Vliegtuig stort neer bij Brussel alle 72 inzittenden zijn gedood Moeilijkheden landingsgestel de oorzaak van het ongeluk! SOVJET-RUSLAND VERBREEKT RELATIES MET HAMMARSKJOLD Marcel Nivard vermoord in een sloot gevonden WEERBERICHT EEN NIEUWE RAMP TREFT BELGIE Westelijke landen zullen hem blijven steunen Twee Belgen in Loeloeaburg op terras vennoord Overal demonstraties voor de Belgische diplomatieke missies Na anoniem telefoontje (§ud Qhe leuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 15 FEBRUARI 1961 No. 30281 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A_ Ei. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Vanmorgen omstreeks tien uur is België getroffen door een verschrik kelijke ramp, die waarschijnlijk meer dan zeventig mensenlevens heeft geëist. Een Boeing-verkeersvliegtuig van de Sabena verongelukte even voordat het op de luchthaven van Brussel zou landen. Alle inzittenden van de Boeing-707 zijn omgekomen, heeft een woordvoerder van de Sabena meegedeeld. Er waren 61 passagiers en elf bemanningsleden aan boord. Twee inwoners van het dorp Berg, in de omgeving van de luchthaven, waren op het veld aan het werk, toen het toestel neer stortte. Een van hen was op slag dood, de andere werd een been afge rukt. Het toestel kwam rechtstreeks uit New York. Op deze lijn vliegt de Sabena met straalvliegtuigen van het type Boeing-707 die 110 tot 190 passagiers kunnen vervoe ren. Volgens de eerste inlichtingen had het toestel al enkele minuten voordat het wilde landen moeilijk heden met het landingsgestel, dat niet naar buiten wilde komen. Het vliegtuig kwam neer in een veld dichtbij villa's en boerderijen. In Nederland stelt Indonesië verantwoordelijk Voor elk gewapend conflict (Van onze Haagse correspondent) Nederland stelt de Indonesische regering bij voorbaat verantwoor delijk voor elk gewapend conflict, dat in Ned. Nieuw-Guinea kan uitbreken. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dit gisteravond in duidelijke bewoordingen gesteld, Deze verklaring werd nog eens gegeven naar aanleiding van de jongste persconferentie van de Indonesische minister van Buiten landse Zaken Soebandrio waarin deze zei, dat de Indonesische rege ring bereid was tot het uiterste te gaan waar het Ned. Nieuw-Guinea betreft. De woordvoerder verklaar de, dat Nederlandse militairen nooit op vreemd gebied komen. ,,Als er toch een ontmoeting plaats heeft tussen Indonesische en Nederlandse troepen, dan kan dat alleen zijn veroorzaakt door grens overschrijding van de Indonesiërs", aldus de woordvoerder. Een Indo nesische „vergissing" is onmogelijk zo zei de woordvoerder nog, omdat geen twijfel bestaat aan de afbake ning van eilanden en gebieden, die tot Ned. Nieuw-Guinea behoren. In artikel 2 van het charter van de soevereiniteitsoverdracht is deze begrenzing vastgelegd. KWIK BEREIKTE RECORDHOOGTE In ons land is het kwik gisteren tot de waarlijke voorjaarsachtige hoogte van 15 graden Celsius geste gen. Het KNMI in De Bilt deelt mede, dat een dergelijke recordtem peratuur deze eeuw op een zo vroege datum nog nooit eerder in ons land is gemeten. Temperaturen van om streeks 15 graden Celsius worden ge woonlijk pas eind februari, begin maart bereikt. RUSTIG WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: In de nacht en ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Overi gens droog weer met opklaringen. Zwak ke wind. Over het algemeen iets min der zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur)). 