Laaisfe nieuws Zweden kan zijn schoenen aan de straatstenen zelfs niet slijten LEIDSE RAAD HEDEN BIJEEN COLER VOLGT MARTENS OP Reeds tien fabrieken gesloten als gevolg van grotere import Katwijkse kotter in veiligheid VOORSTELLEN AAN DE RAAD VAN WASSENAAR Loop der bevolking te Leiden Opgericht 1 maart 1860 Maandag 6 februari 1861 Derde blad no. 30273 In de hedenmiddag onder leiding van de voorzitter jhr. mr. F. H. van Kin schot, gehouden zitting van de Leidse raad, werd de heer J. F. v. d. Wijngaard benoemd tot onderwijzer aan de Lucas van Leydenschool, idem mej, M. de Vlieger tot onderwijzeres aan de Pesta- lozzischool. Tot leden van de Raad van bestuur van de Stichting tot exploitatie van Bejaardencentra, werden herbe noemd de dames M. BuurmanDen Hollander en M. M. J. Noordman en de heren D. van Eek en P. G. Hilgersom. Eervol ontslag werd verleend aan de dames P. R. Lantermans, E. Hoogcarspel de Ruiter en R. Bloemhoff-Gillissen, resp. uit haar betrekking van onderwij zeres aan de Pestalozzischool, de dr. Van OEGSTGEEST „Ontspanning" zorgt voor ontspanning De afdeling „Ontspanning" onder leiding van de heer L. Spiering had za terdag een feestavond op touw gezet, die deed denken aan een vastenavondvie ring. Al vroeg in de avond was er voIod feest in de met guirlandes en ballonnen versierde recreatiezaal van Endegeest. Het is een echte pretavond gewor den, mede door de beschikbaarstelling van prijzen voor de grappigste, mooisfe en origineelste kleding. Er werd gedanst gezongen en gefilmd en er waren spelle tjes voor iedereen, terwijl voor de inwen dige mens extra was gezorgd. De band van Henny Choufour en een boerenkapel zorgden voor de populaire muziek. VOORSCHOTEN Toneeluitvoering 't Nut In het Cultureel Centrum te Voor schoten bracht de toneelgroep „Puck" uit Amsterdam voor de leden van 't Nut ten tonele thriller van Emlyn Wil liams „Met voorbedachten rade". Voor deze avond, waarop Voorschoten voor het eerst kennismaakte op „eigen" bodem met deze beroepstoneelgroep, be stond grote belangstelling, de zaal was totaal uitverkocht. Het toneelstuk is een thriller, maar niet een van het beproefde recept. Geen detectives, zelfs geen sterke arm die de wet handhaaft, wel sensatie en een zorgvuldige karakterberekening, waarbij vormelijkheid en fatsoen moeten dienen als dekmantel voor angst en vergelding. Dit stuk is meesterlijk geschreven, brengt de toeschouwer in een enorme spanning, maar in het laatste bedrijf voelt men zich enigszins onbehaaglijk omdat de wraak hier de boventoon voert. Puck zorgde voor een frisse opvoering, vooral Eric van Ingen als Peter Fenn, Wim van den Brink als de grootindus trieel en Henny Orri als een dienst meisje dat zich als een nachtvlinder ont popte vielen op door hun natuurlijke spel. De regie berustte bij Walter Kous en het decor bij Benno Premsels. Onder de aanwezigen bevond zich burgemeester L. de Kool. Dr. M. S. Kam- minga deelde aan het begin van de avond mede, dat het Voorsohotense Nut thans 327 leden telt. Veel succes voor derde Pr. Beatrix Wandeltocht De derde Prinses Beatrix Wandel tocht, die zaterdagmiddag door de WSV „Nieuw Voordorp onder auspiciën van de NWD-ZHWB werd gehouden leverde on. danks de minder gunstige weersomstanl digheden toch nog veel succes op. Ruim 200 wandelsportliefhebbers(sters) gingen ditmaal over de afstanden van 5, 7% en 10 km op pad en brachten een ruim ba tig saldo bijeen, dat ten goede komt aan de ontspanning van de kinderen van het kinderhuis „Nieuw Voordorp". Uitvallers waren er niet, zodat na af loop allen in het bezit kwamen van de ontworpen medaille of het bronzen jaar cijfer. In groepsverband werd deelgeno men door de wandelsportverenigingen VIOS (Sassenheim), De Zwervers, SVÖV Nieuw Voordorp (allen te Voorschoten), DVT (Voorhout) en de Salvatorschool uit Wassenaar, terwijl verscheidene zus. terverenigingen zich door een deputatie lieten vertegenwoordigen. Voorthuysenschool en de Marnix van St.