Minister zet met druk op de knop verkeer Rijksweg 4A in beweging Leiderdorper werd onderscheiden Wiardi Beckmanstichting bracht hulde aan ir. Hein Vos Carl Borgward geeft de leiding van zijn bedrijven uit handen Kerkelijk Leven MAANDAG 6 FEBRUARI 1961 Zaterdagmorgen om even over half twaalf drukte minister H. A. Korthals in aanwezigheid van een groot aantal genodigden bij de zuidoostelijke inrit van het aqua duct een knop in, waarmee hij de symbolische openstelling van de Rijksweg 4A verrichtte. Door deze druk op de knop be reikte de minister, dat aan boord van een gepavoiseerd schip, dat boven de weg plaats had gekozen, mannen ijverig aan lieren gingen draaien, waardoor de zeilen, die de doorgangen van het aquaduct af sloten, werden opgehaald. Daarbij werden de woorden „opening Rijksweg 4A" zichtbaar. Aan deze openstelling ging een bijeen komst in restaurant Hoornwijck te Rijs wijk vooraf, waar o.m. de minister een toespraak hield, die wij zaterdag reeds plaatsten. Communisten maken liet de Evangelische kerk moeilijk (Van onze correspondent in Bonn) De voorzitter van de Raad van Evan gelische kerken in geheel Duitsland, bis schop Dibelius, heeft gisteren normaal zijn preek op de eerste zondag van de maand in de Oostberlijnse Marienkirche gehouden. In de propvolle kerk deelde hy o.m. mee, dat de openingskerkdienst voor de Eyangelische Synode, zondag a.s. in Oost-Berlijn, de vergaderingen van deze synode evenwel alle in West-Ber- lijn zullenworden gehouden. Het Oostduitse communistische be wind had het afgelopen weekeinde me degedeeld, dat niet alleen de Evangeli sche kerkdag, die voor juli a.s. in Oost- Berlijn is bijeengeroepen, maar ook de synode van de Evangelische kerken in beide delen van Duitsland, die zondag voor een deel in Oost-Berlijn zou plaatsvinden, niet in Oost-Berlijn mo gen worden georganiseerd. De Oost- Duitse communisten motiveerden dit verbod met de mededeling dat de Evan gelische kerk geleid wordt door NAVO- i aanhangers. Men noemde de Evangeli sche kerk zelfs „militaire kerk", omdat de leiders hiervan akkoord gaan met de benoeming van legerpredikanten bij het Westduitse leger. Het rode bewind maakte geen bezwaar tegen bijeenkom sten van Oost- en Westduitse Evange lische leiders In West-Duitsland. Dibelius zweeg gisterochtend geduren de zijn gehele preek over de Oostduitse maatregelen. Aan het einde deelde hy slechts kort mee wat a.s. zondag zal ge beuren. De Westberlijnse burgemeester Willy Brandt noemde gisteravond het Oostduitse verbod in strijd met gealli eerd-Russische overeenkomst over ge heel Berlijn en een nieuwe poging om de Evangelische kerk te splijten in een Oost- en een Westduits deel. Elf doden bij opstand in Coiumbiaanse strafkolonie By een opstand in een strafkolonie by Araracuara. ongeveer 550 km. ten zuiden van de Coiumbiaanse hoofdstad Bogota, zijn elf gevangenen om het leven geko men. Verscheidene bewakers en gevan genen liepen verwondingen op. Een kleine groep gevangenen wist uit te breken en tracht door het oerwoud de Braziliaanse grens te bereiken. Animositeit De commissaris van de Koningin tn de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaa- sesz hield een bijzonder geestige toe spraak. Daarbij kwam de animositeit tussen Rotterdam en Amsterdam nog al eens in het geding. Ook de naamgeving van de Ryksweg 4A bleek voor de commissaris een geliefd onderwerp voor het spuien van de no dige snedige opmerkingen. Mr. Rlaasesz vroeg voorts de aandacht van de minis ter om deze weg binnenkort door te trekken naar Vlaardiingen, wat de mi nister deed opmerken, dat daarmee een veel hoger bedrag gemoeid zal zijn na melijk f.4000 per strekkende meter, ter- wyi de Ryksweg 4A „maar" de helft heeft gekost. Per vieikante meter uiter aard. Na de plechtigheid bij het aquaduct begaf men zioh over de nieuwe weg naar de