FOR LE fm r, LEXINGTON Gevaar dat conferentie in Londen vastloopt meubelen Tuinders moeten coöperatieve conservenfabriek gaan stichten „Als een boef in overvalwagen gesleurd" Prijswinnaars antwoordspel X*\ Boekenweek: 25 februari-4 maart Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 17 februari 1961 Derde blad no. 30283 Lot Noord-Rhodesië nog onzeker (Van onze Londense correspondent) Er Is alle kans, dat de conferentie over Noord-Rhodesië vandaag zal vastlopen. Macleod, de Britse minister van Koloniën, heeft tot dusver de Britse gedachtengang slechts in algemene termen uiteengezet, met de bedoeling, dat het plan later in Noord-Rhodesië in overleg met de gouverneur van het protectoraat nader zal worden uitgewerkt. De conferentie weigert hiermee genoegen te nemen, omdat men precies wil weten waaraan men toe is, zodat men met een tastbaar succes naar huis kan terugkeren. Oorspronkelijk plan vervangen? Beweerd wordt, dat het oorspronke lijke veel verdergaande plan van Mac leod als gevolg van het verzet in de conservatieve partij en de druk door de federale premier Sir Roy Welensky ver vangen is door een plan van Duncan Sandys, de minister voor het Gemene best, hoewel deze formeel "geen zeggen schap bezit over koloniale aangelegen heden. In conferentiekringen heerst bezorgd heid over mogelijk uitbreken van onlusten in Noord-Rhodesië. Kom in Kempka'Meubeltoonzalen te Amsterdam, Oude Schans 73-75-77, of te Waddinxveen de prachtige collectie Formule meubelen bekijken. U bent er harte lijk welkom Op aanvrage zenden wij tt graag een folder toe en een overzicht van onze voor- raadhoudende dealers xn tan omgeving. Oproep in advertentie De „Times" bevat vandaag in adver tentievorm een oproep onder de titel „Geef ons vrede in Noord-Rhodesië" en ondertekend door Kaoenda, president van de Verenigde Nationale Onafhan kelijkheidspartij, Nkoemboela, president van het Afrikaans Nationale Congres, Sir John Moffat, president van de Noordrhodesische Liberale Party en het oudste stamhoofd Tsjikwanda. Hierin wordt een beroep gedaan op het Engelse volk om een oplossing te steu nen welke in overeenstemming is met het Afrika in de jaren '60 en erop aan gedrongen, dat de meerderheid van de bevolking een meerderheidsaandeel in het bestuur van het land zal worden gegeven. BOODSCHAP KENNEDY West-Europa moet evenredig bijdragen in NAVO-inspanning President Kennedy heeft woensdag in een boodschap aan de permanente NAVO-raad in Parijs verklaard erop te vertrouwen dat de Westeuropese lan den „een evenredig deel van hun eigen toenemende economische middelen zul len willen bijdragen voor de gezamen lijke NAVO-inspanning op economisch en militair gebied". Zijn boodschap werd voorgelezen door de plaatsvervangende Amerikaanse ver tegenwoordiger in de raad. De Amerikaanse president beklem toont dat het „de eerste taak van ons grote NAVO-bondgenootschap is een af doende gemeenschappelijke verdediging te waarborgen". „Het is onze opdracht een mogelijke aanvaller ervan te over tuigen dat op een aanval op het ge bied van een of meer NAVO-landen met snelle en bestraffende vergeldings maatregelen zal worden gereageerd". De president wijst erop dat de be langen van de NAVO en van de ge hele Atlantische Gemeenschap niet slechts op militair terein liggen. „De Atlantische Gemeenschap moet in staat zijn snel en eensgezind te reageren op elk front. Dit moet geschieden door ver betering van het proces der onderlinge raadpleging en