-Aldegondeschool. Medewerking zal de raad verlenen tot het aanschaffen van leermiddelen t.b.v. de r.-k. Ulo school aan het Vrouwen kerkhof en idem aan de r.-k. lagere school aan de Boshuizerlaan. In verband met de voorgenomen ver plaatsing van het houten schoolgebouw in de Storm Buysingstraat naar de Wil lem de Zwijgerlaan, werd een aanvullend krediet van f 17.770 aangevraagd. De heer Zitman (WD) had bezwaren tegen deze hoge extra-kosten en voerde nog eens het pleit voor de bouw van per manente schoolgebouwen. Ook de heer Ten Broek (KVP) achtte de kosten zeer hoog. Reeds eerder was voor deze ver plaatsing een bedrag van f. 21.200 gevo teerd. Is de raming indertijd te laag ge weest? De heer Winsemius (PvdA), die niet enthousiast over dit voorstel was, pleitte eveneens voor normale bouw. De heer Hermsen (Prot. Chr.) achtte de zaak onvoldoende voorbereid. De heer Hagens (WD), die even als de heer Harmsen de specificatie „kinderlijk vond opgesteld", wenste te weten of de aan nemer met of zonder bestek is begonnen. Na een ruiterlijke erkenning van wet houder Jongeleen dat er fouten zijn ge maakt, b.v. dat de grondkosten niet in de begroting waren opgenomen, werd het voorstel zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. (De zitting duurt voort) Jaarfeest WARMOND „Warmond" MINISTER WENST SPOEDIG KLAARHEID IN SCHROOTZAAK (Van onze Haagse correspondent). De minister van Justitie heeft er bij het openbaar ministerie op aangedron gen dat zo spoedig mogelijk klaarheid wordt gebracht in de justitiële zaken, die verband houden met de schroot af faire (die destijds in het openbaar is gebracht door de Haagse schroothandc- laar L. Worms). Deze ministeriële aan drang hangt samen met de kritiek op het vervolgingsbeleid in de schroom f- faire, waaraan de kamerleden mr. M. van der Goesv an Naters en de heer G. M. Nederhorst. die beiden zitting hebben in het Europees parlement, per brief aan de minister uitdrukking heb ben gegeven. ONDERWIJZER STAL VOOR f3000— AAN BOEKEN (Van onze corresepondent) De Utrechtse politie heeft zaterdag middag na een telefoontje van een boekhandelaar in de Nachtegaalstraat diens buurman een 24-jarige onderwij zer aangehouden. Deze heeft in de loop van de tijd uit die boekhandel voor meer dan f. 3.000 aan boeken wegge nomen. Het winkelpersoneel, dat hem al ge ruime tijd wantrouwde, betrapte de klant er zaterdagmiddag op, dat hij een kostbaar boek meenam. Iemand stapte de man achterna, die prompt bekende het boek gestolen te hebben. Toen de winkelchef hem echter verzocht even mee naar binnen te gaan om de zaak te bespreken, nam de onderwijzer de be nen. Hij liet echter zijn fiets, met een naamkaartje aan het zadel, voor de winkel staan. De politie ging naar het daarop vermelde adres. Intussen belde een van zijn buren naar de politie met de boodschap, dat hij een man op het dak had zien lopen met een stapel boeken. Dat bleek juist. De onderwijzer had zijn halve biblio theek, 180 kostbare boeken over me dische onderwerpen en beeldende kunst, op het dak gezet. De andere helft, 120 stuks, bleek bij zijn moeder in Arnhem te staan. De meeste exemplaren zijn uit de winkel ontvreemd. De man is in ver zekerde bewaring gesteld. Voorzitter betaald voetbal De heer Jos Coler, tweede voorzitter van Sparta, is bij enkele kandidaats stelling gekozen tot opvolger van de heer A. H. Martens als voorzitter van de sec tie betaald voetbal van de K.N.V.B. Ook als vice-voorzitter van het bonds- bestuur van de