Yèr van de beschaving vind je volmaakte rust in de sneeuw „Masterpiece", ZATERDAG 11 FEBRUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 Wintersport op Amerikaans-Canadese manier Amerikaans toneelstuk over de affaire Van Meegeren HOE WERKT HET? De wagon hangt aan een soort wagentje (loopkat) dat met luchtbanden over de rail, of de bodem van de koker rijdt. De wagon is verend met draagbeugels of stangen aan de loopkat bevestigd. Voor en achter de hoofdwielen bevinden zich kleine steunwieltjes die de loopkat recht houden. Bij het in-en uitstappen wordt de wagon recht gehouden door hydrau lische cylinders,die tevens het slingeren tijdens het rijden dempen.' Het grote voordeel van de monorail is in de eerste plaats dat hij zich vrij van het verkeer op de begane grond beweegt en op deze grond weinig ruimte inneemt. De oudste monoroil kwam al in 1903 in Wuppertal(Duitsl.) in dienst. Met steunpaal in het midden. Derail kan op verschillende wijze worden aangebracht. Er bestaan uitvoeringen met een soort brug op poten waaraan een en kele rail hangt, maar ook is het mogelijk een koker te gebruiken die door steunpo- ten wordt opgehouden. De bodem van de koker (met een gleuf voor de draagbeugel van de wagon) vormt dan derail. VAN MEEGERENS Emmaüsgangers Hoewel dit spel voor een deel op fantasie berust het eerste proces we gens collaboratie vond nooit plaats zullen de schrijvers er toch goed aan doen om, vooral ook indien het stuk naar Nederland mocht komen, hun feitenmateriaal scherp te controleren, omdat anders verkeerde indrukken worden gewekt. Zo hoort men van po gingen door de Nederlandse regering om Van Maasdijk om te kopen tenein de door zijn zwijgen de autoriteiten voor blamage te behoeden. Verder wordt gewaagd van de be nepen kunstsmaak van het Nederland se publiek, dat alleen maar schilderij en met windmolens erop zou willen. Dit wordt enkele malen herhaald en is kennelijk bestemd voor Amerikaanse consumptie! De slotscène van Masterpiece(Meesterwerk)gebaseerd op het leven van Han van Meegeren. Links Anton Walbrook als de kunstenaar, die in het stuk Han van Maasdijk heeft. Rechts Arnold Marlé als de kunsthistoricus dr. Brediuswiens naam veranderd is in Adriaan Braedeker. Wereldpremière in Londen met Anton Walbrook en Arnold Marie in hoofdrollen (Van onze Londense correspondent, Arnold D. Lissauer) Dank zij de filmische behandeling van het allerminst gemakkelijke onderwerp is ..Masterpiece", het op de affaire-Van Meegeren ge baseerde, half-documentaire toneelstuk van de jonge Amerikaanse schrijvers Larry Ward en Gordon Russel, dat kortgeleden in Londen zijn wereldpremière heeft beleefd, oen verdienstelijke, boeiende ver toning geworden, welke de aandacht tot het laatste ogenblik gevan gen heeft gehouden. Het stuk wordt gedragen door twee hoofdrolspelers, beiden afkom stig van het vasteland, n.l. Anton Walbrook, als de schilder Han van Maasdijk en Arnold Marie als de kunstexpert dr. Adriaan Braedeker. Omdat de weergegeven feiten nogal afwijken van de werkelijkheid, hebben de auteurs de namen Van Meegeren en dr. Bredius, evenals die van de andere betrokkenen, veranderd. Het is hun bovendien niet zozeer begonnen om de gecompliceerde mens Van Meegeren, over wiens innerlijke roerselen wij weinig ver nemen, als om het algemeen probleem van de waarde van een kunst werk. een onoplosbare sociaal-psychologische kwestie. De centrale vraag van het stuk is. waarom een schilderij, dat op een goede dag als een ongeëvenaarde en onbetaalbare kunstschepping wordt opge hemeld, de volgende dag naar de vuilnishoop of de kelder van museum Boymans wordt verwezen. In zijn roerende betoog voor de rechtbank raakt dr. Braedeker dit pro bleem aan, maar dit hoogst emotionele ogenblik, waarop de wereld van de kunstkenner dreigt inéén te storten, vormt geen gelegenheid er diep op in te gaan. Het mysterie blijft, gerede neer ten spijt. Van Meegeren is iemand, voor wie in ons land, gezien de omstandigheden waaronder hij zijn bedrog uitvoerde, hoegenaamd geen sympathie schijnt te bestaan. In het stuk wordt Van Maas dijk echter van lieverlede de marte laar en de held, tenminste zo lang hij zich o.a. geplaatst ziet tegenover een twijfelachtige figuur als de criticus Philip van der Kamp, een glad ventje, niet wars van omkoperij. Zeker Van Maasdijk, de idealist en het miskende genie, die in zijn zucht naar erkenning te ver ging, triom feert over de mensen, die het