Mej. Smit 25 jaar kleuterleidster Prof. dr. G. Sevenster maandag 40 jaar hervormd predikant Zondagsrust en zondagsarbeid Uitbreiding Leids grondgebied! Th. A. ten Hooven nam afscheid van Inspectie Inv. en Ace. Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 1 februari 1961 Tweede blad no. 30269 Mej. A. E. Smit vierde vandaag haar 25-jarig jubileum als kleuter leidster. Zij is thans hoofd van de Hervormde kleuterschool aan de Asserstraat. Ter gelegenheid van dit feest, hadden de kleuters feest- mutsen op, werden er gedichten voorgedragen, toespraken gehouden en geschenken overhandigd. De heer M. H. de Reede felici teerde mej. Smit namens het be stuur van de Vereniging van Chr. Onderwijs. Na een geschenken en bloemenregen voerden de kinderen dansjes en andere spelletjes uit. Op deze foto ziet men hoe twee kleuters de jubilerende mej. Smit een platenspeler aanbieden. (Foto L.D./Holvast) Sinds 1933 hoogleraar Leidse Universiteit Maandag is het veertig jaar geleden, dat prof. dr. G. Sevenster, hoogleraar in de uitlegging van het Nieuwe Testament en de inleidingswetenschap en de oud christelijke letterkunde aan de Leidse Universiteit, werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. benoemd tot gewoon hoogleraar en sinds 1954 doceert hij daar nog Nieuw Testa ment en oud-christelijke letterkunde. Prof. dr. Sevenster heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges, commissies en Raden. Zo was hij o.a. lid van het classicaal bestuur van Franeker; adviseur de synode van de Ned. Herv. Kerk en gedelegeerde voor de colloquia. Ook maakte hij deel uit van de Com missie voor de Nieuwe Vertaling van het Ned. Bijbelgenootschap. Thans is prof. dr. Sevenster o.a. nog voorzitter van de Raad voor de Catechese; van de Werkgemeenschap „Kerk en Prediking", lid van de Raad voor Kerk en Theologie en lid van de Raad voor de Zending. Van zijn hand verschenen verschil lende publikaties, waarvan wel het in 1946 verschenen boek „De Christologie van het Nieuwe Testament" zijn hoofd werk is. Verder publiceerde hij nog tal van artikelen in diverse periodieken o.a. in Nederlands Theologisch Tijdschrift en was hij medewerker aan: „De Cultuur geschiedenis van het Christendom", „Het oudste Christendom" en de antieke cul tuur en aan Twijfel en Geloof. Het ligt niet in de bedoeling van prof. dr. Sevenster om een herdenkingsrede uit te spreken en ook niet om te reci piëren. Het is zijn wens, dat de dag van 6 februari onopgemerkt zal voorbijgaan. Prof. dr. Sevenster werd op 13 no vember 1895 in de hervormde pastorie van Beets in Noord-Holland geboren. Hij bezocht eerst het stedelijk gymnasium te Leeuwarden en studeerde daarna aan de Leidse Universiteit, waar hij in 1929 bij thans wijlen prof. dr. W. L. Hin- disch op een proefschrift „Ethiek en eschatologie in de synoptische Evange liën" promoveerde tot doctor in de fa culteit van de godgeleerdheid. Nadat de Prof. dr. G. Sevenster heer Sevenster in 1920 door het provin ciaal kerkbestuur van Drenthe was toe gelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 6 februari van het daaropvolgende jaar door zijn vader, toen nog predikant te Kollum, bevestigd als predikant van de hervorm de gemeente van Anloo in de classis As sen. Op 24 juni 1923 verwisselde de jubi laris deze gemeente met die van Hoorn op Terschelling, vanwaar hij op 10 juni 1928 naar die van Purmerend vertrok. Tenslotte diende prof. dr. Sevenster nog ruim drie jaar de hervormde ge meente van Boksum in de classis Leeuw arden, waar hem in verband met zijn benoeming tot hoogleraar vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Leidse Univer siteit om daar in de vacature van wij