16 februari Zon op: 7.54 uur; onder: 17.55 uur. Maan op: 8.28 uur; onder: 19.41 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.58 en 16.11 uur, laagwater te 12.07 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's zijn val rukte het een elektrische leiding los. Toen het de grond raakte, ontplofte het toestel. Direct na het ongeluk spoedden brandweerauto's uit Brussel en omge ving zich naar het brandende wrak. Ijlings toegeschoten redders haalden uit het volkomen vernielde toestel slechts verkoolde en verminkte licha men. De meeste passagiers waren Amerika nen, zo is van onofficiële zijde verno men. Ontploffing Een ooggetuige heeft gezegd, dat het reuzenvliegtuig langzaam daalde. Plot seling scheen het toestel weer omhoog te willen gaan. Er deed zich een ont ploffing voor en het vliegtuig verloor snel hoogte en kwam op de grond neer, sleohts luttele kilometers ten noorden vain de luchthaven. Volgens een woordvoerder van de Sabena had het toestel verschillende malen over het vliegveld gevlogen. Het kwam vier kilometer van de landings baan neer. De wrakstukken van het to taal verwoeste toestel kwamen over een groot gebied verspreid te liggen. Het vliegtuig viel met de neus naar voren te pletter, vertelde een ooggetuige. Het maakte geen voor in de grond. Een ambtenaar van de verkeerstoren heeft medegedeeld, dat het vliegtuig vijftien minuten te laat in verbinding kwam met de verkeerstoren. Vlak voor het ongeluk ging het radiocontact ver loren. Het toestel was maandag uit Brussel naar New-York vertrokken. De Sabena had vijf machines van het type Boeing- 707. Ze zijn vorig jaar in dienst gesteld op de lijnen BrusselNew York. Brussel Leopoldstad en BrusselJohannes burg. Amerikaanse schaatsploeg Aan boord bevond zich ook de Ameri kaanse schaatsploeg die deel zou nemen aan de wereldkampioenschappen kunst rijden in Praag. De ploeg bestond uit zeventien leden. Leerlingen op Cuba zetten leraren af Leerlingen die erover klaagden dat zij „voortdurend door de jezuieten be ledigd werden" hebben de technische schooi van een jezietencollega in Ha vanna overgenomen en een tekenleraar tot voorlopig directeur benoemd. Voor zij hiertoe overgingen hadden de leerlingen eerst op een bijeenkomst geprotesteerd tegen het verwijderen van de school van „revolutionaire leerlingen". Op de paters was al kritiek geleverd wegens „het herbergen van contra-revo- lutionarie elementen". Fidel Castro en zijn broer Raoel zijn beiden leerling van dit college geweest. DODELIJKE VAL VAN MEISJE UIT RAAM Gisteren is in de Dr. Noletstichting in Schiedam het 2-jarige meisje Yvonne Griffjjn overleden. Zij viel uit het raam van haar ouderlijke woning op de tweede etage in de Newtonstraat te Schiedam. Terwy'l haar moeder in de keuken be- zi was is de kleuter via een stoel op de tafel geklommen en daarna op de ven sterbank. Daar heeft zij waarschijnlijk tegen de hevel van het raam gedrukt, waardoor het raam openging. Een over buurman zag het meisje bewusteloos op straat liggen. Hij waarschuwde toen de moeder De Koningin dankt het enige vrouwelijke lid van het bollenforum dat in „Treslongte Hillegom werd gehouden ter gelegenheid van haar bezoek aan de bollenstreek. Dit forum, dat vele vragen over het „vak" toelichtte en beantwoordde, vormde tevens het waardige besluit van een onvergetelijke dag. (Foto L.D./Holvast) Moeder-satelliet uiteengevallen Volgens de Amerikaanse organisatie voor ruimtevaart is de satelliet van waaruit het Russische projectiel naar Venus werd gelanceerd, thans in tweeën gebroken. Beide delen beschrijven een baan om de aarde. De raket waarmee de satelliet werd gelanceerd zou in de dichtere luchtla gen zijn teruggekeerd en verbrand. President Kennedy heeft Kroesjtsjef een boodschap gestuurd, waarin