TURKSTRA CASINO V.N. - troepen kregen opdracht een burgeroorlog in Kongo te voorkomen Vandaag wordt bezoek van Bourguiba geregeld vraag uw bakker nü WEERBERICHT Executie van Loemoemhistische leiders verzwakt de kansen van regering-Ilêo in Leopoldstad Franse maatregelen om rebellen- regering mild te stemmen? 4% loontoeslag voor grafische bedrijven (9i/c/ Qföè leuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 21 FEBRUARI 1961 No. 30286 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. vao Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal: f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Besluiten van de Veiligheidsraad In Zuid-Kasai (Kongo) zijn zes Loemoembistische leiders terecht gesteld, nadat zij waren veroordeeld door een tribunaal van Baloeba- hoofden. De V.N.-vertegenwoordiger in Kongo, Dajal, had van de minister van Justitie van de mijnstaat Zuid-Kasai, Kabeya, vernomen, dat alle oorlogsmisdaden met de dood worden gestraft. Kabeya her innerd aan de tienduizenden Baloeba's, die in Bakwanga zijn vermoord, aan de Baloeba's, die onlangs in Stanleystad en Boekavoe zijn gearres teerd en gemarteld en aan de dertig Baloeba's, die in de omgeving van Loeëna door rebellen uit een trein zijn gehaald en meegenomen. Toen secretaris-generaal Hammarskjöld gisterochtend de Veilig heidsraad van bovengenoemde executies in kennis stelde, had dit ter stond grote invloed op de gang van zaken in de Raad, aldus bericht onze Amerikaanse correspondent. Vorige week deed zich de mogelijk heid voor, dat de regering van Iléo in Leopoldstad onder auspiciën van de Verenigde Naties de kern zou worden van een nieuw en versterkt regime in Kongo. Na het bekend worden van de terechtstelling waren deze kansen aanzienlijk gedaald. Voor de Sovjet-Unie was de nieuwe wending een politieke buitenkans. Russische zet tegen Hammarskjöld van de hand gewezen Onze Amerikaanse correspondent meldt verder: De VAR, Ceylon en Liberia vroegen in de middagvergadering voorrang voor een korte resolutie, die een krachtige veroordeling uitsprak over deze „poli tieke moorden". Op de Verenigde Na ties wordt een beroep gedaan om zo nodig met geweld herhaling van derge lijke wandaden te voorkomen. Naast deze resolutie werd ook de oude reso lutie door Ceylon, Liberia en de Verenig de Arabische Republiek gehandhaafd. In die resolutie wordt secretaris-gene raal Hammarskjöld niet met name ge noemd en wordt in het midden gelaten wie in Kongo regeert. In de nacht van maandag op dinsdag werd deze reso lutie aangenomen, waarbij het V.N.-le- ger opdracht krijgt een burgeroorlog te voorkomen, zo nodig zelfs met geweld. De resolutie werd aangenomen met ne gen stemmen voor en twee onthoudin gen, namelyk van Frankrijk en van de Sovjet-Unie, twee staten, die het overi gens absoluut niet met elkaar eens zijn. De resolutie eist verder het terug trekken van de Belgen, bijeenroeping van het parlement, alsmede de reor ganisatie van het leger: drie dingen die gemakkelijker in een resolutie zijn gezet dan verwerkelijkt! Een groot deel van deze resolutie is daarom ook rijke lijk irreëel. De Sovj etrussische-resolutie, die be oogde de arrestatie van Tsjombe en Moboetoe, het aftreden van Hammars kjöld en de terugtrekking van het V.N.