IN GESPREK MET WIM DE Het gaat nog te traag met de bezitsvorming Geef ons in het eigen land een kunstijsbaan en wij staan weer snel aan internationale top Volleybal prognoses Concurrentiepositie Nederland op Duitse markt ging achteruit WOENSDAG 1 FEBRUARI 1961 (Door Gunnar Edvardsen) Als wij op een mooi winterse avond naar het trainingskamp van de Nederlandse schaatsenrijders in Hamar gaan, worden wij begroet door melodieuze klanken, ontlokt aan een gitaar. Jonge, krachtige stemmen zingen er vrolijke wijsjes bij- De gitaarspeler is Wim de Graaff. Het is deze Rotterdammer, naar wie op het ogenblik onze belang stelling uit gaat. Hij behoort eigen lijk al tot de „veteranen", ofschoon hij pas 29 jaar is. Hij heeft reeds aan vele internationale wedstrijden deelgenomen in Scandinavië, Ame rika, Zwitserland en Italië en heeft menig fraai succes geboekt naast rijders als Anton Huiskes, Wim van der Voort, Gerard Maarse en Kees Broekman. Deze Nederlandse ploeg gold als een zeer sterk kwintet, enNederlandse ryders dachten ook dat ze zeer sterk waren. „Tot het ogenblik, dat wij ken nismaakten met de capaciteiten van de Russische rijders," vertelt Wim de Graaff. „Toen waren wij wel genezen". „Wanneer dat was? In 1954. ik was toen voor de derde maal in dit kamp en ik werd voor de eerste maal opgesteld in de nationale ploeg." Wij zijn erg nieuwsgierig te weten, hoe lang De Graaff de enig overgeblevene van het beroemde kwintet van destijds nog denkt te blijven deelnemen aan wedstrijden. Bij de dertig „Ik ben van mening, dat de gemiddel de leeftijd van de hardrijder in zijn top jaren bij de dertig ligt. Het ziet er dus naar uit, dat ook ik weldra zal dienen op te houden. Maar ik houd zo van het wedstrijdrijden, dat ik nog zo lang wil deelnemen tot het ogenblik, dat er iemand in de Nederlandse schaatssport naar voren komt, die in mijn plaats be tere resultaten kan behalen". De vraag, waarom de Nederlandse rij ders naar Noorwegen komen om er te gaan trainen, lijkt De Graaff nogal overbodig. „Wat hebben wij voor moge lijkheden?" zegt hij, „Wij kunnen op de grachten, kanalen .sloten en plassen rij den, maar de winters zijn zo kort bij ons in Nederland. Wij mogen van geluk spreken als wij per jaar drie dagen ijs hebben. Het is dus nogal logisch, dat wij naar een andere mogelijkheid zoeken om te trainen en in vorm te blijven, willen wij althans in internationaal ge zelschap een woordje meespreken." De Rotterdammer zwijgt een ogenblik en vervolgt dan: „Als ik een lijst moest op geven van wat, naar mijn mening de sterkste landen in het hardrijden op de schaats zijn, dan zou ik Rusland op de eerste plaats stellen, Noorwegen tweede, dan Zweden, Finland en als vijfde Ne derland. Deze opsomming heb ik gemaakt met het oog op de resultaten door grote crakes behaald. Zou ik het echter in de breedte moeten zien, de basis dus in plaats van de top. dan zou ik Nederland als eerste noemen." verklaarde Wim de Graaff. „Is het niet vreemd, dat Nederland in dat. opzicht Noorwegen voorbijstreeft, terwijl de trainingsvoorwaarden voor de Noorse rijders zoveel gunstiger liggen dan voor de Nederlanders," vragen wij openhartig. Schaatspolitiek De Graaff aarzelt met het geven van een direct antwoord. Hij koestert zeer veel sympathie voor de Noren en hun land en hij breekt dit land in welk opzicht dan ook niet graag in het c^enbaar af. Tenslotte overwint