R.A.I. GESLOTEN Geheim rapport over *t geschil Moskou-Peking INLEIDING EN FORUM ROND THEMA REFORMATIE ENROME ZOEKT U EEN GOED HORLOGE Kon. brons voor mej. M. Mark Wat „Trouw en Durf" bracht had geen concerterende waarde Is de worsteling geëindigd of duurt zij nog steeds voort? Record in vrijwel alle opzichten Opgericht 1 maart 1860 Maandag 13 februari 1961 Tweede blad no. 30279 Vierde CH-studentenconferentie in Leiden Het vierde landelijke Christelijk- Historische Studentenconferentie, welke zaterdag in het wijkgebouw Rehoboth onder auspiciën van de landelijke commissie voor C.H.- Studentenwerk door de C.H.S.W.- Leiden werd georganiseerd, had als thema: „Reformatie en Rome". Het behoeft geen betoog, dat voor de inleidingen en de beraadslagin gen over de met dit onderwerp samenhangende problematiek grote belangstelling bestond. Het conferentie-programma omvatte een viertal hoofdpunten: t.w. de rede van prof dr. J. N. Bakhuizen van den Brink met als onderwerp: „Theoretische Aspecten"; het betoog van dr. S. W. Couwenberg, katholiek theoloog-politi cus, waarin deze zijn argumenten vóór de vorming van een Ned. C.DIJ. uit sprak, gevolgd door het betoog van drs. J. W. van Hulst, Eerste Kamerlid (C.H.U.), die zijn argumenten tegen een C.DU. ter tafel bracht, alsmede een fo rum onder voorzitterschap van dr. H. W. Tilanus en samengesteld uit voor noemde sprekers en mr. C. Bos, docent aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Na opening door de praeses van de L.C., de heer M. Hulst en een kort wel komstwoord van de Leidse C.HS.W.- praeses, de heer J. Schipper, was het woord aan prof. dr. Bakhuizen van den Brink, die zijn rede begon met het ge ven van een overzicht van de reacties, die destijds waren gevolgd op het door dr. Couwenberg gevoerd pleidooi voor een christelijke doorbraakgedachte. Noch dr. Berghuis, voorzitter van de A.R.P., noch mr. Bee mink, voorzitter van de C.H.U., achtten de kansen op verwezen lijking hiervan groot, zowel om het be zwaar der confessionele menging der beginselen, als om het feit, dat er zeker nieuwe politieke splinterpartijen achter zullen blijven. Beiden zien enkel de mo gelijkheid van betere politieke samen werking zonder tot een samensmelting, gelijk als in de Duitse C.D.U., wordt overgegaan. Mr. Van Doom, voorzitter van de KPP., ziet meer perspectieven en wil het vraagstuk in elk geval funderen op de bodem van de heden daagse oecumenische gedachte. De weg van samenwerking niet van samen smelting wordt internationaal reeds bewandeld door de Nouvelles Equipes Int. (NEI), waarbij de K.VP., de AJR.P., de C.H.U. en de (Duitse (C.D.U. zijn aangesloten en waarin men ook de Union Internationale des Jeunes Démo- era tes Chrétiens kent. De Duitse C.D.U. Is ontstaan onder omstandigheden, welke geheel kenmerkend waren voor Duits land na de oorlog. De confessionele ge scheidenheid in ons land zal voor de vorming van een C.D.U. echter bijzon der grote bezwaren blijven opleveren. Zonder het reële vergezicht, dat een C.D.U. tracht te verwezenlijken, uit het oog te verliezen, was spreker daarom geneigd om vooreerst op samenwerking tussen de Nederlandse partijen aan te dringen, daar het moderne, tot zedelijke en geestelijke ontbinding vervallende leven, de noodzaak daartoe dagelijks duidelijker aantoont. De mogelijkheid daartoe is gelegen in het evangelisch beginsel, dat allen tot uitgangspunt heb ben en waarbij moet worden geleerd, dat de confessionele strijd in het licht van het eigen hoofdbeginsel relatief moet worden gezien en niet op politiek terrein wordt overgebracht", aldus prof. Bak huizen van den Brink. Voor Dr. Couwenberg toonde zich een ware voorvechter van een Nederlands, C.D.U. en een katholiek-reformatorische poli tieke samenwerking. Spreker wees op de oecumenische ontwikkeling, die in Euro pa in volle