stap over op Oranjeboom Ditmaal geen ernstige „verkeerszondaren" Boetes kimmen niet boven 50 Dr. J. L. Springer deed 25 jaar geleden intrede als predikant MET WIM EN JOKE HORNMAN OP REIS DOOR Z-AMERIKA Prof. mr. J. E. Jonkers voorzitter afdeling Leiden V.V.D. Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 17 februari 1961 Tweede blad no. 30283 Extra-zitting Leids kantongerecht De kantonrechter, mr. R. de Bruyn, heeft gisteren op de extra zit tingsdag vele verkeerszondaars terecht zien staan. Het feit, dat deze extra-zitting moest worden ingelast, vestigde wederom de aandacht op het steeds toenemende aantal verkeersovertredingen. Het aantal geval len van onachtzaamheid en ongeduld op de weg was weer legio, terwijl er tevens enige opmerkelijk „pechzaakjes" om de hoek kwamen kijken. Uit het feit, dat de boeten niet boven de f. 50 uitkwamen, mag worden geconcludeerd, dat de categorie „ernstige gevallen" ditmaal gelukkig verstek liet gaan. Oplossing? Een opmerkelijk geval van pech ma nifesteerde zich in de zaak tegen een 61-jarige procuratiehouder uit Heemste de, die terecht stond, omdat hij op 30 november met zyn auto op Rijksweg no 4 onder Oegstgeest onverwacht en zonder aanwijsbare noodzaak naar links was gezwenkt met het gevolg, dat zijn auto met een tegenligger ramde. Op een flinke hoofdwond van verdachte na, liep alles nogal goed af, al was de materiële schade aanzienlijk. Verdachte verklaar de, dat hy zich weinig of niets meer van het ongeval kan herinneren. Na de aanrijding bleek de voorruit van verdachtes auto bestaande uit z.g. veiligheidsglas volkomen ondoorzich tig te zijn. De officier, mr. E. v. d. Schans, merkte in zijn requisitoir om. meer op, dat verdachte in zijn verkla ring alleen stond, omdat getuigen, die kunnen verklaren, dat de voorruit on verwacht ondoorzichtig werd, geheel ontbreken. Grove schuld kon niet bewe zen worden geacht, dus eiste hij alleen f 60 boete subs 12 dagen zonder het rij bewijs in het geding te brengen. Spre ker baseerde zijn eis op het onmisken bare feit, dat verdachte op het linker weggedeelte was gekomen met genoem de gevolgen. Verdachtes raadsman wees er met nadruk op, dat de reparatiewerk zaamheden, die destijds aan de weg werden uitgevoerd, een groot gevaar voor z.g. split inhielden. Een enkel steentje, opgeworpen door een voorgan ger, had z.i. de voorruit geraakt met het vermelde gevolg. Een dergelijke on zinnige en levensgevaarlijke manoeuvre had zijn cliënt niet zomaar uitgehaald, dus kon van een strafbaar feit z.i. geen sprake zijn. Na een kort ré-en dupliek wees de kantonrechter er in zijn vonnis- wijzing op, dat hier zeker termen aan wezig waren om de schuld van ver dachte in twijfel te trekken en hy der halve verdachte van rechtsvervolging ontsloeg. Niet eens Een 81-jarige voetganger was het al lerminst eens met het vaststaande feit, dat door zyn onvoorzichtigheid de scha derekening tot f96 was opgelopen. „Hij reed te hard en had bovendien best achter mij langs kunnen rijden", aldus verdachte, die terecht stond, omdat hy destijds op de Oude Singel dermate on voorzichtig overstak, dat hij door een passerende bromfiets werd gegrepen. De bromfietser en verdachte kwamen lelijk ten val en liepen beiden een hersen schudding op. Uit het getuigenverhoor kwam vast staan, dat verdachte alle schuld droeg en de bromfietser, die niet hard reed, geen kans kreeg verdachte te ontwijken. Verdachte bleef zijn onschuld volhou den, keerde zich fel tegen het schade bedrag en vond het onrechtvaardig, dat met zyn schade