SUBLIEME OPVOERING VAN DRAMATISCH ZWAK STUK VAN HENRI MONTHERLANT Begin van belangrijke ontwikkeling in de Italiaanse vakorganisatie Première van Weense Burgtheater Fijne bespiegeling over grenzen tussen waanzin en diep inzicht StortVs droom verwezenlijkt: driehoeksconferentie regering, werknemers en werkgevers Expeditie van elf landen gaat Indische Oceaan onderzoeken Eén op de tien Britse soldaten koopt zich terug in burgerleven Waagt de Spaanse regering een aanslag op het middagslaapje? ZATERDAG 18 FEBRUARI 1961 (Van onze Weense correspondent) Wenen heeft het voorrecht gehaddat het nog voor Parijs de wereld première mocht beleven van het nieuwste drama „De kardinaal van Spanje" van Henri Montherlant. De verwachtingen waren erg hoog gespannen, omdat men deze schrijver ook in Wenen had leren be wonderen als een meester van de dramatische spanning, waarvan voor al zijn Grootmeester van Santiago„Vrouwen" en Port Royal" getuigenis hadden afgelegd. Ofschoon het nieuwe drama spiritueel en taalkundig onvermoede kostbaarheden bezit, mist het toch het nodige dramatische elan. Het is geen echt drama geworden, doch eerder een serie van monologen, een spel van gedachten, die dikwijls heel subtiel zijn, maar die men niet op het toneel verwacht. Ondanks alle goede wil en de grootste bewondering voelt de toeschouwer zich toch teleur gesteld, juist omdat het gegeven genoeg elementen bevat om er een spannend drama van te maken. De kardinaal, die hier als hoofdper soon optreedt, is de beroemde Ximenes de Cisneros, die eerst onder Ferdinand en Isabella de staatszaken regelt en die later onder hun dochter, de krank zinnige Johanna, het koninkrijk ordent en redt. Hij bereidt zelfs de troons bestijging voor van de latere Karei V de zoon van Johanna, maar de Vlaamse raadgevers hebben zo'n sterke invloed op de jonge monarch, dat de kardi naal op 82-jarige leeftijd wordt ontsla gen. Ximenes begeeft zich nog naar het keizerlijke hoofdkwartier om zich te rechtvaardigen, maar op weg daar heen sterft hij een natuurlijke dood. Uitgangspunt Deze laatste episode in het leven van Ximenes heeft Henri de Montherlant tot uitgangspunt genomen voor een grootse spirituele dialoog tussen de kar dinaal en de waanzinnige Koningin Jo hanna. Het zwaartepunt ligt in het fascinerende gesprek tussen de asceti sche kerkvorst en de krankzinnige vor stin, een gesprek dat vrijwel het gehele tweede en derde bedrijf beheerst, maar dat toch geen hoogtepunt oplevert. Het stuk is eerder een fijne bespiegeling over de nauwelijks kenbare grenzen tussen waanzin en diep, klaar en verheven inzicht. Uit de mond van de waanzinnige Koningin hoort de kerkvorst waarhe den, die hij vroeger als politi cus nooit zou hebben begrepen, maar die hem in zijn ascetisch streven ver sterken en zodoende het offer van de vernedering aanvaardbaar maken. Dat alles is echter niet voldoende om eeo spannend drama te ontwerpen. Daar om voelt de toeschouwer zich-ondanks alles-toch teleurgesteld want hij voelt instinctmatig dat Montherlant de kans heeft laten voorbijgaan om een dra- Verkeersexamen voortgezet onderwijs Het verkeersexamen voor scholen voor voortgezet onderwijs (middelbare scho len, Ulo's enz) zal dit jaar worden ge houden op donderdag 20 april a.s. vorig jaar, toen dit examen voor het eerst landelijk door het Verbond voor Veilig Verkeer werd georganiseerd, namen er 6.000 kandidaten aan deel. Veroordelingen op N-Guinea Door de landrechter te Biak zijn een aantal personen berecht, die zich schul dig hebben gemaakt aan ondermijnende activiteiten. Zij zijn lid geweest van een verboden vereniging. De volgende straffen werden opgelegd 6 jaar gevangenisstraf voor twee In donesiërs. 