Koperen Kamerpraeses Kortenhorst; Joviaal-aristocratisch democraat Donkere diplomaat werd hotelkamer geweigerd Voorstander van levendig debat Zullen ondergrondse garages als schuilplaats gebruikt worden Nederland vraagt inlichtingen de reis van Von Merkatz over VERSCHENEN Humanistisch Verbond bestaat vijftien jaar SPOORWEGEN WILLEN HAAGS STATION-S.S. HANDHAVEN ZATERDAG 11 FEBRUARI 1961 Maandag 12M'2 jaar voorzitter (Van onze parlementaire redacteur) De 75-jarige dr. L. G. Kotenhorst, die maandag 12 jaar voorzitter is van de Tweede Kamer, houdt van een levendige parlement. Dat maakt de sfeer van het werk plezieriger en het draagt ook by tot een grotere belang stelling van het volk. Geen enkele voor ganger heeft zich, zoals hy ingespan nen het parlement populair te maken. Hij heeft de radio en de televisie uitge nodigd in de Kamer. Hij is als Kamer voorzitter opgetreden in een televisie programma. Hy liet met genoegen by iedere vergadering fotografen in de zaal. Hij heeft vele faciliteiten verleend aan de parlementaire journalisten, om dat hij volledig begrip heeft voor de betekenis van de pers voor de demo cratie. Zijn streven naar het populair ma ken van het parlement kon hij zich veroorloven zonder gevaar voor devalu atie van de waardigheid. Dit, omdat hij als joviaal-aristocratische democraat zelf een voorname levensstijl voert, ge baseerd op een enorme belezenheid, een veelzijdige ontwikkeling en een univer sele belangstelling ook voor muziek, schilderkunst en architectuur zoals men onder de moderne specialisten niet meer aantreft. In zijn herdenkingsre devoeringen schittert daarom altijd wel een vonkje levenswijsheid, dat die rede voeringen hun indrukwekkend karakter verleent. Waardigheid De waardigheid van het parlement heeft dr. Kortenhorst altijd hooggehou den, omdat hij op het standpunt staat dat een democratie, die geen gevoel heeft voor een bij haar passende luister, aan zien en gezag verliest. Maar hij breekt gemakkelijk met tradities, die zichzelf hebben overleefd. Een kleinigheid: op de tafel van de voorzitter en de mi nisters, die niet naar de koffiekamer kunnen gaan, mocht met het oog op het decorum bij traditie in plaats van een glas water alleen thee in het glas worden geserveerd. Dr. Kortenhorst heeft echter kop en schotel en een kan netje melk toegelaten omdat het pretti ger drinkt. Hij heeft er ook voor ge zorgd, dat een grieperige minister wel eens iets pittigers krijgt dan thee, maar dat is een uitzondering. Als leider van vergaderingen is dr. Kortenhorst ten opzichte van de voorge schreven formaliteiten misschien de non- chalantste voorzitter, die de Kamer ooit heeft gehad. Maar formaliteiten en het streng de hand houden aan het regle ment van orde, zoals zijn voorganger mr. J. R. H. van Schaik deed, zijn geestdodend. Bij dr. Kortenhorst komt het reglement van orde alleen in het spel in geval van meningsverschil, maar overigens geeft hij leiding naar de om standigheden. Uiteraard verzwakt dat zijn gezag wel eens, omdat hij ineens iets niet toelaat, wat hy anders wel heeft toegestaan. Maar die verwijten incasseert hij dan maar terwille van de vlotheid en levendigheid van het debat op andere dagen. Interrupties Hij houdt van een levendig parlement. Daarom houdt hy ook van interrup ties, die zyn voorganger altijd smoorde met luide hamei-kloppen, op grond van zyn ervaringen met de luidruchtige vooroorlogse oppositie. Toen dr. Kortenhorst in 1948 tegen zijn voorganger opmerkte, dat hy van plan was interrupties toe te laten ter verlevendiging van de discussie, ant woordde mr. Van Schaik: „Daar zal je gauw genoeg spijt van hebben". Dr. Kortenhorst heeft zich echter aan zyn voornemen gehouden met de beperking die hy een spreker wel eens heeft toe gevoegd: „Interrumperen is niet het zelfde als met uw stem alleen maar lawaai maken". Hy is er dikwyls door in moeilijkheden gekomen, maar uit tal van situaties heeft hy zich gered door even te lachen en met zyn altyd tin telend gevoel voor