gang is en op de samenwer king, welke reeds op Europees niveau plaats heeft. In het Europeese parle ment vormen protestanten en katholie ken reeds één christelijk-democratische fractie. Waarom zouden de partijen dan niet nationaal tot een nauwer overleg kunnen komen?" Ook politiek gezien achtte spr. in deze tijd de confessionele partijvorming volkomen verouderd, even als de anti-CDU reacties, die worden ge baseerd op bepaalde historische constel laties. Nadat spreker enige van zijn ar gumenten nog nader had toegelicht, sprak hij zich met grote nadruk uit voor een Ned. C.D.U. „Een christengemeen schap-partij met een politiek karakter en van nationale allure, zal, in het be lang van kerk en staat zijn". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Johanna, dr van P. Peper en C. J. Seve- rein; Claus Jacques Leo Lou, zn van J. M «?.ïï:s<?n .en A> C- w- A- hinders; Hendrika wllhelmlna Patricia, dr van P. Hammes en G. J. Oldenburg; Jolanda Maria, dr v. W. J. Dlels en G. A. Kortekaas; Berna- dette Maria, dr van W. J. Diels en G A Kortekaas; Martlnus Cornells Antonïus zn van C. A. Onderwater en C. M. Leuven Carla, dr van H. Peute en C. A A de Jong; Isabelle, dr van C. J. Du Ry 'van Beest Holle en B. Bartellngs; Petrus Ge- rardus Wllllbrordus, zn van G. T. J. Koo- ter en M. M. C. Versteegen. OVERLEDEN A. Braggar, 75 Jaar. man; C. Nieuwen- burg. 68 Jaar, echtgen. van W. P. Prevoo; H. W. F. van der Steen, 81 Jaar, man; H. J. Eradus, 79 Jaar, vrouw; J. van Roon, 69 Jaar, echtgen. van A. van Duin. Officiële publikaties ONTEIGENING INGEVOLGE DE UEDEROPBOUWWET De Burgemeester van Lelden brengt, ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 10, lid 8. der Wederopbouwwet, ter open bare kennis, dat met Ingang van 14 febr. 1961 gedurende een week ter gemeente secretarie, afdeling Openbare Werken, ka mer 111, voor een leder ter Inzage is ne- dergelegd een besluit van de Raad dier gemeente d.d. 6 februari 1961 tot onteige ning krachtens artikel 10. eerste lid, onder le. der Wederbouwwet, ten name van de fiemeente Lelden, van eigendommen ge- egen aan de Morssingel, het Pleter Hul- bertshof, de Rijnsburgersingel en de Sta tionsweg, kadastraal bekend gemeente Lelden, sectie L, nos. 1301 en 1304, sectie A. nos. 1106, 1105, 706, 705. 704. 703, 702, 1300, 1274, 1273, 1271, 1270, 1269, 1267, 1266. 1264. 1262. 1255. 1254. 1253. 1252. 692. 1251. 711, 712, 713, 714, 716. 718. 719, 721. 722. 723. 725. 726. 983. 1036, 1331, 1304. 1305, 1306, 1307, 805, 806. 807. 795 en 796. Lelden, 11 februari 1961. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT tegen Drs. Van Hulst zag naast een enkel pro-C.D.U.-argument, dat tot een voor lopige aarzeling zou kunnen leiden, voor alsnog vele ernstige en diepgaande con tra's. die zowel op historische en theo logische, als wel op staatkundige en praktische gronden berusten. De historie heeft bewezen, dat in ons land de room se en protestantse partijen elkaar niet hebben kunnen vind?n, noch in de vak beweging, noch in de schoolstrijd of in de eenheid inzake de radio e.d., om t.a.v. kerkelijke problemen maar niet te spreken. Dit lag in Duitsland geheel anders. In ons land kunnen wij spreken van een katholieke en een protestantse cul tuur, die zeer diep grijpt en zich der halve moeilijk laat overbruggen, evenals de grote kloof, die tussen Rome en de Reformatie ontstond bij het concilie van Trente", aldus spreker. Uitgaande, van dit besef en met handhaving van het eigen reformatorisch standpunt, zag spreker wel de mogelijkheid tot een po litiek samengaan o.m. in de bestrijding van de déchristianiseringstendens. Nadat spreker enkele argumenten na der had belicht, kwam hij tot de slotcon clusie, dat z.i. een C.D.U., die in haar politiek gedragen wordt door theologi sche veronderstellingen, in een theolo gisch zo sterk verdeeld land als het onze voor een schier onmogelijke taak zou komen te staan. Advertentie voor f30.en f40. Of het allerbeste van f 200 en f 300. d. WATER - Haarlemmerstr. 