- leger na een maand, werd verworpen met acht stemmen tegen alleen de Sov jet-Unie stemmen voor, Ceylon en de Verenigde Arabische Republiek onthiel den zich. Katangese troepen rukken plunderend noordwaarts op Dajal, de speciale vertegenwoordiger der Ver. Naties in Kongo, heeft gis teravond gerapporteerd, dat in Noord Katanga de dorpen van de Baloeba- stam worden platgebrand, terwyl de bevolking op de vlucht slaat voor de oprukkende Katangese troepen. Dajal verklaarde in zyn verslag, dat het op 11 februari door president Tsjombe van Katanga begonnen offensief „de onder werping van het gehele door de Ba- loemba-stam bevolkte gebied" beoogt. Men tracht dit doel te bereiken door verpletterend geweld, het platbranden van dorpen, het uitroeien van alle ver zet, en tegenstand en terrorisatie van de bevolking, aldus Dajal. Na het platbranden van het dorp Makoelakoeloe, rukte een strijdmacht van ongeveer 300 tot 400 gendarmes, on der leiding van Belgische officieren, in zestig vrachtwagens op, om vervolgens Loeëna te bezetten. De bevolking van deze stad is reeds gevlucht, aldus Dajal. Een gebied van tien km. aan beide zij de van de spoorweg tussen Loeboedi en Loeëna is gezuiverd. Alle dorpen zijn verbrand. Op 17 februari hebben bij Boekama gevechten plaats gehad tussen twee compagnieën met 75 mm-kanonnen en vier mortieren gewapende gendarmes en OP MEESTE PLAATSEN ZON De Bilt verwacht van heden- tot mor. genavond: Droog weer met in de nacht en och tend op vele plaatsen mist en hier en daar lichte vorst. Later op de dag op de meeste plaatsen zonnig weer en dezelfde of iets hogere temperaturen dan van daag. Overwegend zwakke wind tussen oost en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur). 22 FEBRUARI Zon op: 7.42 uur; onder 18.06 uur; maan op: 11.22 uur: onder; 1.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.24 en 20.53 uur; laagwater te 3.57 en 16.26 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Baloeba-stamleden. Op dezelfde dag voerden Baloeba's een aanval uit op de Katangese bewaking van het waterlei dingbedrijf in Loeëna, waarbij één gen darme ernstig gewond werd. Een Belgische officier, kapitein Protin, die het bevel voerde over de gendarmes in Mitwaba cn die op 17 februari ten zuiden van Djobo door een VN-patrouille werd aangehouden, had verklaard dat de gendarmes voornemens waren Mano- no te bezetten en dat de VN-troepen niet moesten proberen tussen beide te komen, omdat deze operaties een onder deel uitmaakte van een groter offensief, aldus Dajal verder. Kapitein Protin verklaarde voorts niet op de Baloeba's te zullen schieten, tenzij obstructie of verzet werd ontmoet. Hij weigerde zich met de VN-bevelhebber in Noord-Katanga in discussie te begeven. Nehroe over Gizenga en Tsjombe ever de V.N. Premier Nehroe van India heeft voor het Hogerhuis verklaard, dat de rege- ring-Gizenga in Stanleystad, die door een aantal landen als de wettige rege ring van Kongo wordt erkend, slechts controle uitoefent over een deel van de Oostprovincie. Nehroe zei dat er enige rechtvaardiging is voor de erkenning door de Ver. Naties van president Kasa- voeboe, doch geen rechtvaardiging voor de erkenning door de VN van diens rol als „dictator" van Kongo. President Tsjombe heeft Hammar skjöld geschreven, dat een zeer gevaar lijke situatie zal onstaan wanneer diens plannen om alle Kongolese troepen te ontwapenen en het Belgische personeel uit Kongo terug te trekken worden uit gevoerd. Hij waarschuwt dat in dat geval „de gehele bevolking van Katanga" in op stand zal komen. Tsjombe meent dat Hammarskjöld niet goed is ingelicht en suggereert dat zijn vertegenwoordiger in Elisabethstad, Berendsen, hiervoor de verantwoordelijkheid draagt. Tsjombe hield gistermiddag een pers conferentie waarop hij verklaarde dat de staatshoofden van Ghana en Guinee. Nkroemah en Touré, voornamelijk ver antwoordelijk zijn voor de tegenwoordi- gè situatie in Kongo. Zij zouden van Moskou opdracht hebben gekregen door middel van Loemoemba de traditionele structuur te desorganiseren. Slot