humor een grapje te plaatsen. Tot jonge inbrekers: „Jeugd moet werken"! (Van onze Haagse redactie) De officier van justitie by de Haagse rechtbank heeft een jaar gevangenis straf met aftrek en voorwaardelyke ter beschikkingstelling van de regering ge ilst tegen een 21-jarige loodgieter uit Den Haag, de initiatiefnemer van een klein maar byzonder actief groepje jeugdige Haagse inbrekers. Met hem stonden terecht een 19-ja- dige fotolaborant en een even oude ex- ambtenaar van de PTT. Aan het drietal was tenlastegelegd een inbraak in een H.B.S. (waar de ex-ambtenaar op school was gegaan), een inbraak in de Kloos terkerk en diefstal van een aktentas met radio uit een geparkeerd staande Duitse auto. De president van de rechtbank legde er de nadruk op dat deze drie ten- lastegelegde feiten slechts een greep zyn uit een enorme reeks inbraken en dief stallen, welke vorig jaar door de drie jongelui zyn begaan. In de H.B.S. werden kasten en laden opengebroken. De totale buit bedroeg ongeveer f 700. By de inbraak in de Kloosterkerk waren vier jonge mannen en een meisje betrokken geweest. Na verdeling van de buit had elk van het vijftal slechts f 19. „Een triest verhaal. We zouden zo nog eindeloos door kunnen gaan.en dit is dan de zogenaamde hope des vaderlands", verzuchtte de pre sident van de rechtbank. De officier van justitie drukte zich krasser uit: „Deze knapen hebben nog een heel leven voor zich, maar zy heb ben ook al een heel leven achter zich, een droevig verleden, in de sfeer van de misdaad. Het geld werd gebruikt voor bioscopen en drank en uitgaan met meisjes". „De tegenwoordige jeugd heeft steeds meer geld nodig. Er wordt veel gerock 'n roll'd, er wordt veel gegeten in cafe taria's en naar de bioscoop gegaan. Maar zonder werken komt de jeugd er niet", zo waarschuwde de officier. Uit spraak 24 februari. ter verdediging van zyn belastingvoor stellen. Sedertdien verwyten de socia listen hem partydigheid en stemmen zy niet meer op hem voor het voorzitter schap. Onafgebroken Dr. L. G. KORTENHORST recordhouder in de parlementaire geschiedenis Door de gemoedelyke vorm van zyn leiding won hy toch aan populariteit. In 1948 kreeg hy by het opmaken van de voordracht voor het voorzitterschap 70 procent van de stemmen, in 1957 verwierf hij 90 procent. Maar daarna heeft hij het by de socialisten verbruid door de leiding van de debatten, die in december 1958 leidden tot de kabinets crisis, nadat minister Hofstra had ge weigerd in de Kamer te verschynen Twaalfeneenhalf jaar onafgebroken voorzitter van de Tweede Kamer is een record. Aan het koperen jubileum zal echter officiéél geen aandacht worden geschonken. De Kamer is tot 21 febru ari nog op reces. By de viering van zyn 10-jarig voorzitterschap heeft dr. Kortenhorst gezegd zichzelf in staat te blyven achten tot het vervullen van het voorzitterschap zolang hij kan bly ven autoryden. Hy rijdt nog steeds. Maar sedert hy ruim een jaar geleden ziek is geweest, neemt hy zich toch wat meer in acht tegenover het goede der aarde, dat hy als levenskunstenaar al tijd byzonder heeft gewaardeerd als het in een passende styl wordt genoten en neemt hij overdag ook een extra rust- uurtje. De avondvergaderingen presi deert hy al lang niet meer, als er niets bijzonders aan de hand is Dan laat hij het avondwerk over aan mevr. mr. J. M. Stoffels-van Haaften, die het se dert twee weken zonder blindedarm moet doen. De middagvergaderingen leidt dr. Kor tenhorst nog altyd zelf, zonder streng formalisme, speels, met een slap handje en een heel enkele keer met zyn ogen dicht. Dan droomt hy wellicht van ver nieuwingen om de debatten minder slaapwekkend te maken. In dat opzicht is hij nog steeds onvermoeibaar jong van geest. In de loop der jaren heeft hy verscheidenen experimenten be proefd om tot een meer bevredigende begrotingsbehandeling te komen. Die ex perimenten waren geen onverdeeld suc ces. Maar eind vorig jaar heeft hy nog iets nieuws gevonden door de hoofd stukken te splitsen