RUSSISCH SCHOT' NAAR VENUS Soebandrio beschuldigt wederom Nederland Instrumenten-capsule van 643,5 kg moet in mei op de planeet landen WEERBERICHT (9ud <2)fcc Bekendmaking uren na de start BUILENPEST TEISTERT VENEZOLAANS DORP Het stond iXOH N.Z dO Tdiaa XOOHD N, HOOA HTOA SNO Hij geeft de infiltraties toe leitws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 13 FEBRUARI 1961 No. 30279 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. vau Dlsnoedt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte smgeJ l- LeldeD Glr0 n0 87055 Hoofdredacteur: J. Brouwer per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Lancering door moeder-satelliet technische topprestatie Rusland heeft gisteren een nieuwe zware kunst maan gelanceerd, die op haar beurt op een radio- sein van de aarde een instrumentencapsule van 643.5 kg lanceerde naar de zusterplaneet van de aarde, Venus. Het ligt in de bedoeling, dat het ruimtevaartuig in de tweede helft van mei Venus bereikt en er landt. De baan van het ruimtevaartuig kan tijdens de vlucht van bijna honderd dagen door seinen van de aarde af worden gecorrigeerd. In de capsule, die ruim 52.000.000 kilometer zal moeten afleggen, bevinden zich instrumenten voor velerlei wetenschappelijke waarnemingen en radio zenders, die de op magneetbanden geregistreerde gegevens naar de aarde zenden wanneer daartoe van de aarde af een radiografisch bevel wordt gegeven. Voorts bevindt zich een wimpel met het Rusland maakte de geslaagde lancering bekend in een radio-uitzending, waar voor het normale programma werd onderbroken. Het interplanetaire ruimtestation (zoals de Russen hun Venus-projectiel noemen) was toen al door de zeer zware kunstmaan gelanceerd en bevond zich reeds op 160.000 km van de aarde. Vermoe delijk is de kunstmaan zondagochtend vroeg (Russische tijd) gelanceerd en werd de Venus-capsule door deze kunstmaan later in de zondagochtend gelanceerd, nadat de moeder-kunstmaan enige omwentelingen om de aarde had gemaakt, tijdens welke de baan en snelheid radiografisch zeer nauwkeurig werden gecorrigeerd. kundige waarnemingen in de ruimte ver richt. Mogelijk worden ook gegevens ver strekt over de planeet Venus, in het bij zonder over de samenstelling van de atmosfeer, de omwentelingssnelheid om de eigen as en andere nog duistere zaken. Sovjet-embleem in het ruimtevaartuig, die men op Venus hoopt te kunnen deponeren zoals het Sovjet-embleem ook op de maan werd geplaatst met de Loenik II, het eerste door mensen vervaar digde voorwerp, dat op 13 september 1959 op de maan terecht kwam. Deze Russische prestatie is verbazingwekkend, ook al zou over enige maanden blijken, dat het ruimtevaartuig niet nauwkeurig het einddoel bereikt. Het lanceren van een ruimtevaartuig van een „moeder-kunstmaan" in een baan en met een snelheid, die in ieder geval zeer dicht bij de beoogde liggen, is een staal van technisch kunnen, dat ook in het Westen grote bewondering heeft afgedwongen bij de velen, die uit ervaring weten welke problemen zich daarbij voordoen. Ongetwijfeld is het lanceren van de spoetnik van 6^ ton van vorige week een proefneming voor deze sensationele lancering geweestof een mislukte eerste poging tot een dergelijke expert ment. Dit laatste zou niets afdoen aan het bereikte succes wanneer men be denkt, hoeveel Amerikaanse mislukkingen dikwijls aan een succes voorafgaan. Seinen opgevangen Op het ogenblik van de lancering stond Venus op een afstand van onge veer 88.000.000 km van de aarde. Venus draait in een bijna cirkelvormige baan om de zon binnen de bijna cirkelvormige baan van de aarde. De omlooptijd van Venus bedraagt ruim 224 dagen tegen over die van de aarde ruim 365 dagen. Daardoor haalt Venus de aarde lang zaam in. Het Venus-projectiel moet de baan van Venus in mei bereiken wan neer deze binnenplaneet ruim 52.000.000 km verwijderd is van de plaats, waar de