geen rekening werd ge houden. „Een en ander is door Uw toe doen ontstaan, dus U zult moeten beta len", aldus de kantonrechter. De eis werd f 10 boete subs 2 dagen, waarbij met verdachtes omstandigheden reke ning werd gehouden. Hoewel de kanton rechter bereid was de boete nog lager te stellen, informeerde hy eerst of ver dachte het plan had om in hoger beroep te gaan, daar dan de boete f 11 subs 2 dagen zou bedragen. „Mag ik daar eerst nog eens rustig over nadenken", vroeg verdachte. Dat ging moeilijk en daar verdachte geen besluit kon nemen, werd het vonnis f 11 subs 2 dagen. „Kan er niet wat van die f96 af"?, informeerde verdachte nog even. „Dat moet U met de bromfietser zien te regelen" luidde het bescheid. „Je kunt nooit weten" Tot degenen, die onder het motto: „Je kunt nooit weten" ter zitting een verklaring afleggen, die sterk afwijkt van de voorafgaande, behoorde een 37- jarige winkelier uit Zoeterwoude, die terecht stond, omdat hij destijds met zijn auto op de Hoge Rijndijk geen voor rang verleende aan het rechtdoorgaan- de verkeer toen hy linksaf de Brug straat inreed. De schaderekening be droeg ruim f250. „Mijn motor sloeg af, dus kon ik niet snel genoeg wegkomen, anders was er niets gebeurd", aldus verdachtes verkla ring ter zitting. „Destyds verklaarde U zonder voor behoud, dat U onvoldoende had opgelet en alles dus aan Uw schuld te wyten was", repliceerde de officier. Verdachte zweeg toen maar en de officier eiste f 75 boete subs 15 dagen, omdat hij de overtreding uitermate gevaarlyk achtte. Het vonnis luidde f 40 boete subs 16 da gen en een ernstige vermaning. .Verklaar de kruispunten by al die kleine straatjes tot voorrangskruispun ten t.o.v. het Rapenburg en al het voor rangsleed is aldaar geleden", aldus de oplossing van een 54-jarige bloemist uit Oegstgeest, die rydende op het Rapen burg met zyn auto geen voorrang had verleend aan een auto komende uit de Kloksteeg. .Hiervoor zult U zich tot de autoritei ten moeten wenden" raadde de kanton rechter aan. Dat was verdachte dan ook hard van plan. „Is niet dé oplossing, want het aantal overtredingen bij der gelijke voorrangskruispunten is ook le gio", wist de officier te vertellen. De magistraten ontkenden niet-, dat de si tuatie ter plaatse minder overzichtelyk was, dus luidde de eis f25 boete subs 5 dagen en werd het vonnis met f15 subs 6 dagen nog iets milder. H. Brouwer veertig jaar bij Acad. Ziekenhuis De heer H. Brouwer, technicus A, verbonden aan de afdeling keel-neus- oorheelkunde van het Academisch Zie kenhuis herdenkt maandag het feit, dat hy 40 jaren geleden als leerling-instru mentmaker zijn werkzaamheden begon. Gedurende 7 jaar was hij werkzaam op de afdeling Oogheelkunde, waarna bij in 1928 als amanuensis zyn intrede deed op de afd. keel-neus- en oorheel kunde. Als bijzonderheid zij vermeld, dat de moeder van de jubilaris de aller eerste verpleegster was van de eerste hoogleraar in de keel-neus-oorheelkun- de, thans wijlen prof. dr. Kan. terwijl zijn vader gedurende 34 jaar techmcus is geweest op de afdeling Oogheelkunde, waar de jubilaris eveneens zyn opici- ding genoot. Op maatschappelijk gebied is de ju bilaris vele jaren bestuurslid geweest van de Bond van Hoger Onderwijs Per soneel terwyl hij tevens een der op richters was van de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging voor E.H B.O. waar van hij reeds 28 jaren penningmeester is. Bij zijn 25-jarig penningmeester schap van de E.H.B.O. werd hij geëerd met de zilveren dr. Tilanus jr. draag- medaille voor bijzondere diensten aan de E.H.B.O. bewezen. Morgen zal dit jubileum in intieme krnig wroden herdacht. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het doet. ex. farmacie de heer G. A. Bouman te Leiden. Advertentie Jhr. mr. D. van Eysinga consul-generaal Bij K. B. is onze oud-stadgenoot Jhr. mr. D. van Eysinga. thans werkzaam te Cairo, benoemd tot consul-generaal der Nederlanden te Kaapstad. K A T W IJ K Voorstraat BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Julia Helena, dr van L. P. Hemerik en J. Koster; Martlen Johan, zn van J. J. Botermans en H. C. Lens; Antolnetta Georglna Alexandra, dr van C. B. van Dongen en A. A. Mulder; Cornells, zn van B. Hogewonlng en N. Voolja; Carolus Hen- drlcus, zn van H. T. Hoogeveen en F M. J. van Beelen; Cornells Anthonle, zn van C. Varkevlsser en G. W. B. van der Wal; Jo hanna Jacoba Catharina, dr van H. Boeff en C. van Winkel; Maria Albertlne, dr van F. van der Zeeuw en M. C. J. Meerburg; Wilhelmus Johannes Jozef, zn van C. A. Hockx en C. A. van der Drift; Marie Loui se, dr van C. E. Schippers en W. M. F. Taverne; Andreas Antonius, zn van A. A. Vasen en A. A. M. Jansen. GETROUWD J. H. Rotteveel en E. F. Fallaux; W. Moesman en D. Hlemenz; A. C. M. Tognl en J. G. M. Devilee; J. P. P. A. M. Ossen blok en M. I. V. Forger; H. G. Bessels en M. B. P. Verkuljl; H. Mink en A. Sloos; A Hlllebrand en H. P. van Polanen; N. Rietkerken en M. S. Kamphues; U. C. van den Berghe en M. M. Bronmeljer. OVERLEDEN Y. A. Ollemans, 7 maanden, dochter; J. P. J. Brants, 85 Jaar, vrouw; W. H. M. Koelewljn, 33 Jaar, man; J. W. Veenendaal 63 Jaar. echtgen. van W. J. van Benten; A. M. J. Wltteman, 9 Jaar, dochter; J. van den Berg, 77 Jaar, man. Thans wetenschappelijk hoofdambtenaar aan Leidse Universiteit Donderdag is het 25 jaar geleden, dat onze stadgenoot, dr. J. L. Springer, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de Leidse Universiteit, werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Johannes Lambertus Springer werd 1945 tot 1947 en tenslotte nog byna Steeds meer mensen stappen over op Oranjeboom! Thuis... in het cafc... overal! En waarom? Omdat ze niet zómaar bier willen drinken maar echt bier... Oranjeboom bier... bier dat reeds 3 maal met goud werd bekroond! Werelddeel vol tegenstellingen op 17 juli 1908 alhier geboren. Hy be zocht het Stedelyk Gymnasium en stu deerde aan de Leidse universiteit. In 1933 legde hy zyn kandidaatsexamen wysbegeerte, in 1935 zyn kandidaats- en in 1939 zyn doctoraal examen theo logie af. Op 5 november 1946 promoveer de hy by prof. dr. H. van Oyen, thans hoogleraar te Bazel in Zwitserland, aan de Ryksuniversiteit te Groningen op een proefschrift „Argumentum Ontolo- gicum. Proeve ener existentiële inter pretatie van het speculatieve godsbe- wys in het Proslogion van S. Anselmus, aartsbisschop van Canterbury" tot doc tor in de faculteit van de godgeleerd heid. Na zyn promotie zette dr. Sprin ger zyn studie aan de Groningse Uni versiteit voort en legde hij in 1951 by prof. H. Plessner, thans hoogleraar te Göttnigen, het doctoraal examen wijs begeerte af. Ongeveer drie jaar later deed hij te Groningen ook nog het kan didaatsexamen klassieke letteren. Nadat de heer Springer op 12 septem ber 1935 door het provinciaal kerkbe stuur van Noord-Holland was toegela ten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk en hy eerst drie maanden te Oosterhesselen in Drenthe werkzaam was geweest als hulpprediker, werd hy op 23 februari 1936 door ds. P. E. Ger- ritzen uit Emmen, toen nog predikant