NEDERLANDSE PASSAGIERS VAN SANTA MARIA NAAR SCHIPHOL Dreigt er een staking bij de bakkers?.... T.V. vanaf f 275.- WEERBERICHT Regering-Kennedy wil Kongo-politiek herzien Alle opvarenden gisteren ontscheept Schip thans bezet door 50 Braziliaanse mariniers Kapitein Galvao ziet wel in, dat rebellie ten einde is Amerikaan EDLY RADIO SERVICE Betere kansen voor ex-premier Loemoemba Drang naar vijfdaagse werkweek (Sue/ Qli Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 3 FEBRUARI 1961 No. 30271 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: a. a. «m Dienoecit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte Slng811-Löden Glro n0 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De 560 passagiers en 360 bemanningsleden van de „Santa Maria" zijn gisteren, na twaalf dagen zenuwslopende spanning, in de Braziliaanse havenstad Recife aan land gegaan. Binnen enkele uren verlieten vrijwel alle bemanningsleden als mede de zeventig rebellen het schip, dat daarop in bezit werd genomen door vijftig Braziliaanse mariniers. Kort voordat het schip de haven van Recife was binnengelopen deden zich kleine onge regeldheden voor. Volgens sommigen hadden leden van de bemanning een bewaker van „kaper kapitein" Galvao een pak slaag gegeven, een Amerikaanse opvarende beweerde, dat de beman- Kapitein Galvao heeft intussen zijn nederlaag zo goed als toegegeven. „Het zou dwaasheid zjjn uit te varen met een onbewapend schip als er buitengaats oorlogsschepen op ons liggen te wachten", zo verklaarde hij gisteravond laat op een persconferentie aan boord van de Santa Maria. Hij doelde op twee Portugese torpedoboot jagers, een Spaanse kruiser en vier Braziliaanse fregatten, die op de rede van Recife op de loer liggen. Galvao zei, dat hij Recife was binnengelopen om het leven te redden van een zieke, die maar tien procent kans had het leven ervan af te brengen. „Daaraan hebben wij onze strategische oogmerken opge offerd", verklaarde hij edelmoedig.... Galvao zei verder, dat zijn beweging niet over geld kan beschikken. Van sympathie met het communisme is geen sprake. Ook met premier Castro van Cuba bestaan geen betrekkingen. Een woordvoerder van de Portugese regering deelde gisteravond in Lissabon mede, dat zyn regering de Braziliaanse autoriteiten heeft gevraagd beslag op de Santa Maria te leggen. In Lissabon zal men het incident pas als gesloten be schouwen als de Santa Maria weer in Portugal zal worden gemeerd. Overigens heeft de Portugese president in het incident aanleiding gevonden tot het besluit drie leden van de oppositie a.s. maandag in audiëntie te ontvangen. Tl- Een Amerikaanse passagier verklaarde IK. Klctcl£f llOOlt meel toen hij voet aan wal zette: „ik zal mij 'R m nooit meer over mijn inkomstenbelasting bplafitiiiu Yf*CTf" beklagen". Een Amerikaanse zei: „Er wciaoLiii£^ waren vier films aan boord en zij wer den telkens weer vertoond. Doch het opgeluchte waren bepaald geen rolprenten om ons Onder de eerste passagiers, die giste ren door Braziliaanse militairen en marinemannen werden geholpen bij het betreden van de wal van Recife, bevon den zich vele vrouwen, wie de tranen over de wangen stroomden. Toen een Braziliaanse marinesloep langszij van de „Santa Maria" kwam om een ziek be manningslid over te nemen, maakte een steward hiervan gebruik om zich langs een touw in de sloep te laten glijden en zo de wal te bereiken. Hij verklaarde, dat de rebellen hadden gedreigd hem en andere bemanningsleden neer te schie ten wegens „poging tot opstand". De rebellen hadden bemanningsleden, die het schip in Recife wilden verlaten, voor „verraders" uitgemaakt. „Dat zijn jullie zelf", hadden de zeelieden ge antwoord. De vijftigjarige John Remee, een van Aruba afkomstige passagier, die met zijn vrouw en zijn twintigjarige dochter Mary aan wal ging, verklaarde boos: „Galvao moest worden opgehangen. Geef mij een touw en ik doe het zelf". In een beschrijving van het leven aan boord van de „Santa Maria", nadat de rebellen het schip hadden overmeesterd, verklaarde Remee: „Het was verschrik kelijk. Wij kregen weinig of geen water en het beetje eten, dat men ons toebe deelde, was verschrikkelijk". Hij verklaarde ook, dat enkele beman ningsleden woensdag en donderdag in verzet tegen de rebellen waren