Kerkdiensten Leiden en omgeving Dollarprobleem blijft aan de orde VERSCHENEN: Teleurstellende resultaten verkoop Indonesische tabak te Bremen Eredienst in Ned. Herv. Kerk Toevloed van nieuiv kapitaal blijft stimulans voor de beurs De visserij is in Spanje een belangr ijke bron van inkomsten ZATERDAG 18 FEBRUARI 1961 Zondag 19 februari Leiden Hervormde Gemeente Pieters kerk: 10 uur ds. H. J. van Achterberg. Hooglandse Kerk: 10.30 ds. J. de Wit. Marekerk: 10.30 uur ds. D. J. Vossers, 7 uur Pastoor A. J. Glazemaker (Oud-Ka tholieke Kerk) en dr. P. L. Schoonhelm. (Open Deurdienst). Oosterkerk: 10 uur ds. H. Bouter, 7 uur ds. D. J. Vossers. Bethlehemkerk: 10 uur ds. J. Groot. Maranathakerk: 9 uur ds. J. W. van Barneveld te Den Haag, 7 uur ds. H. J. van Achterberg. Bevrijdingskerk: 10.30 uur ds. J. A. Peters te Den Haag, 7 uur ds. H. Bouter. (Onderwerp: „Sterven en dan?"). Aula Herv. Ulo-school, Asserstraat: 10 uur ds. L. Lagerweij te Den Haag. Aula School, Marnlxstraat10 uur ds. P. Kloek. Ver. van Vrljz. Hervormden (Leidse Volkshuis)10.30 uur de heer J. P. Huls bos te Sassenhelm. Eglise Wallonne: 10.30 uur ds. Ch. Ie Cornu te Amsterdam- Academisch Ziekenhuis: 10 uur ds. J. Maaskant. Diaconessenhuis: 10.30 uur ds. M. A. B. Hagen te Katwijk aan Zee. Jeugdkerk (Aula Gymnasium): 10 uur de heer J. W. van Daalen. Geref. Kerk Zuiderkerk: 10 uur dr. Westerink. 5 uur ds. Heule. Aula School, Timorstraat: 10 uur dr. Dronkert, 6 uur ds. Iz. Meyer te Oegst- geest. Kerk Oude Vest: 10 uur ds. de Boer, 5 uur dr. Dronkert, 7 uur ds. de Boer. Maranathakerk: 10.30 uur ds. Iz. Meyer, 5 uur dr. Westerink. Bevrijdingskerk (Aerent Bruunstraat) 9 uur ds. Heule, 5 uur ds. de Boer. Evang. Luth. Kerk: 10.15 uur ds. H. J. A. Haan. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dr. W. H. Velema. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 5 mu ds. W. G. de Vries. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdienst Doopsgezinde Gemeente: 10.30 uur dr. H. B. Kossen te Berllcum. Rem. Gemeente: 10.30 uur da. A. M. L. Frevel te Lochem. Oud-Kath. Kerk Zoeterwoudsesingel 50: 9.45 uur Hoogmis: (woensdag 7.30 uur Avondmis. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4): 10.30 uur dienst. Evang. Chr. Gemeenschap (Middelste gracht 3)10 uur dhr Sussenbach te Haar lem en 5 uur dhr Dlkkes; dinsdag 8 uur Zoeklicht-avond. Baptistengemeente: 10 en 5.30 uur dhr H. Schouten Ir., dinsdag 8 uur bijbelbe spreking; vrijdag 8 uur bidstond. Leger des Heils: 10 uur Helllgingssamen- komst; 6.45 uur openluchtsamenkomst Gangetje; 7.30 uur Opwekkingssamen komst o.l.v. de kapiteine Vermeulen. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. E. G. Boesenkool; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. J. van Hoek; Chr. Ger. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords, 2.30 u. ds. L. S. den Boer te Sassenhelm. Alplien aan den R(jn Herv. Gem. Jullanastraat: 10 uur ds. P. A Lefeber, 6.30 uur ds. M. Hanemaaijer; Gebouw Jo nathan: 10 uur ds. J. H. Bogers, 6.30 uur ds. P. A. Klüsener te Delft; Kapel Gouw- sluis: 6.30 uur ds. J. H. Bogers; Kapel Hooftstraat: 9.30 uur ds. G. C. Sevenjn te Bunnik, 6.30 uur kand. de Raadt te Hei en Boeicop; Oudshoornseweg10 uur ds. G. Cadée, 7 uur ds. Mackenzie te Leiden, jeugddienst; Martha-Stichting: 10.30 uur ds. J. Veen; Geref Kerk: Maranathakerk: 10 uur ds. W. Wijma, 6.30 uur ds. J. van Oostrum. legerpredikant te Utrecht; Sal- vatoriekerk: 10 uur ds. J. van Oostrum, 6.30 uur ds. W. Wijma; Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom; Geref. Kerk (Vrij- Semaakt): 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. L Drost; Chr. Geref Kerk Jeruzalemkerk Grijpensteinstraat: 9.30 en 5 uur ds. M. S. Roos; Oud Geref. Gem. Van Mandersloo- straat: 9.30 en 4 um leesdienst; Rem. Geref. Gem. Van Mandersloostraat: 7 uur ds. W. Knoppers te Utrecht; Evangelisatie - IJsbaangebouw10 uur Eredienst, 6.30 uur de heer J. van Veen te Alkmaar. