my%:^ Graaf De Sainf-Germain „MOBILOFOON-SCHAAP" maakt ons liet leven nóg aangenamer DL AL WÉG MONOPAlL ZATERDAG 18 FEBRUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 Nog veel raadsels rond FASCINERENDE PERSOONLIJKHEID ONDANKS HUMBUG EN BEDROG HOE WERKT HET? Als een vurige komeet komt in het jaar 1757 graaf De Saint- Germain de wereld van Lodewijk XV en de zijnen binnénzeilen, de wereld van madame De Pompadour en de lichtelijk decadente dames en heren van het Franse hof in Parijs en Versailles. Een slanke kerel van donkere huidskleur, met zwarte, blikkerende ogen, vliegens vlug in zijn bewegingen, onbevangen vrolijk als een kind, wijs als een grijsaard. Niemand weet waar hij vandaan komt. Niemand weet wie hij is! Er hangt een mysterie rond deze man, verzucht madame de Pompa dour, nadat de graaf haar zwijgend in de ogen heeft gezien. En niemand be twijfelt dat meer, nadat tijdens een di ner de bejaarde gravin De Gergy, de weduwe voor de voormalige gezant in Venetië, aan de jonge man heeft ge vraagd, of het ook kan zijn dat zij 34 jaar geleden in de Lagunenstad zijn vader leerde kennen. Tot stomme verbazing van iedereen verklaart graaf Dt Saint-Germain dat hij het zelf was, die haar toen het hof maakte. En hij bewijst het op slag door ge meenschappelijke herinneringen op te halen, dingen die alleen zij en haar minnaar van zo lang geleden kunnen wetenDeze man moet minstens 60 zijn en hij lijkt 30! Een waas van geheimzinnigheid ligt tot op deze dag over de persoon, het leven en de afkomst van graaf De Saint-Germain, die ook als markies De Montferrat, graaf Bellamare, graaf d' Aymar, Ritter von Schonig, de Duke of Weldone, graaf Tzarogy en Cheva lier Velladone geheel Europa bereisde. Het staat vast dat hij een ongewone welsprekendheid bezat. Elk gezelschap wist hij urenlang te boeien en het wondere feit deed zich daarbij voor dat velen die eerst sceptisch stonden tegenover zijn beweerde aartsvaderlij ke ouderdom, volledig werden over tuigd door zijn suggestieve herinne ringen aan Jeanne d'zArc, Karei de Grote, Jezus Christus.... Daarbij deden zich ook inderdaad wonderlijke dingen voor. Eens vertelde hij bijvoorbeeld te hebben meegevoch ten in de slag bij Pavia. Die slag was in 1525, tweehonderdendertig jaar, voordat graaf De Saint-Germain er een bewogen ooggetuigeverslag van gaf.... Zo was de wereld waarin de graaf De Saint-Germain zijn triomfen vierde. Deze slanke man met zijn fonkelende ogen boeide de vrouwen en met zijn geweldig vertellerstalent fascineerde hij de mannen. Tenslotte vertelde hij precies, waar om hij na de slag met de hertog De Montmorency in een hevige twist ge raakte, en hij noemde feiten die vol komen onbekend waren en die alleen stonden opgetekend in een geheim fa milie-archief der Montmorency's. Nu was in het gezelschap toevallig een afstammeling van dit geslacht aan wezig en deze kon niet anders dan stomverbaasd bevestigen dat de ont hullingen van graaf De Saint-Ger main juist waren; zij waren tot dat ogenblik alleen bekend geweest in de familie en geheim gehouden, omdat ztf de verre voorvader allesbehalve tot eer strekten Uitzonderlijke gaven Er deden zich ook humoristische dingen voor, als graaf De Saint-Ger main over „vroeger" zat te vertellen. Tjjdens een diner ten huize van hertog De Richelieu onderbrak de graaf op een bepaald ogenblik zjjn verhaal, wendde zich om en vroeg zjjn bediende die achter zjjn stoel stond: „Jean, was dat in Bazel of in Engeland dat wij Erasmus van Rotterdam ontmoetten?" Met het ernstigste gezicht van de wereld antwoordde Jean: „Het spjjt mjj heer, mijn voorganger was toen nog bjj u. Ik kwam pas in 1532 in uw dienst!" De grootste scepticus die graaf De Saint-Germain leerde kennen, wilde toch altijd nog wel bevestigen, dat dit een man met uitzonderlijke gaven was. Hij