te Oosterhesselen, bevestigd als predi kant van de hervormde gemeente van Blankenham. Daarna diende de jubilaris nog de hervormde gemeenten van IJs- brechtum Tirns Tjalhuizum in de classis Sneek 1938 tot 1939; Blanken ham (voor de tweede maal) 1939 tot 1942; Langezwaag 1942 tot 1945; Baflo zeven jaar die van Godlinze in de bur- gerlyke gemeente Bierum waar hem in verband met zyn benoeming tot leraar in de Oude Talen en in de Oude Ge schiedenis aan het gemeentelyk lyceum te Coevorden met ingang van 1 septem ber 1954 eervol ontslag met de bevoegd heid van emeritus werd verleend. In 1958 terug naar Leiden In 1958 keerde dr. Springer weer in zyn geboortestad terug. In dit jaar werd hij nl. benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar van de theologische fa culteit van de Leidse Universiteit, voor de wijsbegeerte van de godsdienst met als bijzondere opdracht: de theologische betekenis der antieke wysbegeerte. Be halve Grieks en Latyn aan het gemeen telijk lyceum te Coevorden heeft dr. Springer van 1949 tot 1954 ook He breeuws gedoceerd aan het Heymans lyceum te Groningen en van 1951 tot 1958 aan het Stedelyk Gymnasium te Winschoten. Behalve zyn dissertatie verscheen van zyn hand tal van wetenschappelyke theologische werken. Voor „Nederlands Theologisch Tyd- schrift" verzorgde hy uitvoerige boek besprekingen en een artikel „Kant en het probleem van de metafysica". Ver der publiceerde hij nog enige hoofdar tikelen in „Kerk en Wereld", het hoofd orgaan van de Vereniging van Vrijzin nig Hervormden in Nederland. Sinds het vorige jaar verzorgt hy een eigen ru briek in het weekblad van de Neder landse Protestanten Bond. De Nederlandse mijnenveger Gemert" heeft het vletje met twee opvarenden, dat woensdagavond uit Scheveningen was vertrokken naar Hoek van Holland, twee mijl uit de kust bij Terheijden gevon den. Het scheepje was in de mist verloren geraakt. Het vletje met de twee opvarenden bij terugkomst in de Scheveningse haven. Het bekende echtpaar Wim en Joke Hornman was gisteravond te gast bij de Nederlandse Christelijke Reisvereniging, afdeling Leiden. In de foyer van de Stadsgehoorzaal vertelden zij het een en ander en vertoonden zij opnamen van hun reis door Zuid-Amerika. De Zaandamse journalist Wim Horn man zette eerst uiteen wat reizen in feite is. „Reizen is ten eerste verwon deren en ten tweede kennen". Wat de heer Hornman bijzonder veel genoegen deed, was het volkomen ontbreken van de apartheid in het nog jonge wereld deel Zuid-Amerika. In tegenstelling tot Afrika, waar de apartheidspolitiek hoog- ty viert. Alvorens de enorme trektocht door Z-Amerika te aanvaarden stelde het echtpaar eerst grondig de routes vast en informeerde zy naar de kwaliteit van de wegen. Ook werd de geschiede nis van het werelddeel zorgvuldig be keken en geleerd. Deze voorbereidingen duren in de regel een anderhalf jaar. Eenmaal in Caracas aangekomen werd al spoedig duidelyk, dat Zuid- Amerika het land van de tegenstellin gen is. Naast moderne reusachtige, dure wyken treft men aan de rand van de grote steden bittere armoede aan. Zeer kenmerkend is. dat de steden uitslui tend in de kuststreken zyn gebouwd. De levenswyze van de Zuid-Amerikaan is geheel verschillend met die van by- voorbeeld de Europeaan. Dit komt al direct in de begroetingswyze tot uiting. Het aanvaarden van steekpenningen moet men in dit land niet beschouwen als een vorm van omkopen, maar als het vergaren van geld voor een pen sioen. Met de sociale voorzieningen in de Zuidamerikaanse landen is het