5 jaar voor een Indonesiër, een Papoea en twee Chinezen. Twee an dere Papoea's kregen resp. 4 en 3 jaar en een Chinees 2 jaar. OEGSTGEEST Bevolkingsonderzoek Het bevolkingsonderzoek op tubercu lose vindt in deze gemeente plaats op 21 tot 24 februari en op 27 en 28 februari, zowel overdag als 'svonds. Zij die een oproep ontvingen voor overdag worden verzocht aan het onderzoek deel te nemen des avonds indien dat beter schikt. Kinderen tot 14 jaar worden niet doorgelicht. Zwangere vrouwen worden aangeraden eerst advies aan de huisarts te vragen. Degenen, die niet deelnemen aan het onderzoek worden verzocht de oproepingskaart te rug te zenden aan het doorlichtinglo kaal met vermelding van de reden van nlet-verschynen. Burgerlijke Stand Geboren: Gerardus M. O., zn van N. v. d. Voort en Fr. C. Hejjboer; Marcel, zn v. J. van Dulvenboden en J. Fr. van Lies hout; Margaretha Chr. M„ dr van A. C. J. Kooloos en J. Chr. Steenbergen: Cor nells C., zn van A. Paauw en W. C. de Wit; Daniël K.. zn van J. van Waveren en C. Verhaar: Gerhardus A., zn van G. Hak kenberg en J. A. Janssens; Johanna L. G.. dr van J. N. van Kins en J. C. van Tey- llngen; Jacqueline C., dr van B. de Leeuw en J. de Kemp, Franciscus M. J., zn van L. J. van Eisen en M. M. Meijers. Ondertrouwd: A. de Blools, 28 Jr en D. H. van Lom, 25 Jr. Overleden: G. de Vries, e.v. N. C. Selp, 80 Jaar. WASSENAAR Burgerlijke Stand Geboren: Dennis A., zn van A. Muller en E. Duran: Helena P. E. M., dr van P. S. Hoekstra en E. T. van Buuren; Jean A„ zn van D. Moser en C. Mlnosa; Jo- séphlne W. M., dr van T. J. C. de Ruyter; Maria J. T„ dr van J. J. Schröder en T. M. Tap: Theodorus J. J., zn van T. J. M. van der Velde en T. M. Paanakker. Ondertrouwd: R. Wynants en S. G. M. J. de Boer; A. Llevaart en G. P. Roden burg; P. E. van der Mark en M. C. Mechel- se; Getro- man; J. J. Brakenhoff en S. A. Zomer; J. L. van der Krogt en A. M. E. Braun. Overleden: M. L. J. Köhlen 58 laar echt genote van J. L. Voorham; J. vrijenhoek 71 Jaar echtgen. van S. de Blools; _M._M. Drabbe, 43 Jaar, echtgen. van irg; A. van der Tempel en D. W. Warnaar. Getrouwd: P. J. C. l'Aml en G. J. Laar- matisch hoogtepunt te bereiken, name lijk bij de eerste ontmoeting tussen Ximenes en de Koningin en vervolgens bij het bericht dat de jonge monarch zijn oude raadsman laat vallen. Veel allure Toch neemt dit niet weg dat de Ween se opvoering door het ensemble van het Burgtheater veel allure heeft. Op de allereerste plaats is dit niet te danken aan de vertolker van de kardinaal, maar aan Alma Seidler, een rijpe toneelspeelster, die men ln 't bui tenland minder kent, omdat zij te dis creet is, maar die hier 'n unieke prestatie levert. Haar interpretatie van de waan zinnige Johanna kan van grote bete kenis zijn voor de vertolking in andere talen. Zeldzaamheid Nog zelden heeft een actrice konink lijke waanzin zo discreet en toch zo aangrijpend en overtuigend uitgebeeld, zelden ook werden de onduidelijke gren zen tussen het gewone en het para normale zo indrukwekkend eenvoudig en overtuigend vertolkt. De andere grote figuur was Ernst Deutsch als de kardinaal, een gestalte van een uitzonderlijke innerlijke kracht, die naar alle kanten licht uitstraalt en die de toeschouwer daarom des te meer aangrijpt, omdat zij op het einde haar eigen beperkingen doorschouwt en zich gedwongen ziet te resigneren. Ook bij deze wereldpremière bleek dat de kracht van het Burgtheater niet zozeer ligt in het zoeken naar experi menten of naar nieuwe stukken maar veeleer in de interpretatie, zonder op de Parijse uitvoeringen te willen vooruit lopen, kan men toch wel zeggen dat het moeilijk zal zijn om voor de hoofd rollen zulke ideale vertolkers te vinden, die een toneelstuk, dat eigenlijk zwak is, zo sterk wisten te vertolken, dat de toeschouwers gefascineerd waren door het spel en zodoende de dramatische zwakheden over het hoofd zagen. Gunning Het maken van riolerings- en opho ging» werken op terreinen gelegen tussen Hart] aan, Poel wetering en Groene Mare. dijk (bestek no. 4, dienst 1961, gemeente Leiden) is gegund aan de firma Gebr. Schouls NV te Leiden voor een bedrag van f 256.500. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Psychologie de heren C. de Bruin (Rot terdam) en J. M. F. Jaspers (Maastricht, cum laude)voor het kand. examen Geneeskunde II de heer M. G. J. Bun- nemeyer (Canada) en voor het Arts examen de heren A. A. H. Meurs (Hil versum) en H. M. Rosen (USA). Leitlse Schaakbond In de eerste klasse van de Leidse Schaakbond is de voor het kampioen schap waarschijnlijk beslissende match tussen Voorschoten I en Philidor II ver daagd in een 4%stand ten gunste van de Leidenaren. De afgebroken stel lingen zijn van dien aard dat een ruime Philidor-overwinning vrijwel vaststaat. Voorschoten kan zich thans wel als uitgeschakeld voor het kampioenschap beschouwen, Philidor II en LSG III, die in matchpunten gelijk komen te staan en elkaar in bordpunten nauwelijks iets toegeven, zullen in de laatste ronde resp. tegen Bodegraven I en Philidor III el kaar moeten trachten te overtoeven. De gedetailleerde uitslag: Voorschoten I- Philidor II: G. P. SluiterE. Ketting 0-1, dr. Th. van Schaickmr. A. J. Mul der xx, B. SmitC. H. van den Bosch 0-1, K. Waasdorp—A. J. W. Kohlbeck (res.) 'sdr. P. VermetJ. J. Pre- voo (res.) xx, M. G. SegaarJ. Koet jr. C. S. van der Kooy-Th. P. van den Berg xx, R. VerstratenG. Pels, '.2, J. J. B. Braggaar srW. F. Wak- ka 0-1, B. Maat—G. Verlind 1-0, totaal: 2^—4^. NOTEBOOMWEDSTRIJD Gisteravond is de eerste ronde van de eregroep van het jaarlijkse N.S.G.-No- teboomschaaktoernooi gespeeld. In deze groep nemen dit jaar deel de spelers F. J. W. Henneberke (Amsterdam), F. Roessel (Amsterdam), K. Langeweg Naarden en de Leidse kampioen R. D. (Van onze Romeinse correspondent) Het is in Italië gebruikelijk, dat aan het begin van ieder jaar de secre taressen der grote vakverenigingen de Italiaanse en de buitenlandse pers uitvoerig verslag uitbrengen van wat er in de loop van het ver streken jaar op het gebied van de vakorganisatie is gebeurd en wat men verwacht voor het nieuwe jaar. Van de talloze persconferenties, die het lot voor iedere journalist in Rome heeft weggelegd, zijn dit misschien wel de belangrijkste omdat zij de journalist in onmiddellijk contact brengen met het leven van de grote massa der burgerij. Dit jaar was de uiteenzetting van het christendemocratische Kamerlid Storti, secretaris-generaal van de CISL (vrije arbeidersbeweging) van buitengewoon belang, ook ai omdat Storti onmiddellijk na de afloop van de lunch met de jour nalisten „een droom" verwezenlijkt zou zien, die hij hen bij de samenkomst van het vorige jaar had uitgestippeld. Sorti had toen gezegd, dat naar zijn mening te eniger tijd terugkeert tot een werke< regering, vertegenwoordigers der vakbonden en vertegenwoordigers der werkgevers lij 1: algemeen vakverbond, dat alle op gezette tijden in een „driehoeksconferentie" tezamen dienen te komen, om na werknemers zou omvatten. Dit zou niet te gaan welke gedragslijn het meest in het belang was van alle burgers. alleen de gehele arbeidswereld ten goe de komen, maar het zou ook een einde Verzameling van gegevens over visscholen Nu dient men te bedenken, dat Storti sprak uit naam van een organisatie, die pas tien jaar oud is. Tot 1950 kende het na-oorlogse Italië (over de toestand voor de oorlog, met de parodie op alle vak organisaties, die het fascisme met zijn „corporatieve staat" kenmerkte prateno we hier niet) één algemene vakbond, j neberke kwam zeer goed uit de begin - Westra. Voor laatstgenoemde, die reeds twee