Het Binnenhof verloor groot parlementariër STAATSCIRCUS VAN MOSKOU MAG NIET NAAR HILVERSUM 1 Gronheid Leiden Macleod heeft Welensky geklopt, zegt liberaal Sir John Moffat PROF. ROMME BEDANKTE Kerkelijk Leven Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 18 februari 1961 Derde blad no. 30284 Slechts acht dagen in Rotterdam Sovjet-ambassade diep gekrenkt door botte weigering-bij-voorbaat van werkvergunning (Van onze Rotterdamse correspondent) Het Russische Staatscircus van Moskou", dat dinsdagavond met een kleine reeks voorstellingen in de Ahoy-hallen te Rotterdam begint, zal niet langer dan 8 dagen in ons land mogen optreden. Dit heelt de directeur van het Rijksarbeidsbureau namens de minister van Sociale Za ken medegedeeld aan de Nederlandse tourneeleider, de heer J. A. Kersten uit Den Haag. Hierdoor zal niets kunnen komen van het optreden in Hilversum, waar men had besloten van 2 tot en met 7 maart de Expohal aan het circus te verhuren. Nadat de heer Kersten had vernomen, dat er geen werkvergunning voor die zes dagen wordt gegeven, heeft hy zich tot de Russische ambassade gewend. De ambassade moet namelijk, omdat het circus een staatsbedrijf is, de werkver gunning aanvragen. Ook de ambassadeur had, hoewel er nog geen officieel verzoek voor de Rus sische artiesten om in Hilversum te mogen werken was ingediend, medede ling gekregen dat men niet op een ver lenging van de achtdaagse vergunning behoefde te rekenen. Men vertelde de heer Kersten in de ambassade, dat men zich door het schrijven van het minis terie van Sociale Zaken zo gekrenkt voelde, dat men geen stappen bij de Ne derlandse regering wenste te onderne men om herziening te vragen van de afwijzing, die reeds bij voorbaat was gegeven. Nogal haastig De tournee, die de Russen in Ham burg zijn begonnen, is nogal haastig in elkaar gezet. Eerst nadat het met het Westduits-Russische handelsverdrag en kele maanden geleden in orde was ge komen, had men in de Bondsrepubliek geen bezwaar tegen een tweede tournee van het circusgezelschap. Terwijl dit gezelschap nog in Moskou optrad, bleek dat de termijn dat men in de Ernstmerckhalle te Hamburg kon optreden, niet lang genoeg was om rechtstreeks naar Keulen, de tweede etappeplaats, te gaan. De Duitse im presario kwam op het idee voor de eerste maal ook Nederland in het tour nee op te nemen. Daartoe werd contact gezocht met de heer Kersten, die moest nagaan of er gedurende 14 dagen een hal in ons land beschikbaar was. De heer Kersten wendde zich tot de directie van de Ahoy-hal te Rotterdam, maar die hal was slechts 8 dagen beschikbaar. De Duitse impresario had daar geen bezwaar tegen, daar hij de resterende 6 dagen wel in Duitsland dacht te kun nen optreden. Dit lukte hem echter niet en toen kwam burgemeester Boot van Hilversum als redder in de nood. Hij zou het zeer op prijs stellen, als het circus in de Expohal zou komen. Er zou op 5 maart een handbalwedstrijd in de hal worden gespeeld, maar die kon worden uitgesteld. Alles leek dus voor elkaar. De heer Kersten had woensdag een telegram aan de minister van So ciale Zaken gezonden, waarin hij een en ander uiteen zette en aankondigde, dat de Russische ambassade een verlen ging van de werkvergunning met 6 da gen zou aanvragen. De visa voor de artiesten, die na machtiging van de mi nister van Justitie door de Nederlandse consul-generaal te Hamburg zijn ver leend, zijn geldig tot en met 9 maart. Geen politiek De heer Kersten verwierp elke gedach te aan politieke redenen voor de weige ring. In het ministerie had hij verno- Kindje gered uit brandende ivieg (Van onze Ensohedese correspondent) Het eenjarig dochtertje van een