949 tussen de onderhandelaars zijn gewisseld, voor belangstellenden toegan kelijk te stellen. De regering heeft op dracht gegeven hiertoe de nodige voor bereidingen te treffen. Dit heeft de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay medegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid J. Algra (AR). De heer Algra had o.m. de vraag ge steld of het waar is dat de in Nederland vrijwel volstrekt geheim gehouden stuk ken over de conferentie op de Hoge Ve- luwe en die betreffende de Ronde-Tafel- Conferentie elders toegankelijk en ter beschikking zijn, zodat zij een basis vor men voor historische en politieke publi- katies. Hierop heeft de minister-president ge antwoord dat uit een in 1958 in de V.S. verschenen proefschrift is gebleken, dat de notulen van de besprekingen tussen de Nederlandse en Indonesische delega ties, die in 1946 op de Hoge Veluwe bij eenkwamen, in een der Amerikaanse universiteitsbibliotheken voor belang stellenden ter inzage beschikbaar zijn. Of dit ook het geval is ten aanzien van bij andere conferenties gewisselde stukken, is de regering niet bekend. Perry Como vrijdag op t.v. Ten gevolge van het afgelasten van de strijd om de wereldkampioenschap pen kunstrijden te Praag en het verval len van de desbetreffende reportages is het op vrijdagavond door de A.V.R.O. te verzorgen televisieprogramma in grijpend gewijzigd. Van 20.30 tot 20.45 uur bespreekt mr. G. B. J. Hiltermann de toestand in de wereld. Na de uitzending van de ac tualiteitenrubriek „Flits" ontvangt de Amerikaanse zanger Perry Come tot 22.00 uur weer enkele gasten in een programma, dat wordt uitgezonden in samenwerking met de N.B.C. OVEREENSTEMMING IN OVERLEG AMBTENAREN In de vergadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken werd overeenstem ming bereikt over: Een ontwerp tot instelling van een bijstandskorps voor Ned. Nieuw-Guinea. De in het politie-overleg behandelde verbetering van de politiesalarissen in gaande 1 oktober 1960 en een ontwerp besluit tot wijziging van de politie- ambtenarenreglementen, o.a. betrekking hebbende op de werktijden en de daar aan gekoppelde overwerkregehng. Een bijzondere voorziening ex artikel 6 van het bezoldigingsbesluit burgerlijke Rijksambtenaren tot nadere regeling van de gemeenteclassificatie voor het onder wijzend personeel in bepaalde onder delen van de gemeenten Zwammerdam en Beverwijk. Nachtwakers verdienen extra bescherming De procureur-generaal mr. A. S. de Muinck Keizer bij het gerechtshof te Amsterdam is van mening dat nacht wakers en andere mensen die een ge vaarvolle taak vervullen extra bescher ming van politie en justitie verdienen. „Het gebeurt de laatste tijd meermalen dat geweld wordt gebruikt tegen men sen die hun plicht doen. Daar moet krachtig tegen worden opgetreden", zei hij, waarna mr. de Muinck Keizer te gen een 24-jarige Hilversumse tegelzet ter bevestiging eiste van het recht- bankvonnis: 2% jaar gevangenisstraf met aftrek wegens enkele diefstallen, waarvan een met geweldpleging. De jodenvervolger, Adolf Eichmann, heeft de namen van een aantal mensen genoemd, die „betrokken zouden zyn geweest bij de vernietiging van de joden in Europa", zo heeft een van Eichmanns verdedigers gisteren in Haifa verklaard. Enige van deze mensen leven nog. De openbare aanklager in het proces tegen Eichmann heeft de verdediging inmiddels bewijsmateriaal overhandigd, dat 1500 documenten omvat. De verde digers hebben Eichmann elke dag, be halve zaterdags, bezocht. Hij wordt op het ogenblik in beslag genomen door abstracte problemen, zoals bijvoorbeeld het. transcendentalisme, zo heeft de ver dediging meegedeeld De leider van het documentatiecen trum ter opheldering van nazi-misda den in Haifa, Toeviah Friedmann, heeft de Frankforter openbare