Vijfde gegadigde voor commerciële televisie Bronchiletten Initiatief middelgrote bedrijven Sterkte van VN-leger in Kongo thans onder het minimum gekomen ORANJE EN LEIDEN Gemeente-standpunten inzake Wils veen thans alle bekend Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 1 FEBRUARI 1961 N.V. Nederlandse Televisie Maatschappij _Er heeft zich by de regering; een vijfde gegadigde naar een concessie voor commerciële televisie gemeld. Het is de N.V. Nederlandse Televisie Maatschappy I.o., die gisteren op een persconferentie in Amsterdam in de openbaarheid is getreden. Dit met het oog op de binnenkort te verschynen televisienota en de behandeling daarna in het parlement. De N.T.M., is opge richt door enkele tientallen middelgrote handels- en indastriebedryven, diende haar concessie-aanvraag reeds in okto ber 1959 by de regering in. Deze gegadigde, die de kosten van het tweede televisieprogramma gedurende het eerste jaar (inclusief de aanloopkos ten van een half miljoen gulden) begroot op twintig miljoen gulden, is van me ning, dat de commerciële televisie niet in handen dient te komen van groot- adverteerder of andere groepen, die belang hebben by reclame. Nadrukkehjk werd naar voren gebracht, dat de op richters geen adverteerders zijn of be lang hebben bij reclame. Het grootste deel van de voor het eerste jaar benodigde twintig miljoen gulden hoopt men. wanneer de conces sie wordt verleend, te verkrygen door een emissie in kleine coupures, naar het voorbeeld van de Volkswagenfabrieken. Onbekend Initiatiefnemer is de reclameconsu lent en oud-directeur van het Inter nationaal Wolsecretariaat W. A. Lin- ting. Namen van de oprichters, behalve de leden van de raad van toezicht, wenste men niet bekend te maken „gezien de ongewisheid over de komst van de com merciële televisie". Wel werd gezegd, dat alle oprichters by de regering bekend zijn en door juristen worden vertegen woordigd. De raad van toezicht bestaat o.a. uit oud-minister prof. dr. A. H. M. Albregts, de heer F. J. Postma, oud-minister di recteur van de Herstelbank en wethou der mr. W. H. J. Derks uit Utrecht. De concessionaris zou een eigen ver antwoordelijkheid voor de programma's moeten hebben. De N.T.M. stelt zich voor een systeem te volgen als in Enge land gebruikeiyk d.w.z. reclame in be perkte mate tussen de programma-on derdelen in en niet als in Amerika, het sponsoren van programma's zelf. Er is een raad van advies benoemd, die de programma's moet beoordelen. Deze bestaat o.a. uit de ex-KRO-regls- seur Wim Bary, prof. dr. W. H. Hellinga, de heer J. H. Mulder van het Prins Bernhardfonds en de letterkundige dr. Victor van Vriesland. De N.T.M. wenst een scheiding aan te brengen tussen de programma-afde ling en de commerciële afdeling. Terugwinnen De belangrykste argumenten van deze concessie-aanvrager om een opzet als deze te verwerkelijken zyn het terug winnen van de kykers in de randge bieden. die zonder de keuzemogelykheid uit twee programma's naar Duitse t.v.- uitzendingen kyken. Voorts rekent men op een vergroting van het aantal kij kers, zodra er twee programma's zyn. Dorpen in Limburg staan onder water (Van onze correspondent) De in de laatste drie dagen snel en sterk gewassen Maas heeft de Maasdorpen Borgharen, Itteren en Bunde gedeeltelijk onder water ge zet en die dorpen van elkaar ge- isoleerd. Ook de verbinding tussen Borgharen en Maastricht is afge sloten. De wegen welke deze dorpen onderling verbinden staan 1 a meter onder water. Het gevolg van de hoge stand van de Maas is dat aan de Maaszyde een aantal woningen in het water zijn ko men te staan, zodat de bewoners dus een veiliger schuilplaats hebben moeten opzoeken. Te Maastricht was de stand aan de hoofdsluis gisteravond 4589, in verband waarmede het winterbed van de Maas onder deze gemeente is on dergelopen. Er wordt echter op het ogen blik een vertraging in de styging van het water geconstateerd. Niettemin meld de België in de uiterste