10.75 Gesprek onder vier ogen Adenauer - De Gaulle Dean Dixon met Residentie-Orkest: zó 'n avond schenkt een groot geluk Herman Krebbers deed Glazoenow vervoerend en virtuoos herleven Z VANDAAG OF MORGEN GIREREN! o VOOR WOENSDAG 15 FEBRUARI LOTEN IN KUIS Beiden streven naar verbetering van Frans - Duitse betrekkingen Laos bekijkt mogelijkheid van een nieuwe eoalitieregering Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 10 februari 1961 Tweede blad no. 30277 Introductie van Straivinsky's ,Pulcinelld> Onze enthousiaste indrukken over de negerdirigent Dean Dixon van zijn vorig optreden in de Stadsgehoorzaal met Brahms in gulden herinnering zijn ten volle bevestigd: deze titaan verklankte auditief en niet minder visueel de .noodlotssymfonie" van de titaan Beethoven heroïsch en gevoelig. De mens, die het volmaakte zoekt, kan er slechts gelukkig door worden! Ongemeen van beeldende kracht is zijn machtige interpretatie. Een man, die met een uiterst persoonlijke wilsoplegging, soepel en dan weer exact-markant tot in het geringste détail, het wonder der perfectie openbaart, het orkest met gebalde greep in de ban van een geëlektri- seerde spanning houdt, beeldhouwend het genie Beethoven zuiver en waarachtig doet oprijzen. Dit is het groot geheim van Dixon: dat hij deze symfonie tot een weergaloos monumentaal gebouw optrekt, als met het ganse lichaam het orkest inspireert, de toehoorder van de onheilspellend sombere sfeer naar de stralende over winning voert! Niet langs de weg van het effect, maar langs die van de intense geestelijke be leving Het nobele prevaleert bij voortduring. Hij wekt met zijn boetserende, plastische en cirkelende gebaren, die met deze mu ziek vergroeid zijn, het werk tot abso luut nieuw» leven, bewaart, ondanks de schokkende, abrupte contrastwerkingen vloeiend de „grote lijn", tekent de sym fonie indrukwekkend voor oor en oog af. Een hoger gestemde vertolking kunnen wij ons nauwelijks indenken. Ademloos volgden wij deze expressieve, toch ook bewust beheerste Dixon, vol komen één met de westerse cultuur. Zijn muzikale bedoelingen raken de Beet- hovenziel tot in het diepste wezen, ver bazingwekkend „congeniaal". Dixon le verde opnieuw het bewijs tot de grootste dirigenten van deze tijd te Een afgezant van het .hogere", dat als een balsem wonden van een verscheurde tyd en een gespleten wereld heelt. De overwinning op de smart, die Beet hoven ons in deze symfonie schildert, was tevens Dixon's overwinning! Herman Krebbers, onze meesterviolist, handhaafde deze eretitel volledig in het door hem geïntroduceerde melodieuze vioolconcert in a kl. t. van de Rus Gla zoenow, wel eens de Russische „Brahms" genoemd. Een waagstuk was het zeker, dit in menig opzicht verouderde, maar nog altijd meeslepende, want in haar lyrische bewogenheid vervoerende, sterk romantisch getinte werk te brengen. Maar Krebbers, die hier ook alle facet ten van zijn virtuoze techniek o.a. flageoletten en dubbelgrepen kon ont plooien, wist alle bedenkingen op slag weg te vagen. Hij slaagde er zelfs in de interesse constant vast te houden, dank zij ook het feit, dat zijn prachtige toon zich staande hield tegen het wel eens luid klinkende orkest. Ook zijn gevoelige voordrachtskunst plaatste dit niet ori ginele, maar in technisch opzicht veel eisende concert met zijn formidabel moeilijk cadens, in het voordeligste licht. Een Glazoenow in het huidige tijds gewricht nog zó succesvol en zonder èèn inzinking te kunnen brengen, verdient wél een aparte