Kongo HAAGSE AGENDA Café-Rest. „Zomerzorg" Agenda VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 Geen verwijt, wel kritiek r~ (Van onze t.v.-medewerker) Amerika in zijn meest grootse vorm, dat hebben de kijkers gisteren op hun televisiescherm kunnen proeven. Daar was eerst de tragiek van de Verenigde Naties, waar Stevenson waardig toegaf, dat er fouten gemaakt zijn, maar dat die de bezinning niet mochten doen ver liezen. En het verlies van de bezinning zorgde voor een prompte bediening door een scène te ensceneren, die walgelijk was, zoals door de hele wereld trouwens wordt vertoond. Na het nieuws leverde dr. De Jong een ernstig vertoog, omdat hij zeer beducht was, dat de Loemoem- ba-legende tot een martelaarschap zou uitgoeien, met alle onberekenbare ge volgen van dien. Daarna kwam de uitzending in rus tiger vaarwater, vooral door de bijzonder leerzame en gemoedelijke reportage van Blij dorp uit. Met een grote liefde ver telde ir. Appelman iets over de dieren- schat en hoewel het langzaam ging, was het geen minuut te lang. Eén der grootste televisiegebeurte nissen, die op ons scherm ooit werd ge registreerd, kwam daarna bijna 9 kwar tier de geesten (en de kinderen wakker houden. En misschien nog veel langer. Het was verschrikkelijk, maar tevens onvergetelijk. De tragiek van Amerika kwam levensgroot op ons af, met een feilloze trefzekerheid door de grote Ar thur Miller in de karakters gegrift. Zeer realistisch, doorweven met een scherpe sociale kritieke maar geheven naar een algemeen menselijk plan. Hij heeft zelf eens gezegd, dat het toneel het abces van het gevoel moet opensnijden ten bate van een nieuwe waardering van de wereld. Anders zou het kunnen degene reren tot een plompe psychiatrie. Hij heeft ons in de wonden laten kijken. Het was geen hartverheffend ge zicht, maar sprekend was het wel. Er werd voortreffelijk gespeeld, subliem ge regisseerd, maar alleen dat geluid, dat Globke verweert zich tegen aantijgingen De Westduitse staatssecretaris dr. Hans Globke heeft zich in een pers- gesprek met het weekblad „Die Zeit" verweerd tegen beschuldigingen, die de laatste tijd bij herhaling van commu nistische zijde tegen hem zijn geuit be treffende zijn optreden tijdens het be wind van Hitier. Met name verdedigde Globke zich ten aanzien van de door hem samengestelde commentaar op de zogenaamde Neuren- berger wetten tegen de joden. Deze com mentaar betekende destijds voor vele om hun ras ten achter gestelden een be scherming, aldus Globke. Hem was des tijds door de toenmalige staatssecreta ris van Binnenlandse Zaken Stuckart verzocht deze commentaar te schrijven toen bleek dat Rudolf Hess, Hitiers plaatsvervanger, probeerde de wetten door straffe uitvoeringsbepalingen te ver scherpen. Op de vraag waarom hij ook na 1933 zijn post op het ministerie van Bin nenlandse Zaken had aangehouden ant woordde Globke dat men destijds nog rekening hield met de mogelijkheid dat de nazi-heerschappij van korte duur zou zijn. Daarom had de (r.k.) Centrumpar tij waartoe hij behoorde haar leden verzocht zo mogelijk op hun post te blijven. Later had hij, Globke, in zijn functie te juister tijd belangrijke inlichtingen aan tegenstanders van het regime kun nen geven. Zo had hij er toe kunnen bij-dragen dat de voorgenomen wettelijke scheiding van Duits-joods huwelijken niet doorging. Globke wees de beschul diging van de hand dat hij met Adolf Eichmann in verbinding zou hebben gestaan. Men moest hem er achteraf geen verwijt van maken dat hij destijds ge probeerd had een overmachtige tegen stander met list te verschalken. Op het ogenblik bevinden vele mensen in de Sovjetrussische zone zich waarschijnlijk in eenzelfde situatie, aldus merkte Glob ke terecht op. 9 Vervolg van pag. 1 Verder werd voorgesteld om alle men sen, die uit hoofde van verzet tegen de centrale regering waren gearresteerd, te onderwerpen aan grote vernederingen, zoals het in het openbaar ontkleden, zo mogelijk in bijzijn van hun vrouwen en kinderen. Deze maatregelen zijn nood zakelijk, als Kongo wil bloeien, aldus de brief. De Katangese regering verklaarde, dat deze brief een bewijs is, dat Loemoemba niet de ontroering verdient, die nu in de gehele wereld is gewekt. Perspectief bij debat in de Veiligheidsraad Onze Amerikaanse correspondent tele foneerde hedenochtend: De tweede dag van het grote Kongo- debat in de Veiligheidsraad heeft enig perspectief gebracht. