Zweedse fabriek maakt papieren beddegoed... Spaak bereidt terugkeer in liet Belgische politieke leven voor Een uitkomst voor ziekenhuizen Italiaanse vrouwen misschien binnenkort in de diplomatie Toesprakeno. ni. voor Cerele Gaulois (Van onze Brusselse correspondent) Hoewel hij officieel nog steeds secretaris-generaal van de NAVO is, bereidt Paul-Henri Spaak toch reeds uitvoerig zijn terugkeer op het Belgische politieke toneel voor. Afgelopen dagen heeft hij in Brussel gesproken voor niet-socialistische organisaties: dinsdagavond sprak hij voor de afgestudeerden van de Brusselse technische hogeschool over de gemeenschappelijke markt en het verdrag van Rome, woensdagmiddag heeft hij tijdens een lunch van de Cercle Gaulois het woord gevoerd. Deze Cercle Gaulois is een zeer besloten club, waarvan hoge ambtenaren, industriëlen, beoefenaren van vrije beroepen, leden van ambassades en dergelijken lid zijn. Ze mogen de democratie uiteraard welgezind zijn, doch uitgesproken socialisten kan men hen zeker niet noemen. Spaak heeft zijn terugkeer in de Bel gische politiek verklaard door te spre ken van zijn „onmetelijke wens om goed te doen voor zijn land en de overtui ging dat hij zijn plicht moest doen". „Het is", zo zei Spaak, „toen ik de moeilijkheden heb gevoeld welke Bel gië heeft doorgemaakt, toen ik de be gane vergissingen heb gezien, toen ik de onrechtvaardigheden heb gezien en toen ik zag dat de hoogste belangen van ons land in gevaar verkeerden, dat ik heb besloten terug te komen". „Wij hebben te verdedigen, wat in ons politiek leven fundamenteel is, de democratie". Spaak waarschuwde ech ter de democraten, dat zij niet onver zoenlijk mogen zijn. „Ik meen", zo ging hij verder, „dat de democratie een stelsel is, dat men zelf moet veroveren en dat niet aan anderen mag worden opgedrongen. Wij hebben ons wellicht enigszins vergist toen wy de democratie wilden geven aan een volk, dat niet klaar was om deze te ontvangen". Daar mede had Spaak kennelijk het oog op Kongo. De socialistische politicus meende ver der dat er geen democratie kan bestaan, LEIDERDORP Officieren beëdigd Onze plaatsgenoten, de heren J. Kars tens en J. Meerburg, zijn vanmorgen in SteeniwiJk in de Joh. van de Kornput- kazerne beëidigd als tweede luitenant bij de infanterie Oranje-Gelderland. Drukbezochte A.R.-bijeenkomst Gisteravond vergaderde de A.R.-kies- vereniging „Vrijheid en Recht" in Irene. Deze vergadering was zeer goed bezocht. Spreker was burgemeester M. W. Schakel van Noordeloos, Hoornaar en Blokland. De heer Schakel besprak de lessen, die men als A.R. uit de afgelopen kabinets crisis zal hebben te leren. Hy wees in dit verband op de verkiezingen in 1961. Burgemeester Schakel zei, dat op de tafel van de minister voor volkshuisves ting wel 1 milliard bouwaanvragen op hun beurt liggen te wachten en gewaag de van spanning op de bouwmarkt. Ook zei hij. dat geen Westeuropees land van overheidswege zoveel woningbouw ge subsidieerd wordt als lnn Nederland. Hy wekte de vergadering op practisch te le ven naar calvinistisch staatsrecht. Op deze zeer leerzame inleiding volgde een belangrijke bespreking. De voorzittr de heer C. Hobo, dankte tenslotte de burgemeester voor zijn be reidheid deze zaak voor de kiesvereni ging te hebben willen bespreken. OEGSTGEEST Propagandabijeenkomst t.b.c.-vereniging De afdeling Oegstgeest van de Vereni ging tot Behartiging van de Belangen van T.B.C.