door het gebied van onze samenwerking uit te breiden tot gemeenschappelijke handels- en finan ciële vraagstukken. Wy moeten geza menlijk een gezonde en zich uitbrei dende economie voor alle niet-commu- nistische landen opbouwen", aldus Ken nedy. De heer W. P. Cnossen: Anders komen zij in afhankelijke positie De voorzitter van de Utrechtse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, de heer W. P. Cnossen, heeft vanmorgen op de jaarvergadering van deze bond in Utrecht de tuinders aangeraden zelf een of meer coöperatieve conservenfabrieken te stichten. De coöperatieve veilingen vormen een machtig middel tot afzet van tuinbouwprodukten, aldus de heer Cnossen, en het is nu de hoogste tijd, dat de tuinders opnieuw tot samenwerking komen by de verwerking der produkten. Parlementaire oorlog in het Lagerhuis (Van onze Londense correspondent) Het Lagerhuis bereidde zich gister avond opnieuw voor op een lange nacht zitting. Woensdag had het Huis bijna 18 uur vergaderd, het was de langste zitting in zes jaar. Het ging donderdag ochtend pas om kwart over acht uiteen. De oorzaak is de parlementaire oorlog in de vorm van obstructie wegens het voorstel tot verhoging van de tarieven van de Nationale Gezondheidsdienst, wel ke op het ogenblik door de oppositie tegen de regering wordt gevoerd. Selwyn Lloyd, de kanselier van de schatkist, kwam gisterochtend om 3.40 uur pas aan bod. maar hij sprak alsof het nog klaarlichte dag was. Aangezien het kantinepersoneel naar huis was ge gaan, fungeerde een aantal vrouwelijke kamerleden als theezetsters en schenk sters. Thee is onontbeerlijk om een En gelsman op de been te houden. Ob structie in het Lagerhuis is niets nieuws. De conservatieve oppositie maakte op dezelfde wijze destijds de Labourrege- ring het leven zuur. Na 18 maanden po litieke guerrilla's dwongen de Tories hun tegenstanders algemene verkiezingen uit te schrijven, die Labour verloor, maar destijds hadden de socialisten slechts een meerderheid van 6, terwijl op het ogenblik de conservatieve meerderheid bijna 100 zetels bedraagt. Ze kunnen dus tegen een stootje. Maar Labour- aanhangers juichen dat de partij, welke zolang krachteloos was als gevolg van de inwendige conflicten, thans eindelijk tot de aanval is overgegaan, al is het op een manier welke het aanzien van het par lement schaadt. Pijnlijke vragen aan Sovjet-ambassadeur Het „Comité van waakzaamheid 1956" heeft een oproep gezonden aan de am bassadeur van de Sovjet-Unie te 's-Gra- venhage om bij zijn regering te willen bevorderen,, dat algehele openbaarheid worde gegeven aan de aanklacht, die heeft geleid tot de arrestatie in Rusland van mevrouw Olga Iwinskaja, mede werkster van de Russische Nobelprijs winnaar Boris Pasternak en van haar dochter Irina. Ook vraagt het „Comité van waakzaamheid 1956" om openbaar making van het geheim gehouden pro ces, van de rechtsgrond waarop de ver oordeling heeft plaats gevonden en van de verblijfplaats en de omstandigheden van mevrouw Iwinskaja en haar doch ter. Diepe bezorgdheid wordt uitgesproken over het lot der beide veroordeelden. Gevraagd wordt daarom of de regering der Sovjet-Unie de redenen tot deze ongerustheid wil wegnemen. De oproep is ondertekend door de voorzitter van het comité van waakzaamheid 1956, prof. dr. H. Dooyeweerd te Amsterdam en de secretaris, mr. Max Nord te Am sterdam. Ter kennis van de ambasadeur der Sovjet-Unie zijn adhesiebetuigingen gebracht van de Nederlandse schrijvers