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. A. S. Laurense (H.D.), 6 uur dhr Hen- ze te Lelden; Geref. Gemeente: 9.30 en 6 uur: leesdienst (zaterdag 18 febr. 7 uur: student Schipaanboord te Lelden; woens dag 22 febr. 7.30 uur ds. L. Rijksen, te Rotterdam. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. C. v. d. Bosch, 6.30 uur ds. Jac. Kooien te Reeuwijk; Nieuwerbrug: 6.30 uur ds. C. v. d. Bosch; Herv. Evang.: 10.30 uur ds. M. C. Koole te Den Haag, 4 uur ds. F. D. Emous te Den Haag, jeugddienst; 7 uur ds. C. M. Krijger te Den Haag; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. H. v. d. Wey te Emmen; Nieuwerbrug: 9.30 en 6.30 uur ds. L. Loosman; Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur Leesdienst. 3 uur ds. H. Scholte; Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst; Luth. Gem.: 9 uur ds. A. Jense (H.A.); Evang. Kring: 10 uur Eredienst, 7 uur dhr Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. De Leeuw, 650 uur ds. Heijmans; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. J. van Reenen, em miss. pred.; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruijn; Geref. Ge meente: 9.30 en 6 uur leesdienst; Ver. van Vrijz. Herv.: 10 uur ds. H. Cannegieter. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden; Geref. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Hillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. E. Brouwer. 7 uur ds. J. Kroon; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. K. Krabbe; Chr. Geref. Kerk: 10 en 3 uur drs. A. H. Schippers; Ned. Prot. Bond: 10 uur Nuts- gebouw mevr. Boeke-Rijnbach te Noord- wijk aan Zee; Maranatha-bijeenkomst woensdag 8 uur in het Nutsgebouw, v. d. Endelaan 52. spr. dhr Th. Dlkkes te Lei den; Evangelisatie-samenkomst 3 uur Nutsgebouw. Spr. dhr. J. Zijlstra te Gou da. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Katwijk aan den Ryn Herv. Gem.: 10 uur ds. J. de Vos te Katwijk aan Zee; 6 uur ds. A. Makkenze; Kapel Nieuwe Duin weg: 10 uur ds. A. Makkenze (H.D.); Gym nastieklokaal Narcisstraat: 10.30 uur vic. J van 't Kruis; Geref. Kerk: 9.30 en 5 u. ds. H. de Valk. Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. P. Moerenhout, 6 uur ds. W. L. Tukker; Oude Kerk: 10 uur ds. F. Offerings (H.D.)6 uur ds. W. A. B. Ha gen; Kapel: 10 uur ds. D. Bouman, 5 uur Voorhout Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. W. de Jong. Voorschoten Herv. Gem. (in de Geref. Kerk): 10.30 uur ds. Meijering, 7 uur ds. E Saraber. (Jeugddienst. Onderwerp: Kan het Evangelie uitzicht bieden); Rijndijk: 10 uur ds. E. Saraber; Hulp en Heil: 10 u. ds. D. J. van den Berg te Den Haag; Ger. Kerk: 9 en 5 uur ds. D. J. Modderaar; Ger. Kerk (Vrijgem.)10 en 5 uur ds. M. A. J. -r. d. Putten te De Bildt. Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus. 6.30 uur ds. W. A. S. Laurense te Benthuizen; Esdoornlaan: 9.30 uur dhr Kattenberg, 6.30 uur ds. J. R. Cuperus; Stationsstraat: 9.30 en 7 uur ds. E. H. Kalkman; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Snoeij; Rem. Geref. Gem.: 10 uur da. v. 