Venneperweg, waarna terug over de Provincialeweg naar Oude-Wetering werd gereden, waar m Paviljoen ,De Brasem" nog een by eenkomst plaats vond. Daar vertelde mr. H. Westerman het een en ander over de voorgeschiedenis van deze weg. Hy bracht tevens hulde aa.n de mannen van de Rijkswaterstaat, die deze weg ondanks alle moeilykheden tot stand hebben gebracht. Levenswerk Minister Korthals wilde slechts één naam in dit gezelschap noemen, en wel van de man die met deze weg aanleg een levenswerk heeft verricht: de heer M. Visser uit Leiderdorp, tech nisch hoofdambtenaar eersteklasse by de Rijkswaterstaat. De neer Visser werd onderscheiden met de ridderorde verbonden aan de orde van Oranje- Nassau. Minister Korthals heeft de ope ning van de weg verricht. De laat ste beletselen voor de auto's bij het aquaduct zijn weggenomen. (Foto beldsch Dagblad) Studentenbetoging in Perzië De leider van de Perzische „Arbei dersparty", dr. Bachai, is gistermiddag in Teheran gearresteerd, toen hy zich naar een by eenkomst begaf om te pro testeren tegen de wyze waarop de alge mene verkiezingen worden gehouden. Dr. Bachai, die het huidige regime „dicta toriaal" heeft genoemd, werd reeds in oktober, kort nadat de uitslag van de eer ste verkiezingen ongeldig was verklaard, in hechtenis genomen en wegens „staats- gevaarlyke activiteiten" drie weken vast gehouden. Groepen studenten hebben gisteren in Teheran gedemonstreerd voor de vry lating van gevangen genomen politici. Zy werden door de politie, die in de lucht schoot en van traansgas- bommen gebruik maakte, uiteen gejaagd. De universiteit is voor onbeperkte tijd gesloten. Vandaag is het de laatste dag van de verkiezingen in Teheran. Ook in Ispahan, Chiraz en Tabriz zouden studenten hebben betoogd. Prof. Muntendam naar New Delhi De directeur-generaal van de Volksge zondheid, prof. dr. P. Muntendam, is zaterdagochtend van Schiphol naar New Delhi vertrokken, waar hy de jaarver gadering van de Wereldgezondheidsorga nisatie by zal wonen. Op deze vergadering zal o.a. gesproken worden over de bestryding van de polio met levende „Sabim"-vaccin, dat reeds in verschillende landen wordt gebruikt. Felle brand op Noorse tanker Zeer aanzienlijke schade (Van onze correspondent) Na een onderhoudsbeurt in dok drie van de Rotterdamse Droog dokmaatschappij op de Heyplaat in Rotterdam, zou de Noorse tan ker Huidra, 2485 bruto-registerton, vandaag of uiterlijk morgen weer naar zee gaan. Dat gaat echter niet door. In tegendeel. De Huidra zal waar schijnlijk nog geruime tijd in Rot terdam moeten blijven. Gister avond tegen half zeven is er name lijk brand in de machinekamer van het schip uitgebroken, en een dus danige schade aangericht, dat er heel wat hersteld zal moeten wor den. Er werd vry grote schade aangericht in de machinekamer, waar de brand ontstond. Vyf verblyven van officieren en zes hutten van bemanningsleden be neden de rang van officier verbrandden zelfs geheel. Een schadebedrag kan nog niet worden genoemd. Men was gisteren druk bezig met het opstoken van de vuren, toen by het wisselen van de branders plotseling onder de bakboord ketel olie in brand vloog. Weldra was de machinekamer in vlammen gehuld. Dikke rookwolken persten zich uit de Huidra. Personeel van de Droogdok be gon met de blussing, welke spoedig door de gemeentelyke brandweer kon worden overgenomen. Met tien stralen werd het vuur bestreden, terwyl nog een aantal stralen werd gebruikt om de scheepshuid af te koelen. De brandweerlieden konden zich danfczy hun zuurstofmaskers en persluchtmaskers zij het met grote moeite een weg banen door de vette rook. Omstreeks kwart over negen kon pas worden gezegd, dat de brand was bedwongen. De nablussing heeft nog geruime tyd in beslag genomen. Twee blusboten waren by de blussing ingezet. Hekel aan vrouwen (Van onze correspondent) In een