Remco Campert, S. Carmiggelt, H. van Galen Last, H. A. Gomperts, H. G. Hoekstra, Adr. Morrien, Sybren Polet, G. K. van het Reve, A. Roland Holst, Gabriël Smit en Bert Voeten. De heer Cnossen vestigde in dit ver band de aandacht op de steeds grotere omvang, die de conservenindustrie gaat aannemen. Deze industrie verwerkt tuin bouwprodukten en verschillende daarvan kunnen buiten teeltregeling en erken ningen om op andere dan tuinbouwbe drijven worden geteeld. „Het gevaar lijkt niet denkbeeldig", zo zei de heer Cnos sen, „dat de tuinders in de toekomst in een min of meer afhankelijke positie zullen komen van deze industrie, temeer als men bedenkt, dat een wereldconcern als Unilever hiervoor geïnteresseerd is. Ten aanzien van de landbouw merkte hü op, dat deze hoe langer hoe meer leverancier van grondstoffen wordt, het geen zijn positie niet verbetert. Hij zei, dat be- en verwerking van de produkten vrfj veel kost en dat de distributie van het bewerkte produkt de consumenten prijs nog eens doet stijgen. De boer ont vangt slechts een gering deel van de consumentenprijs. De heer Cnossen noemde het zaak, dat de agrarische pro ducenten hun produkten zo lang moge lijk in eigen hand houden en dus ook de be- en verwerking aan zich trekken. Landbouw op eigen benen Men dient, volgens de heer Cnossen, te streven naar een situatie, waarin de landbouw weer op eigen benen staat. Hij acht het niet normaal, dat de overheid de landbouw met het stellen van garan tieprijzen te hulp moet komen en meent bovendien, dat het aan de overheid verschuldigde respect hierdoor wordt aangetast en dat men de neiging heeft, tegen de overheid aan te leunen, haar van alles de schuld te geven en bij iedere gelegenheid een beroep op haar te doen tot hulpverlening. Aangezien dit alles niet gezond is, moet men de bedrij ven aanpassen aan de gewijzigde om standigheden en via de organisatie trachten te bereiken de produkten tot waarde te brengen. Hij vestigde in dit verband o.m. de aandacht op kostprijs verlaging door mechanisatie (eventueel coöperatief) en een meer doelmatige inrichting van het bedrijf. Daarnaast zal de boer via de standorganisatie moeten trachten, de afzet van zijn produkten in goede banen te leiden. Dit geldt met name voor de afzet in het buitenland. Men hoort nogal eens, aldus de heer Cnossen, dat de Nederlandse exporteurs elkaar op de buitenlandse markten be concurreren en dat onderbiedingen oor zaak zyn van algemene prijsverlaging. In verband hiermee hebben de drie centrale landbouworganisaties zich voor genomen, nader contact op te nemen met de coöperaties die bij de export van landbouwprodukten zyn betrokken. Sociaal-tverker (Van onze Amsterdamse correspondent) „Ik ben als een boef behandeld". De stem van de Amsterdamse sociaal- werker J. Meester sloeg over van ver ontwaardiging, toen hfj ons vertelde wat hem gistermorgen was overkomen. „Om half acht kwamen twee wachtmeesters van de Rijkspolitie mjj van huis halen. Ik vroeg of ze soms een arrestatiebevel bij zich hadden. Ik vroeg of ze soms een arrestatiebevel bij zcih hadden. Hun antwoord was: „Daar heb je niets mee t maken. Je hebt je smoel te houden en anders slaan we die dicht". Ik weigerde mee te gaan en toen hebben ze rnjj met geweld in een overvalwa gen gesleurd. In het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht stopten ze mij in een cel". Volgens de heer Meester werd hem een uur later gevraagd, of hij in staat was een boete van f 