Franse Van Meegeren maakte Dufy's Buffets en Utrillo's op bestelling Eiclimaim blijft over Globkes rol zwijgen Troefheer als aas... Applaus voor Uhlmami m m Een Zwitserse kunsthandelaar heeft er tonnen aan verdiend Na recordwarmte weer dichte mist Dooie vingers"beroepsziekte Bonner Justitie zet onderzoek tegen staatssecretaris voort die grotere afmetingen aanneemt fi W 1 I i 1 V l m i i i i m 'ti gg-o, .H tg T m i 3 5frfïï m a 4 SP Hl s H 8 1 Ei a 'idi m - i§ r* i m a ZATERDAG 18 FEBRUARI 1961 (Van onze Parijse correspondent) In verband met een nieuw schandaal van schilderijenvervalsing op grote voet. is gisteren in Parijs de zich noemende hertog de Santiago de Compostille, die evenwel door de burgerlijke stand bescheidener als Georges Comnene wordt aangeduid, door de politie opgepakt, verhoord en daarna voorwaardelijk weer vrijgelaten. De pseudo-hertog werd echter minder aan de (gouden) tand gevoeld wegens het onrechtmatig voeren van een adellijke titel dan wel omdat de Franse politie in zijn persoon nu de hand heeft weten te leggen op een schilderijenvervalser, die uit hoofde van zijn techniek en zijn kameleontisch vermogen zich geestelijk met een ander te identificeren, gerust in één adem kan wor den genoemd met wijlen onze illustere landgenoot Van Meegeren. In ieder geval heeft hy met een Buf fet zelfs de Parüse ontdekker van deze jonge schilder, de kunsthandelaar David, om de tuin weten te leiden. Een bloem stuk van deze jonge modeschilder, dat David in zijn galerij had opgehangen, kon slechts door Buffet ontmaskerd worden. Buffet wilde zijn toen nog on bekende imitator echter niet de eer ont houden hem als een geniaal falsaris te kenschetsen en bijna dus te bewieroken. Na die onthulling en een aanklacht van Buffet heeft de politie een onder zoek ingesteld dat, via een Zwitserse kunsthandelaar, die de doeken in circu latie bracht tenslotte uitmondde bij Georges Comnene. Hij verkocht voor een appel en een el of enkele tientjes zijn werkstukken aan die Zwitser die ze daarna in de handel bracht. In de han del bracht tegen de gangbare prijzen die zelfs voor een bescheiden Buffet tegen woordig 1 Vi 2 miljoen oude Franse franken bedragen. De Van Gogh's en de trillo's moeten de Zwitserse handelaar ettelijke tonnen zo geen miljoenen heb ben opgebracht! Geniaal vervalser In tegenstelling met de Nederlander, die de 17de -eeuwse meesters imiteerde, had de Fransman zich echter in het bij zonder in zijn eigen tijd gespecialiseerd. Hy schilderde het liefst in de trant van Van Gogh, Utrillo, Dufy, Modigliani of Buffet, waarvan hij het oeuvre bereikte door nieuwe onderwerpen in hun stijl te schilderen. De namaakgraaf schiep echter die schilderijen zo verraderlijk treffend in de geest van zijn voorbeelden dat men vermoedt dat er overal ter wereld in particuliere collecties en musea thans heel wat doeken onder die beroemde signaturen moeten hangen, die in wer kelijkheid door de 64-jarige Comnene werden vervaardigd. Advertentie Verkoudheidsbacillen zijn als de dood voor Dit doosje betekent: protektie tegen infektie Volgens het KNMI in De Bilt is het kwik gisteren tot 16& graden Celsius gestegen. In Twente zijn zelfs tempera turen gemeten van 18 gr. Celsius. Dinsdag werd de recordhoogte van 15 gr. Celsius gemeten, welke gisteren wederom werd overtroffen. Vanmorgen om 8 uur was er nergens enige aanleiding tot zorg voor het ver keer door mist. Maar omstreeks half negen kwam vanuit het Westen snel een dichte mist opzetten. In de driehoek Amsterdam. Rotterdam en