207 f heeft het. Grote keuze in alle prijzen. J Lezers schrijven ZESTIG GULDEN PER MINUUT Mijnheer de Hoofdredacteur, Vindt U het eigenlijk ook niet een uitwas van onze „welvaartsstaat", dat iemand na de uitzending van „Een kwartje per seconde", dank zij het feit, dat dit kwartje tot een gulden per se conde wordt opgeschroefd, in ongeveer 20 minuten tijds, met f 1188,naar huis gaat, nadat hy in de vorige uit zendingen reeds zoveel geld in de wacht had gesleept, dat hy er een stroom van luxe-artikelen voor kon kopen? Wy gunnen het de flegmatieke Amsterdam mer op zichzelf van harte, maar achten het toch funest, wanneer iemand be trekkelijk zo gemakkelijk zo veel geld verdienen kan, terwijl anderen er lang, héél lang hard voor moeten werken. Er is met dergelijke „spelletjes", hoe amusant misschien ook, blijkbaar toch kennelijk iets mis, want de verhoudingen worden totaal scheef getrokken en het kan niet anders, dan dat de minder bedeelden die er toch altijd nog in groten getale zijn een gevoel van on behagen niet zullen kunnen onderdruk ken. Vooral wanneer zulke geldmakerij op zulk een indringende wyze in de huiskamer wordt gebracht. GEEN VOORRANG VERLEEND Zaterdagavond heeft op de wegkrui- sing HoutstraatRapenburg een aan rijding plaats gehad tussen een per sonenauto en een fiets, bestuurd door een 22-jarige studente uit Leiden. De auto reed op het Rapenburg in de rich ting Kort Rapenburg. De wielrijdster kwam uit de Houtstraat richting Doe- lenbrug. Zij zou geen voorrang hebben verleend, waardoor de aanrijding ont stond. De studente brak haar linkeren kel en kreeg een hersenschudding. De 32-jarige mevrouw J. van Es- Zitman is zondagmiddag omstreeks kwart voor twee op de Kalvermarkt hoek Zuidsingel met de fiets gevallen. Zy schrok van een langs haar rijdende bromfiets. In bewusteloze toestand ver voerde de EHD de wielrijdster naar het Academisch Ziekenhuis. In de afgelopen nacht is ingebro ken in de kantine van het sportpark de Leidse Hout. Twee wachtmeesters ontdekten een vernielde ruit. Ne een on derzoek door de Leidse politie bleken tien flesjes limonade te zijn gestolen. De dader(s) werd(en) vermoedelyk door de komst van de Rijkspolitie verrast. Zouden de televisiegelden, die door de kijkers opgebracht worden, niet op een meer sociale wijze besteed kunnen worden? 't Is maar een vraag Abonnee Directie, bedrijfsleiding en personeel van de Bonzo-kousenfabrieken waren zaterdag in de kantine aan de Schelpen kade bijeen om mej. M. Mark van de breiery te huldigen in verband met haar veertigjarig jubileum. Namens het gemeentebestuur was de wethouder van Sociale Zaken aanwezig; de heer S. Menken reikte haar de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau uit. Zij kreeg nog meer ereme taal: een penning (met oorkonde) van de Vereniging van tricotfabrikanten in Nederland. Deze uitreiking was temeer bijzonder omdat dit voor de eerste maal geschiedde. De directeur van de fabriek, de heer J. Roorda zei in zijn toespraak, dat de zaak in deze periode veel aan mej. Mark heeft gehad. Hij karakteriseerde de jubilaresse met drie woorden: trouw, plichtsbetrachting en verantwoordelijk heidsgevoel. Nooit is zij te laat gekomen de directeur hoopte, dat velen zich ook wat dit betreft aan haar zouden spiege len. Hij bood mej. Mark een gouden horloge aan. Wethouder Menken schetste in korte trekken de betekenis van dit bedrijf voor de stad en de plaats die trouwe „Nut en Vermaak" vierde carnaval Zaterdagavond was het weer zover: „Nut en Vermaak" vierde carnaval. Ge maskerd en in kleurrijke kostuums ge stoken betraden de gasten de grote zaal van „Den Burcht", die voor deze gele