jaar achtereen de eerste groep van de open inschrijvingen op zijn naam bracht, is dit een goede gelegenheid eni ge training op te doen met drie voor aanstaande landelijke hoofdklassers. In zijn eerste partij, tegen Langeweg, behandelde Westra met wit de Tar- raschverdediging van het damegambiet tamelijk slap en behaalde dientenge volge geen openingsvoordeel. Na een uit gesproken zwakke voortzetting verover de Langeweg een pion bij overwegende stelling. Westra zag echter kans na taaie verdediging af te wikkelen naar een to reneindspel, dat bij de juiste zetten on- herroepelyk remise moest opleveren. De Leidenaar vatte zyn taak misschien iets te licht op en speelde niet op de hem eigen nauwkeurige wyze, waardoor Lan geweg op tempo won. Henneberke en Roessel speelden de vierpionnenvariant van de Konings-Indische opening; Hen- Helaas is die op een zeker ogenblik in het kielzog van de communistische party beland en toen hebben zich, om begrij pelijke redenen, eerst de rooms-katho- lieken afgescheiden en daarna de niet- godsdienstig geïnteresseerden die niet achter de communistische party wilden aanlopen. Sedert enkele jaren is ook de „alge mene' bond, ai berust de leiding in com munistische handen, voorzichtig gewor den met het uitschryven van politieke stakingen, die onder de arbeiders verre van populair bleken. Er is geen sprake van, dat men op het ogenblik voor Laos, voor Cuba, van Algerye of dergeiyke zaken in staking zou gaan, zoals men indertijd wel deed voor Korea, tegen het Atlantisch pact. tegen de atoombom en dergelijke. De mogeiykheid bestaat, dat men dus fase te voorschyn, bouwde een over wegende stelling op en kon een gegeven ogenblik met een centrumdoorbraak be slissend voordeel behalen, met allerlei dreigingen als damevangst, enz. Op dit punt faalde hy echter, waarna Roessel via ruil van de dames en van een stel torens een gunstig eindspel in ging; zyn voordeel bleek evenwel niet voldoende voor de overwinning. De uit slagen: R. D. WestraK. Langeweg 01, F. J. W. HenneberkeF. Roessel ViVt. Morgenmiddag zullen ook de overige groepen in café-rest. „In de Vergulden Turk" een aanvang nemen. Ter gelegenheid van een conferentie ter voorbereiding van de expeditie naar de Indische Oceaan, onderstreepte de afgevaardigde van India de betekenis van deze expeditie met de mededeling, dat het in zyn land (met een bevolking, die een zo groot gebrek heeft aan eiwit ten) herhaaldeiyk voorkomt, dat de vis sersvloot met lege handen thuiskomt. De wegen, die de visscholen volgen, zyn volledig onbekend. De plannen voor de expeditie zyn thans in volle voorbereiding. Het hoog tepunt van de activiteit zal liggen in 1962 en 1963 wanneer twee of meer sche pen wateren van de wereld zullen be studeren. De volgende landen zyn voornemens deel te nemen aan de expeditie: Austra lië, Denemarken, Frankryk. de West- duitse Bondsrepubliek, Groot-Brittan- nië. India. Indonesië, Japan, de Unie van Zuid-Afrika, de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten. Het doel van de expeditie is funda mentele kennis te vergaren in verband met de fysische en chemische oceano grafie, de meteorologie, de zeebiologie, de geofysica en de onderzeese geologie. Verder hoopt de expeditie gegevens te verzamelen betreffende de wegen, die de visscholen volgen, hetgeen van het grootste belang zal zyn voor de be volking van de landen rondom de In dische Oceaan. Kans dat onderlinge spanning vermindert Die droom is nu verwezeniykt. Sedert een paar dagen zitten een aantal minis ters (minister-president, minister van Arbeid, van Financiën, van de Schatkist, van Buitenlandse Handel, van Nyver heid, van Landbouw, van Transport, van Koopvaardy en van Zuid-Italië en On derontwikkelde Gebieden) tezamen met de vertegenwoordigers