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat een resolutie van de neutrale Afro-Aziaten zal kunnen bijdragen tot versterking van het V.N.- mandaat in Kongo en tot stabilisatie van de binnenlandse politieke toestand in dat land. De Russen kunnen dit stre ven der neutralen door een veto torpe deren, maar dan moet de Sovjet-Unie ingaan tegen de wens van de grote groep Afro-Aziaten met wie Moskou gaarne goede vrienden blijft! De overgrote meerderheid van de Afro-Aziaten plus Joego-Slavië staan achter bovengenoemde resolutie. De be langrijkste punten uit deze motie zijn: a) uitbanning van alle Belgische in vloed: b) machtiging van het V.N.-leger om desnoods met geweld een burgeroorlog te voorkomen; c) een onderzoek naar de dood van Loemoemba. Over de positie van Hammarskjölct wordt in de resolutie niet gerept en ir feite betekent de nieuwe machtiging voor het V.N.-leger de versterking van het mandaat, waarop Hammarskjöld zo heeft aangewdrongen. was niet op de maat van een Hollands binnenhuis. Niettemin houden wij ons ervan over tuigd getuige te zjjn geweest van een grootse prestatie, waarin de edele to neelkunst waardig, maar fel werd be leden. TELEFOON 21444 Weekeind menu's f3.50, f4.50, f6.— Menu f 6. HELDERE KIPPESOEP KALFSVLEESPASTEITJE ENTRECÖTE AUX CHAMPIGNONS DOPERWTEN - POMMES FRITES IJS, VRUCHTEN, SLAGROOM. Grote en kleine zalen voor bruilof ten en recepties. Vraag vrijblijvend offerte. Frans lerarenkorps wil de aanstaande examens saboteren (Van onze Parijse correspondent) B|j alle normale zenuwen waarmee in de hoogste klassen der lycea de kandidaten uitkijken naar hun aan staande eindexamens, heeft zich in Frankrijk dit jaar nog een nieuw ele ment van spanning en angsten gevoegd: hun leraren hebben het minsiterie van* Onderwijs gisteren namelijk doen weten, dat zij naast de stakingen, die periodiek plegen uit te breken, naar een nieuw wapen zullen grijpen om hun eisen voor onmiddellijke salarisherziening kracht bij te kunnen zetten. Wanneer ze nu hun zin nog niet zouden krijgen, zullen de Franse leraren weigeren proefwerken te corrigeren en de overgangs- en eind examens voor te bereiden. In verschil lende middelbare en ambachtsscholen is deze sabotage van het onderwijs door de leraren intussen al begonnen. Deze agitatie in de Franse scholen wordt indirect veroorzaakt door het po litieke probleem om een geschikte op volger te vinden voor minister Joxe, die onlangs de portefeuille van nationaal onderwijs voor Algerijnse zaken ver wisselde. De portefeuille is al aan 12 verschillende kandidaat-ministers aan geboden, die de eer allemaal geweigerd hebben. Weigeringen die hun verklaring mede vinden in de schoolkwestie die vorig jaar opnieuw werd opgerakeld. In elk geval zijn het de examenkandidaten die het gelag krijgen te betalen voor deze conflicten van financiële en poli tieke aard die tussen hun leraren en de regering zijn uitgebroken. Luchtmanoeuvres van de NAVO-landen In midden-Europa z|jn gisteren de grootste luchtmachtmanoeuvres van de NAVO tot nog toe begonnen. Er wordt aan deelgenomen door Amerikaanse, Engelse, Franse, Canadese, Neder landse, Belgische, Italiaanse, Noorse, Deense en Duitse eenheden. In totaal een duizendtal vliegtuigen, met name straaljagers voor onderscheppingsdoel einden, en luchtafweer-batter|jen met Nike-raketten. De leiding van de manoeuvres berust bjj het hoofdkwartier van de Geallieerde luchtstrijdkrachten voor midden-Euro pa in Fontainebleau. Van 21 tot 24 februari houdt de West duitse Marine oefeningen op de Noord zee tussen de Elbe en de Nederlandse Grens, aldus is in Kiel meegedeeld. VRIJDAG 17 FEBRUARI Kon. Schouwburg Nederlandse Come- dle met „Cyprienne" 8 uur (besl. voor stelling). Gebouw voor K. en W. Gemeente- concert Residentie-Orkest olv. Willem van Otterloo 8.15 uur. ZATERDAG 