HENK VAN DER GRIFT GREEP WERELDTITEL HARDRIJDEN VENUS-RAKET 180.000 KM LANGS DOEL! DISCOVERER GELANCEERD sïSkj^ORAMA Indonesië kan Guinea in 3 weken veroveren GEDOOD BIJ FELLE BRAND TE LEIDEN- 5 KINDEREN SPRINGEN VAN DAK ONGEDEERD WEERBERICHT Brons voor Rudi Liebrechts! BOUWEN WIJ DE KROTTEN VAN DE TOEKOMST Hebt u het verbijsterende artikel^ Het over onze na-oorlogse <É1 stond I woningbouw gemist? Jammer! ^1 in AN DE TOEKUJVLbJL Y Men houdt rekening met reeks landingen op sleutelpunten VLAMMENZEE AAN DE HOOIGRACHT EERSTE ETAGE HOEKPAND NIEUWSTRAAT UITGEBRAND (9ud leuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 20 FEBRUARI 1961 No. 302.85 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: tlttao Disnoecü DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte smgel l> Lelden auo 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Nederlandse triomfen in Gothenburg Russische hegemonie gebroken! In Gothenburg heeft de Neder landse schaatssport historie ge schreven. Henk van der Grift, de jonge automonteur uit Breukelen, die in Helsinki tweede werd bij de Europese kampioenschappen, deed op verrassende wijze een geslaagde greep naar de kroon van de Rus Kositsjkin. Henk van der Grift wereldkampioen. Wie had met de kansen van onze landgenoot serieus rekening durven houden? Scheepsrampen in Argentinië en in Pakistan Zondagsbladen in Dacca meldden, dat woensdag op de rivier de Meghna by Chandpur een boot met 300 mannen, vrouwen en kinderen na een aanvaring met een ander vaartuig is omgeslagen. Gevreesd wordt, dat honderd mensen zijn verdronken. De aanvaring geschied de bij duisternis. Op de rivier de Parana, 150 km van Buenos Aires, is gisteren bü mist het Deense vrachtschip Pennsylvania in aanvaring gekomen met de Argentünse tankboot Petromar, die in brand vloog. Er worden 26 opvarenden van de tank boot en één van de Deen vermist. De Petromar, die als verloren wordt beschouwd, had 62 opvarenden aan boord. De Pennsylvania, die 40 beman ningsleden telt, is aan de voorkant zwaar beschadigd, maar heeft de reis naar Buenos Aires kunnen voortzetten. OP VELE PLAATSEN MIST De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog weer met op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Overwegend zwakke wind. Over het algemeen weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 FEBRUARI. Zon op: 7.44 uur; onder: 18.04 uur. Maan op: 10.49 uur: onder: 0.40 uur Hoog water te Katwijk te 7 38 en 20.00 uur. Laag water te 3.16 en 15.44 u. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Hij werd opnieuw tweede op de korte Sprint, won op magistrale wijze de 1500 meter de sleutel afstand en sleepte, bijzonder verrassend, op de 10.000 meter een derde plaats in de wacht. Maar het was niet alleen Henk De correspondent van de Britse „Sun day Times" in Honkong weet te melden dat generaal Nasoetion, president Soe- karno heeft meegedeeld, dat Indonesië nu „de beslissende overmacht te land, ter zee en in de lucht heeft gekregen in het gebied van Nieuw-Guinea en West-Nieuw-Guinea (met of zonder tus senkomst van de V.N.) in een campagne van drie weken op Nederland kan ver overen". Generaal Nasoetion, heeft ver klaard dat de Indonesische luchtmacht zowel in aantal als kwaliteit superieur is aan de Australische. Volgens gegevens van de Amerikaan se, Nederlandse en Britse geheime diensten zou Indonesië voorbereidingen hebben getroffen voor systematische landingsoperaties in West-Irian, zo schrijft de correspondent Men houdt echter rekening met een reeks landin gen op sleutelpunten en niet met een grootscheepse invasie. Na deze landin gen zouden de Indonesische troepen zich moeten ingraven. Daarna zou ie rege ring in Djakarta