van alle erkende vakbonden en van de patroonsorganisa. ties om een groene tafel en trachten op vredelievende wyze de vraagstukken, die maar al te vaak werkgever en werkne mer tegenover elkaar doen staan als on. verzoenlyke tegenstanders tot een voor allen gunstige oplossing te brengen. Let wel, dit is heel wat anders dan de ook in Italië gebruikelyke arbitrage der WW T tuu UK,C11 II1CI Clll VCI ICKCU" regering b.j arbeidsgeschillen. Het gaat TCOOrdieer van vakbonden, m.a.w. dat <>r nu M>n« nipt mn hpetmnrip crpQphlllan Waar het eerst alleen de georganiseerde maken aan een van de grootste moei- arbeiders in de industrie en hun werk- lykbeden op de weg, die de Italiaanse gevers betrof, besloot men a] gauw ook socialisten (de Nenni-socialisten) moe de landbouw by dit driehoeksoverleg te afleggen om opgenomen te worden betrekken en ook de handwerkers (in ln het democratisch bestel. Voorlopig Italië zeer talrijk, maar natuurlhk niet de miljoenen arbeiders, die achter D - georiënteerd) en eveneens de kleine Nenni staan, georganiseerd in de „alge- orttse beroepsleger maakt gebruik boeren die eigen land bewerken. mene" bond, ook al is daar de commu- Dat klinkt heel aardig maar het ge- nistische Invloed overheersend. Nenni is vaar is groot, dat men op'die manier een beslist afkerig van alles wat schelding veel te bont geheel krygt, dat op geen brengt in de gelederen van de arbeiders, enkele wijze logisch in categorieën kan Maar hij is ook tegen politiek in de vak. worden ingedeeld. organisatie. Het was daarom alsof Stor ti. toen hij de journalisten toesprak, In ieder geval: als er zovel van de °,v« h"5 h°"f'U:n heen zich tot Nenni zijde der werkgevers ais der nerkne. richtte. En dat zijn woorden ,n de soc.a- mers goede wil bestaat, dan zal men op P8*150!» pers gunstig werden ontvangen den duur tot resultaten komen. Aan bchoeft geen betoog. Storti, die min of meer dit balletje aan Dit alles kan tot een interessante ont- het rollen heeft gebracht, staat als uit- wikkeling leiden en op den duur zal, eindclyk doel voor ogen dat de regering, wanneer het driehoeksoverleg tussen re in casu dus dc ministerraad, gestadig gering, werkgevers en werknemers tot bij haar wetgevende arbeid op econo- een gewoonte gaat worden, het wel heel misch, financieel en sociaal gebied, grote aantal stakingen vanzelf afne- overleg zou plegen met een vertegen- men. Om grote verloop tegen te gaan tril men discipline in beroepsleger verzachten Een op de tien soldaten in het an de mogelijkheid om zich uit te kopen" en in het burgerleven terug te keren. Dat kan men doen tegen een prijs van twintig pond sterling. De regering is thans bezig te onder zoeken, waarom het verloop zo groot is. In december besloot Groot-Brittan- nië terug te keren naar een oude tra ditie en de dienstplicht, die in de oor logsjaren ingesteld was, af te schaffen. Men heeft dus thans, evenals vroeger altyd het geval is geweest, een beroeps leger. Elke soldaat, die een dienstcon- tract tekent, heeft echter de vryheid van Hulst; C. van Wijk, Koller 67 jaar: H. J. A. H. Vogelaar, 75 Jaar, 55 jaar; W. A. Jansen, 92 Jaar; er nu eens niet om bestaande geschillen tot een bevredigende oplossing te bren gen. maar na te gaan op welke wyze de geschillen, die aan de ganse gemeen schap schade berokkenen, kunnen wor den voorkomen. Het is duidelijk, dat de vakbonden al lerminst van zins zijn ook maar iets van hun met zoveei stryd en geduld verwor ven rechten voor de arbeidersklasse te laten wegkapen. Maar de arbeidersorga. nisaties, alle arbeidersorganisaties (dus ook het zogenaamd algemene vakver bond dat in Italië onder communistische leiding staat) zijn het met Storti eens, dat de huidige regering, die „een nieuwe koers" heeft aangekondigd verdient op de proef