18 FEBRUARI Kon. Schouwburg Werkgroep Haag- sche Comedle met „De twee beulen „Guernlca" en „De Picknick" 3 uur. Kon. Schouwburg Haagsche Come dle met „Famlllegenoegens" 8 uur. Dlllgentla Smetana-kwartet speelt werken van Smetana. Janécek e.a. 8 u. Gebouw voor K. en W. Concertge bouworkest onder Hans Rosbaud 8.15 uur. ZATERDAG 19 FEBRUARI Kon. Schouwburg Haagsche Comedle met „Een mal meisje" 2 uur. Kon. Schouwburg Haagsche Comedle met „Richard UI" 8 uur. Dlllgentla Planorecital Daniel Wayen- berg 2.30 uur. MAANDAG 20 FEBRUARI Kon. Schouwburg Charlotte Köhler draagt de novelle "Lady L." van Romain Gary voor 8 uur. Gebouw voor K. en W. Amsterdams Ballet 8 uur. Dlllgentla Belgische pianist Hugo Monden stelt zich voor in werken van Bach, Chopin en Liszt 8 uur. DINSDAG 21 FEBRUARI Kon. Schouwburg Rotterdams To neel met „Dubbelspel" 8 uur. Dlllgentla De Maastrichts-Parijse pia nist Jean Blot speelt werken van Scar latti. Beethoven, Brahms. Debussy en Ravel 8 uur. WOENSDAG 22 FEBRUARI Kon. Schouwburg Nederlandse Co medle met „De getatoueerde roos" 8 u. Gebouw voor K. en W. Residentie- Orkest olv. Willem van Otterloo 8.15 u. 'DONDERDAG 23 FEBRUARI Kon. Schouwburg Haagsche Comedle met „Een mal meisje" 8 uur. Kurhaus Paviljoen Nederlands Dans theater geeft première van Aart Ver- stegens 'La colonade" 8 uur. Aula Gemeentemuseum ïndra Ka- madjojo treedt op met zijn programma van Oosterse danslegenden 8 uur. Gebouw voor K. en W. Nederlandsche Opera geeft Janéceks „Jenufa" 8 uur. Dlllgentla Bruno Canlno, Ell Per- reotta en Chlaralberta Pastorelli spelen het concert voor drie plano's van Mozart 8 uur. Kon. Conservatorium Uitwissellngs- concert door leerlingen Staatllche Hoch- schule für Musik te Keulen 8 uur. VRIJDAG 24 FEBRUARI Kon. Schouwburg Haagsche Comedle met „Lieve leugenaar" 8 uur. Kurhaus Paviljoen Nederlands Dans theater 8 uur. GEWONDE BIJ EXPLOSIE IN LABORATORIUM In het laboratorium voor anorganische chemie van de universiteit van Amster dam heeft zich gistermiddag een explo sie voorgedaan, waarbij de 23-jarige wetenschappelijk assistente, mevrouw E. BijlsmaScheffers zeer ernstig aan haar rechterhand gewond werd, waarvan bijna alle vingers werden afgerukt. Z|j is in het Weesperziekenhuis opgenomen. In een der lokaliteiten werd een proef I gedaan, waarbij een kleine kolf, waarin een exortherme reactie plaats vond, ge koeld moest worden. De assistente hield daartoe juist een bekerglas om de kolf en een andere assistent wilde er een blok onder schuiven, toen de explosie zich voordeed. Deze assistent liep slechts lichte verwondingen op door rondvlie gende glasscherven. In het lokaal ont stond een grote ravage. Hoofddeksel van Soekarno: f. 80.000 Een koepiah (hoofddeksel) die toebe hoorde aan president. Soekarno, is op een liefdadigheidsfeest te Djakarta ge veild voor een miljoen roepiahs (onge veer f80.000). De opbrengst komt ten goede aan de slachtoffers van de water snood, die onlangs West-Java teisterde. i r - i| De Amerikaanse minister van Bul- OT) Itenlandse Zaken, Dean Rusk, zal de bij- LL/UI kJ. eenkomst van ministers van de landen der Zuidoost-Aziatische verdragsorganisa tie (ZOAVO), die op 27 maart te Bang kok begint, bijwonen. BINNENLAND In het nieuwe R.A.I.-gebouw aan het Europaplein te Amsterdam zal van 11-19 april a.s. de 5e Internationale Tentoon stelling „De Suiker" worden gehouden. De vorige suikerexpositie had plaats in 1958. De beschikbare tentoonstelllngsoppervlakte ls reeds nagenoeg uitverkocht. Het algemeen bestuur van de Utrecht se Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft mr. R. Josselin de Jong benoemd tot directeur van de V.V.V. Utrecht. Hij volgt de heer J. C. Wilbrenninck op, die z|jn functie op 1 juni neerlegt. De heer Josselin de Jong begint zijn werkzaam heden op 1 maart. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. Westland (19/2); ms. Yapeyu (21/2); Australië: ts. Isarstein (22/2); ms. Oranje (23/2); Brazilië: ms. Lahnstein (22/2); Canada: ss. Queen Ma ry (21/2); ms. Learlna (22/2); ss. Maas dam (23/2); Chili: ms. Burgenstein (22/2) Ned. Antillen: ss. Bennekom (20/2); Nw- Zeeland: ms. Oranje (23/2); Suriname: ms. Ladon (22/2); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms. Capetown Castle (19/2). ss. Radja (21/2). