sunii| De handel in gebruikte auto's krijgt wederwoord voor de tv X RIAS, ONTSTAAN DANKZIJ RUSSEN, RESTAAT 15 JAAR Kerkelijk Leven Gezellig stoken in de nieuwe stijl Westeuropese produktie van de Starfighter komt op toeren TOUWTREKKEN IN SENAAT OM BENOEMING BURGEMEESTER Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 8 februari 1961 Vierde blad no. 3027S „Een vrije stem van de vrije wereld" Gisteren vierde RIAS, „een vrije stem van de vrije wereld", zijn vijftiende verjaardag. Het beste bewijs dat waarheid de beste pro paganda is. Rias is de door Amerikanen ge leide radio-omroep in West-Ber- lijn, die haar uitzendingen richt tot de Duitsers in de Russische zone. Het vormt een van de vele rede nen waarom de Russen wensen dat de Westelijke geallieerden Berlijn ontruimen. Maar zoals in de meeste geschillen tussen Oost en West waren het de Russen zelf die de oorzaak waren van het ont staan van de radio-omroep. Toen Berlijn door de vier mogend heden werd bezet weigerden de Russen hardnekkig Radio-Berlijn, die in de oos telijke sector was gevestigd, samen met de drie andere mogendheden te exploi teren, zoals in onderlinge overeenkom sten was bepaald. Radio-Berlijn begon anti-Westerse propaganda te spuien en aangezien zij de enige omroep was in geheel Berlijn, hadden de geallieerden geen afweer daartegen. Op 7 februari 1946 opende generaal Lucius D. Clay, de toenmalige Amerikaanse militaire gouverneur het radio-station RIAS (radio in American Sector) Aanvankelijk richtte de „vrije stem van de vrije wereld" zich alleen tot de inwoners van Berlijn, maar spoedig zond de omroep uit naar geheel Oost- Duitsland. Populairste omroep RIAS werd de populairste radio-om- roep in Oost-Duitsland met een gehoor van naar schatting twaalf miljoen, tweederde van de Oostduitse bevolking. Ondanks stoorzenders bereikt RIAS alle delen van Oost-Duitsland met zijn zeven golflengten. Voor de Oostduitsers Fidel Castro gaat suikerriet snijden Gisteren heeft ongeveer zestig pro cent van de leerlingen der r.k. en par ticuliere middelbare scholen in Havan na gehoor gegeven aan een oproep om te staken als protest tegen de terecht stelling van „contrarevolutionairen". In de provincie was het aantal wegblijvers groter. Het was het plan om ook van daag te staken. In de nacht van maandag op dinsdag zijn in Havanna en voorsteden drie bommen ontploft, afkomstig van anti- Castro gezinden. Een meisje moest met een zenuwschok in het ziekenhuis wor den opgenomen en-een auto werd ver nield. Premier Fidel Castro en zjjn ministers zullen de Cubaanse arbeiders een voor beeld stellen door zondag suikerriet te gaan snijden, zo heeft Radio-Havanna bekendgemaakt. De leider der regering kondigde aan, dat hij die dag tweemaal zoveel werk zal verzetten als een ge middelde arbeider! Wapenvondst in Allo Adige Volgens berichten uit onofficiële bron waarvan het Italiaanse nieuwsagent schap ANSA gewag maakt, heeft de Italiaanse politie gisteravond in de Ita liaanse provincie Alto Adige vijf men sen aangehouden, nadat nabij de Oos tenrijkse grens een hoeveelheid wapens was gevonden die voldoende zou zijn voor de bewapening van zeventig men sen. In het betrokken gebied, dat door de Oostenrijkers Zuid-Tirol wordt ge noemd, woont een groot aantal Duits sprekenden. Zoals bekend bestaat er tus sen Oostenrijk en Italië een geschil over de positie van deze bevolkingsgroep. Er hebben zich de laatste tijd geweldda den voorgedaan. EMIGRANTE KWAM TE LAAT Door het zoekraken van een naar Australië gestuurd telexbericht van de reserveringsafdeling der KLM is de 30- jarige mevrouw Haverkate Tetteroo, die 4 jaar geleden naar Glenelg in Austi^lië emigreerde en die dankzij een spontane