aanklager, Heinrich Wolff, een lijst doen toekomen met de namen en gegevens van meer dan vijftig Gestapo-beambten, die zich in achttien landen aan vervolging van joden hebben schuldig gemaakt. Dit zou kunnen dienen bij de naspeuringen naar helpers van Adolf Eichmann. Friedmann stelt voor een beloning uit te loven voor het opsporen van de op perste Gestapo-leider Heinrich Müller en Hitiers plaatsvervanger Martin Bor- mann, zoals dat ook met succes ten aanzien van Novak en Bar is geschied. De Oostberlijnse aanklager Kaul heeft maandag een uur lang met de Israëli sche minister van Justitie Rosen ge sproken. Hij zei belangrijke documenten voor het proces-Eichmann te hebben aangeboden, benevens stukken over de huidige rol van voormalige nazi's in West-Duitsland. Ten aanzien van het laatste noemde hij de namen van staats secretaris Globke (die onlangs juist of ficieel zijn spijt heeft betuigd over zijn houding in de tweede wereldoorlog) en de chef van de straf politie in Düssel- dorf, dr. Wehner. Kaul^ei, dat hij zelf jood was en van 1933 tot 1937 in een concentratiekamp gezien had. Kaul wil donderdag naar Duitsland terug vliegen. Bourguiba weldra bij de Gaulle Vóór het einde van de week zal offi cieel het tijdstip en de plaats van sa menkomst van de ontmoeting van De Gaulle en Bourguiba worden bekendge maakt. De bijeenkomst zou in Ram- bouillet worden gehot^den. Mohammed Masmoudi, de Tune sische minister van Voorlichting, heeft gisteren van gedachten gewisseld met president De Gaulle en de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville. President Bourguiba, die in Zürich een medische behandeling on dergaat voor een keelkwaal, liet hij te lefonisch weten, dat hij zeer optimis tisch was over een spoedig tot stand komen van een ontmoeting tussen de staatshoofden van Frankrijk en Tune sië. Medezeggingschap blijft bestaan Onder voorzitterschap van burgemees ter jhr. mr. L. M. E. von Fisenne kwam de voltallige raad van Warmond in spoedeisende vergadering bijeen. De fi nanciële commissie had op het voorstel geen op- of aanmerkingen. De heer Van Vliet (KVP) zei, dat de raad altijd met een angstig hart had gekeken naar de last die door de aankoop van het Huys tc Warmont op de gemeente zou komen te rusten en sprak zijn tevredenheid uit over deze oplossing, hoewel hij het ver loop van de zaak in de laatste paar da gen wel wat bevreemdend vond. Bij beschouwing van de financiële af wikkeling miste hij een vergoeding van het door de gemeente geleden rentever lies. Andere moeilijkheid Een andere moeilijkheid zag hij op het gebied van het woonruimte-vraagstuk. Immers, mocht de provincie een an dere bestemming aan het huis gaan ge ven en de huidige bewoners dus gedwon gen worden heen te gaan, dan is er de mogelijkheid, dat deze bewoners toege voegd moeten worden aan de lijst van woningzoekenden van de gemeente. Hij zou in dat geval gaarne zien, dat de pro vincie voor huisvesting van deze be woners zorgt. Morele rechten In de voorbesprekingen destijds, aldus de heer Van Vliet, is er steeds gesteld dat Warmond wel enige medezegging schap zou behouden in de exploitatie van het bos. Nu het gehele object aan de provincie komt is hjj bang dat dit ge heel verloren zal gaan. Toch heeft War mond z.i. morele rechten hierop. De heer Groenedijk (KVP) wilde graag een vraagteken zetten achter de prijs in het besluit. Volgens hem staat er, dat de provincie het huis gaat kopen voor f 100.000 en wordt er volgens hem niet over kostenvergoeding gesproken. Aan de voorwaarden Van het besluit had de provincie nog een clausule moeten toe voegen in de geest van „er zou nog van alles kunnen gebeuren". Spreker vroeg zich daarom af, of de provincie hiermee ergens op doelde. In zijn beantwoording zei de voorzit ter, dat de provincie