Utrecht was het zicht op de grote routes in korte tijd tot minder dan 100 meter terugge lopen. Op de oude weg Utrecht—Den Haag was het zicht zelfs minder dan 20 meter. Ook in Den Haag was het zicht minder dan 100 meter. Ook Fries land kwam onder een dikke laag mist te liggen. Het zicht varieerde van 30 tot 70 meter. Op de Afsluitdijk is de situa tie nog vrij gunstig, hier kan men onge veer 100 meter zien. Op de Moerdijk lag het zicht nog boven de 100 meter, maar het nam ook hier snel af. Twee mannen te Moerdijk gestikt TUdens het schoonmaken van de af voerpijp van het pompgemaal „Moer dijk" aan de Zwaluwsedijk in Moerdijk zijn gistermiddag de 35-jarige H. G. van der Made, gehuwd en vader van twee kinderen, en de 60-jarige A. M. van Andel, gehuwd en vader van vier kin deren. gestikt door de uitlaatgassen van een in de pijp geplaatste benzinemo tor. De slachtoffers zijn respectievelijk afkomstig uit Moerdijk en Lage Zwa- luwe. Een derde arbeider, K. van Box tel. raakte bewusteloos. Van Boxtel ging aanvankelijk met Van der Made de pijp ln om de ben zinemotor af te zetten. Laatstgenoemde raakte in de pijp bedwelmd en kwam niet terug. Van Boxtel kon nog buiten komen en raakte daar bewusteloos. Daarop ging Van Andel de pijp in om zijn kameraad te redden. Ook hij kwam niet terug. JUBILEUM KON. BOND CHR. ZANGVERENIGINGEN Zangersdag te Doorn De Kon. Bond van Christelijke Zang en Oratoriumverenigingen in Den Haag bestaat morgen 75 jaar. Tijdens de Bondsdagen, die 3 en 4 april in het Kurhaus te Schevenlngen worden ge houden, zal dit jubileum gevierd worden. De bond heeft een landelijke zangers dag georganiseerd, die 31 mei in het „Grotete Doorn zal worden gehouden. Hiervoor hebben zich thans reeds 103 koren met in totaal 4000 leden laten inschrijven. De Federatie van christelij ke muziekbonden in Nederland, waar van, ook enkele korpsen zullen optre den, verleent medewerking aan deze na tionale zangersdag. Naar de Kon. Bond meedeelt, is er naast de bestaande koren en groepen van mannenkoren en oratoriumvereni gingen een nieuwe „groep kerkkoren" gevormd Het doel van deze groep is de vele kerkkoren in Nederland te bunde len en deze koren zo veel mogelijk te voorzien van muziek, welke in kerk diensten gebruikt kan worden. De voor lopige leiding van deze nieuwe groep berust bij de heer Maarten Kooi te Soest. vloeden trok hij eerst echter met een stuk krijt een cirkel rond de ezel en de stoel waardoor andere geesten hem niet meer konden bereiken. Hy had, zo beweert Comnene even eens, nu pas vernomen welke fabelach tige sommen zijn opdrachtgevers uit zijn werk wisten te slaan en hij beschouwt zich dan zelf ook als een miskend genie. Overigens ook weer niet zo miskend, dat het portret van Koningin Elizabeth, dat hij onder zijn eigen persoonlijke inspira tie had geschilderd, nu nog altijd in het Buckingham Palace hangt. Comnene heeft ook Koningin Juliana en generaal Charles de Gaulle geportretteerd, maar waar die doeken zich nu bevinden wist hij ook zelf niet eens meer te zeggen. Vijfdaagse werkweek Noorse onderzoeker bracht rapport uit 1 mei te Amsterdam? Erkenning In tranee Comnene beweert zelf natuurlijk te goeder trouw te zijn geweest. Hij vervul de opdrachten die geen letterlijke ko pieën waren zonder zijn schilderijen te ondertekenen. Die signaturen zouden in Zwitserland onder zijn werkstukken nog zijn geplaatst. Hij pleegt zo heeft deze briljante vervalser gisteren verder nog verteld alleen maar in trance te wer ken. 