in twee of drie af delingen, waardoor de grote lyn van het politieke beleid in de debatten beter tot zyn recht komt. Dat is voorlopig een succes gebleken, tot grote voldoe ning van de gryze voorzitter, die zich daardoor in de voorzitterszetel nog al tijd op zijn plaats voelt. Rassendiscriminatie in Bonn (Van onze correspondent in Bonn) Burgemeester Daniëls van de Westduitse hoofdstad Bonn heeft dezer dagen een bijzondere brief van de chef van het protocol aan het ministerie van Buitenlandse Zaken ontvangen, waarin beleefd wordt gewezen op de rassendiscriminatie waarvan een in Bonn geaccrediteer de Afrikaanse ambassadeur het slachtoffer is geworden. De ambassadeur had in een van de meest gerenommeerde en peperdure Bonner hotels een kamer besteld, die hem evenwel op het beslissende moment, by zyn aankomst, eenvoudigweg geweigerd werd! Van de zijde van de leiding van het hotel zei men zonder blikken of blozen, dat men niet gesteld was op negers en andere donkergekleurde mensen- Makelaar „vergat" beslissende passage Generaal Mathon over civiele verdediging Niemand weet, lioe oorlog verlopen zal (Van onze correspondent) De vraag rijst, of men wel door kan blyven gaan met het verlenen van onthef fing van de verplichting tot het inrichten van schuilplaatsen bij bepaalde soorten nieuwbouw. Nu men in Nederland begint met metro's is het van het begin af de moeite waard te kijken in hoeverre die dienst zouden kunnen doen als schuilplaats Ook zou bekeken kunnen worden of ondergrondse parkeergarages niet goed passen in de beginselen van de civiele verdediging. Misschien zullen ze zodoende eerder en sneller verwezenlijkt kunnen worden, dan wanneer het er alleen om gaat, verkeers- en parkeermoeilykheden te overwinnen. Een andere, al even donkere, diplo maat uit een van de vele nieuwe staten, die er snel bij zijn om by de Westduitse regering een ambassadeur te accredite ren, verging het al even slecht by een makelaar in huizen. Hy sloot met de makelaar een in het Duits geschreven huurcontract, waarvan ook een Franse vertaling voor de diplomaat werd ge maakt. In die vertaling bleek een be paalde en beslissende passage over sleu- telgeld te zijn weggelaten „vergeten" zei de makelaar Deze gevallen staan helaas niet alleen. In de gehele Bondsrepubliek klagen Afrikanen en Aziaten diplomaten, studenten en anderen dat de gemid delde makelaar en verhuurder van ka mers hen niet kunnen of willen helpen. Moeilijkheden voor bijenhouders in het westen van het land (Van onze Haagse correspondent) De by eenhouders in het westen van het land, met name in het Westland, Delft, Den Haag en omgeving en in Lei den geraken langzamerhand in ernstige moeilykheden. Meer en meer worden in plaatselyke politieverordeningen verbo den opgenomen voor het houden van byen van het vroegere voorjaar tot in de herfst. De reden hiervan is, dat de tuinders in Zuid-Holland grote schade van byen ondervinden by de komkom merteelt. Wanneer byen de kans krygen in een komkommercultuur de manne lijke bloemen te bereiken en de vrouwe- lyike te bevruchten is de komkommer voor de handel waardeloos geworden. De imkers wacht enook in spanning of men er in zal slagen komkommers zon der mannelyke bloemen te kweken. On der anderen is ir. Aandeweg in Wage- ningen bezig met deze proeven. Inmiddels is in het Westland reeds ge ruime tyd een verbod tot het houden van byen van kracht. Ditzelfde geldt voor de omgeving van Delft. Sedert kort zijn de byen ook binnen Delft verboden en thans wil men eveneens te Veur- Leidschendam de bijen uit de wyde om geving weren. Dat zou betekenen, dat er in de kuststreek van Hoek van Holland bot en met Leide 1 in het voorjaar en in de zomer geen mogelykheid voor een imker meer is. Op maandag 20 februari zal deze kwes tie worden besproken in een vergadering te 's-Gravenhage tussen veilingebestu- ren, tuinbouwdeskundigen en de betrok ken afdelingen van de vereniging tot be vordering van de bijeenteelt. Vele huizenbezitters wensen hun