Onze veestapel groeit nog steeds Sporttoto Strijd op topniveau om lot van Noord-Rhodesië Chefarine ,4 COR BRAASEM TRAINT LZC Op nieuwe Zuidafrikaanse munt komt Van Riebeecks beeldenaar Britse voorstellen van vandaag met spanning tegemoet gezien 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! VON BRENTANO'S MOEILIJKE GANG NAAR WASHINGTON DINSDAG 14 FEBRUARI 1961 Rondom de veemarkt Elke saterdagmorgen om 6 uur Er heeft zich gisteren toch nog een deelnemer gemeld, die een totaal van 14 punten scoorde in de moeilijke sporttoto van zondag jj. Het aantal tweede prijs winnaars (13 punten) is gestegen tot 8. HENGELSPORT Visvereniging „Het Hof" hield haar laatste wedstrijd te Aalsmeer. De vangst was matig. Uitslag: 1. W. v. Huis 1230 gram 23 st., 2. Brommijer 1115 gr. (gf. voorn) 12 st., 3. W. v. Rhijn 930 gr. 16 st., 4. B. v. Rhijn 870 gr. (gr. bliek) 16 st., 5. J. Monteba 720 gr. 10 st., 6. J. van Went jr. 670 gr. 12 st., 7. F. Halvemaan 510 gr. 12 st., 8. Sierat 480 gr. 7 st., 9. J. v. d. Steen 430 gr. 5 st., 10. Brommijer jr. 380 gr. 3 st. De Enschedese recherche heeft de hand weten te leggen op een 40-Jarige man. een goede bekende van de politie, die van drie inbraken wordt verdacht. Een ervan bestaat uit een bult van f 14.000 aan vakantiebonnen. De man heeft Intus sen bekend en is naar Almelo overge bracht. De vakantiebonnen heeft hij ont vreemd ln de nacht van 3 op 4 februari bij een groot aannemersbedrijf. (Van een deskundige medewerker) Het bleef in de gebruiksveesector ook in de afgelopen week uiterst kalm. Het aanbod was ruim voldoende tegenover een vrij stugge vraag voor verse melk koeien, waarvan de prijzen in de laatste 3 tot 4 weken volgens onze schatting met een f. 25 tot f. 35 per stuk zijn ge zakt. Zelfs de beste klasse moest tot even gedrukte prijzen worden afgestaan. In tegenstelling daarmede blijven de varekoeien voor de mesterij wegens een krap aanbod nog aan de dure kant. Men moet voor een goed jong beest voor de mesterij of voor de komende vetweiden nog steeds tussen f.800 en f.900 uittel len. De oudere koeien zijn voor het leven minder in trek en gaan veelal voor de slaoht naar de groothandel. De welders kopen nog zeer weinig en wachten op wat meer aanbod. Tegenwoordig koopt men niet meer zo vroeg als voorheen en wacht op de tweede helft van maart of zelfs tot korter voor de weidegang. Veel zal afhangen van het weer, maar meer nog van het aanbod. We zouden menen dat er tegen die tijd wel wat los komt. want de laatste veetelling, welke wij hieronder vermelden, gaf duidelijk groeiende cijfers te zijn. Decembertelling De slachtveemarkt verliep in de afge lopen week met een normaal aanbod vrijwel algemeen kalm. terwijl in de prijzen niet veel verandering kwam. Een enkele heel fijn jong beest uitgezonderd, lagen onze noteringen voor de goede en eerste kwaliteiten tussen f. 2,90 en f. 3.20 en voor de mindere soorten f. 2.60f. 2.85 per kg geslacht gewicht. Extra kwaliteit voor enkele tussen f. 3.30 en f. 3.45 idem. doch slechts voor een gering percentage van het -totale aanbod. Geïmporteerde Deense runderen deden aan de slachthuizen tussen f. 2,50 en f. 2.60 per kg. Meest aan de vette kant en minder „vlees" dan ons eigen pro- dukt. Voor export was de animo vrij rustig. De vette kalveren, waarvan een vrij ruim aanbod deze week, werden minder goed verkocht dan de week tevoren en deden voor de tweede en derde soorten gemiddeld 