't Hoff-Visser; Oud-Geref. Gem.: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur dr. J. Zandee te Utrecht, 7 uur ds. H. L. Boon stra. Wassenaar Hei*v. Gem.: 10 uur ds. Th. C. Frederikse; 5 uur ds. H. Beker; Kievietkerk: 9 uur Jeugdkerk; 10.30 uur ds. J. T. Wiersma; Deylerhuis: 9 u. jeugd kerk 10.15 uur ds. H. Beker; Geref. Kerk: Bloemcamplaan: 10 en 5 uur ds. G. van Duinen; Zijllaan: 10 en 5 uur ds. F. R. M. Elders te Amsterdam: Ned. Prot. Bond Lange Kerkdam: 10.35 uur ds. J. Nooter ~ig) te Den Haag; NPB/Rem. Gemeente (opsgez. Gem. Jonannahuis 10.30 uur ds. Zuurdeeg; Soefibeweging Wald. Pyr- montlaan 6: 11 u. universele eredienst; Herv. Evang. Dorpshuis: 10 u. dhr Gris- nigt, 7 uur dhr J. A. Kruythof. Ondeskundigheid en gebrek aan ervaring In verband met berichten over het staken van de tabaksextor door Indo nesië, verneemt het A.N.P. uit Bremen dat volgens een mededeling van de Deutsch-Indonesische Tabak Handels- Woubrugge Herv, Gem.: 9.30 en 6.30 ur ds. G. F. Overgaauw; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. H. J. Koffrie te Lei- mulden. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 en 7 uur ds. W. Verwelj (H.A. en Dankz.); Ger. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar te Zwammerdam. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. van den Broeck; Geref. Kerk 10 uur ds. A. van der KooiJ, 6.30 uur ds. C. Ch. Griffioen beiden te Woerden; Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. G. Günther te Oosterbeek. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. de Jong, 650 uur ds. Joh. Stehouwer te Alphen aan den Rijn; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Snel; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur dhr. J. van Leeu wen te Den Haag; Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. Kuiper. Noordwijk-Binnen Herv. Gem.: 10 u. prof. dr. A. J. Rasker te Oegstgeest, 7 uur ds. B. van Gelder te Haarlem; Geref. Kerk 10 en 5 uur (v. d. Berghstichting 11 uur) ds. Dekker; Ned. Prot. Bond (lokaal Lin- denplein): 10.30 uur ds. H. W. Meihuizen te Den Haag Noord wijk aan Zee Herv. Gem.: 10 u. ds. N. J. Cupedo, 5 uur ds. W. de Jong te Voorhout, 7 uur ds. W. Hoekstra (jeugd dienst voor de leeftijd van 16-25 jaar); 10 uur Jeugdkerk in Porque aan de K.W. Boulevard; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. B. Bouma. Noordwijkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits, 7 uur (jeugddienst) de heer G. Nieuwenhuijsen te Den Haag. Oegstgeest Herv. Gem. Groene- of Willibrordkerk: 10.30 uur ds. B. C. Visser; Pauluskerk: 10 uur ds. H. L. Boonstra te Warmond; 7 uur ds. H. Perdok; Ver. van Vrijz. Herv. W. de Zwijgerkerk: 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek; Geref. Kerk Maurits- laan: 10 en 5 uur ds. Kappers: Geref. Kerk (Vrijgemaakt) W. de Zwijgerkerk: 8.30 uur drs. R. Brands. 3 uur ds. W. G. de Vries te Leiden. Oude-Wetering Herv. Gem. (in Ger. Kerk): 10.30 uur ds. A. M. Knottnerus, 7 uur ds. J. Smits te Schiedam (jeugd dienst); Geref. Kerk: 9 en 3 uur ds. A. G. Kornet; Rem. Geref. Gem.: 7.15 uur ds. A. W. Cramer te Nieuwkoop. Rijnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. C. J. Baart, 7 uur ds. Koerselman te Want U komt de belofte toe en Uwen kinderen". Het fraaie mo derne doopvont in de nieuwe Ma- ranatha-kerk te Rijnsburg. (Foto Will Eiselin) Koudekerk (Jeugddienst); Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2.30 uur ds. M. S. Roos te Alphen aan den Rijn. R(jnsburg Herv. Gem.: 10 uur ds. H. van Gosliga, 5 uur ds. M. C. Groenewoud Bethelkerk: 10 uur ds. M. C. Groenewoud 5 uur ds. H. van Gosliga; Geref. Kerk Ra penburg: 9.30 uur ds. J. Bijleveld, 5 uur ds. L. van der Linde; Petrakerk: 9.30 uur ds. H. Post, 5 uur ds. J. Bijleveld; Ma ranathakerk: 9.30 uur ds. L. van der Linde 5 uur ds. H. Post; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman; Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 5 uur ds. Boonstra te Leens. Sassenhelm Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Walvaart, 5 uur ds. Koole te Den Haag; Geref. Kerk: 10 uur ds. v. d. Berg, 5 uur ds. Kuiper; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Den Boer; Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. Hoekema te Heemstede. Ter-Aar Herv. Gem.: 10.30 en 6.30 ds. Lindenburg; Geref. Kerk: 9 en 2.