bovenloop van de Maas nog een was van ruim een meter in de laatste 24 uur. Maar weer benedenstrooms was deze styging by na de helft minder. In de laatste vier uur, dus tot vanmorgen 8 uur was er een stijging van nog slechts 6 centimeter. De verwachting is gezien de ervaringen dat in de komende dagen nog wel enige verdere was te verwachten is. In de Limburgse Maas zyn alle stuwen gestre ken. By Linnen zijn uiteraard ook een aantal woningen in de winterbedding van de Maas ondergelopen. Het tempo vermindert echter en men mag niet verwachten dat deze periodiek voorko mende hoge waterstand zal leiden tot een catastrofe als die zich byv. in 1926 voordeed. TWEE DODEN BIJ AUTOBOTSING TE VEGHEL Onder de gemeente Veghel, is gis termorgen een personenauto door tot nu toe onopgehelderde oorzaak tegen een stilstaande vrachtauto gereden. Een der inzittende, een 33-jarige inwoner van Uden, was op slag dood. De tweede 20-jarige inzittende, eveneens uit Uden, werd zo ernstig gewond, dat hy in de loop van de ochtend in het „St.-Jo- seph"-ziekenhuis in Veghel is overleden. De personenauto, waarmede beiden op weg waren van Uden naar hun werk op een metaalfabriek in Helmond, is ge heel vernield. De vrachtauto, die gela den was met 20 ton goederen, is afkom stig uit Oude Pekela. Daardoor zouden ook de inkomsten van de omroepverenigingen stygen. Wim Bary heeft een programmaschema op gesteld. dat in het ministerie is overge legd. Maar de toekomstige programma- politiek, zo zyn de initiatiefnemers ech ter overtuigd, al mede bepaald moeten worden naar de wensen van de kykers. Daartoe zyn enquêtes nodig, die in de toekomst zeker gehouden zullen worden. Een gedeelte van de winst stellen de initiatiefnemers zich tenslotte voor te bestemmen voor culturele doelen. Hammarskjöld verbiedt overdracht van de vroegere Belgische bases aan Moboetoe Bufferzone tussen de Evenaarprovincie en de Oostprovincie Brigade-generaal Indarjit Rikhye zou vandaag naar New York vliegen om zijn nieuwe post in te nemen als mi litair adviseur voor Kongo bij secreta ris-generaal Hammarksjöld in het hoofd kwartier van de V.N. Rikhye verklaar de gisteren in Leopoldstad dat de opper bevelhebber van de strijdmacht van de V.N., de Ier Sean Mckeown en de spe ciale afgevaardigde van de V.N., Dajal, via een verbindingsofficier in voortdu rend contact zouden blyven. Een twee de officier zou zorg dragen voor het contact tussen Dajal en Hammraksjöld, terwyi hy zelf heen en weer zou rei zen tussen New York en Kongo. Advertentie Hoestdrank in tabletvorm.95ct Wim Kan heeft geen geiyk. Het is niet zo, dat als er een nationaalprogramma wordt uitgezonden, niemand luistert. Wie, die Oranjehuis en Leidse Universiteit een warm hart toedraagt, zal gisteren de kans van zyn leven hebben verzuimd om een zeer bijzonder programma te beluisteren? in. En zo waren we getuigen bij een voorzichtig formuleren van de mogelyk- heden, die in 1975 wellicht gerealiseerd zullen zyn. De terugblik hier, bood ge legenheid om de groten onzer dagen te eren. Er zijn by zo'n klankbeeld verschil lende kwade kansen; het aangedragen materiaal kan beneden de- maat blyven, maar is het pittig en pakkend, dan kan de montage nog de hele zaak verknoeien By dit klankbeeld zyn echter twee men sen aan het werk geweest, die elkaar en wat haast even belangryk is hun stof begrepen. De heer Van Mourik, voelt zich ook in de geschiedenis van de stad zyner inwoning als een vis in het water. Niettemin moet hij veel werk hebben verzet om samen te lezen wat een ryke oogst genoemd mag worden. Joop Reinboud heeft die stof verwerkt op een wys. die compleet concordant bleek aan de waarde van het verzamelde materiaal. Hy heeft zich verder niet ge bonden geweten aan de bekende stem men van de hoorspelkern. maar het aan gedurfd het met amateurs te doen, waarby hy de goede geest aanwezig wist voor deze zware opgaaf. Hij kwam daar door terecht by de leden van ons eigen „Litteris Sacrum" en