En- schedese familie is van een wisse dood gered, toen de ouders door het geschrei van het kind werden gealarmeerd en het daardoor uit een brandend ledikan- tje konden grijpen. De ouders waren bij buren op visite, toen vermoedelijk door kortsluiting in een zelfgemaakte radio met pick-up brand ontstond, waar. bij de vlammen zich via de gordijnen verspreidden en oversloegen op het le- dikantje, waarin het kindje lag te sla pen. Het geschrei trok de aandacht van de ouders. Het kind kon zonder nadelig letsel uit het reeds brandende ledikan- tje worden gered. De kamer stond vol rook en er waren enkele ruiten ge sprongen. De brandweer doofde de vlammen. MIJ. VOOR WALVISVAART VERKOCHT .BLOEMENDAAL' MET GROTE WINST De vangstcijfers van de Ned. Mij. voor de Walvisvaart N.V. zijn dit seizoen t/m 15 februari niet slecht geweest, doch ook niet om over te juichen. Zij waren ongeveer gelijk aan die per 14 februari 1960. Op zichzelf is dit niet bevredigend, omdat men dit seizoen eerder met de vangst begonnen is. Anderzijds zil men echter pas midden in het seizoen, zodat over de afloop nog niets te zeggen valt Aldus heeft het bestuur in de jaarver gadering medegedeeld. Op de verkoop van drie jagers werd een onbetekenend boekverlies geleden. Daarentegen wordt op de ,31oemen- dael", die voor ca f 4.5 miljoen aan een Japanse maatschappij is verkocht en voor f 900.000 te boek staat, een grote boekwinst behaald, waarvan globaal gesproken een groot deel, ingevolge het garantiecontract, naar de Staat zal vloeien. De verkoopprijs werd zeer rede lijk genoemd. Door de zeer hoge afschrijvingen in de afgelopen jaren zal de vloot aan het einde van dit boekjaar voor ca f 15 mil joen te boek staan. De afschrijvingen zullen in de toekomst niet onbelangrijk lager worden, waardoor er meer speel ruimte voor het dividend ontstaat. Het bestuur voorspelde echter niet dat het dividend hoger zal zijn. De jaarstukken werden met algemene stemmen goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 6 men, zo deelde hij ons mede, dat vele exploitanten uit de circus- en theater wereld hadden geprotesteerd tegen het optreden van het Russisch staatscircus in Nederland, omdat men hierin een grote concurrent meende te zien. Na door een speciale commissie te zyn ge adviseerd, heeft de minister toch beslo ten, een vergunning voor 8 dagen te verlenen, omdat het optreden in Rotter dam slechts van korte tijd zou zjjn. Toen echter bleek dat er ook plannen waren voor voorstellingen in Hilversum, heeft men besloten die termijn van 8 dagen in geen geval te verlengen. Volgens de heer Kersten betekent deze weigering een schade van f 150.000 voor het circus en f50.000 voor de ge meente Hilversum. Immers, Hilversum derft zaalhuur en vermakelijkheids belasting. Om de schade voor het cir cus nog zoveel mogelijk te beperken is besloten in de Ahoy-haknog 1000 plaat sen meer aan te brengen, zodat per voorstelling bijna 6.000 mensen de ver richtingen van de Russische artiesten kunnen volgen. Maandag a.s. prijsstop kappersbedrij ven De minister van Economische Zaken zal a.s. maandag een prjjsstop afkon digen voor het dames- en herenkappers- bedrijf. De minister heeft tot het ne men van deze maatregel besloten, om dat hem gebleken is, dat een groot aan tal kappers verdergaande tariefsverho gingen heeft toegepast dan was overeen gekomen in het overleg met de federatie van organisaties van werkgevers in het kappersbedrjjf naar aanleiding van de nieuwe C.A.O. voor het kappersbedrjjf en de daarmee samenhangende afschaf fing van het fooienstelsel. De Federatie heeft van haar zijde alles in het werk gesteld om de ontwikkeling, die tot deze