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Lekkerkerker, 6.30 uur ds. J. Batelaan te Den Haag; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler; Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10.15 en 5 uur ds. R. Brands. gesellschaft de zaak zich als volgt heeft ontwikkeld: de Indonesiërs zouden heb ben ingezien, dat z(j zelf grote fouten hebben gemaakt. Deze fouten moeten thans aldus worden rechtgezet, dat de tabaksmarkt in Bremen voortaan uit Indonesië een sortiment krijgt dat beter gesorteerd en dus hoger is van kwali teit. Wegens het verblijf van Bondsminis- ter Von Merkatz en van de Indonesi sche ambassadeur in de West-Duitse bondsrepubliek, dr. Zain, in Djakarta, had het Indonesische persbureau „Pia" op 9 februari j.l. gemeld dat het jaar 1960 in Europa en vooral in Bremen teleurstellende resultaten voor de In donesische tabaksverkoop had opgele verd. De regering in Djakarta zou daarin aanleiding hebben gevonden maatregelen te nemen, om de tabaks- markt te verbeteren en bevredigender resultaten op de verkoop in Bremen te bereiken. In Amsterdamse tabakskringen ziet men als oorzaken van de voor Indo nesië teleurstellende resultaten te Bre men in de eerste plaats de ondeskun digheid en het gebrek aan ervaring, xx. lx 1 waarmee het produkt vanaf het ogen- Liturgische kring bood synode rapport aan £^^w'ür'dn, '"U', of het fermenteren, sorteren en afpak ken wel met dezelfde zorgvuldigheid en vakbekwaamheid geschiedt als dit voor heen onder Nederlandse leiding het ge val was. Wil men immers een goed produkt op de markt brengen, dan is een op grote ervaring berustende behandeling van eerste betekenis. Voorheen, op de Amsterdamse tabaksveilingen, week b.v. het aangeboden produkt nimmer af van de monsters. Vertrouwen en ervaring speelden hier een eerste rol. Een andere oorzaak ziet men in de „foutieve con structie van de tabaksmarkt in Bre men De Deutsch-Indonesische Ta baksmaatschappij bestaat voor 50 %uit Duitsers en 50% uit Indonesiërs. Nu heeft men deze Duitse handelaren, die zelf ook wegens hun beroep tot taak hebben in te kopen, belast met de ver koop van het produkt van Java en Sumatra, waarvan de Indonesische re gering een zo hoog mogelijk rendement verwacht. In deze constructie zit een tegenstelling, die zich blijkbaar gaat wreken, aldus de mening van Amster damse tabakskringen. (Van onze Hoagse correspondent) „De dienaar zingt in de kerk zijn aandeel in de liturgie als de ge meente dat ook doet. Met de hervormde traditie: dominee niet, gemeente wel, wordt gebroken. Het gebruik in de hervormde kerkdiensten zittend te communiceren wordt achtergesteld bij de staande communie, die de voorkeur krijgt. De inzettingswoorden bij de sacramentsviering krijgen een meer oeco- menische vorm. Breking van brood en opheffing van de beker worden niet telkens in de viering herhaald, maar hebben eenmaal plaats. Alle breedsprakige formulieren worden uit de hoofddienst geschrapt, didactiek hoort op de catechisatie thuis". Dit zijn enkele van de meest opval lende punten in een rapport, dat de Hervormde Liturgische Kring heeft op gesteld en begin deze maand aan de synode heeft gezonden naar aanleiding van het dienstboek in ontwerp, dat men geruime tijd in studie heeft gehad. Voorzitter, ds. W. P. ten Kate van de Liturgische Vereniging zei hierover op een te Den Haag gehouden persconfe rentie in de Kloosterkerk: We moeten niet doen alsof er nooit een eredienst geweest is en we helemaal opnieuw zouden moeten beginnen. Volgens de kerkorde de herv. kerk deel van h. kath. kerk, haar eredienst zal als