-patiënten in Nederland hield gisteren in „Irene" een propaganda- feestavond, waarvoor zeer grote belang stelling bestond. De voorzitter, de heer H. F. Medendorp verwelkomde vertegenwoordigers van de landelyke organisatie alsmede afgevaar digden van de afdelingen Rotterdam, Leiden en Voorburg. Dank zij de activi teiten van velen was de afdeling erin geslaagd het ledental te verdubbelen en waren er goede resultaten geboekt bij de verkoop van de kerstzegels. Hij wekte op om gebruik te maken van de mogelijk heid tot doorlichting tijdens het bevol kingsonderzoek op tuberculose in Oegst geest in de week van 2128 februari a.s. De heer H. van Halen gaf een uiteen zetting van het doel en streven der ver eniging. In ons land wordt veel gedaan t.a.v. de voorzorg en de zorg, doch de nazorg biedt nog vele problemen. Hij wees erop, dat er in het afgelopen jaar 7000 nieuwe t.b.c.-patiënten bijgekomen waren. De algemene gedachte, dat men de ziekte onder de knie heeft is dus on juist. De activiteiten mogen dan ook onder geen beding verslappen. Hij zette uiteen, dat grote bedragen nodig zijn voor de nazorg. De vereniging had voor dit doel circa f. 100.000 in 1960 uitgege ven. In tal van gevallen kunnen gene zen patiënten hun oude beroep niet meer uitoefenen, zodat omscholing nodig is. waarvoor twee werkplaatsen zijn ge sticht. Veel nuttig werk moet steeds weer worden verricht, vandaar dat de plaat selijke afdelingen voortdurend actief moeten blijven. Hij prees de afdeling Oegstgeest voor het vele werk, dat wordt gedaan. Het feestelijke gedeelte van de avond werd verzorgd door „Sempre Avanti's Jong en Jolig" uit Leiden. Zy brachten een vrolijk programma onder de titel „Een avondje gezellig uit". De verbindende tekst werd gesproken door Wim van Ark. De samenstelling en arrangementen waren van Koos Kukler. Naast het gehele ensemble waren het ook de zangsolisten die met hun popu laire en dus graag gehoorde liederen groot succes hadden. zonder georganiseerde politieke partijen. Deze moeten hun plaats hebben in de staat en zij moeten hun taak ver vullen, maar niets meer, en niets an ders dan hun taak. Er dient een maat en een grens te worden bepaald, zo zei Spaak, en er mag niet worden geduld dat de partijen zich in de plaats van de staat stellen. Hy verwonderde er zich over dat 113 volksvertegenwoordigers een motie heb ben kunnen goedkeuren, waarin ver klaard wordt dat de Kongolese politiek I goed werd opgevat en goed ten uitvoer*! werd gelegd. Het feit dat het parlement op die stemming niet heeft gereageerd vond Spaak een bewys, dat het par lementaire regime in diskrediet is ge bracht. Indien de democratie niet gegrond vest is op de burgex-geest en op de wil, deel te nemen aan het politieke leven, zo meende hij, dat is het regime in verval: en hij betreurde de vlucht van de élite van de politieke verantwoor delijkheden. Niet allen de politici zijn volgens Spaak verantwoordelijk voor die stand van zaken, maar ook de pers en de publieke opinie. Spaak bracht ook het verwijt ter spra ke, dat men vaak tot hem richt wan neer men zegt dat hij een opportunist is. Volgens zijn mening mag men om zyn opvattingen te doen zegevieren, com promissen aanvaarden en hij meende dus dat hij in bepaalde opzichten en voor zekere tijd best opportunist mag zyn. „Ik ben opportunist", zo zei hij, ,en ik zal dat blyven". In verband met de ongelukken en ontgoochelingen die, zoals Spaak zei. Bel gië heeft gekend, meent hij dat de ver nederingen hun ontstaan vinden in de gebeurtenissen die eraan vooraf gingen. Van buiten gezien, schijnt België een zware crisis door te maken die nage noeg alle leidende kringen van het land aantast. Men is heden, zo zei Spaak, niet meer revolutionair, wanneer men spreekt van geleide economie, program matic en nationalisatie. En, zo zei hij tegen de voorstanders van een liberale