dienaangaande met nadruk had gesteld nergens op te doe len, maar dat dit zuiver als formaliteit was opgenomen. Betreffende de prijs deelde hij mee, dat hierin de kostenver goeding was begrepen. Commissie van beheer Voor het bos zal een commissie van be heer worden benoemd, waarin het ge meentebestuur van Warmond zitting heeft, zodat de medezeggingschap zeker zal blijven bestaan. Over het woning probleem dat eventueel zou kunnen ont staan werd men het niet eens. Men be sloot dit punt voor te leggen aan de provincie. Nadat alle sprekers tot tevredenheid waren beantwoord, werd het voorstel met algemene stemmen aangenomen en is de (door)verkoop .an het Huys te Warmont aan de Stichting Zuid Hollands Land schap een feit. Assuradeur uit Breda aangehouden Aandelenpakket van f 25.000 a f 30.000 ontvreemd Op verzoek van de Leidse recherche is te Breda aangehouden een aldaar woonachtige 56-jarige assuradeur, die ervan wordt verdacht het vorige jaar ten nadele van een Leidse bankinstel ling een aandelenpakket ter waarde van f25 30.000 te hebben ontvreemd. De „Proteus", het moederschip voor Amerikaanse met Polarisraketten uit geruste duikboten, is gisteren naar Schotland vertrokken, waar het schip in Holy Loch zal worden gestationeerd. De VS en Engeland hebben vorig jaar een daartoe strekkend akkoord geslo ten. De datum waarop het schip in Schotland zal aankomen, wordt geheim gehouden. In Groot-Brittannië bestaat veel verzet tegen de komst van de „Proteus". Eerder hadden berichten dat het ver trek, dat aanvankelijk op zondagavond was bepaald, was uitgesteld, geleid tot speculaties dat de Amerikaanse regering zich nog eens over het Schotse plan zou beraden. De woordvoerder van het State Department (minister van Bui tenlandse Zaken) noemde echter de ge ruchten, dat de VS wellicht het plan zouden opgeven, volkomen ongegrond. De „Proteus", die 930 man aan boord heeft, zal duikboten die in het Atlan tische gebied opereren van nieuwe Po- larisrakketen moeten voorzien. Bouwvakarbeiders naar Duitsland De stroom groeit (Van onze correspondent) Aannemers en personeel worden naar Duitsland gelokt. De trek van Limburgse arbeiders naar Duitsland neemt steeds ernstiger vormen aan. Vooral Noord- Limburg heeft onder de enorme zuig kracht die West-Duitsland uitoefent zwaar te lijden. By duizenden gaan de arbeiders uit de steenfabrieken en ook de bouwvakarbeiders de grens over waar zij veel hogere lonen kunnen verdienen. In de bouwwereld gaat men in Duits land nu al zo ver, dat men probeert aannemers en hun personeel aan te trekken, voor aldaar uit te voeren wer ken. De benodigde materialen worden hun in Duitsland ter beschikking ge steld. Het gevolg is dat men in Noord- Limburg, waar volop werk is, geen per soneel heeft om het uit te voeren. Voor al de kleinere bouwwerken hebben hier onder te lijden. De interesse van de ar beiders gaat uiteraard in eerste instan tie uit naar grotere werken waar meer te verdienen is. In Eerste Kamer Het debat in de Eerste Kamer over de begroting van Landbouw en Visserij, dat gisteren werd gehouden, had een heel wat rustiger verloop dan op het einde van het vorig jaar in de Tweede Kamer het geval is geweest. Er werden ook nog wel kritische geluiden gehoord, zoals in zake de garantieprijs voor melk en de landbouwintegratie in de Europese ge meenschappen, maar erg moeilijk is het minister Marijnen niet gemaakt. Vooral over het garantieprijsbeleid bleken de meningen nu niet veel meer uiteen te lopen. Men toonde zich niet helemaal tevreden, ook niet wat de uitgangspun ten betreft, maar de kritiek was op dit stuk van zaken toch heel wat milder dan destijds in de Tweede Kamer. De be windsman moet volgende week antwoor den. In de avondvergadering heeft de Senaat zich na een kort debat verenigd met het