zodanig kenbaar moeten zijn. De projecten van hervormde vormen van erediensten, die uit de reformatietijd komen, hebben slechts een betrekkelijk gezag. Nieuwe liturigsche vorm De nieuwe dienst, die officieel hoofd dienst gaat heten, wordt a.s. zaterdag officieel voor het eerst gevierd in de Haagse Kloosterkerk, als daar vijftig jaar hervormde liturgische beweging herdacht wordt. Twee predikanten, ds. W. P. ten Kate en ds. A. M. Nortier, gaan de dienst leiden, in toga geklede lectoren zullen actief aan de dienst meewerken. De hele dienst draagt het karakter van een dialoog, er is een voortdurend heen en weer tussen die- Miljoenen reserves komen nu voor tie dag (Van onze financiële medewerker) Na de hausse, welke in januari op de aandelenmarkt, met name die van New- York en Amsterdam heeft plaats gehad, viel deze week een min of meer weifelende tendens te constateren. Men krijgt de indruk, dat het Kennedy-optimisme in Wall Street vooreerst uitgewerkt is, niet alleen door de nog altijd vrjj scherpe symp tomen van de bestaande recessie, maar ook door de beschouwingen van Ameri kaanse economen, die in het program van de nieuwe president tegenstrijdigheden hebben ontdekt. Men zal hier moeten denken aan de opheffing van de werkloos heid door grotere staatsuitgaven en aan de combinatie van een lage rentestand en het uitgeven van staatsleningen met een hoge rente voor buitenlanders. Zeker is dat met de voorstellen van Kennedy het dollarprobleem niet is opgelost. stererschool10 uur i W. d. Lin den te 's-Gravenhage; Aula begraafplaats (ingang Patrijsstraat): 10 uur ds. W. L. Tukker; Zeehospitium: 6.45 uur ds. D. Bouman; Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. F. Pijlman, 5 uur ds. Nawijn; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Keunig te Vee- nendaal; Geref. Gem. Remisestraat: 10 en 5 uur leesdienst; Geref. Gem. in Ned.: 10 en 5 uur leesdienst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 uur ds. Koerselman, 7 uur ds. Joh. Poort, te Oos terbeek, Jeugddienst; Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Schurink te Alphen aan den Rijn. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr. J v. d. Hoek, 6.30 uur ds. J. P. Honnef; Kerkzaal: 9 uur ds. J. P. Honef; Gebouw 10 uur Jeugdkerk; Geref. Kerk: 10 uur ds. Dijk, 6.30 uur ds. H. Sweepe te Schevenln- gen; Kerkzaal Zijlkwartier: 10.30 uur ds. H. Sweepe, 5 uur ds. Dijk; Vrijz. Herv. gebouw Lindelaan: 7 uur ds. J. G. Jacobs te Den Haag. Leimulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D H. Gijsbers; Pnlel: 7 uur ds. D. H. G(Js- bers; Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. G. Th. Rothuizen te Leiden. Lisse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur vic. J. Mansvelt, 7 uur ds. J. Veenendaal te Hillegom (gezlnsdienst); Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten; Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. H. Visser, te Sassenhelm; Geref. Kerk (Vrijgem): 10 en 4 30 uur ds. J. J. Verleur; Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van Gilst; donderdag avond 7.30 uur ds. van Gilst); Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdiensten; Don derdagavond 7.30 uur leesdienst; Ned. Prot. Bond: geen In de rede van ir. Keus voor de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft hij het dilemma, waarvoor de president van Amerika zich geplaatst ziet. scherp geformuleerd. Indien hij de New-Dealpolitiek van Roosevelt voort zet en met goedkoop geld en verrui ming van bewapeningsopdrachten de te ruglopende conjunctuur wil trach ten om te buigen, verspeelt hij de kans op het stel van vertrouwen in de dollar. Tracht hij daarentegen de goudstroom naar andere landen te keren door een verhoging van de rente, dan