len prof. dr. L. Knappert bijbelse theolo gie; vaderlandse kerkgeschiedenis en praktische godgeleerdheid te doceren, in oktober 1933 eervol ontslag met de be voegdheid van emeritus werd verleend. Prof. dr. Sevenster aanvaardde zyn professoraat op 20 oktober 1933 met een inaugurele rede over „De liefdeprediking in Evangelie en Humanisme". Ongeveer twintig jaar later werd hij in de vaca ture van wijlen prof. dr. J. de Zwaan BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEDOKEN Arie Jacobus, zn van H. G. Bloemendaal en D. A. Boekee; Irene, dr van J. P. Velt- huyzen en C. Smit; Maria, dr van D. van Rossen en J. de Boer; Wllhelmina Petro- nella Theresia Gerarda, dr van J. H. Schryer en P. T. G. Wekking; Albertus, zn van A. van der Linden en J. Levlsson; Annette, dr van T. IJ. Mol en A. Marck; Juzyna, dr van J. H. van der Mey en A. C. Guijt; Petronella Elisabeth, dr van J. van Duljvenbode en J. van Duyn; Theodora Elisabeth Anthonia, dr van A. A. Owel en T. J. T. Rotteveel. OVERLEDEN A. W. van Steenbergen, 4 dagen, zoon; J. Barends, 53 Jaar, man; J C. P. Schnei der, 60 Jaar, vrouw; P. J. Melet, 79 Jaar, lo*&; G. C. Rotteveel, 49 Jaar, man. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor het doet. ex. scheikunde mej. A. Roos (Leiden); mej. G. M. Sanders (Leiden) en de heren J. van Ham H. J. C. Jacobs (cum laude) en C. A. Emeis, allen te Leiden; doet. ex. geo logie, de heer P. L. Offerhaus (Leiden) doet. ex. biologie, de heren W. C. de Bruyn (Koudekerk a. d. Rijn) en G. Staritzky (Leiden)doet. ex. wiskunde, mej. N. Westerkamp (Leiden)kand.- ex. A' wis- en natuurkunde, de heer J. G. F. Thieman (Leiden)kand.ex. F CHR. REISSTICHTING GAF FILMVOORSTELLING De Chr. Reisstichting hield gisteren in de foyer van de Stadsgehoorzaal een filmavond. De opkomst was redelijk. Voordat de filmbeelden op het witte doek werden geprojecteerd trad ds. J. de Wit naar voren om namens de stichting enkele woorden te spreken. Alle aanwe zigen zongen daarna het Wilhelmus om uiting te geven aan hun eerbied voor de jarige in Leiden studerende Prinses. De voorzitter van de Chr. Reisstich ting, de heer L. J. B. Paulis, was zelf ook aanwezig. Hij deelde o.m. mede, dat er de laatste tijd een enorme belangstel ling bestaat voor de Scandinavische lan den. Laat U dus voor een reis naar het hoge noorden tijdig inschrijven, zei hij. Na dit advies gaf hij een toelichting op de te vertonen kleurenfilms. Er werden fraaie films gedraaid over Noorwegen met zyn besneeuwde bergtoppen en in drukwekkende fjordien, Duitsland met zyn meren en bossen, Oostenrijk met zijn steeds wisselend landschapsschoon Cultuurschatten in Nubië bedreigd met de ondergang Mr. J. K. v. d. Haagen, directeur van de afdeling musea en monumenten van UNESCO, maakt een tournee door vele landen om in wetenschappelijke kring belangstelling te wekken voor de cultuur schatten in Nubië. Tengevolge van de aanleg \an de Assoeandam worden, zo als bekend, nJ. tempels en vestingwer ken van duizenden jaren her door over stroming bedreigd. In Leiden sprak mr. Van der Haagen voor een groot aantal belangstellenden in het Groot Auditorium van de Aca demie. Onder de aanwezigen waren o.a. burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot, de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik en de rector- magnificus prof. mr. J. V. Rypperda Wierdsma, die de lezing inleidde. In het begin van de twintigste eeuw werd de eerste dam van Assoean ge bouwd. Als gevolg hiervan ontstond een groot stuwmeer met een hoogte van 121 meter boven de zeespiegel. De thans in aanbouw zijnde dam zal het water nog ruim 60 meter omhoog stuwen. Conse quentie van dit project ten