fietsenbewaarplaats nabij het station van Roermond werden de laatste maanden regelmatig een aantal fietsen aangetroffen, waarvan de banden waren leeggelopen. Steeds bleek ook dat het leeglopen werd veroorzaakt door kleine gaatjes die in de banden waren gestoken. Het mysterie van de platte banden werd nog vergroot toen bleek dat het al leen voorkwam bij damesrijioielen. Het raadsel is nu echter opgelost. Enkele personen betrapten een 29- jarige man uit Roermond toen deze ongemerkt in de bewaarplaats bezig was met het stukprikken van de banden. Hy gebruikte hiervoor een doodgewone punaise. Zij wisten van het dak van een aangrenzend gebouw af deze handeling fotografisoh vast te leggen. De man werd daarna door de politie aangehouden en tegen hem werd proces-verbaal wegens Plan van de Arbeid bestaat kwart eeuw ((Van onze Utrechtse correspondent) De byeenkomst van de dr. Wiardi Beckmanstichting, het wetenschappelyk bureau van de P. v. d. A., zaterdagmiddag in Esplanade te Utrecht, gewyd aan de socialistische planpolitiek, is volgens de bedoeling uitgelopen in een door soberheid gekenmerkte huldiging van de man, die 25 jaar geleden het Plan van de Arbeid opstelde, ir. Hein Vos. De huidige directeur van de W.B.S., de heer J. M. den Uyl memoreerde, dat ir. Vos, in 1934 door de SDAP als eerste tot het directeurschap van het wetenschappelyk bureau geroepen, een jaar voordat Keynes met zyn conjunctuur-theorie kwam, het plan opstelde, dat de Keynesiaanse middelen aangaf ter bestrijding van de crisis. Dat wilde vooral zeggen ter beteugeling van de enorme werkloosheid. De heer Den Uyl bood ir. Vos een exemplaar aan van een byzonder nummer van „Socialisme en democratie", dat aan de plan-economie is gewyd en aan ir. Vos werd opgedragen. De voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, bracht de erkentelykheid van de socialistische vakbeweging over. De verdienste van ir. Vos' Plan van de Arbeid was, volgens de heer Roemers, dat het nieuwe perspectieven bood en de mensen weer activeerde. Namens de P.v.- d.A. schetste vice-voorzitter G. J. N. M. Ruygers de betekenis die het plan naar zyn oordeel voor de party-politieke ont wikkeling in ons land heeft gehad. „Er wasopartij-politiek gezien", aldus de heer Ruygers, in de dertiger jaren sprake van verstarring. Men kon de misère niet de baas en toen kwam de SDAP met haar plan van de arbeid, waarin de middelen om de ellende van de werkloosheid te bestryden, werden aangegeven. Dat heeft velen in het confessionele kamp de ogen geopend. De doorbraak van na de ooi-log is er mede aan te danken. Spreker merkte op dat hetgeen 25 jaar geleden nog een fantasie leek („stum pers die de eerste beginselen van de eco nomie nog moeten leren", was een hoog geleerde reactie) na de oorlog algemeen werd aanvaard. Alle regeringen, waar ook en van welke richting ook, passen min of meer plan-economie toe. De grondgedachte van het Plan van de Ar beid bleek juist. Waarmee niet gezegd is, dat alle voorstellen in het plan gerea liseerd zijn en essentieel waren voor de praktische verwezenlyking. Aan de huldiging van de heer Vos gingen twee inleidingen vooraf. De eer ste van ir. Vos zelf. Hij betoogde dat er naast een goede conjunctuur-politiek een structuur-politiek nodig is. Als belang- rykste doel van een (socialistische) structuur-politiek zag ir. Vos een wyzi- ging van vermogens- en inkomensver houdingen. Hy meende dat, wanneer men over de werkelyke onverbloemde gegevens zou beschikken, zou blyken dat de situatie op dit gebied „onmogelyk" is. Deze structurele verandering van de maatschappij bezag ir. Vos vooral in het licht van de „gelijke kansen" voor allen. Hy achtte bij gelijkheid van kansen voor allen b.v. de ongelijkheid van beloning naar capaciteiten, met als grenzen f 5000 en f 100.000 per jaar, niet by voorbaat aanvaardbaar. Misschien ziet