allemaal zo goed weten, maar in het stuk blijft zijn gevoel voor triomf verbor gen onder een dikke vernislaag van melancholie. Van Maasdijk wandelt in een wolk van depressie, welke hem slechts een enkel moment verlaat en nog geaccentueerd wordt door zijn vrolijke, zonnige echtgenote, gespeeld door de Australische (film) actrice Margaret Johnston. Haar karakter is ook onvoldoende getekend, al straalt de gloed van de overtuiging van haar af, als zij haar man in de gevangenis hartstochtelijk aanspoort te tonen wat hij als kunstenaar vermag. Het drama bereikt zijn hoogte punt, als Braedeker in de slotscène in de rechtszaal de beklaagde de genadeslag toebrengt. Het doek, door dr. Braedeker eens zo uitbun dig geprezen, is alleen nog maar goed voor de asvaalt. In een vlaag van vertwijfeling grijpt Van Maas dijk een krukje om het linnen te vernietigen. Maar Braedeker voor komt dit en bezweert hem, na zijn zoeven uitgesproken vernietigend vonnis, dat de „Emmaüsgangers" een meesterwerk is! Dan valt het doek in de zaal, die Walbrook al eerder een open doekje bezorgdebarst uit in een ovatie. Het is de bejaarde karakter speler Marie, die in dit stuk voor een groots dramatisch effect zorgt, niet Walbrook, die uitmunt door fijn ingetogen spel, maar eigenlijk steeds de schuwe, trieste toeschou wer is bij de door hemzelf veroor zaakte misère. Gebroken mensen Als Braedeker in het tweede proces het steile trapje van het getuigen- hokje beklimt, is het alsof hijzelf het schavot bestijgt. Hij is het, die het werkelijke vonnis over de sidderende Van Maasdijk uitspreekt, dat tevens het vonnis over Braedeker zelf is. De uitspraak van de rechter is dan ook overbodig en terecht weggelaten! Twee gebroken mannen staan tegenover el kaar. Braedeker wordt gefolterd door de fout, die hij achteraf bekent. Hij breekt het werk af. Van Maasdijk krimpt ineen van pijn, maar elk woord, dat Braedeker spreekt is tevens zelfpijniging. Van Maasdijk lijkt min der reden te bezitten voor verslagen heid dan de eerlijke, ontgoochelde Braedeker. Immers de schilder heeft bewezen, dat hij wat in zijn mars heeft, doch zijn werkelijk uur van ge luk brak aan, toen de door hem ver eerde Braedeker zijn groot kunste naarschap bevestigde. Maar nu haalt deze hem door de goot. Wanneer de radeloze Van Maas dijk tenslotte het doek wil vernietigen, schreeuwt Braedeker, even innerlijk vertwijfeld als de schilder: „Om Gods wil, doe het niet! „Het is de zielekreet van een misleid, maar door en door integer mens. „Masterpiece" gaat bo ven het incident-Van Meegeren uit en is alleszins waard in ons land, waar men nu van de kwestie voldoende af stand heeft kunnen nemen, te worden opgevoerd. Nu ook een film? De auteurs zijn, naar zij ons ver telden, van plan het stuk te verfilmen, hetgeen logisch voortvloeit uit de ma nier waarop het geschreven is, n.l. met beeld en actie als uitgangspunt. Juist omdat de langzame opbouw van het omslachtige verhaal ontbreekt, slaat het stuk zo goed aan. Sommige Engelse critici klaagden over verve- dan hopen we na een rit dwars door grauw Montreal tegen de avond aan te komen in de idyllische sfeer van Mont Tremblant en zijn prachtige ski-hellingen. Die nederzetting aan de voet van de Mont Tremblant is waarlijk uniek: een herberg, een jachthuis en een aan tal bungalows alles voor de skiërs. In alle gebouwen grote open haarden en buiten de volmaakte stilte zoals men die alleen kent in een landschap met bomen en diepe sneeuw. Pas is er weer nieuwe sneeuw gevallen. De tak ken van de dennen buigen diep door onder hun last. Maar de Sterrenlucht belooft een heldere dag morgén. Op de ski's Wat een genot, zo'n eerst dag op ski's, in de zon en over verse poeder sneeuw! Om negen uur gaan de grote ski-liften al werken. Het is nog zo koud, dat de eerste skiëers in dekens gehuld op de stoeltjes gaan zitten. De dekens sturen ze dan weer per lift naar beneden. Wanneer je eenmaal aan een goede afdaling bent begonnen, krijg je het gauw genoeg warm. Sommige hellin gen zijn flink steil en smal. Als je daar niet snel genoeg je draai neemt, begraaf je jezelf in de nog diepere sneeuw tussen de struiken. Maar je kunt het je ook gemakkelijker maken. Er zijn minder steile en langere hel lingen, waar je meer de tijd hebt om rond te kijken naar de besneeuwde en berijpte bomen en waar een gemiste kans om te wenden zo'n ramp niet is. Alle wegen leiden naar beneden, het zij naar de zuid- of noordkant