het bleek een won- dergoede greep, tot en met de sappige Leidse accenten. Zo is de viering van de vorstelijke jaardag, als het ware symbolisch ge klemd tussen de oprichtingsdatum van de VVSL op 27 januari en de dies nata- Iis van de Universiteit op de achtste fe bruari, geworden tot een gebeurtenis in onze Nederlandse radiogeschiedenis, die ieder, die Leiden hoog draagt, zal heu gen en verheugen. Vreugtlige viering van vorstelijke verjaring Het was in de vorm van een drieluik met een gastheer, die niemand minder was dan de rector magnificus prof. mr. J. V. Rypperda Wierdsma, die opende met een gelukwens. Dat was al een goed begin, want daarin was nu geen woord schablone noch cliché. Hier en daar met ingetogen humor .zonder pluimstrijkerij, huiselyk. aardig, warm, werd de jarige prinses door één van haar leermeesters gelukgewenst. Voor wie het niet wist of geloven mocht, werd nog eens uitdruk- kelyk verzekerd, dat prinses Beatrix haar studie niet cadeau krijgt. Deze wens was van een gans persoonlijk ca chet in dubbel opzicht, afgestemd op de jarige en karakteristiek voor de vertol ker der gevoelens, die in brede kring in Leiden en daarbuiten leven. „Io Vivat" heette het huldebetoon van de universitaire wereld of liever van het studentendom, dat naar het woord van de inleider jong, ondernemend en vitaal is. Tal van hartelijke reacties heeft „pro ducer" Henk de By ontvangen op zijn verzoek om medewerking, gelukwensen in woord en muziek. Het begon bij Athene uit het oude cultuurland Griekenland, maar jong als universiteit. Immers pas kort na de be- vryding van het Turkse juk in de eerste helft van de vorige eeuw opgericht. Via Brazilië ging het naar Londen met een goed oud lied, India's contributie was onpersoonlik, Canada daarentegen droeg een warm woord van herkenning by. Bonn was gewichtig en gedegen op het appèl aanwezig en in Amerika was Vassarcollege uitverkoren. Daar waren de meisjes onder elkaar. De Fhilipynen werden gevolgd door de roemruchte Sorbonne met een Nederlands slaap liedje. Kostelijk! Australië releveerde uitdrukkeiyk de vele landgenoten in zyn midden en België sloot met een kort woord van de grijze Gentse professor Blanckaert. Het programma liep uit in een vrolijk drinklied der Belzen. Henk de By had een groot en boeiend stuk radiowerk tot een goed eind gebracht. „Floreat Alma Mater" was „ergens toch wel erg moeiiyk" refrein van een liedje van een vreemdeling in deze Leidse hof en werd naar onze smaak een zwakke schakel, die intussen naar het hoogtepunt van de avond voerde: een historisch klankbeeld met muzikale illustraties verzorgd door de organist der Pieterskerk. Adriaan Blankenstein, over onze Universiteit. De grondgedachte, waarop dit stuk was gebouwd, was even eenvoudig als ingenieus n.l. de Dies-oraties by de eeuwfeesten werden aan elkaar geregen, waarby gelegenheid gezocht en gevon den werd om telkenmale hoogtepunten uit een voorbye eeuw naar voren te ha len. Stygende groei en glans kwamen zodoende helder naar voren. En duide- ïyk. waar byv. niet geschroomd werd de controverse Gomarus-Armdnius tevoor- schyn te halen, die met vryheid en ver draagzaamheid zo bitter weinig van doen had. De samenstellers hielden geen halt by 1875 ,maar droomden zich de toekomst Rikhye gaf geen uiteenzetting van de redenen die tot deze nieuwe indeling hebben geleid, maar volgens waarne mers zou een grotere samenwerking van het militaire en civiele bewind van de V.N. in Kongo er het gevolg van zyn. In Coquilhatstad wachten eenheden van het contingent van de V.A.R. die uit Kongo hadden moeten vertrekken nog steeds op vervoer. Zeven Ameri kaanse transportvliegtuigen, die te Leo poldstad klaar staan om de valscherm jagers te vervoeren, kunnen niet ver trekken daar er nog geen vergunning voor een tussenlanding te Khartoem is gegeven. Rikhye zei gisteren dat de huidige sterkte van het V.N.