genheid grappig was versierd. Uren later, tegen het krieken van de dag, was het feest pas afgelopen. Geen ogenblik ech ter behoefde men zich te vervelen, want de vrolijkheid, die er heerste, was groot en algemeen. Midden op de dansvloer was een muziektent in elkaar getimmerd, waarin „The Rhythm Kings" uit Woer den konden plaatsnemen en waarom heen de feestgangers onafgebroken kon den zwaaien en zwieren. De komst van een hoempa-orkest deed de stemming nog opgewekter worden. Met gejuich werd het orkest binnengehaald en met enthousiasme ging men achter de mu ziek aan. Op de gladde vloer was het één bonte mengeling van merkwaardige fi guren. Men zag er charleston-dansers, Spaanse schonen, luid schreeuwende kannibalen en clowns gezellig by elkaar. De jury, die al deze verkleedpartijen moest beoordelen, had het niet gemak kelijk. Na het demasqué, dat tegen het middernachtelijke uur plaats vond, be gaf zich naar een rustiger plekje in het gebouw om te beraadslagen. Eindelijk was het echter zo ver dat de uitslagen bekend gemaakt konden worden. Deze luidden als volgt: Groepen fraai: 1. mode '29'28; 2. In ternationale groep.Paren: l.Rococopaar. Dame: 1. Geisha, 2. Toreadore. Heer: 1. Kozakken-officier. Groep origineel: 1. Trekkers; 2. Carna val; 3. Pipo de Clown. Paren: 1. Onder moeders paraplu; 2. Pipo en Mammaloe, Drumband maakte voortreffelijke indruk Op het programma van de 84ste feestavond van de Harmoniekapel „Trouw en Durf" stond niet het woord „concert" afgedrukt. De gespeelde werken zouden dat niet gerechtvaardigd hebben. Het blijft inmiddels toch wel wenselijk, dat er toe gewerkt wordt naar een repertoire van concerterende waarde, in overeenstemming met wat reeds vele zusterkorpsen presteren! Het publiek in de tweede helft van de goed gevulde Stadsgehoorzaal beschouwde de verrichtingen van de harmonie niettemin op een eigen manier als concert, maar dan als promenade-concert. Het was er een bijenkorf en een vermanend woord van het podium hielp maar enkele minuten. Niettemin was hier een wel willend gehoor aanwezig. Het is een oud probleem voor enkele verenigingsbesturen. Maar onoplosbaar is het niet. Men denke nu weer niet, dat het deze gezellige keuvelaars helemaal onverschil lig liet, wat er werd gespeeld. Er was tweemaal groot algemeen applaus, voor Verdi's Nabucco-ouverture en voor Mea- chams American Patrol en dat ge schiedde telkens terecht. Deze muziek stukken, die geen van beide tot de ver heven muziekliteratuur behoren, zijn in enkele opzichten zo onverwoestbaar sterk, dat zij tegemoetkomen aan een ingescha pen zangdrift van de mens. Iedereen had ze wel willen kunnen componeren Dat is dan het beste geweest. Aan Na- bucca en Patroeljé gingen een Maloja- ouverture vooraf en een „Mondnacht auf der Alster" met bybehorende wals, werk jes van componisten die te onbetekenend zijn om in een encyclopedie vermelding te krijgen. Vooral die Maloja miste alles. Zo'n maanbeschyning-in-de-nacht vraagt natuurlijk een verdroomde sfeerwerking door de klankvorming, maar dót is niet uit het instrumentarium gekomen. De zwakte by T. en D. zit in de afwer king, in het boetserend voordragen, in de individuele verzorging hoezeer er ook geslaagde trekjes aan te wijzen zijn, zo als (om iets te noemen) in de aanzet van de „American Patrol". Aan de andere kant stelden we een gestadige vlotte orkestrale gang vast, het orkestrale ver band ging nooit verloren en Boelhouwer liet zich metrisch niets uit de dirigeren de handen nemen. En wat óók goed gaat: is het breedzangerig, zelfs gaaf wegbla zen van een romantisch geïnstrumen teerde melodie. Het overige is aan marsen voorbehou den geweest, waarbij het terrein onder het gezag van de leden van de drumband kwam, die bij de „Entrée du Défilé" zelfs heel de zaal nodig hadden. Zy staan onder leiding van de heer