huldigende aantekening. Gift van f 10.000 Voor geref. kerkbouw Bij de Commissie van Beheer der Geref. Kerk alhier is voor gereformeerde kerkbouw een gift van f. 10.000 binnen gekomen. Zoals bekend werd onlangs de nieuwe Gereformeerde Bevrijdingskerk in de omgeving van de 5 Meilaan ingebruik genomen en komt er ook tekening in de kerkbouw in Leiden-Noord. Leidenaar wist niets van een aanrijding TOT HONDERD GULDEN BOETE VEROORDEELD „Ik weet niets van een aanrijding af. Mijn auto was helemaal niet bescha digd. Na drie weken kreeg ik bericht", zei een Leidse woninginrichter voor de Haagse politierechter. Hij stond terecht omdat hij op 18 juni na een aanrijding op de Trekvaartbrug bij de Haarlem merweg met zijn bestelauto na een aan rijding zou zijn doorgereden voordat zijn identiteit bekend was. De verdachte zou een motor met zijspan hebben klem gereden. De bestuurder van deze motor getuigde, „dat de motor gewoon aan de bestelauto was gaan hangen". Op de brug had verdachte gestopt. Getuige had naar binnen gekeken en later ver dachte herkend. De man had niets ge zegd, maar was weggereden en getuige was met de brokken blijven zitten. Hij had echter snel het nummer opgeno men. Een andere getuige had de aan rijding zelf niet gezien, maar wel had hij gezien dat een bestelauto en een mo tor naast elkaar stil stonden. Hij had gelezen dat er op de bestelauto „won- ninginrichting" stond. De politie had het nummer opgezocht en dit bleek van de auto van verdachte te zijn, waar inderdaad woninginrich ting op stond. Aan de beschadigingen van de auto was echter niet te consta teren of er een aanrijding had plaats gevonden, want er waren verschillende kleine beschadigingen. Dit stond niet in 't procesverbaal, doch verdachte bracht het ter sprake. De rechter vond het fout, dat dit niet in het procesverbaal was opgenomen. De bestelauto bleek evenwel toe te behoren aan een zaak met drie firman ten, die alle drie wel met de auto reden. Uit de beschrijving van getuige had de politie echter de verdachte als de dader kunnen identificeren. Bovendien had getuige later de man herkend. de politierechter nam op grond van dit alles toch wel aan dat verdachte op de bewuste dag daar had gereden en hij veroordeelde hem overeenkomstig de eis tot f 100,— boete of 20 dagen. Inmiddels was verdachte ook al door de kanton rechter veroordeeld voor de aanrijding zelf. Onze oud-stadgenoot, mr. C. J. Goudsmit, thans woonachtig te 's-Gra- venhage, is voor de tijd van één jaar be noemd tot voorzitter van de Geneesmid delencommissie. Prof. dr. S. Z. de Jongh alhier is benoemd tot lid dier commissie. Als inleiding de op Pergolies-melodieën stoelende 11-delige Pulcinella-suite van Strawinsky. Melodieën met de gratie der opera-buffa-stijl van de 18e eeuwse Ita lianen, door Strawinsky ontdaan van alle traditionaliteit. Men mag, wat Strawins ky in deze balletmuziek als zodanig helaas nog nooit in ons land in praktijk gebracht „neo-classicisme" noemen: tóch wist Strawinsky in menig opzicht een „eigen" taal te vinden, al berust deze consequent op bestaande gegevens. Een karakteristieke en veelszins geestige taal tot in de stimulerende Finale toe. De uitvoering ervan voldeed, speciaal in de aanvang, niet aan de eisen. Daar aan waren voor een groot deel de in de snelle passages herhaaldelijk uitglijden de blazers, die in het kleine orkest zulk een uitermate belangrijke rol vervullen, debet. Het minste wreekt zich in deze transparante partituur, waarin het pre- ciese dominerend