gekomen. Er waren hevige slagen gewisseld en een der bemanningsleden was door een gla zen deur geworpen. Mevr. Remee zei: „Er waren aanhoudend vuistgevechten en twisten. Ik ben zo blij, dat het nu voorbij is". Zij voegde hieraan toe: „Het eten was verschrikkelijk: vis, vis en nog eens vis". De professor en de bandiet Een passagier uit Victoria, in Brits- Columbia, zei dat Galvao aan boord steeds door twee zwaar gewapende man nen werd vergezeld. De een werd „de professor" en de andere „de bandiet" genoemd. „Het was onder meer de taak van „de bandiet" om ongewenste per sonen uit de nabijheid van Galvao te houden", aldus passagier Laurence Wil liams". ning de kapitein zelf door een raam hadden ge smeten. Vannacht is een speciaal KLM-toestel met de 44 Nederlandse passagiers van de Santa Maria uit Recife vertrokken. Het werd hedenavond om 22 uur op Schiphol verwacht. Allen verkeren in goede welstand. Er waren geen klachten over de behandeling door Galvao en zijn mannen. De ontscheping geschiedde met sleepboten, aangezien de Santa Maria op 500 meter van de kade voor anker was gegaan. Galvao was namelijk bevreesd, dat het schip in beslag zou worden genomen, het geen intussen in feite toch is geschied. vrolijk te stemmen, want de titels waren „Hemel en hel", een film over de lan dingen, die Amerikaanse mariniers in de tweede wereldoorlog op door de Japan ners verdedigde eilanden in de Grote Oceaan hebben uitgevoerd, „D-day" <de landingen in Normandië), „Gods rech terhand" en een film over het Ameri kaanse Wilde Westen". Een groep derdeklassepassagiêrs, over het algemeen Spanjaarden en Portuge zen, verklaarde eenstemmig: „Het was me je revolutionaire leiding wel. Zij be voordeelde de rijke passagiers. In de derdeklasse werden de levensmiddelen en het water gerantsoeneerd". Ambassadeur treedt af De Braziliaanse ambassadeur in Por tugal, Negraeo Lima, heeft zijn ontslag ingediend, zo is gisteren in Rio de Janeiro bekendgemaakt. Het was niet direct duidelijk, waarom Lima wil af treden en of zijn ontslagaanvrage is aanvaard. De Londense woordvoerder van de „Volksbeweging voor de bevrijding van Angola" heeft meegedeeld, dat de Por tugese autoriteiten in de laatste tijd talrijke arrestaties hebben verricht in Afrikaanse nationalistische kringen in Angola Onder de gearresteerden is de componist van volksmuziek Maria en het hoofd van het weerkundige instituut van Loeanda, Silva. In de hal van het ministerie van Koningin Juliana gisteren de Cul- Onderwijs, Kunsten en Weten- \turele Adviesraad voor het Konink- schappen te Den Haag heeft \rijk geïnstalleerd. Van links naar rechts minister mr. f. M. L. Th. Cals, Koningin Juliana en minister A. J. Morpurgo van Suriname. MORSSTRAAT 20 TELEFOON 33975 - LEIDEN LATER MEER WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Vannacht zwakke wind, plaatselijk mist en in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met later enige regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 u.) 4 FEBRUARI Zon op: 8.16 uur: onder: 17.33 uur; maan op: 21.39 uur: onder; 9.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.32 en 17.43 uur; laagwater te 1.23 en 13.38 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Vaart vissersvloot op 23 mei uit? KATWIJKSE BOM VAART NAAR SCHEVENINGEN Scheveningen is dit jaar aan de beurt om het nationaal accent te hebben van de jaarlijkse vlaggetjesdagviering, voor afgaande aan het vertrek van de haring- drijfnetvloot. Op de Schcveningse vie ring is een domper gezet door de uit spraak van de inspecteur-generaal voor de scheepvaart met betrekking tot het daar gebruikelijke revuevaren voor de kust, waarbij vorig jaar twee aanvarin gen voorkwamen. Koortsachtig wordt echter toch nog gewerkt om deze revue, zij het in gewijzigde vorm en met de nodige beperkingen toch te kunnen hou den. De verwachting is, dat de vlagge tjesdagviering dit jaar zal plaats vin den op zaterdag 20 mei. Dat zou bete kenen, dat de gepavoiseerde vloot gedu rende beide pinksterdagen te pronk ligt in de havens van IJmuiden, Scheve ningen en Vlaardingen, om dan op dinsdag 23 mei zee te kiezen. De Ver eniging van Haringreders zal hierover echter eerst nog een uitspraak moeten doen en daarna ligt de beslissing by het Produktschap voor Vis en