prijsmaatregel heeft geleid, te voorko men. Deze prijsstop houdt in, dat de tarie ven, overeenkomstig de bij de afschaf fing van het fooienstelsel gemaakte af spraak, voor kapperswerkzaamheden in een dameskapsalon niet hoger mogen liggen dan 10 Tr boven het niveau, dat op 31 december 1959 werd berekend. De tarieven, die op dat tijdstip in de heren kapsalons in rekening werden gebracht mogen met niet meer dan 15 r'r worden verhoogd. De beschikking houdt tevens in dat iedere kapper verplicht is de pryzen die hij in rekening brengt, dui delijk zichtbaar aan te duiden in zijn kapsalon. A van di- BOUSSAC stoffen 1961 in Parijse couture: modellen Maandag 6 maart te 14.30 en 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. Kaarten a f 2.50 telefonisch (22473) of aan de zaak. Botermarkt 18 1 1 - 1 Conferentie over Noord-Rliodesië geëindigd (Van onze Londense correspondent) Na zich drie weken moeizaam te hebben voortgesleept en bijna te zijn vast gelopen, is de conferentie voor de herziening van de grondwet van Noord-Rhodesië dat deel uitmaakt van de Centraalafrikaanse federatie en aan Kongo grenst, gisteren uiteen gegaan. De Britse voorstellen waar alles van afhangt, zijn officieel nog niet bekend gemaakt. Er zal waarschijnlijk maandag een ontwerp-witboek over de conferentie verschijnen. Het ziet er echter naar uit, dat dit slechts de vage omtrekken van het plan zal bevatten omdat besloten is dat dit in de komende weken in Loesaka, de hoofdstad van Noord-Rhodesië, nader zal worden uitgewerkt. In feite kan men daarom beter van een verdaging dan van een einde der conferentie-spreken. Maar Macleod, de Britse minister van Koloniën, heeft blijkbaar de op gewonden inheemse delegaties, welke tot nu toe klaagden dat zij in het duister verkeerden over de Britse bedoelingen, enigszins kunnen kalmeren doordat hy met enkele concrete voorbeelden aan- Ook Brussel wil een metro gaan aanleggen Of althans een ondergrondse tram van moderne makelij (Van onze Brusselse correspondent) Brussel wil, in navolging van Parijs, Berlijn, Hamburg en ook Rotterdam en Zurich thans ook een metro hebben. Metro is misschien een wat groot woord; de voorlopige plannen gaan meer uit naar een ondergrondse tram en men wil die dan van moderne makelij. De Brusselse deskundigen en de magistra ten, zoals de burgemeester en de direc teur-generaal van Vervoer van het mi nisterie van Verkeerswezen, zijn name lijk van oordeel dat de tram in Brus sel oorzaak is van vele verkeersopstop pingen. Men wil nu die tram op ver scheidene plaatsen door tunnels laten lopen, zoals dat reeds thans het geval is rondom het Zuidstation. Men hoopt daarbij gebruik te kun nen maken van de tunnels welke on der de grote boulevards staan, tussen dit station en het Noordstation. Zij dienden ter overkluizing van de Zenne, het stroompje dat eens de Brusselse Seine of Maas is geweest. Een tiental jaren geleden heeft men die onder grondse Zenne echter een andere, even eens ondergrondse bedding gegeven en de tunnels onder de Adolph Maxboule- vard en het De Brouckèreplein staan sedertdien droog. Zulke gangen zijn heel goed voor een metro te gebrui ken. Brussel is in dat opzicht trouwens in goed gezelschap, want de eerste Pa- rijse metro-lijn heeft gebruik gemaakt van twee oude riolen onder de Rue de Rivoli. De plannen blijken ten stadhuize reeds ver gevorderd. Men wil een soort centrum van ondergrondse trams ma ken onder het Muntplein bij de Opera en vandaar zullen lynen in verschei dene richtingen worden aangelegd. Voor al het verkeer in de richting van de zogeheten Ringboulevard hoopt men te ontlasten. Het is overigens wel zo dat het woord metro wat snel