inzamelingsactie snel naar Nederland terug zou komen, omdat haar vader stervende was, te laat gearriveerd. Toen zij gisteren op Schiphol aankwam, moest de heer W. F. Flier van de stichting „Wij komen" haar de treurige mede deling doen, dat haar vader juist gis teren is overleden. De overledene was postbode in Hengelo en zijn col lega's waren drie weken geleden met de inzameling begonnen, omdat zij de vu rige wens van de heer Tetteroo senior zijn dochter nog eens te zien, kenden. De collecte bracht enkele honderden guldens op. Van een juist opgerichte r.-k. organisatie ontving men eveneens een flink bedrag en de rest werd ge fourneerd door het noodfonds „Wij komen", dat reeds 34 maal eerder in soortgelijke gevallen hulp heeft ver leend. Aanvankelijk zou mevrouw Haverkate reeds de vorige week naar ons land zijn vertrokken, maar door het zoekraken van de telexboodschap bereikte haar de oproep voor het vliegtuig te laat en zag zjj geen kans meer al haar papieren in orde te brengen. KABELBRAND BIJ VAN GELDER IN RENKUM Gistermiddag is een kabelbrand uit gebroken in een elektrisch onderstation van de centrale van fabriek I van de N.V. Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zn te Renkum. De brand is geblust door de bedrijf s- brandweren der beide fabrieken met as sistentie van de vrijwillige brandweren uit Renkum en Oosterbeek. Het zal nog enige weken duren, voor dat de schade definitief bepaald kan worden. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. Experts uit Düssel- dorf en Aken zijn onderweg om een on derzoek in te stellen en het bedrijf weer op gang te brengen. is RIAS een deel van hun dagelijks leven geworden. Het is him belangrijk ste verbinding met het vrije deel van het verscheurde Duitsland en de rest van de vrije wereld. Het succes van RIAS is het bewijs dat propaganda ook waarheid kan zijn. Zjj die kritiek uitoefenen op de Ameri kaanse voorlichtingsdienst RIAS is er een onderdeel van sluiten door gaans deze radio-omroep van hun kri tiek uit. De waarheid is hun wapen De omroep wordt bediend door Ameri kanen die grote ervaring in het radio- bedrijf hebben, toegewijd zijn aan hun werk, en die de waarheid beschouwen als hun wapen en alles vermijden dat riekt naar propaganda in de slechtste zin van het woord. Zjj weten dat het dagelijkse leven der Oostduitsers gevuld is met propaganda, dat de Oostduitsers eraan willen ont snappen en er niet nog meer van willen hebben. Dus zorgt RIAS voor een volle dig sport-programma, populaire en klas sieke muziek en ontspanningsprogram ma's zoals andere radio-omroepen in het Westen. Maar alles is uitgestippeld met de gedachte aan wat de Oostduitsers zouden willen horen. Zonder de grote leugen te gebruiken of het uit te brallen worden koude oor log en het Amerikaanse program voor de strjjd in de koude oorlog op hun ware proporties in de Oostduitse huis kamers gebracht, geheel aangepast aan de strijd van de Oostduitsers tegen het communisme in bepaalde kwesties en op bepaalde plaatsen. Model van objectiviteit De nieuwsdienst is een model van ob jectiviteit en in de twee programma's die RIAS dagelijks uitzendt, zijn 25 nieuwsuitzendingen opgenomen. Onnodig te zeggen dat de Russen in het geheel niet verheugd zijn over het bestaan van RIAS, maar tenslotte is het ontstaan van RIAS aan henzelf te danken. *4*4*4 4?- iv- L WAST STRAtIND WIT- CN SPAAff UW UNNiNKAST NED. HERV. KERK Aangenomen naar Schiedam C. van der Steen te Gastelternjjveen; naar Vuren en Dalem (toez.) W. Chr. Klumper, vicaris te Rotterdam-Overschle. GEREF. KERKEN' Beroepen te Goënga A. Bakker, kand. te Klelwlndeweer. Aangenomen naar Fjjn- aart C. Stam, kand. te Goes, die bedankte voor Asperen, Bruchterveld, Glesen-Rljs- wjjk (N.