VIJF SPIONNEN VOOR MOSKOU HADDEN EEN STERKE ZENDER WEERBERICHT SENSATIE IN PROCES IN LONDEN Boekhandelaar uit voorstad was voortreffelijk geïnstalleerd Leider is vermoedelijk een Rus MOBOETOE EN TSJOMBE LATEN HUN LEGERS NIET DOOR DE V.N. ONTWAPENEN Drama teHoensbroek Jongeman wurgt mijnwerker (56) Navo-sehild dient versterkt Inkrimpen zeestrijdkrachten onverantwoord (Due/ Qltetnvs Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 8 FEBRUARI 1961 No. 30275 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: LAL van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De vijf spionnen, die beqin januari in Londen qearresteerd werden, beschikten over een machtige geheime zender, welke verborgen was in de woning van de boekhandelaar Kroger, in de Londense voorstad Ruislip. Deze sensationele bijzonderheid kwam aan het licht, toen gisteren in Londen het proces tegen deze vijf begon, met de advocaat- generaal Sir Reginald Manningham-Buller, die lid is van de regering, als aanklager. Het geheime radiostation was in staat berichten naar Moskou te zenden en van daar te ontvangen. De deuren en ramen van het huis waren voorzien van sloten, grendels en kettingen. Schijnbaar onschuldige voorwerpen, zoals een zaklantaarn, een sigarettenaanste ker en een thermosfles bleken geheime vakjes of buisjes te bezitten. In de aansteker zaten negatieven en een geheime code. Een flacon talk poeder in de badkamer bevatte een miniatuur-telescoop voor het ont cijferen van micro-stippen. Dit zijn films, welke gehele pagina's ge schreven of gedrukte tekst bevatten. Mej. Gee had een vertrouwenspositie De verdachten zijn: Gordon Lonsdale, een 37-jarige directeur van een handels onderneming in Londen, Henry Hough ton, ambtenaar by het onderzoekings station voor de oorlogvoering-onder water in Portland, de 46-jarige mej. Ethel Gee, dezelfde functie. Peter Kroger, een 50-jarige boekhandelaar in Ruislip, en zyn 47-jarige vrouw Joyce. Sir Reginald zei, dat de radio-instal latie in de woning van de Krogers was gevonden. Zij bedienden deze en fun geerden waarschijnlijk ook als de ban kiers van de spionagegroep. Op zolder waren duizenden dollars verborgen. De geheime zender werd aangetroffen onder een luik bij de keukendeur, de radio apparatuur was verborgen onder platte betonnen stenen en hout, welke aan het oog werden onttrokken door rommel. De kortegolfzender en ontvanger zaten in een plastic boodschappentas. De uitzen dingen konden met grote snelheid ge schieden, zodat men slechts kort in de ether behoefde te zyn. Er was een an tenne in het huis van 25 meter lengte. Bij haar arrestatie had mevr. Kroger verzocht de kachel op te mogen stoken. Zij had, toen zij zich aankleedde om naar het politiebureau te gaan. een handtas om de arm gedaan. In deze tas werden witte enveloppen gevonden, welke een brief van 6 pagina's in het Russisch be vatte. Zij had deze brief kennelijk willen verbranden, maar toen zy hem had over handigd, toonde zij geen belangstelling meer voor de kachel. Er was voorts een stuk papier met straatnamen en platte grond-aanwijzingen, kennelijk een lyst van ontmoetingplaatsen. De advocaat-generaal zei, dat er aan wijzingen zyn dat de man die zich Lonsdale noemt, in werkelijkheid een Rus is. Lonsdale was de man, die gehei me gegevens naar de Krogers bracht om ze van daar naar Moskou te seinen. Vol gens een verklaring van Houghton had Lonsdale zich bij hem geïntroduceerd als commander Johnson van de Amerikaanse marine en attaché bij de Amerikaanse ambassade in Londen. De advocaat-generaal zei, dat mej. Gee en Houghton zonder twyfel Engelsen zyn en dat het duidelijk is, dat zij staats geheimen voor geld hebben verkocht. Bijbel en gebedsrollen