is. En als dan niet al les klopt, zijn de gevolgen nauwelijks te overzien Strawinsky vergt dan ook wel het uiterste van de vertolkers! Toch kon de vreugde over deze Per- golese-Strawinsky „cocktail" groot zijn, temeer omdat zij geen enkel onover komelijk probleem meer stelt, en het oor gestreeld wordt, al mist het oog onher roepelijk de bijbehorende choreografie. DEAN DIXON Het auditorium betoonde zich de ge hele avond enthousiast dankbaar. Het succes van Herman Krebbers op zichzelf al enorm! werd in de schaduw gesteld door dat van Dixon na Beethoven's „Vijfde". Men had in hem opnieuw de man ontdekt, die, recht op de hoogste doelen afstormend, de mens I weet te ontroeren en te fascineren. Hem, zoals in de aanvang gezegd, „ge- j luk" schenkt! En dat is het, waar het in eerste in stantie om gaat! H. Verrassende Poolse film voor K. &0.'s Filmstudiekring De Filmstudiekring van K. en O. ver raste gisteravond in de Universiteit met een uitnemende film van Poolse makelij, „Eve wants to sleep", van regisseur Tadeusz Chmielewsky. De Polen beschik ken over een speciaal soort humor, welke al eerder tot uiting is gekomen op avon den van de Filmstudiekring: naast een gezonde neiging tot spw>t met wantoe standen, in dit geval bfj de politie, is er ook een surrealistische tendens merk baar, waardoor ongewone effecten ont staan, zonder dat het contact met de werkelijkheid overigens verloren gaat. Iets dergelijks was ook waarneembaar in een voor-filmpje met Elsa Lanchester in de hoofdrol, reeds daterend uit 1928 en nog zonder geluid, maar, opmerkelijk ge noeg, zeer boeiend door de groteske taferelen. Dit werkje, gebaseerd op een verhaal van H. G. Wells, sloot voortref felijk aan bij „Eve wants to sleep". Het gegeven van de hoofdfilm is in wezen zeer eenvoudig: een meisje komt in een grote stad, maar kan pas de vol gende dag terecht in het studenten tehuis, waar zij onderdak zal krijgen. Op zoek naar een plaats, waar zij de nacht kan doorbrengen, belandt zij van het ene avontuur in het andere. In die avontu renreeks speelt zij niet altijd de hoofd rol, want de regisseur heeft, zoals gezegd de gelegenheid om de draak te steken j met de politie, met beide handen aan- I gegrepen. Het is ons niet bekend, of j deze film geregeld in Polen vertoond wordt, maar alleen reeds het feit, dat zij vervaardigd kon worden, bewijst, dat sarcasme gelukkig nog niet dood is in het Polen van na de oorlog. Het is on mogelijk in kort bestek een samenvat ting te geven van wat deze jonge Eva meemaakt. Gelukkig vindt zij een be schermer, in de persoon van een politie- inspecteur, en dit element vormt een prettig contrast met de overigens humo ristische karikatuur. Niet altijd is het tempo even vlot, maar ook als de dyna miek een ogenblik verslapt om ruimte te maken voor een beschrijvend detail, zijn sfeer en humor van dien aard, dat het werk blijft boeien. Een gelukkige keuze, die een extra-gang naar de filmzaal van Advertentie H 1/7 GIRO 510.000 C£ CO f235.000 prijzen w.o. 5 WOONHUIZEN, 5 AUTO'S, enz. Bekendmaking van hoofdprijzen radio woensdag 15 februari tijdens het programma van de Ramblers. LAATSTE LOTEN ook nog by winkeliers kenbaar aan raambiljetten f 1.per stuk in 5 verschillende kleuren. VAN HART TOT HART steun aan eigen zaak, want wie vandaag volkomen gezond is kan morgen hulpbehoe vend zijn G.g.k. Minister van Justitie d.d. 19-3-'60 L.O. 590-162-449 t.g.v. de St. tot Instandh. Centraal Lab. Bloedtransfusied. Ned. Roode Kruis en t.g.v. St. San. v. Lijders aan