-leger in Kongo onder de 20.000 man is gekomen, ter- wyl de minimum sterkte 15.000 man zou moeten bedragen. De generaal ver klaarde tevens, dat berichten over ge vechten tussen troepen van Moboetoe en Loemoemba in de buurt van Boem- ba niet bevestigd zijn. Indien nodig zou den troepen van de V.N. langs de grens in dat gebied gelegerd worden. Volgens Kongolese bronnen waren de soldaten van Moboetoe de Oostpro vincie diep binnengedrongen en hadden de stad Isangi bereikt, die ongeveer 100 km ten westen van Stanleystad ligt. Secretaris-generaal Hammarskjöld heeft een brief gepubliceerd, die hij op 21 januari verzonden heeft aan de Belgische ambassadeur by de V.N. Wal ter Loridan, waarin hij verklaarde, dat de voormalige Belgische bases in Kongo met hun bewapeningen niet aan het Kongelese leger van generaal Moboe toe overgedragen mogen worden. Ham marskjöld verklaarde op de hoogte te zijn gebracht van onderhandelingen be treffende de overdracht van de bases met hun voorraden aan de Kongolese autoriteiten. Bonn wenst Stikker als Spaaks opvolger (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad verluid de gisteren dat de Westduitse regering als opvolger van de Belg Spaak, als secretaris-generaal van de NAVO, op nieuw een representant van een der kleine NAVO-landen wenst. Daarby zou men hier in het byzonder gepor teerd zyn voor mr. D. U. Stikker, de Nederlandse ambassadeur by de NAVO die doorgaat voor een persooniyke re latie van bondskanselier Adenauer. Deze Westduitse mening staat in te genstelling tot de reacties uit Londen en Rome op het aftreden van Spaak. De Britten en Italianen zouden een eigen man op de NAVO-troon willen verheffen. De Engelsman Lord Ismay was trou wens ook de eerste NAVO-secretaris- generaal. Maar in Bonn meent men dat het voor de onderlinge samenwer king en voor het laten horen van de stem der kleine NAVO-leden, die tegen over grote en halfgrote staten als Ame rika, Engeland en Frankryk tóch al vaak naast de belangryke initiatieven staan, veel beter zou zijn als opnieuw een vertegenwoordiger der kleine landen zou worden benoemd. Vier van zeven tegen (Van onze Haagse redacteur) De gemeenteraad van Nootdorp heeft in de gisteravond gehouden vergadering de instelling van een openbaar lichaam voor de Haagse agglomeratie en de stichting van een nieuwe, kunstmatige stad Wllsveen afgewezen. Nootdorp was de laatste gemeente van de zeven, die zich nog moest uitspreken over het voorontwerp van wet tot instel ling van een openbaar lichaam. De balans kan nu worden opgemaakt, en dan blijkt dat drie gemeenten zonder voorbehoud een districtsraad en een nieuwe stad afwijzen. Dat zijn Noot dorp. Zoetermeer en Wassenaar, (welke laatste plaats zich overigens als niet bij de problematiek betrokken beschouwt). Den Haag heeft zich vóór beiden ver klaard, Ryswyk wil geen districtsraad als Wilsveen niet tot stand komt, Leid- schendam daarentegen wil alleen een openbaar lichaam voor het gebied als YVilsveen niet gebouwd zal worden en Voorburg is zowel voor een districtsraad als voor bouw van een nevenstad Wils veen geporteerd. Vier van de zeven gemeenten zyn dus tegen een satellietstad en er zyn eveneens vier van de zeven tegen een districtsraad. Als het voor Rijswijk „ja" zou zijn (zij het beperkt tot Wilsveen zelf) wordt het voor Leidschendam Im mers „neen" en omgekeerd. Het ziet er nu naar uit dat men het in de richting van uitbreiding van be staande kernen moet zoeken, met name van Zoetermeer. Het overleg en de sa menwerking tussen de gemeenten zou dan een informeel en meer vrywillig karakter moeten krygen. Volgens de regering moeten in het gebied tussen Leiden en Delft tot 1980 300.000 inwoners worden ondergebracht. Hiervan kunnen Leiden, Delft en de Haagse agglomeratie er nog 199.000 op nemen, zodat een nieuwe stad voor 100.000 inwoners noodzakelyk zou zyn. Andere berekeningen gaan er echter van uit dat instede van 199.000 nog 249.000 inwoners opgenomen zouden kunnen worden, en dat de bevolkings groei, gelet op de cyfers van de