behoeve van de welvaart in Egypte is echter de over stroming van 20 tempels en 16 oude ves tingwerken. Unesco deed begin vorig jaar een beroep op de wereld een actie op touw te zetten teneinde de kostbaarste cultuuroverblijfselen te redden. De rege ring van Egypte heeft ook haar mede werking toegezegd. Kort geleden heeft een commissie van vijf deskundigen een keus gemaakt uit twee fantastische plannen tot behoud van de tempel van Aboe-Simbel. Beslo ten werd de tempel met het omringende landschap zestig meter omhoog te vijze len. Millimeter na millimeter. Het pro ject, van Italiaanse makelij, zal enkele jaren duren. Rusland heeft op zich ge nomen de tempels van Philea te redden Momenteel zijn ook Nederlandse deskun digen in Nubië. Prof. dr. A. W. Bijvanck sprak na af loop van de causerie, welke werd toege licht met dia's, «en dankwoord tot mr. Van der Haagen. A. J. Kat overleden Na een langdurig ziekbed is gisteren in de leeftijd van 78 jaar overleden de heer A. J. Kat, directeur van de N.V. Kon. Ned. Kunstvuurwerk- en Munitie fabriek A. J. Kat v.h. John Loeff. Het bedrijf, dat onder leiding van de heer Kat sterk is uitgebreid, heeft zich op het terrein van het kunstvuurwerk een internationale faam verworven. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal zaterdagmiddag om één uur op .Rhijnhof" plaats vin den. Voor hongerend Kongo Leerlingen van de Da Costastraat- school hebben op eigen initiatief beslo ten de kinderen in Kongo te helpen. Er werd een actie op touw gezet en het mooie bedrag van f. 513.23 bijeengebracht. Tevens zullen 37 busjes melkpoeder de reis naar Afrika aanvaarden. en Zwitserland met zijn grote waterop pervlakten. Later op de avond kwam de schoonheid van Lombardije in beeld. Er werd ook een KLM-film vertoond. Kort om er was afwisseling genoeg. Men zal ongetwijfeld met veel genoegen op deze filmavond terug kunnen zien. Het vraagstuk van zondagrust en de zondagsarbeid, dat verband houdt met de invoering van de vijfdaagse werkweek en de steeds meer toenemende continu- arbeid (het z.g. ploegenstelsel)maakt in de kringen van de Christelijke Vakbewe ging al geruime tijd een punt van ernstige overwegingen uit. De C.V.B. zal t.z.t. haar standpunt moeten bepalen, aangezien de afdelingsbestuurders in de toekomst met dit actuele en principiële vraagstuk, o.m. in de ondernemingsraden zeer veel te maken zullen krijgen. Ds. J. H. de Boer sprak voor Leidse Chr. Besturenbond In dit kader sprak ds. J. H. de Boer. geref. predikant te Leiden, gisteravond voor de leden van de Leidse Chr. Be- stuursbond in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen over: De zondag, zondagsrust en zondagarbeid", waarbij spreker zowel de principiële als de praktische kant van het vraagstuk belichtte, uitgaande van het stadpunt, dat de principiële wis- en natuurkunde de heer P. W. J. Jansen (Leiden)kand.ex. H wis- en na tuurkunde de heer E. J. H. F. Rouffaer (Leiden)kand.ex. K wis- en natuur kunde de heer J. Th. Locher (Leid); doet. ex. Engelse taal- en letterkunde de heer T. A. Westendorp (Den Haag); doet. ex. klassieke taal- en letterkunde de heer M. J. G. Vierstra (Doetinchem) Grenswijzigingsplan in lianilen van minister De minister van Binnenlandse Zaken doet in zijn Memorie van Antwoord op de begroting 1961 aan de Eerste Kamer een reeks mede delingen over agglomeraties en grenswijzigingen. Voor de Leidse agglomeratie hebben Ged. Staten van Zuid-Holland een plan voorbereid, dat voorziet in uitbreiding van het grondgebied van Leiden door middel van grenswijziging. Dit plan heeft de minister juist een dezer dagen bereikt. De vraag, of 's-Gravenhage niet het Rotterdamse voorbeeld