oog-t.b.c. - Adr. v. inl.: Heemraads singel 303, Rotterdam - Tr. 15-2-'61 - 5 ser. v. 340.000 loten af 1.per stuk. DIRECTEUR-GENERAAL VAN DE LANDBOUW Ir. J. W. Wellen benoemd By K.b. is aan ir. A. W. van de Plassche op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur-generaal van de landbouw van het ministerie van Land bouw en Visserij onder dankbetuiging voor de „vele belangrijke en gewichtige diensten den lande bewezen". Tot zijn opvolger is benoemd ir. J. W. Wellen, thans directeur-secretaris van de Noord- Brabantse christelijke Boerenbond, ge vestigd te Tilburg. B. Th. Dikkes neemt beroep niet aan De heer B. Th. Dikkes, evangelist voorganger van de Evangelische Chr. Gemeenschap alhier, die een beroep had ontvangen van de Belgische Evange lische Zending te Brussel, heeft voor dit beroep bedankt. Het onder Monumentenzorg staan de voormalige kantoorgebouw van de NV Fabriek van Wollens Dekens vil. J. Scheltema Jzn aan de Oude Singel is aangekocht door de NV Libertex, import en export in kousen. Voorstel Prov. aankoop Huys te Warmont Bij Prov. Staten van Zuid-Holland is door negen personen een initiatief-voor stel ingediend tot aankoop van het kas teel Huys te Warmont voor een prijs van f92.000,-. op welke waarhe het kas teel wordt getaxeerd. Zij geven dit voor stel in overweging aangezien onzeker heid bestaat over de wijze waarop het kasteel zal worden geexploiteerd. Ged. Staten hebben onlangs aan Prov. Staten voorgesteld, een subsidie te ver lenen aan de stichting Het Zuid-Hol lands Landschap ten behoeve van de aankoop van het landgoed, dat tot het kasteel behoort. De onzekerheid over de exploitatie kan worden weggenomen, wanneer dit kasteel wordt aangekocht vanwege de provincie, waardoor de mo gelijkheid bestaat een passend gebruik te verzekeren. Ir. W. Wellen, directeur secretaris van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond, die op 1 mei als directeur-generaal van de landbouw in functie zal treden. De tegenwoordige directeur-generaal van de landbouw, die onder normale omstandigheden in oktober van dit jaar met pensioen zou gaan, ziet zich om ge zondheidsredenen genoodzaakt zijn functie een half jaar eerder neer te leggen. De heer v.d. Plassche, Zeeuw van geboorte, beëindigt daarmede een langjarige ambtelijke loopbaan, die in 1922 aanving met zijn werkzaamheden voor de Rijkstuinbouw voorlichtings dienst, die uiteindelijk leidden tot de functie van directeur van de tuinbouw, en in 1952 werd bekroond met zijn formele benoeming tot directeur-gene raal van de landbouw, wel.ci functie hij reeds praktisch waarnam, sedert zijn voorganger, ir. C. Staf, tot het ministerschap was geroepen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jaqueline Maureen, dr. van J. Rudolph en A. M. Lenden; Andreas Paulus Maria, zn. van F. J. Sloos en M. Overdek; Arle, zn. van J. de la Rie en A. F. Koet; Nl- colaas, zn. van H. van Egmond en W. A. de Vreugd; Cornells Johannes, zn. van T. A. Nederstlgt en G. van der Tang; Paulus Jacobus, zn. van P. de Graaf en C. Hartevelt; Cornelia Adrianus Cornells, zn. van N. A. Bos en M. J. van Dijk; Gijsbertus Gerardus, zn. van C. P. Loos en G. M. de Vrles. GETROUWD D. S. King en C. E. M. Brouwer; R. P. Labadle en M. M. T. van Velzen; G. J. Hendriks en G. A. Sommeling; J. H. Hen dricks en P. H. van Leeuwen; T. H. van den Nieuwendijk en J. M. E. Dlstelvelt; L. Messerschmidt en H. W. van der Kwaak; A. Schreuder en M. Verhoeven; H. A. van der Water en E. Spies; L. Chaudron en M. Heruer. OVERLEDEN J. van Dljk, 73 jaar, vrouw; M. Blansjaar 80 Jaar, wed. van J. F. van Wijk; J. C. Wels. 63 Jaar, man; C. H. Karstens, 61 Jr. vrouw; G. M. van der Haven, 5 Jaar, doch ter; H. M. van der Hoorn. 