wordt ge bruikt voor trams die op hun traject af en toe een kilometer of twee, drie in een betonnen tunnel verdwijnen. In ieder geval is het plan belangwekkend omdat men ziet hoe een wereldstad van beperkt formaat haar verkeersproble men tracht op te lossen. De kosten van de eerste werken zouden ongeveer 7*2 miljard Belgische franken (550 mil joen gulden) bedragen en de Belgische staat zal waarschijnlijk het grootste deel daarvan voor zijn rekening moe ten nemen. toonde waarop 't plan in de praktijk zal neerkomen. Zonder zich echter aan kies- percentages, welke er het centraie punt vormen, te binden. De enigen die juichen over het resul taat van de conferentie zijn de Noord- rhodesische liberalen. Hun leider. Sir John Moffat, zei tot ons dat, indien het plan tenminste niet verwaterd wordt, waartoe volgens hem weinig gelegen heid bestaat, zijn nu nog kleine ge mengde Europees-Afrikaanse party de grootste zal kunnen worden, mits alle gematigde op de liberale nationale kan didaten stemmen. Voor hem had de Ver enigde Federale Partij van Welensky in Noord-Rhodesië thans als grootste partij afgedaan, maar hij gaf toe dat vele gematigden, die nu nog tot de We- lensky-partij behoren, tot dusverre hui verig staan tegenover alle voornemens om de inheemse invloed in het parle ment bovenmatig te vergroten. Sir John vertrouwde echter, dat, zo dra het plan in werking treedt, hy zal kunnen rekenen op de steun van de middenmoot. In een handomdraai zal het niet gaan want al boycotte Welensky de conferentie in Londen, hij en zijn aanhangers zullen moeten worden ge raadpleegd en het lijdt geen twijfel dat zij zich niet zonder meer gewonnen zullen geven. De liberale groep is echter van overtuigd dat Welensky de geest van de overeenkomst van Londen niet meer on gedaan /.al kunnen maken. „Macleod heeft Welensky geklopt!", zo luidde het liberale commentaar. De hoop bestaat dat in de herfst de eerste verkiezingen volgens het nieuwe systeem zullen kun nen worden gehouden. Begrafenis Piet Ooms Onder zeer grote belangstelling, vooral uit de filmbranche, is vrijdagmiddag het stoffelijk overschot van de op 76-jarige leeftijd overleden lange afstand zwem mer en filmverhuurder Piet Ooms, op de begraafplaats Zorgvlied in Amsterdam ter aarde besteld. In de aula zei de voor zitter van de KNZB de heer J. de Vries, o.m. dat de sportsuccessen van Piet Ooms hij behaalde zo'n veertig jaar geleden achttien Nederlandse titels belangrijk waren, maar dat de karakter trekken van de mens Piet Ooms hem tot een groot man stempelden. De heer H. S. Boekman, vice-voorzitter van het be stuur van de Nederlandse Bioscoopbond memoreerde dat Piet Ooms ruim dertig jaar in het bioscoopbedrijf werkzaam is geweest. „Hij is een onvergetelijke vriend geweest. Een woord van Piet Ooms was gelijk aan een handtekening". Voorts werd het woord gevoerd door de heer H. Pieksma. vice-voorzitter van DJK, van welke club Piet Ooms bijna 60 jaar lid was en zijn vroegere zwemmak. ker Karei Meijer. Gedekt door de vlag van DJK werd de kist naar de laatste rustplaats gebracht, waar een zoon van de overledene voor de belangstelling dankte. Voor eenmaal zullen regeringspartijen en oppositie het volkomen met elkaar eens zijn. Met het vertrek van prof. mr. C. P. M. Romme heeft het Binnenhof een markante persoonlijkheid en een groot parlementariër verloren. In de Tweede Kamer zal men zijn scherp oordeel, zijn knappe rede voeringen en zijn spitse interrupties missen. Maar het sterkst zal zijn persoon toch gemist worden in de KVP- fractie. Men heeft het enige tijd zien aankomen. De ontslagneming van de katholieke leider kwam niet onverwacht. Maar de slag