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. In het Rijksmuseum te Amsterdam zal dit jaar als zomertentoonstelllng een expositie worden gehouden van kunst werken uit de Zweedse Gouden Eeuw (18e eeuw). De tentoonstelling wordt ln de loop van Juni geopend. Getoond zullen worden schilderijen, beeldhouwwerken, tekenin gen. kunstnijverheid, zilveren voorwerpen en meubelen en tapisserieën. De expositie is bedoeld als tegenprestatie op de twee Jaar geleden in het nationaal museum van Stockholm gehouden tentoonstelling van de Nederlandse Gouden Eeuw. BUITENLAND Een woordvoerder van het Zweedse ministerie van Marine heeft meegedeeld, dat de nieuwe Zweedse torpedobootjagers en fregatten worden uitgerust met langs elektronische weg gelelde raketten, waar mede onderzeeboten op een afstand van twee mijl tot zinken kunnen worden ge bracht. Franse en Zwitserse politie hebben een aantal personen gearresteerd, die hun Inkomsten vergrootten door het verkopen van schilderijen, die de handtekeningen van welbekende schilders droegen, doch waren vervalst. De arrestanten hadden nun werkterrein in Frankrijk en Zwitser land. Zij hebben met hun praktijken naar schatting 750.000 gulden verdiend. In een Parijs magazijn zijn zeventien vervalste schilderijen aangetroffen, die de hand tekeningen droegen van Utrlllo, Van Gogh Modiglianl, Braque, Buffet en anderen. In het Palels voor Schone Kunsten te Brussel z|jn twee oude revolvers ge stolen. Ze waren tentoongesteld ter ge legenheid van een expositie van door de Belgische staat in 1960 verworven kunst werken. De onbekende daders hebben met een ijzeren staaf de ruit verbrijzeld van de vitrine waarin de wapens lagen. De kolven ervan waren bezet met parelmoer en zilver; de waarde wordt op ongeveer 3000 gulden geschat, aldus onze Brusselse correspondent. Tijdens de openingszitting van de Duits-Amerikaanse conferentie, georgani seerd door de „Atlantische Brug" (een groep Duitse zakenlieden, hoogleraren en Journalisten die een beter begrip tussen west-Duitsland en de Verenigde Staten nastreven), heeft de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, Berlijn een „hoofdstad zonder land" ge noemd. Deze situatie kan alleen worden rechtgezet door de hereniging van Duits land, in vrede en vrijheid, aldus de Ame rikaanse minister. President Ben-Zwi van Israël heeft gisteren Ben Goerion verzocht een nieuwe regering te vormen. Deze verklaarde eind volgende week te zullen antwoorden. Vol gens personen uit de omgeving van Ben Goerion zou deze een coalitiekabinet wil len vormen op beperkte basis. n.l. uit le den van de door hem geleide socialistische partij Mapai en de religieuze partijen. De linkse groeperingen hebben zich vijandig tegenover een regering onder Ben Goerion getoond Het wrak van een nlet-geldentlfl- ceerd viermotorig vliegtuig, dat woens dagavond tijdens parachuteringen ten be hoeve van nationalistlsch-Chinese strijd krachten nabij de Birmaans-Chlnese grens door Birmaanse Jagers werd aangevallen, ls op ongeveer twintig kilometer afstand van de grens in Thailand (Siam) gevon den. Het toestel voerde geen enkel ken teken en kon nog niet worden geïdentifi ceerd. Dezer dagen heeft de waarschijnlijk oudste nog levende Nederlander in Zuld- Afrlka, Cornells van der Vlugt, zijn 95ste verjaardag te Rondebosch, Kaapstad, te midden van zijn negen kinderen, 18 klein kinderen en vier acnter-kleinklnderen ge vierd. Van der Vlugt is met name bekend vanwege de brug die tussen de Trans vaalse dorpen Ermelo en Amersfoort ls gebouwd en pas officieel tot nationaal monument ls verklaard. Deze zandstenen brug heeft h|J in 1896 tezamen met een andere Nederlander, D. de Waart, gebouwd Zij wordt nog steeds gebruikt. Van der Vlugt kwam op 26-jarlge leeftijd naar Zula-Afrika om te helpen met de aanleg van de spoorlijn van ae Kaap naar Port Elizabeth. BIOSCOPEN Apollo „Uit het leven van een zondige vrouw" (18 Jaar). D 4.45, 7 en 9.15 uur. Asta „Porgy en