Russisch protest in Parijs tegen aanval op presidentieel vliegtuig Zimmmerclam wordt op 1 januari opgeheven Loemoemba ontsnapt WEERBERICHT Franse regering zal alles doen om slechte indruk weg te nemen Wilde tonelen in het Lagerhuis Nederlandse nota was onderdeel „psychologische oorlogsvoering" PROF. SEDOF VERKLAART: GEEN MENS IN SPOETNIK (9uct Qlu teinvs Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 10 FEBRUARI 1961 No. 30277 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoecfc Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Sovjet-Unie heeft gisteren bij Frankrijk krachtig geprotesteerd tegen een „aanval van een Frans jachtvliegtuig op een Russisch bur gervliegtuig, waarmee president Brezjnef op weg was naar de Marok kaanse hoofdstad Rabat". Het incident deed zich voor op 130 km. van Algiers. Het hoofd van de Franse voorlichtingsdienst in Algerije, Coup de Fréjac, heeft intussen toegegeven, dat drie Franse straaljagers waar schuwingsschoten hebben gelost op een Russisch vliegtuig, dat zich ten noorden van Algiers boven de Middellandse Zee bevond. Hij zei, dat het toestel, een Iljoesjin-18, zich in de „zone van Franse verantwoor delijkheid" bevond en de radio-oproep niet op de daartoe internationaal vastgestelde golflengte beantwoordde. De straaljagers begonnen daar op de achtervolging. Het Russische toestel was naar het noorden afgezwenkt en werd niet gevolgd. Intussen is de Sovjetrussische pre sident voor een bezoek van twee dagen in Rabat aangekomen, waar hij door Koning Mohammed en zijn regering werd begroet. Daarna zal hij een bezoek aan Guinea brengen. „Internationaal banditisme" Waarschijnlijk zou de Franse regering vandaag trachten de slechte indruk, welke door dit incident is gewekt, weg te nemen. In diplomatieke kringen was men van mening, dat men in Parjjs alles zou proberen om te voorkomen, dat dit voorval tot een belangrijk geschil tussen Moskou en Parijs zou kunnen worden opgeblazen. In het Engelse Lagerhuis is het gis termiddag, toen de regeringsvoorstellen in zake de gezondheidsdenist behandeld werden, tot rumoerige tonelen gekomen, zó rumoerig dat de socialistische partjj ernstig overweegt een motie van afkeu ring op te stellen tegen de vice-voorzit- ter van het Lagerhuis, aan wiens optre den de herrie geweten werd. De Engelse regering wil de premies voor de gezondheidsdienst verhogen. De socialisten zijn daar fel tegen gekant en openden gistermiddag, toen het wets ontwerp ter sprake kwam, direct de aanval. Van de socialistische banken stegen luide kreten op, er werd gejoeld en prop pen papier vlogen over en weer. Het lawaai werd heviger in plaats van min der en Sir Martin Touche, vice-voorzit- ter van het Lagerhuis die bij afwezig heid van de „speaker" optrad, greep al te graag een regeringsvoorstel tot schor sing van het debat aan. Toen dit duidelijk was richtte de woe de der socialisten zich tegen de man in de voorzitterszetel. Hij werd ervan be schuldigd met de conservatieven samen te spannen tegen de socialisten. Hugh Gaitskell, zo hees dat hy nauwelyks kon spreken, stak zwaaiend met een rol papieren de vloer van het La gerhuis over om met R. A. Butler, de voorzitter van de conservatieve fractie, op heftige toon te debatteren, zyn vol gelingen eisten dat Sir Martin Touche ogenblikkelijk zou worden afgezet. Maar deze bracht het voorstel in stem ming. Aangezien de socialisten op hun banken bleven zitten, was er een royale conservatieve meerderheid en dus werd de zitting geschorst. De socialisten in het Lagerhuis over wegen thans een motie van afkeuring tegen Sir Martin Touche in te dienen. De indiening alleen van een dergelijke motie betekent voor de vice-voorzitter of als het hem overkomen was: de voorzitter dat hy ontslag moet ne men. Het is geen wet van Meden en Perzen, doch een van de ongeschreven regels die het Engelse parlement kent en altyd in acht neemt. Quadros ontvangt in overhemd met open kraag f Janio Quadros. de nieuwe pre sident van Brazilië, zal de bezoe kers van het presidentiële paleis voortaan niet meer in een gekleed donker pak ontvangen. Hy zal hen te woord staan in een wit overhemd met open kraag en korte mouwen. „Tijdens mijn verblijf in Nieuw Delhi heb ik eigenlyk pas goed begrepen, hoe irrationeel de offi ciële Braziliaanse dracht wel is. j Ik heb mij dus een voorraad In dische hemden aangeschaft en ik voel my in die dingen volkomen op mijn gemak", aldus Quadros VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veel bewolking met hier en daar wat motregen. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Zachter. (Opgemaakt te 11.15 uur) 11 februari Zon op: 8.04 uur; onder: 17.46 uur. Maan op: 4.32 uur; onder: 13.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.20 uur, laag- water te 6.41 en 19.30 uur. Het Franse ministerie van Defensie heeft het opperbevel van de strijdkrach ten in Algiers om een volledig rapport verzocht. De Gaulle werd van het inci dent op de hoogte gesteld toen hij meti Bondskanselier Adenauer dineerde in hei/ Elysée. „Het optreden van het Franse mili taire vliegtuig had een ernstige ramp kunnen veroorzaken", aldus de Sovjet russische protestnota. „Een dergelijke handelwyze kan slechts worden be schouwd als internationaal banditisme van de Franse strijdkrachten". „Het provocerend karakter van het optreden van het Franse militaire vlieg tuig wordt nog duidelijker wanneer men er rekening mee houdt, dat, kort voor dat het Franse jachtvliegtuig verscheen, het Russische toestel radiocontact had opgenomen met het vliegveld van Algiers. De Franse autoriteiten waren zeer goed op de hoogte van de koers van het Russische vliegtuig, die bovendien te voren was meegedeeld". „De Sovjetrussische regering proteS' teert krachtig tegen deze roofzuchtige aanval bij de Franse regering, die vol' ledig verantwoordelijk is voor het optre den van de Franse strijdkrachten. Zij verlangt tevens bestraffing van de schuldigen en maatregelen opdat der- gelyke incidenten in de toekomst worden voorkomen, en verwacht van de resul taten in kennis te worden gesteld". Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Soebrandio verklaart: Staan wij thans voor gewapend conflict? De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. dr. Soebandrio heeft gisteren verklaarddat de publikatie van de Nederlandse politieke nota door de Nederlandse regering een zet is in de Nederlandse psy- chologische oorlogvoering" Wij kunnen" zeide hij geen enkele Nederlandse politieke nota in ontvangst nemen, want het is duidelijk, dat de Nederlanders hun gewapende macht in West-Irian" hebben versterkt. Deze daad wordt door ons beschouwd als een bedreiging van de veiligheid van het Indonesische volk". Soebandrio herhaalde de bedoeling van Indonesië „om de Neder landse militaire kracht te beantwoorden met onze eigen militaire kracht" Ofschoon de Nederlandse nota was aangeboden door de Engelse ambassadeur is er geen sprake van enige afbreuk aan de goede be trekkingen tussen Engeland en Indonesië aldus Soebandrio. Gisteren heeft Prinses Irene op de werf van de R.D.M. het 48.000 ton metende tankschip „Ondina" te water gelaten. De Prinses en de ge nodigden wuiven het schip na, ter wijl het in het water glijdt. De Indonesische minister van defensie en chef-staf van het leger, generaal Na- soetion, heeft gisteren in een speciale byeenkomst zyn officieren gewaarschuwd „dat de kwestie Nieuw Guinea elk ogen blik kan overgaan in een openlyk ge wapend conflict. Wij moeten aldoor klaar en op onze hoede zijn", zeide hij. Uit de V.S. kwamen gisteren vier gro te „Hercules'-vliegtuigen te Djakarta aan. By deze gelegenheid zeide de chef staf van de luchtmacht, luchtmaarschalk Soeriadarma, dat de Indonesische lucht macht moet worden versterkt' om aan elk gebeurlykheid het hoofd te kunnen bieden". Overeenkomstig de bevelen van pre sident Soekarno hebben de Indonesische strijdkrachten hun defensieve positie in dc grensgebieden van Nieuw-Guinea ver sterkt. Dit is gisteren meegedeeld door luite nant-kolonel Boesiri, de Indonesische bevelhebber in de Molukken, die in Dja karta is aangekomen om verslag uit te brengen aan minister van defensie Na- soetion. Men vroeg Boesiri naar zyn mening over de beschuldiging van Ne derland, dat Indonesische militairen en burgers Westelyk Nieuw-Guinea zyn binnengedrongen. Boesiri antwoordde: „als dat waar is, hebben