als opbergruimten In een bijbel, welke by de Krogers werd aangetroffen, werd een klein stukje wit cellofaanpapier gevonden, dat met zilverbromide, een lichtgevoelige stof, Tijdens het blussen van een enotme brand in Chicago verander den de ruines door een samenspel van bluswater en vorst in een ijzig monument. VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Zacht weer met veel bewol king en af en toe wat regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 FEBRUARI Zon op: 8 08 uur; onder; 17.42 uur Maan op: 2.13 uur :onder: 1158 uur Hoogwater te Katwijk te 8.55 en 21.28 uur, laagwater te 4.20 en 16.55 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Elf arrestaties in Hongarije wegens „samenzwering" In Hongarije zijn negen priesters, een vroegere gravin en een vroegere kapi tein gearresteerd „wegens deelneming aan een samenzwering tegen de veilig heid van de staat", aldus heeft Radio- Boedapest meegedeeld. De leider van de samenzwering was een kwapitein van de pantsertroepen uit de tweede wereldoorlog, Silvester Koer- mendi, de vrouw was Maria Bolzar, de vroeger.-» gravin Domonkos Zichy. Voorts zijn zes seculiere geestelijken en drie monnikken, van wie twee Cisterciën zers gearresteerd. Op twee na kwamen alle arrestanten uit Boedapest. De radio gaf geen bijzonderheden over de aard van de samenzwering. was bestreken. Het was het type film dat door de geheime Russische agenten wordt gebruikt om micro-grafische foto's te maken. Lonsdale had in zijn flat twee Chinese gebedsrollen, bevattende gehei me opbergruimten. In de slaapkamer van mej. Gee werd een bedrag van ruim 4700 pond sterling gevonden, grotendeels in de vorm van spaar- en aandelencertifir caten. Houghton zei in zijn eerste verhoor, dat hij een dwaas was geweest. Mej. Gee verklaarde, dat zij niets verkeerds had gedaan. Zij had al tien jaar by het ge heime marine-etablissement gewerkt, waar zij toegang had tot geheime documenten. Zij bekleedde een vertrou wenspositie. Houghton werd als marineman in 1945 gedemobiliseerd. In juli 1951 werd hij tewerk gesteld op het kantoor van de Britse marine-attaché in Warschau. In november 1952 kwam hij bij een marine-etabilissement in Portland, waar hij tot begin 1957 bleef. Hij werkte 5 jaar samen met mej. Gee, daarna werd hij overgeplaatst naar de afdeling repa raties, waar hy de beschikking kreeg over tekeningen en geheime bijzonder heden over oorlogsschepen. Foto's van geheim handboek De advocaat-generaal beschreef hoe de verdachten tussen juni 1960januari 1961 geschaduwd werden en wat zij deden. Een ogenblik voor hun arrestatie op de 7de januari bij de Old Vic- schouwburg in Londen, had mej. Gee Lonsdale een boodschappentas overhan digd. Hierin trof de politie vier marine- geschriften inzake proefnemingen en ook een blikje, verzegeld met celiotape. In het blikje bevonden zich een onont wikkelde film met een afbeelding uit het geheime handboek, dat Houghton onder zijn berusting had. Op de eerste blad zijde van dit boek staat een waarschu- FLN mobiliseert De Algerijnse regering in ballingschap (FLN) heeft besloten tot mobilisatie van in Marokko en Tunesië woonachtige Al- gerynen. Voorlopig alleen de ongehuw de mannen tussen 20 en 30 jaar, naar schatting 30.000 personen. Waarnemers wijzen er op, dat de Al gerijnse rebellen de laatste tijd meer aanvoer van wapens hebben en achten het niet uitgesloten, dat de opstandelin gen binnenkort een grootscheepse aan val gaan doen op de onder stroom staande versperringen, die de Fransen langs de grenzen van Algerye hebben aangelegd. wing waarin de aandacht wordt geves tigd op de straffen voor inbreuk op de wet op de staatsgeheimen. Ook vond men foto's van een geschrift, dat