Bess" (14 Jaar). Dage lijks 2 en 8 uur; zondag 1.30, 4.30 en 8 uur. Bijou "L'Amerique insolite" (14 Jaar). Dagelijks 2, 7.15 en 9.30 uur; zondag 2, 4.15, 7.15 en 9.30 uur. Camera "The Ladykillers" (14 Jaar). Dagelhks 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City „Heimelijke verhouding" (18 Jaar) Dagelijks 2.30, 6.45 en 9.15 uur. Zaterdag en zondag: 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Corso „Dorp der zonde" (18 Jaar). Da gelijks 2.15 en 8.15 uur; zaterdag en zondag 2.15, 6 en 9.15 uur. Du Midi "Les Jeux de l'amour" (18 Jaar). Dagelijks 2.30 en 8.15 uur; zater dag 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur. Flora „De fatale duikvlucht" (14 laar). Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Capitol „De held van Marathon" (14 Jaar). Dagelijks 2 en 8 uur; zaterdag 2, 6.30 en 9.15 uur; zondag: 4, 6.30 en 9.15 uur; woensdag 8 en donderdag 2 uur. Hollywood „De held van Marathon" (14 jaar). Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur; zaterdag en zondag 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur. Kriterion „De maagdenbron" (18 Jaar). Dagelijks 2.15, 7 en 9.15 uur; zaterdag en zondag 1.45, 4, 7 en 9.15 uur. Metropole-Ruschlnsky „Het begon in Napels" (14 jaar). Dagelijks 2.15 en 8.15 uur; zaterdag 2.15, 6.45 en 9.15 uur; zondag: 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Musica "God's little acre" (18 Jaar). Dagelijks 2.15 en 8 uur; zaterdag 7 en 9.30 uur; zondag 3, 7 en 9.30 uur. Odeon "La Verité" (18 Jaar). Dagelijks 1T.30 en 8 uur: zaterdag 2.30, 6.45 en 9.15 uur; zondag 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Olympia „Rivalen zien net om" (14 Jaar). Dagelijks 2 en 8 uur; zondag: 2. 5 en 8 uur. Passage „Klokslag middernacht" (14 Jaar). Dagelijks 2.30, 6.45 en 9.15 uur. zondag 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt „De zoon van de rode pi raat" (14 Jaar). Dagelijks 8 uur; zater dag 6.45 en 9.15 uur; zondag 4, 6.45 en 9.15 uur. Rex „Arena der verschrikking" (18 jaar). Dagelijks 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, 7.30 en 9.30 uur; zondag van 1.30 uur af. Roxy „Wolga Bootsman" (14 jaar). Da gelijks 2.30, 7 en 9.15 uur; zaterdag en zondag 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur. Seinpost „Simson en Delila" (14 Jaar). Dagelijks 2.15 en 8.15 uur; zondag 2.15, 5 en 8.15 uur. Studio „Mensen zonder moraal" (18 Jaar). Dagelijks 2, 4, 7 en 9.15 uur. Thalia „De tiran van Californië" (14 Jaar). Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur; za terdag 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur; zondag 3, 5, 7 en 9.15 uur. De Uitkijk "The mouse that roared" A.l.)VriJd.. zaterd., maand. 2, 7 en 9.15 uur; zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; dinsd., woensd. donderd. 2 uur. West-End „Psycho" (18 jaar). Dage lijks 2.15 en 8.15 uur; zaterdag 2.15, 6.45 9.15 uur; zondag 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Cineac Nieuws uit binnen- en buiten land en de kleurenfilm „India ontvangt een koningin". Dagelijks van 9-24 uur; zondag van 11.30-24 uur. jadiru^iopuo Srnssoido PICTOGRAM m 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen 1 Idee; N. Smit, Leiden Paul Henri Spaak, de aftredende secretaris-generaal van de NAVO, zal vol gende week dinsdag en woensdag in Washington met president Kennedy be sprekingen voeren over NAVO-vraagstuk- ken. Spaak zal ook van gedachten wisse len met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rusk. Generaal Gursel, het Turkse staats hoofd, heeft gisteren zijn werkzaamheden hervat. In november j.l. werd hij door een hersenbloeding getroffen. - Het Duitse blad „Die Zeit" stelt voor de Duitse hulp aan onderontwikkelde lan den drastisch te verhogen en te brengen op 6 miljard dm per jaar. Het blad schrijft, dat de hulp, die het Westen na de oorlog aan Duitsland heeft verleend, een geval van edelmoedigheid zonder weer ga in de geschiedenis der landen Is ge weest. De Duitsers zouden volgens het blad bereid moeten zijn om eens geduren de een Jaar, eventueel het lopende Jaar, hun levensstandaard niet te verhogen. - De