H. Seyn en profiteren nog steeds van de beproefde steun van instructeur B. v. d. Pluim. In hun smetteloos hemelsblauw om het or kest heengeschaard, maakten zy een voortreffelijke indruk, zoals ook met het drummen zelf het geval was. Tussendoor lieten de twee benjamins K. de Groot en W. Regeer in de tam boermars Johnny Boy ook eens horen wat zy solo te slaan wisten op de doffe trom, terwijl de scherpe trommen hen begeleidden. Op de accentplaatsingen viel niets aan te merken en het succes was dus welverdiend. Voorzitter IJzerman verwelkomde be schermheer en vertegenwoordigers van bevriende verenigingen, vanzelfsprekend ook de onmisbare donateurs. Dankwoor den gingen uit naar dirigent en instruc teurs en enkele presentjes vonden een bestemming tot stoffelijke staving van een en ander. De afdeling „Feest" nam een tiental cabaret-nummers in beslag onder confé rence van Roland Wagter en onder lei ding van de heer W. F. van Wijk (met medewerking van The Rythm Makers) verliep het nachtelijke bal nog feeste lijker. V. Wethouder S. Menken speldt de koninklijke onderscheiding op. en ervaren personeelsleden als mej. Mark in dat geheel hebben. Hij kriti seerde hen die over een koninklijke on derscheiding wel eens smalend praten; aan de toekenning daarvan gaat een serieus onderzoek vooraf. Als directeur van de Parley-wolspin- nerij voerde de heer J. Parmentier het woord. Ook hij dankte mej. Mark voor haar aandeel in de ontwikkeling van het bedrijf. De heer Roorda kwam hier na nog eens aan het woord, nu namens de Vereniging van tricotfabrikanten in Nederland. Hjj reikte mej. Mark de reeds vermelde erepenning met oorkon de uit. De chef van de breierij, de heer G. Boom, prees mej. Mark om het feit, dat zy haar beste krachten aan haar werk heeft gegeven. Het personeel had geld gegeven voor een toilettafel. Ook spra ken nog een vertegenwoordigster van het personeel en de heer A. van den Broek namens het jubileumfonds, dat deze dag met bloemen luister bijzette. Dame: 1. Pistache; 2. Vitamine ABC Heer: 1. Haringboer. Groep geestig: 1. Kannibalengroep2. Carnavallers '61. Paren: 1. Kamerkatjes 2. Negers; 3. Keukenprinses. Dame: 1. Stiefmoeder Sneeuwwitje. Heer1. Clown; 2. Lord 19 zoveel. Ruzie liep lioger dan men heeft gedacht Met een oorverdovend claxonconcert hebben de standhouders gistermid dag tussen half zes en zes uur de 43ste automobiel tentoonstelling, de eerste in het gloednieuwe RAI- gebouw aan het Europa- plein in Amsterdam, uit geluid. Een record-ten toonstelling in vrijwel al le opzichten. In totaal werd deze ex positie bezocht door 331.036 personen, waarmee het record (236.769 bezoe kers) van de laatste ten toonstelling in het oude RAI-gebouw in '60 ruim schoots werd geslagen. Maar bovendien deden de standhouders zulke goede zaken, dat in de automobielhandel 1961 als een topjaar wordt voor speld. Vooral in de prijs klassen tot en met f. 6000 en die boven de f 10.000 zijn zeer goede zaken ge daan, aldus de voorzitter van de RAI, de heer A. J. ten Hoeve. Onder de wagens, die het bijzonder goed deden op deze tentoonstelling bevindt zich de enige Ne derlandse personenauto, de DAF. .,Wij hebben niet minder dan 750 wagens verkocht, een cijfer, dat wij niet durfden hopen, ildus mr. O. C. M. Wibaut, perschef van de Eindho- vense fabriek. Naar zijn mening zal de DA F-fa briek als de markt zo doorzet waarschijnlijk reeds in mei van dit jaar tot levertijden moeten overgaan. „Op het ogen blik bedraagt de produk- tie 60 tot 70 wagens per dag. Maar of die produk- tie verhoogd zal worden hangt af van de export buiten de Benelux". Alleen in de afdeling van de caravans is de ver koop beneden de ver wachting gebleven Zij handhaafde zich op het peil van 1960. Recordcijfers werden echter ook geboekt in het restaurant van 't nieuwe RAI-gebouw. De heer A. A Smits