85 Jaar, wed. van H. Zaalberg; N. O. A. Dogterom, 9 Jr., dochter. Ds. K. de Gier bedankt voor beroep Ds. K. de Gier, predikant van de Ger. Gemeente te Den Haag, die in de vaca ture van ds. C. Molenaar beroepen was als predikant van de Geref. Gemeente alhier, heeft voor dit beroep bedankt. BIJBELTENTOONSTELLING LEGER DES HEILS De leiding van het Leger des Heils heeft het jaar 1961 aangekondigd als het Bijbeljaar met als motto „de Bijbel, het Woord voor elke dag". In alle korpsen van het Leger vindt gedurende dit jaar, in samenwerking met het Nederlands Bijbelgenootschap, een bijbeltentoonstelling plaats waartoe maandag a.s. het korps Leiden haar zaal geopend houdt. Des middags, na school tijd, vindt een speciale jeugdbij eenkomst plaats waarbij een filmstrip zal worden vertoond „Van kleitablet tot boekdruk kunst" en op andere wijze aandacht aan de bijbel zal worden geschonken. In de avonduren wordt een tentoonstelling ge houden met vertoning van de film „Hoe de bijbel tot ons kwam". De bijeenkom sten zijn voor elkeen toegankelijk. Zondag leidt envoy van den Hoek de bijeenkomst. Onder de verschillende rangen welke het Leger des Heils haar voorgangers en specialisten toekent neemt de rang van envoy een bijzondere plaats in. Deze titel wordt namelijk gegeven aan z.g. plaatselijke officieren, die op grond van zeer speciale werkzaamheden in het korpswerk de bevoegdheden van be roepsofficieren hebben verkregen, doch daarnaast in het dagelijks leven een particuliere functie bekleden. ZR. C. H. KARSTENS OVERLEDEN Na een korte, dooh ernstige ziekte is in de leeftijd van 61 Jaar in het Diaco- nessenhuis overleden zuster C. H. Kars tens, in leven particulier verpleegster, die ook regelmatig haar krachten aan de wijkverpleging gaf. De teraardebestel ling van het stoffelijk overschot vindt morgenmiddag om 12.30 uur op „Rhijn- hof" plaats. de Universiteit (veertien dagen geleden was dit werk nog niet gearriveerd en werd een vermaarde Italiaanse film vertoond) tenvolle rechtvaardigde. De Franse president, generaal De Gaulle en de Westduitse Bonds kanselier Adenauer hebben gisteren in Parijs gedurende anderhalf uur een besloten bespreking gehad over de betrekkingen tussen Oost en West, de toekomstige houding der nieuwe Amerikaanse regering tegenover de NAVO, de mogelijkheid van het vinden van een econo mische oplossing voor de belangenverschillen tussen de zes E.E.G.- en de zeven E.V.A.-landen en het vraagstuk van het instellen van een permanent orgaan voor politiek overleg en politieke samenwerking tussen de regeringsleiders van de zes E.E.G.-staten. Na dit anderhalf uur voegden de Franse premier Debré, diens minister van Buitenlandse Zaken Couvé de Murville, de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken von Brentano, en andere gezagsdragers zich by de twee regeringsleiders. De beraadslagingen, die daarna volgden, duurden zeventig minuten. Van Duitse zyde betoonde men zich zeer voldaan over het verloop der bespre kingen tussen Adenauer en De Gaulle. Een hoge Duitse ambtenaar verklaarde: „Dit was een goede bijeenkomst". Staatsbezoek in mei van Liibke Advertentie 3YcbUiMi- B Oerdegelijke leuke HAZEWIND- jasjes voor JONGENS en MEIS JES, in moderne kleuren, prachtig afgewerkt, GEHEEL MET SCHAPENVACHT GEVOERD. Zowel van Franse als van