30,te betalen, die hij als gevolg van een verkeersovertre ding had opgelopen. De betalingster mijn van deze boete zou echter eerst op 15 maart a.s. verstrijken. Nadat een broer van de heer Meester in de loop van de ochtend het geld had gebracht, werd hij vrij gelaten. De heer Meester ziet als achtergrond van dit ongebruikelijke optreden een fout, die de griffie van het kantonge recht heeft gemaakt. Op de schriftelijke bevestiging van het vonnis werd als ge- geboortedatum 30 augustus vermeld, terwijl dit 30 november moest zijn. De heer Meester verklaart echter de stuk ken wel te hebben geaccepteerd, doch daarna het kantongerecht schriftelijk te hebben meegedeeld, dat een zekere heer Meester, die in augustus is gboren, op zijn adres niet bekend was. De officier van Justitie, mr. W .Tone, kens, zei desgevraagd, het nodig te oordelen dat er moest worden ingegre pen. „De heer Meester weigerde steeds de gerechtelijke stukken in ontvangst te nemen. Hij heeft inderdaad kennis gegeven van de foutieve geboortedatum, door te schrijven: „Meneer Meester, die in augustus is geboren, is onbekend, maar meneer Meester van november woont hier wel". Mr. Tonckens zei niet bekend te zijn met de wijze, waarop de sociaal-werker van huis is gehaald. De heer Meester, die het optreden van de wachtmeesters hoogst onbehoor lijk acht en zich beroept op de getuige nissen van zijn ouders en zijn broer, overweegt een officiële klacht in te dienen. Het Indiase blad „Indian Express" zegt uit betrouwbare bron te hebben ver nomen. dat China aanspraak maakt op zijn Bhoeta „regionale autonomie" te eer biedigen op voorwaarde dat het de politie ke en economische banden met India ver- Belgische jongens stalen auto en geld Op de Schiedamse Singel te Rotter dam zag een politieman een wel erg jeugdige knaap in een auto met een Bel gisch nummerbord stappen en achter het stuur plaats nemen. Hy vond het geen zuivere koffie en hield de jongen en diens vriendje, dat eveneens in de wagen zat, aan. Op het hoofdbureau van politie bleek reeds spoedig, dat men met twee weggelopen Belgjes had te doen. Beide jongens zijn 14 jaar oud. De een woont in het plaatsje Zeele en de twee de in Lokeren. De auto was van een broer van de jongen uit Lokeren. Behal ve dit voertuig had hij ook nog 6000 franken meegenomen. Het Zeelenaartje had 10.000 franken van zijn vader ge roofd. Bij Axel in Zeeuws-Vlaanderen was het tweetal de grens overgekomen. „De „autobestuurder" had op zijn iden titeitskaart zijn leeftijd in 18 jaar ver anderd. Het was hun plan, zo verklaar den zij, in Nederland te blijven. Op de vraag „Waarom", antwoordden zij dat ze op zo'n vervelende school gingen! Van •het geld was praktisch niets meer over. Zij hadden zich onder meer ieder een kostuum aangeschaft. De ouders van de ■knapen zyn naar Rotterdam gereisd om hun zoontjes, die zij sinds enkele dagen niet hadden gezien, af te halen. EERVOL ONTSLAG AAN MINISTER VAN PHILIPS Naar aanleiding van het verzoek van dr. P. A. M. van Philips, minister van Economische Zaken in Suriname, heeft de Surinaamse regering hem bij reso lutie van 9 februari jl. eervol ontslag verleend uit dit ambt, onder dankbe tuiging voor de vele en gewichtige dien sten aan het land bewezen. Het ontslag wordt gerekend in te gaan op 7 maart 1961. De partijraad van de progressieve Surinaamse volkspartij heeft de onder directeur van het ministerie van Eco nomische Zaken, de heer L. Zuiverloon, voorgedragen als opvolger van