Shoda I" UK» SHODtt Noordrhodesische nationalisten vinden conferentie mislukking ZOEKT U EEN GOED HORLOGE Hoge beloning uitgeloofd voor opsporing ex-SS arts Mengele Uitvoerend comité Beneluxraad kwam in Maastricht bijeen Huzarenstuk van de piloot van een Amerikaans vrachtvliegtuig MAANDAG 20 FEBRUARI 1961 Macmillan luisterde naar klachten van partijleiders Kaoenda en Nkoemboela (Van onze Londense correspondent) Premier Macmillan heeft zondag aandachtig geluisterd naar de klachten van de beide nationalistische leiders uit Noord-Rhodesië, Kaoenda van de Verenigde Nationalistische Onafhankelijkheidspartij en Nkoemboela van de Afrikaanse Nationalistische Congrespartij, over de door hen als een mislukking beschouwde constitutionele conferentie welke vrijdag in Londen is geëindigd. Over de crisis heeft Macmillan zaterdag urenlang met de verschillende kabinetsleden van gedachten gewisseld. Macmillan heeft getracht bij de Afrikanen de vrees weg te nemen, dat zy misleid zouden zijn. Het is niet onmogelijk, dat hij hen de verzekering heeft gegeven, dat er bij de algemene verkiezingen na de volgende en misschien wel eerder sprake van een Afrikaanse meerderheid zal zijn. Crisis dreigde Toch waren de dingen zaterdag al zo ver gekomen dat Macleod, die voor stander is van een inheemse meerder heid maar dit op de conferentie niet Het Britse plan is ondoorzichtig Beweert wordt dat deze belofte zal worden vastgelegd in het vermoedelijk reeds vandaag te verschijnen witboek over de conferentie van Noord-Rhode sië. Tot dusver is het resultaat van de conferentie nog een grote puzzel. Het Britse plan is opzettelijk ondoor zichtig gehouden omdat de Britse re gering zowel de kool als de geit wilde sparen, namelijk het verzet van Welens- ky tegen te grote macht van de Afri kanen en de weerstand van de laatsten tegen alles dat lijkt op een voortbestaan van de blanke overheersing. Elk onvoorzichtig woord kan tot een explosie leiden, hoewel dit gevaar aan inheemse zijde groter lijkt dan van de kant der Europeanen. Een bedenkelijk voorteken is dat zowel in de beide Rho- desies als in Kenya er sinds de Kongo- crisis een ware exodus aan de gang is van Britse kolonisten die vaak met ach terlating van bezit uitwijken, de meer derheid naar Australië, de rest naar Canada en Engeland. In Kenia kunnen de volgende week te houden verkiezingen de onafhanke lijkheid van het land verhaasten. In elk geval zal de wetgevende vergade ring van de kolonie voor de eerste maal uit een gewaarborgde Afrikaanse meer derheid bestaan. Geweldige druk Men krijgt de indruk dat Macmillan, die aan geweldige druk van beide kan ten bloot staat, thans bereid zou zijn open kaart te spelen en geen verdere concessies meer aan Sir Roy Welensky te doen. Macmillan betoogde in elk geval te genover de Afrikaanse politieke leiders dat de gehele Britse regering achter de minister van Koloniën Macleod staat, die voor het politieke leven in Noord- Rhodesië elk rassenbeginsel verwerpt. Kaoenda verklaarde zondag dat de conferentie de Afrikanen geen zier heeft geholpen. Hy zei dat de opperste kie- zersrol, in hoofdzaak een blank kies- register, misschien met twee- tot drie duizend Afrikaanse kiezers wordt uitge breid, maar dat er niets definitiefs vast staat. Tenzij de nationalistische leiders waarborgen krijgen dat de inheemsen een meerderheid zullen krygen is hun slotsom dat zü door de Britse regering verkocht en verraden zün! Kaoenda zou naar Noord-Rhodesië te rugkeren en afwachten tot de dingen opgehelderd zijn. Dit lijkt in elk geval een verstandige houding waaruit blijkt dat alles nog