jr, bedrijfsleider van de restauratie, ver telde dat de omzet nu 75% groter was dan bij de vorige tentoonstelling, vooral dankzij het snel buffet. Ook het restaurant heeft niet aan de grote toeloop kunnen voldoen. „Je kunt echter geen restauratie maken, bere kend op de topcapaciteit van een tweejaarlijkse tentoonstelling", aldus de heer Smits, die enige om zetcijfers ter illustratie van de drukte gaf. Per dag werden tussen de 20.000 en 25.000 kopjes koffie geserveerd, 8 000 broodjes afgezet en 10.000 flesjes bier verkoeht. Voor de bevoorrading van de stands tijdens de tentoon stelling moest een grote expeditiefirma worden in geschakeld, omdat men het anders alet afkon. (Van onze Londen se correspondent) Uit een vertrouwelijk rapport over de meningsverschillen tussen Moskou en Peking blijkt, dat het conflict tussen de beide leidende communistische machten veel scherper en bitterder is dan het Westen tot nu toe heeft beseft. Het rapport, afkomstig uit een bron in een der Sovjetrussische satellieten is waarschijnlijk een bewust Rus sisch lek. Het is zondag gepubli ceerd in de Observer in Londen alsmede in de New York Times. Het document bevindt zich thans in handen van een aantal Weste lijke regeringen. In de Observer wordt het rapport ge commentarieerd door Edward Crank- shaw, de Russische specialist van het blad, wiens analyses, naar wij vernemen te weten, over het algemeen by de Rus sen in goede aarde vallen. De New York Times geeft als com mentaar, dat het onjuist zou zijn aan te nemen dat het oonflict nog steeds voortduurt. Hiervoor wordt het feit aan gevoerd. dat vorige week een Sovjet russische handelsdelegatie in Peking is aangekomen. Volgens Orankshaw echter gaat de worsteling onverminderd voort. Het rapport bevestigt, dat het op de vorig jaar in Boekarest en Moskou ge houden conferenties van de communis tische partijen tot een felle botsing kwam tussen Kroesjtsjef en de Chinezen. Nieuwe overwinning van Philidor In afdeling IIC van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond verdedigde Philidor I zijn goede positie door een zege op het eerste tiental van de Nieuwe Rotterdamse Schaakvereniging. Hoewel dit team tot de minder sterke in de groep behoort hebben onze stadgenoten het allesbehalve gemakkelijk gehad. De uitslag luidt; NRSV I—Philidor I: J. H. van Wel- zenesR. A. G. de Graaff 01; not. J. F. W. MeverM D. Etmans 01; J. F. W. Monnee—J. J. Piket V2—V2: J. Kort drs. P. Selier V*Vfc: mevrouw C. Rood- zantA. Barkema 01; H. J. B. Lens P. J. Preenen 10; ir. H ManneeO. O. Berg 10; L. J. VisserW. F Schuss 'A'A; H. W. Schroder C. van Dijk 01; C. van der MarkA. Geyer 1—0. Totaal: VA—SlA. Geünieerde Loge van Theosophen ZIJN DROMEN WERKELIJKHEID? Gisteren werd een lezing gehouden voor de Geünieerde Loge van Theoso phen, onder de titel „Zijn dromen wer kelijkheid?" Dikwijls wordt gezegd: dromen zijn bedrog en de beide woorden dromen en werkelykheid worden gebezigd als te genstelling. waarbij de ene term de an dere uitsluit. De strekking van de voor dracht was aan te tonen, dat een be paald soort droom „werkelijkheid" is en dat de werkelijkheid van het stoffelijke gebied eigenlijk een begoocheling, een droom is. Het uitgangspunt was. dat er vele soorten dromen bestaan en dat de gewone, min of meer verwarde en vaak fantastische herinnering, die wij bewa ren aan voorvallen, welke wij in de slaap meemaken, de lagere soort dro men zijn. Er zijn, zegt de TheosoplLe, drie soorten bewustzijn: het waakbe wustzijn, de droom en de diepe droom loze slaap. Om van de eerste naar de derde te gaan moet het denkvermogen altijd via de droomtoestand reizen. Tij dens het leven van de mens is zyn denkvermogen tweeledig: het heeft een hoger en een lager aspeot. In de droomtoestand is het lagere denkver mogen maar ten dele werkzaam. In de diepe slaap