1015 cent per kg. minder. Ook de nuchtere kalveren werden met sterk toenemende aanvoeren ongeveer 1015 cent per kg lagere prijzen afgezet. Het wolvee daarentegen was buitenge woon duur. Het aanbod was veel minder en de vraag voor export naar Frankrijk en België willig. De lammeren deden tot f. 160 per stuk voor de allerbeste zware vleessoorten. Overigens f 100 tot f-140. Ooien met twee goede of beste lammeren van f 200 tot f.220. Ooien met 1 goed lam rond f. 150 per stel. Goede dikke jonge scha pen rond f. 160 per stuk. De varkensmarkt is wat de prijzen be treft even op retour. Vooral de lichtere soorten, waarvan het aanbod uit het oosten des lands aanmerkelijk groter was op de Utrechtse beurs van zaterdag jl. verloor tussen 5 en 6 cent per kg. ge slacht gewicht op de prijzen van de week tevoren. Zwaardere varkens leden een verlies van gemiddeld 2 cent per kg. Uit het westen worden nog zeer weinig zwaardere varkens van een levend ge wicht boven 150 kg aangeboden en hier voor werd op de Utrechtse beurs van f.2 tot f.2,02 per kg levend gewicht be taald. Het lichtere goed deed tussen f. 2.35 en f.2.43 geslacht gewicht. De slachtpaarden waren iets duurder deze week. 1957 1958 1959 1960 (Aantallen x 1000 stuks) Melk- en kalfkoeien 1499 1548 1593 Vrouweiyk jongvee, jonger dan 1 jaar 650 667 681 Drachtig vrouweiyk jongvee 313 338 352 Gust vrouweiyk jongvee 1 jaar en ouder 287 304 303 Mannelyk jongvee jonger dan 1 jaar 67 76 72 Stieren van 1 jaar en ouder 14 15 15 Mestkalveren 27 30 36 45 Ander jongvee voor de mesterij en ossen 67 113 139 131 Overig mestvee 40 42 40 37 3015 3164 3228 Andere Gemenebest-landen houden ogen op de Unie van Zuid-Afrika gericht Grote gebeurtenissen werpen hun scha duw vooruit.... In de komende zomer bestaat de Leidse Zwemclub, de oudste burgersportvereni ging in onze stad, 75 jaar. De LZC wil natuurlijk haar jubileum jaar extra glans verlenen door uitsteken de prestaties op sportgebied. Men heeft mr. Cor Braasem, de coach van het Nederlands waterpolozevental, bereid gevonden ook de LZC-polospelers onder zijn hoede te nemen. Elke zaterdagmorgen om zes uur staan mr. Braasem en de enthousiaste LZC'ers voor de deur van de Overdekte. De directie van dit zwembad heeft gaarne haar medewerking verleend, de spelers komen niet alleen vroeg uit de veren, maar betalen ook een extra contributie. Ja, wie iets wil bereiken moet zich op offeringen getroosten. Vandaag is de Unie van Zuid- Afrika (zoals gisteren reeds in het kort gemeld) het decimale stelsel voor haar geld gaan gebruiken, Van middernacht af zullen meer dan 300 miljoen munten met de beeldenaar van de Britse Koningin onderweg zijn naar de smeltkroes. Toch zal het naar schatting nog ongeveer dertig jaar duren, voor dat al dat geld uit de circulatie zal zijn verdwenen. Ongeveer twee Amateurelftal oefent tegen Luxemburg B Als laatste voorbereiding voor Frank rijkNederland (amateurs), welke wed strijd op 3 april te Amiens wordt ge speeld, speelt het Nederlands amateur elftal op woensdag 22 maart te Rotter dam tegen Luxemburg-B. De wedstrijd vindt op het Excelsiorterrein plaats, te gelijkertijd met NederlandBelgië. Jeugdelftal tegen SHS Het Nederlands jeugdelftal (16-18 Jaar), dat woensdag a.s. in Den Haag uitkomt tegen SHS is als volgt samen gesteld: Doel: Van Zoghei (DOS), achter: Monster (Hermes DVS) en Ter Horst (Leeuwarden); midden: Pierre (Feye- noord), De Vries (Enschedese Boys) en Van Buitenen (Hermes DVS); "voor: Kras (Volendam), Van Straalen (Elink- wijk), Van der Graaf (Hermes DVS), Keizer (Ajax) en Adelaar (Velox). SCHAKEN LSG reserves staan er slecht voor Door een nederlaag tegen de Haagse vereniging Discendo Discimus II is de kans op handhaving in de 2e-klasse der KNSB competitie voor 't 2e-tiental van het Leids Schaakgenootschap wel als uitgesloten te achten. De laatste stro halm zal de wedstrijd tegen de NRSV op 12 maart te Leiden zijn. Vooral de lagere borden bleken de DD-ers sterker, hetgeen in vier winst punten werd uitgedrukt. Barendregt was de enige winnaar aan Leidse zijde. Hij behaalde deze zege door een voortreffe lijke mataanval, ingeleid door stukoffers. De remise-partij en kwamen op normale wijze tot stand, alleen Van der Nat, die in het eindspel twee pionnen méér had, werd door eeuwig schaak tot een gelijk spel gedwongen. De uitslag werd: 1. Mr. ir. J. Westra (LSG ID—M. J. Jacobson (DD II) 01; 2. dr. P. C. van ArkelA. J. C. van West 3. W. H. van der NatW. V. Roemjautsev Vi\ 4. dr. J. H. Meilink—J. J. Ris- seeuw VaVa5. ir. M. Ellerbroekir. A. J. Doetjes VaVa\ 6. L. G. Barendregt— C. R. Waltman 10; 7. C. Elzenga—P. W. C. Roodenburg 01; 8. J. B. Troost A. E. J. Modderman 01; 9. D. H. J. de Jongh—R. H. G. van Duyn 0—1; 10. dr. S. A. Nieuwzwaag—C. Navis 0—1. LSG n 3 pnt; DD H 7 pnt, (Van onze Londense correspondent) Met grote spanning zijn vandaag de Britse voorstellen inzake een nieuwe constitutie voor Noord-Rhodesië tegemoet gezien. Zelden is er op een conferentie achter de schermen zo hard gevochten als thans. Gisteren heeft het Britse kabinet de laatste hand gelegd aan het plan, dat niemand tevreden schijnt te stellen. Premier Macmillan moet niet alleen rekening houden met de federale premier Weienski, die bang is dat Londen te ver gaat en de conferentie daarom liet boycotten, en met de nationalisten, die bevreesd zijn, dat Londen niet ver genoeg gaat, maar vooral ook met een deel van zijn eigen aanhangers in het Lagerhuis. Ontevredenheid bij alle partijen Niet minder dan 67 conservatieven, niet alleen de onverzoeniyken van rechts maar ook vele gematigden, hebben in een motie van hun afkeer van de plan nen van de sioere dappere Macleod, de Britse minister van Koloniën, laten blij ken. Maar Macmillan is niet iemand die gauw een minister in de steek laat. Hij was trouwens zélf de man, die vorig jaar tijdens zijn Afrikaanse reis in zijn moedige Kaapstad-speech over de „verandering van wind" het signaal gaf tot een koerswijziging ten gunste van de inheemse nationalisten. In het huidige conflict staat dan ook de hele Britse politiek in Afrika op het spel welke het rassenbeginsel verwerpt en uiteindelijk streeft naar werkelijke samenwerking, ongeacht huidskleur. Dit is volgens de Engelsen overigens de enige oplossing welke de blanken nog hoop geeft op een toekomst, in Afrika. Aarzeling kan volgens Macmillan slechts tot een catastrofe leiden. Traagheid acht hij gevaarlijker dan voortvarendheid, al is hij met het voorbeeld van Kongo voor ogen natuurlijk allerminst blind voor de aan een te snelle overgang verbonden gevaren. Maar Rhodesië en Kongo zijn slechts ten dele vergelijkbaar. Hoewel de leiders van de Europese mijnwerkers die in Londen zijn, gewaarschuwd heb ben dat het ergste moet worden ge vreesd, wanneer men in Noord-Rhodesië te snel van stapel loopt. Krachtproef In het economisch