is er voor de KVP niet minder hard om. Voor de spoorwegovergang in de Rijksweg Amsterdam-Utrecht onder Abcoude, hebben zich gisteren drie botsingen kort na elkaar voorge daan, waarbij verscheidene auto mobilisten en hun passagiers wer den gewond en een tiental auto's werd beschadigd. De hulpverlening aan de slachtoffers tussen de ge kraakte wagens. De man, die nu de leiding van de Kamerfractie van de K.V.P. op zich zal nemen, staat voor een schier onmo gelijke taak. Hy zal voorlopig moeten arbeiden in de schaduw van zyn voor ganger, die door zijn langdurige ervaring en zyn persoonlijk gezag steeds een open oor vond bij voor- en tegen stan der en ook bij de regering. In de na oorlogse periode heeft hij steeds een medebepalende stem gehad in het re geringsbeleid. Bij kabinetscrises was zijn advies van grote waarde door zijn grote kennis van het parlement en zijn ge voel voor de verhoudingen. Amsterdamse studie Carl Paul Marie Romme werd op 21 december 1896 te Oirschot geboren. Hij bezocht het R.K. Gymnasium te Amster dam en studeerde daarna rechten aan de Gemeentelijke Universiteit. Zijn po litieke loopbaan begon mr. Romme in 1921, toen hij tot lid van de gemeen teraad van Amsterdam werd gekozen. Hy was hiermee een van de weinige Nederlanders, die zelf nog niet tot het actief kiesrecht toegelaten reeds zitting had in een vertegenwoordigend lichaam. Hij wijdde zich in het bijzon der aan de gemeentefinanciën en het on- derwys. In 1925 werd hij voorzitter van de r.k. raadsfractie. Een jaar van 1932 tot 1933 was hij lid van de Tweede Kamer. Op 2 juni 1937 verkoos men hem als lid van de Eerste Kamer. Op 23 juni 1937 aanvaardde hy de portefeuille van Sociale Zaken in het vierde kabinet Colyn. In 1933 werd de heer Romme lector aan de R.K. Handelshogeschool te Til burg, een jaar later buitengewoon hoog leraar in het staatsrecht, tevens belast met het doceren der sociale wetgeving. Deze functie bekleede hij tot zijn minis tersbenoeming in 1937. Tweede Kamer In mei 1946 werd prof. Romme we derom gekozen tot lid van de Tweede Kamer en tevens tot voorzitter van de K.V.P.-fractie. Hij speelde, na de terug keer van de „commissiegeneraal" in 1946 een leidende rol bij de Kamerde batten over de overeenkomst van Ling- gadjatti. In 1951 slaagde hij er in als informateur een nieuw kabinet te for meren, nadat verscheidene formateurs reeds hadden gefaald. In 1956 kreeg hij de opdracht een kabinet te formeren, na een mislukte poging van dr. W. Drees. Ook prof. Romme slaagde toen niet. Van de hand van prof. Romme, die staatkundig hoofdredacteur van de Volkskrant is geweest, verschenen tal van publikaties. Prof. Romme is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Sinds okto ber 1960 moest hij op doktersadvies rust houden. Hij werd toen als fractie voorzitter vervangen door de heer W. J. Andriessen. Niet te overschatten Onze parlementaire redacteur voegt hieraan toe, dat het tijdstip van het be sluit van prof. Romme om af te treden toch nog een volkomen verrassing was. Sinds KVP-voorzitter Van Doorn bij de opening van het partycongres op 22 ok tober 1960 mededeelde, dat prof. Romme plotseling ziek was geworden en geruime tijd rust zou moeten houden, leefde al gemeen de hoop en de verwachting, dat de grote katholieke staatsman na een rustkuur van enkele maanden weer zijn zetel in de Kamer zou kunnen innemen. Deze hoop en deze verwachting berust ten niet alleen op zuiver menselijke ge voelens, maar ook op het feit, dat men zich de Tweede Kamer en de Neder landse politiek in het algemeen haast niet meer kan voorstellen zonder Rom me. De betekenis van Romme in onze na oorlogse politiek is nauwelijks