schreef zowel links als rechts en zelfs twee verschillende brieven tege lijkertijd, de een met de linkerhand, de ander met de rechter. Het was be wezen dat hij negen talen uitstekend beheerste: Frans, Italiaans, Duits, En gels, Spaans, Portugees, Arabisch, La tijn en Hebreeuws. Elk boek uit zijn omvangrijke bibliotheek had hij gele zen en hij bewees dit door elk wille keurig deel uit zijn gigantische boe kenkasten woord voor woord te cite ren. Het was een fijnzinnige kunstlief hebber en bezat een prachtige schil derijencollectie. Ook schilderde hij uit stekend. De viool bespeelde hij op on overtroffen manier. Levens-elixer Eeuwenoud was bij het leven van deze man het geloof aan de alchemie, een geheime wetenschap om levens elixers te maken, „minnedranken" en „de steen der wijzen". Vooral die „steen der wijzen" was de moeite waard; daarmee zou men lood door een simpele aanraking kunnen veran deren in goud. Met duizend-enéén ge heimzinnigheid haakte graaf De Saint- Germain in op dat onverwoestbare ge loof aan een met geheime machten bezielde alchemist. Tegen schandelijke prijzen verkocht hij onder de diepste geheimhouding zijn levens-elixer. Ma dame De Pompadour en de koning probeerden tevergeefs zijn produkten te kopen. Hij loochende tegenover hen zelfs zijn „handel". De invloedrijke madame De Pompadour kreeg wel (gratis) het recept van een haarolie. Ook andere kleine schoonheidsmid deltjes kwamen uit zijn alchemisten keukentje en de vrouwen waren er verrukt over; het kostte haar boven dien niets. De heren moesten des te meer over de brug komen voor de wonderbaar lijke wetenschap van de graaf om ju- -UEiueip 9ui0[>| iuo 'uaijBui aj uaja.u tjes „om té smelten" tot één grote en om juwelen van vlekken te zuiveren. De graaf bezat zelf honderden edel stenen van onschatbare waarde die hij kwistig uitdeelde. Allesbehalve zuinig was hij bovendien met kant. Als de dames met waardering spraken over het fijne kant dat voor zijn kle ding gebruikt was, ontvingen zij een dag later prompt een el of wat van dezelfde soort. Bij een bezoek aan madame De Pompadour had haar dame van gezel schap, mevrouw Du Hausset, twijfel getoond aan de echtheid van een mas sief gouden doos bezet met topazen, smaragden en robijnen. Graaf De Saint-Germain bood haar op de vrien delijkste wijze de doos aan met verzoek bij gelegenheid ook even de echtheid te laten onderzoeken. Naderhand bleek toen dat de doos in elk opzicht echt was en een vermogen vertegenwoor digde De wagons rijden op luchtbanden over de railDe grote hoofd wielen worden door motoren aangedreven. Aan weerskanten van de rail lopen steunwielen die de wagon geleiden en rechtop houden. Supra-normale vermogens Met het hiervoor genoemde feit dat graaf De Saint-Germain elk boek uit zijn bibliotheek woord voor woord kon navertellen, als een ander het tegelij kertijd controleerde, hebben wij ver moedelijk al de grens tussen de nor male en de supra-normale vermogens van deze man overschreden. In de parapsychologie kent men de telepathie en de helderziendheid. Wie enigermate met parapsycholigische begrippen vertrouwd is, begint graaf De Saint-Germain te doorzien! Wat niemand uit de achttiende en de ne gentiende eeuw begreep, begrijpen wij: de graaf was een sterk telepaat. Een boek kon woord voor woord door hem geciteerd worden, als een ander op een kleine afstand dit boek tegelijker tijd woord voor woord zat na te le zen! Waarom kwam graaf De Saint-Ger- main in 1760, dus ruim 200 jaar gele den, naar Nederland? Frankrijk en Oostenrijk waren in oorlog met Prui sen. Frankrijk en Lodewijk XV waren die oorlog moe. Het was echter voor Frankrijks eerste minister hertog De Choiseul, een prestige-kwestie gewor den, de oorlog tot een goed einde te brengen. Hij was de initiatiefnemer ge weest en hij had de oorlog steeds