kan vol gen door een deel van het toegewe zen bouwvolume, voorzover dit voor woningen is bestemd, o-p het gebied van aangrenzende gemeenten te ver wezenlijken, staat naar 's ministers mening niet aan de regering ter be antwoording. Het kabinet staat op het standpunt, dat de stichting van een omvangrijk nieuw wooncomplex ten oosten van de agglomeratie en ten noorden van de spoorbaan Den Haag-Utrecht noodzakelijk is. In het aan de gemeenteraden om advies ge zonden voorontwerp van wet is ech ter de beslissing omtrent de plaats en de omvang van de uitbreiding der agglomeratie gelegd in handen van de districtsraad. In het voorlopig verslag werd aange drongen op een wetsontwerp tot instel ling van een openbaar lichaam voor het gebied van de Rijnmond, alsook met spoed op het indienen van een wetsont werp tot wijziging van de grenzen van de gemeente Rotterdam. Naar aanleiding daarvan wordt mede gedeeld, dat Ged. Staten van Zuid-Hol land onlangs advies hebben uitgebracht over het desbetreffende voorstel van de raad der gemeente Rotterdam, waarover de raden der andere bij het voorstel be trokken gemeenten him mening hebben kenbaar gemaakt. De minister stelt zich voor op korte termijn zijn standpunt ter zake te bepalen. Herindeling Boskoops grondgebied De provincie Zuid-Holland houdt rekening met een uitbreiding van Gouda tot rond 100.000 inwoners, hetgeen meer dan een verdubbeling van het huidige inwonertal betekent. De gunstige ligging van Woerden doet ook daar een verdere ontwikke ling verwachten. Bij het opstellen van de grenswijzigingsplannen voor beide gemeenten, als onderdeel van het voorstel tot herindeling van het gebied tussen Gouda, Oudewater, Woerden en Boskoop, is met de ver wachte groei van Gouda en Woerden rekening gehouden. inzichten bepalend waren voor de prak tische standpunten, die zullen moeten worden ingenomen. T.a.v. de zondag leg de spreker de nadruk op het feit, dat deze dag niet door een bepaalde wet, doch door het Evangelie werd bepaald, omdat het de dag is van de Opstan ding van Christus. Dit is ook de reden waarom niet mag worden gesproken van het onderhouden van de zondag, maar van een viering ervan. Dit inzicht stond de Oud-Christelijke Kerk eveneens voor, aangezien voor haar de zondag meer een geschenk dan een gebod was. Calvijn zag het essentiële van de zondag liggen in de kerkelijke samenkomsten, waartoe het gewenst was, dat de arbeid moest blijven rusten, Van een wezen lijk verbod van de zondagsarbeid werd echter niet gesproken. In dit verband wees ds. De Boer er op dat ook in de Catechismus met geen enkel woord over een dergelijk dwingend verbod wordt gesproken. Afgezien van de samenkomsten der ker kelijke gemeenten, heeft de instelling van de zondagsrust t.a.v. de arbeid wel degelijk mede tot doel de mens geen slaaf van zijn arbeid te maken en één dag in de week te beleven in gebon denheid en gemeenschap met de Heer uit Liefde tot Christus, die de mens tot een Verlosser was. Daarbij moet de nadruk evenzeer vallen op het christe lijke van de menselijke vrijheid als op die van de vrijheid zelf, twee aspecten, welke de praktijk van de zondagsviering moeten beheersen, aldus spreker. Men dient terdege voor ogen te hou den, dat bepaalde vrijheden niet beknot mogen worden, hetgeen eveneens t.a.v. de recreatie het geval is, uitgaande van het axioma, dat b.v. de agrariër een geheel ander begrip van recreatie heeft dan een kantoorbediende. Nadat spreker de vijfdaagse werkweek, de continu-arbeid en de eventueel daar mede gepaard gaande zondagsarbeid aan een nadere beschouwing had onderwor pen, bleek hij de mening, dat de zondags arbeid een gevaar inhield voor de prin