Duitse kant lijkt men er op uit, de al te scherpe kantjes van de tegenstelling over de NAVO en de Europese samenwerking weg te slypen. Zo staat thans reeds vast, dat de Westduitse Bondspresident, dr. Heinrich Liibke in mei a.s. een officieel staatsbezoek aan Frankrijk zal brengen. Dat wordt dan het eerste bezoek in de geschiedenis van een democratisch staatshoofd aan Parijs! Dit bezoek zal voor de algemene atmosfeer tussen Parijs en Bonn van grote betekenis zijn. Het zal voorts de weg openen voor de Franse president De Gaulle, om nog dit jaar een tegenbezoek aan Bonn te bren gen. Adenauer maakte in juli 1960 in Pa rijs kennis met een De Gaulle, die op het punt van zijn Europese en nationale plannen, denkbeelden verkondigde, die de kanselier de grijze haren te berge deden rijzen. Op 4 december zouden over die en andere plannen in Parijs bespre kingen plaatsvinden, tussen Adenauer en De Gaulle, en de regering-chefs der zes E.E.G.-landen. Door Adenauers ziekte kon dit complex van besprekingen niet doorgaan. Beter klimaat Men stelt zich thans in Bonn de vraag hoe het Europese klimaat sedert het kille gesprek Adenauer-De Gaulle van juli 1960 zich heeft ontwikkeld. Aan de hand van de volgende problemen ge looft men te kunnen concluderen, dat dit klimaat verbeterd is: De Westeuropese samenwerking: het staat voor Bonn vast dat De Gaulle vasthoudt aan zijn „Europa der vader landers", en nog lang niet is overge stapt naar de Europese intergratie plannen. Maar voor Bonn staat ook vast, dat er met de Fransen nu te praten valt over hun, vooral voor Bonn en Den Haag volstrekt onaanvaard bare plannen tot oprichting van een politiek secretariaat voor West-Europa, in Parijs te vestigen en, uiteraard, be heerst door de Fransen Ade nauer zou menen dat een secretariaat pas dan gecreëerd kan worden, wan neer de Europese samenwerking ver is gevorderd, bovendien mogen de be voegdheden van de bestaande organi saties niet beperkt worden. Politieke gesprekken: het voorstel van De Gaulle tot het houden van perio dieke bijeenkomsten van de EJS.G.- regeringschefs, ministers van Buiten landse Zaken en ministers van Onder wijs is voor Adenauer acceptabel. Niet evenwel gaat hy akkoord met derge lijke bijeenkomsten van de ministers van Defensie, omdat dit zou kunnen uitlopen op een uithollen van de NAVO. Ook is Bonn gekant tegen een Europese economische commissie, om dat die een concurrent van de E.E.G.- commissie in Brussel zou kunnen worden. Macmillans brief De verhouding E.E.G. - EVA (kleine vrij handelszone) Adenauer wil in Parijs met zijn plan tot oprichting van een douane-unie, als gemeld, een poging wagen een brug te slaan tussen beide economische blokken. Daarmee hoopt hij de verhouding Europa-Engeland te verbeteren. De kanselier zou onlangs van de Britse premier Macmillan een brief hebben ontvangen, waarin deze schreef, dat zijn laatste gesprek met De Gaulle zonder resultaat was ge bleven. Deze brief heeft Adenauer ge stijfd in de mening, dat de verhouding tot Engeland in Parijs in ieder geval ter tafel moet komen. Zo is Bonn er voor, dat ook Macmillan wordt betrok- ■SP* Zolang de voorraad strekt deze schitterende HAZEWIND-JASJES m alle maten tot 8 jaar. Als een echte verrassing: riecbu 1 gld. stijging per maat MELTON PANTALONS met nylon versterkt, voor jongens en meisjes. 