voormalige enige firmant van het Borgwardconcern, dr. Carl F. W. Borgward heeft het door de staat Bremen uitge werkte verdrag inzake de overname van de Borgwardbedrijven ondertekend. Hier mede is de „Borgward-Werke AG.", die met een maatschappelijk kapitaal van 50 miljoen mark door Bremen is opgericht, eigendom geworden van alle tot het Borgwardconcern behorende maatschap pijen. t.w. Borgward-Isabella. Lloyd en Go liath. I- Drie Russische dokters, die indertijd waren beschuldigd van een poging tot om brenging van Sovjetrussische leiders, zijn onderscheiden met de orde van Lenln, al dus een bericht van Tass. Het zijn prof. Wladimir Waslljenko, prof. Wladlmir Wi- nagradof en prof. Boris Preobrasjenski. In april 1953 werden zij met twaalf andere medici, van wie velen jood waren, ge zuiverd en vrijgelaten na te hebben te recht gestaan op beschuldiging van het vermoorden of poging tot het uit de weg ruimen van Sovjetrussische leiders. De Franse Marine heeft de Italiaan se kustvaarder „Vittoria S", die van Trlëst op weg was naar Tunis, aangehouden en naar Bone opgebracht. Het schip had door het Rode Kruis aangeboden dekens aan boord Uit een nader onderzoek zou echter z|jn gebleken dat er onder de dekens Ame rikaanse helmen opgeborgen waren t De staat New York heeft octrooi ver leend aan een voertuig van de Bell-fa- briek dat zich met een snelheid van 25 km per uur voortbeweegt op een lucht laag van ongeveer zeven cm dikte boven de grond of het water. In het voertuig ls een horizontaal schoepenrad aangebracht dat wordt aangedreven door een motor van 65 pk. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Amus. muz. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 V. d. kind. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platteland nu, gespr. 19.45 Humanistisch Verbond 15 Jaar, lezing. 19.50 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Toneelkritieken. 20.15 Sopr. en piano. 20.35 Reisindrukken uit Israël. 20.50 Neder lands-Vlaams cultureel contact, lezing. VARA: 21.00 Gram. 21.50 Wie is het?, quiz. 22.15 Bultenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. gespr. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Muziek revue. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 17.45 Amateursmuz. 18.20 Rond de Bonnefanten, klankb. 18.50 Regerings- ultz.: Het emigratiepraatje v. H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.1 OAct. 19.25 Memo- Jandum. 19.30 Pol. lezing. 19.40 Verz. pro gramma v. d. sold. 20.30 Avondcollege: radiolessen. 21.00 Lichte muz. 21.40 Jong- oud-eeuwig, lezing. 21.55 Bariton en piano. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wereld- nood vraagt wereldliefde, lezing. 22.55 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Weekjourn. en weeroverz. [RO: 20.30 Poging tot gesprek (III), éénacter. 20.55 Progr. over Parijs. 21.25 Sportprogr. 21.40 De mannequin-opleiding, praatje. 21.45 Avondcollege Nederlands. 22.10 Epiloog. Advertentie VRIJDAG Academiegebouw (filmzaal): Voorlich ting over reclassering. 8 uur nam. AntoniusclubhuisFeestavond S.R.O., m.m.v. Sempre Avantl. 8 uur nam. Gerecht 10: K. en O.-cursus planten en bloemen o.l.v. W. R. Oudshoorn. 8 uur nam. Hotel Central: Voorlichting. „Spreken ln het openbaar". 8 uur nam. Marekerk: Wereldgebedsdag. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed prof. dr. H. Berkhof, m.m.v. Gijs Reyns, hobo. 7.15— 7.50 uur nam. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Remonstr. Kerk: Spr. ds. J. Th. Mac kenzie „De mens en zijn verantwoorde lijkheid". 8 uur nam. Oegstgeest: Zendingshogeschool Wereldgebedsdag voor vrouwen. 8 uur nam. Wassenaar: Verenigingsgebouw Haags Studentencabaret treedt op voor 't Nut. 8 uur. Wassenaar: Zuiderhout. Zen dingsbijeenkomst. 8 uur. Wassenaar: Zuiderhout. Kin- derbijeenkomst zending. 4.305.30 uur. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10-11 uur voorm., bijbelstudie; 11 uur ds. B. Slond van Den Haag. Schouwburg: Kon. Ver. „Litteris Sacrum" „Bomen sterven staande". 8 uur nam. StadsgehoorzaalLustrumviering „De Stalen Band". 7.30 uur nam. Zoeterwoudseweg 1 (recreatiezaal H.C.