begrotingshoofdstuk nationale schuld en met het wetsontwerp tot ver betering van de financiële positie van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en van het Spoorwegpensioenfonds. Laotiaanse rebellen verwerpen voorstel Prins Soephanoevong, de leider der communistisch-gezinde Laotiaanse op standelingen van de Pathet Lao, heeft de voorstellen verworpen, die Koning Savang Vatthana zondag j.l. heeft ge daan. Het voornaamste voorstel was het denkbeeld om Birma, Cambodja en Ma- lakka uit te nodigen een commissie te vormen en naar Laos te zenden, die zich er aldaar van zou moeten overtui gen dat Laos „geen enkel land bedreigt en alleen met rust wil worden gelaten". „Het voorstel van de koning" aldus Prins Soephanoevong. „is bedoeld als een hinderpaal voor het bijeen roepen van een algemene conferentie over Laos of het uitschrijven van een veertienlan- denbijeenkomst, zoals die door Prins Sihanoek van Cambodja is voorgesteld. De koning staat geheel onder invloed van de (rechtse) rebellen. Al zijn be sluiten en uitspraken zijn onder druk van deze opstandelingen tot stand ge komen. Het volk van Laos acht ze daar om van nul en gener waarde", aldus de leider der communistisch-gezinde Pa thet Lao, Prins Soephanoevong. Gedrang in Tokio. Op de spitsuren pleegt er op de sta tions in Tokio zo'n enorm gedrang te ontstaan, dat vele mensen hun schoe nen kwijtraken. Op een van de grote ondergrondse stations kan men nu san dalen krijgen wanneer men zijn schoe nen verliest! Dagelijks worden er hon derden knopen gevonden en sommige bladen beweren dat er elke dag 100 treinruiten sneuvelen. Men schat dat er dagelijks vier miljoen mensen met de trein naar het centrum van Tokio gaan om daar te werken of naar school te gaan. Van de zijde van de spoorwegen meent men dat de vervoerscapaciteit in de win termaanden door de dikke winterkleding met rond 20 procent vermindert. STADSNIEUWS Oudervereniging Leidse Buitenschool Gisteravond vond de jaarvergadering van de Oudervereniging van de Leidse Buitenschool plaats. In verband met ziekte van de voorzitter, de heer W. van Steenbergen, stond de vergadering on der leiding van de heer A. Weeda, die de beste wensen uitsprak voor een spoe dig herstel van de voorzitter. De jaarverslagen ontlokten geen com mentaar en werden dan ook goedge keurd. Voorzitter. 2de secretaris en pen- ningmeesteresse werden bij acclamatie herkozen, terwijl de dames De Vos en Wetselaar en de heer Postma tot leden van de kascommissie werden benoemd. Na afhandeling van de huishoude lijke zaken hield de heer Wetselaar aan de hand van kleurendia's een interes sante lezing over de Hortus. MODELWONINGEN VAN BANCHEMHOF. De wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen, zal vrijdag middag om drie uur twee modelwonin gen in het Van Banchemhof. de perce len 15 en 19. in Lelden zuidwest ope nen. De inrichting en volledige aankle ding van dit tweetal woningen is tot stand gekomen in samenwerking met zeven firma's en de stichting Propa ganda Woninginrichting. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het doet. ex. Nederlands Recht ds heer F. B. Durksz te Hengelo (O.). Ramp-vliegtuig vertoonde eerder al mankementen (Van onze Brusselse correspondent) De commissie van onderzoek naar de oorzaken van de ramp met de Boeing van de Sabena, waarbij verleden week-73 passagiers, leden van de bemanning en een landbouwer die onder het neerge storte toestel terechtkwam, het leven verloren, heeft twee nieuwe feiten be kend gemaakt. Zy zouden kunnen doen vermoeden dat de oorzaak van deze grootste luchtramp in de Belgische his torie in een technisch defect kan wor den gezocht, al zal men zich uiteraard voor overhaaste conclusies moeten hoe den. Het is namelyk gebleken dat het toe stel drie dagen voor het