niet helemaal is vast gelopen. Dat de vooruitstrevende Mac leod het spel van Welensky speelt, kan niet worden aangenomen, al is ook Mac leod gedwongen uiterst behoedzaam te werk te gaan. Jubileum „Stedelijk Museum" Amsterdam „Grote dag" voor jhr. Sandberg „Ik zou geen museum-directeur zijn geworden, als Ik er niet van overtuigd was dat het heden belangrijker is dan het verleden". Een dergelüke uitspraak kan alleen uit de mond komen van jhr. J. H. W. B. Sandberg. Hü zei dit za terdag tjjdens de viering van het 65- jarig bestaan van zijn Stedelijk Museum te Amsterdam, die om twaalf uur be gon met de bezichtiging van de jubi leum-tentoonstelling en tot ver na mid dernacht duurde met een door 800 gas ten, onder wie talrijke kunstenaars be zochte feestavond. Hot was niet alleen de grote dag van „het stedelijk" maar vooral van jhr. Sandberg. Volgend jaar wordt hij 65 en zal hij zijn plaats aan een ander moe ten afstaan. Jhr. Sandberg zei dankbaar te zijn dat het gemeentebestuur hem in de af gelopen 15 jaar zoveel vrijheid heeft ge laten. Hij schetste de plaats van de kunstenaar in de hedendaagse wereld en zei: „Het Stedelijk Museum heeft door zijn volharding een artistiek gli- maat in de stad trachten te scheppen. Een museum is een plaats waar ge meenschap en kunst elkaar ontmoe ten. En een museum van hedendaagse kunst is een plaats waar de gemeen schap de kunst ontmoet waarmee ze nog niets weet aan te vangen. De kun stenaar stort zich met overgave in het onbekende om het nieuwe, het leven, dat in aantocht is zichtbaar,, tastbaar, hoorbaar en waarneembaar te maken" Tijdens de cootadl-party spraken wij de Amsterdamse wethouder voor kunst zaken mr. A. de Roos. „Wij beseffen nu pas hoe dankbaar wij Sandberg moe ten zijn", zei hij. „Het is gebleken dat op het ogenblik in binnen- en buiten land tot zelfs buiten Europa het Ste delijk Museum als een der belangrijkste en opmerkelijkste musea voor de mo derne kunsten wordt beschouwd. Dat is een gevolg van het kunstbezit maar ook van de hier gehouden tentoonstellin gen en de inrichting van het gebouw. Sandberg is geen gemakkelijk mens. Hij laat zich door niemand iets voor schrijven. Sandberg's vertrek zal een slag voor Amsterdam zijn. Ik kan mij het mu seum niet zonder hem voorstellen. Het zal bijzonder moeilijk worden om een man van dergelijk inzicht en karakter als opvolger te vinden'. voor f 30.en f 40. Of het allerbeste van f200 en f300. d. WATER - Haarlemmerstr. 207 heeft het. 1 Grote keuze in alle prijzen. heeft gezegd, van plan scheen zijn ont slag in te dienen. Zondag was daar van echter geen sprake meer, zodat de inwendige crisis in de Britse regering over Noord-Rhodesië dankzij ingrepen van Macmillan bezworen lijkt, hetgeen ook valt op te maken uit Macmillans verklaring van solidariteit met Macleod, die vast houdt aan het standpunt dat de moeilijkheden alleen kunnen worden opgelost indien de gematigde Afrikaanse leiders in Noord-Rhodesië een werke- lijke kans krijgen. Maar de politieke toestand in Londen en in Rhodesië is zo geladen dat het moeilijk is voor de komende dagen iets te voorspellen. Het is mogelijk dat Enge land troepen van de strategische re serve, bestemd om plaatselijke conflic ten te voorkomen of te bezweren, naar Noord- en Zuid-Rhodesië zal laten vlie gen indien daar onrust uitbreekt. Auschwitz-beul zou zijn ondergedoken in Brazilië onder de naam Gregori (Van onze correspondent in Bonn) In het Openbaar Ministerie in Frankfurt stelde het afgelopen weekeinde 20.000 mark in het vooruitzicht voor hem, wiens aan wijzingen zullen leiden tot de arrestatie van