cipiële zijde van het vraagstuk, niet ge heel en al te kunnen delen. Het essen tiële, ook in het onderhavige geval, is n.l. gelegen in het feit, dat wy elkaar niet dringend genoeg op het hart kun nen binden niet al te veel de nadruk op deze ene dag te leggen bij onze liefde en gebondenheid met God en Diens Zoon. „Als wij alle dagen rusten van onze boze werken" (Zond. 38) en alle dagen beleven naar Gods woord, dan zal het met die ene dag en het daar mede gepaard gaande vraagstuk onge twijfeld wel in orde komen, aldus spre kers overtuiging. De avond werd geopend door de voor zitter van de L.C£„ de heer A. L. Ver hoog, die na een korte inleidende medi tatie een „in memoriain* uitsprak in verband met het overlijden van drs. C Hazenbosch en de C.VB.-bestuurder F. Fuijckschot. Ter nagedachtenis werden enige ogenblikken stilte in acht geno men. KLAROP - klinkklare, tandschone drop échte klare drop is lekker en gezond! ANNO lilt Fijn... FAAM., Gaf klank en klem* aan ambtenaren bestaan In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer Th. A. ten Hooven, hoofdassistent A van 's Rijksbelastingen, gisteren afscheid genomen van de Inspectie der Invoerrechten en Accijnzen alhier. Tijdens een in de personeelskamer der Inspectie gehouden afscheidsbijeen komst, voerde het hoofd van de Inspec tie, de hoofdinspecteur tit. L. H. Bodde Bouman als eerste spreker het woord. Reeds op 13-jarige leeftijd trad de heer Ten Hooven in 's Rijksdienst. Na be ëdiging in 1919 te Amsterdam volgde 5 jaren met evenveel verplaatsingen van standplaats. Na een verblijf van 10 jaar in Tilburg, kwam in 1931 de heer Ten Hooven naar Leiden en dit bleef ook zyn definitieve standplaats. Alhoewel oorspronkelyk administratief ambte naar, schakelde hij later over naar de actieve dienst. Naast ambtenaar, aldus spreker, was Ten Hooven nog een ander mens! Buiten de ambtelijke sfeer bewoog hy zich op velerlei cultureel en sociaal terrein. De personeelsvereniging diende hij vele jaren als vice-voorzitter en als hoofdredacteur van het perso neelsblad schonk hij ons zijn schrijvers talenten. Onvergetelijk zijn de pauze orgel-concerten. Door zijn persoonlijk heid nam hij in het ambtenarencorps een bijzondere plaats in, die klank en kleur gaf in ons ambtenarenbestaan. Ten Hooven is een autodidact, die zijn gaven op allerlei gebied kwistig uit strooide over zijn collega's", aldus de heer Bodde Bouman. De verificateur, de heer J. van Digge- lene, vertrouwde erop, dat het niet zal gaan als met een emigrant, die met de boot uit de gezichtseinder verdwijnt en waarvan men zo af en toe eens een prentbriefkaartje ontvangt. Wij hopen Ten Hooven nog geregeld op de post te ontmoeten. Spreker stelde de heer Ten Hooven ten voorbeeld voor vele jongeren en releveerde zijn correctheid, betrouw baarheid, onpartijdigheid, zelfstandig heid, durf en onderscheidingsvermogen. Een speech, doorspekt met humor, volgde door de ontvanger van het kan toor Acc., de heer K. v. d. Veen. Hij be- Leidse Watervrienden Tal van meisjes en jongens hebben in „De Overdekte" deelgenomen aan het diploma-zwemmen A van de Leidse Watervrienden. Van de zestig deelne mers (sters) behaalden 54 het diploma t.w.: Elly Schipaanboord, Sonja Nieu- wenburg, Sonja v. d. Berg, Joke Som- meling, Marian v. d. Laan, Marian Voortman, Katie Gressie, Suze Brak hoven, Els de Groot, Josje Nijboer, Pe tra v. Deventer, Coby Overdijk, Fieneke Boeff, Ineke Peteri, Sarie Flippo, Loes Breton v. Groll, Marian v. d. Pluym, Thea Koppschaar, Hanny Schelvis, Tineke Huisman, Ria Heyemans, Elly v. Brugge, Anneke Wolters, Riena Mein- ders, Anneke Kaapaan, Willy de Mey, Kees Franse, Joep v. Dam. Peter