-Br.) en voor Paesens-Moddergat. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP aAngenomen naar Zeist H. B. Kossen te Berllkum (Pr.). Missionarissen naar Afrika Gisterochtend zijn circa 50 missiona rissen uit een tiental landen met de 84ste Raptim-vlucht van Schiphol naar Zuid-Afrika vertrokken. In Rome zul len zich bij deze groep nog 25 andere missionarissen voegen, onder wie 10 Italiaansen. Voor de 50ste maal had de Raptim-organisatie, die in 1949 is op gericht met het doel door coördinatie op de reiskosten der missionarissen be sparingen te bereiken, daarvoor een KLM-vliegtüig gehuurd. De voltallige groep bestond uit 45 manlijke missionarissen en 30 zusters. De meesten van hen zijn reeds eerder in Afrika geweest en keren thans van hun verlof naar Afrikaanse missie-ge bieden terug, waar ze gemiddeld zes zeven jaar zullen blijven. Onder de missionarissen was een twin tigtal Nederlanders. Advertentie De Beckers 455 Deze robuuste brander combineert moderne vormgeving met de onvervangbare voordelen en gezelligheid van kolenstook. Geheel gietijzeren body, dus onverwoestbaar sterk. Voorzien van front circulatie. Geschikt voor nootjes III en IV. Bruto cap. 15800 kcal/u (grote gezinskamer) f 30Ïs- gfw. In Iets kleinere uitvoering - type 444 - speciaal voor de moderne flatkamer Bruto cap. 12000 kcal/u f 298,- BECKERS HAARDENFABRIEK N.V.-BERGEN OP ZOOH Noordelijke groep bereikt in voorjaar maandelijkse produktie 14 toestellen De gezamenlijke Westeuropese produktie van de Lockheed-straal- jager, de Starfighter F-104-G, is sinds oktober j.l. ter hand genomen en zal tot 1964 in totaal 949 toestellen omvatten. Op een persconferen tie in Bonn deelde men gisteren vanwege het Westduitse ministerie van Defensie mee, dat de noordelijke groep met de Hamburger Vlieg tuigfabriek, de Bremer vliegtuigfabriek Weser A.G., en de Nederland se fabrieken Fokker en Aviolanda de produktie dezer dagen is begon nen en in het voorjaar van 1961 een totaal van veertien toestellen per maand zal bereiken. Duitse luchtmacht krijgt leeuwetleel De zuidelijke groep met de fabrieken van Messerschmitt, Dornier, Siedel en Heinkel is reeds sedert oktober aan het werk en zal in november aanstaande een produktie van zes toestellen per maand bereiken. In beideg roepen wordt met Ameri kaanse onderdelen gewerkt. Men hoopt in de loop der volgende drie jaar zoveel mogelijk materiaal van de eigen Westeuropese industrie te kun nen gebruiken, maar men zal in geen geval voor de volle 100 procent afzien van Amerikaanse onderdelen. Aan deze gezamenlijke Westeuropese produktie van de Starfighter-straalja- gers nemen West-Duitsland, Nederland, België en Italië deel. In Italië en België zal de deelneming aan deze fabricage in de loop van de komende maanden een aanvang nemen. De Westduitse luchtmacht krijgt het leeuwedeel van de Europese produktie, te weten 604 toestellen waarbij nog 96 gevechts- en 30 trainingstoestellen van het type F 104 komen, die de Duitsers in Amerika hebben gekocht. Beste toestel Met nadruk wees men er van West duitse zijde gistermiddag op dat Bonn de Starfighter nog steeds beschouwt als het beste thans leverbare toestel. Men prees de snelheid en de stijgkracht, men wees op het feit dat ook de Canadezen dit type voor hun luchtmacht Europa - dienst bij uitstek geschikt achten; en men deelde mede dat juist de Starfigh ter beschouwd kan worden als de zo ge wenste overgang van het bemande naar het toekomstige onbemande lucht-wa- pen. De prijs van de Starfighter gaf men in Bonn aan met 5 miljoen Mark per stuk (4.5 miljoen gulden). Ging Strauss te ver? De Westduitse minister van Defensie Strauss heeft volgens