de voormalige SS- arts van het concentratiekamp Auschwitz, de thans 50-jarige dr. Josef Mengele. Men acht het waarschijnlijk dat Mengele zich in Zuid-Amerika ophoudt. Deze mededeling van de Frankfurter Juètitie hangt samen met een groot Duits SS-proces dat voor de deur staat. Tot dusver heeft men hiervoor zestien beruchte ex-SS'ers weten te grijpen, onder wie de laatste commandant van Auschwitz, Richard Bar. Voor de arrestatie van Mengele heeft men in Frankfurt de hulp ingeroepen van Interpol. Vast staat dat de ex-SS'er na de oorlog, precies als de door Israë liërs van Zuid-Amerika naar Israël ont voerde Eichmann, via een zogenaamde SS-vluchtlijn de wijk heeft kunnen ne men naar Argentinië. Hij richtte daar samen met twee andere Duitsers een laboratorium op waar medicamenten werden vervaardigd. In juli 1959 vroeg de Westduitse re gering aan Argentinië de uitlevering van Mengele: pas op 1 juli 1960 vaar digde de Argentijnse regering een ar restatiebevel uit, maar toen was de vogel uiteraard al gevlogen. Volgens de Argentynse politie woont Mengele thans onder de naam Gregori in Brazilië. Uit Argentinië is inmiddels een actuele persoonsbeschrijving van Mengele gekomen: de man is 1.74 m. lang, heeft een opvallende ruimte tus sen zijn voortanden en draagt een bruine volle baard, aldus het nieuwste Frankfurter signalement, dat zaterdag zelfs op de Duitse televisie werd door gegeven. Alsof men verwacht de man in Duitsland te kunnen arresteren. Afschuwelijk tekeer gegcon Dr. Josef Mengele kwam in 1938 als SS-arts bij verscheidene legeronderde len. In 1943 werd hij arts in het be ruchte concentratiekamp Auschwitz, waar hij op afschuwelijke wijze tekeer is gegaan. Hij wordt door het Openbaar Ministerie in Frankfurt beschouwd a^s de gevaarlijkste van alle zeventien man tegen wie men het aanstaande proces- Auschwitz wil beginnen. In dit concentratiekamp besliste Men gele namelyk wie van de gevangenen direct na aankomst in de gaskamers vermoord moesten worden. Hy gaf in de nacht van 1 augustus 1943 het bevel tot vergassing van duizenden zigeuners in Birkenau bij Auschwitz. Mengele vermoordde persoonlijk talryke kinde ren met phenol-inspuitingen. Onder de ogen van de thans in Wenen levende mevrouw Sussmann heeft hij haar pas geboren kind vermoord; een veertien jarig meisje doodde Mengele met een sabelsteek. Daarnaast staan zijn onmen selijke zogenaamde medische experi menten op gevangenen. Moskou krijgt meer oog voor gevaar van expansief China Boek van Sjah van Perzië In een boek, getiteld „Mission for my country", dat vandaag in Londen is uitgekomen, verklaart de Sjah van Perzië, dat de Russen langzaam tot het besef komen, dat het gevaar voor hen uiteindelijk niet komt van de veel gesmade kapitalistische mogendheden maar van het expansieve China, welks bevolking snel toeneemt. De 41-jarige vorst voorspelt in deze autobiografie, waarin hy een uitvoerig beeld van zyn leven en bewind geeft, dat de Russen geleidelijk tot 'n akkoord met de niet-communistische landen worden gedreven, hoewel zy intussen in het openbaar uiting zullen geven aan hun „eeuwige liefde" voor hun Chinese kameraden. Dan zal „hartelijke vriend schap met de Russen mogeiyk worden en de nieuwe samenwerking der landen zich voomamelyk richten op het binnen de perken houden van China en op pogingen om dit land te doen afzien van fanatisme. De Sjah spreekt in dit verband van het groeiend „conservatisme" in de Sovjet-Unie. Hij gelooft dat Kroesjtsjef minder in het keurslijf van het marxisme is gevangen dan sommige andere com munisten, maar zelfs indien Kroesjtsjef een