huis uit vooroordeel of angst niet te verhu ren aan een Aziaat of Afrikaan, vaak ook niet aan een Zuid-Amerikaan wel graag aan een Nederlander of Scan- dinaviër! Er is een verhaal van een donkere vice-consul, die een op papier fraai gemeubileerde woning huurde, wel ke later een derde-rangs-kamertje bleek te zijn, met water op 100 meter afstand, minderwaardige meubels, versleten kle den en een onwaarschynlyke hoge huur. Buitenlandse klanten betalen meer... Er zijn vooral in Bonn en Bad-Godes- berg meer van dergelyke misstanden. De gemiddelde Bonner winkelier hoort reeds na het eerste woord van zyn klant of hy te doen heeft met een buiten lander of een Duitser. Hy kan er dan vooral in Bonn en Bad Godesberg staat op maken dat het hier om een bui tenlandse diplomaat of consulaire amb tenaar gaat, die dan ook vaak, zoals dat in goed Duits heet, „geneppt" wordt met veel hogere pryzen dan de gemiddelde Duitser betaalt. In het algemeen zyn deze verschyn- selen niet verontrustend, zegt men in Bonn. Zy behoren by de sfeer van de kleine provinciale stad, die Bonn nu eenmaal is, waar men alles wat „niet Bonns" is, beschouwt als zeer vreemd en heel byzonder. Tot deze „niet-Bonnse" groepen be horen ook de ambtenaren van de Duitse departementen zelf; tussen hen en de echte Bonner burgerij bestaat een brede kloof. Uiteraard is die kloof nog groter tussen de echte Bonners te ener zijde en de diplomaten, de consulaire ambte naren, de buitenlandse journalisten en de zakenlieden van buiten, aan de an dere kant. Dat zei luitenant-generaal der cava lerie b.d., T. E. E. H. Mathon, chef van de staf voor de Civiele Verdediging, gis termiddag in Utrecht in een lezing over de civiele verdediging van Nederland. De heer Mathon hield deze lezing in het Gebouw van Kunsten en Weten schappen, op de eerste algemene ver gadering van de Nederlandse Vereni ging Zelfbescherming Bedrijven en In richtingen. Met betrekking tot de klassieke moei- ïykheid van de schuilkelderbouw in Ne derland: de grondwaterstand, stelde hy de vraag aan de orde of die moeilyk- heid wel zwaar weegt bij de maatregelen, nodig voor dekking tegen fall-outge- vaar (het gevaar van radio-actieve neer slag na explosie van een kernwapen in omringende landen). Daarbij is namelyk niet nodig zich zo diep in te graven. De heer Mathon bracht vragenderwys vele aspecten ter sprake van het probleem hoe in even tuele oorlog het maatschappelijk en eco nomisch leven zoveel mogelyk in stand te houden. Maar anders dan onlangs in Groningen, waar hy zei dat een volledig uitgewerkt distributieschema ge reed ligt, deed hy geen concrete me dedelingen. Generaal Mathon distantierde zich van de wetenschapsmensen, die verkla ren dat een volgende oorlog de vernie tiging van alle leven op aarde betekent. Wetenschappelijke bekwaamheid geeft nog geen bekwaamheid tot voor spellen hoe een volgende oorlog gevoerd wordt, welke wapens er gebruikt worden, hoe lang hy duurt. Niemand, ook wetenschapsmensen niet, weet hoe het verloop van een volgende oorlog zal zijn. Niet in Nederland, niet in de V.S., niet in het Kremlin." Inspanning op moreel, materieel en financieel gebied is nodig, om het ma ximum aan voorbereiding dat voor dit doel afgezonderd kan worden, te berei ken, aldus de heer Mathon, die militaire MEISJE STAK ANDERE MEISJES MET ZAKMES (Speciale berichtgeving) Een omstreeks 14-jarig meisje heeft gisteravond in Utrecht op de hoek van de Nieuwe Koekoekstraat en de Bel- lamystraat twee andere meisjes in het wildeweg gestoken. De twee meisjes lieten hun hond uit. Zonder dat duide- Iyk is waarom, begon een passerend meisje plotseling de meisjes met de hond af te tuigen. Later gebruikte zij ook nog een zakmes, waarmee zij de kinderen in de armen stak. Bewoners uit de buurt snelden toe en waarschuwden de politie, GG en GD. De twee gewonden zyn in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht verbonden. Zy konden daarop naar huis terugkeren. Het meisje dat gestoken heeft is nog voortvluchtig. De