aarde zich bevond tijdens de lancering. De aarde is dan echter verder dan deze afstand van Venus verwijderd. De kort ste afstand tussen Aarde en Venus be draagt ongeveer 42.000.000 km. Het nieuwe ruimteschip heeft reeds verschillende seinen uitgezonden, die in Rusland en Amerika werden opgevangen. In Amerika had men reeds zaterdag avond (zondagochtend vroeg Russische tijd) de lancering waargenomen, sinds dien de nieuwe kunstmaan gevolgd en toen ook het lanceren van een ruimte schip door de moeder-kunstmaan kun nen vaststellen. Daardoor konden ook de seinen worden opgevangen, aangezien men door eigen waarnemingen de positie kon vaststellen. Naar nieuw verbindings-rekord Amerika heeft op 11 maart 1960 een instrumentencapsule in een baan tussen die van aarde en Venus gelanceerd. Tot een afstand van ruim 39.000.000 km kon den de radiozenders in deze Pionier V van de aarde af worden in- en uitge schakeld voor het doorgeven van waar nemingen, en over deze nog steeds als een record geldende afstand konden deze seinen duidelijk worden waargenomen. Willen de Russen slagen in hun experi ment, dan zullen zij dit verbindings record aanzienlijk moeten verbeteren. Doeleinden Rusland heeft de doeleinden van dit nieuwe ruimte-experiment als volgt om schreven: Het voornaamste doel is na te gaan, op welke wijze het best een ruim tevoertuig in een interplanetaire baan kan worden gebracht. Voorts hoopt men een systeem te kunnen beproeven voor radioverbindingen over enorme afstan den. Zeer belangrijk is ook het radiogra fisch besturen van een ruimtevaartuig op dergelijke afstanden. Het ruimtevaar tuig naar Venus kan door signalen van de aarde in de juiste baan gehouden of gebracht worden. Voorts worden natuur- AANHOUDEND ZACHT De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Op de meeste plaatsen droog weer met veel bewolking, maar ook versprei de opklaringen. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 FEBRUARI Zon op: 758 uur; onder: 17.51 uur. Maan op: 7.16 uur; onder: 16.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.20 en 14.40 uur. Laagwater te 10.23 en 22.50 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Interplanetair onderzoek Rusland heeft tot dusver voor zover bekend vier pogingen gedaan tot onder zoek van de interplanetaire ruimte, bui ten de .Kunstmaan-regionen", namelijk op 2 januari 1959 met de Loenik I die op 7000 km langs de maan schoot en in een baan om de zon kwam, op 12 sep tember 1959 toen de Loenik II werd ge lanceerd die de volgende dag op de maan te pletter sloeg, op 4 oktober 1959 met de Loenik III die enkele dagen later de eer ste foto's maakte van de onbekende zijde van de maan, en het experiment van dit weekeinde. De Amerikanen lanceerden enige „Pioniers" die tot circa 100.000 km van de aarde kwamen en de Pionier IV en Pionier V die beide om de zon cir kelden na de maan te zijn gepasseerd op vrij grote afstand. Nummer IV verliet op 4 maart 1959 de aarde, nummer V op 11 maart 1960. Met deze laatste werd het verbindingsrecord van 38.000.000 km gevestigd. 9 Slot pag. 2 In Venezuela, 70 kilometer van Caracas, is de builenpest uitgebro ken waarbij 23 van de 24 inwoners van een gehucht om het leven zijn gekomen, aldus is zaterdag door autoriteiten van de gezondheids dienst in Caracas bekendgemaakt. Een gebied van ongeveer 1000 km is onder controle geplaatst van eenheden van de gezondheidsdienst, die verdere verspreiding van de ziekte moeten ver hinderen. De onmiddellijke omgeving van het dorpje, dat op enkele kilometers afstand van de stad Tejerias gelegen is, is tot „gevarenzone" verklaard en een bonus van 35 cent wordt aangeboden voor iedere rat, de overbrenger van de ziekte, die wordt gedood. De enige inwoner van het gehucht die de ramp overleefd heeft, verklaarde, dat de mensen zelfs hun huizen verbrand hadden om de pest tot staan te brengen. Er is een