GEOLOGISCH GENOOTSCHAP VERGADERDE IN LEIDEN Mr. W. J. Geertsema wordt burgemeester van Wassenaar FILMS Reclassering sprak in Academie over alcohol-v raagstuk Von Brentano na onderhoud met Kennedy optimistisch gestemd Duitse hulp niet voor één keer Pracht handen Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 18 februari 1961 Tweede blad no. 30284 Jaarrede prof. dr. H. J. Mac Gillavry Tijdens de vandaag in het Geologisch Instituut te Leiden gehouden algemene vergadering van het Koninklijk Neder lands Geologisch Mijnbouwkundig Ge nootschap heeft prof. dr. H. J. Mac Gil lavry, voorzitter van de geologische sec tie van het Genootschap, een jaarrede gehouden, getiteld: „Diep of ondiep, voor-diep of na-diep". In moderoe geologische discussies ne men de zg. Grauwaoken een belangrijke plaats in. Dit zijn zandstenen, die door troebelingssfcromen in zee zijn afgezet. Hiervoor is een zekere helling van de zeebodem nodig, zodat zij in het alge meen als afzettingen in diepere zee wor den beschouwd. Om langs stratigrafi- sche weg vast te stellen op welke zee diepte Grauwacke afzetting begint werd gedurende zeven jaar met studenten karteringswerk verricht in de Baixo Alemtejo in Zuld-Portugal. Het bleek niet mogelijk het antwoord op deze vraag met zekerheid te vinden. Wel werden allerlei andere belangrijke feiten gevonden. Van belang hiervoor zijn in het bijzonder de onderzoekingen van de heer M. van den Boogaard in een gebied bij Pomarao, een dorpje aan de grens van Portugal en Spanje gele gen. Zuid-Portugal en de aansluitende Spaanse provincie Huelva vormden in het Jong Paleozoicum een geosynclinale. d.w.z. een dalingsgebied, waarin onder zees vulkanisme van een bepaald type plaats vond. De geologische geschiedenis verschilt echter van wat als normaal voor een geosynclinale wordt be schouwd. Er zijn aanwijzingen, dat ge durende de fase met onderzees vulka nisme de zeediepte gering was. terwijl voor deze fase gewoonlijk juist grote zeediepte wordt aangenomen. Hierna volgt een fase met Grauwacke afzet ting. waarbij het vulkanisme ophoudt. In plaats van een opvullingsfase van het gehele bekken .heeft men juist een die per worden van een deel van het voor afgaande bekken, terwijl een ander deel wordt opgeheven. Er ontstaat dus een „na-diep". Dit type geosynclinale is ge kenmerkt door een predomineren van zeer onderzees vulkanisme geassocieerd Verhoging verpleegprijzen VAN ACAD. ZIEKENHUIS. Het Tweede-Kamerlid de heer van Lienden (P.v.d.A.) heeft aan de minis ter van Economische Zaken, van On derwas, K. en W., van Financiën en van Sociale Zaken en Volksgezondheid schrif telijk het volgende gevraagd: 1. Kunnen de ministers mededelen door welke oorzaken de verpleegprijs voor de zaalverpleging in het Academisch Zie kenhuis alhier vanaf 1 februari 1960 Is verhoogd van f 17,- op f 20.- per dag en vanaf 1 januari 1961 van f 20,- op f 22.75 per dag? 2. Is het juist, dat de ministers voor nemens zijn ook voor andere academi sche ziekenhuizen de onder vraag 1 ge noemde verpleegprijs in te voeren, ge zien de mededeling van het Wilhel- mina-kinderziekenhuis te Utrecht aan de Algemene Ziekenfondsen, dat in over leg met de ministeries van Financiën en van Onderwijs, K. en W. het tarief voor de zaalverpleging in academische ziekenhuizen, ingaande 1 januari 1961, op f 22.75 per verpleegdag is vastge steld? 