minister dr. P. A. M. van Philips. Op 19 februari zal de progressieve Surinaamse Volkspartij een algemene ledenvergadering beleggen waarop af scheid zal worden genomen van minis ter Van Philips, die 7 maart naar Ne derland vertrekt waar hij lector in Am sterdam wordt. Varkensimport toegestaan Het bestuur van het produktschap voor vee en vlees heeft besloten, de im port van levende en vers geslachte var kens toe te staan. Men wil hierdoor voorkomen, dat de prijzen in het buiten land tot een te hoog niveau oplopen. Invoervergunningen voor varkens zul len worden verstrekt zolang de varkens- prijzen in het binnenland zich boven de f 2.30 (af boerderij) per kg bewegen. De vergunningen, die voor iedereen be schikbaar zijn, krygen een looptijd van 10 dagen. Aangezien de Nederlandse varkens met buitenlands graan worden gevoerd, hetgeen een kostprijsverhogen- de werking heeft van ongeveer 20 cent per kilo .worden de te importeren var kens belast met een heffing van 20 cent. Daarnaast zal 12 invoerrecht betaald moeten worden. Hierdoor voorkomt men tevens een mogelijke prijsdrukkende werking van ingevoerde varkens op de binnenlandse markt. Bij export na ver werking in Nederland worden heffing en invoerrecht gerestitueerd. Schiphol zit nu al twee dagen potdicht. Op het platform heerst een ongekende rust. BINNENKORT AFTREK 22,5 PROCENT „UITGESTELD LOON"? De heer R. Plomp, secretaris van het CNV, heeft gisteren op een studieconfe rentie van het CNV in Utrecht gezegd, dat in de toekomst waarschijnlijk 22,5% van het inkomen van de werknemers „uitgesteld loon" zal worden. Dit zal het geval zyn wanneer de AOW- en AWW-premie, byv. om rede nen van bijtrekking van bedrijfspen sioenfondsen. samen 10% van het loon zullen gaan bedragen, de premie voor de arbeidsongeschiktheidsverzekering en de ziekteverzekering samen 8% en de pre mie voor het bedrijfspensioenfonds 4&%. Daar boven op komt dan nog een premie van 5% voor de ziekenfondsverzekering. LEXI, van het grootste sigarettenmerk in Ne derland, presenteert met bijzonder veel genoe gen de winnaars van het MY FAIR- LEXI- antwoordspel. LEXI heeft persoonlijk de winnaars van de eerste 7 prijzen bezocht. Bij de hoofdprijswinnaar 1000.-) J. H. DEN DEKKER. Notenlaan 72. Sleeuwijk (N.Br.) hing de vlag uit. ...Wij weten nog niet precies wat we met de duizend gulden gaan doen; eerst eens goed over nadenken... De Heer T. NOLTES, Twekkelerweg r* 110, Hengelo-O. had in 2 secon- den het idee waarmee hij de 2e prijs van 750.won. V „.fietsen voor de kinderen of een waf machine voor mijn vrouw... De Heer S. VAN WOERDEN. Knils- beklaan 56 A, Den Haag 3e prijs winnaar 500.is luitenant ter zee der 1ste klasse. „.misschien televisie. De Heer W. KLERK. Eikenlaan 49, Nw. Loosdrecht stopt zijn prijs 250.in een spaarpotje om zijn broer uit de U.S.A. naar Ne derland te laten komen, ter gele genheid van de 70e verjaardag van z(jn moeder. De winnaar van de 5e prijs 150.-) de Heer F. W. KIST, Van Kijfhoek laan 70, Den Haag, streeft naar een functie in de reclame. ...Het winnen van een der hoofdprijzen is een aardige aansporing. De Heer A. N. VAN HAGEN, Dr. Kuyperlaan 149, Schiedam, trotse vader van Hans en Ingrid, kreeg op de vooravond van zijn verjaar dag het gelukstelegram, dat hij de winnaar was van de 6e prijs 100.—) ...Welkom feestgeschenk.. De Heer A. H. MUTSAERS, Marco- niweg 43, Bussum won de 7e prys 50.