na melijk maar droevig gesteld. Als de be zoeker zich maar begrypelyk gedraagt en zich aanpast by deze soms zo uit bundige levensgewoonten, als hy een .amigo" wordt in de ogen van de be woners, dan kan hij gaan en staan waar hy maar wil en natuurlyk speelt daarbij ook het „peso" bezit een grote rol. Het echtpaar Horman bezocht de vol gende landen: Venezuela, Equador, Co- lubia, Peru, Bolivia, Chili, Argentinië, Paragcy, Brazielië. Wim en Joke Horn man reden per auto door de Atakama (Ohili-salpeter) woestijn, zij trokken over de soms 5000 meter hoge toppen van het grillige Andesgebergte en door de pampa's van Argentinië naar Buenos Aires. Deze enorme stad met 5% miljoen inwoners maakt een overweldigende in druk. De heer Hornman had echter de meeste bewondering voor de in aan bouw zijnde nieuwe stad Brasilia. In minder dan vijf jaar heeft deze nieuwe Braziliaanse hoofdstad onder de rege ring van president Kubitchek al vorm gekregen. UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is opdracht verleend: aan P. Thoenes. wetenschappelyk ambtenaar 1ste Klass° aan de Leidse Universiteit, om van 17 september 1960 tot en met 16 september 1961 in de faculteit der rechtsgeleeia- heid aan deze universiteit onderwijs te geven in de toegepaste sociologie. Bij beschikkingen van de staatssecre taris van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen zijn benoemd: aan d? Leidse Universiteit, alsnog voor het tyd- vak van 1 november 1960 tot en met 31 oktober 1961. tot wetenschappelijk amb tenaar 1ste klasse bij het herbarium dr. Ding Hou; en aan de Rijksuniversiteit te Utrecht met ingang van 1 januari 1961 tot wetenschappelyk hoofdambte naar A in vaste dienst voor de univer sitaire filmdienst J. W. Varossieau, eer- tyds te Leiden, thans wetenschappelyk hoofdambtenaar. JUBILEUM G. J. GIJZENIJ. Dinsdag 21 februari is het veertig jaar geleden dat de heer G. J. Gyzeny op 16-jarige leeftyd in dienst trad bu de tegenwoordige Leidsche Groothandel. Na zeven maanden loopwerk te hebben verricht, mocht de jeugdige Gyzeny het als leerling-vertegenwoordiger gaan pro beren. Hierin is hij volledig geslaagd. Veertig jaar vertegenwoordigt hy nu de Leidsche Groothandel, welke thans onder leiding staat van de heer H. Th. v. d. Steen. Het jubileum zal in huioc- lyke kring gevierd worden. Officiële publikaties UITLOTING GELDLENINGEN Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemene kennis, dat op 2 maart 1961 des namiddags om 4.00 uur ln een der vertrekken van het stadhuis zal worden overgegaan tot de uitloting van a. een bedrag van f16.000,van de 3% obligatielening 1896, groot f 1.069.000, b. een bedrag van f 160.000,van de 3% obligatielening 1947, groot f4.120.000; c. een bedrag van f 160.000.van de 41/4% obligatielening 1952II, groot f 6.400.000,—; d. een bedrag van f 90.000.van de 41/4% obligatielening 1952m. groot f3.600.000,—. Lelden, 16 februari 1961. Juridische voordracht In het kader van de voordrachten voor afgestudeerde juristen van de Neder landse Universiteiten, die mede toegan kelijk zijn voor notarissen, kand.