hij hem gelukwenst met de lancering van het ruimtevoertuig, dat Venus moet be reiken. De Sovjetrussische regering heeft gisteren alle betrekkingen met Hammarskjöld verbroken. Zij zal hem niet langer erkennen als secreta ris-generaal van de Verenigde Naties „omdat hij deelnemer aan en organisator van de vergeldingsmaatregelen tegen vooraanstaande Kongolese staatslieden is geweest". De regering in Moskou verklaart zich voorts bereid „de wettige regering van Gizenga" (aanhanger van Loemoemba) te steunen, zij eist sancties tegen België wegens schending van de anti-kolonialistische resolutie van de V.N., tevens eist zij, dat binnen een maand een einde wordt gemaakt aan het optreden van de V.N. in Kongo en dat alle buitenlandse troepen uit Kongo worden teruggetrokken om de Kongolezen gelegenheid te geven zelf te beslissen over hun binnenlandse aangelegenheden. Alle militaire eenheden van Tsjombe, de Katangese regeringsleider, moeten ontwapend worden evenals die van Moboetoe, bevelhebber van de Kongolese strijdkrach ten. Tsjombe en Moboetoe, „beulen van de kolonisators", moeten ge vangen genomen worden, zodat een rechtbank hen kan berechten. Ook alle Belgische burgers zouden Kongo moeten verlaten. De Amerikaanse afgevaardigde bij de V.N., Stevenson, deelde giste ren mede, dat de Ver. Staten Hammarskjöld zullen blijven steunen. „De moord op Loemoemba is niet een fout van de V.N., maar een gevolg van de burgeroorlog in Kongo", aldus Stevenson. Ook van Engelse, Canadese en Nederlandse zijde is medegedeeld, dat men Ham marskjöld zal blijven steunen. Joegoslavische chef van liet protocol hood excuses aan In kringen van de V.N. gelooft men, dat Hammarskjöld op dezelfde manier zal worden behandeld als zijn voorgan ger Trygve Lie. Daardoor werd in 1952 de activiteit van de V.N. geheel ver lamd. Lie was toen verplicht af te tre den. Volgens de New York Times grijpt het Kremlin de moord op Loemoemba aan als voorwendsel om de rode cam pagne tegen de V.N. en het Westen te intensiveren en de weg te effenen naar openlijke penetratie in het hart van Afrika. In Londen verklaarden diplo matieke kringen, dat Moskou er op aan stuurt de wereld in twee vijandige groe pen te verdelen en de Afro-Aziatische landen tegen het Westen te mobiliseren. Gisteravond werd in Leopoldstad ver nomen, dat aanhangers van Loemoem ba de avond tevoren in Loeloeaburg (provincie Kasai) twee Belgen hebben vermoord toen zij op het terras van een café zaten. De Loemoembisten had den de Belgen gevraagd wat zjj van de dood van Loemoemba dachten en toen deze het stilzwijgen bewaarden werden zfj doodgeschoten. Na dit drama hebben de Europese burgers de wijk genomen in het plaatselijk hoofdkwartier van de V.N. In Moskou, Belgrado, Warschau, Ro me, Wenen, Londen, Kopenhagen, Bom bay, Nieuw Delhi, Damascus, Cairo en Kartoem hebben gisteren duizenden voor de Belgische diplomatieke missies gedemonstreerd uit protest tegen de moord op Loemoemba. In Moskou trokken achtereenvolgens studenten uit Afrikaanse en Aziatische landen, Russische studenten en ten slot te Russische arbeiders, in totaal naar schatting 6.000 personen, langs de Bel gische ambassade. De studenten wierpen de ruiten in en staken een auto van een lid van de ambassadestaf in brand. Ook elders in de Sovjet-Unie zijn tal rijke protestbijeenkomsten gehouden. In Belgrado bestormden honderden betogers, voornamelijk studenten, de ambassade en richtten daar verwoestin gen aan. De politie, geassisteerd door de brandweer, slaagde er niet in hen tegen te houden. De bestorming was vooraf gegaan door een meeting op een der grote pleinen van de stad, waar