v. Hoven, Dick Ober, Jaap de Bree, Fred dy Sieval, Kees Bink, Wim Ciere, Jaap Prins, Koos Bernauer, Siem Hamerling, Evert Visser, Rien v,. Doorn, Jan v. Wseren, Gerrit Verhoogt, Kees Slegten- horst, Andries Plu, Jan Lepelaar, Bram Kriek, Peter Boom, Rinie Koet. Wim Nieuwenburg, Eddy de Ridder. Ronald Leenen, Joop Houweling, Rienk v. Splunter, Joop v. Went en Willem v. Wesel. schouwde zich als midvoor van een voetbalelftal, die dte bal aan het rollen bracht t.o.v. de persoon Ten Hooven als aangenaam mens en gaf de bal verder aan zijn chef de bureau, de commies H. Valentgoed, die als oud-collega meer op de finesses inging. De adj. commies le-klasse A. F. Bak ker vertolkte de gevoelens van het ad ministratief persoaeel. De hoofd ass. dglr. J. Ramondt memoreerde, dat hoe wel Ten Hooven, vanwege zijn specifieke taak vaak niet op de post aanwezig was, hij er toch altijd bijhoorde. Voor zijn activiteiten als voorzitter van de Amb tenaren Schaakvereniging „De Rijn streek" dankte hij hem. De voorzitter van de Personeelsver eniging „De Sleutelring" de adj. com mies F. W. ter Schiphorst, wees op de vele gaven, welke de heer Ten Hooven in dienst, van de vereniging had gesteld. Zeer veel vrije tijd werd opgeofferd om de onderlinge band en saamhorigheids gevoel aan te kweken. Zijn woorden werden vergezeld door het aanbieden van een boekenbon. Namens de gehele Leidse I. en A. bood de hoofdcontroleur H. Meyer een elek trisch scheerapparaat aan. In zijn dankwoord bracht de heer ten Hooven naar voren, dat hij steeds ge tracht heeft goodwill bij de handel te kweken voor de ambtenaar. Als symbool van dit afscheid overhandigde hij het hoofd van dienst zijn aanstelling. Hierna volgde nog een gezellig sa menzijn, waar vele collega's uit andere dienstvakken en velen uit de handel, de heer Ten Hooven, zijn echtgenote en dochter de hand ten afscheid drukten. „En de zee was niet meer" Het was gisteravond alles Zuiderzee en IJsselmeer, dat de klok sloeg. De Zuiderzee: bron van inkomsten voor vele vissersdorpjes, zoals Volendam, Marken, Urk, Elburg. Dagelijks voeren de vis sersboten met de trotse letters MK.UK enz. in het zeil de kleine havenhoof den uit. Ter palingvangst voornamelijk. Het waren harde ruige kerels, die vis sers. Zij konden tegen een stootje. Want ook op de kleine Zuiderzee kon het spoken. Zes dagen van hard wer ken op het water, terwijl de ouderen netten boetten, de moeders de was de den, de kinderen onbezorgd met hun klompjes over de dijken kletterden. De zevende dag heerste er rust in die plaatsjes. Zondagsrust. Dan zet ten de vrouwen hun mooiste kappen op en de mannen stopten een verse pijp. Zo was het leven in deze ge meenschappen. Opeens is het gedaan met die rust. Grote hijskranen en ruwe arbeiders zijn die stilteverstoorders. Er worden dijken aangelegd. Het water wordt weggezogen. De Zuiderzee is niet meer. De Afsluit dijk maakt haar tot een IJselmeer. Nog kunnen de vissers vissen. Zij het niet lang meer. Langzaam aan verandert het meer in land. Vruchtbaar polderland. Urk is geen eiland meer, Elburg gaat dood, Marken wordt een historische bij zonderheid. Op zijn eigen, bijzondere wijze schil dert de cineast Bert Haanstra ons dit voor de bewoners zo tragische gebeu ren. Langzaam laat hij de blije lach op het gebruind gezicht van een oud visserman overgaan in een peinzend staren. Bij elke hap grond, die het wa ter verandert in land, ïykt het of de tranen hem in de ogen zullen sprin gen. Het vissersbestaan wordt begraven, er moet plaats gemaakt worden voor nieuw land. De sfeertekening van Haanstra is adembenemend. De overgangen zijn uit stekend gevonden. Het is alles typisch Haanstra, een van Nederlands groten op het gebied van de filmdocuaientaire. Dit programma konden de leden van het district Leiden van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd in een bovenzaal van „De Harmonie" bekijken en be luisteren. Medewerkers van de dienst Zuiderzeewerken belastten zich met het vertonen van de films. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Dlrksland H. N. van Hensbergen te Renkum. GEREF. KERKEN Beroepen te Scharendijke A. Bakker, kand. te Klelwlndeweer. Beroepen te Heemstede (vac. dr. P. J. Richel) G. Mey- nen te Utrecht-West te Midwolda (Old.) I. de Jong, kand. te Nootdorp te Delfzyi (vac. J. W. Vlaanderen) F. J. Bil te Oudega <W.) Benoemd tot hulp prediker te Brouwershaven ds. B. Wentsel, em. predikant te Ridderkerk. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Sneek J P. van de Boom gaard te Thesinge en J. H. Carller te Zut- phen. Bedankt voor Zwolle P. W. Rlbbers te Noordscheschut. De belijdenis der kerk GENERALE SYNODE N.-H. KERK. De generale synode der N.-H. Kerk zal op 6 en 7 februari in „Woudscho- ten" te Zeist vergaderen. Na de ope ning zal allereerst het moderamen voor het nieuwe zittingsjaar worden gekozen, waarna afscheid wordt genomen van de scheidende praeses, dr. A. A. Koolhaas en de praeses visitatoren-generaal, ds. W. A. Zeydner. Op de agenda van de synode komt o.m. voor een beraad over de belijdenis der kerk en haar handhaving. Dit ge schiedt in verband met het feit, dat op I mei 1961 ook die delen van ordinantie II van de kerkorde in werking treden, die het mogelijk maken, dat de generale synode niet alleen een oordeel uitspreekt over de verkondiging en het onderricht van een predikant, maar ook een predi kant wiens gevoelen door haar geoor deeld mocht worden het belijden der kerk te weerspreken en die niet bereid is ontheffing van zijn ambt te vragen, van zyn ambt ontheft. Prof. dr. A. A. van Ruler heeft een nota opgesteld, die tot uitgangspunt van dit beraad kan dienen. De synode zal zich verder bezig houden met de voorgestelde wijzigingen van de basisformule van de Wereldraad van Kerken, een aantal benoemingen doen en enkele kerkordelijke aangele genheden behandelen. Oudheidkundige schatten uit Israels tijd De eerste systematische uitgra vingen van de oude oase Ein Gedi in het gebied van de Dode Zee. waar van de dichter van het Hooglied zo lofprijzend heeft gesproken, hebben bewijzen opgeleverd van het bestaan van een rijke en bloeiende nederzet ting in de dagen der Israëlieten. De uitgravingen worden verricht door een groep oudheidkundigen onder lei ding van prof. B. Mazar, voorzitter van de Hebreeuwse Universiteit in Jeruza lem. Er kwam een grote hoeveelheid aardewerk en andere voorwerpen te voorschijn die wezen op specerijen- en wijnbouw waarnaar in de bijbel en an dere historische geschriften wordt ver wezen. De nederzetting, op heuvelterrassen, kwam tot stand in de Israëlische bloei tijd, ongeveer rond 625 vóór Chr. tot de verwoesting van de eerste tempel in 586 vóór Chr. De huizen waren ge bouwd van stenen op stenen funderin gen, met binnenplaatsen en voorraad kamers er bij. Volgens prof. Mazar heeft Ein Gedi slechts vijftig voorspoedige jaren ge kend. Volgens sommigen werd het ge sticht door Josia, koning van Juda, en geheel door brand verwoest, mogelijk door de Edomieten die rond 586 vóór Chr. Judea binnenvielen. In maart wil men een grootscheepse actie beginnen om de oudheidkundige schatten van de Dode-zeegrotten aan het daglicht te brengen. Vorig jaar ont dekte men by een dergelijke actie de brieven van Bar Kochba, de eerste „pre sident" van het oude Israël.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3