hij zijn WIM DE GRAAFF aarzeling en zegt eerlijk: „Ik denk dat de schaatspolitiek van Noorwegen ver keerd is. Er zijn vier of vijf rijders, die tijdig de plaatsen van deze toprijders kunnen innemen. Ik vermoed, dat de jonge Noorse rijders schaatsmoe zijn, Wij Nederlanders bijvoorbeeld, gaan met een groot enthousiasme en met geest drift bezield naar de wedstrijden. Ik heb het idee, dat de Noorse rijders als zij voor de startlijn staan zioh niet prettig voelen. Verder geloof ik, dat zij niet de juiste instelling hebben. De sport, web ke tak hiervan men ook beoefent, moet altijd een plezier blijven, als het spon tane genoegen hierin verdwenen is. dan is de sportbeoefening niets meer waard," zegt de Rotterdamse hardrijder openhartig. Wij wiilen nog wat over de training van de Nederlanders weten. „Wij hebben elke zaterdag op CIOS een gezamenlijke training; gymnastiek, hardlopen en bo dy building. Uit vijftig jongens ,die oor spronkelijk aan die training deelnamen, werden er twee geschikt bevonden om in de nationale ploeg van de hardrijders te worden opgenomen. Meeuwisse en Liebrechts. „Liebrechts, is de nieuwe ster aan jullie firmament?" Bederven „Ja, hij is de man, die het in zich heefi, dat is zeker. Maar nu ik het daar toch over heb, ik vind, dat jullie journa listen iemand, die nog op de drempel van zijn sportcarrière staat niet zo ver schrikkelijk moeten bederven". „Beder ven?", vragen wij verbaasd. „Ja," zegt De Graaff beslist, „Liebrechts is nog te jong (19) om te weten hoe hij zijn rit ten moet indelen en ervaring daarin komt niet van vandaag op morgen. Hij, die een schaatsenrijder van hoge klasse wil worden, moet een zeer strenge school doorlopen, geloof me maar," De Graaff knikt er overtuigd bij. Wij vervolgen: „Er is een aantal rij ders geweest, die erop aangedrongen hebben de reglementen zodanig te ver anderen. dat voor elk wedstrijdonderdeel prijzen worden uitgereikt en niet alleen voor het algemeen klassement. „Hoe denkt u daar over?" „Wij Nederlanders zien de zaak zo. Wij moeten ons op elke afstand specia liseren, zodat wij een uitblinker op alle afstanden worden." Wij willen ons gesprek met de Rotter dammer besluiten met hem te vragen of hij nog een wens heeft ten opzichte van de Nederlandse schaatssport. „Ja, wensen genoeg," lachte De Graaif „probeer het eens voor elkaar te bren gen ,dat wij in ons eigen land kunnen trainen. Bouw een overdekte hal met een kunstijsbaan van internationaal vastgestelde afmetingen. Als wij zoiets hebben, zullen wij heel gauw aan de top van de internationale hardrijderssport staan." Wij vuren toch nog een vraag op De Graaff af. „Wie vertegenwoordigt Ne derland bij de Europese en wereldkam pioenschappen in het hardrijden?" Het antwoord luidt: Van der Grift, Lourens. Meeuwisse, Liebrechts, Zee en Ikzelf." „Zullen jullie wat goeds leveren?" „Wij zullen er ons uiterste best voor doen," zegt De Graaff zo beslist, dat wij geen ogenblik aan het goede voornemen van de Nederlandse rijders durven twij felen. DAMMEN Koeperman krijgt zijn revanche De Internationale Damfederatie heeft de Russische Dambond toestemming ge geven het komende najaar een revanche te houden tussen de wereldkampioen dammen Tsjegolev en de oud-titelhou der Koeperman. De spelers zullen elkaar twintig maal ontmoeten, de eerste keer in Moskou op 12 november. Er zal ver volgens gespeeld worden in