deze Indonesiërs gehandeld over eenkomstig hun recht, want West-Irian is Indonesisch grondgebied. Overigens, zo voegde hij hieraan toe, hebben wij nog altyd contact met de strijders voor de onafhankelykheid die in West-Irian vechten. Enigszins verbijsterd kijkt de mi nister van Defensie, ir. S. H. Visser naar het instrumentenbord van een „Deltadagger"een van de Ameri kaanse straaljagers, die gisteren op Soesterberg in gebruik werden ge nomen. De Amerikaanse luitenant vlieger Gibson gaf de minister uit- leg. Bus in ravijn: 24 Syriërs gedood Vierentwintig passagiers van een auto bus werden gedood en 20 gewond, toen de wagen nabij Bilbeis, in Syrië, van een hoogte van zeven meter in een ir rigatiekanaal stortte. Russische brief van Lonsdale gevonden De FBI, de Amerikaanse federale po litie, heeft meegedeeld dat de heer en mevrouw Kroger het echtpaar, dat een boekhandel dreef en betrokken bleek te zijn by een spion agekomplot ni Enge- land Amerikaans staatsburger zijn, en dat hun ware namen Peter Morris en Lola Cohen luiden. Zij hebben vroe ger in New York gewoond. De FBI heeft de vingerafdrukken van Morris en Lola naar Londen gezonden. Zij zijn in de Verenigde Staten betrok ken geweest in verschillende spionage- affaires, o.a. de zaak-Abel. Abel werd in 1957 tot dertig jaar gevangenisstraf ver oordeeld, maar tegen Morris en Lola Cohen is nooit enig bewys gevonden. Zij vertrokken enige jaren geleden naar Nieuw-Zeeland en hebben zich kenne- lyk vandaar met een Nieuwzeelands paspoort, naar Engeland begeven. Zoals reeds gemeld vermoedt men, dat een van de verdachten. Lonsdale, een Rus is. In het handtasje van mevr. Kroger is een in het Russisch gestelde brief gevonden, gericht tot „myn lieve Galjoesja". Verondersteld wordt dat deze brief door Lonsdale aan zyn vrouw in Rusland is geschreven. Er staat o.a. in: „Ik hoop niet dat je denkt dat ik een ongevoelig man ben, die om niemand iets geeft. Alles wat ik wil is mijn leven zo te besteden, dat ik er achteraf zonder schaamte op zal kunnen terugzien. Wat er ook gezegd mag worden, ik weet wat eenzaamheid is. In de laatste 29 jaar ben ik immers slechts gedurende tien jaar onder mijn eigen volk geweestAlles is begon nen in 1932 toen moeder besloot mij de „onderwereld" in te sturen. Zij kon toen alle gevolgen daarvan niet bevroeden." Amnestie in Oost-Duitsland Walter Ulbricht, de eerste secretaris der Oostduitse communistische party, heeft in „Neues Deutschland". het offi ciële orgaan dezer partij, de invrijheid stelling van 16.000 gevangenen bekend gemaakt. Voorts deelde hij mede, dat 70.000 burgers, die in strijd met de wet hadden gehandeld, zullen profiteren van een strafvermindering. „Deze maatrege len zyn een bewijs van de toenemende kracht van de socialistische maatschap- py", aldus Ulbricht. Grenswijzigingen in de Rijnstreek Vanmorgen is aan de betreffende gemeentebesturen toegezonden het wetsontwerp betreffende de voorgenomen grenswijzigingen in de Rijnstreek, waarbij o.m. de gemeenten Alphen, Boskoop, Zwammerdam, Bodegraven, Waddinxveen, Hazerswoude, Gouda, Reeuwijk en Woerden betrokken zijn. Het ligt in de bedoeling dit wetsontwerp, dat 1 januari 1962 van kracht wordt, aan de Kamer ter goedkeuring voor te leggen. Binnen drie weken moeten de gemeenten hun bijzondere opmerkingen, zo deze er mochten zijn, aan de regering kenbaar maken. In dit wetsontwerp wordt voornamelijk het plan van 1957 aange houden, waarin o.m. wordt geadviseerd de gemeente Zwammerdam op te heffen en haar grondgebied te verdelen onder de gemeenten Alphen, Boskoop, Bodegraven en Reeuwijk, zoals wij dit destijds uit voerig gepubliceerd hebben. Het voornaamste is daarbij, dat de kom der gemeente Zwammerdam bij Alphen aan den Rijn wordt gevoegd en de grenzen van Bodegraven en Alphen langs de Rijksstraatweg ge meten zullen komen ter hoogte van de Halfwegse brug. Voorts zullen de gemeenten Lange Ruige Weide, Papekop, Heken- dorp, Rietveld, Waarder en Barwoudswaarder worden opgeheven. Daarvoor in de plaats zal zuidelijk van de Rijksweg 12 en de spoorbaan een nieuwe gemeente Driebrugge worden gevormd. Officieel is vandaag in Elisabeth- stad meegedeeld, dat Patrice Loe moemba, de