verscheidene Westduitse en Britse journalisten zon dag te Grafenwohr in Zuid-Duitsland verklaard dat Bonn niet zal deelnemen aan de verdere ontwikkeling van de Britse raket Blue-Streak. De Britten willen van deze raket de eerste etappe maken voor het wegschieten van een Europese kunstmaan; de Fransen zou den voor de tweede fase en de Duitsers voor de derde fase moeten zorgen. Strauss zou zondag hebben gezegd dat Bonn wel wil meedoen aan een Euro pees ruimtevaartonderzoek maar alleen met Amerikaanse raketten. Hij zou geld uitgeven voor de Blue-Streak volkomen overbodig achten, nu de Amerikanen ten deze reeds grote vorderingen heb ben gemaakt. In Bonn werd gistermiddag officieel verklaard dat Strauss dit alles niet zo heeft gezegd! Over de Westduitse deel neming aan de vorige week in Straats burg gehouden Europese ruimtevaart conferentie toonde men zich al even terughoudend, Bonn had daarheen slechts een waarnemingsdelegatie ge stuurd en zich zeker niet verplicht ook maar Iets te doen voor het Europese ruimtevaartprobleem. Nieutve bond wil slechte naam zuiveren F?T/ A f.-.. A I? A f geacht. Het is niet onwaarschijnlijk I) V J\. contrei V i^A/I dat de ballotagecommissie van de bond tot de oonclusie zal komen, dat slechts een minderheid van die duizenden straathandelaren het predikaat „bona fide" verdient, waardoor er nog talloze vrije handelaren blijven rondlopen waarop het publiek bij eventuele mis koop geen vat heeft. (Van onze Amsterdamse correspondent) In Amsterdam heeft vrijdagavond de oprichtingsvergadering plaats van de Bond van Autohandelaren (BVA), waar voor zich thans reeds 400 nog niet ge organiseerde handelaren in gebruikte auto's hebben aangemeld. De directe aanleiding tot het stichten van de bond is de televisie-uitzending van de VARA geweest, waarin Arie Klevwegt aan de Bovag, de bond van erkende autohande laren en garagehouders, gelegenheid gaf zjjn mening over de handel in tweede hands auto's te geven. In deze uitzen ding kwam de zogenaamde straathandel ter sprake, waarmee zich onder andere „duistere figuren" zouden ophouden. De handelaren in gebruikte auto's, die regelmatig de automarkten te Amster dam en Utrecht bezoeken, hebben zioh over deze uitzending zeer opgewonden Er werd een actiecomité opgericht, dat gedrukte kaarten in omloop bracht, waarop men niet alleen kon protesteren bij de VARA, maar tevens het lidmaat schap van deze omroepvereniging kon opzeggen. Uit dit actiecomité is voorts de BVA voortgekomen. Voor televisie Het voorlopige bestuur van de nieuwe bond zal in een televisie-uitzending van de VARA op woensdag 22 februari het standpunt uiteen zetten van de vrije, maar bonafide-autohandelaren. Dit is het resultaat van uitvoerig overleg tus sen het BVA-bestuur en de VARA, dat overigens eerst mogelijk was toen het bestuur zich nadrukkelijk distantieerde van de briefkaartenactie. BVA-voorzitter P. G. Klaver zei ons gisteren; „In de t.v.-uitzending heeft men de morele verantwoording voor de import van Duitse autowrakken in de schoenen van de vrije autohandel wil len schuiven. Maar deze autohandelaren beschikken niet over werkplaatsen om deze wrakken op te knappen. De waar heid is. dat de meeste van deze kneusjes door Bovag-garages worden hersteld en weer op de weg worden gebradht." Er zijn enkele duizenden handelaren in ge bruikte auto's in ons land. Volgens de heer Klaver zou het grootste deel van hun omzet door verkoop van gebruikte auto's aan de erkende Bovag-handelaren i betreffen. Waarom zij zelf geen lid van de Bovag worden? „Dat is niet mogelijk, omdat wij meestal niet over een eigen werk plaats beschikken." Skelet gevonden bij graafwerk te Goes (Van onze Zeeuwse correspondent) BU