te over schatten. Hij was veel meer dan de voorzitter van de Tweede Kamer-fractie der KVP. Hy was de onbetwiste leider van de katholieke partij en heeft meer invloed dan welke andere politicus ook gehad op het staatkundig leven in ons land in de laatste decennia. Bij haast elke kabinetsformatie was Romme de grote man achter de schermen. Zijn „onmisbaarheid" voor de KVP verhin derde hem zelf zitting te nemen in de Het kabinet-De Quay droeg in alle op zichten de signatuur van Romme. Al bleef hij zelf zoveel mogelijk op de achtergrond. Romme speelde het spel. Sinds zijn ziekte werd hij terdege ge mist .Onmiddellijk na het uitbreken van de decembercrisis over ,.de 2500 huizen van Bruins Slot' kon men ervaren par lementariërs in de wandelgangen horen verklaren, dat dit nooit was gebeurd als Romme niet ziek was geweest Als geboren politicus was Romme ook de kampioen van het compromis het veel versmade compromis, zonder het welk Nederland echter niet te regeren zou zijn. De Tweede Kamer zal deze staatsman in hart en nieren terdege missen, al is de rol van Romme in de Nederlandse po litiek nog niet uitgespeeld. Zich beper kend tot een „een normale dagtaak" zal prof. Romme ongetwijfeld nog grote in vloed blijven uitoefenen op de Neder landse politiek. Maar op het Binnenhof laat de grote KVP-er een voorlopig on vervulbare leegte achter. regering, al was hij naast en zeker n& Drees eigenlijk de aangewezen man als premier. Zijn signature Na Marcel Nivard's tragische dood Speurtocht duurt voort Sinds het stoffelijke overschot van het vermoorde knaapje Marcel Nivard is gevonden ontving de politie talloze schriftelijke, mondelinge en telefonische tips. Daaruit blijkt volgens de politie wel. dat dit gebeuren de burgerij hevig heeft beroerd. Iedere tip wordt zorg vuldig nagegaan, want zelfs kleine aan wijzingen kunnen van belang zijn. Het onderzoek wordt onafgebroken en met onverminderde kracht voortgezet. Naast de groep rechercheurs, dip voor het- opsporen van de dader geheel is vrijgemaakt en die verschillende spo ren volgt, gaat maandag a.s. een tweede, nieuwe groep rechercheurs aan het werk. Zij zullen in het Beukelsdyk- kwartier en in de omgeving van de Heemraadssingel beginnen met het in stellen van een buurtonderzoek, waarbij met de bewoners van dit stadsdeel huis aan huis zal worden gesproken. Dit on derzoek zal verscheidene dagen duren en de politie vertrouwt, dat men hieraan volledige medewerking zal willen ver lenen. De anonieme tipgever, op wiens aan- wijzing het lijkje van het kind werd gevonden, heeft zich ondanks dringen de oproepen nog niet bij de politie ge meld. ROOFTOCHTEN VAN KNAAPJE OP SCHEPEN Vader wist ervan (Van onze Amsterdamse correspondent) Een 13-jarig jongetje uit Zaandam heeft de afgelopen weken aan boord van schepen in de Amsterdamse haven met medeweten van zijn vader een kostbaar gouden horloge en enige por temonnees met in totaal minstens f 600 inhoud gestolen. Het knaapje en een 12-jarig vriendje dat als uitkijk fungeerde, zijn aangehouden. Ook de vader van de jongen is gearresteerd. De jongens fietsten na schooltijd van Zaandam naar het westelyk havenge bied van Amsterdam. Zij wisten meest al ongehinderd aan boord van de sche pen te komen door voor te geven dat ze munten en postzegels verzamelden. Een enkele maar kregen zij toestem ming om aan boord zegeltjes ten bate van een liefdadige instelling te verko pen. Als de buit uit buitenlands geld be stond, wisselde de vader dit by een bank. De rol van het jongste knaapje was een ondergeschikte. Hij stond tij dens de strooptochten op de schepen op de uitkijk en kreeg daarvoor een karige beloning. Kerk in