3. Kunnen de ministers ook medede len in hoeverre deze drastische verho ging van verpleegprijzen overeenstemt met het door de regering voorgestane beleid inzake stabilisering van de prij zen? 4. Welke kostenfactoren, die voor de bepaling van de verpleegprijs worden gehanteerd, hebben in één jaar een zo danige verhoging te zien gegeven, dat de prijsverhogingen, waartoe is besloten, kan worden gemotiveerd? 5. Hebben de ministers er zich reken schap van gegeven, dat hierdoor voorna melijk het ziekenfondsbudget wordt be last en dat dit weer tot premieverhoging moet leiden, waartegen toch al zoveel bezwaren bestaan? PANTOMIME- EN MIMECURSUS Het vormingscentrum Oud-Poelgeest te Oegstgeest belegt in de week na pasen een pantomime- en mimecursus voor hen, die de grondbeginselen van de pan tomime reeds kennen. De leiding van deze cursus is in han den van de heer J. Bronk, directeur van de Stichting „Nederlandse Pantomime" en van ds. J. M. Hoekstra, vormings leider van de Stichting Oud-Poelgeest. Bridgeclub De Sleutels Uitslagen tweede ronde: Groep zwart: 1. De Jongv. d. Plas 48 pnt. (3); 2. BergersDe Vries 42 pt. (1); 3/4. AukesVerkuil en Goutier v d. Star ieder 39 pt. (4) (2); 5/6. Klin kenbergSmittenaar en BiesotBren- ninkmeyer ieder 33 pnt. (6) (5)7. mevr. KuklerRobbers 30 pnt. (8)8. Vrijen- hoekv. Helvert 24 pnt. (7). Groep wit: 1. LepelaarBoogaard 47',2 pnt. (1); 2. mevr. Derogeepartner 42% pnt. (5/6); 3. mevr. en hr. Harlof f 40 pnt. (5/6); 4. Staalv. Wingen sr. 38 pnt. (2); 5. SelierKoning 34 pnt. (7); 6. BeugelsdijkJongkind 32 pnt. (4)7. JansenDe Jong 29% pnt. (3) 8. MiddelhamBernard 24% pnt. (8). Groep groen: 1/2. dames Schouten— v. Zijl en Blansjaar—Kop ieder 38% pt. (5) (2); 3/4. KleinjanGewald en fam. v Kempen ieder 36 pnt. (1) (3); 5/6. fam. Saey en v. d. SteenKappers ieder 36 pnt. (6) (8); 7/8. fam. Dik en dames BernardBon 33% pnt. (7). De tussen haakjes geplaatste cijfers geven de totaalstand aan. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maria Elisabeth Antoinette, dr van C. Schreuder en H. G. Sloos, Frank, zn van A. Starre en A. Zandbergen; Marc Alexan der. zn van B. K. Benninga en J. E. M. Warendorf. ONDERTROUWD T. A. Good way en S. J. Schouten; Hamburger en A. B. Wolterbeek Muller; van Houten en A. A. Rlel; C. Wiellnga en E. P. Grootendorst; L. J. W. de Vogel en J. A. M. van Kins; H. van Went en F. A. Stouten; H. Boorsma en C. S. Nlevaart, F. L. Boots en A. P. Wortel; H. Binnen dijk en J. J. van Leeuwen; A. de la Rle en S. van Gessel; P. P. J. Bronsaer en G. I. Verhoeven. OVERLEDEN J. M. Wube, 46 Jaar, man, met raddolarieten. De aanwezigheid van mangaan- en pyrieterertsen wordt hder- mee in verband gebracht. Een vergelijk bare geologie vindt men in vele gebie den, b.v. in het Rijnkleisteengebergte en in Curasao. Het zal nodig zijn om onze ideeën over geosynolimalen ruimer te nemen, en niet te veel vast te houden aan één bepaald type. Mr. Geise 40 jaar redacteur „Leidse Courant" Een niet het minst in de collegiale kring zéér gewaardeerde vakgenoot, de heer mr. H. Geise viert dinsdag as. zijn veertigjarig jubileum als redacteur van de Weidse Courant". De heer Geise had gedurende al die jaren 'de leiding van de rubriek Buitenland, trad veelvuldig op als toneelrecensent en verving de hoofdredactie tijdens haar afwezigheid. Geheel en al in overeenstemming met zijn grote bescheidenheid, zal de viering van dit jubileum uitsluitend in besloten kring plaatsvinden. Advertentie Vermoedelijk met ingang van 1 maart Naar wy uit zeer goede bron vernemen Is binnen