een officieel .fait ac compli" willen proclameren en „vrome beloften voor plaatselyke zelfbeschik king" willen doen. van der Grift, die na afloop van deze wereldkampioenschappen op het erepodium mocht plaatsnemen. Op de trede met het cijfer 3 stond zijn teamgenoot Rudi Liebrechts. De 20-jarige Vlaardinger, die als 'n komeet omhoog is geschoten, werd zowel op de 5000 als de 10.000 meter tweede. Prestaties, die met brons werden gehonoreerd en die een belofte inhouden voor de toe komst. Nederland, dat men na het af scheid van een Kees Broekman en een Jan Pesman een zeer beschei den rol had toegedacht, is terugge komen. Beter dan ooit De Russische hegemonie op de gladde ijzers werd met één klap gebroken. Voor de reportage van deze wereldkampioenschappen zie men het sportblad. Generaal Nasoetion heeft de vorige maand, toen hü uit Rusland terugkeer de, verklaard, dat de „Nederlanders vastbesloten zyn om de kwestie-West- Irian met geweld te regelen". De pers in Djakarta blijft een oorlogszuchtige toon aanslaan en verklaart telkens weer dat de Indonesische strydkrachten be reid zijn om op president Soekarno's bevel op te rukken. Volgens de correspondent menen de Britse en Amerikaanse autoriteiten in Hongkong dat premier Mensies van Australië troepen naar Oost-Nieuw- Guinea een Australisch mandaats- gebied —zal sturen, zodra er bericht komt van Indonesische landingen van enige be'ekenis. President Soekarno aldus de cor respondent zou ervan overtuigd zyn dat Nederland maar een flauwe be langstelling heeft voor West-Nieuw-Gui- nea en dat president Nasser van de Var in elk geval het Suezkanaal zal sluiten voor Nederlandse schepen als ons land werkelijk stryd mocht willen leve ren. Schot toch vrij zuiver Russische geleerden hebben zaterdag weer met succes de raket ..ondervraagd' die op weg is naar Venus, zo heeft Tass bekend gemaakt. Vrijdagmiddag omstreeks het middaguur bevond het ruimtevoertuig zich on 1 889.000 km. van de aarde. Zijn snelheid bedroeg toen 3.923 meter per seconde. Volgens Sovjet-geleerden zal het ruimtevoertuig in de tweede helft van mei Venus passeren op een afstand van 180.000 km. van het centrum van deze planeet. Het is niet duidelijk door de Russen medegedeeld na de start van de raket, maar wel werd zeer sterk de indruk ge wekt. dat het de bedoeling was om de planeet te treffen. Passeert nu de in strumentencapsule de planeet op 180 000 km. afstand, dan is het schot, wanneer een treffer in de bedoeling lag toch wel vry zuiver geweest, gezien de enorme afstand die het projectiel moet afleggen, nl. ongeveer 50000.000 km. Een maamschot met deze zuiverheid zou de maan ongetwijfeld hebben bereikt doordat het door de aantrekkingskracht Kennedy greep snel in Het luchtverkeer van de zes grootste Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen, waaronder de „Pan American World Airways" en de „Transworld Airlines" ondervond zaterdag en zondag veel hin der van een staking van de boord werktuigkundigen. Het geschil is ont staan doordat twee vakbonden de zeg genschap over de boordwerktuigkundi gen opeisen: een vakbond voor meca niciens en de organisatie van lucht vaartpiloten. Tot dusverre ressorteren de boordwerktuigkundigen onder eerst genoemde bond en ze wensen daar geen verandering in te brengen, aangezien ze deze bond als hun eigen organisatie be schouwen. Loonkwesties spelen dus geen rol in dit geschil. Het gevolg was. dat verscheidene transatlantische vluch. ten moesten worden afgezegd. Intussen is de staking by de Pan American Airways opgeheven nadat bekend was geworden, dat president Kennedy een arbitragecommissie heeft ingesteld ge durende het onderzoek van deze com missie en dertig dagen daarna mogen