1-5 jaar, ALLE MATEN 6-8 joar, alle maten 4.90 féAtenka 55/45 HERENPANTALONS Normaal 39.50, maar één dag be taalt U voor deze prachtige pan talons in de nieuwste multicolors de halve prijs, ■**75 LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hoek Goudesingel Katendi. Lagedijk hoek Dorpsweg West-Kruiskade 35 (L ken bij periodieke bijeenkomsten der Eü.G.-regeringsleiders De internationale toestand: Adenauer en De Gaulle zijn het er over eens, dat er in de NAVO over grote politieke problemen, meer overleg, ook met Pa rijs en Bonn, moet plaatsvinden. Maar de kanselier is eerder dan De Gaulle bereid, om president Kennedy de vrije hand te laten. Ten koste van alles wil Adenauer namelijk vermijden dat aan de verhouding West-Europa- Amerika gemorreld zou worden! Zijn bezoek van zaterdag a.s. aan het NAVO-hoofdkwartier in Parijs en zijn gesprek daar met NAVO-opperbevelheb- ber Norstadt, beschouwt men in Bonn dan ook als ietwat demonstratieve uit drukkingen van trouw, van Adenauer aan de NAVO en de Amerikaanse doel einden. Met vertegenwoordigers van Pathet Lao Prins Boen Oem zon dan aftreden De minister van Voorlichting van Laos heeft medegedeeld, dat in een spoedig te houden buitengewone kabinetszitting onder leiding van Koning Savang Vatthana, de mogelijkheid zal worden besproken van de vorming van een nieuwe coalitieregering, waarin ook vertegenwoordigers van de Pathet Lao-beweging zitting zouden hebben. De vorming van zulk een regering zou automatisch het aftreden van de huidige regering van Prins Boen Oem betekenen, aldus de minister. De koning van Laos wordt vrijdag in Vientiane verwacht. In deze buitengewone kabinetszitting zullen ook twee andere mogelijkheden tot oplossing van de bestaande crisis in Laos worden besproken, n.l. het ver breden van de basis van het bestaande kabinet door het daarin opnemen van andere ministers en de terugkeer van de internatonale controlecommissie. Het voornaamste doel van de kabi netsvergadering is een einde te maken aan de burgeroorlog en aan de bui tenlandse interventie in het land. Dorpen platgebrand De minister deelde verder mede, dat volgens door vooruitgeschoven eenheden der regeringstroepen verzamelde inlich tingen, zich vijftien bataljons Noord- vietnamese van in totaal 12.000 man schappen in Laos bevinden, en dat hon derd Russische technici permanent in het land zijn gestationeerd. Uit de door de opstandelingen beheer ste gebieden van Noord-Laos worden jongelieden naar Noord-Vietnam ge stuurd, terwijl anderen gedwongen ar beid verrichten. Verschillende dorpen zouden zijn platgebrand, omdat de be volking de zijde van de regering had gekozen. De minister beweerde verder, dat 500 man van de opstandelingen troepen in de afgelopen weken naar de regeringstroepen zijn overgelopen. Regeringstroepen ingesloten Volgens Radio-Hanoi zijn de rechtse regeringstroepen in Laos er niet in ge slaagd de Vlakte der Kruiken en de stad Xieng Choeang te heroveren. De regeringstroepen in de provincie Xieng Choeang zouden zijn ingesloten. De ra dio had dit bericht overgenomen van de communistisch gezinde „Stem van Laos". Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Hagesteln J. J. de Heer te Babyioniënbroek; te Brulnisse C. A. Ver baas te Monnikendam. Toegelaten tot de evangeliebediening I. Boot. Mgr. v. d. We teringstraat 33. Utrecht; A. M. Kalkman. Amsterdamsestraatweg 433 bis. Utrecht; J. Vlsbeek, Buys Ballotstraat 22, Utrecht; H. J. de Jong. Nleuweweg 9. Tienhoven (Utr.); C. B. Dekker. Traay 201, Drie bergen. GEREF. KERKEN Tweetal te Goes (vac. willen C. Stami W. Kats te Tlel en C. W. de Vries to Deventer-west.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3