zeer korte tijd de benoeming te verwachten van onze oud-stadgenoot, mr. W. J. Geertsema, tot burgemeester van Wassenaar. De heer Geertsema zal dit ambt vermoedelijk omstreeks 1 maart aanvaarden. Mr. Geertsema, die in deze functie drs. S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen zal opvolgen, is thans hoofd van de af deling Algemene Zaken van het Staats secretariaat bij het Departement van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en PBO. Hy heeft sinds maart 1959 voor de WD zitting in de Tweede Kamer. Hij werd 18 oktober 1918 te Utrecht ge boren. Na zijn gymnasiale opleiding stu deerde hij aan de Leidse Universiteit Nederlands recht, waar hij in 1947 het doctoraal examen aflegde. Van 1947 tot 1953 was hij hier o.m. werkzaam als repetitor voor Burgerlijk Recht. In deze periode schreef hij o.a. een boek over de wet op de bedrijfs organisatie. Mr. Geertsema was enkele jaren lid en fractievoorzitter van de VVD in de Leidse raad. Daarnaast was hij secre taris van de afdeling Leiden van de VVD, voorzitter van de afdeling Leiden van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde en voorzitter van de 3 Oc- tober-vereniging. In universitair ver band was de twee jaar achtereen prae- ses van het Leidse Studenten Corps (19451946» en lid van de Leidse Uni versiteitsraad. Van 1953 tot mei 1957 was mr. Geert sema burgemeester van Warffum (Gr.). Tijdens deze periode heeft hij in Noord- Groningen vele belangrijke initiatieven ontwikkeld. Zo was hij o.m. voorzitter van de Stichting Noord-Groningen, vice-voorzitter van het district Gro ningen van het Verbond voor Veilig Verkeer, voorzitter van de technische commissie voor het toerisme van het gewest Groningen van de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond en lid van de Groninger Universiteitsraad. Sinds 1 mei 1957 is mr. Geertsema, wiens voornemen het is het Kamerlid maatschap met zijn nieuwe ambt te combineren, in zijn huidige functie werkzaam. Van zyn overige functies vermelden wij nog het voorzitterschap van het Na tionale Fonds voor Reumabestrijding en dat van het comité Sportprijsvragen, waarin hij zitting heeft namens de ver enigingen werkzaam op cultureel en maatschappelijk gebied Goede voorlichting over jaloezieën bij de vakman Off. Dealer D. LADAN MOLENSTEEG 27 b\j de Doezastraat TELEFOON 21375 LEIDSE MARKIEZENF ABRIEK TENTOONSTELLING LAKENHAL Van 25 februari tot 27 maart wordt in „De Lakenhal" een tentoonstelling ge houden van werken van de leden van de groep „Atol". Wethouder J. C. van Schaik zal deze expositie openen. DS. W. G. DE VRIES OP TWEETAL. Ds. W. G. de Vries, gereformeerd pre dikant (vrijgemaakt) alhier, staat op een tweetal van de Geref. Kerk (vrijge maakt) te Bunschoten'Spakenburg. Film van tie maand voor K. en O. Botsing van kinderdroom en harde werkelijkheid Het is wel heel jammer, dat de twee voornaamste films, die als „film van de maand" voor K. en O. in het Casino theater werden gedraaid, het niet ver der brengen dan een enkele avond. Want zowel het Franse werkje „Le ballon rouge" van regisseur Albert Lamorisse als het veel langere Joegoslavische pro- dukt „Het dal van de vrede" waren ver rukkelijke films, die enerzijds door hun poëzie, anderzijds door de grote span ning, die de regisseurs er desondanks in hadden gelegd, ook door een groter pu bliek zeker op prijs waren gesteld. Maar nu hadden dan toch in elk geval de leden van K. en O. er plezier aan. In de „Rode