economie, men moet er rekening mee houden, dat wij leven in een wereld die geleid wordt door een geleide eco nomie en dat het gevaarlijk is gehecht te blyven aan verouderde formules. Tot slot van zijn toespraak, die hier en daar een sterk applaus uitlokte, zei Spaak dat aan het hoofd van het land een schare mensen moet worden ge bracht, in wie men vertrouwen heeft. Men moet mannen verzamelen, die niet noodzakelijkerwijs uit dezelfde richting komen, maar die allen vastbesloten zijn uit de sfeer van depressie, die België kent, te geraken. In deze laatste uitla ting menen velen te zien, dat Spaak verwacht te zijner tyd na de verkie zingen deel te zullen uitmaken van een kabinet, waarin zowel de rooms-ka- tholieken als de socialisten zitting zul len hebben. Lavon afgetreden als vakbondssecretaris De Israëlische oud-minister van De fensie, Lavon, is gisteren afgetreden als secretaris-generaal van de vakbondsfe deratie Histradruth. Het bestuur van de federatie had zijn ontslagname met 58 tegen 46 stemmen aanvaard. Met uitzon dering van de Mapai-partij hadden al le andere partijen, die in de Histadruth vertegenwoordigd zijn, tegen het ont slag van Lavon gestemd. De vorige week had het centraal co mité van de Mapai-partij een resolutie aangenomen, behelzende dat Lavon niet langer geacht kon worden de party in de Histradruth te vertegenwoordigen. Een parlementaire uitspraak, waarbij oud-minister Lavon werd vrijgesproken van de verantwoordelijkheid voor het mislukken van een enkele jaren gele den ondernomen veiligheidsoperatie, was aanleiding tot de recente ontslagname van premier Ben Goerion en het af treden van het gehele kabinet. VRIJDAG 10 FEBRUARI 1961 Op Voorjaarbeurs 2800 firma's vertegenwoordigd De Voorjaarsbeurs en de beurs voor gebruiksgoederen in Utrecht zullen dit jaar voor het eerst sinds 1958 weer gecombineerd als een algemene beurs gehouden worden. Dit is mogelijk geworden door uitbrei ding van de expositieoppervlakte, onder andere met de nieuwe Marijkehal van twee verdiepingen. De afdeling gebruiks goederen van de komende voorjaarsbeurs exposeert van 13 tot en met 18 maart in de Vredenburggebouwen, met uitzon dering van de groepen huishoudelijke verwarmings- en kookapparaten (voor gas, kolen en olie) en elektrische huis houdelijke apparaten die van 13 tot en met 22 maart in een aantal hallen op het Croeselaanterrein exposeren. De tech nische groepen, die alle aan de Croese- laan zijn ondergebracht verlaten de beurs eveneens pas op 22 maart. Ruim 2800 firma's uit 29 landen zullen op de Utrechtse Voorjaarsbeurs vertegenwoor. digd zijn. Eert Zweedse papierfabriek zal binnenkort in massaproduktie papieren dekens op de markt brengen om een einde te maken aan het infectie- probleem in ziekenhuizen, hotels en alle andere instellingen waar het beddegoed telkens weer dienst moet doen voor andere mensen. Deze fabriek, de Nyboholms Bruk Ltd., in de buurt van Gothenburg, zal ook overgaan tot de fabricage van papieren lakens en slopen. De papieren dekens en slopen zijn reeds enige tijd beproefd in het kinderziekenhuis te Nykoeping in midden-Zweden en zijn een succes gebleken. De geneesheer-directeur, professor Olof Eigenmark, heeft zijn voldoening er over uitgesproken. „Wij zijn het eerste ziekenhuis ter wereld om met papieren beddegoed te experimenteren. Wij zijn ervan overtuigd op de juiste weg te zijn om het oude probleem van ziekenhuis-infecties op te lossen", aldus dr. Eigenmark. „deze methode heeft bewezen goedkoper te zijn. Het bedde goed hoeft niet meer gewassen, uitgeklopt of gestreken te worden en dat spaart een heleboel tijd. Bovendien kunnen