- W.)Receptie vierde lustrum „De Stalen Band". 2.304.30 uur nam. ZONDAG Luxor-theater: Bijz. kerkewerk herv. gemeente. 10.30 uur voorm. Ons Centrum (Hooigracht 84): Huma nistisch Verbond. Spr. mevr. mr. H. Sin- ger-Dekker. 10.30 uur voorm. MAANDAG SchouwburgAbonnementsvoorstelling Toneelgroep „Theater" „De Koningin en de rebellen". 8 uur nam. Stadszaal (foyer): K. en O. Causerie Simon de Waard over Tsjecho-Slowakije. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Interscholaire Kulturele ontmoeting. 7.30 uur nam. Zomerzorg: Jaarvergadering Vola. 8 uur nam. DINSDAG SchouwburgAbonnementsvoorstelling Toneelgroep „Theater" „De Koningin en de rebellen". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Concert Rob. Alexander Bohnke voor L.K.K. „Voor Al len". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Ambachtsschool: K. en O.-cursus auto techniek voor beginners olv. J. van Wijk. 7.30 uur nam. Het Gulden Vlies: Ver. tot Bevordering van de Welsprekendheid. 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 44: Leldse Jeugd- actie. Spr drs. W. Hoebink over cultuur ln de wereld van alle dag. 8 uur nam. Nieuw Minerva: Receptie 40-Jarig be staan Schildersbedrijf Joh. W. Harting en Zn. 35 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Litteris Sacrum" „Bomen sterven staande". 8 uur nam. Oegstgeest: (W. de Zw|Jgerkerk) Viron. Spr. mr. A. F. Leemans over Israel. 8 uur nam. DONDERDAG Schouwburg: Kon. Ver. „Litteris Sacrum" .Bomen sterven staande". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O. R'dams Phllharm. Orkest o.l.v. Jean Martinon. Solist R. A. Bohnke. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: „Cires exposeren" (tot 28 februari). Lakenhal: Tentoonstelling „Ars Aemu- la Naturae" Werkd 104 uur; 's zon dags 14 uur (t/m 20 februari) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 2-4 u Zon- en feestdagen 2-4 u. BIOSCOPEN Trianon: "La verité". 18 jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.16 uur. Studio: „Mr. Carlton-Browne van Bui tenlandse Zaken". A.l. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Psycho". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. VOOR ZATERDAG 18 FEBRUARI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35- 9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar. progr. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Vers van de pers. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Sport- nws. 13.45 Gram. VARA: 14.05 Voor de Jeugd. 14.40 Pro- menade-ork. en solist. 15.30 Boekbespr. 15.50 Omr. ork., klein koor en solist. 16.40 Wereldkamp. hardrijden op de schaats in Göthenborg. 16.50 Van de wieg tot het graf praatje. 17.05 Jazzmuz. 17.35 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.35 Zlgeunerork. en soliste. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passapartout bij gaslicht, praatje. 19.40 Leven en dood in de Bijbel, lezing. 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Socialistisch comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 De Venus van het Capitool, hoorsp. 22.21 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Cabaret. 23.05 Opsporing verzocht. 23.25 Gram. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. (Om 12.30-12.33 land- en tuinb. meded.). 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zon newijzer. 13.20 Gevar. muz. 13.50 V. d. Jeugd. KRO: 14.00 Amateursmuz. 14.25 Lichte muz. 14.50 Gram. 15.10 Franse les. 15.30 Amateursprogr. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Sportuitz. 17.00 Voor de Jeugd. 18.00 Kunstkron. 18.30 Gram. 18.45 En nu mijn geval, vragenbe- antw. 18.55 Wereldkampioensch. hardrij den op de schaats te Göthenborg. 10.00 Nws 19.10 ActJ. 19.25 Memojandum. 19.30 We reldkampioensch. hardrijden op de schaats te Göthenborg. 19.40 Gram. 19.50 Licht baken. lezing. 20.00 Omr. ork. en solist. 21.00 U bent toch ook van de partij?, le zing. 21.10 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Meesterwerken v. d. religieuze muz., lezing. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weekoverz. AVRO: 20.20 Muzik. progr. 