Duitsland wenst vrede De synode van de Evangelische Kerk voor geheel Duitsland in Berlijn-Span- dau is gisteren geëindigd. In, zijn slotwoord verklaarde de nieuwe voorzitter van de raad van tien, dr. Kurt Scharf, dat hij vrede wil met zowel de overheidsvertegenwoordigers in West als in Oost-Duitsland en hier met alle kerken naar zal streven. Op de synode zijn enkele resoluties aan genomen, waaronder één over het ko mende proces tegen de jodenvervolger Eichmann. Hierin spreekt de synode de hoop uit dat „allen, die op de leeftijd des onder scheids besef hadden van de gruwel van de vernietiging der joden en die thans nog leven, tegenover God erken nen moeten, dat zij door gebrek aan liefde, die ook het offer niet schuwde, medeschuldig zijn geweest". NED. HERV. KERK Beroepen te Den Andel (Gron.) (toez.) C. W. Schllngemann te Nijeveen (Dr.). Benoemd tot directeur van het conferen tie-oord van de Woodbrookers te Korte- hemmen ds. SJ. Byieveld te Boornbergum. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Tweetal te Bunschoten-Spakenburg (vac. J. Rljneveld) O. J. Douma te Soubure- Vllssingen en H. van Ommen te Oua- Loosdrecht. Tweetal te Bunschoten-Spa kenburg (vac. 4de pred. pl.) C. J. Smellk te Veenendaal en W. G. de Vries te Lel den. „ANGELINA" THANS VLOT GETROKKEN Gisteravond omstreeks kwart voor acht is de IJmuidense zeesleepboot „Simson" van N.V. Bureau Wijsmul ler erin geslaagd de Westduitse kust vaarder Angelina" vlot te brengen van het strand van Texel, 3 km. ten zuiden van ,J)e Koog". De laatste dagen hebben de bergers nog heel wat moeilijkheden te overwin nen gehad. Bij laag water kon telkens gedurende drie uur met een graafma chine de lading rijst en chemicaliën wor den gelost, nadat het ruim was leegge pompt. Bij hoogwater stroomde het schip weer vol, omdat er in het achter schip gaten moesten zitten. Toen nog krachtiger bergingspompen waren aan gevoerd, waaronder een gasturbinepomp met een capaciteit van 750 ton per uur. slaagde men er in hét meeste water uit de machinekamer en het achterlogies weg te pompen en met behulp van een kikvorsman het pat bij de schroefaskoker te vinden. Nadat dit was gedicht, slaag de men er gisteravond in de „Angelina" bij hoog water drijvende te houden. De „Simson" kon het schip vervolgens over drie zandbanken heen in diep water trekken. De „Simson" sleept de „Angeli na" naar Den Helder. JEUGDIGE BOEFJES TE MAASTRICHT IN ARREST Reeks misdaden gepleegd (Van onze correspondent) Voor de tweede maal binnen een tijd van drie weken heeft een groepje van vier jongens, in de leeftijd van 9 tot 12 jaar, te Maastricht een reeks misdaden gepleegd, bestaande uit straatdiefstal len, roverijen, inbraken en soortgelijke misdrijven. Enkele weken geleden waren de vier knapen, o.a. omdat zij zich schuldig hadden gemaakt aan vernie ling van een tachtigtal suèdejasjes in een groot winkelmagazijn te Maastricht, die zij beschadigd hadden door ze met mosterd te bespuiten, door de politie aangehouden, maar na verhoor wegens hun leeftijd op vrije voeten gesteld. Woensdagmiddag werd een van hen door de eigenaar van een bestelauto be trapt op het stelen van drie potten ha ringen en een pot mosterd uit zijn be stelwagen op de markt. Deze diefstal leidde tot aanhouding van hetzelfde viertal, twee stel broertjes. Zij hadden zich vooral tydens de Carnavalsdagen en op Aswoensdag aan een ononderbroken reeks van misdaden schuldig gemaakt De oudste twee knapen zyn nu naar het heropvoedingsgesticht in Groningen overgebracht. De twee andere Jongens zijn onder politietoezicht gesteld en aan de ouders terug gegeven.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5