laatste jaren, zal afnemen. BINNENLAND Gistermiddag ls in het ziekenhuis Dykzlgt te Rotterdam overleden de 86- Jarige J. Maters. Samen met zyn echtge note. de 80-1arige A. C. Maters-Boedevns, werd hij gistermorgen by het oversteken op het punt Oudedljk-Vredehofstraat waar zich knipperbollen bevinden, aan gereden door een vrachtauto. De man werd toen by zijn val ernstig aan het hoofd gewond, de vrouw kreeg een arm- kwetsuur. - Door onbekende oorzaak is gister avond de 78-Jarige wielrijder R. Lowes in de Oosterkade te Stadskanaal geraakt. De man ls verdronken. Na een bezoek van vyf dagen aan Tunis ls de staatssecretaris van Econom. Zaken. dr. G M. J. Veldkamp, gisteravond per KLM op Schiphol teruggekeerd. De staatssecretaris heeft in Tunis voorberei dende besprekingen gevoerd voor de di plomatieke conferentie van de in 1947 op gerichte internationale octroolraad. Deze conferentie zal op 7 februari a.s. in Den Haag worden gehouden. Gistermorgen is by de sluis in de Maas te Roermond de 15-Jarlge schlppers- longen Adriaan Egas. van het ms. ..Nooit BUITENLAND Binnenkort zullen in Europa, te be ginnen in Parijs en Milaan, tentoonstel lingen worden gehouden van schilderijen en tekeningen die door Joden in nazi- kampen gemaakt zijn. De verzameling ls afkomstig van een coöperatieve land bouwnederzetting in Israël die door over levenden van het Warschause ghetto is gesticht. Gisteren is in het Mount Sinai zie kenhuis te New York de 56-Jarlge Eugene Dennis. voorzitter van de Amerikaanse communistische party, aan een ongenees- ïyke longziekte overleden. Naar aanleiding van protesten uit de burgerij is de leden van ae bioscoopbond in Israël aangezegd aanstootgevende re clames voor films achterwege te laten. Een dubbel-levensgrote afbeelding van Brigitte Bardot voor een bioscoop in Tel Avlv werd Ingevolge protesten achteraf met blauw doek „bekleed". Een rechter in Tiberias gaf elf per sonen. die wegens overtreding van het rookverbod in een bioscoop voor hem wa ren verschenen, de keuze tussen betaling van een boete of optreden als toezieners ter voorkoming van een zelfde overtreding door andere bioscoopbezoekers, waarbij zij zelf hun entree zouden moeten betalen. Slechts twee van de elf betaalden liever de boete. In het kader van het Israëlische pro gramma voor hulp aan ontwikkelingsge bieden heeft Israël en honderdtal technici naar West-Nigeria gezonden, aldus is of ficieel in Jeruzalem meegedeeld. Teferi SJareoe. de voormalige Ethio pische gezant in Stockholm, heeft met zijn twee dochters Mimi en Moeloe een Zweedse vreemdelingenpaspoort en een verbiyfsvergunning gekregen. Zoals ge meld heeft SJareoe indertijd zijn instem ming betuigd met de opstandige actie te gen keizer Halle Selassie, die hy een „feo dale tiran" noemde. De Rhode6lsche Journalist John Spi- cer ls te Goma, in kongo. mishandeld door Loemoemba-gezinde Kongolese sol daten, die hem aanzagen voor een Bel gische parachutist. Spicer. die in middels in Salisbury is teruggekeerd, werd hierbij ernstig gewond. De Israëlische posteryen zullen een serie postzegels uitgeven met afbeeldingen van ae twaalf tekens van de dierenriem. Tunesië heeft besloten zyn boycot van de Arabische Liga te beëindigen en deel te nemen aan de conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken der aan gesloten landen te Bagdad. Tunesië be- :on zyn boycot twee Jaar geleden, omdat le VAR steun zou verlenen aan een groep Tunesische politici die president Bour- gulba naar net leven stonden. De Phillppynen hebben bij Amerika geprotesteerd tegen het feit, dat zy niet van tevoren zhn geraadpleegd over de Jongste Westelijke stappen om tot een einde van de stryd in Laos te komen. In Santa Monica, Callfornië, ls de echtscheiding uitgesproken tussen het fllmechtpaar June Allyson en Dick Powell. Zy waren in augustus 1945 getrouwd en hebben twee kinderen. In Salta. Argentinië, ls gisteravond Argentlnie's oudste inwoonster overleden, n.l. Ana Vazquez