heeft hij rekening te houden met het deflatoire effect, dat daarvan kan uitgaan, waar van het politieke moeilijk aanvaard bare gevolg zal zijn: nog verdere stij ging of stabilisatie van de werkloos heid, die inmiddels reeds hoger is dan in de laatst twintig jaren het geval was. Aldus ir. Keus. Het koersverloop op de Newyorkse aandelenmarkt van de eerste weken in 1961 wijst op de verwachting dat aan de eerste uitwijkmogelijkheid de voor keur zal worden gegeven, waarbij ech ter moet worden afgewacht of Kennedy het Congres, dat, ongeacht de politieke kleur van zijn leden, een vrij conser vatieve inslag heeft, voor zijn plannen zal kunnen winnen. Hoe onzeker de si tuatie in de V.S. thans is, blijkt overi gens uit de mening van de minister van Arbeid, Arthur Goldberg dat de toe stand ernstiger is dan algemeen wordt aangenomen en anderzijds uit het oor deel van een vooraanstaand econoom dr. E. M. Bernstein, voormalig staflid van het I.M.F., volgens wie drastische maatregelen niet nodig zijn, omdat de Amerikaanse economie een innerlijke herstelkracht nodig heeft. Waarbij dan vermoedelijk gedoeld wordt op de lang zamerhand noodzakelijk wordende aan vulling van de tot een zeer laag niveau gedaalde bedrijfsvoorraden. Dat bij een dergelijke tegenstrijdig heid in de uitspraak van deskundigen, buitenstaanders er het zwijgen toe doen en ook op de beurs een afwach tende houding aannemen, kan niet ver wonderen. Doordat sinds geruime tijd koesver loop van de Nederlandse internationale aandelen en die van andere grote con cerns niet in de laatste plaats door de mate van buitenlandse belangstelling wordt beheerst en de ontwikkeling van de Amerikaanse conjunctuur ook voor Europa van betekenis moet worden ge acht, heeft ook de Amsterdamse beurs deze week enige weifeling getoond. In de meeste gevallen konden de hoogste koersen voor dit jaar niet behouden blijven, hoewel anderzijds van een flauwe stemming niet kan worden ge sproken. Dit is voornamelijk een gevolg van de in het algemeen nog altijd gunstige berichtgeving ten aanzien van het Ne derlandse bedrijfsleven en van de grote kapitaalruimte, die telkens weer tot nieuwe aankopen op de effectenbeurs hoopt. Men ziet dit zeer duidelijk in de koersontwikkeling van de nieuwe 4 1/4 pet. Nederlandse Staatslening, die a 99Vz pet. uitgegeven, reeds voor 1001/4 pet. wordt verhandeld. Op 1 maart a.s. zal het bedrag van f350 mil joen moeten worden gestort, maar enige moeilijkheid voor de geld- en kapitaal markt zal dat niet geven. De handels banken zitten zo ruim in het geld, dat hun tegoed bij de Ned. Bank per 13 dezer tot rond f800 miljoen is geste gen en het Rijk zelf heeft bij de cen trale bank nog een tegoed van f 682 miljoen, terwijl de betalingen, welke de eerste tijd moeten geschieden, uit de opbrengst van de nieuwe lening kunnen worden bestreden. Hoezeer de financiële positie van het Rijk in 1960 is verbeterd, blijkt wel uit een recente opgaaf, volgens welke te genover de kortlopende schulden op die datum van f 4.9 miljard, f 1.5 miljard aan liquide middelen aanwezig waren in vergelijking met resp. f 5.4 miljard en f 800 miljoen op het eind van 1959.- De toeneming van de spaartegoe den deze week weer uit de publ: catie van de boerenleenbanken geble ken en van de creditgelden bij de handelsbanken in 1960 met ca. f J00 miljoen vooruitgegaan blijven on miskenbaar symptomen van een nog al tijd toenemende welvaart bij een groot deel van de bevolking welke haar uit werking op de effectenbeurs niet mist. De voor belegging beschikbare gelden blijven omvangrijk, zodat zij, die op hun aandelen winst nemen, doorgaans voldoende nieuwe kopers tegenover zich vinden. Daar komt bij dat de verkoop van aandelen, ook als deze een ferme