pag. 2 President De Gaulle zou vandaag Masmoudi, de Tunesische minister van Voorlichting, in zijn ambtswoning ontvangen. Verwacht wordt, dat het staatshoofd en de minister dan de datum en andere bijzonderheden van een bezoek van president Bourguiba aan De Gaulle regelen. Dit bezoek zal mogelijk de inleiding vormen op rechtstreekse onderhandelingen tussen Frankrijk en de voorlopige Algerijnse regering. Optimistisch artikel in het blad „Action" Minister Masmoudi kwam zondag avond in Parys aan, nadat hy in Zu rich aan president Bouguiba verslag had uitgebracht over een eerdere ontmoe ting met president De Gaulle. Over de ze ontmoeting heeft hij ook van gedach te gewisseld met leiders van de Alge rijnse opstandelingen. Volgens doorgaans welingelichte krin gen in Parys zal de komst van Bour guiba betekenen, dat De Gaulle en Fer- hat Abbas, de leider der voorlopige Al gerijnse regering, reeds in het geheim zijn overeengekomen, dat zij spoedig een ontmoeting zullen hebben. Intussen hebben echter functionaris sen van Abbas' regering in Tunis een bericht tegengesproken, als zou de voor lopige regering al rechtstreeks contact hebben gehad met de Franse regering. Dit bericht was verschenen in „Action Afrique", een tijdschrift dat in nauw contact staat met de Tunesische rege ring. Volgens dit blad had Frankryk beslo ten, geen Algerijnse nationalisten meer terecht te stellen, Ben Bella en andere gevangen Algerijnse leiders van het eiland Aix voor de Atlantische kust naar een plaats in de omgeving van Parijs over te brengen en hun een speciale status te geven en het Franse leger in Algerije te concentreren in de steden ter bescherming van de Euro peanen. Uit het artikel in „Action Afri que" sprak een groot optimisme. Sinds enige tijd zijn er inderdaad geen politieke gevangenen in Algerye meer terecntgesteld. Wat de positie van Ben Bella en de zijnen betreft, dit is een kwestie waarover president De Gaulle de beslissing heeft. Het is be kend dat alles gereed is om de gevan genen binnen 24 uur naar de omgeving van Parijs over te brengen, als het staatshoofd daartoe mocht oesluiten. Aangenomen wordt dat Ben Bella dan vrijelijk contact zou mogen hebben met zijn collega's in Tunis. Het punt betreffende de concentratie van de Franse troepen in de Algerijnse steden wordt als twijfelachtiger be schouwd. Ongetwijfeld zal deze kwestie by komende onderhandelingen aan de orde komen. Het belangrijkste punt dat al spoedig by een ontmoeting van De Gaulle en Abbas ter sprake zal komen is de vraag, of de opstandelingen zullen instemmen met een nauwe associatie van Algerije met Frankrijk voordat het Algerijnse volk zich in een referendum over zijn toekomst zal hebben uitgesproken. In Australië Fokkers Friendship blijven aan de grond Het ministerie voor burgerlucht vaart in Melbourne heeft voor de negentien Fokker ..Friendship"- toestellen, die in Australië in ge bruik zijn, een vliegverbod afge kondigd. Het heeft uit de Verenigde Staten een waarschijwing ontvangen, dat in de Fairchild 27, de Amerikaanse versie van de „Friendship" een ondeugdelyke bout is ontdekt. In afwachting van het onderzoek wat waarschijnlijk vandaag reeds zal zijn voltooid moeten de Friendships aan de grond blijven. Als alle ondeugdelyke of versleten bou ten gevonden en vervangen zijn kun nen de toestellen de lucht weer in. Een woordvoerder van het departe ment zei, dat Friendships en Fairchilds in andere landen aan een dergelijk onderzoek zullen worden onderworpen. Van de zijde der N.V. Koninklijke Vliegtuigenfabriek Fokker deelde men mede. dat men in de Verenigde Staten onlangs bij een inspectie door de lucht