—). ...Het idee was van mij, maar mijn vrouw vond de juiste woorden... De 100 andere prijswinnaarsNVs^ kregen hun prijzen van 25. per postcheque. Tot de volgende keer! wereldmerk from America's Best Tobaccos Officiële opening door prof. Diepenhorst Van 25 februari tot 4 maart wordt de 26ste „boekenweek" gehouden. Voor de 10de maal sinds 1947 is als boekenweekgeschenk uitgegeven een novelle, gekozen uit inzendingen die de voor dit geschenk uitgeschreven prijsvraag opleverde. De jury, die „De onbekende uren" bekroonde, bestond uit mevrouw Emmy van Lokhorst, prof. mr. W. H. Nagel, Willem G. van Maanen, Lambert Tegenbosch, G. Lubber huizen, P. Brand jr., en Jur ten Have. De novelle, die geïllustreerd werd door Lucie Kurpershoek en typogra fisch verzorgd door Karei Beunis. ver schijnt anoniem. Het is weer aan het publiek om vast te stellen wie de schrij ver of schrijfster is. De opbrengst van deze prijsvraag komt ten goede aan het ondersteuningsfonds van de Vere niging van Letterkundigen. Het ge schenk wordt gedurende de boekenweek uitgereikt. De gedichtenbundel voor de jeugd draagt dit jaar de titel „De muze op school". De bundel werd samengesteld door W. van Beusekom, en geillustreerd door Peter van Straaten. De typogra fische verzorging was in handen van Karei Beunis. De boekenweekaffiche is dit jaar ver- OVEREENKOMST KANAAL GENT-TERNEUZEN De Belgische Senaat heeft het verdrag goedgekeurd, waarbij wordt bepaald, dat in het kanaal GentTerneuzen, by Terneuzen twee nieuwe sluizen zullen worden gebouwd, en dat het Nederland se deel van het kanaal zal worden aangepast aan de mogelijkheden die door de bouw van de nieuwe zeesluis worden geopend. Het verdrag werd 20 juni vorig jaar gesloten. In België zijn de werkzaamheden ter verbetering van het kanaal reeds be gonnen. Wanneer deze zyn voltooid zal Gent bereikbaar zyn voor schepen van 50.000 b.r.t. In Apeldoorn ls gisteren de bosbouw- technlsche school officieel geopend. Het ls een voor ons land geheel nieuwe onder wijsinstituut. dat de opleiding van Jon gelui tot vakbekwame bosarbelders be oogt. vaardigd naar een ontwerp van Otto Treumann. Op vrijdagavond 24 februari zal in het concertgebouw te Amsterdam de boekenweek officieel worden geopend door prof. mr. I. A. Diepenhorst, hoog leraar in de rechtswetenschappen aan de Vrye Universiteit te Amsterdam. Het Concertgebouworkest onder lei ding van Bernard Haitink brengt dan de ouverture „Cyrano de Bergerac" van Joh. Wagenaar ten gehore, waarna het woord is aan Wim Kan, die voor deze gelegenheid een speciaal programma heeft samengesteld, met muziek en be geleiding van Ru van Veen. Na de pauze danst het Ned. Ballet onder leiding van Sonia Gaskell en met begeleiding van het Concertgebouworkest onder leiding van Bernard Haitink, „La boutique fantasque" van Rossini. Het schrijvers- bal zal geopend worden door enkele auteurs, die tezamen met leden van het Ned. Ballet de cancan uit „La boutique fantasque" zullen dansen. Recordcijfers in januari bij de spaarbanken In januari is bjj de gezamenlijke plaatselijke spaarbanken meer gespaard dan ooit in één maand is voorgekomen. Het spaaroverschot bedroeg nL f. 43.6 miljoen. In januari 1960 was het overschot f. 28,2 miljoen en in december f. 5.5 mil joen. Het hoogste maandoverschot dat tot dusverre werd geboekt was f. 42.3 miljoen, in februari 1959. Het totale inleggerstegoed van de spaarbanken onder toezicht van de Ned. Spaarbankbond bedroeg aan het einde van januari t. 2886 miljoen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5