Vispro- dukten. Hoewel er nog zeer veel besprekingen gehouden moeten worden, ziet het er naar uit, dat Scheveningen dit jaar een Prins Bernhard heeft gisteren het nieuwe RAI-gebouw in Amsterdam geopend. De Prins reed enige rondjes in de Levacar, een op een luchtkussen over rails voortbewe gend voertuigje, dat voor het eerst in Europa wordt vertoond. spectaculair gebeuren te wachten staat. Men wil namelijk een ouderwetse vis serschuit, een bom, met volle zeilen op zee laten varen. De bom zou dan als spectakelstuk tijdens de pinksterdagen tentoongesteld worden. Er bestaat nog één exemplaar van dit scheepstype, de KW 88, die destijds aan het openluchtmuseum in Arnhem werd geschonken, maar die later overgedra gen is aan het Zuiderzeemuseum. Voor het gebruik van deze bom is echter toe stemming nodig van de minister van O., K. en W. terwijl het schip boven dien door de scheepvaartinspectie zee waardig bevonden moet worden. Op een werf in Urk of Hindelopen zal het schip moeten worden nagezien. In Enkhuizen is dat niet mogelijk, omdat de werf daar voor lange tijd bezet is met op drachten. Wat er in IJmuiden gaat gebeuren is nog niet bekend. De Vlaggetjesdag commissie van de V.V.V. „IJmuiden's Bloei" heeft al wel enige keren ver gaderd, maar is nog niet toe aan open baarmaking van de plannen. ROTTERDAMSE WEDUWE KOCHT VOORf. 15.000 (Van onze Haagse correspondent) Bang dat haar kinderen hun erfdeel zouden opeisen en dat zü dan zonder meubelen zou komen te zitten, heeft een 53-jarige Rotterdamse weduwe, haar huisraad verkocht en zich volledig in het nieuwe gestoken. Zij kocht in de afgelopen twee jaar voor ruim f 15.000.- aan goederen, evenwel zonder ooit een cent te betalen. Wegens flessetrekkerij is zü nu in Den Haag, waar zij al haar inkopen deed, aangehouden. In 1959 en 1960 kocht de vrouw, die van een klein weduwepensioen moest zien rond te komen, huishoudelijke ar tikelen, elektrische apparaten, kleding, een radiotoestel, meubelen, textiel en bijouterieën. In Den Haag zocht zij alles uit en liet het dan aan haar huisadres in Rotterdam afleveren. Volgens de politie gingen de leveran ciers wel zeer lichtvaardig te werk. Al les werd gedaan om het de klant naar de zin te maken en wat de financiën betreft geloofde men haar „op haar eer lijke gezicht". Eén zaak werd voor In de vergadering van de Veilig heidsraad van gisteren heeft de Russische afgevaardigde Zorin het besluit van de nieuwe Amerikaan se regering om het standpunt ten aanzien van Kongo opnieuw te bezien, toegejuicht. Hij beschul digde België van agressie, maar oefende in dit verband geen direc te kritiek meer op Amerika, Enge land en Frankrijk. Zorin sprak de hoop uit, dat de verklaringen van de regering-Kennedy inzake Kon go een weerspiegeling zullen zijn f 8.000.- benadeeld, een ander voor f2.400.- en een derde voor f 1.300-. Toen de oudste vorderingen twee jaar uitstonden, ging men pas naar de poli tie. (Van onze correspondent) De drang van de bakkersgezellen naar een vyfdaagse werkweek, gepaard gaande met een arbeidstijdverkorting van 48 uur tot tenminste 45 uur per week, wordt zo groot, dat, indien binnenkort geen radicale oplossing van deze problemen kan worden gevonden, in het bakkersbedrijf een chaotische toestand dreigt te ontstaan waarvan de consument de dupe dreigt te worden. In vele Nederlandse gemeenten wordt van de zyde der „plaatselijke" gezellen organisaties druk uitgeoefend op de bakkerij om tot z.g. „bakloze dagen" te komen, d.w.z. dagen waarop geen brood zal worden gebakken en ook niet zal worden bezorgd. Men ziet van de zijde der gezellen- organisaties wel in, dat het onverstan dig zou zijn, hiervoor de zaterdag uit te kiezen. De vrijdag, die voor de bakkerij toch zeer moeilijk is met het oog op de dubbele produktie voor de zaterdag en de zondag, zou dan wat de werktijd betreft voor de gezellen nog ongun stiger worden. Er zou dan immers in de nacht van vrydag geproduceerd moeten worden voor zowel de zaterdag en de zondag als voor de maandag. Dit betekent, dat men dan in de nacht van vrijdag op zaterdag de werktijd nog enkele uren méér in de nacht zou moeten worden opgescho ven. Ook tegen het stellen van deze z.g „bakloze dag" op b.v. de woensdag, heb ben de gezellen bezwaren. Zou men b.v de woensdag als bakloze