tijdelijk verschijnsel is, dan zijn er nog altyd „diepere vredeski-achten in de Sovjet-Unie aan het werk". Het boek behandelt onder meer de vestiging van de moderne Perzische dynastie door Reza Khan, de vader van de Sjah, de bezetting door Groot-Brit- tannië en de Sovjet-Unie tijdens de tweede wereldoorlog, de troonsbestijging van de Sjah en de ontwikkeling van Perzië. Ook wordt ingegaan op persoon lijke voorvallen in het leven van de vors,t. „Benelux moet eigen karakter bewaren" (Van onze correspondent) Het uitvoerend comité van de raadgevende interparlementaire Benelux-raad, heeft zaterdagmorgen in het stadhuis te Maastricht een werkbyeenkomst ge houden onder leiding van de Nederlandse oud-minister mr. F. J. F. M. van Thiel. Deze heeft na afloop van de vergadering meegedeeld, dat het comité, behalve een enkele organisatorische aangelegenheid in eigen kring, byzondere aandacht heeft gewyd aan de wyze, waarop het werk van de Benelux-adviesraad meer in de openbare belangstelling kan worden gebracht. Het Luxemburgse lid, de heer M. A. gang van zaken bij het ratificeren van Pierson, wees erop, dat het comité het zeer delicate probleem van een gemeen schappelijk landbouwbeleid op positieve wijze heeft benaderd tijdens de recente plenaire zitting van de interparlemen taire Beneluxraad is dit Benelux-agra- risch beleid, naar aanleiding van een resolutie van de heer F. van Cauwe- laert, reeds aan de orde gesteld. Hier over zal door het uitvoerend comité apart en uitvoerig worden gerapporteerd. De kwestie van het vervoer heeft eveneens de volle aandacht van het co mité. Een begin werd gemaakt met de instelling van een sociaal en economisch comité uit het bedrijfsleven van de Be- nelux-landen. Dit comité zal het ver voersvraagstuk ter hand nemen, doch het- is intussen nog niet samengesteld. Het uitvoerend comité zal wel op een spoedige aanwijzing aandringen van de leden voor bedoelde sociaal-economisch commissie, een orgaan, in welks oprich ting het Benelux-verdrag voorziet. De heer F. van Cauwelaert was van oordeel, dat het uitvoerend comité de schakel van sympathie en samenwer king voor de Benelux-Unie zeer vrucht baar acht en dit streven naar gemeen schappelijk optrekken zoveel mogeiyk wil bespoedigen. „De integratie-gedachte is iets waar over allen het wel eens zijn", aldus de heer Van Cauwelaert, maar hij bepleitte met nadruk, dat de Benelux daarbij toch haar eigen karakter moet bewaren. De huidige voorzitter van het uitvoe rend comité, mr. Van Thiel, stelde, dat de werkzaamheden van de Beneluxraad toch wel van bijzonder ingrijpende aard zijn geweest-. De raadgevende interpar lementaire Benelux-raad was daartoe in staat, omdat zij in afwijking van de DC-7 met één motor op één iviel geland Geen halve maatregel op liet vliegveld van Neurenberg (Van onze correspondent in Bonn) De 43-jarige Amerikaanse piloot Clice Shilson is er zaterdag in ge slaagd op wonderbaarlijke wijze een DC-7 vrachtvliegtuig van de PAA met één motor en op één wiel op het Neurenbergse vliegveld te laten landen. Vijf dagen na de Brusselse luchtramp ademde men in de Bondsrepubliek het afgelopen weekeinde na dit huzarenstukje verlicht op! De stunt van Shilson speelde zich in korte tijd in de volgende dramatische zes etappes af: 1. het viermotorige vrachtvliegtuig van het type DC-7 F met Shilson, een tweede piloot en een werktuigkundige aan boord, zou op het vliegveld S^t- gardEchterdingen landen. Daarvan kwam niets terecht: het toestel be roerde namelijk vóór de landingsbaan reeds de grond. Daarbij brak een wiel, werd een propeller versplinterd en schoot