mensen met besmette lijke ziekten nu vaak eerder het ziekenhuis verlaten, daar deze dekens een hygiënischer behandeling mogelijk maken". De directeur van de fabriek, Thorsten Brunius, heeft verklaard dat ziekenhuizen, hotels, spoorweg- en scheepvaartmaatschappijen reeds be langstelling hebben getoond voor het produkt. Hij zei, dat zijn fabriek zes miljoen dekens per jaar zou kunnen fabriceren waarvan de kosten per stuk ongeveer een halve dollar zouden bedragen indien afgenomen in grote hoeveelheden. De dekens bestaan uit cellulose opvulsel, dat in verscheidene lagen is samengeperst. De levensduur ervan bedraagt ongeveer drie maanden. De lakens en slopen worden gemaakt van crèpe-papier. Hoge Autoriteit bezoekt ons land De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenscnap voor Kolen en Staal (EGKS) zal volgende week woensdag en donderdag (15 en 16 februari) een werk bezoek aan ons land brengen. Het hoge gezagsorgaan telt negen le den: voorzitter is de Italiaan Piero Mal- vestiti. Vice-voorzitters zyn de Neder lander D. P. Spierenburg en de Belg Al- bert Coppe. De leden zijn: Albert Weh- rer (Luxemburg), Paul Finet (België), Heinz Potthof en Fritz Hellwig (Duits land) en Roger Reynaud en Pierre- Olivier Lapie (Frankrijk). Deze laatste, en de Belg Finet, zijn echter door ziekte verhinderd het bezoek mee te maken. Het Luxemburgse gezelschap wordt dinsdagavond in Den Haag verwacht. De heren zullen tijdens hun bezoek bespre kingen voeren met Nederlandse minis ters: vermoedelijk prof. De Quay, mr. Luns en diens collega van Economische Zaken. De Pous. Voorts lijkt het niet uitgesloten dat vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven van de ge legenheid gebruik zullen maken om con tact met de Hoge Autoriteit op te ne men. Aan het eind van de eerste bezoekdag, woensdag 15 februari, zal de regering aan de gasten een officieel diner aan bieden. Vooraanstaande Amerikanen vragen opheffing commissie De „New York Times" van gistermor gen bevatte een advertentie van twee pagina's met een petitie, waarin wordt aangedrongen op opheffing van de com missie van het Huis van Afgevaardig den ter bestrijding van on-Amerikaanse activiteit. In deze petitie, die is ondertekend door 400 vooraanstaande Amerikanen onder wie mevrouw Eleanor Roosevelt en de dichter Carl Sandburg, wordt gezegd dat de commissie haar mandaat heeft misbruikt voor politieke doelein den, een instrument van onderdrukking is geworden en zich de functies van de uitvoerende en rechterlijke organen der regering heeft toegeëigend. De commissie, die destijds befaamdheid verkreeg door het „uitroken" van com munisten, wordt er verder o.m. van be schuldigd Amerikanen, die stryden voor rassengelijkheid en recht, te hebben ge dwarsboomd. en Amerika door haar op treden te hebben verzwakt. Intelligente reactie Het driejarige meisje Dianne Chouinard heeft door een blik semsnelle reactie het leven van haar tweejarige zusje Denise gered. Deze had een knoop in haar neus gestopt en dreigde te stikken. Dianne aarzelde niet, klom op een stoel, greep een peperbusje uit een kast en strooide peper over het gezicht van Denise, die geweldig nieste waarbij de knoop naar buiten schoot! J. H. F. Sollewijn Gelpke voorzitter Guinea-Raad Bij K.b. is voor de eerste zittingsperiode van drie jaren benoemd tot voorzitter van de Nieuw-Guinearaad de heer J. H. F. Sollewijn Gelpke, hoofdambtenaar by het binnenlands bestuur. Met de voorbereiding van de eerste streekgemeenschap in Ned. Nieuw- Guinea, die voor de onderafdeling Schouteneilanden, had de heer Solle wijn Gelpke een intensieve bemoeienis, terwijl hij als eerste