strenge controle ingesteld op al het verkeer van en naar het gebied, levensmiddelen afkomstig uit het gebied zijn in beslaggenomen. De autoriteiten zijn bang, dat de ziekte zich zal verspreiden daar het ge teisterde dorp dicht in de buurt ligt van een grote verkeersweg. NIEUW KLEIN THEATER IN DEN HAAG Bij het college van B. en W. in Den Haag is een schrijven binnengekomen van de bouwkundige H. B. A. Diederiks, waarin deze meedeelt, plannen te heb ben voor de bouw van een kleine schouwburg in Den Haag. Dit theater zou dan volgens de heer Diederiks moeten verrijzen aan de Prinsegracht. ijorauref ^siuieS "[Q^'B^oeds -SÏBABHJBQ 10-q UB A ^qOTZJ0AO 0^OJS s(Bui§Bd 9ï '0pu0j0ABp n ;q©H Russische president thans ill Guinea President Brezjnef van de Sovjet- Unie, die een bezoek van twee dagen aan Marokko heeft gebracht, is zaterdagoch tend per vliegtuig vandaar naar Co nakry, Guinea, vertrokken. Tijdens zyn bezoek kwam in Marokko een eerste af levering van Sovjetrussische militaire hulpgoederen aan in de vorm van 14 Mig-straaljagers en lestoestellen. In een gezamenlijk communiqué ver klaarden Koning Mohammed en Brezj nef dat zjj verscheidene internationale problemen hadden besproken en kwes ties betreffende de betrekkingen tussen hun beide landen. Dit geschiedde in een sfeer van warme vriendschap en weder zijds begrip. Koning Mohammed schonk de Russi sche president bij zijn vertrek een le vende gazelle. Het zeldzaam zachte weer van de i de krukassen als eerste lenteboden laatste tijd heeft op vele plaatsen doen openbloeien Dc Indonesische minister van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag Nederland ervan beschuldigd de Indonesische opstandelingen te helpen. Hij zei, dat men het de „vluchtelingen" uit Westelijk Nieuw-Guinea niet kwalijk kan nemen, als zij gewapend naar dat gebied terugkeren. „Van beide kanten is de infiltratie toegenomen", zo ging Soebandrio verder. „Dit kan ook niet anders. Als men met de militaire versterkin gen voortgaat, moet de infiltratie wel toenemen". Soebandrio vervolgde, dat sinds de onderdrukking in West-Irian gruwelijker is geworden, 900 mensen uit dat gebied zijn gevlucht. Er zijn er ongeveer 500 in Indonesië, en ongeveer 400 in Singapore. Wij hebben deze mensen ondervraagd. Zonder ook maar enige reden wer den zij in de gevangenis geworpen, lichamelijk mishandeld of uit West- Irian gegooid". Volgens de minister vluchten 50 tot 100 mensen per week uit Westelijk Nieuw-Guinea. „Nu kan het wel zijn, dat deze mensen, voor hun eigen veiligheid, wapens meenemen als zij naar West-Irian terugkeren", aldus minister Soebandrio. Prinses Irene bij haar aankomst op het vliegveld van München, waarheen zij dezer dagen vertrok voor een korte vakantie. „Agressie" Soebandrio zei op een persconferentie die speciaal bijeen was geroepen ten bespreking van het Nederlands-Indone sische geschil, dat het Nederlands be stuur in Westelijk Nieuw-Guinea mu nitie en pamfletten uitwerpt voor op standelingen op Ceram en Halmaheira. Hij voegde hieraan toe dat ook Neder landse onderzeeboten in het gebied wer den waargenomen. En legde er de na druk op dat Indonesië dergelijke sub versieve actie als agressie tegen de Re publiek beschouwt. Minister Soebandrio sloot de moge lijkheid van een VU.-beheer over Wes telijk Nieuw-Guinea uit. Hij zei dat Indonesië dit gebied als „deel van zijn territoir beschouwt". Dr. Soebandrio zei op zijn perscon ferentie voorts: „Ik geloof niet dat Ne derland door troepen versterkingen In donesië kan heroveren, maar het kan het bewind omverwerpen en dat willen wy voorkomen". Niet „onbeleefd" Verwijzend naar de Nederlandse nota aan Indonesië die ongeopend werd teruggegeven, zei minister Soebandrio dat hy van de Britse ambassadeur, sir Leslie Fry. over de inhoud had verno men. Soebandrio legde er de nadruk op dat de weigeringen de nota te aanvaar den, op geen