te worden gesteld. Is de regering by machte de scherpe kanten weg te sly pen van de kwesties, die werkgevers en werknemers van el kaar gescheiden houden dan zal dit de spanning verminderen, het aantal sta kingen beperken, de produktie (en daar mede tenslotte zowel werkgevers als werknemers) ten goede komen. Doel in brief omschreven Minister Pella heeft een brief, uit naam van de eerste minister Panfani tot alle deelnemers aan de conferentie gericht. Het doel als volgt geformu leerd: „Werkgevers en werknemers, ver tegenwoordigd door hun respectieveiyke organisaties, zullen tezamen met de ver. tegenwoordigers van de betrokken mi nisteries, nagaan welke economische, financiële en sociale richtlijnen het best geschikt zijn om de politiek van alge mene welvaartstoename, waartoe de re gering besloten is, te bevorderen". Dat die driehoeksoonferentie nu direct werknemer, die zolang hy een eenling alle, of zelfs maar enkele, moeilijkheden blijft .uiterst zwak staat in het econo- uit de weg ruimt, is niet waarschyniyk misch bestel, steun te bieden. Hoe ster- Het is in het gunstigste geval een goed ker de bond is, hoe doeltreffender die begin. Het ongeluk bij dergelijke onder- steun zal r.iln en de. ideale toestnnd. van nemingen is nameiyk, dat zij al gauw ions standpunt uit bezien, wordt bereikt, de organisatoren uit de hand lopen. wanneer alle werknemers zy aan zy En dat is ook in dit geval gebeurd. I staan". er een soort minister van de vakorgani satie zou ontstaan. Natuurlijk niet een minister, die aan de vakbonden voor- schryft wat zy wel of niet moeten doen, maar een „minister", gekozen uit en door de vakhonden, die aan de regering kan uiteenzetten hoe enig wetsontwerp kan worden aangepast aan de verlan gens der vakorganisaties. De vakbonden, althans de „vrye" bon den (die na de „algemene" verreweg de belangrijkste zijn en wat ledental be treft niet zo ver bij de oommunistisch- geleide bonden ten achter blijven) zijn geneigd tot innige samenwerking met de regering, mits er van geen enkel „pater nalisme" sprake zy. Veel minder fel Het viel op, dat dit jaar de secretaris generaal der vrye bonden veel minder fel was in zyn polemiek met de „alge mene" bonden. En tegen het einde van zyn toespraak kregen we de verklaring van die nieuwe en ook door linkse bon den gewaardeerde houding. Stortj merk te op, dat het uit den boze is, wanneer vakbonden zich in plaats van met eco nomie en arbeidsvraagstukken gaan be zighouden met politiek. „De ideale vakbond", zo zei hfl, „ls a- poütiek en behartigt de belangen van zyn leden, onverschillig tot welke poli tieke partij die eventueel behoren of op welke kandidaat zij hun stemmen uit brengen. Het Is te betreuren, dat er in een land meer dan één vakorganisatie is. Hot doel van de vakbonden is de Dagindeling lijkt vaak nergens op „Siesfa" zou aanmerkelijk bekort worden, wat bepaald niet overbodig kan lieten.... In Spanje broeit onrust over een van 's lands meest opvallende kenmer ken: de siesta of het mid dagslaapje. De Spaanse regering wil haar onderdanen ook in dit opzicht wat by de tyd brengen. Een vastomlynd plan de campagne is nog niet van Madrid uitge gaan, maar de snode voornemens zyn naar bui ten uitgelekt. In feite is het vermin deren van de siesta met één uur slechts de eerste fase van de aanpak van dit probleem. Men wil be ginnen met de Spaanse tijd conform te maken aan Greenwich-tyd, een uur vroeger dus dan de middel europese tyd, die men thans aanhoudt. Winkels en zaken zuilen dan om acht uur 's mor gens met de negotie be ginnen. Dit is nu een uur waarop enkele beklagens waardige vuilnismannen en melkboeren hun taak verrichten. Na negen uur 's morgens beginnen de Spanjaarden er pas aan te denken langzamerhand tot leven te komen. Momenteel