vrij onbelangrijke Njassaland met zijn handjevol blanken, kon na een korte hevige crisis een tus sentijdse oplossing worden gevonden. Maar de tegenspartelende Weienski be schouwt Noord-Rhodesië als een kracht proef voor zijn conflict met Macmillan. De kopermijnen zijn van enorme bete kenis voor de welvaart van het zuiden. Bovendien zegt Weienski dat, wanneer de 72.000 blanken (op de 2% miljoen Afrikaners) moeten zwichten, de 200.000 Europeanen in Zuid-Rhodesië en daar mee Weienski zelf, het evenmin zullen kunnen houden. Weienski is ervan overtuigd, dat Noord- Rhodesië, wanneer de inheemsen er de politieke macht krijgen, zich zal afschei den van de federatie welke zij als een instrument van het politiek door de blanken beheerste Zuid-Rhodesië be schouwen. Aan de andere kant gelooft Weienski niet dat de Afrikaanse massa tegen hem is. Alleen de nationalistische leiders, die niet wars zijn van intimidatie, stellen het zo voor. Dit is een argument, dat bij Macmillan, die beseft dat de Afrikaanse druk niet is tegen te houden, weinig in druk maakt. Mcleod heeft voor Noord-Rho desië een andere logica gevolgdna melijk: wat goed is voor Njassaland kan niet worden onthouden aan Noord-Rho desië. Gisteravond overheerste in Londen de indruk, dat hij, wat de grote lijnen van zijn plan betreft, voet bij stuk zal hou den. Het oorspronkelijke doel was, de Inheemsen een kleine meerderheid te geven in het gekozen deel der wetge vende vergadering. In het door Londen benoemde deel kan dan nog altijd voor een veiligheidsklep worden gezorgd. In de uitvoerende raad zou, volgens het oorspronkelijke plan voor een evenwicht worden verzorg, tussen vertegenwoor digers van de Noordrhodesische regering, Europeanen en Afrikanen. Met minder dan een meerderheid on der de gekozen leden van het parlement in deze overgangsregeling, willen de in heemsen geen genoegen nemen. De In heemse leiders waren onthutst toen ge durende het weekeinde het woord „pari teit" uitlekte, waarmee zü, zo wordt be weerd, geen genoegen wensen te nemen. Kaoenda's dreigement met een ter reur, „erger dan de Mau-Mau", behoorde volgens hem slechts tot de zeuwenoorlog welke thans aan de gang is, en moet niet letterlijk worden opgevat; maar het heeft tot de troepenmobilisatie in Noord- Rhodesië geleid welke Macleod gisteren in het Lagerhuis een juiste maatregel noemde. Kaoenda, die men als gematigd leider te vriend moet houden, heeft gisteren, om het vuurtje opnieuw op te stoken, in een brief aan Mcmillan geprotesteerd dat dit een provocatie is welke tot een .^afschuwelijke toestand" zal kunnen jaar lang zal het land er officieel nog een dubbel stelsel op na hou den: het nieuwe decimale stelsel en het Britse stelsel, dat rekent met veelvouden van twintig en twaalf. In deze overgangsperiode zullen de ogen der andere landen in het Britse Gemenebest op Zuid-Afrika gericht zijn, want Australië en Nieuw-Zeeland heb ben ook plannen in de richting van het decimale stelsel, terwijl in Engeland zelf op gezette tijden stemmen te horen zijn, die een loslaten van het enigszins om slachtige Britse stelsel voorstaan. Tot dusver heeft Zuid-Afrika, evenals Engeland, het pond als voornaamste geldeenheid gehad. Dat pond is dan on derverdeeld in twintig shilling en elke shilling heeft twaalf pennies. Het pond wordt in het decimale stelsel geheel af geschaft. Daarvoor in de plaats komt een nieuwe munteenheid, die „rand" heet en waarvan er twee in een pond gaan. Eén rand zal dus tien shilling waard zijn. Op zijn beurt is de rand on derverdeeld in honderd centen. Het oude pond is dus tweehonderd centen waard, maar 240 pennies, hetgeen betekent, dat een penny gelijk zal staan met vijf-zesde cent. De regering heeft de nadrukkelijke verzekering gegeven, dat er van devalua tie geen sprake zal zyn. De minister van Financiën, dr. Donges, heeft verklaard: „Men zal met een rand precies evenveel kunnen kopen als met een biljet van 10 Shilling". De naam „rand' is ontleend aan de streek, waar Zuid-Afrika's goud wordt gedolven en die „Witwatersrand" heet. Beeldenaar van Nederlander De beeldenaar van Koningin Elizabeth wordt op de nieuwe munten vervangen door die van Jan van Riebeeck, de Ne derlander, die in 1652 de eerste volks planting aan de Kaap stichtte. Om die reden zijn er onder de Engels-sprekende Zuidafrikanen boze protesten gehoord. Men zei, dat de Koningin „beledigd" was door deze verandering, maar handhaving van de beeldenaar van de Britse mo narch zou toch nauwelijks nassen, nu Zuid-Afrika na een volksstem\ning heeft besloten een republiek te wor.ien. De overschakeling van het Britse op het decimale stelsel is een glgantisohe taak en alle voorbereidingen zijn getrof fen door een speciaal gecreëerde „deci- malisatieraad" onder leiding van dr. E. H. D. Arndt. Tot zijn vele taken behoorde het vast stellen van compensatie, die aan zaken mensen moet worden betaald voor re kenmachines, die niet voor het decimale stelsel kunnen worden ingericht. Volgens de plannen zullen tegen einde 1962 150.000 reken- en boekhoudmachines voor het nieuwe stelsel zijn omgebouwd, hetgeen ongeveer acht miljoen pond of zestien miljoen rand zal kosten. Aan compensatie verwacht men anderhalf miljoen pond of drie miljoen rand te moeten betalen. Daar komt dan nog bij een bedrag van drie miljoen pond, dat men heeft uitgegeven aan voorlichting van het publiek. Moeilijke overgang De overgang zal het moeilijkst zijn voor de grotendeels ongeletterde zwarte bevolking, vooral voor de Afrikanen, die in de reservaten wonen. Ten eerste be rekenen deee mensen hun bezit naar het aantal stuks vee, dat zy op hun land hebben. Zij, die zich al gewend hebben aan het rekenen in geld, zien zich nu plotseling geplaatst voor een geheel nieuw geldsysteem met vreemde zilveren munten en glimmend gele centen. De overgangsperiode van ongeveer 2 Jaar zal nodig zijn om alle machines op het nieuwe systeem in te stellen, maar zelfs daarna zal het oude geld nog wet- Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De 4 geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Tezamen in één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtigen weldadig, vaak zelfs wanneer andere middelen falen. Tegen pijnen en gtoep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Cheforoi 20 tabl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. 