dag instellen, dan betekent dit, dat in de nacht van maandag op dinsdag geproduceerd zou moeten worden voor dinsdag en woens dag. De nacht van maandag op dinsdag zou dus, voor wat de werktijden be treft, gelijk komen te liggen met de nacht van vrijdag op zaterdag, zoals die thans is. Van daar dat thans aan drang wordt uitgeoefend voor een bak loze maandag. Weliswaar zou men dan in de nacht van vrijdag op zaterdag wat langer moe ten werken, doch gedeeltelijk kan de produktie voor de maandag worden op gevangen door overdag bakken op de zaterdagmorgen. Bakloze maandag? In elk geval wordt aan de maandag sterke voorkeur gegeven door de gezel len. Zo sterk is de drang, dat reeds nu gedreigd wordt met: verlaten van het bedrijf en staking. Zeer ernstig zijn de moeilykheden in Almelo, waar zelfs reeds met sta king gedreigd werd. In Haarlem worden chaotische vergaderingen en besprekin gen gehouden met steeds als onderwerp en eis de bakloze maandag. In Amersfoort zou de bakkerij het reeds eens zyn met de gezellen over de bakloze maandag. Daar werden af spraken gemaakt zonder dat het grootste bedryf aldaar, de Amersfoortse brood fabriek, daarin gekend werd. Ook in Den Haag is het allerminst rustig. De gezellen verwijten hun lan delijke organisaties, dat er niets gebeurt. Intussen dreigt de consument de dupe te worden van deze geschillen, die bo vendien de moeilijkheden rond de ver andering van de bakkerü-paragraaf ex tra verzwaren. van een streven om „een gezondere kijk op de zaken te krijgen". President Kennedy heeft, zo is uit betrouwbare bron vernomen, het stand punt van Hammarskjöld aanvaard dat een oplossing van de crisis in Kongo vrijwel uitgesloten is zonder deelneming van Loemoemba. Een nieuwe Amerikaanse politiek ten aanzien van Kongo zou volgens waar nemers kunnen betekenen, dat de re gering-Kennedy zal aandringen op in- vrijheidsstelling van alle politieke ge vangenen, ook ex-premier Loemoemba en vorming van een Kongoleze regering op brede basis, waarin alle politieke groe pen, ook die van de vroegere premier, zijn vertegenwoordigd. Wellicht in verband hiermee staat het feit. dat afgevaardigden van het Natio nalistische Kongolese Front (waarin le den van de nationale Kongolese bewe ging van Loemoemba, van de partij van Anicet Kasjamoera en de PSA ver enigd zijn) gisteren voor het eerst heb ben deelgenomen aan de inleidende be sprekingen voor de Kongolese ronde-ta felconferentie. De afgevaardigden van de elf landen in de Veiligheidsraad gaan overleg met hun regeringen plegen over de laatste ontwikkeling in Kongo. Als de bespre king dinsdag wordt hervat, hopen de Afrikaanse en Aziatische afgevaardig den de raad een resolutie te kunnen voorleggen over Kongo, waarin waar schijnlijk de vrijlating van ex-premier Loemoemba, bijeenroeping van het Kongolese parlement en terugtrekking van de Belgische troepen zal worden gevraagd. (Deze eisen zijn eerder door de raad verworpen.) Akkoorden tussen Tsjombe en Kalondji President Tsjombe van Katanga en president Kalondji van Zuid-Kasai heb ben gisteren in Elisabethstad akkoorden getekend welke voorzien in nauwe sa menwerking op economisch, financieel en militair gebied. Een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft gisteren meegedeeld dat Ethiopische soldaten van de VN-strijd- macht die 51 Belgen 26 mannen, 13 vrouwen en 12 kinderen in het oer woud hebben aangetroffen, deze vlhch- telingen woensdagavond hebben bege leid naar de grens tussen de Kongolese provincie Kivoe en Oeganda. Kasavoeboe eist weer terugtreking Dajal President Kasavoeboe heeft opnieuw de eis gesteld, dat de Verenigde Naties de Indiër Radjesjwar Dajal terugtrek ken als hun voornaamste vertegenwoor diger in Kongo. In een boodschap aan secretaris-generaal Hammarskjöld ver zocht het Kongolese staatshoofd Dajal te vervangen door een „neutrale figuur". letilDS Uit Het Leidsch Dagblad van 5 Februari 1861: Te Berlijn heelt een jonge dame zich aangemeld, om tot de openbare lessen in' de anatomie te worden toegelaten. (Advertentie) Openbare vrijwillige verkoo- ping, op zaturdag 9 Febr. 1861 bij opbod en op Zaturdag 15 Febr. bij afslag: Een huis en erf te Leijden, aan de Langegracht. Verhuurd bij de week a 70 cen ten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1