is dat niet het geval. Dan bevindt het hogere denkvermogen cp zyn eigen ware gebied en treedt dan in contact met de geest, het goddelijke, al wetende en volmaakte aspect van de mens. Tegen het ontwaken keert het hogere denkvermogen weer via de droomtoestand terug. Hier treedt het lagere denkvermogen weer in werking, althans gedeeltelijk, en droomt. Deze dromen, die dus op het lagere gebied aan de dag treden, staan of wel m verband met ervaringen opgedaan in het waakbewustzijn, of wel het zijn ge dachten associaties. gewekt door b v. een geluld, dat in de slaap wordt waar genomen. Daar het lagere denkvermo gen in de waak toestand gewoonlijk een zeer gering concentratievermogen bezit, zijn de dromen meestal erg verward. Wanneer de mens erin slaagt gedu rende de waaktoestand zijn gedachten te reinigen door zich bezig te houden met geestelijke onderwerpen; wanneer hij ernaar streeft zijn gedachten te ver heffen boven zuiver stoffelijke belan gen en kleinzielige gevoelens, maar dat hij in waarachtigheid een geestelijk, een goddelijk wezen Is, dan zal hij er ten slotte in slagen zijn waakbewustzijn als het ware poreus te maken voor de in vloeden van het hoogste in hem en zal hij uit de droomloze slaap innerlijke er varingen kunnen meebrengen, die zijn waakbewustzijn, zijn lager denkvermo gen, bewust zal kunnen beleven, waar door het geestelijke kennis kan op doen. Wanneer hij dan tevens in de waaktoestand zijn concentratievermo gen ontwikkelt, zal hij op geordende wijze de in de droomloze slaap waarge nomen beelden ongeschonden kunnen overbrengen op het waakbewustzijn. Het geestelijke gebied, zegt de Theo- sophie, is de enige werkelijkheid; de „droom", d.w.z. de ervaring opgedaan op dat gebied is dus werkelijkheid en het aardse, stoffelijke gebied, dat voor bijgaand en veranderlijk is, een vluch tige droom. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het doet. ex. Engelse taal. en let terkunde, mevrouw E. Croiset van Uche. len-Brouwer te Den Haag (cum laude). De Chinese communisten beschuldigen Kroesjtsjef van revisionisme (dit is af wijking van de harde dogmatische lijn) en verder dat de Sovjet-Unie de Chinese belangen wil opofferen aan overeen stemming met de Verenigde Staten. De Chinezen beschuldigen Kroesjtsjef er ook van ,dat hij de Poolse en Hongaarse revoltes van 1956 verkeerd heeft behan deld. En ook zijn zij niet te spreken over de zachte Russische lijn tegenover Joe- go-Slavië. Chinese tussenkomst zou te rugtrekking van de Russen uit Honga rije hebben voorkomen. Kroesjtsjef noemde in een woedende aanval Mao een tweede Stalin en een .jnegalo-ma- niak" (iemand die aan grootheidswaan lydt), beschuldigde de Chinese commu nisten ervan, dat hun theorieën buiten de werkelijkheid van de moderne wereld staan en dat zy de belangen van de Sovjet-Unie met voeten treden. Tenslotte werd men het eens over een gemeenschappelijke verklaring waarbij de Russen de overhand hielden. Maar op vele punten behielden de Chinezen zich het recht voor er een andere mening op na te houden Vorig jaar augustus trokken de Rus sen hun technici uit China terug om dat ze niet alleen door de Chinezen op een verkeerde manier werd gebruikt, maar vooral ook omdat zy politiek tegen Moskou werden opgezet. Dan is er de weigering van de Russen om China van atoombommen te voorzien. Een plan voor een gecombineerd Russisch-Chi nees marinecommando voor de Stille Oceaan mislukte, omdat Moskou be vreesd was te worden meegesleept in een oorlog over Formosa. De Sovjet-Unie maakte ernstige bezwaren tegen Chinese acties in India en Algerije, welke volgens de Russen ten doel hebben het vertrou wen van de bourgeois wereld in het com munistisch verlangen naar vrede te on dergraven. Niet op hun gemak. De Russen beschouwen verder 't denk beeld van vreedzaam samengaan tussen Oost