volgens het Joegoslavische persagentschap Tan- joeg 30.000 personen aan deelnamen. Ook in Serajewo, Ljoebljana, Rijeka, Skoplje, Nis en Novi Sad werden bij eenkomsten gehouden, die door tiendui- zen werden bijgewoond. In Belgrado werden 45 politiemannen en brandweer lieden gewond, van wie 17 ernstig. De Joegoslavische chef van het protocol bood zijn excuses aan en zegde betere bewaking toe. In Nieuw Delhi wierpen Afrikaanse studenten de ruiten van de Belgische ambassade in met rot fruit en bedorven eieren. Zij riepen de onafhankelijke Afrikaanse landen op de moord op Loe moemba „op België en zjjn NAVO- bondgenoten te wreken". In de Syrische hoofdstad Damascus had een demonstratie van duizenden studenten een ordelijk verloop. In Cairo daarentegen werd een groep van on geveer honderd studenten die zich bij de Belgische ambassade had verzameld, uiteengejaagd. Dertig Afrikanen die werden verdacht van een poging om een demonstratie op touw te zetten, werden gisteravond gearresteerd, maar later vrijgelaten. In Kartoem (Soedan) eisten voor de Belgische ambassade demonstrerende studenten verbreking van de diploma tieke betrekkingen met België. In Wenen schilderden jongelui het woord „moordenaars" op de muren van het Belgische ambassadegebouw. Ca. 120 jongeren legden voor de deur een krans voor Loemoemba neer. De Belgische minister van Buiten landse Zaken Pierre Wigny heeft de Russische ambassadeur in Brussel bij zich ontboden om te protesteren tegen de demonstraties in Moskou. Ook de ambassadeurs van Joego-Slavië en de Verenigde Arabische Republiek ontvin gen een protest. Precies een week na zijn vermis sing is Marcel Nivard, het acht jarige jongetje van de Heemraad- singel te Rotterdam, dood in een sloot langs de provinciale weg van Bergschenhoek naar Berkel gevon den. Het lichaampje vertoont sporen van geweld, zodat moet worden aangenomen, dat het kind om het leven is gebracht. De lugubere vondst werd gisteravond omstreeks 9 uur gedaan door de Rijks politie in Bergschenhoek na een anonie- I me tip. De tipgever wenste onder geen beding zijn naam te noemen. Onmiddel lijk na het telefoontje kwam het Rotter damse politieapparaat, dat al dagenlang zeer uitgebreide naspeuringen doet, in volle actie. Het aangegeven gedeelte van de Provinciale weg werd afgezet. Schijn werpers van politiewagens trokken strakke strepen over het vlakke polder land, dat een week het misdrijf verbor gen heeft gehouden. Want op ongeveer 150 meter van de wegkruising met de grintweg van Hillegersberg naar Berg schenhoek werd het stoffelijk overschot van Marcel Nivard gevonden in de sloot achter een populierenboom aan de kant van de weg. Na de verdwijning; van de jongen zocht de politie aanvankelijk in de' onmiddel lijke omgeving van Diergaarde Blij dorp, waar Marcel het laatst door een vriendje gezien was. De volgende dag werd een grootscheepse actie georganiseerd, toen men nog niets gevonden had. Een poli- tiespeurhond werd ingezet, maar door de gestaag neervallende regens waren de sporen uitgewist, zodat ook dit niets op leverde. Vijvers en singels in de omge ving werden afgedregd. De spoorlijn Levenslang voor moordenaar van Engelina Feenstra Toenemend kwaad streng bestraffen De Amsterdamse rechtbank heeft vanochtend een 28-jarige Amster damse los werkman, die op 7 april 1960 in de woning van hoofd inspecteur Schipper aan de Ter Gouwstraat in Amsterdam het 17- jarige Leeuwarder meisje Engelina Feenstra van het leven beroofde, wegens doodslag vergezeld of voorafgaande van andere strafbare feiten veroordeeld 'tot levenslange gevangenisstraf. Er was 18 jaar en daarna terbeschikkingstelling