weer doorgezet. De minister van Oorlog daarentegen, maarschalk De Belle-Isle, de man die graaf De Saint-Germain uit Oostenrijk had meegebracht, wist de koning ervan te overtuigen dat het goed was bui ten De Choiseul en buiten Oostenrijk om, op neutraal gebied onderhande lingen met Pruisen over de vredes voorwaarden te openen. Niemand zou voor Frankrijk dit moeilijke werk zo goed kunnen doen als graaf De Saint-Germain. De graaf De Saint-Germain 'Vl k Op soortgelijke wijze is een verkla ring te geven voor het hierboven ver telde geval van de oude gravin De Gergy en evenzeer kan door middel van telepathie en helderziendheid ver klaard worden, hoe graaf De Saint Germain de geheimen wist van de fa milie De Montmorency: de jonge her tog De Montmorency kende die, dacht er sterk aan toen de graaf met zijn verhaal van de slag bij Pavia bezig was, met het gevolg dat deze die ge dachten telepathisch „Begon op te van gen". Koele reactie in Nederland Lodewijk, die op aanraden van De Pompadour al kennis had gemaakt met onze held, leek het een goede op lossing en zo kwam graaf De Saint- Germain in maart 1760 in Den Haag aan. Zijn reputatie was hem voor uitgesneld. Men ontving de graaf in ons vaderlandje met de nodige reserve. Als mensen in de broeierige boudoirs van Versailles kunnen geloven dat iemand meer dan tweeduizend jaar oud is, dan gelooft men datzelfde nog zo maar niet in huizen, waar de zee wind doorheen blaast De graaf voelde zich hier van meet- af in de verdediging gedrongen. Meer dan ooit probeerde hjj de perfect- Frans sprekende Nederlanders met zjjn beste verhalen over Karei de Grote en Julius Caesar te overbluffen. Men luisterde geïnteresseerd, maar hoe koel waren de reacties. Veel minder half open monden, veel meer hoog-opge- trokken wenkbrauwen en vage glim lachjes dan in Frankrijk De graaf zette door en deed geheim zinniger dan ooit, terwijl hij boven dien een waarlijk vorstelijke pracht ten toon spreidde. Zoiets imponeerde altijd overal Niet in Nederland, dat doorging voor het rijkste land ter wereld. Inmiddels had de graaf talrijke be sprekingen met de Saksische gezant te Den Haag, Von Kauderbach, met de bedoeling via hem de gewenste vre desonderhandelingen met Pruisen te openen. Alles ging goed tot de 24ste april 1760. Toen maakte deze man een volledige ommezwaai, hij lichtte de Franse gezant, graaf d' Affry, in over de ware reden van het bezoek van de graaf De Saint-Germain. Snel ging nu de voor de graaf alleron aangenaamste ontwikkeling der fei ten. De gezant waarschuwde de Franse minister-president, de hertog De Choi seul, die per kerende post een arres tatiebevel zond voor de graaf De Saint-Germain, zonder hiertoe de ko ning te raadplegen Nu verkeerde de gezant in een moei lijke positie. Hoe gemakkelijk kon hy in een onenigheid tussen de koning en diens eerste minister betrokken worden. Een geniale oplossing: hy liet graaf De Saint-Germain over de stand van zaken inlichten met het verzoek binnen 24 uur de plaat te poetsen en dan bij voorkeur niet naar Frankrjjk! De graaf begreep dat hem weinig te kiezen overbleef. Met zeer gemengde gevoelens ging hjj te Vlis- singen scheep naar Engeland. Dood van onsterfelijk man Heel moeilijk is het spoor van de graaf te volgen in de 24 levensjaren die hem na zijn vertrek uit Neder land restten. Het is bekend dat hij in 1762 in het Rusland van Cathari- na II de rang van generaal-majoor verkreeg, omdat hij een beslissende rol speelde in de staatsgreep te harer gunste. Men signaleerde hem verder in Berlijn Dresden, Wenen, Venetië, Milaan, Livorno, Genua, Mantua, Pisa, opnieuw in Den Haag (in 1773), daarna weer in Duitsland, waar hij jarenlang in de buurt van Altona in het plaatsje Eckerfiorde woonde. Dat hij in Alexander de Grote's le gioenen Indië bereisde, zoals hy zo dikwyis met