vaartmaatschappij een scheurtje in een bout van het onderstel heeft ontdekt. De onderstellen worden overigens niet door de vliegtuigenfabriek vervaardigd. WASHINGTON POST: „Indonesië ontving meer dan nodig is" In een hoofdartikel over de kwestie Nieuw Guinea schrijft de „Washington post" o.a., dat de bewapening ter waar de van 300 miljoen doUar, die Rusland na de reis van generaal Nasoetion aan Indonesië zal leveren, nauwelijks nodig is voor de inwendige veiligheid van In donesië. Er bestaan aldus het blad aanwijzingen, dat Nasoetion de reis naar Rusland met tegenzin ondernam, daar hy in het algemeen wordt be schouwd als een der belangrijkste van de krachten, die in Indonesië de com munistische invloed op regering en leger zo klein mogelijk willen houden. Maar Nasoetion acht het wellicht noodzakelijk met de wind mee te waaien, opdat hij niet zyn eigen positie in de waagschaal zal stellen in de militaire dictatuur, die zich in Indonesië heeft ontwikkeld. Ook is het bekend, dat er tussen Nasoetion en Soekarno verschil van mening be staat over de „terugkeer" van West Nieuw Guinea tot Indonesië, hetgeen een nationale doelstelling is geworden. De vraag rijst nu, of Indonesië voor nemens is, de kwestie met geweld op te lossen. Ofschoon Indonesië zich wat dit betreft aan enige niet te verdedi gen uitspattingen heeft schuldig ge maakt, heeft Nederland daartegenover een rustige houding aangenomen. Een vertoon van kracht door het zenden van de „Karei Doorman" hielp Indone sië aan een voorwendsel om de diplo matieke betrekkingen met Den Haag te verbreken. Een oplossing van het geschil met respectering van de rechten der Pa poea's. wellicht op een multilaterale grondslag, is hoogst wenselijk. Ook zijn er redenen voor een opnieuw in be schouwing nemen van de politiek der VS., die tot nu toe te weinig aan dacht heeft geschonken aan de Indone sische argumenten. Maar een Indonesische poging om West Nieuw Guinea met geweld te be zetten, zou de eisen van Indonesië scha den en afbreuk doen aan een moge lijke sympathie voor deze eisen, wan neer deze op hun eigen verdiensten worden beschouwd. Ongelukkigerwijze is Rusland, te oor delen naar uitlatingen van Kroesjtsjef, er vermoedelijk in het geheel niet af kerig van, een dergelijke tweespalt aan te moedigen. Kennedy benoemt neger tot ambassadeur in Oslo President Kennedy heeft de 61-jarige neger Clifton Wharton tot ambassadeur in Noorwegen benoemd. Hij is op het ogenblik in Roemenië. In 1925 kwam Wharton bij de buitenlandse dienst. Hy heeft zijn land onder meer in Liberia, Spanje en Portugal vertegenwoordigd Het is voor het eerst, dat een Ameri kaanse neger in de rang van ambassa deur is benoemd. echte Friese beschuit - in de Split-Strip-Rol - handig open! REGINA KLASSIEK REGINA MODERN prachtig tafelcouvert voor u kijk op de rol daar staat alles precies op De nieuwe chef staf van het bij zijn hoofdkwartier, waar hij be- Franse leger in Algerije, generaal groet werd door de algemeen af ge- Fernand Gambiez bij zijn aankomstvaardigdeJean Morin. H.M. DE KONINGIN BIJ OPERATIE „SCHUIVEN DICHT" Naar de correspondent van „Oe Tel." te Goes meldt, zal de 2 km lange dam in het Veerse Gat tussen Noord-Beve land en Walcheren in de tweede helft van april definitief worden gesloten. Het invaren van de laatste van de zeven sluitingscaissons is geprojecteerd op of omstreeks 24 april. De schuiven in de caissons zullen echter op die da tum nog niet worden gesloten, maar pas enkele dagen later, vermoedelijk 26 of 27 april. Het wordt niet uitgesloteng eacht, dat H.M. de Koningin de operatie „Schui ven dicht" op 26 en 27 april a.s. zal bij wonen. PRINSES