een der vier motoren als een katapult uit de vleugel; 2. Shilson reageerde direct: hij startte opnieuw, trachtte hoogte te winnen, zette een tweede motor buiten wer king, trok de DC-7 op twee motoren omhoog en redde daarmee de situatie voorlopig; 3. in Stuttgart werd direct alarm gesla gen: brandweerwagens uit de stad en omliggende gemeente, drie artsen en 30 verplegers en verpleegsters schoten toe, terwijl Shilson zijn verminkt reuzentoest-el in de lucht trachtte te houden. Het zicht werd slechter 4. op het meest kritieke moment merkte de piloot van een passagierslijnvlieg- tuig uit Berlijn het vliegende wrak van Shilson op. Hij seinde direct aan zijn collega: „Doorvliegen naar Neu renberg, probeer daar te landen, wij wij leiden u er heen". En aldus ge schiedde; 5. Shilson verloor echter al gauw hoogte. Tot overmaat van ramp viel ook zijn derde motor uit en moest hij de DC-7 op één motor „drijvende" houden. Toen de nood het hoogst was kwam Neurenberg in zicht 6. op het Neurenbergse vliegveld had men ook geen halve maatregelen ge nomen: twee honderd meter van een landingsbaan waren door de brand weer met een dik schuimtapijt be spoten, teneinde eventueel brandge vaar te verminderen. Aan de rand van het vliegveld stonden vijf van alle mogelijke materiaal voorziene brand weerkorpsen. Shilson plaatste 300 me ter voor de schuimbaan zijn DC-7 op één wiel op de grond: het toestel zakte vervolgens op zijn buik en schoot vuurspuwend, door de aanraking van vliegtuigmetaal met de landingsbaan, dóór. Terwijl iedereen zijn adem in hield kwam de DC-7 midden tussen het schuim terecht. Uitgeput en lijk bleek stapten Shilson en zijn beide lotgenoten uit het toestel. Hun eerste vraag was: „een sigaret.." internationale verdragen vroeger in de ontwikkeling van de Benelux-Unie mogelijkheden heeft om invloed uit te oefenen op de inhoud (tekst) van door de betreffende regeringen aan de natio nale parlementen voor te leggen con cept-verdragen. Deze beïnvloedingsmo gelijkheid is een belangrijke stap voor uit in de verwezenlijking van de Bene- lux-gedachte en de daaruit voortvloeien de totstandkoming van verdragen. Hockey overzicht Leiden 1 heren had wellicht last van „voorjaarsmoeheid". Een ander excuus kunnen wij namelijk niet bedenken voor de zeer matige partij hockey die onze stadgenoten tegen Groen Geel ten beste gaven. Groen Geel nam met een .droog' schot voor rust de leiding. Leiden trachtte na de hervatting deze voorsprong te niet te doen met verwoede aanvallen. L. Krol miste een strafbully tegen „good-old Paul". Aan de ancjere kant wist H. Moens'de Leidse ondergang te voor ko men door een strafbully te winnen. Uit eindelijk scoorde B. van den Bosch met een rollertje de lang verwachte gelijk maker. De strijd bleef tot vlak voor het einde spannend en het zag er benauwd uit voor Leiden. Maar dankzij A. Deut- man, die een lange corner, in eerste in stantie ingeschoten door D. van den Bosch, de laatste tik wist te geven, werd met 2-1 de winst binnengehaald De zege was echter weinig overtuigend en de als leeuwen vechtende Groen Geel-ploeg had een gelijkspel zeker wel verdiend. Door deze overwinning heeft Leiden zich weer aan de kop geplaatst, met HH YC vlak op de hielen. De Leid en-reserves wonnen met 1-5 bij Zuidwijck, een grotere zege dus dan die van de vorige week op de Krogt Leiden 1 dames speelde met drie in valsters tegen TOGO 2 en deelde de winst: 1-1. Traditiegetrouw werd Leiden in de eerstee minuten overrompeld: 0-1. Daarna ging de strijd gelijk op. In de tweede helft was het spelbeeld rommelig. Mej. Staverman bracht, de partijen op gelijke voet en daarbij bleef het. Hockey-uitslagen Heren, 1ste- klasse: HDMTogo 11; LarenBe Fair 31; SCHCAmster dam 1—0; DSHCBMHC 1—1. Overgangsklasse A: HHYC—Amster dam 2 3—0; Kieviten—HGC 1—2; Hil versum 2Alliance 11; LeidenGroen Geel 2—1. 