voorzitter van de raad van deze streekgemeenschap een belangrijke praktische ervaring opdeed. Zoals bekend, zal de uit 28 leden be staande Nieuw-Guinea raad op 5 april a.s. plechtig worden geïnstalleerd. PRINSES IRENE NAAR MÜNCHEN VERTROKKEN Met een lyntoestel van de KLM is Prinses Irene vanmiddag om twee uur naar München vertrokken. Zij werd al leen vergezeld door een rechercheur van het Koninklijk Huis. Zes orkestleden van Duke Ellington gearresteerd De politie van Las Vegas heeft giste ren vier musici, die deel uitmaakten van het orkest van Duke Ellington gearres teerd, wegens het gebruik van verdoven de middelen. De mannen werden aange houden toen zij op weg waren naar een hotel waar strip-tease voorstellingen werden gehouden. Het waren drie trom pettisten en een saxofonist. Verder wer den gearresteerd de man die de arran gementen van het orkest verzorgt en een 27-jarige vrouw, die eveneens tot het gezelschap behoort. De arrestatie had plaats na een onderzoek van twee we ken. Hoofdrechercheur Lloyd Bell ver klaarde tot arrestatie te zijn overgegaan omdat de musici typische verschijnselen vertoonden, die een gebruiker van ver dovende middelen eigen zyn. Bovendien I werden op hun armen naaldprikken ge- 1 vonden. Ook Nederland op de Wiener Messe Oostenrijk wenst overbrugging van Europese integratiekloof (Van onze Haagse correspondent) „Juist in een tyd, dat Europa door een splitsing in twee delen, de EVA en de EEG, dreigt uiteen te vallen, heeft de Wiener Messe, de jaarbeurs in Wenen, een zowel voor Oostenryk als voor geheel Europa nieuwe functie gekregen. Evenals in Nederland, koestert men ook in Oostenrijk de wens de kloof te overbruggen en de eenheid te herstellen. Zolang aan dit verlangen niet is tegemoetgekomen, kan de eenling in het bedryfsleven op een andere manier een positieve bijdrage leveren." Dit zei de Oostenrijkse handelsgedele geerde dr. F. A. Grohsmann op een in Den Haag gehouden persconferentie naar aanleiding van de aanstaande Weense voorjaarsbeurs, die van 12 tot 19 maart zal worden gehouden en waar aan vierduizend exposanten uit achten twintig landen, waaronder Nederland, zullen deelnemen. Hofrat E. Strauss, de voorzitter van de Weense jaarbeurs, zei dat de com merciële invloedssfeer van internatio nale beurzen zich uitstrekt tot ver bui ten de grenzen van het land waarin deze manifestaties worden gehouden. De heer Strauss is in gezelschap van de vice-voorzitter der beurs en tevens vice-burgemeester van Wenen, de heer Felix Slavik, en Bundesrat Alfred Por- ges, perschef van de beurs, naar Neder land gekomen om ook in ons land pro paganda te maken voor Wenen als han delscentrum en als verbindingsschakel tussen Oost en West. Jaar 1960 hoogtepunt Als Fanfani zijn beloften inlost Indien de beloften van premier Amin- tore Fanfani van Italië door het par lement aanvaard worden zal Italië wel licht spoedig zyn eerste vrouweiyke di plomaten hebben. De Italiaanse vrouwen hebben de laatste vyftien jaar grote vooruitgang geboekt op de weg naar gelykgerech- tigdheid met de mannen. Voor de Tweede Wereldoorlog moch ten zijn niet stemmen. Nu hebben zy zitting in het parlement, zjjn ze door gedrongen in de rechtspraak en zijn ze er zelfs in geslaagd een artikel in het wetboek van strafrecht te hervor men waarin zwaardere straffen werden geëist tegen getrouwde vrouwen die echtbreuk pleegden dan tegen getrouwde mannen die zich aan hetzelfde vergrijp schuldig maakten. Er was echter een terrein waar de vrouwen helemaal geen toegang had den en dat was de diplomatie. Al hun pogingen om de gesloten gelederen der Italiaanse diplomaten binnen te dringen