's Nachts werd hy door de geest van een zijner illustere kunstbroeders opge zocht en dan had hy des morgens maar achter zijn ezel plaats te nemen om Ui een visioen en in de styi en op de ma nier van zijn nachtelijke bezoeker een kunstwerk te wrochten. Om zich te vrij waren tegen vreemde en vijandige in- In elk geval schijnt er met deze ont dekking en ontmaskering een nieuw en groot vervalsingsproces in het verschiet te komen, een mogelijkheid waarover Comnene zich overigens zelf geenszins scheen op te winden. „Voor mij wordt dit de kans." zo concludeerde gister avond de schilder (die met zijn monocle in het linkeroog en in zijn zijden kamer jas in zijn optreden en uiterlijk de stijl van de geboren aristocraat meesterlijk bleek te beheersen) „eindelijk de erken ning te veroveren waarop mijn talent kan bogen, doch die het tot dusver altijd onthouden werd". Mr. dr. P. H. Smits, die benoemd is tot president van de Hoge Raad der Nederlanden als opvolger van mr. dr. J. Donner. (Van onze correspondent in Bonn) De Hessische procureur-generaal Bauer in Frankfort heeft gisteren het voorlopig onderzoek in de zaak tegen Adenauers staatssecretaris dr. Hans Globke gestaakt, en geheel in handen van de Bonner Justitie gelegd, die een aanklacht van Globke en Adenauer wegens belediging en valse beschuldigingen behandelt. Bauer ging tot deze stap over, omdat de in Israëlische gevangenschap zittende voormalige SS-officier Adolf Eichmann weigert ook maar iets over zijn eventuele relatie tot Globke mee te delen. Treedt Globke eerstdaags af? Na Eichmanns weigering, aldus Bauer, bestaat er geen verband meer tussen de zaak-Globke en andere aanklachten die bij hem liggen over de zogenaamde „Endlösung der Judenfrage", zoals de nazi's de vermoording van miljoenen Joden noemden. Kern van het onderzoek van Bauer, dat nu dus geheel in Bonn zal worden voortgezet, was een mededeling van de Berlijnse advocaat dr. Max Merten. Deze werd in 1959 in Athene tot 25 jaar tucht huis veroordeeld wegens zijn rol bij de deportatie door de Duitsers van de Griekse joden; hU kwam reeds in 1960 vrij. Merten beweert dat hy in 1943 met de gevolmachtigde van het Internationale Rode Kruis in Saloniki, de Zwitser dr. René Bruckhardt had afgesproken en kele duizenden Griekse joden per schip naar Palestina te laten vervoeren om hen van de zogenaamde liquidatie te redden. Merten polste daarvoor Eich mann die er zfjn toestemming voor gaf en het aantal te redden joden op 20.000 stelde. Maar Eichmann durfde alleen geen beslissing te nemen en belde Globke (destijds expert voor joodse vraagstukken in het Berlijnse ministerie van Binnenlandse Zaken) op, die het wel zou hebben afgewezen! Inmiddels heeft Burckhardt, die thans in Manilla op de Philippijnen woont, aan de procureur-generaal Bauer meege deeld, dat hij inderdaad in 1943 met Merten heeft onderhandeld. Zeven beschuldigingen Het gaat hier om slechts een van vele beschuldigingen tegen Globke, die in de Bondskanselarij in Bonn een invloedrijk man is en Adenauers rechterhand wordt genoemd. In het kort komen de recente en niet alleen door Oostduitse commu nisten geuite beschuldigingen op het volgende neer. Globke heeft voor de oorlog een commentaar geschreven op de Neuren- berger rassenwetten der nazi's. Globkes naam staat onder een ver trouwelijk regeringsschrijven aan de Duitse bureaus van de burgerlijke stand betreffende de huwelijken van Duitsers (Van onze Amsterdamse correspondent) Amsterdam wil vermoedelijk als eer ste gemeente in Nederland per 1 mei aa. de volledige vijfdaagse werkweek