BEATRIX IN DE TWEEDE KAMER By de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer vanmiddag had Prin ses Beatrix in de voorzittersloge plaats genomen H.KJï. was in gezelschap van haar secretaresse mej. mr. Wijnen. NOG STEEDS INTENSIEF SPEUREN NAAR MOORDENAAR VAN MARCEL Speciale groepen van rechercheurs, die aan andere diensten zyn onttrokken voor de jacht op de moordenaar van Marcel Nivard, zyn gisteren in de om geving van de Beukelsdijk en de Heem raadssingel te Rotterdam begonnen aan hun intensieve en tijdrovende huis-aan- huis bezoeken, die mogelijk nadere ge gevens omtrent het afschuwelijke dra ma zullen opleveren. De medewerking, die de politieman nen overal krygen, is opmerkelijk en typeert het grote medeleven van de Rotterdamse bevolking. Bepaalde aanwijzingen hebben de eer ste antwoorden nog niet opgeleverd. De ze vorm van onderzoek zal evenwel nog vele dagen vergen. Koning Boudewijn ontbindt parlement Koning Boudewijn heeft gisteren het ontslag van de liberale ministers uit het kabinet-Eyskens geweigerd en zoals het officiële communiqué zegt op verzoek van de premier en de vice-pre mier, de liberaal Lefebvre, heeft hij het Koninklijk Bestuit waarby de Kamers en de provinciale raden worden ont bonden, getekend. Daarmee is dan een einde gekomen aan de onderzekerheid die bestond ten aanzien van de datum der nieuwe ver kiezingen en met betrekking tot een eventueel voortbestaan van een zich tot de rooms-katholieken beperkend ka binet-Eyskens. Voor de verkiezingen is de datum van 26 maart vastgesteld. Reeds enige dagen geleden zijn trouwens de eerste verkiezingsaffiches al op de Brusselse muren en schuttingen ver schenen. Voordat de premier naar de koning ging had hy nog een onderhoud met Lefèbvre en toen is overeengekomen dat de fiscale besluiten noch die welke wijziging brengen in de werkloosheids reglementering zullen worden afgekon digd. Andere besluiten, waarover libera len en rooms-katholieken het reeds voor de Jongste crisis waren eens geworden, zullen wel worden afgekondigd. Zy zou den volgens het dagblad „Het Laatste Nieuws" een besparing tengevolge heb ben van circa 650 miljoen Belgische franken <52 miljoen gulden). In het '- gemeen zal de regering de lopende za ken afhandelen. Naar wij vernemen heeft het Col lege van Rijksbemiddelaars aan par tijen, betrokken bij de collectieve arbeidsovereenkomsten voor de grafi sche bedrijven medegedeeld, dat het besloten heeft voor deze overeenkom sten een loontoeslag van 4 procent goed te keuren. Werkgevers en werk nemers in het grafisch bedrijf waren een toeslag van 4'/2 overeenge komen. Nederland steunt Stikkers kandidatuur Van bevoegde zijde vernemen wij dat de Nederlandse regering de kandidatuur van mr. D. U. Stikker voor de functie van secretaris-generaal van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie steunt. Mr. Stikker is hoofd van de gecombi neerde Nederlandse permanente verte genwoordiging by de Noordatlantische Raad en bij de organisatie voor Europe se Economische Samenwerking. Advertentie VERWACHT IN9rfd BerawaN CurtJurgens Robert Donat Dagblad van Uit Het Leidsch 22 februari 1861: In de vorige week deed een vader te Groningen op het bu reau van den Burgerlijken Stand aangifte van de geboorte van zijn 25e kind. Overtuigd van de noodzake lijkheid om de koepokinenting op alle wijzen te bevorderen, heeft de minister van Binnen- landsche Zaken gemeend, dat het beloonen der genees- of heelkundigen, die zich het meest verdienstelijk hebben gemaakt ten opzigte der gratis-inenting van onvermogenden, een ge schikt middel daartoe zoude zijn.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1