van de berg. En aan de voet vindt men altijd weer een lift, die totdat het donker is herhaling van de winterpret ga randeert. Zeven dagen zon en sneeuw. Men doet er meer kracht in op dan in de meeste andere vakanties. Het be wijs? Dit hele stuk is getikt terwijl ik alleen met myn rechterdijbeen op mijn stoel zat. Op de linkerkant zitten is nog wat moeilijk. Maar ja, je kunt ook niet alle draaien op tijd nemen CHet eigenlijke onderwerp is het probleem van de waarde van een kunstwerk j ling, maar de schrijvers hebben naar aanleiding van deze volkomen onge motiveerde opmerking het te lange eerste bedrijf verkort. De verkorte tekst, welke wij hoorden, doet het uit stekend. Het stuk opent met het nogal ruwe verhoor, vlak na de bevrijding begrij pelijk tegenover iemand, die van colla boratie wordt verdacht. Van Maas dijk zou een aantal toen nog als echt beschouwde Vermeers aan Goering hebben verkwanseld. Bij de scène-ver wisselingen wordt het toneel donker, met alleen Van Maasdijks gelaat in de schijnwerper. Het dubbele draaito neel maakt dan in een oogwenk een flash-back mogelijk, dank zij de ver nuftige enscenering van Richard Ne gri. Alleen de rechters zitten een etage hoger en bezorgen het publiek een stijve nek. Overigens heeft regisseur Henry Aplan het stuk voortreffelijk behandeld. (Van onze Amerikaanse correspondent) De auto rijdt in het donker naar het noorden: ski's op het dak en in de radiator zoveel anti-vries", dat zelfs een vorst van dertig gra den geen kwaad kan. Ook wijzelf kunnen er tegen: onder onze warme, ten dele gewatteerde ski-pakken, dragen we lang ski-ondergoed, dat hier, wonderlijk genoeg, altijd vuurrood van kleur is. We hebben de nodige smeerseltjes bij ons voor verrekte spieren en zwachtels voor wat ernstiger gevallen. Maar al die mensen die bij het afscheid steevast zeggen .breek maar geen been!", zijn toch wel erg pessimistisch. Het skiën is beslist veel minder gevaarlijk geworden, nu bijna iedereen (althans in Ame rika en Canada) veiligheidsklemmen op de ski's heeft. Die nieuwe bevestiging maakt, dat de schoen losschiet van de ski, zodra men in een al te bizarre kronkel dreigt te raken. Washington ligt niet erg gunstig voor wie naar de sneeuw wil. New England is ver weg en Canada waar men het meest zeker van sneeuw kan zijn is nog verder. Wy hebben het dit jaar in Canada gezocht, in Mont Tremblant. Dat betekent twee maal een autorit van 1100 kilometer. Sneeuw of ijs op de weg kan zo'n tocht vrij moeilijk maken. Zonder sneeuwbanden is de rit zelfs niet aan te raden. Maar het is een goed ding, dat men voor men vertrekt even in Washington de A.A.A. kan opbellen (grote broer van A.N.W.B.-K.N.A.C.) om te informeren naar de toestand op de wegen. Elke dag krijgt de A.A.A. weg-rapporten uit het hele land. Op de heenreis waren onze wegen sneeuwvrij tot Montreal. Wat een tocht! Ook al woont men al tien jaar in Amerika, toch komt men telkens nog onder de indruk van het moderne comfort. Urenlang suist men voor over snelwegen met drie banen in beide richtingen. Geen enkel verkeerslicht. Alle dwarswegen kruisen per tunnel of viaduct. In de buurt van New York schiet de weg door verschillende voorsteden heen, panorama's met duizenden lich ten aan beide kanten. Pas ten noorden van New York komt men werkelijk „buiten". De doorgaande weg naar Al bany snijdt letterlijk door bergen heen: aan twee kanten soms hoge rotswanden, nu in het donker schitterend van de ijspegels. Dat men in weinig bevolkt gebied gekomen is, beseft men pas goed, wanneer men op een bord leest: „Voorzichtig! Op de volgende 15 kilometer kunnen er hei> ten oversteken!". Motels in de wildernis Veel verder dan Albany wilden we die eerste avond niet gaan. We hadden bijna acht uur gereden en het was tegen tweeën. Midden in de wildernis kan men de meest moderne hotels vinden. De verwarming kan men er zelf regelen met een thermostaat, een enorm t.v.-toestel kan amusement bie den en de telefoon verbindt deze oase met de hele wereld. Maar wij lappen de wereld aan onze ski-schoen, de t.v. kan ons gestolen worden en als we de thermostaat helemaal naar beneden draaien stikken we nèt nog niet. Morgen moeten we vroeg op. Dan krygen we een goede, maar ouderwetse weg door de bergen. Dan ontworstelen we ons eindelijk aan de civilisatie en hoofdwielen1] tech -v-dijk Kokerophanging VERSCHILLENDE WIJZE VAN OPHANGING

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 20