ongeluk op het vliegveld van Brussel technische moei lijkheden heeft gehad; het is toen met bjjna een*uur vertraging vertrokken met bestemming Leopoldstad. Het was zondag 12 februari en de Boeing stond reeds gereed voor vertrek toen de piloot plotseling het toestel ver liet en zich met de technische dienst van de luchthaven in verbinding stelde. Acht mannen van die dienst hebben het toe stel toen onderzocht. Volgens getuigen zou het daarna zijn vertrokken, doch na enige minuten vliegen zijn teruggekeerd. Vervolgens zou het definitief zijn opge stegen. Het keerde terug van Leopold stad naar Brussel, vertrok van Brussel naar New York en steeg daar dinsdag avond op voor de retourvlucht, die zo rampzalig zou eindigen. Het tweede feit is dat verscheidene getuigen hebben verklaard dat zij, toen het vliegtuig in moeilijkheden verkeer de. een stuk metaal of een deel van een apparaat naar beneden zagen vallen. Tot op een afstand van vier kilometer zou men dat hebben opgemerkt. Na de ramp heeft een helikopter urenlang rondge vlogen om dat gevallen onderdeel te zoeken, doch zonder resultaat. VOOR SLACHTOFFERS BRAND Tijdens de middagpauze heeft het per soneel van de HCW en de NEM beslo ten een belangrijk bedrag uit het So ciaal Werkliedenfonds af te staan voor de slachtoffers van de brand aan de Hooigracht. Internationals lager, behalve Aku Amsterdam, 22 februari Het was by de opening vanmiddag een wat rommelige stemming voor de internationale waarden. Unilevers, die gedurende de niet-officiële ochtendhan- del steeds gevraagd in de markt hadden gelegen waardoor een hoogste koers van 907 uit de bus kwam, openden op de of ficiële beurs op 896. Dit was weliswaar slechts een half puntje onder de slot- koers van gisteren doch elf punten be neden de hoogste koers van de ochtend- handel. Voor dit grillige koersverloop had de beurs geen verklaring. Wel was Londen iets luier hetgeen meestal van invloed is op de tendentie voor Unilever, doch daar stond tegenover dat de arbi trage voor Amerikaanse rekening de margarinewaarden uit de markt nam op 895 en 896. Zoals gemeld maakt het Uni.eversconcern morgen de voorlopige cijfers over 1960 bekend. De belang stelling die beginbeurs voor de Unile vers aanwez was, smolt, gedurende het verdere beursverloop, weg als sneeuw voor de zon. Het omgekeerde was het geval in de AKU-hoek. Na een aanvan- kelyk zeer kalm begin op 5434 steeg de koers van de rayonaandelen tot 546 bij toenemende l.andel. De voorgaande slot- koers voor deze stukken was 53214. De koersstyging was hoofdzakelyk het ge volg van lokale speculatieve aankopen. Philips moest zich met een koersverlies van circa 12 punten op 1216 tevreden stellen. Dit fonds miste kennehjk de steun van Amerikaanse kooporders. Hoogovens konden zich gedurende het eerste beurs- halfuur op 906, plus een punt, zeer goed handhaven. Later op de middag ging de koerswinst verloren by een prijs op 904. Kon. Olie daalde circa f 1,70 by een notering op f 142,30 als gevolg van de zwakke houding voor dit fonds gisteren in Wall Street. De handel voor de hoofd fondsen werd op het Damrak sterk af geremd door het feit, dat Wall Street vandaag, wegens Washington's Birthday, gesloten blyft. De stemming op de West - duitse beurzen was wederom vast voor de chemische waarden. Voor Scheepvaartaandelen bestond nog behooriyke belangstelling. De meeste fondsen trokken zich van de ongeani meerde stemming voor de hoofdfondsen heel weinig aan. Scheepvaartunies byv. werden een punt hoger op 17914 ver handeld. Kon. Boot, aanvankelyk ander halve punt lager op 240, haalde dit ver lies later niet alleen geheel in, doch kwam daar zelfs nog een punt bovenuit by een notering op 24214. Ook Van Nievelt kon zich verbeteren. In de cul tuursector zetten Amsterdam Rubbers het herstel van de beide voorgaande dagen voort. De li werd onveranderd op f 174 geadviseerd. In de Staatsfondsen- hoek begint het aanbod voor de nieuw ste 41/4% Staatslening op te drogen. Deze lening lag op 100 3/8 vast in de markt. De stemming voor de overige Staatsfondsen was merendeels aan de vaste kant. WISSELKOERSEN Amsterdam, 22 februari Londen 10.6034—10.61.