Nederlandse ambassadeur in West-Duitsland, jhr. mr. H. F. van Vredenburch, heeft donderdag een bezoek gebracht aan de Westduitse minister voor Federale Zaken, dr. H. J. von Merkatz. Volgens een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken wilde de Nederlandse ambassadeur inlichtin gen hebben over het bezoek, dat Von Merkatz onlangs aan Indonesië heeft ge bracht. Von Merkatz heeft de heer Van Vredenburch op de hoogte gesteld van de beweegredenen van het bezoek aan Indonesië, aldus de woordvoerder. Volgens een bericht van het West duitse persbureau DPA zou de Neder landse ambassadeur er zyn bevreemding over hebben te kennen gegeven, dat Von Merkatz president Soekarno heeft uitge nodigd voor een bezoek aan Bonn. De Nederlandse regering zou de uitnodiging op dit ogenblik weinig gelukkig achten wegens het geschil om Nieuw-Guinea. Zowel van Duitse als van Nederlandse zyde weigerde men, zich nader uit te laten over de Nederlandse stap by Duits land. Gedurende zyn reis door Oost-Azië heeft Von Merkatz andere regerings hoofden o.a. de premier van Birma, Oe Noe en de premier van Ceylon, me vrouw Bandaranaike voor een bezoek aan West-Duitsland uitgenodigd, zulks in opdracht van bondskanselier Ade nauer. De uitnodiging aan president Soe karno echter heeft men laten afhangen van de omstandigheden. Van welingelichte zyde in Den Haag is bevestigd, dat jhr. Van Vredenburch een bezoek heeft gebracht aan minister Von Merkatz, en dat daarby van gedach ten is gewisseld over de ervaringen van minister Von Merkatz tydens diens be zoek aan Indonesië. Er zijn aldus deze inlichting by dit onderhoud routine-aangelegenheden besproken. Op de vraag of de Neder landse ambassadeur bepaalde bezwaren van de Nederlandse regering tegen een te ruime hulpverlening door West-Duits land aan Indonesië heeft aangeroerd, kon geen commentaar worden verkregen. verdediging zonder civiele verdediging, onmogeiyk noemt. Voor een land als de Sovjet-Unie hjkt het vraagstuk van de civiele verdediging gemakkelyker te liggen, dan by ons. Maar ook daar klaagt men over on verschilligheid van het publiek en on doelmatigheid van de overheid. By zijn bespreking van de voornaamste facetten van dit vraagstuk om het nor male leven zoveel mogelijk op gang te houden, tipte de heer Mathon o.m. nog aan, dat bij internationale oefeningen is opgevallen, de lenigheid die het spoor wegverkeer kenmerkt, als het erom gaat het transport gaande te houden. Acht Brabantse meisjes zijn gis teren van Schiphol naar Nice ge vlogen om tijdens het carnaval in Zuid-Frankrijk grootscheepse re clame voor de Nederlandse kaas te maken. De kaas-ambassadrices in de beste stemming op Schiphol. IN BELGIË: EEN AUTO PER NEGEN INWONERS (Van onze Brusselse correspondent) Volgens voorlopige schattingen waren er eind 1960 byna één miljoen auto's in België, dat iets meer dan negen miljoen inwoners heeft. In dat miljoen waren ongeveer 5000 autobussen begrepen en 20.000 voertuigen van het leger en van de rijkswacht. Op een totaal van 770.000 personen auto's telde men 677.000 auto's van Europees fabrikaat en 93.000 van Ame rikaans fabrikaat. Het Belgisch bezit aan auto's bestaat voornamelyk uit Duitse (38%) en Franse (35%) wagens; daarenboven ook Amerikaanse (12,5%) en Engelse (6%). Advertentie (Van onze Haagse oorrespondent) Volgende week vrydag gaat het Hu manistisch Verbond zyn 15-jarig bestaan vieren. Dit gebeurt in bijeenkomsten op die dag in Amsterdam (Spinoza Ly ceum), Arnhem (Royal), Heerlen (Prot. Verenigingsgebouw), Hengelo (Concert gebouw), Rotterdam (Twaalf Provin ciën) en Utrecht (Erasmushuis)Ver der in Den Haag op 18 en 19 februari (Dierentuin), in Groningen op 19 fe bruari (Huize Maas) en Alkmaar op 20 februari (Paviljoen Kinheim). Op al de ze by eenkomsten zullen sprekers het woord voeren en zal voor verstrooiing in de vorm van muziek en cabaret worden gezorgd. De algemeen voorzitter van het Humanistisch Verbond, dr. J. P. van Praag, vertelde ons dit. Volgens hem