Kiev, Minsk, Riga en Leningrad. Het programma voor de Leidse over gangsklasse-ploegen luidt voor deze week als volgt: Dames: donderdagavond, zaal Gym nasium, KangeroesMVC (8 uur). Heren: vrijdagavond, zaal Gymnasium, HVLORAWI (8 uur)Kangeroes VVS (9 uur). PW gaat zaterdag naar Rotterdam om de Concordia-reserves te bekampen. De dames van Kangeroes zullen het ongetwijfeld tegen MVC, dat eenzelfde typespel speelt, niet gemakkelijk krijgen. Beide ploegen hebben de serve als sterk wapen, beide ploegen beschikken ook over een goede verdediging. Kangeroes lykt wat mobieler in het veld. Vandaar dat wij het houden op een zege voor mej. Vrielink c.s. De heren van HVL zijn hun set-up par excellence, Dick Bonnet, zeker voor 8 weken kwijt. De enkelblessure, die hij tegen PW opliep, is nogal stevig. Natuur lijk moeten de roodwitten ook zonder Bonnet mans genoeg worden geacht om de Dordrechtenaren te bedwingen, maar zij zullen zeer op hun tellen moeten passen. ORAWI heeft zich aangepast aan het overgangsklasse-volleybal en is de laatste weken goed in vorm, vooral aanvallend. De derby Kangeroes—WS zal de jon gens van Lex Karamoy in het gunstigste geval een puntenverdeling opleveren. En dat zou helemaal geen slecht resultaat zijn, want WS is sedert het begin van het seizoen beduidend sterker geworden. Ten Have of J. Vink, wie zal de meeste treffers mogen noteren? Tenslotte zal PW zich niet laten ver rassen door het zwakke Concordia 2. De mannen van Frans Mulder zullen er wel voor waken de achterstand op HVL nog groter te laten worden. Geen vuiltje aan de lucht dus zaterdag voor PW. SCHAATSENRIJDEN Regen in Helsinki „Het regent in Helsinki en het dooit, maar ik geloof wel, dat het ijs goed zal zijn op de Europese kampioenschappen hardrijden op de schaats, die zaterdag en zondag in het Olympisch Stadion in Helsinki zullen worden gehouden". Dat zei dinsdagavond de secretaris van de Finse Schaatsbond, Leo Liusvaaraq. De „ysmaker" Ake Bergman voegde er aan toe, dat het ijs er enige weken geleden goed uit zag, maar het was er door de hevige slagregens niet beter op gewor den. „Ondanks de regen en de dooi be hoeft dat nog geen katastrofe te zijn, want het ijs is dik en de weersvoorspel lingen zijn zodanig, dat er kou wordt verwacht", aldus Bergman. VOETBAL Jong Oranje—Denemarken gaat niet door De wedstrijd Jong OranjeDenemar ken (onder 23 jaar), die in maart in Veendam zou worden gespeeld, gaat niet door. De ontmoeting tussen het Neder landse jeugdeiftal, samengesteld uit spelers van 16 tot 18 jaar, en Engeland, die oorspronkelijk voor 15 februari te Utrecht was vastgesteld, is voorts ver plaatst naar donderdag 9 maart. Het wordt een kunstlichtwedstrijd in het DOS-stadion. Voor de ontmoeting België BNeder land B, die voor dinsdag 21 maart op de agenda staat, is het terrein van de ere-divisieclub Eendracht Aalst aange wezen. CRICKET AustraliëWest-lndië SLECHT VOORUITZICHT VOOR DE GASTHEREN Australië zal in de vierde testmatch tegen West-lndië, die te Adelaide wordt gespeeld, alle moeite hebben om een smadelijke nederlaag te ontgaan. Na de vierde en voor-laatste dag van de ont moeting hebben de „Aussies" namelijk een achterstand van 428 runs, met nog zeven wickets van hun tweede innings in handen. Vooral door het voortreffelijke batten van Rohan Kanhai in de eerste in nings scoorde hij 117 runs kon de Westindische aanvoerder de tweede