K.N.V.B. neemt de heer Coler de plaats in van de heer Martens, die in verband met zijn benoeming tot directeur van het K.N.V.B. sportcentrum in Zeist zijn bestuursfuncties moest neerleggen. Overval op bejaarde weduwe te Dordrecht (Van onze correspondent) Een 78-jarige weduwe uit de Lenghen- hof te Dordrecht, een hofje voor be jaarden, is zaterdag geheel overstuur aan buren komen vertellen dat zij nachts was overvallen en beroofd door een naar haar zeggen gezette man. De buren hebben onmiddellijk de politie ge waarschuwd. In de Lenghenhof heerst grote ver slagenheid onder de bewoners van dit al oud maar toch riante hofje, waar de dames, veelal weduwen, elke mor gen bij elkaar op de koffie komen. Za terdagmorgen vonden zij het al vreemd dat de deur van de weduwe, een zieke lijke vrouw die bovendien hartpatiënte is, dicht was. De onrust was compleet, toen andere dames vertelden dat zij om streeks 2 uur in de nacht van vrijdag op zaterdag bonzen op hun deuren had den gehoord. Zo was het ook gegaan bij de wedu- e. Daar vond de bedrijver van deze schaamteloze daad een open deur. Hij ging naar binnen en moet in de kamers beneden hebben gekeken of er iets van zijn gading was. Althans, de vrouw schijnt te hebben gehoord dat de man daar bezig was. Het volgende moment hoorde zij hem naar boven komen en kwam de man gedeeltelijk ontkleed haar slaapkamer binnen. Zij wilde gillen, maar de man dreigde haar te wurgen als zij een gil gaf, ook als zij het later aan de politie zou vertellen. Hij zette aan deze woor den kracht bij door met zijn beide han den haar keel dicht te knijnen. De vrouw liep daarbij enkele beduidende bloeduitstortingen aan haar hals op. De weduwe, moest hem vertellen waar haar geld lag. De vrouw had een bruine portefeuille, waarin al haar spaargeld, enige honderden guldens, zat. Voorts had zjj nog een beurs met huishoudgeld. Re misdadige indringer heeft haar al dit geld afgenomen. De weduwe is zaterdagmorgen ijlings naar het ziekenhuis gebracht. (Van onze Scandinavische correspondent) Orebro is Zwedens Waalwijk. En het nabijgelegen Kumla is dan Kaatsheuvel. Ze hebben samen tegen de veertig schoenfabrieken. Als men daar het levenslicht aanschouwtis de kans bar groot dat men in de schoenindustrie terecht komt. Er zijn grote, moderne, nieuwe fabrieken met dure machines, en er zijn kleine, ouderwetse, die door hun mindere efficiency en kleinere afzet onder nogal zware lasten gebukt gaan. Orebro is een eigenaardige stad. Met zijn massieve Vasa-kasteel dat het winkelcentrum in twee helften verdeelt, die daardoor geen van beiden iets geworden zijn, en zijn wat schamele woonwijken aan de buitenkant, maakt het geen typisch Zweedse indruk. lige. plassenvolle plein ervoor is defect en niemand heeft de moeite genomen u er op attent te maken uw twintig öre (15 cent) verzinken reddeloos. Een par keerplaats is nergens te vinden. Stemming van onbehagen Orebro is Waalwijk van Zweden Nieuwe fabrieksgebouwen verrijzen tussen de oude en als er al belangrijke architecten in Orebro wonen dan heb ben ze er weinig invloed. Het grote luxe hotel biedt u een ka mer als een balzaal en in de eetzaal een goed orkest. in dat schoenencentrum en die zou wel De jeugd hangt er op hoeken en plei- eens zo vreesde hij veel van de ge nen als overal elders en frequenteert renommeerde firma's kunnen verdrin- een „etagekonditorei'die in een paar gen. Thans is de oorzaak van de kom- Er is een stemming van onbehagen. Die hing er drie jaar geleden ook. maar minder opvallend Een schoenfabrikant, die wij bezoch ten, uitte destijds zijn vrees voor het ontstaan van een Amerikaanse fabriek jaar tijds van een smaakvol ingerichte lunchroom is gedegradeerd tot een broodjeswinkel met