ballon" werd een boeiende kin derdroom op pakkende wijze gereali seerd: het originele thema maakt een kolossale rode ballon tot een trouwe metgezel van een kleine jongen, ja, die ballon wordt als het ware zó levend, dat hij zich bijna als een menselijk wezen gedraagt. Maar helaas, ruwe kinder handen krijgen hem te pakken, hij wordt geraakt door een katapult-schot en krimpt dodelijk gewond ineen. Aan het fabuleuze slot stijgt de bedroefde kleine eigenaar in een wolk van ballon nen omhoog, boven de stad, waar hij zo veel genoegen en zoveel verdriet heeft gehad over zijn merkwaardige ka meraad. De Joegoslavische film (van regisseur France Stiglic) brengt de toeschouwer in een verwante sfeer: twee kinderen, een jongen en een klein meisje, verlaten de zwaar gebombardeerde stad van hun In woning. Zij zijn beiden wees geworden en op instigatie van het meisje gaan zij op zoek naar het „dal van de vrede", waar géén oorlog is en géén bommen vallen. Onderweg ontmoeten zy een door Duitse soldaten opgejaagde Ame rikaanse piloot, een neger, die in ver binding tracht te komen met de parti- sanen. Juist als hem dat is gelukt, valt hij door de kogel uit een Duits machine geweer. Ook in deze film de botsing tus sen kinderdroom en (in dit geval héél) harde werkelijkheid. Opmerkelijk was, dat in beide gevallen geen sprake was van „kinderachtigheid", al speelden kinderen op voortreffelijke wijze de hoofdrollen. Het oorspronkelijke gege ven, de spannende gebeurtenissen en een gepaste dosis humor tilden beide werken naar een hoog niveau! De film, welke tussen bovengenoemde werd gedraaid, „Operatie Donau" was van geheel ander karakter. Aan span ning ontbrak het in dit brok spionage- realisme bepaald niet. BOUW ULO-SCHOOL De bouw van een openbare Ulo-school met rijwielstalling aan de Du Rieustraat is opgedragen aan de firma K. Burgy te Oegstgeest f526.500). AANBESTEDING BOUW VAN SCHUREN De Gem. Woningbouwstichting heeft ondershands aanbesteed de bouw van 150 schuren. Er werd als volgt inge schreven: N V. Gebr. van Beukering, Leiden f132.000; fa. Jac. van Riet, Lei den f129.400; J. J. Bekooy, Leiden f 128.300; Aann.-bedrijf v.h. fa. L. Zit man, Leiden f 127.321 J. J. Arbouw, Lei den f126.900 N.V. Aann.-bedr. v.h. fa. Bik en Breedeveld, Leiden f 126.000. De heer G. A. N. Cornelisse alhier, L. P. Bergsma te Voorschoten en G. J. Boven te Wassenaar zijn benoemd tot leden van de examencommissie Verkeers- onderwijs 1961. mmÊ Mr. W. GEERTSEMA Vrolijk feest van S.R.O. De personeelsvereniging Smit-Rönt gen-Ontspanning heeft haar leden gis teren in het St.-Antoniusclubhuis een genoeglijke avond bezorgd. Het bestuur had deze avond dan ook beslag weten te leggen op Sempre Avanti's Jong en Jolig. Dat zegt wel ge noeg. Dit gezelschap is zo bekend en biedt zulk verantwoord amusement, dat ook dit jaarlijkse feest wel moest sla gen. Zowel het vocale als instrumentale optreden van Sempre Avanti klonk als een klok. De kostuums waren goed ver zorgd en er zat vaart in het optreden. De solisten van Jong en Jolig zijn: Nel de Vries, Lyda Spaans, Fyke van Rooyen Janny van Riet, Jo Zwidema, Tiny Zonneveld, Wimi Brugman en GeraM Koolhaas. De verbindende tekst werd uitgesproken door Wim van Ark. Koos Kukler zorgde voor de leiding en de ar rangementen. Het orkest „The O.K. Rhythme Stars" onder leiding van Frans Houps speelde na afloop van Sempre Avanti's optreden gezellige dansmuziek, waarna het feest nog tot in de nacht werd