de Lopez, die de leeftijd van 135 jaar bereikte. Medio maart geeft Groenland een postzegel uit met een afbeelding van een traditionele Esklmo-trommeldans. naar ontwerp van de Groenlandso kunstenaar Jens Rosing. Een groene wolk van chloorgas heeft zich gisteren in een streek in het zuid oosten van de Amerikaanse staat Loui siana verspreid nadat een tankwagen van een ontspoorde goederentrein was open gescheurd. Bilna vyf tig mensen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Vijf verkeren in een ernstige toestand. Een aantal dieren vond de dood. Vierhonderd kinderen moesten in alleryi een school, op een halve km afstand van de plaats van het ongeluk, ontruimen. In alle delen van West-Duitsland heeft men te kampen met wateroverlast. Bij Klrschhofen steeg het peil van de Lahn elk uur elf centimeter, de Weser is in een etmaal 1.16 meter gestegen en heeft thans een peil bereikt waarop scheepvaart nauweiyks mogeiyk ls. In de omgeving van Lippe en Münster. en in de Eiffel, zyn talryke wegen en velden over stroomd. In het gebied van de beneden-Sam- bre. tussen Farclenne en Floreffe, zijn honderden hectaren land overstroomd. De spoorlijn Charleroi-Namen staat een meter onder water In de streek van Luik ls de was van de Maas en de Ourthe onrust barend. Gisteren had het water reeds de aan de oever gelegen gebouwen bereikt. De Ourthe ls bulten haar oevers getreden over haar hele lengte stroomopwaarts van Luik. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. en VARA-varla. 18.30 R.V.U.: Toneel: de regie, door Richard Flink. 19.00 Voor de kind. 19.10 Joodse liederen. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20. Nws. 20.05 Ca baret. 20.35 Lichte muz. 20.50 Haar naam was Henriette Szold. hoorsp. 21.42 Klein koor. 21.55 Viool en piano. 22.20 Zestig Öir levenservaring, lezing. 22.30 Nws. 22.40 chte muz. 23.00 Tussen mens en nevel vlek, lezing. 23.15 Muzik. discussie. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Het muziekkorps onder de loep, muz. gesprek. 18.20 Het Spectrum, lezingen. 18.36 Leger des Hellsmuz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Lichte muz. 19.30 Radio krant. 19.50 Dames-stnjkork 20.15 Con- certgebouwork. en solist. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platennleuw6. 23.55-24.00 Nws. aox-oftuH :Sutssoido PICTOGRAM m- 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof I seconde om de oplossing te lezen! Obersfrurmbannführer Höffle in Salzburg gearresteerd In Salzburg is gisteren de 49-jarige voormalige Obersturmbannführer Her man Höffle gearresteerd. Deze voormalige SS-offlcier zal terechtstaan op een be schuldiging van medeplichtigheid aan de „definitieve oplossing van het joden vraagstuk". Hij zou een medewerker zyn geweest van Adolf Eichmann. Een districtsrechtbank in de provincie Salzburg had dinsdagochtend een dag vaarding tegen Höffle uitgebracht. De politie had weinig moeite om de in Salz burg als vertegenwoordiger werkzame Höffle aan te houden. Volgens een mededeling van de politie te Salzburg heeft Höffle onder meer in Polen de jodenvervolging geleid. Hy heeft dezelfde rang als Franz Novak, die vorige week ln Wenen ls gearresteerd en eveneens een medewerker van Eichmann is geweest. WOENSDAG Marekerk: Herv. wijkgemeente Molen- wyk. Spr. ds. D. M. van Soest. M.m.v. Chr. Gem. Zangver. Alphen aan den Ryn, de clamatie J. Nieuwenhuls. 8 uur nam. Rapenburg 22: Jaarvergadering My. voor Toonkunst. 8 uur nam. VRIJDAG Het Gulden Vlies: Kontaktavond Cie Kinderbescherming. Spr. dr. J. de Koek van Leeuwen over medisch opvoedkun dige bureaus. 8 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht 84): Vrou wenbond N.V.V. Spr. dhr. Wartena over Natuurbescherming. 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus letter kunde o.l.v. Ad den Besten. 8 uur nam. Remonstrantse Kerk: Ds. J. Th. Mac kenzie over ..Om de menselijkheid en het evangelie; de mens en zyn bestemming". 