zelfbediening. De telefoonautomaat op het hobbe- qilllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllin Hel Leidsch Dagblad MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Illlllllllllllllllllllülllllllllllllllllllll Zoals wij reeds meldden verkeerde de Katwijkse kotter KW 112 „Aries" drie mijl ten zuidwesten van het lichtschip Tessel in moeilijkheden. Zaterdagavond liep het scheepje geëscorteerd door de reddingboot „Neeltje Jacoba" de haven van IJmuiden binnen. Het was op sleep touw genomen door de KW 58 „Cor nelia Adriani". De zeesleepboot „Sim- son" van Bureau Wijsmuller in IJmui den werd in de havenmond paraat ge houden om eventueel bij te springen. Het schip werd naar de IJmuidense Vissershaven gesleept waar de motor gerepareerd zal worden. Nieuwe straatnamen B. en W. hebben aan de gemeente raad voorgesteld medewerking te ver lenen aan het bouwrijp maken van het terrein ten noordwesten van de Storm van 's Gravensandeweg nabij de Zan derijvaart, waar volgens het uitbrei dingsplan een aantal grotere woningen kan worden gebouwd. Het bouwrijp maken omvat de aanleg van een drietal straten en van een binnenplein voor ga rages met toegangsweg en verder de aanleg van riolering, straatverlichting en leidingen voor gas, water en elektri citeit. In het verenigingsgebouw *t Trefpunt vierde de Korfbalvereniging „War mond" haar elf jarig bestaan. Voor zitter Robbenrecht heette o.m. welkom burgemeester Von Fisenne en afge vaardigden van zusterverenigingen. On der de tonen van opgewekte mars muziek kwamen de junioren het podium opmarcheren, onder leiding van P. van Huis gaven zij een gymnastiekdemon- stratie. Na afloop dankte de voorzitter de heer Van Huis voor het vele werk, dat hij in het belang voor de vereniging doet. Hij overhandigde aan mevrouw Van Huis bloemen. De heer Van Huis kreeg een boek aangeboden. De junio ren voerden hierna nog enkele toneel stukjes op. De senioren voerden later op de avond het blijspel in drie bedrijven „Gasten in eigen huis" op. Het geheel stond onder leiding van de heer G. Heijnen. WASSENAAR Auto sloeg over de kop, jonge kelner zwoor gewond Gistermorgen omstreeks kwart voor acht is op de Rijksweg tussen Maaldrift en Haagse Schouw een 20-jarige kelner uit Amsterdam met een geleende Engel se auto gaande in de richting van de hoofdstad, in volle vaart in aanraking gekomen met de betonnen rand van een verkeersgeleider, in de zaoht berm ge reden, tegen een aantal verkeerspaaltjes gebotst en over de kop geslagen. De jon gen werd uit de auto geslingerd. Hij bleef bewusteloos in de berm liggen. Tien meter verder stond de totaal ver nielde wagen. De verwondingen, die de jonge kelner bij het ongeluk opliep, zijn van ernstige aard. Overbrenging van het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis bleek derhalve noodzakelijk te zijn. Kwart eeuw lid van de St.-Vincentiusvereniging Zondag 12 februari zal de conferentie St.-Willibrordus van de St.-Vincentius- vereniging het feit herdenken, dat dr. W A. M. Burgers een kwart eeuw gele den als lid van deze vereniging toetrad. In de parochiekerk van St.-Josëph wordt om half 10 een plechtige H. Mis opge dragen, waarna de leden van de confe rentie met genodigden zullen aanzitten aan een feestelijk ontbijt in restaurant „Het Haagsche Schouw". In de week van 26 januari t.m. 1 februari GEVESTIGD P. T. Marcks en fam., ass. verkeerslei der. J. P. Coenhof 18; M. F. Koert en fam., civiel Ingenieur, Uhlenbeckkade 14; F. J. Prins en fam., arts. Moddermanstr. 59; O. Faber en fam., gem. ambtenaar. Lieven de Keystr. 11; A. M. Klerks-Vos en fam., van Blankenburgstr. 2; J. Walt- man en fam., adm. ambtenaar, Lieven de Keystr. 8; C. van Hattum-Schmidt en fam., Hogewoerd 88a; J. M. de Boer-v. d. Zouw, de Laat de Kanterstr. 