In nings op 432 voor zes sluiten. Kanhai bleek opnieuw goed voor een century; hij kwam ditmaal tot 115 runs: Drie kwartier voordat de stumps wer den getrokken begonnen de Australiërs aan hun tweede innings. Toen de speel tijd verstreken was, gaf de telegraaf 31 runs aan voor het verlies van reeds drie wickets. De scores zijn: eerste innings: West- lndië 393; Australië 366; tweede innings: West-lndië 432 voor 6 gesloten (Kanhai 115, Alexander 87 n.o., Worrell 53), Australië 31 voor 3. het grafisch bedrijf De minister van Economische Zaken en de vier werkgeversorganisaties in het grafische bedrijf hebben dezer dagen een bespreking gehouden over de prijs politieke problemen, welke samenhan gen met de voorstellen tot wijziging van de lonen in het grafische bedrijf. Over deze besprekingen heeft het mi nisterie van Economische Zaken het volgende communiqué uitgegeven: De werkgeversorganisaties hebben zich vol ledig achter het standpunt van de re- i gering gesteld, dat noch de verbeterin- gen van de lonen en andere arbeids voorwaarden in de afgelopen contracts periode, noch te verwachten verbete ringen, in de prijzen tot uitdrukking mogen worden gebracht. De organisaties hebben voorts onder schreven dat, voor zover zich sinds 1959 prijsverhogingen in het grafische be drijf hebben voorgedaan tengevolge van doorberekening van loonsverbeteringen in het verleden, deze onverwijld onge daan dienen te worden gemaakt. Zij hebben zich bereid verklaard met klem him leden hierop te wijzen. De minister van Economische Zaken heeft erop gewezen dat, indien uit het nadere onderzoek, dat in het grafische bedrijf naar het prijsverloop zal wor den ingesteld mocht blijken, dat zich dergelijke prijsverhogingen hebben voor gedaan en deze niet ongedaan wor den gemaakt, onvermijdelijk een prijs maatregel voor de betrokken branche zal moeten worden getroffen. De werk geversorganisaties hebben voor dit standpunt, gezien de door hen aan vaarde uitgangspunten van het loon- en prijsbeleid, volledig begrip getoond. Tijdens het onderhoud heeft de mi nister van Economische Zaken er met nadruk aan herinnerd, dat by loonvoor- stellen, die van de gemiddelde sty ging van de arbeidsproduktiviteit in gunsti ge zin afwyken. een deel van het ver schil aan de afnemers dient te worden doorgegeven. De werkgeversorganisaties hebben zich bereid verklaard deze wens van de mi nister onder de aandacht van hun le den te brengen". SPORTSPL1NTLRS Freed Smeets. een potige 21-jarige Nederlandse emigrant heeft in Canada verklaard, dat hij in juli a.s. het Onto- rio-meer wil overzwemmen. „Ik neem aan dat het zo n 50 kilometer zwemmen zal zyn" zei hy. Smeets was de zwem kunst al machtig toen hij nog maar vyf Jaar was. Zyn vader is zweminstructeur. De uitslagen van de gistermiddag gespeelde „replays" voor de vierde ronde van het toernooi om de F.A.-Cup luiden: Leicester CityBristol City 5—1; Burn ley—Brighton Andhove Albion 20; Leicester City speelt in de vijfde ronde uit tegen Birmingham City. Burnley komt op eigen terrein uit tegen Swansea Town. Tot het Britse Dunlop Masters golf tournament, dat op 15 en 16 september in Porthcawl wordt gehouden, zullen ditmaal ook de open kampioenen van Nederland, Frankrijk, Duitsland en Zwitserland worden toegelaten. Het totaal aan prijzengeld van dit toernooi bedraagt meer dan f. 30.000. Irrigatiemethoden uit vroeger eeuwen