men nu de structuur-politiek met deze doelstel ling als een fantasie en over 25 jaar weer als een gewone aanvaardbare po litiek. De tweede inleider was prof. dr. J. Tinbergen, die indertyd zeer veel heeft bygedragen tot het Plan van de Arbeid. Prof. Tinbergen, thans directeur van het Centraal Planbureau, besprak de ontwikkeling van nationale naar inter nationale planning en constateerde dat er op dit terrein al veel wordt gedaan. In Europa is het na 1945 b.v. afgedwon gen door het Marshall-plan. Efficient is de internationale planning echter aller minst. Het stimuleren van een betere internationale planning noemde prof. Tinbergen een taak voor alle socialis tische partyen. De byeenkomst stond onder leiding van prof. dr. G. van den Bergh, voor zitter van het curatorium van de W.B.S., die de vergadering sloot met de opmer king, dat ir. Vos in zijn werk de „ruim te" had gezocht en dat met „vaart" had gedaan. Zolang er nog mensen zyn als Vos, aldus de Amsterdamse oud-hoog- I leraar is er geen „ruimtevaart" nodig. Zoals bekend is prof. dr. Van den Bergh een verwoed tegenstander van menselijke ruimtevaart. Onder de tal rijke genodigden zagen wy o.a. oud-mi nister-president dr. W. Drees, Eerste Kamer-voorzitter mr. Jonkman en de voorzitter van de Tweede Kamer-fractie van de P.v.d.A., mr. Burger. vernieling opgemaakt. Als motief voorpot gemaakt. zyn daad gaf hij op dat hij dit deed om dat hij zo'n hekel aan vrouwen had. Slechts éénmaal, zo verklaarde hij, had hij het mis gehad. Hij had toen per on geluk een band van een herenrijwiel ka- T,Opvangmaatschappij,, van stad Bremen neemt de gehele onderneming over (Van onze correspondent in Bonn) De 70-jarige Carl Borgward, enige eigenaar van de drie Bremer autofabrieken Borgward, Goliath en Lloyd, en van enige andere be drijven. heeft zaterdag zijn laatste gevecht om het bestaan van zijn De Wereldgezondheidsorganisatie zal zich erover beraden of dit vaccin versprei ding over de gehele wereld verdient. Verder zullen onderwerpen als bestrij ding van malaria en pokken aan de orde komen en de medische hulpverlening aan Kongo. De heer Visserdie veel tot de I duurste weg heeft bijgedragen I totstandkoming van Neerlands pronkt op de foto met zijn pas ver worven hoge Koninklijke onder scheiding. (Foto Leldseh Dagblad) grote onderneming gevoerd. Na een felle, korte strijd gaf Borgward op: hij stemde er in toe. dat de door de stad Bremen opgerichte ,,op- vangmaatschappij" zijn gehele be drijf zal overnemen: en hij nam ook de volgende dramatische stap: Carl Borgward geeft na 43 jaar de leiding van zijn bedrijf uit han den! De Bremer regeringsdelegatie bracht sterke motieven ter tafel. In de Borgwardfabrieken werken momenteel 20.000 arbeiders, van wie het ontslag voor de deur staat, als het be drijf op de huidige wijze ook in de toe komst geleid zal worden. Borgward heeft een schuld van ca. 200 miljoen mark, te weten 100 miljoen bankschulden en 100 miljoen aan ca. 1800 kleine en middel grote leveranciers. Het bedrijf is daarbij volkomen illiquide, d.w.z. niet in staat om op korte termijn de schulden te be talen. De voorraad van op het ogenblik nau welijks of in het geheel niet te verkopen auto's van Borgward heeft een waarde van 90 miljoen mark. Borgward bouwde in 1960 in totaal 84.016 auto's, dat is 9.5 pet. minder dan in 1959. Terwijl de West duitse auto-industrie als geheel bezien, juist in die periode een produktieverho- ging van niet minder dan 21 pet. ver toonde. Van de zijde van Eorgward heeft men de laatste dagen getracht de situatie iet wat rooskleuriger voor te stellen. Men wees erop dat de voorraad de produktie van slechts twee maanden vertegenwoor digt. Men zei voorts dat de illiquiditeit slechts van voorbijgaande aard is, de lonen voor deze maand zouden bijvoor beeld nog normaal betaald kunnen wor den. Tenslotte