3; J. F. de Wit, militair, Noordelnde 2a; E. Bavelaar- De Lange en fam., Morslaan 36; M. Hoe- kert-Van der Wind, chem. analiste. Witte Singel 65; M. W. M. van der Loo, Noord einde 25; G. L. van der Luit, brugwach- Kortenaerstr. 75: C. J. Stuifzand- Buitelaar, Marnixstraat 107; R. Zaccaro, machinevormer, Haarlemmerstr. 42b; W. Rotte-Van Schalk, Vijf Meiplein 58; M. Tehupuring, naaister, Dijkstraat 37; A. Bruinsma, militair, Roomburgerlaan 81; J. J. Thoma, kapster, Charl. de Bourbon hof 39; K. J. van der Zee, Klikspaanweg 26; J. H. Vonk. ab. Utr. Jaagpad t/o. 55; J. J. K. Fuchs. Meijerskade 5; C. M. L. van Hamel. Witte Singel 96/97; O. de Haan-Chaillot. v. Vollenhovenplein 56: F. H. B. Barten, metselaar. Levendaal 37a; C. Bekooy, dienstbode, Pasteurstr. 10; H. Roem- De Vries, naaister, Langebrug 39a; Spiga, afbramer. Kort Rapenburg 5a; R. Hoogendoorn. Klikspaanweg 7; B. Mul der, secretaris vakb.bureau. Roomburger laan 65; S. H. van der Wal. machinebouw- technicus. Hoge Rijndijk 61; A. M. Leeu wenberg. hellgymnaste-masseuse, Leeu- werlkstr. 3: E Rosles. koopman, Varken markt 7; E. M. P. J. Rodenburg-Van Tol. typiste, Borneostr. 2a. VERTROKKEN L. P. M. Zonderop en fam., Tulpenstr. 19 nr. Nieuw-Zeeland; P. C. Lotte en fam. Jan Lievensstr. 16 nr. Voorschoten, Tsjal- kowskylaan 20; B. M. J. Huber-Turenhout en fam.. Ververstraat 24 nr. Canada; G. van Herk en fam., Sterrenwacht 5 nr. De nemarken; A. R. Strijk en fam., A. v. Bu- renhof 64 nr. Amsterdam, Woestduinstr. 32; P. E. M. Meershoek en fam Fran- chimontln. 45, nr. Oegstgeest. Lelielaan 5; C. M. Troost en fam.. Diemeistraat 20 nr. Uithoorn, Zijdelweg 45; L. C. E. Charller, Oude Singel 18 nr. Nieuwkoop, Fuutstr. 16; M. C Zuldland-v. d. Meer. v. d Bran- delerkade 31 nr 's-Gravenhage. Pljnboom- str. 48: H. Geskus. Meerburgkade 29 nr. Arnhem, ol Cl. v. Maasdijklaan 6; N J. Arentsen. Tomatenstr. 17 nr. Den Hel der. Buitenhaven 5; J. C. Kaizer, Rijns- burgerweg 153 nr. Nleuw-Zeeland; J. Ver mond, Leemansstr. 8 nr. Oegstgeest, Wijt- tijbachweg 107; J. Drijver, Lombokstr. 6 nr. Dokkum, A. J. Woitersstr. 5; G. van Eek, Valeriusstr. 42 nr. Hilversum, Nood weg 37; B. T. Diergaarde, Bakli. Rozen- boomstr. 32 nr. 's-Gravenhage, Diamant- horst 49; H. G. F. Reijnders, Pioenhof 16 nr. Roermond. Antillenstr. 3; P. G. Kooij- man, Zoeterw.singel 95 nr. Rijnsburg, Kerkstr. 5; M. J. Kollau, Watersteeg 4 nr. Warmond, Irenestr. 13; J. Brouwer en fam., Dr. Lelylaan 15 nr. Haarlem, Pr. Beatrixpl. 57 II; F. C. Haverman en fam.. Hartesteeg 2a nr. Heerlen. Valkenburgse- weg 32; A. L. van Nlmwegen-Sommeling, Sumatrastr. 11 nr. Leiderdorp, Charl. de Bourbonstr. 22 bov.; W. H. H. Zonderop, Mezenstr. 2 nr. Amersfoort, Wever-Singel F. van der Meulen, Nachtegaallaan 4. Roden. Foxwolde 75; A. L. Faber, Rijnsburgerweg 10 nr. Haarlem, Wilhel- minaln. 8; J. S. Lesterhuls, Rijnsburger weg 10 nr. Vlisslngen, Kasteelstr. 55; B. Harte, J. v. Goijenkade 19 nr. Tilburg, Drijfjachtpad 13; I. J. J. van Hee, Nieuwe Rijn 9 nr. Heeze, Kretjl 40; jhr. L. J. H. van Spengler, Nieuwe Rijn 22a nr. Rotter dam, J. Evertsenplaats 98; L. Krijgsman, Nieuwe Rijn 105. Katwijk, Voorstr. 71; G. C. A. Ottevanger, Fruinlaan 8 nr. Barne- veld, Pr. Bernhardstr. 8; W. T. M. Deve- ling, Meidoornstr 16 nr, Zwitserland; K. Ris. de M. v. Streefkerkstr. 49 nr. "s-Gra venhage, Statenlaan 40; C. Kesseboom Pioenhof 10 nr. Oegstgeest, Juffermans- 4; H. Vodegel. Valdezstr. 5 nr. 's-Gra venhage, Lobelialaan 24; G. Burgemees ter, Hogewoerd 142 nr. Rotterdam, Bever- str. 19b; M. O. van Schalk, Kalserstr. 3, Bodegraven, Noordstr. 66; P. W .Henniger. Kloksteeg 19 nr. 's-Gravenhage. PaDegaal- laan 7; N. Eugster-Visser. Houtstr. 