voortgezet. Meisjes van de Mambo-bar Spanning en muziek Rex Obscure nachtclubs zijn dik wijls de „thuishaven" van smokkelaars en zware jongens. Dansmeisjes en ser veersters willen maar al te graag de functie van handlangster op zich ne men. Immers, er is wat mee te verdie nen. Geld en mooie kleren betekenen voor dit soort meisjes alles. Het is niet alles pais en vree in de Mambo-bar. De diverse smokkelaars in verdovende middelen maken elkaar het leven bijzonder zuur. Gedreven door mateloze jaloezie vechten zij hun vetes uit. En dan gaat het verder volgens de regels van de filmkunst. De braven win nen, de goeden verliezen. Opzwepende mambo-muziek zorgt voor een kleine afwisseling in het verhaal van deze elkaar niet ontziende onder wereldfiguren. Er worden bekende schla gers gezongen als „Am Tag als der Re gen kam", „Mambo-Jambo" en „Good night, mr Trumpet". Wolfgang Glück voert de regie van deze spannende Duitse film, Kai Fischer, Gerlinde Locker en Jimmy Makulis spelen de hoofdrollen. Betaal of sterf Meedogenloos schrikbewind onder Italianen in Amerika Lido Wanneer we deze film kun nen geloven, werd de Italiaanse ge meenschap in New York in het begin van deze eeuw op ontstellende wijze ge terroriseerd door een brutale bende, die een zwarte hand als sinister kenmerk voerde. Ze koos 'n slachtoffer, maande deze tot betalen en zo déze niet prompt aan de eis voldeed, was er slechts één straf; de dood. Voor niets en niemand deinsden de moordenaars terug. Zo ri goureus was hun schrikbewind, dat de politie nergens enig houvast kon krijgen. Alle lippen bleven hermetisch gesloten. Alleen de Italiaanse politieluitenant Joe Petrosino kende geen angst. Hij zette zich met veronachtzaming van alle per soonlijke gevaren in voor de strijd tegen de afpersing, kinderroof en moord. Hard tegen hard was het gevecht en langzaam won Petrosino terrein. Vooral toen hij met toestemming van zijn superieuren een Italiaanse brigade had geformeerd. Maar ook raakte hij er langzamerhand van overtuigd, dat hij hier te doen had met een aftakking van de beruchte Sici- liaanse mafia en dat hij niet kon vol staan met de arrestatie van enkele in- dividuën, maar dat hij de man achter de schermen moest vinden. Hij slaagde er tenslotte in de identitieit van de lei- Verenigingen en consultatiebureau bijeen voor film, forum en discussies Nieuw begin mogelijk? De diverse reclasseringsverenigingen in Leiden en omstreken hielden in sa menwerking met het consultatiebureau voor alcoholisme, gisteravond in de film zaal van het Academiegebouw een voor lichtingsavond. Na de opening door de heer J. van Duyvendijk, die eraan herinnerde dat dit de eerste keer was dat de vereni gingen op deze wijze gezamenlijk naar buiten traden, werd de film „De straf gaat door" vertoond. De inhoud van deze film gaf als voorbeeld, dat een reclas- sent na zijn invrijheidstelling toch nog moet blijven boeten door het niet aan vaard worden door de maatschappij. In het forum, dat na de pauze de door de film opgeworpen vragen van de aan wezigen beantwoordde, hadden zitting genomen: zuster G. van Sluisdam van het Consultatiebureau en de heren mr. A. van Mazijk, dir. Prot. Chr. Reel, ver., als voorzitter, dr. J. Schreurer, oud-per soneelschef N.V. Van der Heem, ir. A. van Driel, dir. Sikken's Lakfabrieken en drs. L. J. van der Meulen, distr.com- mandant der Rijkspolitie te Leiden. Onder de talrijke aanwezigen (opmer kelijk was de zeer sterke vertegenwoor