-no tarissen, bestuursambtenaren, ambtena ren van de belastingdienst en andere belangstellenden, spreekt op woensdag 22 februari des avonds van 7.45 uur 9.30 uur in het Juridisch Studiecentrum ..Gravensteen", Pieterskerkhof 6 te Lei den. prof. mr. J .M. van Bemmelen over het onderwerp „Het recht van de bena deelde party". Doorgereden na aanrijding ,,'tls de eerste keer, dat ik dit mee maak. Als ik dat had geweten, had ik het wel gedaan", zei een Haarlemmer toen de Haagse politierechter hem ad viseerde een briefje met naam en adres onder de ruitenwisser toe doen, als men een geparkeerde auto heeft beschadigd en de eigenaar in geen velden of wegen is te bekennen. Dit was verdachte overkomen, toen hy in juli 1960 met zyn auto door de Burgsteeg reed. Volgens zyn ver klaring was verdachte achter een stil staande vrachtauto gestopt, om een paar naderende wielryders de gelegen heid te geven te passeren. By het weg- ryden raakte hy de vrachtauto. Ver dachte hoorde wel een schurend ge luid. maar degene, die naast hem zat, zei, dat alleen zyn eigen wagen maar was beschadigd. Hy was nog wel gestopt maar omdat hy niemand zag, was hy doorgereden. Een student was getuige van het voor val. Uit diens verklaring las de poli tierechter voor, dat de jonge man een harde klap had gehoord. Dit betwyfelde verdachte, want dan zou hy het ook moeten hebben gehoord. Aan de vracht wagen was verfschade ontstaan. De officier van justitie eiste tegen verdachte een boete van 40 gulden of 8 dagen gevangenisstraf. De politierech ter veroordeelde hem tot 30 gulden of 6 dagen gevangenistraf. Dr. J. P. Duyverman sprak over „Beroemde Leidse raadsleden" Mr. F. Portheine kandidaat hoofdbestuur Tydens de gisteravond in „Het Gul den Vlies" gehouden jaarvergadering van de afdeling Leiden van de VVD is prof. mr. J. E. Jonkers in de vacature van de heer J. Machielsen gekozen tot voorzitter van deze afdeling. In de loop van ce avond, welke onder leiding stond van de heer J. G. Hagens, is op hartelijke wijze afscheid genomen van de heer Machielsen, die hiervoor uit Hilversum - zyn tegenwoordige woon plaats - was overgekomen. De heer Ha gens, die herinnerde aan alle activitei ten, welke de heer Machielsen in zyn kwaliteit van voorzitter heeft ontplooid, dankte hem voor al deze arbeid, welke het afdelingsleven en daarmede de WD zeer ten goede is gekomen. De aanlei ding van een boekenbon onderstreepte deze woorden van dank. De heer Machielsen, die zeer was ge troffen door het in hem gestelde ver trouwen, was zijn medebestuurderen dankbaar voor de gegeven steun, waar door er flink kon worden gewerkt, het geen ook tot uitdrukking is gekomen in een belangryke styging van het aantal stemmen by verkiezingen op de WD- lyst. Naast een hartelyk en enthousiast teamverband, aldus spreker, bestond er ook een prettig contact met de leden. Er zit leven in de Leidse afdeling, welke volgens de heer Machielsen in landelyk verband - en dan met name in het Wes ten goed voor de dag komt. Prof. mr. Jonkers, die by acclamatie tot voorzitter werd gekozen, zeide zyn benoeming gaarne te aanvaarden. Onze party, aldus spreker, maakt een merk waardige opgang mee. Van oppositie party is zy thans tot regeren geroepen, hetgeen in ons land geen gemakkelyke taak is. Vervolgens schonk prof. mr. Jonkers in het kort aandacht aan het vryheidsbeginsel van de VVD. dat ook een grote mate van verantwoordeiyk- heidsbesef in zich draagt. By de afhandeling van de huishoude- lyke zaken brachten zowel de secretaris, mr. L. Hamming, als de penningmeester, de heer G. v. d. Tuuk, een jaaroverzicht uit. Hieruit bleek o.m., dat de afdeling thans 370 leden telt en er een mooi batig saldo in kas is. Tot leden van de kas- commissie werden benoemd de heren H. A. Vriend en F. Verstegen. De aftredende bestuursleden, mevr. A. C. Kriest-De Haan en de heer W. Zwart, werden wederom by acclamatie in het bestuur herkozen, terwyl in de vacature van mevr. mr. M. A. Kaakebeke-Van der Pot, mej. dr. J. C. Schokking