en West niet alleen goed in zich zelf .maar tevens als een noodzakelijk heid. De Chinezen achten het alleen goed als een taotisohe zet van tijdelijke aard om het Westen te misleiden. De Russen willen niet-communistische be vrijdingsbewegingen steunnen ter ver zwakking van het Westelijke kamp, maar Peking acht zulks energieverspil ling. China wil geen oorlog, ook geen co- existentie, maar wel .koude oorlog". Het was Tsjeng Hsiao-Ping, de secre taris-generaal van de Chinese commu nistische partij, die de felste aanval op de Russen deed en verklaarde dat de Russische politiek opportunistisch Ls en haar denkbeelden over ontwapening ab surd zyn. De gedelegeerden waren verre van op hun gemak. Zy waren onbehaaglijk over Kroesjtsjefs opdringerige houding. Zij werden door politiemannen weggehou den, niet alleen van de gewone Russen, maar zelfs werd onderling contact tus sen hen onmogelijk gemaakt. Maar zij waren nog meer onthutst over de bitter heid van de Chinese aanvallen en voor al over de glasharde manier waarop de Chinezen spraken over de noodzakelijk heid van oorlog. Kroesjtsjefs hartstoch telijke betoog over de gevaren van een nucleaire oorlog en zijn verklaring dat hij volkomen opreoht is voor ontwape ning en coëxistentie maakten diepe in druk. De Chinese communisten, die aan het kortste eind trokken, stonden tenslotte op hun recht een minderheid te vormen onder de communistische partijen, in de verwachting in de toekomst meerderheid te worden, precies zoals destijds in de Sovjet-Unie, toen de Bolsjewiki (meer derheidspartij) de zege behaalden over de Mensejewiki (minderheidsgroepe ring). Grunneger veurclraehtoavend Waar mens en koren rijpen Het bestuur van „Ons Grunnegerlaand" had zaterdag voor zijn leden een voor drachtavond georganiseerd in de boven zaal van restaurant Van der Heijden. Nadat de voorzitter, de heer L. Kleve- ring. de samenkomst geopend had en „Ons Laid" zich in een 3-tal liederen had laten horen, kreeg de spreker van deze avond, de heer J. A. Neuven, lid van het hoofdbestuur, het woord. Als onderwerp had hy gekozen de be kende roman „Waar mens en koren rij pen" van de Groningse schrijfster Jant Nienhuis. Deze roman behoort ongetwijfeld tot het beste wat er op het terrein van de Groninger streekromans is verschenen, aldus spreker. Op boeiende wijze en met een prach tige stijl schildert de schrijfster ons het leven op „de olde hoeve", één van die kapitale boerderijen waaraan de provin cie Groningen zo rijk is. Dankzij de uitstekende voordracht van de spreker werden de diverse personen uit het gezin Bouwman, de bewoners van „de olde hoeve", ten voeten uit voor de luisteraars uitgebeeld Men leefde mee met de teleurstelling van „boer" Onno toen zijn vrouw een doodgeboren jongetje ter wereld bracht. Deze Jongen had zijn opvolger op de boerderij moeten worden. Een opvolger! Is er voor een Groninger herenboer wel iets dat be langrijker is dan dat? Ook de romantiek kreeg zijn plaats in deze roman. De ontluikende liefde tussen Sietske Bouwman en Kees Mar tens, zoon van een keuterboer en dus niet passend in de echte boerenstand. Naast deze romantiek de nuchtere, harde zakelijkheid van een dag op de Groningse korenbeurs. Prachtig geeft Jant Nienhuis deze harde realiteit in haar werk weer. Uitstekend werd dit fragment voorgedragen. Men zag de monsterzakjes op de tafels, men hoorde het bod. prijs, oontant door de rokerige korenbeurs slingeren. Wanneer er tenslotte een einde komt aan deze voordracht hebben de aanwezi gen enkele genotvolle uren doorge bracht in dat gedeelte van hun geboor tegrond „waar mens en koren rijpen". Het spontane applaus waarmee de heer Neuyen beloond werd. werd door de voorzitter onderstreept met het aanbie den van een boekenbon en een Gronin ger koek.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3