diging der jongere generatie) waren zo wel het bedrijfsleven en vakbonden als de sociaal-charitatieve en sociaal-maat schappelijke instellingen en gemeente lijke sociale diensten, goed vertegen woordigd. De organisatoren hebben zich beslist niet kunnen beklagen over de be langstelling voor de door de film opge worpen problemen. Over de belangrijkste vraag, of het forum zelf werkelijk geloofde in een nieuw begin, waren zowel de ambtelijke zijde als de bedrijfsmensen het unaniem eens in bevestigende zin. Van ambte lijke zijde werd gezegd dat als dit rots vaste geloof er niet was. hun werk zijn zin zou verliezen, terwijl het bedrijfs leven het slechts een kwestie van aan pakken noemde. Talrijke bewijzen wa ren er in het bedrijfsleven om dit te bewijzen. Over het inlichten van de aan staande chef over de sollicitant-reclas- sent verschilde het bedrijfsleven nogal met de reclasseringszijde van het forum. Het bedrijfsleven eiste een volledige voorlichting over de betreffende solli citant, ook over de mogelijke conse quenties na de opneming in het bedrijf en wees op de bijzonder moeilijke en pijnlijke situatie bij later uitkomen van verzwegen feiten. De heer Duyvendijk dankte zowel het forum als de aanwezigen voor de grote medewerking. Hij sprak de wens uit, dat door deze avond, die hopelijk niet de laatste zal zijn, de belangstelling gesti muleerd en de gelegde contacten ver stevigd zullen worden. President Kennedy heeft gisteren in het Witte Huis een onderhoud van vijf kwartier gehad met de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano. Onderwerpen van gesprek waren onder meer de NAVO en de Westduitse hulp tot vermindering van het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans. Von Brentano deelde na afloop van het onderhoud mede, dat dit „voor beide partijen tenvolle bevredigend" is verlopen en in een vriendschappelijke geest is gevoerd. De minister zei naar Duitsland te zullen terugkeren met de overtuiging, dat zyn besprekingen met Kenndy hebben bijgedragen tot versterking van de betrekkingen tussen beide landen. gemeenschappelijk belang, gemeenschap pelijke zorg en gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid die wij in de NAVO hebben", aldus de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken. Een Westduitse woordvoerder deelde nog mee, dat het Westduitse programma voor buitenlandse hulp oorspronkelijk was bedoeld als een hulp voor één maal tot een bedrag van een miljard dollar. Minister Von Brentano heeft nu aan president Kennedy meegedeeld, dat de Westduitse regering bereid is ook in de toekomst de nodige middelen voor dit programma te verschaffen. Hierbij wer den echter geen bedragen genoemd. De woordvoerder verklaarde echter tegenover journalisten, dat het pro gramma zal worden voortgezet op een jaarbasis van ongeveer een miljard dol- Steun op jaarbasis van miljard dollar „Ik ben overtuigd, dat de toekomstige besprekingen evenveel succes zullen heb ben als die welke ik heb gevoerd, en dat geldt voor alle aangelegenheden van VAN DEZE WEEK der te ontdekken, maar bekocht deze wetenschap met zijn. dood. Zijn jonge vrouw bleef alleen achter. De weten- schap dat zijn levenswerk zou worden |ar voortgezet, was haar enige troost. Regisseur Richard Wilson heeft de gruweldaden van deze Amerikaanse mafia zonder enige terughoudendheid op het witte doek gezet, daardoor een harde, fel aangrijpende realiteit schep pend. Het ls slechts jammer, dat men