8 uur nam. Restaurant v. d. Heyden: Ledenverg. Ned. Handelsreizigers Ver. 8 uur nam. ZATERDAG Doelenkazerne. Jaarvergadering afdeling Zuid-Holland Bond van Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers. 3 uur nam. Oegstgeest (Het Witte Huis): Viering eerste lustrum Federatie van Ned. Organisaties voor het personenvervoer. 4-5 uur nam. ZONDAG Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm Stationsplein: Vogelexcursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 11 uur nam. MAANDAG De Doelen: Genootschap Nederland- Engeland. Spr. Rev. Ingram Hill over de Kathedraal van Canterbury. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Spr. prof. dr. J. H. v. d. Berg over „Raakt ge woon opvoeden uit de mode?" 8 uur nam. Harmonie: Ledenvergadering 3-October Ver. over viering 75-Jarig bestaan. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing mevr. Eta Harlch-Schneider over Japanse rituele muziek. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Verg. Plaatselijk Comité Bevolkings onderzoek t.b.c. 8 uur nam. DINSDAG Restaurant v. d. Heyden: Lezing over Bchoonheldsverzorglng. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling van werk van Wim Bors, Johannes van Hoften en dada-documenten (tot 5 februari). Lakenhal: Tentoonstelling „Ars Aemu- la Naturae". Werkd.: 104 uur; 's zon dags 14 uur (t/m 20 februari). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 2-4 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. DE BIOSCOPEN Casino „Losbandige liefde". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Donder dagcyclus: ..Hoffmanns vertellingen". 14 jaar. (Zaterdag, zondag en woensdag 2.30 uur: „Dik Trom"). Lldo „Vlammen over India". 14 Jaar Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. VOOR DONDERDAG 2 FEBRUARI Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwydlng. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. vrouw. 11.15 Bas en plano. 11.35 Gram. 12.00 Promenade ork. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Planoduo. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 'n Odyssee met z'n twee, hoorsp. (3 - herh.). 15.45 Gram. 16.00 Ge- var. progr. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Dansmuz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Voor de Jeugd. 18.30 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kind. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Brabants ork. en solist. I. d. pauze: plm. 20.55- 21.15 Voordr. 22.00 Latyns-Amerlkaans muz. 22.30 Nws„ beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Sportact. 23.10 New gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum H, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Nws. 8.00 Kaarsen wijding en lichtprocessie. Daarna Plechtige Hoogmis. 9.30 Gram. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken, 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok-nood klok. 12.04 Pianospel. 12.25 Land-en tulnb- meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Volksliedjes m. gitaarbegeleiding. NCRV: 14.00 Gevar. progr, 14.30 Omr. ork. en solist. 15.15 Gram. 15.30 Koorzang. 16.00 Verkenningen ln de Bybel. 16.20 Plano recital. 16.45 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Poll- tiekapel. NCrV: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Gram 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 NW6. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje 19.15 Vocaalensemble. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.50 Periodieke Parade. 22.00 Or- gelconc. 22.30 Nws. en S.O.S.-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.30 Van Speeldoos tot pierement, muzikale lezing. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Act. 20.30 Die Entführung aus dem Serail, opera. 22.30 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Quiz. 14.40 Voor dracht 15.00 Schoolradio 16.00 Lichte muz. 16.45 Kritieken. 17.30 Gesprekken. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Hoorsp. 