4 nr. Katwijk. Ligusterstr. 26; M. Staffeleu. Doelengrt. 15 nr. Arnhem. Paul Kruger- str. 14: A M. Jansen, Rapenburg 63 nr. Valburg, Steenbeekstr. 3; A. P. R, Jaco- bovlts de Szeged. Nieuwe Rijn 22a nr. •s-Gravenhage, Ridderlaan 83; Munnik, Utr. Jaagpad 71 nr. Wassenaar, v. Zuylen v. Neijeveltstr. 313; B. van der Waal-Wür- deman. Vijf Melplein 40 nr Heemstede. FY. Lisztlaan 6; J. N. C. Labaar. Witte Rozenstr. 56a nr Heemstede. Heemsteed- se Dreef 85; E. S. Hoog. Witte Singel 27 nr. 's-Gravenhage, Trekweg 289; J. A. C. M. van Oudenhoven. Kam Onneslaan 23 nr. Delft. Westplantsoen 40; H. van Os. Stadhouderslaan 25 nr. Rotterdam. Wan- deloordstr. 21: Y. W. Zulderveld, Tlb. Sle- genbeekstr. 19 nr. Amsterdam. Valerlus- nlein 2 hs.: P Laterve»r Maredlik 107 nr Nieuw Zee'and; A. J. Deknatel. Plet Paal- tjensDad 5 nr 's-Oravmhage. v. Hoyte- mastr. 18: A. S Zwart-Sehuster. Damlaan 15 nr. Vlaardingen. v Plijswltkstr 41. J J, Jansen. Noordelnde 2a nr. Nilmfgen. Groesb.dw.weg 107: J. A. Goossens. Steen- sehuur 10 nr. Hulzen (N.-H.), Nw. Bla- ricummerweg 3. Een van de aan te leggen wegen zal een gedeelte worden van het verlengde van de Jagerslaan en 22 meter breed worden. Een deel van de kosten van de aanleg van deze weg blijft voor rekening van de gemeente omdat de weg breder wordt dan 20 meter. De aanleg van de wegen en rioleringen zal, aldus het voorstel, ondershands worden opgedra gen aan de N.V. Bouw- en Aanneming- Mij Continent II te 's Gravenhage, die om het bouwrijp maken heeft verzocht. Deze nieuwe wegen zullen, aldus een tweede voorstel van B. en W.de volgen de namen krijgen: Jagerslaan, Zande rijlaan, Spelderslaan en van Boetzelaer- laan. In Rijksdorp zullen twee nieuwe we gen van der Bouchorstlaan en Bontius- laan gaan heten. In de kom van het dorp wordt voorgesteld twee nieuwe we gen resp. Schepsloot en Den Hoek te noemen, naar oude namen die vroeger in deze omgeving gebruikt werden. In overeenstemming met de Haagse naamgeving zullen twee paden, die door lopen op Wassenaars gebied Theo Mann-Bouwmeesterpad en Ruychrock- pad gaan heten. Onderwijs mer op de overigens welgedane gezich ten van geheel andere aard De fabrieken zijn helemaal niet weg gevaagd maar hebben van januari tot juni zes miljoen paar schoenen gefabri ceerd tegen 5,6 miljoen paar in de eer ste helft van vorig jaar. Er is echter ook iets gebeurd wat die fabrikanten niet hebben voorzien. De regering heeft namelijk de schoe nenimport geliberaliseerd en de invoer nam dit jaar toe, in het eerste kwartaal met 113 pet, in het tweede met 84 en het derde met 68 pet. In verhouding tot hun prijs waren de geïmporteerde schoenen smaakvoller en modieuzer dan de Zweedse. In negen maanden kwam een miljoen paar meer binnen dan anders in een zelfde periode. En nu blijft men met zijn eigen schoenen zitten. Het ergst is dat met het schoeisel, dat aan mode grillen onderhevig is: de dames- en de fijnere herenschoenen. Wie werk. of kinderschoenen teveel maakt, lijdt ren teverlies; de anderen kan het echter hun gehele bestaan kosten als zij de jaarproduktie niet kwijt raken. Tien kleine fabrieken moesten reeds sluiten. Concurreren gaat niet de lonen in Zweden zijn al te hoog! De industrie heeft nu minister Gun nar Lange meegedeeld dat als de on beperkte invoer niet snel wordt beëin digd, velen het water naar de lippen stijgt. Men eist ook dat Denemarken zijn grenzen opent, net als Zweden, en hoopt daar dan iets te spuien, maar Denemarken doet het niet. Het wenst eerst zijn landbouwoverschot in ruimere mate door Zweden afgenomen te zien. Geen weg terug Intussen is er voor de regering geen weg terug. Zij troost de belanghebben den met te zeggen dat de invoer al af- ebt. Van maand tot maand