13.00 tig betaalmiddel blijven. Dat heeft een zeer praktische reden. De directeur van de Zuidafrikaanse munt in Pretoria leg de uit, dat bijvoorbeeld alle oude pen nies, die thans in omloop zy'n, een ge zamenlijk gewicht hebben van 425 ton en indien zij alle tegelijk werden ingetrok ken, zouden zy een ruimte van meer dan 240 kubieke meter in beslag nemen. Staatsgreep In Londen vrezen sommigen dat We ienski. die zopas in Zuid-Rhodesië zelf tot belangrijke concessies bereid is ge weest, indien de Britse regering weigert hem thans wezenlijk tegemoet te komen, niet zou terugdeinzen voor een staats greep om Zuid-Rhodesië onafhankelijk te maken, en te proberen Noord-Rho desië met geweld mee te slepen. Weienski, ex-bokskampioen, is een ge weldenaar, met wie niet te spotten valt, al geldt hij toch als een gematigde, om dat hij niet zo ver gaat als de extreme blanke kolonisten. Het advies dat Mac millan is gegeven, is door te tasten en op die manier de extremisten aan beide zijden te overbluffen. In elk geval is de federatie in haar oude vorm ten dode opgeschreven. Macmillan zal vandaag zijn tact nodig gehad hebben om langs alle verraderlijke klippen heen te zeilen. De conferentie zal nog niet ein digen, maar doorgaan, om het plan, dat de Britse regering eventueel dwingend kan opleggen, te bespreken. Nieuwe onderhandelingen met Dean Rusk en Kennedy over Westduitse financiële hulp (Van onze correspondent ln Bonn) Wel zelden na de oorlog is een Westduitse minister zo'n moeilijke reis begonnen als vandaag de minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano. Hij kreeg gisteren in Bonn de laatste instructies van Bonds kanselier Adenauer voor zijn besprekingen in Washington met zijn Amerikaanse collega van Buitenlandse Zaken Dean Rusk en met president Kennedy. Onderwerp van gesprek: het Duitse aanbod tot verlichting van Amerikaanse betalingsbalansmoeilijkheden. Eerste Amerikaanse reactie: zeer kritisch Kennedy heeft reeds over het Duitse aanbod tot betaling voor één keer van een bedrag van 1.2 miljard dollar aan ontwikkelingshulp, schulden, NAVO-bijdragen en dergelijke gezegd: „Het aanbod gaat aan de kern van het onderwerp voorbij". Rusk verklaarde dezer dagen: „Ik zal de heer Von Brentano in het Engels, in het Duits en als het moet in nog meer talen vertellen dat het aanbod onvoldoende is". Probleem gekenmerkt door twee facetten Daarbij geniet Von Brentano nu juist niet het onbeperkte vertrouwen van politieke waarnemers in Bonn. Openlyk ls namelyk gezegd, dat de minister niet opgewassen zal zijn tegen de koele nim mer nerveus wordende Rusk en Kennedy. Daartegenover staat dat uit Washington is bericht dat de regering-Kennedy veel meer begrip voor de Duitse houding heeft dan de pers in de Verenigde Staten, die ronduit verontwaardigd is over wat zij „de gierigheid van Bonn" noemt Dit gehele probleem wordt gekenmerkt door twee facetten: De Amerikaanse eisen: In Bonn is nu wel duidelijk geworden dat het de Amerikanen niet om een aalmoes van Duitsland gaat. Washington, zo bericht ten Duitse correspondenten in de Ver enigde Staten, zit met een permanent dollartekort op zijn begroting tengevolge van zijn buitenlandse politiek, in het bij zonder door Amerikaanse uitgaven voor een militaire taak in het buitenland en voor de ontwikkelingshulp. Beide uitga ven worden gedaan in het belang van de gehele niet-communistische wereld. Der halve is het nodig dat een land als Duitsland, met een betalingsbalans-over schot in 1960 van acht miljard en een goud- en deviezenreserve van 31.8 miljard mark, het Amerikaanse evenwicht helpt herstellen door uit zijn overvloed en overschotten te betalen voor de gemeen schappelijke doeleinden. Het Duitse aan bod om een keer via vele omwegen 1.2 miljard mark te betalen, gaat daarom volgens Kennedy aan de kern van de zaak voorbij. Het gaat er niet om de Amerikaanse betalingsbalans op zichzelf te