eerste premier van Kongo, uit een gevangenis in Ka- tanga is ontsnapt. Twee medewerkers van Loemoemba, Maurice Mpolo en Joseph Okito, zijn eveneens ontvlucht. Dit is vandaag op 'n persconferentie meegedeeld door de Ka- tangese minister van Binnenlandse Za ken Moenongo. Hij had een radiobood schap ontvangen, waarin wordt gezegd, dat de ontsnapping gisteravond is ge- Gezantschap in Afghanistan nu ambassade Bij KJB. is het ëederlandse gezant schap in het koninkryk Afghanistan, met zetel te New Delhi, verheven tot de rang van ambassade en is jhr. mr G. Beelaerts van Blokland, buitengewoon eng evolmachtigd ambassadeur in New Delhi, tevens benoemd tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur by het Afghaanse Hof. En geen poging tot bergen van kunstmaan Prototype van een spionage-satelliet Prof. Sedof, voorzitter van de com missie voor ruimtevaart van de Rus sische Akademie van Wetenschappen, heeft thans officieel de geruchten tegen gesproken, dat zich in de nieuwste Rus sische kunstmaan van 6'2 ton, die zater dag werd gelanceerd, een mens zou bevinden. Aanvankelijk meende men uit het gewicht en andere aanwijzingen te kunnen opmaken, dat dit een proef met een bemande kunstmaan was. La ter echter helde men tot een andere mening over, doch tot dusver hadden de Russen de nog bestaande onzeker heid niet weggenomen. De verklaring van prof. Sedof heeft althans dit vraag teken achter het spoetnik-raadsel wegge nomen. Prof. Sedof deelde mede dat zich ook geen proefdieren aan boord van de kunstmaan bevonden, en dat het niet de bedoeling is de kunstmaan (die ook volgens hem een kort leven is bescho ren) behouden naar de aarde te laten terugkeren. Bestuurbaar? Overigens zyn er nog raadselen ge noeg om deze „Ispolin' 'zoals de kunst maan in Rusland genoemd wordt. De Russen hebben b.v. vrywel geen gege vens over de baan van de kunstmaan vrijgegeven, waardoor zy slechts zeer- moeilyk door de westerse waarnemings stations is op te sporen en te volgen De sporadische malen, dat dit wel lukte, bleek de kunstmaan minstens éénmaal van baan te zyn gewyzigd, zodat thans aangenomen moet worden, dat de Rus sen in staat zyn door vertragings- en versnellingsraketten de satelliet in een andere baan te brengen. Zou de kunstmaan het prototype van een spionnagesatelliet zijn, dan blijkt uit een en ander dat het voor de westerse mogendheden zeer moeilijk zal worden om zich te wapenen tegen eventuele operationele Russische spio nnagesatel- lieten, waarover in het geheel geen nauwkeurige gegevens bekend worden gemaakt. Het ontdekken en nauwkeurige vast stellen van de baan lykt dan vry zinloos, omdat by een volgende omwenteling, wanneer afweermaatregelen getroffen zouden kunnen worden, de baan geheel gewyzigd zou kunnen zyn. Dit wordt nog ernstiger wanneer het niet spion- nage- maar aanvals-satellieter. betreft. schied. De twee bewakers waren ge kneveld en er zyn een paar geweren ontvreemd. Loemoemba is op 1 december gearres teerd door troepen van Kasavoeboes le gerbevelhebber, generaal Joseph Moboe- toe. Moenongo zei, dat de vluchtelingen zich vermoedeiyk uit de voeten hebben gemaakt in de auto van een bewaker. Er zat benzine voor honderd kilometer ln. Met militaire vliegtuigen wordt de omgeving afgezocht. t Uit Het Leidsch Dagblad van 12 februari 1861: i Burgemeester en Wethou- t ders van Leiden doen te weten, i f dat door hen, ingevolge art. 5 f der Algemeene Policievtrorde- f ning. is benoemd tot raad der f gebuurte No. 15 of No. 2 van J Wijk V, de heer Daniel Johannes f Parmentier, in plaats vat Jo- f hannes Plantfeber, overleden. f (Advertentie) Mr. H. Bos- 1 sue is uitgepakt mei Amerikaan- schc schoenen en laarzen, in het 1 Hotel: de Zon. Dit nieuw soort van Ameri- kaansche Schoenen, tot heden 1 onbekend, is goed voor alle jaar- 1 getijden, ondoordringbaar voor alle vochten, zonder ooit de 1 minste ongemakken er van te gevoelenbestand tegen het vuur, zelfs *egen een zeer he- 1 vigen graad van warmte, en bij- 1 zonder dienst doende van twee 1 of drie paar gewone schoenen, J hetgeen hen door bijnaam van J onverslijtbare schoenen heeft J verworven. J

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1