herontdekt De Israëlische professor Michael Eve- nari van de Hebreeuwse universiteit in Jeruzalem, die in Ovdat op een afge legen plek in het zuidehjk woestijnge bied irrigatiemethoden van 26 eeuwen geleden opnieuw was gaan proberen, heeft kunnen lachen om de sceptische commentaren van moderne deskundigen. Want terwyl de andere verbouwers in dat gebied klagen over het door de droogte teloor gaan van hun oogst, kon hij van een uitstekende graan- en fruit oogst melding maken, doordat hij vol doende water had om zyn land te be vloeien. Hy bewees met zyn experiment dat de landbouwers uit de oude tijden meer van het bebouwen van droog land af wisten dan vele moderne boeren. Professor Evenari reconstrueerde vier hectaren oorspronkelyk bouwland met 't oude ontwaterings- en waterbewarings- systeem, waarby het regenwater van de omgevende heuvels in de bevloeiings- greppels wordt geleid. Leidse Biljartbond le-klas A: De VriendschapDeCaram- bolé 8—0, De SpUkerbak—T.O.P. 6—2, Rijnegom—T.O.G. 6—2, 't Centrum—'t Noorden (Roelv.) 62. le-klas B: De Morschpoort't Spoor tje 4—4, Poort v. Cleef—D.V.H. (Roelofv.) 44, De Heul (Alphen)—De Spijkerbak 2 4—4, D OS. 1—D.O.S. 2 4-4. 2e-klas: 't Zuid 2—T.O.P. 2 6—2, De Morschpoort 2—D.V.S. 8—0, De Zijlpoort 't Centrum 2 6—2, D.D.E. (Roèlofv.) De Vriendschap 2 80. 3e-klasD.V.H. 2—D.V.S.2 8—O (regl.), N. WeteringRijnegom 2 44, T.O.P. 3 U.V.S. 2 2—6, D.O.S. 3—De Heul 2 4—4, De zyipoort 2—t Spoortje 2 7—1. 4e-klas. De Heul 3—D.VS. 3 6—2, De Morschpoort 3N. Wetering 2 80, Poort v. Cleef 2—De Carambolé 3 26, De Sport (Oude-W.)De Spijkerbak 4 80, De Vriendschap 3T.O.G. 2 53. 5e-klas: De SpUkerbak 5De Vriend schap 4 44, Rynegom 3T.O.P. 4 26, De Carambolé 4't Centrum 3 44, 't Noorden 2De Morschpoort 4 26, U.V.S. 3—De zyipoort 3 7—1. 6e-klas: U.V.S. 4De Zijlpoort 4 80 (regl.), De Spijkerbak 6't Spoortje 3 6—2, T.O.P. 5—"t Centrum 4 4—1, D.V.S. 4—D VS. 3 2—6. De Heul 4—De Morsch poort 5 8—0. KLACHT IN EERSTE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heelt gister middag zeer vlot de begroting van Algemene Zaken afgehandeld, waarbij voornamelijk de bezitsvor ming en de burgerlijke verdediging de aandacht kregen De KVP-er Maenen klaagde, dat de ontwikkeling van de bezits vorming te traag gaat. Het gevaar is niet denkbeeldig, zei hij, dat als van de huidige, gunstige economi sche omstandigheden geen gebruik wordt gemaakt, straks de aanslui ting op de loonontwikkeling wordt gemist. Staatssecretaris Schmelzer meende dat er toch wel schot zit in de bevorde ring van de bezitsvorming. Over de wet, houdende voorzieningen met betrekking tot premiespaarregelingen en winst- spaarregelingen, zal hy binnenkort bin nenskamers nader mondeling overleg plegen met de betreffende commissie uit de Tweede Kamer. Naar aanleiding van een betoog van mevrouw Van Ommeren-Averink (CPN) dat maatregelen tegen de gevolgen van een atoomoorlog zinloos zyn, zei minis ter-president De Quay, dat het hoogst onverantwoordelijk zou zyn dergelyke maatregelen ter bescherming van de be volking niet voor te bereiden. Ook in Rusland wordt bijzondere aandacht aan de burgerlyke verdediging gewyd. „Met volledig begrip voor de ernstige gevolgen van een atoomoorlog voor de nele wereld en dus ook voor ons land. moet ik ten sterkste de opvatting be strijden." aldus prof. De Quay. „Dat er niets tegen te doen is. Als wy deze maat regelen