faalden tot dusverre. Deze kwestie na dert nu snel haar ontkoping door een aantal zaken die aanhangig zijn ge maakt by de gerechtshoven en die tot dusverre alle zijn verworpen. Het offensief werd geopend door een knappe Romeinse. Maria Antonietta Piatti, die in 1956 toegelaten wilde wor den tot een examen van het ministerie van Buitenlandse Zaken voor een baan bij de diplomatieke dienst. Haar aanvraag werd door het mini sterie afgewezen op grond van het feit dat vrouwen niet verkiesbaar waren voor deze posten. gekomen is een wetsvoorstel aan het parlement voorgelegd. Bovendien heeft een commissie van het ministerie van Buitenlandse Zaken het in bestudering. De mogelijkheid dat het wetsontwerp echter spoedig zal worden goedgekeurd door het parlement waarin de vrouwen nog zeer in de minderheid zyn, is echter klein. 8EURSOVERZICHT Licht verdeelde stemming Amsterdam, 10 februari Het Damrak besloot vandaag deze beursweek met een licht verdeelde stem ming voor de internationale waarden. Aandelen-Philips stonden nog wel wat in de belangstelling evenals later op de middag de Unileverpapieren. De elektro- aandelen waren opnieuw gevraagd voor Amerikaanse rekening. De arbitrage nam de stukken uit de markt. Veel ging er in de Philipshoek echter niet om. Dit moet ook van de overige hoeken gezegd worden. Wall Street sloot gisteren iets lager met zeer grote omzetten. De West- duitse beuizen waren vandaag een klei nigheid beter met weinig zaken. Tot het uitbreiden van de bestaande posities ging men in elk geval niet over. Het pu bliek ging eerder tot winstnemingen over. De beroepshandel geloofde het voor vandaag wel. Alles bijelkaar viel er niet veel te beleven. In dit licht bezien viel de stemming beslist niet tegen. Aan. delen Philips liepen op van 1159% tot 1162 en boekten op deze prijs een koers winst van 4 punten, vergeleken met de vorige slotkoers. Aku's konden zich op 538 goed handhaven. Unilevers stegen van 886 tot 890 888). Hoogovens een puntje lager op 896. Kon. Olies daalden een gulden tot f. 147,10. De dividendverlaging van de KLM van f7 tot f5 kwam de aandelen op een koersverlies te staan. Deze werden ge adviseerd op f 102,50 tegen gisteren f 104. De vraag voor de Scheepvaartaandelen duurde ook vandaag onverminderd voort. Deze vraag verdrukte de winstnemingen, waardoor hogere koersen werden ge registreerd. De winsten beliepen 1 tot 2 punten. De scheepvaartaandelen hebben een goede beursweek achter de rug met grote omzetten, dank zij de buitenland se vraag. Aandelen Kon. Boot verbeterden deze week circa 23 punten. Dit is zeer veel voor een scheep vaar taandeel. Ook de overige aandelen in deze sector konden zich in koers belangrijk verbeteren. In de cultuurafdeling kwamen geen ver anderingen van enige betekenis voor. Staatsfondsen weinig veranderd. In de lokale afdelingen werden aan delen Amsterdamsche Bank op 391, ex 14% dividend, geadviseerd, tegen 402 cumdividend gisteren. Claims Fokker verlieten de markt by een adviesprijs van circa f1500, overeenkomende met 320 voor de nieuwe aandelen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 10 februari Londen 10.59%-10.60%; Montreal 3.82%- 3.82%; Brussel 7.57%-7.58>4 J Stockholm 73.15!i-73.20%; Milaan 60.87-60.92%; Oslo 52.93%-52.98%; Lissabon 13.19"i- 13.21%; New York 3.78ft-3.78ft; Parijs 77.19%-77.24%; Frankfort 90.68-90.73; Zürich 87.69%-87.74%Kopenhagen 54.74%-54.79%; Wenen 14.51%-14.52%. BEURS VAN AMSTERDAM Vrydag 10 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— MARKTBERICHTEN LEIDEN, 10 februari Kaasmarkt: Aangevoerd 3 partyen Goudse kaas en geen Leidse kaas. Noteringen: Goudse extra kwal. geen; Idem le kwal. tot 2.20. Handel kalm. LEIDEN, 10 februari Veemarkt: Aan voer: Stieren 6, geen handel; melkkoeien 85. 