21.30 Gram. 21.45 Gesprekken. 22.30 Cabaret. 23.00 Nws. en ber. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermuz. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Lichte muz. 13.00 Gevar. muz. 13.31 Progr. v. d. arb. 14.00 Gevar. muz. 14.45 V. d. kleuters 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Gevar. muz 16.45 Muz. by het werk. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Ultsl. races. 17.48 Gram. 1831 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en lourn. 20.25 Sport. 20.31 Hersengym. 21.00 Samenzang. 21.31 Brlevenbeantw. 22.00 Gevar. progr. 22.31 Lichte muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Jazzmuz. 0.31 Lichte muz. 0.5o-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 16.00 Fllmmuz. 16.45 Dansmuz. 17.00 Nwé. 17.00 Nws. 17.35 Ork. conc. 19.00 Nws. 19.15 Jazzmuz. 21.45 Nws. 22.15 Am. muz. 23.15 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Dans- en amus. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Operettemuz. 14.05 So- llstenconc. 16.40 Kamermuz. 17.10 Gram. 17.15 Orgelrecital. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.25 Gram. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 111.: 12.00 Nws. 12.03 Amus. ork. 12.30 Weerber. 12.35 Lichte muz. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Kamermuz. 16.40 Gram. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Piano recital. 19.50 Polit. praatje. 20.00 Hoorsp. 21.15 Omr. ork. 22.00 NW6. 22.15 Lezingen. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.02 GEVAR. MUZ. 12.30 Ham mondorgel. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.13 Kamermuz. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.30 Piano recital. 18.30 Jazz. 19.30 Nws. 20.30 Hoorsp. 22.00 Wereldnws. 22.10 Gram. 22.20 Hoor spel (verv.). 22.55 Nws. Luxor „Het verhaal van Ruth", 14 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.16 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „De maagdenbron". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4,45, 7 en 9.16 uur. Trianon Een 6tem in de mi6t". 18 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rev „De spionne van Beriyn". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Don derdagcyclus: „Op Hoop van Zegen". Astra-theater Wassenaar Vrydag 8 uur, zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: .Ko ningin Zenobla, de ontembare", 14 jaar. Maandag, dinsdag en woenslag 8 uur: „Meln Kampf", 14 Jaar. Donderdag 8 uur: „Das mëdchen Rose Marie", 18 Jaar. Zondag en woensdag 2.30 uur: „Moeder wat een klap", elke leeftyd. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend Apotheek Her inken, Hogewoerd 171, telef. BH geen gehoor by Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op doktersteleroon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) O. a 0. la bi "3. 2 a> -jÖ i. «j K al 1 1 a a ET* Rn Amsterdam regenbul w 13 7 3 1 Den Helder regenbui wzw 8 6 4 5 Ypenburg hagelbui w 15 8 4 3 Vllsslngen zw. bew. w 16 7 4 2 Eelde regen zzw 10 6 3 5 De Bilt regenbul zw 8 7 6 1 Twente zw. bew. zzw 6 6 4 3 Eindhoven regenbul w 13 9 2 2 Z.-Limburg geh. bew. wzw 10 9 4 2 Helsinki sneeuw O 2 -I -2 0.7 Stockholm geh. bew. w 2 3 2 0 Oslo geh. bew. windstil 0 10 0 Kopenhagenregen z G 4 0 0.1 Aberdeen zw. bew. wnw 6 7 -3 0 Londen onbew. w 8 9 3 4 Brussel geh. bew. wzw 11 9 4 3 Luxemburg zw. bew. wzw 8 10 2 3 Parys regenbul w 8 12 4 2 Bordeaux regenbul w 6 12 8 Grenoble regenbul nw 10 9 5 5 Nice licht bew. wzw 12 14 7 0 Beriyn geh. bew. zo 4 5 1 4 Frankfort regen nw 5 11 3 5 München regen zw 3 11 2 5 Ztlrich onweer zw 6 11 3 18 Genève regenbul w 11 12 4 17 Locarno sneeuw ozo 2 7 -2 2 Wenen geh. bew. zzo 10 11 1 2 Innsbruck zw. bew. ozo 2 8 -1 0 Athene onbew. wlndhtil 14 Rome geh. bew. z 5 11 7 0.2 Alaccio zw. bew. no 2 15 7 0 Madrid geh. bew. zw 5 6 - 0.1 Mallorca licht bew. wzw 4 16 12 2 Lissabon motregen wzw 6 17 12 2

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2