de panische angst van de Italianen meer leert uit woorden dan uit filmbeelden. Bovendien heeft hij van luitenant Petro sino (Ernest Borgnine) op sommige mo menten een wat te naïeve figuur ge maakt om geheel te kunnen overtuigen als de keiharde vechter. Wellicht is de romance, die door het verhaal werd ge vlochten, daar mede debet aan. Wanneer men deze en enkele andere bezwaren echter terzijde schuift blijft er een boeiende sfeervolle schets over van het angstige leven in die dagen onder dat geheimzinnige, meedogenloze schrik bewind. La Vérité Nog een week Trianon Henri Georges Clouzots belangwekkende film ..La Vérité" met Brigitte Bardot in de hoofdrol blijft nog een week in het theater aan de Bree- straat draaien. Daarin geeft Clouzot een trieste schets van een egocentrisch, hartstochtelijk meisje, dat van een stadje in de provincie naar Parijs gaat om daar alle remmen los te gooien en ln hoog tempo haar totale ondergang te gemoet te snellen .Op indringende wijze zet de Franse cineast de gerechtelijke ontrafeling van de moord, waarin dat losbandige meisjesleven resulteerde, te genover de sfeer en de entourage, waar in deze misdaad gepleegd werd. Men kan bezwaar maken tegen de ontegenzeg lijk tendentieuze wijze, waarop Clouzot daarbij tewerk is gegaan. Zijn sympathie gaat duidelijk uit naar de beklaagde maar het kan geen afbreuk doen aan het fascinerende van zijn schokkend re laas. Mr. Carlton Browne van Buit. Zaken Engelse humor Studio Mr. Carlton Browne van Buitenlandse Zaken is een van typisch Engelse droge humor vervulde film, waarin de persiflage op diplomatieke situaties hoogtij viert. Ergens op een stoffig kamertje in het ministerie resideert hij over de afdeling „overzeese gebiedsdelen", waar nooit iets meer te beleven valt. Totdat plotseling mededelingen binnen komen over moei lijke toestanden op het eilandje Gaillar- dia, dat in het jaar 1720 bij Engeland gevoegd werd, maar waarover eigenlijk niemand meer iets weet. Mr. Carlton- Browne wordt belast met het opknappen van zaken. Er is een „koning", die al gauw het hoekje omgaat, maar diens zoon kreeg een Engelse opvoeding en deze ziet welke wantoestanden er op Gaillardia heersen. Voor Engeland is het eiland plotseling uiterst belangrijk ge worden, omdat de Russen op het vinke- touw zitten, het in te pikken Er wordt veel onderlinge strijd gestreden, de Ver. Naties komen er zelfs aan te pas, maar mr. Carlton Browne weet tenslotte ondanks zichzelf en zijn stommiteiten zijn diplomatieke opdrachten met succes uit te voeren. Hij krijgt tenslotte uit handen van de jonge Koning, een hoge onderscheiding als dank voor zyn onvermoeide arbeid. Daardoor biyft ten- Het Nederlandse schip Amstelhoek dat donderdag bij Dover in aan varing kwam met een Amerikaanse tanker, is gisteren In IJmuiden bin nengelopen met een ernstig bescha digde boeg. Krachtige maatregelen nodig In een na afloop van de besprekingen tussen president Kennedy en minister Von Brentano uitgegeven gemeenschap pelijk communique wordt gezegd, dat beide regeringen het er over eens zijn, dat de voortdurende onevenwichtigheid in de internationale betalingssituatie ge meenschappelijke en krachtige maatre gelen van de zijde der vrije wereld no dig maakt. Zolang in deze onevenwichtigheid geen belangrijke verbetering is gebracht, zal zij een belemmering blijven opleveren voor het streven der vrije wereld om te voorzien in de gemeenschappelijk de fensie en de door de