bij zonderheden bevatte over de nieuwe marinevaartuigen, 58 pagina's vloot- orders, welke van waarde zijn voor de vijand. In totaal waren er 310 foto's van documenten, waartoe mej. Gee en Houghton toegang hadden. Op Lonsdale werd bij zijn arrestatie een grote hoe veelheid geld gevonden. Nog meer spionnen De Zwitserse justitie heeft twee Zwitsers aangehouden, beschuldigd van spionage ten behoeve van een in Oost- Duitsland gevestigde communistische inlichtingendienst. De naam van het be trokken land werd niet bekendgemaakt. Dank zij spoedig ingrijpen der politie in Zürich kon het contact tussen de twee Zwitsers en buitenlandse agenten wor den verbroken voordat veel kwaad was ^sticht, aldus een officiële mededeling. Prof. Kurt Sitte. een 50-jarige voor aanstaande geleerde van Tsjechische af komst, die hoofd was van de afdeling natuurkunde van het Instituut voor Technologie in Haifa, is gisteren tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld op be schuldiging van spionage voor een niet nader genoemd Oosteuropees land. Sitte, die het concentratiekamp Buchenwald overleefde, kwam in 1954 uit de V.S. in Israël. Hij bezocht sindsdien verschei dene malen een zuster in Praag. Generaal Moboetoe zou zijn troepen in staat van alarm hebben gesteld en de troepen der Verenigde Naties hebben verboden gebruik te maken van Kongolese legerinstallaties zolang de debatten in de Veiligheidsraad over het Kongolese vraagstuk voortduren. Moboetoe heeft vorige week de V.N. ervan beschuldigd, dat zij het Kongolese leger willen ontwapenen. In Leopoldstad ziet men .zijn stap als zijn antwoord op een eventuele poging daartoe. Generaal Moboetoe had gezegd, dat het verzoek van Hammarskjöld om machtiging tot „reorga nisatie" van het leger gelijk stond met „ontwapening". President Tsjombe van Katanga heeft Hammarskjöld geschreven, dat hij zijn politie en gendarmerie in geen geval zal laten ontwapenen. Integendeel, hij is van plan „het volk tot de tanden te bewapenen" om het land zonodig te verdedigen. Intussen heeft Moboetoe zestig voertuigen en een bataljon manschappen in Leopoldstad doen inschepen op riviervaartuigen, die vermoedelijk naar de Evenaarprovincie vertrekken. Hij heeft reeds een aanzienlijke troepenmacht ge concentreerd aan de grens van de Oostprovincie, die op het ogenblik in handen is van de aanhangers van Loemoemba. en dat er een coalitieregering wordt ge vormd, waarin ook aanhangers van Loe moemba worden opgenomen. Eerst zou den de VN echter het gezag in Kongo moeten hebben. Het is niet bekend of de Sovjet-Unie een dergelijke benadering van de kwes tie zal steunen. Intussen zou de groep Afrikaanse en Aziatisch landen verdeeld zijn over een ontwerp-resolutie, waarin de vrijlating van Loemoemba en andere Kongolese leiders, alsmede het bijeenroepen van het Kongolese parlement en de terug trekking van alle Belgische strijdkrach ten zouden worden geëist. Enige leden van de groep zou er niet voor voelen dit voorstel in te dienen, omdat volgens hen Moboetoes troepen op weg naar grens Oostp rovmcie Een vertegenwoordiger van de Kongo lese regering in Leopoldstad, Loliki, heeft gisteren op de bijeenkomst van de Veiligheidsraad gezegd, dat de V.A.R. heimelijk wapens levert aan de opstan delingen in Stanleystad. Hy eiste van de regering van Soedan dat deze wa pentransporten naar Kongo over Soeda- nees gebied verbiedt. Hij eiste voor zijn regering het recht op Belgen te kiezen als adviseurs De Fransman Berard, lid van de Vei ligheidsraad, heeft de klacht van presi dent Kasavoeboe tegen de inmening van de V.AE. in de binnenlandse aange legenheden van Kongo gesteund in ziin toespraak tot de raad. Nadat Omar Loefti van de V.A.R. de wat hij noemde „fantastische bewerin gen" van Loliki van de hand had gewe zen, werd de bijeenkomst van de raad verdaagd zonder dat een nieuwe datum van samenkomst werd bepaald. Ver wacht wordt dat het debat vrydag of maandag zal worden voortgezet. Dit zal afhangen van het resultaat van het overleg achter de schermen en de rug gespraak die de afgevaardigden met hun regeringen zullen houden. Standpunt van V.S. Naar verluidt zijn de V.S. er voorstan der van. dat Loemoeba wordt vrijgelaten „Verbond voor ouderen" te Amsterdam opgericht Te Amsterdam is opgericht „het ver bond voor ouderen", met als doel „bo- ven-40'ers" die zich door welke omstan digheden ook eenzaam gevoelen bijeen te brengen. Na een eerste tot nen gerichte op wekking hebben zich reeds circa 700 geïnteresseerden uit het gehele land als lid aangemeld. In verscheidene steden wil het verbond afdelingen stichten. Het ligt in de bedoeling attracties van ve lerlei aard te organiseren, als muziek avonden, bridgewedstrjjden, bezoeken aan musea, groepsreizen, enz., voorts clubvorming van de leden te stimule ren. (Voorlopig secretariaat van het Ver bond: mevrouw H. Bigot, Merwedeplein 17, Amsterdam. (Van onze Limburgse correspondent) Maandagavond werd in een greppel te Hoensbroek het stoffelyk overschot gevonden van een 56-jarige ongehuw de gepensioneerde mynwerker. Aanvankelijk werd niet aan misdrijf ge dacht, totdat na publikatie in een Limburgs ochtendblad gisteren een caféhouder bij de Hoensbroekse politie kwam vertellen, dat de man kort voor zijn dood zyn café had verlaten in ge zelschap van de 26-jarige jongeman. De politie begaf zich meteen naar diens huis. Zij trof de jongeman die juist met bebloede kleren in de hand. de woning verliet, op weg naar een wasserij. Er volgde een langdurig verhoor, aan het slot waarvan de jongeman verklaarde, dat hij met de mijnwerker inderdaad het café had verlaten. Nadat zij door enkele straten waren ge wandeld, zou de mijnwerker volgens de verklaringen van de jongeman on eerbare handelingen hebben willen plegen, wat tot een gevecht heeft ge leid. Hierbij zou de jongeman tenslotte de mijnwerker hebben gewurgd. De jongeman werd gearresteerd. De po litie zet het onderzoek voort. geen oplossing mogelyk is als de grote mogendheden het niet eerst eens zijn over de te nemen maatregelen. Het aantal leden dat als belangheb bende de bijeenkomst van de Veilig heidsraad over Kongo wil bijwonen, neemt steeds toe. Tot dusver namen elf niet-leden van de raad aan het debat deel. Dit aantal zal wellicht tot 24 zijn gestegen, als de raad de behandeling van de zaak voortzet. Als resultaat van in bondgenootschappelijk verband ondernomen studies heeft zich o.m. geleidelijk de overtuiging gevormd, dat het „schild -aspect van de Navo in ruimere zin moet worden opgevat, dan aanvankelijk werd gedaanNiet alleen geografisch dient het „schild" grote diepte te bezitten, ook overigens betekent het de inzet van alle beschikbare defensiemiddelen, zowel militair als civiel, niet alleen materiele maar ook geestelijke krachten, zo zegt de minister van de fensie in zijn Memorie van Antwoord op de begroting voor 1961 tot de Tweede Kamer. In Frankrijk is er iets mis gegaan met de nationale miss. Na verkie zing van Miss Frankrijk 1961 werd de triomfantelijke winnares om niet geheel duidelijke redenen weer ge diskwalificeerd. Maar uiteindelijk is het toch allemaal goed afgelopen. Deze 18-jarige Michèle Wargnier. die het al tot Miss Bretagne had gebracht, werd nu bekroond met de nationale titel, waardoor zij kan meedingen naar de titel Miss Euro pa. Gelet op het vernietigend vermogen van de moderne nuclaire wapenen is het niet langer reëel te spreken van tactische en strategische