gloed en verve geschil derd had, werd zeer twyfelachtig toen men op een koude winterochtend van het jaar 1784 constateerde dat graaf De Saint Germain als zo menig oud man voor hem in alle stilte het ty- delijke voor het eeuwige had verwis seld Wanneer wij zo in deze winterse dagen, waar vorst en nattigheid el kaar afwisselen, behaaglijk ingepakt over straat wandelen, realiseren wij ons niet, dat er al honderden mil joenen guldens aan besteed zijn om ons tijdens zo'n simpel „ommetje" lekker op temperatuur te houden. Want het hele wereld-wolonderzoek is er eigenlijk alleen maar op gericht om ons dat ene tikkeltje extra kle- dingcomfort te geven, dat we eigenlijk net nog missen. Daarom streeft men in de „wereld van de wol" naar een steeds beter produkt: naar nieuwe weefseltypen (en dus naar nieuwe machines), naar nieuwe kunstmatig toe te voegen eigenschappen (plooi- vastheid, wasechtheid enz.) en naar verbeterde schapenrassen, waarvan de wol een wandelingetje door de Bree- straat direct al prettiger doet zijn. Zo'n wetenschappelijke schapenfok- centrum is nu gelegen bij Sydney, in Australië, waar men zojuist een nieu we onderzoekmethode heeft ingevoerd. De schapen krijgen een radiozender op hun rug gebonden; op verschillende plaatsen van het lichaam en bij de kaak worden microfoons aangebracht en een verticaal staande antenne zwaait de Australische wolkenlucht een gracieus „goedemorgen" toe. Dan worden de dieren naar een weide ge bracht. Wat doen nu deze „mobilofoon schapen"? Ach, die schapen doen niets anders dan ze gewend zijn te doen: lopen, grazen, herkauwen, slapen en „nik sen" natuurlijk. Maar de zender no teert alle geluiden, die het schaap maakt en zendt die uit naar een ont vangstation, dat meestal op vele kolo meters afstand ligt. Uit die geluiden kan de specialist aan het ontvangtoe stel opmaken of het gras te droog, dan wel te vochtig is; of het schaap aan een bepaalde weide een broertje dood heeft of niét; hoe door dit alles de spijsvertering beinvloed wordt en welke van deze factoren er de oor zaak van is en daar gaat het om dat het schaap een slechte dan wel een heel goede kwaliteit wol levert. Want hoe prettiger het schaap zich voelt, hoe lekkerder het eet en hoe beter het rust, des te beter zal ook de kwaliteit van zijn wolvacht wor den. Op deze wijze komt men er dus langzamerhand achter hoe de weide- omstandigheden en daarmee de wol kwaliteit verbeterd kunnen worden. Het bekend worden van deze nieuwe onderzoekmethode heeft nog een vro lijk incident ten gevolge gehad. Het onderzoekcentrum kreeg op zekere dag namelijk een brief van een schapen- boer uit de binnenlanden van Austra lië met het verzoek hem ook maar zo'n installatie te sturen. Grote vreug de by het personeel. Schapenboeren doen bijna nooit zelf aan research. Dus ging er een hoera-tje voor deze man op. Maar natuurlijk werkte er ook een twijfelaar op het centrum, zodat ten slotte toch maar een brief uitging voor nadere informatie. In het wederwoord van de boer kwam de aap inderdaad uit de mouw. „Ik dacht", zo schreef hij, „dat die apparaatjes ook wel gemakkelijk voor de kinderen zijn. Ze banjeren hier maar door de heuvels en dan is het voor moeder de vrouw maar wat ge makkelijk ze zo'n zendertje mee te Het „mobilofoon-schaap"com pleet met zender, microfoons en antenne, doet zijn best ons kle- dingcomfort nog verder te ver- hogen. geven, om ze dan tegen etenstyd draadloos naar huis te kunnen roe pen Het onderzoekcentrum heeft beleefd, maar beslist geweigerd! Bij de Al weg-monorail zijn de rijtuigen zadelvormig over een enkele rail gebouwd. Deze rail Wordt ge vormd door een zware balk van gewapend beton. De Alweg-monorail hindert door zijn hoge ligging dus niet het en heeft hiermee ook geen kruisingen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 20