wordt deze minder zegt zij. Maar de betrokkenen schieten daar echter weinig mee op, als de magazijnen vol zijn en blijven. Schoenen zijn duur in Zweden. Wie naar het buitenland reist (en vele Zweedse fabrieksdirecties. die het even kunnen, brengen eens in het jaar met hun hele personeel een vakantie in het warme zuiden van Europa door) koopt eT schoenen en loopt er snel 'n straatje mee om, om de nieuwigheid eraf te krij. gen in verband met de voor landgenoten zo onverbiddelijke douane... Terwijl de Finse schoenenindustrie op volle toeren draait, onder meer voor ex port oostwaarts om het verbruikseoede renniveau van de Russische arbeiders wat te verhogen, zit Zweden met zijn schoeisel. En het kan het, bij wijze van spreken, aan de straatstenen niet kwijt! BEURSOVERZICHT Koogovens vast in verdeelde markt Amsterdam, 6 februari. De marktstemming was vanmiddag voor de internationale waarden ver deeld. Aku bij de opening een kleinig heid hoger, Hoogovens vast, daarentegen Philips, Unilever en Kon. Olie prijshou dend. Voor rekening van Amerika wer den de Hoogovenwaarden beginbeurs uit de markt genomen. Hierdoor steeg het fonds van 903 tot 908. Toen aan de vraag was voldaan kregen de binnen gekomen verkooporders de overhand, waardoor de koers daalde tot 900, tegen een vorige slotkoers van 893%. Dit fonds ligt nog steeds prima in de markt. Maar de omzetten blijven beperkt. Wall Street gaf vrijdag j.l. weinig ver andering te zien. De Westduitse beur zen noteerden vandaag, voor de chemi sche waarden, circa 10 punten lager. Een en ander werkte op het Damrak een verdeelde tendentie in de hand. De ko pers aarzelden om in de markt te stap pen, terwijl de beroepshandel eerder tot winstnemingen overging. Philips fluc tueerde van 1137 tot 1142, tegen een vorige slotkoers van 1142. Unilever deed 878 na 883 (884%), Aku 532 533*4Kon. Olies liepen op van f. 146,30 tot f147 en boekten op deze prijs een koerswinst van circa f.0,70. De scheepvaartafdeling had niet over belangstelling te klagen. De stemming was vast. Het jaarverslag van de KNSM maakte ter beurze een heel goede indruk. De aandelen van deze maatschappij la gen dan ook ruim 6 punten hoger op 232. De stimulans voor deze aandelen sloeg over op de overige scheepvaartwaarden. Scheepvaart Unies boekten 3 punten winst op 172%. De overige aandelen no teerden 1 tot 3 punten hoger. Van de cultures lag Amsterdam Rub ber aangeboden. Staatsfondsen onver anderd. WISSELKOERSEN Amsterdam 6 februari Londen 10.59%—10.59%; New York York 3.78 3/16—3.78AMontreal 3.81 3/16—3.81A: Parijs 77.17%—77.22% Brussel 7.587.59%Frankfort 90.62— 90.67; Stockholm 73.21%—173.26%; Zü- rich 87.65—87.70; Milaan 60.83%— 60.88%; Kopenhagen 54.7554.80; Oslo 52.91—52.96; Wenen 14.52—14.53; Lis sabon 13.19V4—13.20%. BEURS VAN AMSTERDAM Voorgesteld wordt medewerking te verlenen aan het bestuur van de St.- Jan Baptistschool bij het inrichten van de hoofdenkamer tot zevende leslokaal, waarin een 18-tal leerlingen gehuisvest zal kunnen worden. Ter vervulling van de vacature van hoofd der openbare school aan de Bloemcamplaan hebben B. en W. op de voordracht geplaatst: 1. de heer H. Bol land, onderwijzer aan de school van de neutrale schoolvereniging te Den Haag en 2. de heer W. Pijnakker, on derwijzer aan de openbare school te Doorn. Politie-auto Voorgesteld wordt tot aanschaffing over te gaan van een tweede auto voor de straatsurveillance door de Wasse- naarse politie. De eerste surveillance auto bewijst uitstekende diensten, doch is gemiddeld te lang in bedrijf voor een verantwoord en economisch gebruik. De auto kost. met inbegrin van mobilofoon en andere accessoires f. 9780. Het gemeentebestuur van Leiden heeft Wassenaar gevraagd de jaarlijkse