825-1175 per st., kalm; vette koelen 260, 2.65-3.20 per kg. sch. gew., kalm; vare koelen 74. 500-925 per st.. rustig; graskalveren 6, geen handel; vette kalve ren 53. 2.00-2.70 per kg. lev. gew., zeer lui; nuchtere kalveren 203, 1.20-1.60 per kg. lev. gew., tamelijk; fokschapen 50, 130- 160 per st., rustig; vette lammeren 1399 95-135 per st., vlug; varkens (zeugen) 20. 350-425 per st., tamelijk; schrammen 305, 85-105 per st., tamelijk; biggen 472, 50- 62 per st.. tamelijk; veulens 1. geen han del; gelten 2. geen handel; zuig- en wel- delammeren 10, geen handel. Totaal 2944. GOUDA. 9 februari 9 februari Op de kaasmarkt te Gouda werden van dag 14 partyen kaas aangevoerd. Eerste kwaliteit noteerde 2.15 tot 2.20; tweede kwaliteit 2 06 tot 2.14, alles per kg. Han del was kalm. MGR. TH. VOORSCHOTEN M. P. BEKKERS ERNSTIG ZIEK De kortgeleden 80 jaar geworden eme ritus-rector van Huize Bydorp mgr. Th. M. P. Bekkers is thans ernstig ziek. Mgr. J. C. M. Hamers heeft mgr. Bekkers uit voorzorg bediend. Mgr. Bekkers woont al 47 jaar in Voorschoten. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna P. M., dr. van W. C. van Wissen en M. Klaver; Edward L., zn. van P. W. v. Geffen en A. M. v. Steen oven; Carolina L., dr. van C. W. G Smol ders en C. T. v. d. Peet; Jimmy A.. zn. van C. Makkink en E. C. Baesjou; Jo hannes. zn. van M. van Leeuwen en A. S H. Dubbelaar; Jltske M.. dr. van A. Alten burg en M. Koomen; Johannes F. L M. zn. van L. A J. Kooljman en G. M. E. Overleden: H. Rysdijk. 69 Jr.. weduw naar van J. E. Zandbergen. Het jaar I960 was wat de handel met Oostenryk betreft een hoogtepunt in de geschiedenis van de bilaterale handels betrekkingen tussen Nederland en Oos tenrijk, aldus de heer Grohsmann. In 1960 importeerde Oostenrijk goederen uit Nederland met een waarde van 161 miljoen gulden (vorig jaar 131 miljoen). Daartegenover exporteerde Oostenrijk naar Nederland voor 145 miljoen gulden (110 miljoen). Ondanks de discriminatie van Oosten rijk ten opzichte van de EEG-landen is het voor het Nederlandse bedrijfsleven gewenst de oude banden met dit land niet los te laten en zelfs wanneer hier voor offers moeben worden gebracht de bestaande contacten te handhaven. Men zou. aldus de heêr Grohsmann, de Oostenrijkse fabrikanten voorstellen kunnen doen ter verbetering van de kwaliteit van hun produkten en van de verkooporganisatie. Men zou nieuwe produkten op de Oostenrijkse markt kunnen zoeken, die in Nederland kans op afzet hebben, waardoor het weder zijdse handelsvolume niet slechts op een veiliger niveau wordt gehandhaafd, maar zo mogelyk uitgebreid. In belang van het Westen Hij achtte het tenslotte in het belpjig van het Westen dat Oostenrijk een ge zonde economie heeft, want achter de grenzen van Oostenryk begint het ijze ren gordijn. Indien dus Europa tracht een oplossing van het integratieprobleem te vinden waarbij Oostenrijk is ge baat dan geschiedt dit in eigen be lang, want een economische achte.-olt- gang van Oostenryk zou tevens een g zonde politieke ontwikkeling van dit land bedreigen. Dubieuze uitspraak Ned. Ned. Ned. Ned. '53 3% Grootboek obi. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned bel. cert. 3% Ned. '50 3% Ned. '54 3% Ned. '55 13% Ned. *55-11 3% Ned. "37 3 Ned. grtbk obi. Ned. doU. In. '47 3 Ned. Inv. cert. 3 Ned. 62-64 3 Indië *37 3 Indië *37 A 3 Ned. won. b.l. "57 6 Ned. won.bi. *58 4% '46-3 Vorige Slotkoers koers v. heden 101% 101% 101 %GB 101% 101 %GB 101% 101UGB 101% 100 ft 100ft 96 81% 94% 94% 97% 97% 9413 94 H 04ft 94% 90% 90% 89% 90% 90% 90% 90% 90H 90% 92 ft 92% 92% B 93 92ft 92ft 90% 90% 99% 99 ft 99% 99% 99% 99% 95% 95% 109% 110 10011 100% Bank N.G. '58 (5%) 105% 105% id. N.WJ3. '52 (4%) 99% BVG rspbr f.500 176% 176% BVG rspbr. '52 132% B 133 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 93% 93% Premieleningen 105 B A'dam '51 12%.. 