zouden staken, zou dat. even fout zijn als het staken van de militaire verdediging". Juist omdat het zo ernstig is," interrumpeerde de socialist prof. Schermerhorn, „is het belacheiyk in de radio een verhaal te horen, dat alles in orde is en dat de bonkaarten al klaar liggen. Dat werd gezegd in de nieuws berichten." Britse wapens naar Israël onderweg Naar van offiële zUde wordt verno men, heeft Engeland een zekere hoe veelheid oorlogsmaterieel, waaron der veertien Centurion-tanks. aan Is raël geleverd. Dit materieel bevindt zich aan boord van het Israëlische vracht schip „Kineret", dat maandag een En gelse haven verliet. De tanks zyn geleverd op grond van een in 1958 genomen besluit om aan vreemde landen wapens te leveren in hoeveelheden die redehjk geacht kun nen worden voor hun zelfverdediging. Van genoemde zyde werd er op ge wezen, dat de leverantie geen wijziging van de Britse politiek betekent. De Brit se regering biyft van oordeel, dat de grote mogendheden by de levering van wapens aan landen van het Midden- Oosten gematigdheid moeten betrach ten met het oog op de handhaving van de vrede en stabiliteit in dat gebied. Tuinstad voor vegetariërs Op de berg Carmel aan de baai van Haifa zal een tuinstad ivorden gebouwd waar vegetariërs op hun eigen manier kunnen leven. Volgens een icoordvoerder van de vegeta riërs-vereniging in Israël heeft reeds een vijftigtal gezinnen zich voor een woning aangemeld. Elk gezin krijgt een eigen huis en een stukje grond waarop vruchten en groenten ver bouwd kunnen worden. Onkruidver delgers en kunstmest, die als schade lijk voor mejis en grond worden be schouwd, zullen verboden zijn. De kolonisten kunnen in de stad gaan werken als zij dat wensen. Volgens de vereniging leven reeds driedui zend gezinnen m Israël volgens de vegetarische beginselen. Nieuwe reclame maken is dringend nodig (Van onze correspondent) Weliswaar heeft Nederland in 1960 nog voor een miljard gulden meer naar Duitsland uitgevoerd dan België, en praktisch evenveel als het viermaal grotere Frankrijk, maar ons land mag daarmee niet oppervlakkig tevreden zyn. Het waar- schuwingsseln voor onze Nederlands-Duitse handelsbetrekkingen is gehesen, omdat Frankrijk in 1960 zjjn uitvoer naar Duitsland met 15% verhoogde, België zyn export naar de Bondsrepubliek met 40% opvoerde en Nederland de uitvoer naar ons ooster buurland met slechts 20% kon optrekken. De secretaris van de Nederlands-Duit se Kamer van Koophandel, mr. H. R. Marius, heeft gisteren voor het departe ment Limburg van de Nederlandse Maatschappij voor handel en nijverheid op deze verschuivingen van de Neder landse, Franse en Belgische exporten naar Duitsland gewezen. Hij voegde daaraan enkele adviezen toe, voor het Nederlandse bedryfsleven, teneinde de belangryke koopkrachtige Duitse markt niet achter te raken. Het vertegenwoor digerssysteem van Nederland zal veel meer dan totnutoe over de uitgestrekte Bondsrepubliek gedecentraliseerd moe ten worden. Een grotere deelneming aan Jaarbeurzen in Duitsland is by de Duit sers een belangrijke factor om het Ne derlandse produkt in kwaliteit in vorm te etaleren. En ook de Nederlandse fa brieken ln Duitsland verdienen ruimere belangstelling, volgens de heer Marius. Nederland moet de Duitse markt ook ln ruimere mate met reclame gaan bewerken: want Duitsland is een vitaal, koopkrachtig land, dat in het middel punt