begint het lunch „uur" om 13 uur. Het duurt tot een uur of vier, vyf. Het plan van de regering wil niets aan dit lunchuur veranderen, maar het wel echt tot een uur verminderen. Nau- weiyks voldoende voor de Spanjaard om even naar huis te gaan. te eten en naar zyn werk terug te keren, laat staan om een uiltje te knappen. Er is nog een praktische kant Vele Spanjaarden hebben twee en soms zelfs meer banen. Ze gaan vroeg naar hun werk. zyn pas laat in de avond klaar en willen dan tussendoor wel even rusten. Een vroeger openings uur van winkels en zaken zou noodzakeiykerwys vroegere uren voor het uitgaansleven meebren gen. Bioscopen en thea ters beginnen nu om on- jeveer elf uur 's avonds. Daarna wordt gegeten, zodat de gemiddelde Span jaard pas om drie of vier uur in de morgen het bed opzoekt! Het regeringsplan voor ziet in opening van de bioscopen en theaters om negen uur 's avonds. De openbare vervoersdiensten die thans tot halfdrie 's nachts functioneren, zouden dan kort na één uur 's nachts eindigen Het plan van de hoge heren in Madrid mag dan bijdragen tot de moder nisering van Spanje, het is zeker dat het de Spaan se werknemer voorlopig zwaar op de maag zal liggen. Maar zoals gezegd, er staat nog niets vast en de aanslag op de siesta zal dan ook wel verschoven worden naar „manana" - na het middagdutje. zich „uit te kopen" binnen drie maan den na zyn indiensttreding. De minister van Oorlog, John Profu- mo. heeft onthuld, dat ongeveer twee duizend soldaten, die in december toe traden, hun twintig pond willen neer tellen om weer een burgerpak te kun nen aantrekken Hij noemde dat een „ontstellend groot aantal" en deelde in het parlement mee, dat zyn ministerie een commissie van deskundigen had be noemd om uit te vinden waarom dat zo hoog was. Hy voegde er echter onmiddeliyk aan toe, dat hy geenszins van plan was de mogeiykheld tot „uitkoop" weg te ne men. „De toestand ls ernstig," zei hy, „maar als een man ontdekt, dat hij een ernstige vergissing heeft gemaakt door by het leger te gaan. dan zou het toch verkeerd zyn hem er tegen zyn zin ln te houden door bij voorbeeld de uitkoopprUs onbereikbaar hoog te stellen." „wy willen soldaten," aldus Profumo. „Als een man in het leger niet op zijn plaats is. dan is het veel beter hem maar te laten gaan." Om echter het verloop enigszins tegen te gaan, wil men de discipline iets ver zachten. Er zyn nog vele overtredin gen in het Britse leger, waarvoor men tot straf ln rang verlaagd kan wor den of by promotie kan worden over geslagen. Daarvoor in de plaats gaat men nu reprimandes stellen. Bovendien wil men het inhouden van soldy in de plaats stellen van het cachot, waar dat maar enigszins mogelyk blijkt. Een nieuw wetsontwerp over de disci pline in het leger is thans aan het Lagerhuis voorgelegd. Het houdt niet alleen wyzigingen op de oude wet ln, maar ook aanvullingen, waar thans nog leemten bestaan. Een voorbeeld daar van is, dat het thans voor de eerste maal in de Britse krijgsgeschiedenis strafbaar zal worden een (ank aan de vyand te verkopen Zoals de wet thans luidt, kunnen Britse soldaten blykbaar ongestrft wapens en munitie aan de tegenparty verkopen, indien zU daar kans toe zien. Er bestaat althans geen geschreven wet, die hun dat ver biedt Een verzachting van de discipline zal echter niet alle redenen wegnemen, waarom Britse soldaten zich uit het beroepsleger vrykopen. Profumo wees er bij voorbeeld op. dat vele Jonge man nen zich voor het leger aanmelden, om dat zij moeilijkheden met hun meisie hebben of met hun ouders overhoop liggen. Zodra de ruzies echter zijn bij gelegd, vervalt de voornaamste reden voor indiensttreding en telt de nieuw bakken soldaat braaf zyn twintig pond neer.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9