heeft de wil tot vernieu wing, die na de tweede wereldoorlog ook in het buitenkerkelyke volksdeel leefde, vorm gekregen in het Verbond. Dit heeft aan buitenkerkelykheid een eigen ge zicht gegeven. Voor het Humanisme is in het Nederlandse volksleven een eigen plaats veroverd, opdat het een eigen by- drage kon leveren aan het geestelyk le ven. Dr. Van Praag legde er de nadruk op. dat er nu nog een strijd om een actieve gelykgerechtigdheid wordt gevoerd. Er bestaat nog steeds een aanzieniyke dis- Vraag de boeken (geheel vrijblij vend) ter inzage aan Uw behang- leverancier. Onbegrensde mogelijkheden voor een prachtige begrenzing van „Uw kamer van Ik". Rath Doodeheefver N.V. criminatie, wat tot uitdrukking komt in verschynselen als het niet beschikken over radiozendtyd al verlenen enkele omroepverenigingen wél gastvryheid de belemmering in normale ontplooiing in de inrichtingen van Justitie, in het leger en bij het onderwys. De regering beseft te weinig, aldus de voorzitter, wat er in 15 jaar is veranderd. Sinds januari hebben de leden als een jubileumgeschenk aan het bestuur f. 25.000 byeengebracht. „De Nederlandse Spoonoegen heb ben de ligging van het huidige Haag se station S.S. uit een oogpunt van spoorweg exploitatie en dienstverle ning steeds gunstig geacht en doen dit nóg. Zij staan op het standpunt, dat een ligging zo dicht mogelijk bij het zwaartepunt van het „toeleve- ringsgebied" (ongeveer bij het Bui tenhof) het gunstigst is, gezien uit een oogpunt van publieke dienstver lening. Van deze gezichtshoek uit be zien achten de N.S. de ligging van het station S.S. dan ook gunstiger dan die van het station H.S. Zy zyn daarom niet voornemens, om eerstgenoemd station op te heffen of in belangrijke mate te verplaatsen. Dit nog minder omdat verplaatsing in zuidooste- ïyke richting het enige alternatief naast opheffing op onaanvaardbare moeilijkheden in spoortechnlsch opzicht zou stuiten tengevolge van de daaruit voortvloeiende verkorting van het em placement". Dit zeggen B. en W. van Den Haag in een uitvoerige nota aan de gemeente raad met betrekking tot de ligging van de beide spoorwegstations. Het ontwerp-wederopbouwplan Bezui- denhout wordt nog voor een groot deel beheerst door de vraag, of het station S.S.. al dan niet gewyzigd of vergroot, dient te worden gehandhaafd dan wel of dit zal kunnen worden opgeheven In verband daarmede wyzen B. en W. erop, dat de NS voornemens zyn, een groter gedeelte van het reizend publiek van de huns inziens gunstige ligging van het station S.S. te doen profiteren, door ook een iyn naar Amsterdam en de Rot- terdam-Hofpleiniyn op het (nieuwe) station S.S. aan te sluiten. Ook de in de toekomst eventueel aan te leggen spoor- lyn AmsterdamDen Haag via Schip hol zal op het Bezuidenhoutstation haar eindpunt krygen. Men zal dus dit sta tion als het toekomstige hoofdstation kunnen beschouwen en de N.S. doen dit dan ook reeds. Hiernaast moet echter, naar het oor deel van de N.S., het station H.S. in stand blyven ten behoeve van het door gaande verkeer Amsterdam-Rotterdam en verder, en zullen hier dus ook de Haagse passagiers moeten instappen, die verder zuidelijk willen reizen dan Rot terdam-Hofplein. B. en W. van den Haag onderschrijven geheel en al de argumenten van de NS. in welk verband zij eronder meer de na druk op leggen, dat de stadskern zich van het HB.-station af richt en dat een andere beslissing van de gemeente prac- tisoh van geen betekenis zou zyn. Haar staan immers geen voldoende machts middelen ten dienste om de verwezen- ïyking van het denkbeeld, het station S.S. op te heffen tegen de wil van de N.S. af te dwingen. Bovendien zou op heffing van dit station een belangryke verzwaring van de taak van het station H.S. en dus een grote uitbreiding van laatstgenoemd station medebrengen, waarvan de kosten, die vele tientallen miljoenen guldens zouden belopen, gro tendeels ten laste van de gemeente zou den komen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13