20.35 Televlzler. 20.45 Amus. progr. 21.20 Muzik. show. 21.40-22.20 Televisie film. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.30 Ooggetulgeversla- gen. 13.00 Automobilistenkron. 1330 Lich te muz. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Interviews. 14.40 Gram. 15.10 Hoorsp. 16.10 Hoogtepunten uit de progr. v. d. afgelo pen week. 17.00 Quiz. 17.30 Planorecital. 17.45 Voor de kleuters. 18.00 Voor de kin deren. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Sportuitz. 19.45 Pari. overz. 20.00 Gevar. muz. 20.30 Gevar. progr. 21.30 Hoorspel. 23.00 Nws. 23.10 Boekbespr. 23.45 Avond gebeden. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Planoduo. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 11.00 Gevar. progr. 13.00 Vragenbeantw. 13.31 Sportprogr. 14.00 Fanfaremuz. 15.30 Onbekend. 16.45 Voetbal. 18.00 Sportver- slagen. 19.00 Samenzang. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Nws. en journ. 20.24 Voetbal. 20.31 Sport-qulz. 21.00 Gram. 21.31 Ork. conc. 22.31 Boksen. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Popul. muz. 0.55-1.00 Nws. Norddeutseher Rundfunk. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 15.30 Duitse volksliederen. 16.30 Gevar. muz. 18.00 Dansmuz. 19.00 Nws. 19.30 Koormuz. 20.10 Muz. wedstr. 21.45 Nws. 22.10 Ork. conc. 22.35 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.05 Dansmuz. 1.00 Dansmuz. 1.30 Gevar. muz. 2.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.05 Gram. 14.40 Kamermuz. 21.30 Nws. 23.05 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Gevar. progr. 16.00 Zang en piano. 16.10 Pianospel. 16.20 Zang en piano. 16.30 Gram 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Marsmuz. 17.45 Engelse les. 18.00 Orgelspel. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ca- baretprogr. 21.00 Gram. 21.15 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.55-24.00 Nws. 484 m.: 12.17 Lichte muz. 12.52 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Operamuz. 14.03 Film- progr. 14.50 Vr|je tijd. 16.02 Imaginair con cert. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.02, 18.38 en 18.55 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Hoorspel. 21.30 Lichte muz. 22.00 Wereldnws. 22.10 Jazz. 22.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Gevar. muz. 23.55 Nws. Lido: „Betaal of sterf". 18 Jaar. Werkd.; 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: "East of Eden". 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 4.45, 7 en 9.15 uur. Voor de Jeugd zaterdag en zondag 2.30 uur „Trouwe kameraden". Donderdagcyclus „Moord ln de Rue Morgue". Rex: „Meisjes van de Mambobar". 18 Jr. Werkd.: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Het lokkende moe ras". Astra-theater Wassenaar - Vrijdag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur - maandag 8 uur „Naar het middelpunt der aarde". 14 Jaar. Dinsdag - woens dag - donderdag 8 uur „De herberg van het zesde geluk A.l. Zondag en woens dag 2.30 uur „Vlaskop Smiley". A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend Apotheek Centraal Breestraat 74, tel. 20552. B|j geen gehoor b|J Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstclefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nor) a o. M I ls i s s H| i: 0 E Ctt Cm Amsterdam mist Den Helder mist Ypenburg mist Vlissingen mist Eelde mist De Bilt mist Twente onbewolkt Eindhoven mist Z.-Llmburg onbewolkt Helsinki zwaar bew. Stockholm zwaar bew. Oslo IJzel Kopenhagerllchit bew. Aberdeen geh. bew. Londen mist Brussel onbewolkt Luxemburg onbewolkt Parijs onbewolkt Bordeaux mist 7 1 14 -0 16 4 2 -0 5 2 0 0.2 0 Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mtlnchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJaccio Madrid Mallorca Lissabon onbewolkt onbewolkt geh. bew. geh. bew. mist mist mist onbewolkt geh. bew. mist mist onbewolkt mist onbewo'kt onbewolkt onbewolkt zwaar bew zzw 7 11 5 0 i 14 3 0 l 15 5 0 18 -0 0 15 7 0 w.stll v.and. L 13 -2 9 -3 t 14 -1 9 2 l 11 -2 9 0 13 - 17 -0 15 3 1 15 3

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2