%; New York 3.79,16—3.79AMontreal 3.83 A—3 83»; Parys 77.364—77.414; Brussel 7.584— 7.59; Frankfort 90.86—90.91; Stockholm 73.294—73.344; Zürich 87.624 —87.67^. Milaan 60.894—60.944Kopenhagen 54824—54.874; Oslo 52.984—53.034; Wenen 14.55—14.56; Lissabon 13.18%— 13.20%. BEURS VAN AMSTERDAM Woensdag 22 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. "58 44 101» 101% Ned. '59 4% 101A 101% Ned. '60-1 44 101A 101% Ned. '60 II 44 101A 101% Ned. '59 4% 100A 100» Ned. '53 3% 96» 97% Grootboek obi. 34 81B Ned. '47 3 4 (3) 9411 9411 Ned. "51 34 97% 97* B Ned. "53 (34) 95 95% B Ned. '56 34 9411 95% B Ned. '48 3% 91% 914 Ned. bel. cert. 3% 91A 89 Ned. '50 3% 91 914 Ned. '54 3% 91 914 GB Ned. *55 I 3% 91 914 Ned. '55-H 3% 92% 93% B Ned. *37 3 92% 93 B Ned. grtbk obi. '46-3 93 934 Ned. doll. In. '47 3 91 91A Ned. Inv. cert. 3 99» 99» Ned. 62-64 3 100A 100A Indië *37 3 99% 994 Indië *37 A 3 954 95 Ned. won bJ '57 6 110% 110% Ned. won.bi '58 44 101 101A ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 384GB 40 Nat. Handelsbank Ned. Handelmy341% 341% Amst. Rubber 126% 128 H.VA1404 139% Senembah535 527 A.K.U5424 545 Berkel's Patent (v.) 370 GB 370L Calvé Delft cert. 875 875 Dell My.en (Ver.) 174.10 172.70 Kon. Pap - Gelder 358 4GB 3594GB Hoogovens eert905 902 Müller en Co. NB. 535 GB 547% Ned. Kabelfabr685 GB 689 Philips 12284 1215 Philips pref3804 328% Unilever 896 4 892% Wilton Feyenoord 280 285 Bill ton 2de r461 462GB Dordtse Olie gew. 657% 6534 Kon Olie (f. 20.—145.50 142.10 Idem (50 f.20.—) 144 142 50 HoU. Amer iyn 165% 1647's Java China Paket 1824 184% C.LM. 102 102.40 Kon Ned Stmv My 241 4 241% Kon Paket My 161 160 Stoomvaart Mij Ned 202 203% Nievelt Goudr eert 175% 177% v Ommeren eert 3454 346 Kot Rott Lloyd 174% 176 Ned Sc heep v Unie 178% 1794 NIET-ACTIEVE OW» 'GATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (34) 3 964 97 Idem '48 (34) 964 97 R'dam "62-1 (44) 1004 B 1004 ld ld "37 I-n (34 96 964 Z.-Holland '56 (4%) 100 koers v. heder Vorige Slotkoer 105% 100A 178 134% 92% 105% 1794 134% 106 1064 87% 874 85 854 94 94 93% 93% 81% 82 83 L 83 L 92% 92% 934 914 934 B 96 102» 1014 98» 9811 102% 102% Bank N.G. *58 (5%) id. N.WJ3. *52 (4%) BVG rspbr f.500 BVG rspbr. *52 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 Premieleningen A'dam *53 3 A'dam *51 I 24 A'dam '56 I 24 A'dam '56 II 24 A'dam '56 EO 24 Eindhoven *54 24 Enschede '54 24 Den Haag *52 I 24 Idem n 24 R'dam *52 I 24 Idem n 24 Idem *57 24 Utrecht '52 24 Z.-Holl 1957 24 Zuid-Holland '59 24 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 251 251.50 Amst. Bank380 3794 HB.U. eert2184 2184 Rott Bank 335 4 335 Twentsche Bank 371 371 Industrie Ondernemingen Albert Heyn424 420 Borsumy40 42 Electrolasmy376 Kon. Ned. Grofsm. 218 220 HoU. Constructie 557 1_ Ing. bur. v. Bouwnyv. 265 272 Internatio 179 iso Int. Kunststof! Ind. 67 68% v. Kempen en Begeer 130 130 Leidse Wolspinnerij 554 555 Rott. Droogdok My 546 545 Sikkens Groep 920 925 Ver. Touwf abrieken 372 Walvisvaart 109% 110 Weralnk's detonmy 176 178 Van wyk en Heringa 149% 147 Zaalberg 1294 130 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 234 23^ Intern Nickel 65 63 Anaconda 52% 53^ Betnienem Steel 45% 45% Cities Service 54 53 General Motors 43 4 43'* Kennecott 86% 86% Republic Steel 59% 59 Shell OU 85 85 Union Pacific 32% 31A Un. States Steel 85 A 84

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11