85% 85% 85 85 A'dam '56 H 2% 93 93% A'dam *56 m 2% 92% 92% Eindhoven '54 2% 82% Enschede '54 2% 82% Den Haag '52 I 2% 92% 92% 93 R'dam '52 I 2% 89% 90% 92% 92 B 101 102% Utrecht '52 2% 89 Z.-Holl. 1957 2% 97« Z.-Holl. 1957 2% 102 102 Mejuffrouw Piatti maakte de zaak prompt aanhangig bij de staatsraad, een raad van juristen die uitspraak doet over geschillen betreffende staatsorga nen. De raad deed een dubieuze uit spraak en bepaalde dat de zaak werd afgewezen omdat juffrouw Piatti haar aanklacht had ingediend naar aanlei ding van een brief van het ministerie van Buitenlandse Zaken waarin haar aanvraag werd afgewezen, terwijl, aldus de raad die de waarde van artikel 51 van de grondwet betreffende gelijkheid van de twee geslachten volledig wilde erkennen, zij beklag had moeten doen over de regels die waren vastgesteld voor het examen. Een tweede kandidate voor een diplo matieke carrière, juffrouw Anna Maria Sternberg Montaldi, ondervond het zelfde. Zy nam niet dezelfde stappen als haar voorgangster, maar de Itali aanse bladen maakten zoveel ophef van haar zaak, dat premier Fanfani ver klaarde een wetsontwerp bij de Kamer te zullen indienen om deze kwestie voor eens en altijd op te lossen. Toen viel zyn regering en raakte de voorgestelde wet op de achtergrond. Nu Fanfani weer aan de macht is ACTIEVE AANDELEN Het Leidsch Dagblad MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Cultuurbank Nat. Handelsbank Ned. HandelmU Amst. Rubber H.VA. Senembah A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert. Deli Mij .en (Ver.) Kon. Pap Gelder Hoogovens eert Müller en Co. N.B. Ned. Kabelfabr Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon Olie (f. 20.—) idem (50 A f.20.—) Holl. Amer. RJn Java China Paket KJjM Kon Ned. Stmv My Kon. Paket My Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr eert v. Ommeren eert. Kot. Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96% 96% Idem '48 (3%) 96% 96% R'dam '52-1 (4%) 99% id id "37 I-II (3%) 95% Z.-HoUand '56 (4%) 99ft 40 GB 39% 241% 339 GL 339 131% 133% 140% 139 530 530 537% 538% 364 360 872 872 175.20GB 175.10 359 %GB 360 GB 897 898% 497 499% 690 1158 116234 324% 325% 888 890% 278 282 456 455 685 680% 147.10 147.10 148.20 147.- 164% 166% 175 180 GB 104 101.50 248% 248% 162 164 195 200 GB 173 175% 340% 342% 176 176 177% 177% koers v. heden Vorige Slotkoers NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 249 Amst. Bank 402 H.B.U. cert218% Rott. Bank 350 Twentsche Bank 361 Industrie Ondernemingen Albert Heyn427 Borsumij. Electrolasmy Kon. Ned. Grofsm Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwnljv. Internatlo Int. Kunststof! Ind. v. Kempen en Begeer Leidse Wolspinnerij Rott. Droogdok My Sikkens Groep Ver. Touwfabrleken Walvisvaart Wernlnk's Betonmy. Van wyk en Heringa 44% 360 215 554 277 182% 65 124 559% 549% 908 372 113% 174% 134% 249.— 391 exd, 219 351 359 425 44% 380 218 280 182% 65% 123% Zaalberg 125 Amerik. fondsen Canadian Pacifio R. 24 Intern Nickel 61% Anaconda 51% Bethlehem Steel.... 46 Cities Service 54 General Motors 43% Kennecott85% Republic Steel 60% Shell Oil 84% Union Pacific 30% Un. States Steel 83% 553 114% 175 135 123 23% 62% 51% 45% 53tf 43 85% 59% 82% 30ft

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13