voor gemeenteambtenaren invoeren. De Alge mene Bond voor Ambtenaren heeft dit reeds als een vaststaand feit in zijn Bondsorgaan vermeld, maar het offi ciële besluit is nog niet genomen. De Bond is echter vol vertrouwen op grond van het informele overleg, dat tussen de directeuren van de afdeling personeels zaken en de bij het georganiseerde over leg betrokken organisaties, heeft plaats gehad. Zoals bekend, luidt het advies dat eind vorig jaar door de regering is uit gebracht, dat de gemeenten in ons land per 1 mei a.s. overgaan tot een gedeel telijke invoering van de vijfdaagse werk week (2 zaterdagen per maand) om dan per 1 mei 1962 de volledige werktijdver korting in te voeren. De gemeente Amsterdam, die 20.000 ambtenaren telt, heeft de verkorting van de werktijd uitvoerig voorbereid. Er zijn enquêtes gehouden onder het personeel van de secretarie en dc gemeentelijke diensten en reeds zijn de nieuwe werk- roostrs, die zijn afgestemd op een volle dige vijfdaagse werkweek, gereed. Een van de overwegingen, om in af wijking van het regeringsadvies reeds in mei a.s. de volledige werktijdverkorting in te voeren, zou de concurrentie op de arbeidsmarkt zijn, nu reeds zovele be drijfstakken hun vijfdaagse werkweek hebben ingevoerd. JONGEREN IN Z.-SUMATRA WILLEN NAAR N.-GUINEA Tweeduizend jongeren in het district Kerintji in Zuid-Sumatra hebben de Indonesische regering meegedeeld, dat zij naar Westelijk Nieuw-Guinea willen worden gezonden. Op een bijeenkomst van deze vrijwilligers zei kolonel Soe- wiko Harjoko, een hoge officier van het provinciale militaire commando, tot hen, dat „in het belang van ons na geslacht het herwinnen van West-Irian door de huidige generatie zou moeten geschieden". Verlaging prijs baconvarkens In verband met een wijziging van de marktsituatie heeft het bestuur van het produktschap voor vee en vlees besloten de prijs voor baconvarkens ingaande maandag a.s. met 3 cent per kg te ver lagen. Dientengevolge zal met ingang van de genoemde datum voor bacon varkens in de kwaliteitsklassen 1 t/m 4 een prijs gelden van respectievelijk f 2 43. f 2.37, f 2 34 en f 2.31 per kg koud geslacht gewicht. r> (Van onze Scandinavische medewerker) De bedrijfsarts van de Noorse Sulitelmamijn, dokter B. Anda, heeft resultaten gepubliceerd van zijn onderzoekingen aangaande de vibra tieziekte, die eigenlijk de ziekte van Raynaud heet en voor het eerst honderd jaar geleden door deze Fransman beschreven werd. Deze ziekte wordt gekenmerkt door een gevoelloos of minder gevoelig wor den van de vingers, gepaard gaande met een opvallende bleekheid van de handen. Oorzaak trillende Wonden helen niet meer werktuigen? Van de 85 mijnwerkers, die met lucht drukapparaten werken, waren er 71 aangetast. Van hen verkeerden negen tien reeds in het derde stadium, waarbij de handen zozeer hadden geleden, dat zij niet meer aan jagen, vissen en ski- lopen konden deelnemen, hetgeen in de geisoleerde gemeenschap van die noor delijke mijnen vrijwel alle mogelijkhe den voor vrijetijdsbesteding uitmaakt. In het eerste stadium, zo deelde dr. Anda mede, verkeerden 35 mijnwerkers. Zij hadden alleen bij koud, vochtig weer tekenen van deze ziekte% In dit stadium is die nog te genezen als men ander werk krijgt. De ziekte kan zich open baren na een betrekkelijke korte om gang (b.v. een jaar) met trillende werk tuigen, maar in de regel treden de eer ste symptomen pas na vijf jaar op. In het tweede stadium doet zich ge voelloosheid op, speciaal by vochtige koude. Van de onderzochte