van de regering tegen hem geëist. De rechtbank, die van mening is, dat de man voor dit misdrijf niet ver minderd toerekenbaar kan worden ver klaard omdat de voorbereiding en uit voering van de door hem gepleegde misdrijven wijzen op een weloverwogen handelen, deelde het oordeel van de beide psychiaters die hem een gevaar voor de samenleving noemden. Op grond daarvan achtte de rechtbank de zwaar ste straf op zijn plaats. Daarbij heeft zij in aanmerking ge nomen „het hand over hand toenemende kwaad van grove agressie ter voldoening aan al dan niet normaal gerichte seksuele driften, welk kwaad zowel uit vergeldingsoogpunt als terwille van de preventie met gestrengheid dient te wor den bestraft." naar Schiedam werd meter voor meter afgezocht. Honderden tips bereikten de politie, stuk voor stuk werden ze nauw keurig op hun betrouwbaarheid getoetst, maar alle moeite bleek vergeefs Zonder ophouden werd het speurwerk voortge zet. De kring, waarin gezocht werd, ver- verbreedde zich gestaag. Tot dat anonie me telefoontje het raadsel van de ver dwijning oploste. De anatoom-patholoog dr. J. Zelden- rust heeft inmiddels sectie verricht. Vanmorgen werden de resultaten be kend gemaakt. Dr. Zeldenrust neemt aan, dat de dood werd veroorzaakt door verdrinking. Waarschijnlijk is het knaapje echter eerst bewusteloos gemaakt. Daarop dui den de lichte sporen van geweld in het halsje. De definitieve doodsoorzaak zal binnenkort in het Gerechterlijk Labora torium in Den Haag worden vastgesteld. Dan zal ook worden uitgemaakt of er inderdaad sprake is van zedenmisdrijf, zoals nu voorlopig wordt aangenomen. Onmiddellijk na het vinden van het stoffelijk overschot is de jacht op de moordenaar met grote verbetenheid in gezet. Tien rechercheurs zullen er zich onder leiding van hoofdinspecteur J. J. de Jonge en inspecteur A. J. Blaauw speciaal mee bezig houden. Een eerste onderzoek met speurhonden leverde van morgen nog geen resultaat op. Oproep tot strijd om Nieuw-Guinea Nieuw-Guinealeiders die in Djakarta wonen, hebben hun in Indonesië woon achtige landgenoten gevraagd binnen kort in Djakarta bijeen te komen. In een schriftelijke oproep, getekend door S. Papare en Jean Torey, voor zitter en algemeen secretaris van de „Perwakilan Rakjat Irian" (Nieuw-Gui nea Volksvertegenwoordiging), werd ge zegd: „Onze voornaamste taak is de Nederlanders uit West-Irian te verdrij ven. Wii allen moeten weten dat op dit ogenblik de beweging voor de bevrij ding van West-Irian in kracht toe neemt. Maar er zijn nog aanzienlijke tekortkomingen: bijvoorbeeld bij de po gingen om een grote beweging te orga niseren ,die gericht is op het vereni gen van alle progressieve, democratische en revolutionaire krachten en die geba seerd is op het politiek manifest (van de Indonesische regering)". Uit Het Leidsch Dagblad van 16 februari 1861: De kerkeraad der Nederl. Herv. gemeente te Groningen heeft zich bij gemotiveerd adres gewend tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met ver zoek dat de leeftijd van alge- heele vrijstelling van belasting voor de dienstmeisjes tot acht tien en van de laagste klasse van belasting tot den door de wet verklaarden meerderjarigen leeftijd worden uitgebreid.. Een geïllustreerd blad. dat te Hamburg uitkomt, geeft on der het opschrift: Bondsexecu- tie, een voorstelling van eenige Pruisische consents, die gekleed worden. Eén hunner draagt een uniform, die veel te wijd is voor zijn magere gedaante. „Wees maar niet bang", zegt de korpo raal, „dat vult zich wel; wij gaan naar Holstein, een land waar men goed eet".

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1