de boordwerktuigkundigen nu niet meer staken. van de maan sterk beïnvloed zou zyn geweest. Neemt men bovendien in aanmerking, dat het projectiel gelanceerd werd van een kunstmaan af (een eerste experi ment van deze aard) dan moet men be wondering hebben ook voor een „mis ser" zoals thans wordt verwacht. Er blijkt echter ook uit. dat de techniek nog voor heel wat problemen staat, die opgelost moeten worden voordat men zelfs de dichtsbyzijnde hemellichamen kan bereiken. Tweede in 24 uur De Amerikaanse luchtmacht heeft zaterdagavond een Discoverer satelliet in een baan om de aarde gebracht, de tweede in een etmaal. De lancering geschiedde op de luchtbasis Vandenberg in Califor- nië. De satelliet. Discoverer XXI ge naamd. is de tweede trap van de raket. ca. acht meter lang en 1.050 kilo zwaar. De satelliet zal een levensduur hebben van slechts twee dagen, en men zal geen pogingen doen om de cabine met instrumenten te bergen. Doel van de proef is een onderzoek van een alarmsysteem tegen vyandelyke raketten, dat zal worden gebruikt in de toekomstige „Midas'-spionagesatelliet. Voor de eerste maal heeft men de Agena-B raketmotor van de satelliet met een radiosignaal weer gestart nadat de kunstmaan in een baan om de aarde was gekomen. PRINSES IRENE NAAR SANKT ANTON VERTROKKEN Prinses Irene is gisteravond, in gezel- ühap van enige vriendinnen per trein »n Utrecht naar Sankt Anton vertrok- sn voor een korte wintersportvakantie. Nederlands meisje in België gedood Haar zuster zwaar gewond De 17-jarige Elisa Weerts uit Mesch gem. Eysden), is gistermiddag om- treeks kwart over vijf bij een auto- ngeluk onder het Belgische gehucht lombeek by Visé, verongelukt. Op de weg tussen Visé en Aken is de lersonenauto, waarin zij met haar uster zat, in botsing gekomen met een eep, bestuurd door de landbouwer A. lermes uit Miljort, een buitenwijk van fisé. De bestuurder van de andere auto, de teer J. Gossart uit Berneaux (bij Visé) I irerd ernstig gewond. Elisa Weerts werd| ip slag gedood: haar 18-jarige zuster teanne werd ernstig gewond. De be- tuurder Gossart en Jeanne Weerts zyn n het ziekenhuis te Hermalle opgeno- nen. De toestand van de heer Gossart vas vanmorgen kritiek, die van Jeanne Veerts zeer ernstig, maar niet hopeloos. Nasoetion verklaart: ,,Wij zijn niet voornemens, West-Nieuw-Guinea met geweld te veroveren. Maar een oorlog kan niettemin beginnen indien in het grensgebied een Indonesische patrouillevaartuig of een vliegtuig Nederlandse strijdkrachten zouden ontmoeten, die het vuur zouden openen." Dit heeft volgens ..Antara" de Indonesische minister van Veiligheid en chef-staf van het leger, generaal Nasoetion, tegenover officieren verklaard. Nasoetion zei verder o.a.: ..Indonesië moet zijn strijdkrachten ver groten en consolideren op elk gebied en zodanig, dat zij aan de tegen stander elk ogenblik en in iedere situatie het hoofd kunnen bieden". In de nacht van zaterdag op zondag heeft een korte, doch felle brand gewoed in een perceel op de hoek van de Hooigracht en de Nieuwstraat, waarin een cafetaria is gevestigd. Bij deze brand is de 40-jarige eigenaar, de heer N. A. Barning, om het leven gekomen. Terwijl zijn 37-jarige echtgenote rog kans zag het perceel op de normale wijze te verlaten, konden de vier kinderen van de familie Barning en een logeetje, het 17- jarige meisje C. Gout uit Zoeter- woude hun leven slechts redden door een sprong uit de boven de tweede etage liggende dakgoot. Terwijl haar man nog enkele werkzaamheden verrichtte in de op De brandweer tijdens de blussingswerkzaamheden de eerste verdieping gelegen woon kamer, was mevr. Barning om circa half twaalf naar bed gegaan. Even als die van de kinderen bevond haar