personen waren zeventien ermeer behept. Alleen de duimen plegen er vry van te blijven en bij het weer warm worden van de handen treden pyn op en een rode kleur, welke tot in het midden van de handen kan doorgaan. In die gevallen is verandering van werk dringend ge boden als men algehele invaliditeit wil ontgaan. De arbeiders voelen er echter niet veel voor hun taak op te geven. Zij verdienen per jaar ruim 2000 gulden meer dan hun collega's, die niet met pneumatische boren werken. Onze Bridgerubriek met Tsjechische vrouwen. Volgens dit schrijven mochten de kandidaat-bruid jes voor „rassen-onderzoek" in plaats van foto's in badkostuum ook naaktfoto's inleveren, die zeer vertrouwelijk behan deld moesten worden Hy zou competent zijn geweest voor de gedwongen naamsverandering van joden. Hij wordt beschuldigd inzake de bovengenoemde Griekse affaire. Globke behoefde geen soldaat te worden, omdat hij in Berlijn onontbeer lijk zou zijn geweest! Hij werd op verzoek van de hoge nazi Frick gepromoveerd wegens zijn loyale houding tegenover het nazi regime. Zijn naam wordt genoemd in ver band met de liquidatie van een groep Franse Joden. Verweer In een interview met het Hamburgse weekblad „Die Zeit" heeft Globke ge poogd zich voor de eerste maal in het openbaar tegen deze beschuldigingen te verweren. Hij bluft er by dat het goed was dat hij zijn post als ambtenaar in Berlyn na 1933 heeft behouden. Daar door zou hij vele tegenstanders en door de nazi's vervolgden hebben kunnen helpen. Daarover zegt hy: „Men kan een totalitair regime van buiten en van binnen uit bestryden. Wie het laatste doet kan zich tegen de overmachtige tegenstanders slechts met list hand haven". Globke verklaart voorts dat hij Eichmann niet persoonlyk heeft gekend en niet verantwoordelijk was voor de Griekse affaire. In een vooraanstaand Westduits dag blad lazen wij als commentaar op deze verontschuldigingen van een der meest vooraanstaande Westduitse ambtenaren: „De heer Globke heeft zich niet alleen verschrikkelijk vergist (door in 1933 en daarna aan te bljjven); hjj heeft zich ook principieel gecompromitteerd. Zijn verontschuldigingen zijn van gering ge wicht. Zijn vijgenblad is niet voldoende. De oude vraag doemt weer op: Wat heeft zo'n man op zo'n hoge post te zoeken Inmiddels begint het erop te lijken dat Globke toch eerstdaags zal aftreden na elf jaar naar men zegt „invloedrijk raadgever" te zün geweest van Bonds kanselier Adenauer. Het verhaal speelt in de helft der vorige eeuw. Vier figuren van nogal twijfelachtige reputatie be treden een bar in Texas, bestellen whisky en besluiten poker te gaan spelen. Daartoe pakken zij een spel kaarten van de schoorsteen en bemerken aanvankelijk niet, dat dit een spel is dat bestaat uit uit sluitend azen. De kastelein spaarde uit oude spellen n.l. de azen op en had daarvan een stapeltje op de schoorsteen gelegd. Toen het eer ste spel was gedeeld, had dus elk der 4 mannen een 5-tal azen in handen gekregen. Vraag: Wat gebeurde er? Deze vraag, die voorgekomen is in een radio-quiz in Amerika en die uiteraard aan iemand werd gesteld die met het kaartspel goed op de hoogte was, kent slechts één goed antwoord u kunt het onderaan deze rubriek vinden. Waarom deze inleiding tot een bridge- artikel? Wel in bridge kennen we tegenwoordig in sommige omstandig heden „5 azen"! Dat zit zo: bij het slambieden is dikwijls de positie van troefheer zó belangrijk, dat men deze kaart by het „azen vragen" beschou wen mag als het „vijfde aas". Bij het aangeven van