2e klasse D: HHYC 4—VCL 4—1; Rijs wijkHDS 2 41; WilhelmusHDM 4 04; Groen Geel 2Leiden 3 60. 2de klasse E: BMHC 5Kieviten 3 1—1; Alliance 2—HBS 2 1—3; Zuidwijck —Leiden 2 1—5. Dames, le klasse: RBCBe Fair 04 KievitenBDHC 10; GooiAlliance 03; LarenGroen Geel 20. 2e klasse B: Ever SwiftStrawberries 2—0; Kievieten 2—BDHC 3 1—1; Rood Wit—Alliance 2 30; Leiden—Togo 2 1—1. Zaalhandbal Benauwde zege van HVL op Rohda De gezichten van de roodwitte sup porters langs het. speelveld in de Hout- rusthal, waar HVL tegen Rohda het kleine kampioenskansje moest verdedi gen, stonden heel somber, toen de score borden na ongeveer 20 minuten spelen 83 aanwezen in het voordeel van Roh da. De Hagenaars waren fel van start ge gaan en troffen doelman Hans Dieben verrassend luxueus Verwarming, voorruitontdooiers, rolhoes, binnen- en buitenspiegel, starter-contactslot, lichtsignaalschakelaar, handschoenenkastje met deksel, kofferverlichting, 2 kleerhaakjes, 3 asbakjes, zeer uitgebreide collectie gereedschap, afwasbare polyester dakbekleding, spons- rubber kussens, slaapbanken dit alles behoort tot de standaard uitrusting! Prijs 5495.— (af Den Haag) ZIJN PRIJS MEER DAN WAARD H. ENGLEBERT N.V. - Verkoop en werkplaats: Theresiastraaf 145 Den Haag - Tel. 070-723903* Magazijn: Dobbeweg 2 - Voorschoten - Tel. 01717-2010* DEALER: Garage V. A. REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 Pecli achtervolgde Wassenaar hij TYBB (Vq.n onze correspondent) Wassenaar heeft hij het Haarlem se TYBB gisteren zijn draai niet kunnen vinden. Veel tegenslag en enkele ongelukkige foutjes in de Wassenaarse defensie - vooral van doelman Pe„ch - deden de Wasse- naarders tenslotte de das om. De gastheren eisten met 42 de volle eer voor zich op. Toch was het begin voor Wassenaar hoopvol. Met open aanvallen, veelal ge leid door rechtsbuiten Henny Klinkha mer werd de Haarlemse aohterhoede on der stevige druk gezet, maar doelpunten bleven uit door pech, slecht schieten en uitstekend werk van de Haarlemse doel man. Bij een van de weinige tegenaan vallen werd het tegen de verhouding in 10, toen de Haarlemse rechtsbinnen een kleine kans handig benutte. Kort daarop was de stand eohter weer gelijk, dank zij Henny Klinkhamer, die inplaats vann voor te zetten zelf de kortste weg naar het doel vond. 11. In de tweede helft kwam TYBB wel wat gelukkig aan een 31-voorsprong, doordat men in de Wassenaar-defensie de dekking wat verwaarloosde, waardoor de midvoor tweemaal zijn kans schoon zag en doelman Pesch het nakijken gaf. De eerste keer onhoudbaar, maar bij het vierde doelpunt ging doelman Pesoh niet vrij uit (3—1). Midvoor Joop van Eijk reduceerde die achterstand tot 32, maar kort voor het einde, kwam Pesch weer iets te laat in beweging bij een schuiver van de Haar lemse linksbinnen (42). BASKETBALL Op kritiek moment faalde Bona Stars De Leidse Bona Stars hebben de slo pend enerverende strijd tegen Argus 2 met 40-37 verloren. De Leidenaars heb ben deze nederlaag achter aan zichzelf te danken. Voortdurend hadden zij tegen een achterstand moeten optornen, maar drie minuten voor het einde kwamen zij eindelijk aan de leiding (36-37). En juist op dat kritieke moment faalde de koel berekende tactiek, die de Leidse ploeg onder de druk van een voort durende achterstand overeind had ge houden. Het gehele team begon nu ze nuwachtig