helpen; het gaat om de plicht ten op zichte van het geheel van een Westelijk land dat een krediteurspositle inneemt. De Duitse rijkdom: In de Bonds republiek noemt men het een sprookje dat de Westduitsers een rijk volk zijn ge worden. Noch de prijs- en loonontwikke ling, noch het spaargeld per hoofd der bevolking (850 mark), noch de verhou ding tussen reserves en invoer, noch het aantal auto's of radio- en televisietoe stellen per duizend inwoners, noch de belastinghoogte (35 procent!), noch de enorme sociale- en oorlogslasten duiden erop dat West-Duitsland een rijk land is, zo wordt hier gezegd Daartegenover staat dat in de Bondsrepubliek zelf door de regering plotseling 300 miljoen mark voor de boeren kan worden uitgetrokken. Dat de Westduitse ontwikkelingshulp tot dusver het belachelijke bedrag van een paar honderd miljoen mark omvat. Dat de dik verdienende Duitse industrie nau welijks bereid, maar wel zeker in staat is een ontwikkelingslening vol te schrijven. En dat de Duitsers als toeristenvolk mil jarden per Jaar plegen uit te geven. Kortom, de Amerikanen vinden de Duitsers ondankbare gierige lieden, die na 1945 breeduit hebben geprofiteerd van Amerikaanse hulp, maar thans niet over de brug willen komen om de Wes telijke wereld, waartoe zij behoren, een steuntje te geven. Het Ilamburgse blad Die Welt schrééf over dit alles veelbe tekenend: „Wü zyn geen grote mogend heid en wij willen geen grote-mogend- heidpolitiek bedrijven, die onze krachten te boven gaat. Maar wy zyn ook geen kleine staat. Wy zijn welvarend gewor den en dat verplicht. Wy lijken in de ogen van onze vrienden krachtig gewor den. Daarom wachten zij erop dat w-y een actievere rol gaan spelen. Onze bij drage lijkt hun te klein en zij is ook te klein. Wie gelooft door zich klein te maken het onweer van onze eeuw door te komen, leeft in een waan. „Het blad pleit tenslotte voor.... belastingverho ging, met het doel de Duitse ontwikke lingshulp te vergroten! Hodja: komplot tegen Albanese regering De Albanese communistenleider Enver Hodja heeft gisteren Joego-Slavië en Griekenland ervan beschuldigd, dat zjj met Amerikaanse hulp een komplot heb ben gesmeed op de regering van Albanië omver te werpen. Hodja uitte deze beschuldiging op de openingszitting van het congres van de Albanese communistische party, dat ln Tirana worde gehouden. Hodja zei, dat Joego-Slavië en Griekenland samen met de Amerikaanse zesde vloot en een groep .Albanese verraders", die naar Joego- Slavië waren gevlucht, pogingen had den gedaan om „een aanval tegen Al banië voor te bereiden met de bedoeling de volksregering omver te werpen. Deze aanval had enkele maanden ge leden gedaan moeten worden. De poging is mislukt, maar wy hebben de bewyzen hiervoor in handen en de politie heeft hen, die met de samenzweerders gemene zaak hadden gemaakt, gearresteerd, aldus Hodja. Het R.F.O. naar Duitsland Het Radio Filharmonisch Orkest zal van 2 tot en met 25 maart as. een tour nee maken door West-Duitsland en Zwit serland. De concerten staan onder lei ding van Bernard Haitink en Jean Four- net. Als solisten zullen optreden Jo Juda, viool, Jean Decroos, cello en George van Renesse, piano. Er wordt o.m. geconcer teerd in Hamburg, Keulen, Bazel, Mün- chen, Stuttgart en Bonn. Het RJ.O. is het eerste Nederlandse symfonie-orkest dat na de oorlog in Bonn zal concerteren.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7