basis van het rendement eigenlijk niet ver antwoorde koersstijging achter de rug hebben, wordt tegengegaan door de voortgaande concentratie en fusione- ring van ondernemingen. Want hierbij blijkt dan veelal dat de intrinsieke waarde van de aandelen hoger is dan uit de balansen valt te becijferen, door dat in verschillende vormen belangrijke reserves zijn weggestopt. Ook zonder een fusie komen trou wens plotseling reserves tevoorschijn. We hebben dat gezien bij de Interna- tio en de Ned. Handel Mij., die hun Indonesische belangen geheel of ge deeltelijk uit hun stille reserves heb ben kunnen afschrijven, we hebben dat ook gezien by de Amsterdamsche Bank, die, zoals Wim Kan het heeft gezegd, de miljoenen van Den Besten niet „mist", zomede bij de Centrale Suiker er. de Twentsche Bank, die dit jaar ettelyke miljoenen uit het niet laten opkomen. Het is duidelijk dat door in terne reserveringen van zo grote om vang de buitenstaander zich geen juist oordeel meer over de financiële positie van een bank of onderneming kan vor men en tegen een dergelijke deprecia tie van het winstvermogen meer en meer protest wordt aangetekend. Het is begrijpelijk dat met name de banken, maar ook industriële onderne mingen een voor de buitenwacht on zichtbaar „appeltje voor de dorst" be waren. Als hierbij, gelijk in vele ge vallen geschiedt de grenzen van een wenselijke of noodzakelijke bedacht zaamheid worden overschreden, worden aan aandeelhouders de gegevens over winstmogelijkheden van h et bedrijf, waarop zij aanspraak kunnen maken, onthouden. De grote Intrinsieke waarde van Scheepsaandelen is ongetwijfeld ook een van de redenen, waarom deze de laatste tijd nieuwe kopers ook bul ten onze grenzen trekken. Temeer, nu dc betere tendens op de vracht- markt, dan zij de uitbreiding van de wereldhandel, met name ook de grote graanverschepingen naar China, zich kan handhaven en voor de naaste toe komst betere verwachtingen worden ge koesterd. Dit valt o.m. te lezen uit het verslag van Rotterdamsche -Scheepshy- potheekbank, die in 1960 voor rond f36 miljoen (v.j. f 17 miljoen) nieuwe leningen afsloot en ook thans nog de aanvragen voor nieuw crediet ziet toe nemen. Het is niet in het minst de voort gaande vlootvernieuwing, welke de Ne derlandse koopvaardijvloot ten opzich te van het buitenland in een gunstige positie plaatst. naar en gemeente. Grote delen van de dienst zullen staande, andere, b.v. de inzettingswoord, zullen knielend plaats hebben. Geldelijke gaven, brood en wijn zullen gezamenlijk als dankoffer opgedragen worden. Bij de gedachtenis (geen terug denken alleen maar treden in het offer, zei ds. Ten Kate) spreekt de dienaar: „Wij brengen U, Heer dit brood en deze beker onszelf, onze ziel en ons lichaam als een levend en heilig offer". Gewaarschuwd wordt voor experimen ten op eigen gezag, „huiselijkheid" in de formuleringen wordt afgewezen en aangedrongen wordt op 2 diensten in een definitief hervormd kerkboek, één als voorgesteld door de kring en één die aansluit bij de hervormde traditie. Liturgische pioniers „Soli Deo Gloria", Jan Hendrik Ger- retsen. Liturgiae reformatae auctor en Gerardus van der Leeuw, liturgiae re formatae instauauctor ad perpetuam memoriam", dat komt er te staan op de gedenksteen, die zaterdagmiddag 25 februari onthuld wordt in de Kloos terkerk. Deze plechtigheid geschiedt onder leiding van prof. dr. N. J. Bak huizen van den Brink uit Leiden, tij dens de liturgische conferentie ter ge legenheid van een halve eeuw liturgi sche beweging in de hervormde kerk, waarop beide liturgische pioniers her dacht zullen worden. Daarna heeft de viering van bovengenoemde hoofddienst plaats. Advertentie de stalenboeken van de unieke nieuwe R D-collectie behang