slaapkamer zich op de tiveede ver dieping. Vermoedelijk is de eigenaar, tijdens het roken van een sigaret in slaap gevallen. Ongeveer 1 uur is de vrouw, aldus haar verklaring tegen over de politie, op het hulpgeroep van haar man wakker geworden. Zij ging naar beneden, doch kon haar man, die zich in de fel brandende kamer bevond, niet meer bereiken Het vuur greep op dat moment snel om zich heen. Teneinde hulp te halen en de brand weer te alarmeren is zy naar beneden gerend. Inmiddels waren ook alle kinde ren, resp. 13, 14, 16 en 17 jaar en het logeetje wakker geworden. Dezen zagen echter geen kans meer om de eerste eta ge te bereiken. Via een raam wisten zy zich allen naar buiten te werken, waar zij in de dakgoot al spoedig de aandacht van en kele omwonenden en voorbygangers trokken. Toevallig stond in de Niéuw- straat een vrachtauto, met zeildoeken overspannen, geparkeerd. Met vereende krachten werd deze auto onder de dak goot van 't perceel gereden, waarna men de kinderen, die in doodsangst verkeer den. duidelyk maakte, dat zij in de over spanning van de vrachtauto moesten springen. Ogenblikkelijk werd deze raad opgevolgd, waaraan het te danken is, dat zy aan de verbrandingsdood ontkwa men. Met uitzondering van het logeetje, dat enkele verwondingen aan haar benen opliep, bereikten allen ongedeerd de straat. Teneinde te voorkomen dat de auto ook vlam zou vatten, is deze daar op weer weggesleept. Inmiddels was de brandweer, die on der leiding van de commandant, de heer S. W. Hagedoorn, met groot materiaal ter plaatse verscheen, met de blussings werkzaamheden begonnen. By haar aan komst stom' de voorkamer in lichter laaie, terwül de vlammen zich ook reeds hadden medegedeeld aan de raamposten en daklüst van de boven deze kamer ge legen slaapvertrekken. In verband met de luchttrek, welke door het springen van de ramen ontstond, werd ook een raam aan de zyde van de Nieuwstraat, met het daarachter gelegen vertrek door de vlammen aangetast. I tnkzü het snel optreden ^an de brandweer was na een kwartier het gevaar voor uitbreiding ge weken. De eerste etage is echter vrijwel uitgebrand. De tweede etage, waarvan de ramen aan de voorzyde zwaar geblakerd waren, kon behouden blyven. De onder de woning gelegen cafetaria bekwam veel waterschade. By de vergeefse po gingen om haar man te redden, liep de echtgenote brandwonden aan beide han den op. Ook kreeg zy een shock. Zowel de vrouw als enige kinderen werden Hj- delyk in het tegenover de brand gele gen St.-Elisabethziekenhuis opgenomen. Toen de brandweer het perceel kon be treden. trof zij in de voorkamer het ver koolde stoffelyk overschot van de man aan. Tot circa half vier is de brandweer nog met de nablussing bezig geweest. Dat het aantal slachtoffers *iiet grj- ter is geworden, is zeker te danken aan het snel handelen van de onwonenden en het door hen genomen initiatief: het gebruik maken van de geparkeerd staan de vrachtauto, waarvan de overspanning nu als vangzeil dienst deed. Het stoffelyk overschot van de heer Banting zal donderdagmiddag a.s. om half een op de begraafplaats „Rhünhof" ter aarde worden be?teld. Uit Het Leidsch Dagblad van 21 februari 1861: Men leest in den Courrier du Havre: de meteorologie is reeds zoo vooruitgegaan, dat men thans op grond van naauw- keurige waarnemingen met ze kerheid een storm kan voorspel len. De storm, die onlangs op Zaterdag de Engelsche kusten zoo hevig heeft geteisterd, was door het meteorologisch genoot schap te Londen vooruitgezien, waarom het dan ook drie dagen te voren naar alle havens had geseind: „Let op. Er dreigt storm uit het zuidwesten. Geef de noo- dige signalen".

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1