graafwerkzaamheden voor de bouw van een garage hebben werklieden in de Blanckstraat in Goes gisteren twee meter onder de grond, een lijkkist met een vrfj gaaf skelet gevonden. De poli tie is van de vondst op de hoogte ge steld, doch hoewel een misdrijf niet vol komen uitgesloten moet worden geacht, meent men daaraan in de eerste plaats toch niet te denken. In de omgeving van de Blanckstraat is vroeger nooit een begraafplaats geweest. Daarom acht men het meer voor de hand liggend, dat dit skelet afkomstig is, van een mili tair, die tijdens de Spaanse bezetting hier begraven is. Waarborgen De BVA wil aan de ene kant de slech te naam zuiveren, die de handel in twee dehands auto's heeft gekregen en aan de andere kant het publiek bepaalde waarborgen geven. De bond wil zijn le den verplichten iedere te verhandelen auto te voorzien van een keuringsrap port van een onpartijdige instantie, bij voorbeeld de ANWB of de KNAC. Leden die zich hieraan onttrekken, zullen wor den geroyeerd. In hoeverre de BVA de duistere prak tijken, die zich bij de autohandel voor doen, kan bestrijden, moet worden af- GEMEENTESECRETARIS VAN MILL GESCHORST Conflict met de burgemeester De raad van de gemeente Mill en St.-Hubert heeft besloten de gemeente secretaris te schorsen. Dit besluit wordt gezien als een gevolg van de sterke ri valiteit tussen de burgemeester en de gemeentesecretaris van deze gemeente. Het is in Mill een publiek geheim, dat de verhouding tussen de beide hoge ge meentefunctionarissen te wensen over laat. Deze situatie dateert van de benoe ming van de huidige burgemeester, de heer G. H. M. Hofmans, in 1958. De gemeentesecretaris de heer J. P. van de Geijn is reeds 12 jaar gemeente-secre taris. Beiden hebben vroeger als jonge ambtenaren tegelijkertijd een vrijwel ge lijke functie bekleed ter gemeentesecre tarie van Groesbeek. De tegenstelling burgemeester en secretaris werd vorige week verscherpt toen de burgemeester de gemeentesecre taris van zijn kamer verwijderde. In Mill deden nog diezelfde dag ge ruchten over een handgemeen tussen burgemeester en secretaris de ronde. Bij het kabinet van de Commissaris der Koningin was men zeer spoedig van het gebeurde op de hoogte. Burgemeester Hofmans en secretaris Van Geijn werden naar 's-Hertogen- bosch ontboden. De Commissaris der Koningin heeft hen beiden gehoord. Tijdens de J.l. gehouden raadsvergade ring was de secretaris niet aanwezig. In de raad werd de schorsing van de secretaris gekwalificeerd als „een maat regel van orde, die geen oordeel in houdt over het conflict". KON. NED. GEOLOGISCH MIJNBOUWKUNDIG GENOOTSCHAP De 49ste gewone algemene vergadering van het Koninklijk Nederlands Geolo gisch Mijnbouwkundig Genootschap zal 18 februari in het geologisch mineralo- gisch instituut te Leiden worden gehou den. De voorzitter van de geologische sectie van het Genootschap, prof. dr. H. J. Mac Gillavry, zal spreken over ..Diep of on diep. voor-diep of na-diep". Dr. F. Trus- heim uit Hannover zal een voordracht houden die getiteld is „Halokinese". In het Ministerie van Sociale Za ken werd gisteren een afvaardiging ontvangen van het actiecomité tegen de hinder en het gevaar van straal-» jagers te Soesterberg. De delegatie overhandigde een protest tegen de overlast van straaljagers, voorzien van 30.000 handtekeningen. Bij begroting Binnenlandse Zaken (Van onze parlementaire redacteur) Naar aanleiding van geruchten, dat minister Toxopeus van Binnenlandse Zaken voor het vrijgekomen burgemees terschap van Amersfoort een VVD-er zoekt, heeft de socialiste mr. Zeelenberg gisteren in de Eerste Kamer ervoor ge pleit als burgemeesters voor Amersfoort en Hengelo (vacature) een lid van de PvdA te