laargang 1961. Onbegrensde mogelijk heden voor een prach tige begrenzing van „Uw kamer van lk"j Vraag de boeken (ge heel vrijblijvend) ter inzage aan Uw behang- leverancier. RATH DOODEHEEFVER (Advertentie) Ds. Jac. Vermaas uit synotle N. H. Kerk Niet eens met beleid inzake prof. dr. P. Smits Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, wil ds. Jac. Vermaas her vormd predikant in Veenendaal en lid van het breed moderamen van de Gene rale Synode der Ned. Hervormde Kerk, niet meer voor een herbenoeming in dit college in aanmerking komen. Ds. Ver maas is zeer binnenkort aan de beurt van aftreden. Het besluit van ds. Vermaas om niet meer voor een herbenoeming in aan merking te willen komen, zou samen hangen met het besluit van het breed moderamen, om aan prof. dr. P. Smits in Den Haag diens emeritaatsrechten niet te ontnemen. Ds. Vermaas zou het door het moderamen gevoerde beleid niet langer voor zijn verantwoording willen nemen. Zoals bekend is er rond de figuur van prof. Smits in hervormde kringen nog al wat beroering ontstaan. Ds. Vermaas is in de kringen van de gereformeerde bond in de hervormde kerk een bekende figuur. Hij is pen ningmeester van het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond en voorzitter I van de Hervormd geref. jongelings- bond. Spanje plaatst zich als visserij land op de derde plaats van West-Europa. Dit land heeft dezelfde produktie als West-Duitsland. De jaarlijkse produktie van vis is ongeveer 800.000 ton. Sinds 1949 is de aanvoer aanzienlijk gestegen. De Spaanse vissersvloot bevist voor namelijk de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee. Deze vloot bestaat uit ongeveer 47.000 eenheden, die een geza menlijke tonnage van 185.000 bruto-ton vertegenwoordigen. Al naar gelang de visgronden die bevist worden, deelt men deze vloot in n.l. in de Middellandse Zee-vloot en de Atlantische-vloot. Het is deze laatste groep, die de grootste tonnage heeft. De gemiddelde tonnage van deze vloot is 40, terwijl deze voor de Middellandse Zee slechts 10 bedraagt Het aantal vissers bedraagt ongeveer 155.000, zegge 1.4 van de bevolking zestig procent ongeveer is tijdelijk in de visserij sector te werk gesteld. Thans wordt 60 van de vangst in verse toestand aangevoerd, terwijl de rest op een of andere wijze verwerkt wordt. Het percentage dat verwerkt wordt is in de loop van de laatste Ja ren toegenomen Het zouten en drogen is ln Spanje een voorname bedrijfstak. Hiervan heeft men 62 bedrijven. De voornaamste be drijvigheid is echter de conserven indus trie, welke voornamelijk ln het Noord- Westelijk gedeelte van Spanje is gele gen. In totaal treft men 525 conserven- fabrieken aan. Het verbruik is verhoudingsgewijs hoog in Spanje n.l. 14 kg per inwoner per jaar. De kleinhandel is niet goed georganiseerd in het binnenland. De ingevoerde vis in Spanje is hoofd zakelijk verwerkt, en komt voorname lijk uit IJsland, Noorwegen en Dene marken. De vis invoer vertegenwoordigt in Spanje circa 1 van de totale invoer. Het zijn de conserven die het grootste gewicht in de schaal leggen voor wat betreft de uitvoer. De uitvoer van ver werkte vis is de laatste jaren eveneens toegenomen. Deze uitvoer gaat in hoofd zaak naar Frans Equatoriaal Afrika, Italië. Nederland en de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika. De visexport komt neer op circa 2Y> van de totale uitvoerwaarde. De gevoerde visserij-politiek beoogt om. de volgende doelstellingen: a. de produktie verhogen, b de levensstandaard van de visser ver hogen, c. modemisseren. d de handel bevorderen, en e. door een prijzen-polltiek toelaten dat alle lagen van de bevolking in staat zijn vis te verbruiken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13