ligt van de Euromarkt, waar de concurrentie zeer scherp wordt gevoerd. Met nadruk heeft mr. Marius gepleit voor een grote b cidheid van het Ne derlandse bedrijfsleven, om een belang rijk deel van de Nederlandse produktie te reserveren en ln verband daarmede het produktleapparaat te vergroten. Duitsland vormt een belangryk gebied in de zich ontwikkelende internationale economische samenwerking, waarbij een land niet langer meer als economisch gebied is afgesloten, maar meer en meer open gaat voor de Euromarkt. Spreker weerlegde de mening dat samenwerking met Duitse bedrijven van evenwaardige grootte als die van Nederlandse indus trieën. niet mogelyk zou zyn. Integen deel. De bereidheid daartoe bestaat wel degelyk. Wat Duitsland als exporterend land betreft, is Nederland in 1960 weer de beste klant geworden van de Duitse Bondsrepubliek, daarby op de voet ge volgd door Frankryk en op de derde «laats door Amerika, dat in 1959 de iste klant was. Nederland kocht in 1960 voor een waarde van ruim 1 miljard Mark aan Duitse goederen: geen land ter wereld heeft ooit in een jaar voor deze waarde aan Duitse goederen aangekocht. De Duitse invoer van de voornaamste goe deren beliep in 1959 ruim 254 miljard Mark. De totale waarde van de Duitse invoer naar Nederland Is In het afge lopen jaar nog verder gestegen, er is dus alle reden voor Nederland om zyn invoeren naar Duitsland verder te trachten op te voeren. „Het vr;iagstuk van d/e voorlichting." antwoordde prof. De Quay, „is een zaak die thuishoort in het meerjarenplan voor de burgerlijke verdediging, da; zal worden ingediend bij de Rijksbegroting voor 1962. Het zou onjuist zyn de voor stelling to wekken, dat het nemen van maatregelen tegen de gevolgen van nu cleaire wapenen een hopeloze zaak is, maar antlerzyds zou het ook fout zyn de voorstelling te wekken, dat alles in orde is." Haiumarskjöld zendt gezant naar Laos Secretaris-generaal Hammarskjold van de V.N. heeft besloten een nieuwe bij zondere afgezant naar Laos te zenden, aldus is gisteren bekendgemaakt. De nieuwe vertegenwoordiger van Hammarskjold is de F'ii» Sakari Tuo- mioja, voormalig secret iris van de Eco nomische commissie voor Europa. Tuo- mioja zal „tijdel$k" 4r. Fedouard Zell weger vervangen, die met verlof gaat. Dr. Zellweger is Hammarskjolds speciale raadgever voor de coördinatie van V.N.- activiteit in Laos geweest. Tuomiojja is in 1959 naar Laos gegaan om zich op de hoogte te stellen van de economische toestaand in het land en in het bijzonder van de economische en technische hulp van de Ver. Naties voor de bevordering van de economische groei en stabiliteit van Laos. die Hammars- kjöld van vitaal belang acht voor de op lossing van de politieke problemen vab het land. IXiomioja heeft van november 1959 tot maart I960 in Laos gewerkt. Bantoe-onderwijs in Zuid-Afrika Het aantal Bantoestudenten in Zuid- Afrika bedraagt volgens de jongste ge gevens 1.575. Van hen studeren 529 aan de drie nieuwe universiteiten voor niet- blanken, terwijl de overigen nog aan de andere universiteiten in Zuid-Afrika studeren. Eind 1960 hebben 10.500 Bantoekin deren examen gedaan voor het junior certificaat ite vergelyken met het mulo-examen in Nederland) en 2.000 hebben het eindexamen van een middel bare school, dat toegang geeft tot de universiteiten, met suoces afgeleg. Het aantal Bantoescholen bedraagt op het ogenblik 