het aantal azen mag dus troefheer als een aas gerekend worden en hoe dat dan kan gaan zal duidelijk blyken uit het volgende voorbeeld: WEST OOST Sch. H B 6 3 Sch. A V 9 7 4 2 Ha. A V 9 7 4 2 Ha. H 5 Ru. A B Ru. H KI. 6 KI. A 7 4 3 Het bieden gaat: west 1 harten nz passen oost 1 schoppen west 4 (3) schoppen oost 4 Sansatout (azen- vraag) west 5 schoppen. Dit laatste bod van west geeft feitelijk drie azen aan, zodat oost thans weet, dat zijn partner bezit twee azen alsmede schop pen (troef) heer. Wests bieden is zó sterk geweest, dat oost thans meer dan vol doende zekerheid heeft om 7 schoppen te bieden. Echter: WEST Sch. B 10 6 3 Ha. A V 9 7 4 2 Ru. A V KI. H OOST Sch. A V 9 7 4 2 Ha. H 5 Ru. H KI. A 7 4 3 Ook nu is het begin: 1 harten 1 schoppen west 4 schoppen oost 4 Sansatout doch thans biedt west slechts 5 harten (twee azen aangevende Oost weet dan, dat er óf een belangrijk aas mankeert, óf dat troefheer niet aanwezig is zodat grootslam een te riskante onderneming wordt en volstaan moet worden met 6 schoppen. Deze conventie, enkele jaren geleden in Nederland Ingevoerd door de Haagse expert Van der Werf, kent nog verdere uitbreidingen die echter voor de ge wone bridger moeilijk te onthouden zijn (hij moet al aan zóveel denken!). De conventie der vüf azen kan ik echter onvoorwaardelijk als goed en eenvoudig aanbevelen. Wel diene men eraan te denken, dat de troefkleur absoluut vast moet staan. B.v.west 1 schoppen oost 4 SA (of 4 klaveren); oosts azenvraag garan deert dat schoppen de troefkleur wordt, zodat schoppenheer als een aas geteld mag worden. Echter: west 1 harten oost 2 rui ten west 3 klaveren oost 4 SA: thans is het geenszins zeker welke kleur oost troef wenst te maken, zodat west (tenzij hy éille heren van geboden kleu ren heeft) thans niet b.v. harten- of kla verenheer als „vyfde aas" mag tellen. Antwoord op bovenstaande quiz: Elk der 4 spelers hoopte, dat hij de énige was die per ongeluk 5 azen in handen had gekregen. Elk der 4 mannen kocht dus één kaart en was van plan later slechts 4 azen te laten „zien". H. W. Filarski. By verwaarlozing van de kwaal ko men de aanvallen met steeds kortere tussenpozen. De binnenzyde van de vin gers krijgt een dunne, gladde huid, de bloedcirculatie wordt te gering, wonden willen niet meer helen en het gevaar van koudvuur is groot. Niet alleen pneumatische werktuigen maar ook elektrische boren en andere elektrische toestellen met grote omwen telingssnelheid kunnen de beroepsziekte I veroorzaken. De toenemende industria lisatie brengt een veelvuldiger gebruik van trillende werktuigen met zich mee, en is het eoed de arteiders op dit punt voor te lichten. Velen houden hun handen ook aan het toestel als het nog niet of niet meer actief in gebruik is. Dit moet vermeden worden. Voorts is de toenemende om wentelingssnelheid, waardoor het aan tal trillingen is vergroot tot drie- a vier duizend per minuut er schuldig aan, dat personen die 800 trillingen per mi nuut van de ouderwetse boren wel to lereerden, ziek werden. Onder industrie - en welke gevallen te zien gaven, noemt de auteur de schoenindustrie, waar de leerkloppers er aan onderhevig zijn. Een proef, waaraan de mynwerkers onderworpen werden, bestond daaruit, dat zij de handen in ijskoud water moesten steken, hetgeen geen der proef personen langer dan een minuut kon uithouden! Een Zweedse industrie van pneuma tische boren heeft alle gegevens reeds opgevraagd ter bestudering. Amerikaanse filmexpeditie in Ned. Nieuw-Guinea Uit New York is te Hollandla