enkele wijze moest worden uitgelegd als „onbeleefd" jegens de Brit ten. „Engeland moest zich als beharti ger van de Nederlandse belangen in In donesië alleen met consulaire aangele genheden bezighouden", zei hij. In antwoord op vragen leverde hij scherpe kritiek op de mening in sommige kringen dat Indonesië niet in staat was in West-Nieuw-Guinea de economische en sociale toestand te verbeteren. „Ik kan u verzekeren dat wy voor de be woners van West-Irian meer kunnen doen dan enig ander (koloniaal) bewind omdat wij dezelfde gevoelens hebben en broeders zijn". Dr. Soebandrio zei voorts dat president Soekarno dit jaar. waarschijnlijk in april, weer een wereldreis zal maken. Hij zal dan ook Moskou bezoeken. De minis ter zei er niet zeker van te zyn of de president de kwestie-NieuwGuinea tot een van de voornaamste punten van bespreking tijdens zijn wereldreis zou maken. Onrust in Noord-Rhodesië Het Noordrhodesische ministerie van Defensie heeft gisteravond meegedeeld, dat de territoriale troepen in Noord- Rhodesië ..by wyze van voorzorgsmaat regel en in het belang van de openbare veiligheid" zijn opgeroepen. Deze troe pen bestaan hoofdzakeiyk uit blanken. Er werd geen reden voor deze maatregel opgegeven, maar waarnemers in Salis bury brengen haar in verband met het nieuws over Loemoemba die in Noord- Rhodesië zou zijn gearriveerd en wiens aanwezigheid het lont in het kruit van een fel rassenconflict zou kunnen ste ken. Regerings j ubileum Koningin Juliana Sobere herdenking In verband met haar koperen regeringsjubileum op 6 maart a.s. heeft Hare Majesteit de Koningin de uitdrukkelijke wens uitgespro ken, dat de viering zo sober moge lijk zal plaats hebben. De regering heeft de burgemeester van 's-Gra- venhage bereid gevonden ter gelegenheid van deze feestdag een eenvoudige nationale manifestatie te organiseren voor het Huis ten Bosch. Binnenkort zullen hierover nadere mededelingen volgen. Maandagavond 6 maart a.s. zullen de Nederlandse Radio-Omroepverenigingen ter gelegenheid van bovengenoemd jubi leum gezamenlijk een nationaal pro gramma uitzenden dat wordt uitgevoerd in het nieuwe Rai-gebouw te Amster dam. Ook de N.T.S. zal die dag in haar programma ruime aandacht wijden aan het regeringsjubileum. TRAGISCHE DOOD VAN TWEE JONGENS In Utrecht is gistermiddag de 14- jarige B. W. Wijnands uit de Flamingo straat in Utrecht van een fiets geval len en onder een stadsbus terecht geko men. De verwondingen, die die Jongen opliep, waren zo ernstig dat hij enkele uren later in het Academisch Zieken huis is overleden. De jongen zat achterop de bagage drager bij een vriendje. Toen hij wat ging verzitten raakte het vriendje aan het slingeren. Op dat moment passeerde de stadsbus. De jongen Wijnands werd door de bus geraakt, viel van de fiets en kwam onder de auto terecht. Zaterdag is in Gulpen het 7-jarige jongetje Wijnen tijdens het strooien van snoepgoed bij een Carnavalsoptocht tussen de wagens gekropen om dit te bemachtigen. Hy kreeg een der wielen over zich heen en was op slag dood. Uit Het Leidsch Dagblad van f 14 februari 1861: f J Toen Z. Af. te Drutcn was, vroeg de notaris Kupper een i nabij staand man, die vroeger diende: „hoe is het Grenadier?" f Z. M. omziende en vernemende, i dat ie man, iv den veldtogt in t België gewond, thans diep onge lukkig was geworden, zeide te gen zijn adjudant: „geej dien man iets". Deze overhandigde i den oudgediende een bankbrief- i je van duizend gulden (Advertentie). Broodwin- i ning. Voor dengene die eenige i capaciteiten bezit en zich een duurzaam bestaan wil verzeke ren, kan daartoe door bijzondere omstandigheden in staat gesteld i worden, door overneming van i een gevestigd en door het ge- heele Rijk bekend kantoor, al waar het verhuren van Dienst boden reeds eene Broodwinning geelt. Brieven onder letter F etc.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1