heen en weer te dribbelen, terwijl de tegenstanders terecht on danks het gebrek aan tüd kalm hun kansen afwachtten. Die kwamen. Een mislukte verre pass van de Bona-defensie bracht Argus meteen fel in het offensief, dat met een treffer werd afgerond. On danks uitstekend spel slaagden de her stelde Bona Stars er niet meer in een zege te forceren (40-37). Topscorers; K. Pley 16, A Hollander 10. Ruststand 22-17. Uitslag: DSBC—TBS 2: 19—38. ZWEMMEN Zwemfeest in Delft De resultaten van het zwemfeest ge houden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Delftse Sportfondsen- bad, luiden; Dames, 100 m. vlinderslag; 1. Marian Heemskerk (Naarden) 1.11.2; 2. Gretta Kok (HDZ) 1.18.0. 100 m. rugslag: 1. Ria van Velsen (Zian) 1.10.4; 2. Henny van der Velden (Robben) 1.12.8. 100 m. schoolslag1. Rita Kroon (Rob ben) 1.21.1; 2. Gretta Kok (HDZ) 1.21.4. 100 m. vrije slag: 1. Adrie Lasterie (Naarden) 1.04.0; 2. Cockie Gastelaars (SZC) en Erica Terpstra (HZPC) 1.04.3. Heren: 100. m. schoolslag; 1. Van Em- pel (EZPC) 1.16.0; 2. Kalkman (Shell) 1.17.2. 100 m. vlinderslag: 1. Korteweg (DZV) 1.04.0; 2. Sitters (Y) 1.06.4. 100 m. rugslag; 1. Jiskoot (Merwede) 1.06.3; 2. Van Baaien (Zwemlust) 1.08.4. 100 m. vrije slag: 1. Kroon (ZAR) 56.6; 2. Van Spingelen (HZPC) 61.0. Het internationaal waterpolotoernooi werd gewonnen door DZV (Delft). Eindstand; 1. DZV 5 punten; 2. Rob ben 4 punten; 3. Rote Erde 3 punten; 4 Antwerpen 0 punten. in een niet al te beste vorm. Voordat de roodiwitten wat waren warm gelopen ke ken zij al tegen een 0—3-achterstand aan. Bonte kon er na een geslaagde on derschepping wel 3—1 van maken, maar die treffer vermooht HVL niet tot beter spel te inspireren. Rohda bleef tot de rust de lakens uitdelen. Dank zij een ver hard schot van Duursma ging die in met 84 voor Rohda. Na de hervatting was de verdediging bij HVL beter georganiseerd en boven dien had Hans Dieben er weer het oog op gekregen. Breakouts van Lucas. Duursma (2x) en Bonte nivelleerden de stand, 8—8. Gelijk op ging de strijd in de slotfase, HVL in de aanval een tik keltje gevaarlijker door gedurfder com bineren. Via 98 werd het 1010! Roh da mocht bij die stand een strafworp nemen. Verloren leek de wedstrijd voor HVL, maar Hans Dieben stopte het har de, lage schot van de Rohda-aanvoerder met een snelle voetbeweging. In de laat ste minuut wurmde Bonte zich door de Haagse verdediging en zijn schuiver zat net binnen de paal, 1110. Een benauw de zege! Competitie CKB De prachtige weersomstandigheden maakten het zaterdag weer mogeiyk, dat er gekorfbald werd. Toch waren de vel den nog in zeer matige conditie en het Merwede-terrein in Sliedrecht moest zelfs afgekeurd worden. Deze wedstryd in de hoofdklasse -west was gelukkig de enige die verviel. Leider V.E.S. kon dus thuisblijven. Het kampioenschap van de Hagenaar is echter een kwestie van tijd en daar verandert de grote zege van V.E.O. op D.E.S. met 8-0 niet veel aan. Dat doet echter aan de Voorburgse prestaties tot nu toe niets af. Is de strijd aan de kop gestreden, dat is niet min der het geval aan de staart. Kinderdijk verspeelde namelijk aan PKC een punt (5-5) en Merwede en DES staan vol komen geïsoleerd aan de staart. Pernix deed het beter dan we de laatste tijd gewend waren. Op eigen veld werd in een aantrekkelijke wedstrijd met 8-6 vaft Vr'schaar gewonnen. De Leidenaren klommen op de ranglijst. R'dam Zuid kon op eigen veld net niet tegen Excel sior op, dat met 4-5 een goede prestatie leverde. VDS. Excelsior V.E.O. Pernix Kinderdijk Ons Eiland heeft precies op de helft van de competitie in IA alle kansen