aange komen dr. Robert Gardner, de leider van een filmexpeditie van het „Film study centre" van het Peabody-museum, behorende tot de H arvard- Uni versa te 11. Hij werd op het vliegveld Sentani ver welkomd door dr. De Bruym die tijdens zijn laatste voorlichtingstoumée door da Ver. Staten het idee voor een filmexpe- dd>tie naar de Baliemvallei had geop perd, Gardner onderzoekt nu echter of er mogelijkheden zijn voor een filmexpe ditie naar de woeste Casuarinekust ln zuidwesteiyk Nieuw-Guinea. omdat de Baliemvallei voor de verfilming van mensen uit het stenen tijdperk veel technische moeilijkheden oplevert. De overige leden van de expeditie worden de volgende maand verwacht. Onze schaakrubriek Een uur, nadat het Hoogoven toernooi te Beverwijk 1961 officieel geopend was, ontving de toernooi leider een telegram, dat hij de vele aanwezigen voorlas. Een luid langdurig applaus bewees, dat men met de inhoud ten zeerste ingeno men was. De Oostduitser Uhlmann berichtte n.l. zijn komst en daar mede was zijn deelname aan het toernooi verzekerd. Ongetwyfeld was het niet in de eerste plaats, dat door Uhlmanns deelname de wedstrijd aan belangrijkheid zou win nen, die allen vreugde deed, veeleer dat hier althans iets ongedaan werd ge maakt van de onverkwikkelijke affaire te Berg en Dal. waar formaliteiten af braken, wat juist het internationale schaakverkeer tussen meesters uit alle landen had opgebouwd. Immers, het schaakspel kent geen grenzen, geen poli tiek, geen kleur of ras. Schakers over de gehele wereld zyn eikaars „vijanden" op de 64 velden, maar vrienden door hun geliefde spel. Uhlmann kwam, zij het een dag te laat, vermoeid, maar ten zeerste welkom in alle opzichten. Als „dank" versloeg hij op hardhandige wijze, de eerste Ne derlander die hij tegenover zioh kreeg. Deze party volgt hier en spreekt voor zichzelf! Wit: W. Uhlmann. Zwart: J. T. Baren- dregt. 1. d2-d4, d7-d6 (met verwisseling van zetten ontstaat de Benoni-verdedi- ging); 2. c2-c4, g7-g6; 3. Pbl-c3, Lf8-g7; 4.e2-e4. c7-c5; 5. d4-d5, e7-e5; 6. Lfl-e2, Pg8-h6 (volgens de witspeler is hier Pf6 of Pe7 beter); 7. h2-h4, f7-f6; 8. Lcl-e3, Ph6-f79. Pgl-h3 (wit wil Lg4 voorko men, hetgeen na Pf3 mogeiyk was ge weest), 9Pb8-a6; 10. a2-a3, Lc8-d7; 11. Tal-bl, f6-f5 (het ziet er naar uit, dat zwart zich met deze zet bevrijden zal); 12. e4xf5, Ld7xf5 (nu staat niet al leen Tbl maar ook pion h4 en prise); Stelling na 12. Lxf5 «ar X gSgMl bede f g b 13. Ph3-g6!, Lf5-bl (Uhlmann tekent hierby aan: 13Pxg5; 14. Lg5, Lf6; 15. Ld3en nu of 15Lxd3; 16. Lxf6, Dxf6; 17. Dxd3 met duidelijk voor deel; men lette op de slechte positie van Pa6 en de mogelijkheid Pe4; of 15 Lxg5; 16. Lxf5, Lh4; 17. Le6 met zeer goed spel); 14. Pg5-e6, Dd8-f6; 15. Ddlxbl; Lg7-L6 (het enige om na Pe4 direct stukverlies te voorkomen); 16. Pc3-e4; Df6-e7; 17. Le3-g5!, Lh6xg5 (op Pxg5 volgt hxg5, Lg7; 19. Lg4, Pc7; 20. Pf6t, Lxf6; 21. gxf6 Df7; 22. Pxc7t, Dxc7; 23 Dxg6tDf7; 24. Ld7t, Kf8; 25. Dh6t. Kg8; 26. Le6 en wint. aldus Uhl mann); 18. h4xg5, Pf7-d8; 19. Pe4-f6t, Ke8-f7; 20. Dbl-e4 (na 20Pxe6; 21. dxe6t volgt Dxb7t); Pa6-c7 (ook 20 Pxe6; 21. dxe6t, Kg7; 22. Ld3 verliest op dezelfde wijze als na de tekstzet): 21. Le2-d3 en zwart gaf op. Tegen Txh7t en dan Dxg6 is niets te doen. LADDERWEDSTRIJD co <0 <A 0 - 90 CO A - Wit aan zet, houdt remise LXXII co e» «O I i w 1 s 0 1 11 - 9» J - - Wit aan zet, wint. Oplossingen aan W. H. van der Nat. Acacialaan 25. Leiderdorp, uiterlijk 31 maart.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4