wapens. Het merendeel van deze wapens kan zowel tegen tactische als tegen strategische doelen worden gebruikt. Dit aspect doet het onderscheid tussen tactische en strategische wapens vervagen en onder streept de noodzaak een harmonisch samengesteld militair potentiëel te cre ëren. De minister erkent dat dit schild, nog niet zyn vereiste sterkte heeft verkre gen. Om deze reden heeft hij als uit gangspunt voor zijn beleid gesteld dat de Nederlandse defensieinspanning in de eerste plaats gericht dient te blijven op de zo goed mogelyke nakoming van de verplichtingen, welke Nederland in het verband en ten behoeve van de gezamenlijke NAVO-schild-verdediging heeft aanvaard. Concentratie van onze inspanning op parate land- en lucht-strydkrachten en de opbouw van een bijdrage aan een krachtige, zeer mobiele strategische NAVO-reserve van land en luchtstryd- krachten zou gezien onze gelimiteerde financiële en personele middelen het opgeven of sterk inkrimpen van onze zeestrijdkrachten tengevolge moeten hebben. De minister acht dit onverant woord gelet op de uiterst belangrijke taak. welke de zeestrydkrachten in de gezamenlijke verdediging vervullen en de omstandigheden dat veilige aanvoer- wegen overzee voorwaarden zyn voc ons vermogen om ons te verdedigen en om gedurende de strijd als volk voort te kunnen bestaan. De minister deelt mede dat de eerste behoeften aan voorraden voor oorlogs- gebruik zoals door de NAVO- vastge steld. op een enkele uitzondering na zijn vervuld. Het uiteindelijke streef doel voor de bevoorrading is thans nog niet bereikt, noch zal zulks reeds te gen eind 1963 het geval zyn. Het be drag dat daarmede is gemoeid ligt in de orde van grootte van een half miljard gulden. Samenwerking KLM- Venezuela Naar wij vernemen hebben de K.L.M. en de onlangs opgerich te Venezolaanse luchtvaartmaat schappij V.I.A.S.A. („Venezolana Internacional de Aviacion S.A.") overeenstemming bereikt over een samenwerking op technisch, opera tioneel en commercieel gebied. In afwachting van de eigen bestelde straalvliegtuigen zal de V.I.A5.A. van de K.LJ1. een Douglas DC8 straalverkeers- vliegtuig met bemanning huren, voor het onderhouden, met ingang van 1 april as. van de Midden-Atlantische diensten van Caracas naar Lissabon, Madrid en Rome, en van Caracas naar Parijs, Londen en Amsterdam. Voorts is overeengekomen, dat het vliegend personeel van de V.I.A5.A., be stemd voor genoemde diensten, alsmede technische en commerciële medewerkers door de K.LM. zullen worden opgeleid. De overeenkomst zal in geen enkel opzicht van invloed zyn op het zelfstan dige karakter en de structuur van beide luchtvaartmaatschappij en. De K.L.M. zal in Europa als algemeen agent van de V.I.A.S.A. optreden. Deze nieuwe Venezolaanse luchtvaartmaat schappij is aangesloten by de internatio nale organisatie van burger luchtvaart maatschappijen, de „I.A.T.A.". f Uit f 9 feb Uit Het Leidsch i februari 1861: Dagblad van Heden had de plegtige overdraging van het Rectoraat dezer Hoogeschool in het Acade- miegebouio plaats door den Hoogleeraar Mr. de Wal aan zijn opvcyger. den Hoogleeraar Dr. A. Kuenen, met hei houden eener plegtige redevoeringde origine muneris Rectoris Mag- nifici cinsque creandi ratione. diversis tempositus locisque di- versa. (Advertentie). Een bejaard Heer en Dame uit den faimen lijken stand, verlangen met Mei te Leiden. b\j deftige Burgerlie den in een stil gezin 3 goed ge meubileerde kamers met bedie ning. op eene i vrolijken stand, tegen f. 350 's jaars. Men ver zoekt naauwkeurige opgave van localiteit en stand, en zooveel mogelijk eenige nadere inlich ting omtrent beroep des Ver huurders, enz.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1