op promotie naar de hoofdkl. West en door een krappe 2-3 zege op VES 2 in Den Haag ook grote kansen op de titel. Met deze lastigste wedstrijd achter de rug dan zullen de roodbroeken echter nog alle zeilen bij moeten zetten. Wordt dat gedaan dan eindigt de competitie straks succesvol. Uit de stand blijkt hoe goed de zaken staan. Daar blijkt ook uit, dat het Noordwijkse Fluks een serieuze po ging doet om aan degradatie te ont komen. Met 7-6 werd van Tonego ge wonnen, dat zeker gaat degraderen. Fluks is echter niet ver meer van Fiks en Ons Eiland 2 verwfjderd. 9-15 Pernix 2 9-18 R'dam Zuid 8-8 10-11 Vr'schaar 6-6 7-10 PK C. 6-5 9-10 D E S. 10-1 8- 9 Merwede 5-0 Ons Eiland Ijsvogels VJS.S. 2 K.V.S. Excelsior 2 10-14 9-13 10-11 9- 9 Ons Eiland 2 Fiks Fluks Tonego 9-7 8-6 10-6 8-1 In 2A liep DES 2 door winst op VES 4 met 11-4 wel wat in op VEO 2, maar het verschil is nog aanzienlijk. Mogelijk is Velocitas nog een groter concurrent geworden door de overtuigende 1-5 zege op DSVP in Pijnacker. VB O. 2 6-11 Pernix 3 6-4 DBB. 2 7-9 D.S.V.P. 6-3 Velocitas 5- 6 VB.S. 4 6-2 Fluks 2 6-6 „Warmond" heeft in 2B een goede dag gehad, hoewel daar minder prettige oor zaken voor waren. Concurrent ASSO kreeg twee strafpunten opgelegd en viel dan terug. Bovendien slaagden Fiks 2 er niet in om van Excelsior 3 te winnen en tenslotte won Warmond zelf gemakke lijk van DES 3 met 7-2. Warmond 8-13 Excelsior 3 6-7 T.O.P. 7- 9 VBB. 3 6-5 Fiks 2 6-7 O.D.O. 4-0 ASSO 6-7 D E S. 3 7-0 Twee strafp. in mindering ATLETIEK Keesom won cross in Beverwijk De Amsterdammer Jan Keesom (AV "23) heeft in Beverwijk een nationale cross over zeven kilometer gewonnen in de tijd van 24 min. 13.5 sec. De uitslag was verder: 2. Evers (Celebes) 24.19.8; 3. De Bruin (Minerva) 24.50.7; 4. Van Reeuwijk (Bataven) 25.14.5. Koerseu Hilversum De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen luiden: Bonne Chance-prUs1. Y Sunshine Hollandia (W. H. Geersen) (1.30.9); 2. Young Bonnl B; 3. Ysbrandlne. Tot.: w. f 1.90; pi. f 1.40, 2.60, 2.40; koppel 112.30; cov. f 8.60. Brlon v. d. Lente-prijs: 1. Yellowblrd van Miramus (W. H. Geersen) (1.27.5); 2. Xeres; 3. Yvonne Heny. Tot.: w. f3.10; pl. 1 1.60, 3.40. 2.80; koppel f9.90; cov. f 7.80. Barones Julia-H-prJJs: 1. Witty Hanover (P. Heijnen) (1.28.-); 2. Ydeal Double; 3. X Lady Hollandia. Tot.: w. f 7.20; pl. f 1.80, 1.60, 1.40; koppel f4.50; cov. f4.10. Barongale-T-prljs: 1. Victress H (A. J. de Groot) (1.28.8); 2. Sador B; 3. Victor van Oranje. Tot.: w. f4.30; pl. fl.30, 1.30, 1.60; koppel f5.90; cov. f4 10. Bring It Again L-pr(jB: 1. Vltalls (J. Wagenaar sr.) (1.25.7); 2. Vivant Hollan dia; 3. Ulrica B. Tot.: w. f9.10; pl. f2.50, 2.30, 1.80; koppel f 7.50; cov. f 7/70. Bertha Again L-prlJs: 1. U Dlena (P. R. R. Koppelan) (1.24.9): 2. Xlssy Norton 3. Vrolijke Frans. Tot.: w. f 10.40; pl. f 2 -, 1.60. 2.90; koppel f6.50; cov. ffi.10. Byou van 's Gravenhof-prljs: 1. Xessl- dor (C. H. Berglsch); 2. Winston Spencer; 3. Wllma Zora. Tot.: w. f3.80; pl. f 1.10, 1.20, 1.10: koppel f 11.90; cov. f4.20. Blackfoot van 's Gravenhof-prljs: 1. Wil liam Axklt (J. Wagenaar jr.) (1.26.6); 2. Xenocraat; 3. Unaniem. Tot.: w. f2.10: pl. f 1.10, 1.20; koppel f 1 80; cov. f2.30. Totallsatoromzet f 161.627.-. De Brit Diok Richardson heeft za terdagavond voor'15.000 toeschouwers de Westfalenhal was uitverkocht te Dortmund zijn Europese zwaargewicht- titel met succes verdedigd tegen de Duit ser Hans Kalbfell. Richardson (92,3 kg) boekte een puntenoverwinning op zfjn 3,6 kg zwaardere tegenstander.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5