8.093, waaraan 27.767 on derwijzeressen en leraren verbonden zyn en 5.146 Bantoes zyn ingeschreven op 43 kweekscholen voor onderwyzers. Er zijn op het ogenblik twee hogere land bouwscholen voor Bantoes in de Unie. een derde wordt binnenkort geopend en met de bouw van nog meerdere is be gonnen. Binnenkort sullen drie middelbare technische scholen voor niet-blanken worden geopend. Lichtere straf in het proces-Köppern Het hof van Frankfort heeft een der verdachten in het z.g. „Köppern pro ces", Heinrich Weidmann, in hoger be roep een lichtere straf opgelegd. Weidmann werd vrijgesproken van openbare belediging, maar schuldig be vonden aan twee gevallen van beledi ging, huisvredebreuk en mishandeling tot een maand gevangenisstraf en 150 mark boete veroordeeld. De rechtbank had hem tot vier maanden gevangenis en 150 mark boete veroordeeld, drie andere beklaagden kregen boeten variërend van 30 tot 100 mark en een soldaat van de Bundes- wehr een disciplinaire straf. Weidmann was de enige die hoger beroep aan tekende. De thans in Nederland verblyvende Max Kaufmann zei in tegenstelling tot het merendeel der getuigen zich te kun nen herinneren dat Weidmann de joodse caféhouder Kurt Sumpf voor „Saujude" uitschold. Het hof hield er echter reke ning mee dat Kaufmann naar Neder- id is uitgeweken, is geïnteresseerd by de uitslag van het proces en boven dien een persoonlyke vyand van Weid mann is. Einde 1958 werd de joodse caféhouder Kurt Sumpf het leven door de bewo ners van Köppern, een dorpje in het Taunus gebergte, onmogelyk gemaakt. HIJ woont thans in Frankfort. WESTDUITSE KREDIETEN AAN INDONESIË? Als eerste lid van de Westduitse rege ring Is gisterende minister van Bond- raadsaangelegenheden en vluchtelingen zaken Von Merkatz, in Djakarta aan gekomen. Hij maakt deel uit van een Westduitse delegatie die een bezoek van vier dagen aan Indonesië brengt. De minister brengt een aanbod tot „broe derlijke hulp" voor Indonesië over, maar hy wilde vóór zyn officiële be sprekingen met Indonesische regerings autoriteiten geen mededelingen daarover doen. Volgens kringen uit de omgeving van minister Von Merkatz verluidt echter, dat West-Duitsland kredieten aan In donesië wil verstrekken die de West- Duitse bydrage voor het vyfjarenplan van Pakistan in waarde overtreft. De reis van de Westduitse minister betekent ook een tegenmaatregel tegen 't sterke propagandistische optreden dat Oost-Duitsland in Zuid-Oost-Azië ont plooit. In Djakarta zyn herhaaldeiyk leden van de Oostduitse regering geweest en Indonesië en. Oost-Duitsland hebben elk een consulaat-generaal Handwerktuig gaat machine op bouwwerken vervangen Een Israëlische uitvinding heeft de klok van de industriële ontwikkeling op een bepaald punt achteruitgezet. Het gaat om de uitvinding van een hand werktuig voor het maken van metalen spiralen voor het versterken van beton- palen. Tot nog toe geschiedde dit met behulp van een kostbare machine, die vanwege haar gewicht ook nog moei- lyk van de ene bouwplaats naar de an dere te vervoeren was. Deze machine zou thans vervangen kunnen worden door een gemakkeiyk verplaatsbaar met de hand bediend apparaat dat veel goed koper is en een bezuinieine van veertig procent op het staalgebruik zou ople veren. Het apparaat werd ontworpen in het Israëlische Instituut voor de produk- tivitelt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11