benoemen. Wat Amersfoort be treft motiveerde zij deze wens met het feit, dat twee leden van Gedeputeerde Staten van Utrecht lid van de PvdA zijn en van de 39 Utrechtse gemeenten er slechts twee gemeenten (Amersfoort en Zeist) een socialistische burgemees ter hadden. Verreweg de meeste inwo ners van Amersfoort hebben in 1958 op de PvdA gestemd en in Hengelo bezet de PvdA ook de meeste raadszetels. Die motivering zou er volgens de KVP-er Teijssen toe moeten leiden dat in Hengelo weer een KVP-er als burge meester wordt benoemd, want twee van de zes leden van Gedeputeerde Staten van Overijssel zijn KVP-er. In de vier grote gemeenten in Overijssel (Zwolle, Enschede, Almelo en Deventer), ls geen KVP-burgemeester. Dan zou het on begrijpelijk en onaanvaardbaar zijn in dien in de vijfde grote gemeente, Hen gelo, met een belangrijk percentage katholieken, niet weer een KVP-er als LUCHTVAART OVEREENKOMST MET MEXICO De luchtvaartonderneming tussen Ne derland en Mexico zijn gisteren geëin digd, nadat overeenstemming was bereikt over een nieuwe luchtvaartovereenkomst. In het nieuwe verdrag, dat drie jaar gel dig zal zijn, wordt aan Nederland het recht toegekend, evenals dat in het oude verdrag het geval was, een luehtver- binding tussen Mexico-City en Amster dam te onderhouden. De Mexicaanse maatschappijen zullen diensten op de Ned. Antillen mogen on derhouden, eventueel als onderdeel van lagere routes. De Nederlandse delegatie stond onder leiding van mr. H. J. Span jaard, directeur van de Rijksluchtvaart dienst. burgemeester wordt benoemd. De KVP bezet er elf raadszetels en de PvdA heeft alleen maar een zetel meer door de toewijzing van een restzetel. Indien een geringe stemmenverschuiving tot wijziging van de politieke kleur van een burgemeester zou moeten leiden, zou dat tot onoverzienbare consequenties leiden. De KVP-fractie had niet willen aandringen bij de minister op de benoe ming van een katholieke burgemeester van Hengelo, alleen naar aanleiding van het pleidooi van mej. Zeelenberg had de fractie haar mening kenbaar wil len maken. Stadhouders Een nieuwe idee van mej. Zeelenberg was de burgemeester van de grootste drie gemeenten (Amsterdam, Rotterdam en Den Haag) voortaan „stadhouders" te noemen, om daarmee hun veel belang rijker positie, in vergelijking met de kleine gemeenten, tot uitdrukking te brengen. Het touwtrekken om de benoeming van nieuwe burgemeesters speelde zich af bU de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken, waarbij nogal aandacht werd besteed aan het tot nu toe weinig succesvolle streven van het kabinet bevoegdheden van het Rijk over te dragen aan gemeenten en provincies. De KVP-er Teijssen wilde gaarne ver nemen of de regering eigenlijk al of niet bereid is, en in welke mate, centrale ver antwoordelijkheid af te staan om decen tralisatie te bewerkstelligen. De liberale mr. De Vos van Steenwij k had persoon lijk van de decentralisatie geen grote verwachtingen. Hij zou het al mooi vinden als men verdere decentralisatie kan tegenhouden en de Anti-Revolu tionair Tjalma meende, dat men decen tralisatie meer moet zoeken in het be stuurlijke dan in het financiële vlak. Franje De beschikbare resterende franje voor verbetering van de saiarispositie van het overheidspersoneel, wilde de Christelijk- Historische mr. Reijers bestemmen voor verzachting van de gemeenteclassifi catie, maar de KVP-er Teijssen gaf er de voorkeur aan de resterende franje van 0.74 procent van de totale salaris last te besteden voor vermindering van de kennelijke achterstand ln salariëring van de lagere en middelbare ambte naren. Vandaag antwoordt minister Toxopeus.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7