werd be noemd. Mr. F. Portheine werd voor een func tie in het hoofdbestuur door de afde ling kandidaat gesteld. Mr. J. Dryber zal de afdeling tydens de op 17 en 18 maart te Rotterdam te houden algemene vergadering vertegen woordigen. Als zyn plaatsvervangers werden aangewezen mr. L. Hamming en mej. dr. J. C. Schokking. Beroemde raadsleden Na afhandeling van al deze Luishou- delijke zaken hield dr. J. P. Duyverman een interessante causerie over „Beroem- als Uw eygen". de Leidse raadsleden", t.w. Thorbecke, Buijs, Drucker en Van der Pot. Spreker, die hiervan een uitvoerige studie had gemaakt en wiens voordracht uitermate boeiend was, gaf de aanwe zigen een duidelyk inzicht van de tyd, waarin zij leefden en onder welke om standigheden zy hun raadslidmaatschap uitoefenden. Thorbecke, die van 18451850 onder burgemeester Du Rieu lid van de raad was, heeft zich in dit bestuurscollege op diverse terreinen bewogen. Het was in een tyd dat de raad uit 22 leden en 3 wethouders bestond. De vergaderingen waren toen nog niet openbaar, iets waar tegen Thorbecke zich ernstig verzette. Al naar gelang hun yver voor een ge meentelijke zaak ontvingen de leden presentiegeld. Thorbecke, die volgens spreker zeer yverig was. ontving een vergoeding van f. 1.27 per zitting. De burgemeester genoot in die tyd een sa laris van f. 2200 per jaar, de gemeente secretaris ontving f. 2400 per jaar. Uitvoerig schonk spreker hierna aan dacht aan het optreden van Thorbecke - „hy werkte verrassend snel" - in de Leidse raad. Vele suggesties en voorstel len getuigden ervan, dat hy een am bitieus en vooruitstrevend raadslid was. Om dit te illustreren, wees dr. Duyver man er oxn. op, dat Thorbecke in 1847 een voorstel indiende tot verlaging van het schoolgeld van het Gymnasium voor minder-draagkrachtige ouders. Voorts heeft hy vele malen - ook in geschriften - geageerd tegen de bestaan de kiescolleges. Het raadslid Buys, die van 1867-1875 (onder burgemeester Van den Brandeler en van 1881-1886 (burgemeester De Laat de Kanter) zitting had, liet zich zeer veel gelegen liggen aan financiële pro blemen en voerde eveneens een stryd voor de openbaarheid van de handelin gen van de raad, een stryd, welke in 1871 - in welk jaar de stukken ter visie aan de pers werden gezonden - met suc ces werd bekroond. Drucker, die van 1891—1903 onder bur gemeester De Laat de Kanter en Was deel uitmaakte van de raad. heeft zich vooral op het sociale terrein bewogen. Zo heeft hy o.a. sterk geyverd voor de rechtspositie en de arbeidsvoorwaarden voor de gemeente-werklieden, c.q. onge vallenverzekering. Ook het woningvraag stuk - in 1892 werden voor het eerst slechte woningen onbewoonbaar ver klaard - had zyn byzondere aandacht. Voorts memoreerde spreker het aandeel, dat Drucker - hy was jarenlang voor zitter - heeft gehad in de Stichting van het Leidse Volkshuis. In een korter verleden ligt tenslotte het optreden van Van der Pot in de Leidse raad. Zyn raadslidmaatschap (onder burgemeester De Gyselaar) duurde van 1912-1921, in welk jaar hy een professoraat aanvaardde. Van der Pot, een vryzinnig democraat in hart en nieren, zag in de stryd voor de vryheid een verheffende stryd. In 1918 benoemd tct wethouder, belast met de financiën, de volkshuisvesting en de Lichtfabrieken, heeft hy op al deze ter reinen veel gepresteerd. Overziet spreker het werk van deze beroemde Leidse raadsleden, dan lieten allen zich leiden door het divies: „In dien 't ghemeen U roept, besorght het

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3