bij drage die betaald wordt in verband met de samenwerking op het gebied van de vleeskeuring, in verband met de geste gen kosten te verhogen van f 5000 tot f 7500 B. en W. hebben daartegen geen bezwaren. LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren: Hans, zn. van K. Trago en J. Duivenvoorden; Cornelia A. M, dr. van J A. M. Gordijn en C. H. M. Hoffman; Wilhelmina M dr. van J. H. Zwaan en C. Spaargaren; Jannetje E.. dr. van J. Zwaan en L. van der Weyden; Suzanna G., dr. van W. Koolmoes en D. I Bosman; Peter A., zn. van A. L. Hoogeboom en M. J. Schouls. Getrouwd: F. W. Lultwleler, 23 Jr. en M. E. Burgerjon, 17 Jr. Maandag 6 februari. ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 4% 101% 101% Ned. '59 4% 101A 101% Ned. '60-1 4% 101 A 101A Ned. '60 n 4% 101A 101% Ned. '59 4% 100 A 101% Ned. '53 3% 951J 95\i Grootboek obi. 3% 81%GB 81% Ned. '47 3% (3) 94% 94% Ned. *51 3% 97% 97% Ned. '53 (3%) 94% 94% Ned. *56 3% 94 A 94% Ned. '48 3% 90 A 90% Ned. bel. cert. 3% 89% Ned. '50 3% 90% 90% Ned. '54 3% 90% 90% Ned. '55 I 3% 90% 90% Ned. '55-11 3% 92A 92% Ned. *37 3 91% 92 Ned. grtbk obi. '46-3 92%GB 92A Ned. doll. In. '47 3 89% 89% Ned. Inv. cert. 3 99% 99% Ned. 62-64 3 99% 99% Indië *37 3 99 99 Indië '37 A 3 94 A 94% Ned. won. bJ. '57 6 109% 109% Ned. won.b.l. '58 4% 100A 100A -ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 40 39 Nat. Handelsbank 239 Ned. Handelmij329% 331 Amst. Rubber 134% 132% H.VA140% 140 Senembah525 B 530 AÜ.U 532% 531% Berkel's Patent (v.) 370 L 368 L Calvé Delft cert. 861 865 GL Deli Mij en (Ver.) 176 175 Kon Pap v Gelder 356 GB 857 %GB Hoogovens eert893% 900 Müller en Co. NR. 494% 494 GL Ned, Kabelfabr 692 GB 690 GB Philips 1142 1138 Philips pref 321% 320 Unilever 884% 879 Wilton Feyenoord 265 270 Biliton 2de r 469% 459% Dordtse Olie gew 677 686 Kon Olie (f.20—147 10 147.80 idem <50 f 20.—) 146 30 147.20 Holl Amer lijn 158% 160 Java China Paket 173 172 KLM 10150 102 Kon. Ned. Stmv MU 225% 231% Kon Paket Mi) 159 GB 159% Stoomvaart Mij Ned 190 190% Nievelt Goudr eert. 160% 163% v. Ommeren eert 337 339 Kot Rott. Lloyd 173 174 Ned Scheepv Unie 169% 172% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 96% idem '48 (3%) 96% 97 R'dam '52-1 (4%) ..100% 99% id id -37 I-n (3%) 96V4 Z.-Holland '56 (4%) 99% 99A koers v. heden Vorige Slotkoers Bank N.G. '58 (5%) 105% 105% id. N.WR. '52 (4%) 99% 100 BVG rspbr f.500 175% 175% BVG rspbr. '52 131% 131% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 92% 92% Premieleningen 105% A'dam *51 I 2% 85% 85% A'dam '56 I 2% 85 85 A'dam '56 II 2% 93 93% A'dam '56 in 2% 92% 92% Eindhoven '54 2% 82 82 Enschede *54 2% 81% 82% Den Haag '52 I 2% 90 92 Idem II 2% 94 93 R'dam "52 I 2% 90 L Idem II 2% 92 100 100 Utrecht *52 2% 94 L 92 L Z.-Holl. 1957 2% 97% 97% Z.-Holl. 1957 2% 102 101% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 248 50 249 Amst. Bank 403 401 H.B.U. eert 219% 219% Rott. Bank 345 346 Twentsche Bank 358 360% Industrie Ondernemingen Albert Heyn435 435 Borsumy 47 46 Electrolasmij362 B Kon. Ned Grofsm 208 210 Holl Constructie 550 550 Ing bur v Bouwnijv 280% Internatio 178% 184 Int Kunststof! Ind 65 65 v. Kempen en Begeer 123% 123% Leidse Wolspinnerij 544% 549 Rott. Droogdok Mij 524 530 Sikkens Groep 880 898 Ver. Touwfabrleken 365 365 Walvisvaart 116 117 Wernink's BetonmlJ 170 Van Wijk en Heringa 133 131% Zaalberg 128 127% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 23% 24% Intern Nickel 62% 61% Anaconda 52% 5IA Bethlehem Steel.... 46A 46% Cities Service 53% 53 General Motors 43% 43% Kennecott84% 85% Republic Steel 61 60 Shell Oil 85% 85% Union Pacific 29% 29 fj Un. States Steel 85% 84

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9