Borgwards laatste troef: zyn handelaren en importeurs in de gehele wereld hebben zich bereid verklaard op korte termyn voor een bedrag van 35 miljoen mark auto's af te nemen. Eieren voor zijn geld Desondanks bleven de afgezanten van de Bremer regering op hun standpunt staan: zy eisten dat Carl Borgward zyn gehele bezit zou onderbrengen in de door Bremen opgerichte „opvangmaatschap- pij" die een kapitaal heeft van 50 mil joen mark. En zij wensten ook dat Borg ward het heft uit handen zou geven, op dat de Münchense economische adviseur, Semler, als voorzitter van de raad van beheer van de Bremer maatschappy, zyn bedryf zou kunnen saneren. Enkele jaren terug kreeg Semler grote naam door zyn succesvolle saneringswerkzaamheden by Henschel en B.M.W. Zou Borgward niet op deze Bremer voorstellen ingaan, dan zou Bremen niet langer bereid zyn, de autofabrieken met leningen te helpen. Borgward koos toen eindeiyk eieren voor zyn geld Galvao wou altijd al piraat zijn Rebellenleider Henrique Gal vao heeft altijd een piraat wil len zijn, zo schrijft het Madri- leense blad „Ya", dat een artikel heeft gepubliceerd dat Galvao in 1937 geschreven zou hebben. Galvao zou het naar een Ar gentijns blad hebben gezonden voor publïkatie, maar dit zou het geweigerd hebben. Galvao beschrijf t in dit artikel hoe hij zichzelf als piraat ziet. „Ik zal dan een wapperende baard, een houten been, een lit teken in mijn gezicht en een lap over een oog hebben. Tot mijn gunstelingen zullen een Berber, een jood en eer Algerijn beho ren". „Ik zal dan wel een tijdje plunderen en moorden, maar toch altijd nog wel tijd vinden om poëzie te lezen. Ik wil maar één ding niet en dat is sterven in bed". Het artikel van Galvao is in poëtische stijl geschreven. Intussen heeft de Brazili aanse admiraal Diaz Fernandes zaterdagmiddag de „Santa Ma ria" in naam van de Braziliaan se regering overgedragen aan de Portugese marine-attaché Da Luz Cunha. DODELIJK EXPERIMENT MET GASMASKER (Van onze oorrespondent) De 18-jarige W. Cameron te Bergen op Zoom is zaterdagavond om het leven gekomen by een experiment met een oud gasmasker. Tydens de afwezigheid van zijn ouders is de jerugdige elektri cien met het gasmasker gaan prutsen in een schuurtje achter de woning. Toen de ouders thuiskwamen, troffen zy de jon gen niet in de woning aan. Tenslotte vond men hem in het schuurtje op de grond liggen. Direct werd een dokter gewaarschuwd die vaststelde dat de dood door verstikking was ingetreden. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Naar vermoed wordt heeft de jongen getracht dit oude gasmasker op zijn luchtdichtheid te beproeven. Het gasmasker was incompleet: de inade mingsdoos ontbrak eraan. Het uitlaat- ventiel was aanwezig en verkeerde nog in goede staat. Vermoedelyk heeft de jongen geprobeerd de inademingsdoos te imiteren door een slang van een stofzui ger en een leeg benzinzblik te gebruiken. Aangenomen wordt dat de dampen hem hebben bedwelmd, zodat hy het gas masker niet meer van zyn gezicht kon verwy deren. NED. IIERV. KERK Beroepen te Sexbierum (toez.) J. H. Bogers te Alphen a. d. Ryn; te Oegstgeest (wijkgem. Ill) (toez.) J. Irlk te Heerier- helde. Bedankt voor Hasselt L. Blok te Capelle a. d. IJssel; voor Boven-Hardlnx- veld C. Vos te Bennekom. Beroepen te Zeist (7e pred.pl.) H. Hoekstra te Vrooms- hoop. NED. PROT. BOND Benoemd tot voorganger te Vaassen- Emst ds. E. F. Wlldervanck te Bussum, laatstelyk predikant te Malang. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Mlddelharnis G. Blom te Meerkerk: voor Onstwedde J. P. van de Boomgaard te Thesinge. GEREF. KERKEN Beroepen te Parijs c.a. a.s vacature F. J. Jonkhof) H. J. Winter te Sens (Frank rijk). die dit beroep aannam. Beroepen te Sens en Chatillon-Coligny A. J. Janso do Jonge te Willemstad.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 10