minderontwikkelde landen benodigde middelen om in hun rechtmatige behoeften te voorzien. Hereniging Duitsland President Kennedy en dr. Von Bren tano bevestigden voorts het grote belang van de hereniging van Duitsland, op basis van het beginsel van zelfbeschik king en het behoud van de vrijheid van de bevolking van West-Berlyn. President Kennedy sprak er zijn vol doening over uit, dat de Westduitse re gering bereid is de nodige maatregelen te treffen om haar hulpprogramma voor de onder-ontwikkelde landen in de ko mende jaren voort te zetten. De woordvoerder van het Witte Huis zei, dat tijdens de bespreking geen be paalde cyfers werden genoemd. Advertentie T^e95Hamea-Gelei Medische Dienst Warmond: Dokter H. A. G. M. Wa lenkamp, tel. 01711220. Wijkverpleging: zuster Konyn, Dorpstraat 68, Warmond, tel. 01711—250. Leiderdorp: Dokter P. van 'tWoud, Hoofdstraat 40, tel. 30070. Voorschoten: Dokter F. J. M. Tonino, Voorstraat 23, tel. 2493. Wijkverpleging: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Wassenaar: Dokter H. W. Blink, Lange Kerkdam 66, tel. 2075. Dokter H. S. Boogaart, Storm van 's Gravesandeweg 1, tel. 4466. Apotheker: Dr. P. Siderius, Langstraat 86, tel. 2141. Oegstgeest: Doktoren Hugenholtz sr. en jr„ tel. 20390. slotte het eiland onder Brits protecto raat. En alle moeilijkheden worden op gelost. vooral ook omdat de Koning zich verloofd heeft met een charmante prinses, dochter van zijn grote tegen stander de Groot-Hertog, die ook over het eiland wil heersen. Deze wordt ver bannen, evenals een corrupte minister van Binnenlandse Zaken. Zij moeten him heil maar gaan zoeken in Portu gal Wie gevoel heeft voor Engelse geestig heid, kan bij deze. overigens wel wat langdradige film, bést terecht! Speciaal de Engelsen zullen zich amuseren om de hier weergegeven dwaze avonturen, waarin hun eigen diplomatie danig over de hekel worden gehaald. Gespeeld door mannen, die onder alle omstandigheden hun laconieke houding weten te bewaren! Psycho Nieuw werk van Hitchcock is bepaald anders Luxor Voor de tweede week draait in het theater aan de Stationsweg de nieuwste, met veel geheimzinnigheid om ringde film van Hitchcock. Zoals wy vorige week reeds schreven: de „mees ter" is een andere weg ingeslagen, een weg, die lang niet door iedereen ge waardeerd zal worden. Wat hy vroeger suggereerde, wordt nu keihard uitge beeld, zoals een moord op een jonge vrouw in een badkamer. Griezelaars ko men aan hun trek, maar anderen zullen van mening zyn, dat de grenzen van de goede smaak zoal niet overschreden dan toch in elk geval sterk benaderd zyn. Overigens is het weer knap film werk, wat Hitchcock ten beste geeft. In dat opzicht zet hy zyn traditie voort. East of Eden Glansrol van James Dean Casino „East of Eden" is een boei ende film, waarby het geladen spel van James Dean het meest opvalt Aan de film ligt een typisch Amerikaans ver haal ten grondslag, een harde maar ook ontroerende geschiedenis. Het verhaal vertoont zelfs enigszins 'n parrallel met dat van Kain en Abel, met dien ver stande, dat de beide broers elkaar niet dood slaan. Een van de broers (James Dean) heeft nooit liefde ondervonden. Zyn vader smeekt hy om een beetje liefde. Hy dreigt, hij dwingt, hij verzint er van alles voor. Maar tevergeefs. Er moet heel wat gebeuren tot zyn vader hem als zyn zoon accepteert. En dat redt beider leven. Want zonder liefde kan geen mens leven

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3