STADSNIEUWS Laatste nieuws Oliebollenactie O.P.V. geslaagd URN UIT IJZEREN TIJDPERK IN ALPHEN OPGEGRAVEN Opnieuw straten blank in Hengelo SPAAR VEILIG BIJ DE N.H.M. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIj BEURS YAN AMSTERDAM DINSDAG 31 JANUARI 1961 f M. v. d. Voet voorzitter Broederschap Tijdens de goed bezochte algemene jaarlijkse ledenvergadering van de Broederschap van O.P.V.Kring Rijn land, welke gisteravond in hotel „Cen tral" plaats had, trad de voorzitter, de heer K. I. v. Reijen wegens drukke werkzaamheden af. Ook het bestuurslid, de heer B. van Ingen Schenau, kan zich om dezelfde redenen niet meer her kiesbaar stellen. Van de vele activiteiten, die uit het jaarverslag van de secretaris, de heer W. A. Kosten, naar voren kwamen, bleek o.m. de oliebollen-actie alleszins te zijn geslaagd, dankzij het vele werk, dat de thans 32 leden tellende broederschap met medewerking van vele hulpkrach ten, aan deze actie hebben besteed. De inrichting van een scoutshop. een districtshoofdkwartier en een eigen „home" voor de Broederschap van O.P.V. in het pand van de 1ste Binnen vestgracht kwam ultimo 1960 reeds voor een groot deel gereed. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer E. Etty, gaf een voordelig kassaldo van f 231 aan, terwijl het fonds voor bijzondere noden f 160 bevat. Na het verslag van de kas- commlssie werd de penningmeester ge dechargeerd en bracht de voorzitter de beide functionarissen dank voor hun verslagen. Vervolgens werd een tweetal nieuwe leden, de heren J. J. van Kooperen en L. Slier, nadat beiden met de hand op de vlag de padvinderseed hadden afge legd op plechtige wijze geïnstalleerd. Een krachtig gezongen „Hoort zegt het voort" besloot deze korte plechtigheid. De hierna volgende bestuursverkiezings had tot resultaat, dat de heer Max v. d. Voet bij acclamatie tot voorzitter geko zen werd. Uit een schriftelijke stemming bleek, dat de periodiek aftredende pen ningmeester herkozen was en dat de heer J. J. van Kooperen de plaats van de heer Van Ingen Schenau zal gaan innemen. De nieuwe kascommissie zal bestaan uit de heren L. Selier en B. van Ingen Schenau. R.K. middenstanders hielden jaarvergadering De afdeling Leiden van de Ned. R.-K. Middenstandsbond hield gisteravond in café-restaurant ,In den Vergulden Turk' onder voorzitterschap van de heer J- C. J. Lambermont haar jaarvergadering. De heer Lambermont gaf een uitvoerige terugblik op het jaar 1960, dat voor de Leidse middenstand vruchtbaar is ge weest. De viering van het vijftigjarige bestaan kon zeer geslaagd genoemd wor den en is binnen de begroting gebleven. Het ledental bedraagt thans 328. Ook voor 1961 verwachtte de voorzitter een voortdurende bedrijvigheid, maar ook 'n verder stijgen van de kosten. De winsten zullen de gunstige omzetten niet op de zelfde gunstige voet kunnen volgen. In het afgelopen jaar werden door de Leidse middenstand weer vele contac ten gelegd met het gemeentebestuur, waardoor belangen van de middenstand werden gediend. Te verwachten is, dat tijdens de komende 3 Octoberviering de middenstand met een bijzondere activi teit komt om de middenstanders te doen delen in de aandacht van de vele dui zenden bezoekers op de a.s. viering van het 75-jarig bestaan van de 3 October- vereeniging. De voorzitter legde voorts de vinger op een wonde plek van de huidige middenstand: de opvolging in zaken. Er treedt een bedenkelijke ver oudering op in de leeftijd der onderne mers .Voor de tegenwoordige midden stand is dit het centrale probleem. Een forum, bestaande uit de heren H. M. J. W. Kortmann, dr. J. v. d. Poel, Wisse en A. H. Winkelmolen, beantwoordde onder leiding van rector L. P. M. Vester een aantal vragen, door de leden gesteld. VIERDE LUSTRUM „DE STALEN BAND" Dertien februari is het twintig Jaar geleden, dat „De Stalen Band", de ontwikkelings- en ontspanningsvereni ging van de H.C.W. en de N.E.M., werd opgericht. Ter gelegenheid van dit vierde lustrum is een jubileumnummer van het verenigingsorgaan verschenen, waarin o.a. bijdragen zijn opgenomen van de directeuren de heren ir. E. F. E. Bongaerts en H. Hofman en een uitvoe rig overzicht van 20 jaar D.S.B. De viering van dit lustrum vindt za terdag 18 februari in alle zalen van de Stadsgehoorzaal plaats. Tonny Bakkenes. Rita Corita, Roland Wagter en de 2 Wama's komen ervoor naar Leiden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 31 januari. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling Prijzen per 100 kg: andijvie 91-93; kroten 35-25; boe renkool 40-47; rodekool 7-13; prei 30-35; stoofsla 40-46; spruiten 50-104; uien 5-17; v/aspeen 28-30; winterpeen 6-8; witlof 55- 98; per 100 stuks: knolselderij 23; sla 10.40 3A10. LEIDEN. 31 januari. Aanvoer 132 var kens. Noteringen per kg levend gewicht: zware varkens geen notering; lichte var kens f 2.00-2.06; slagersvarkens f 2.07-2.10; zeugen f 1.75-1.82. Handel stug. per stuk 45-68; Euphorbia 90-125; Forsy thia 40-80; Prunus Triloba 40-85; Amaryl lis per kelk 55-80; Seringen: Stepman 4 kop per stuk 65-110; ld. 2 kop 40-58; Le- gray 4 kop 35-56; ld. 2 kop 30-42; Fresia per bos 200-280; Cyclamen 130-180; Iris 250-330; Anjers: rood per stuk 40-58; roze 30-48; wit 20-38; Rozen: Better Times 65- 90; Parel van Aalsmeer 85-120; Geh. Duis- berg 100-135; Pechtold 60-95; Towny Gold 80-120; Mad. Ofman 70-105; Baccarat 100- 120; Montezuma 40-60; Stokman 70-105; Pink Sensation 100-135. BODEGRAVEN. 31 januari. Kaas markt. Aanvoer 22 partijen. Noteringen: le kwal. f 2.19-2.23; 2e kwal. f 2.14-2.18; extra kwal. f 2.35. Handel kalm. ROTTERDAM, 31 januari - Veemarkt Aanvoer in totaal 3128; weektotaal 4931. 250 vette koeien en ossen! 896 stuks ge- bruiksvee; 406 vette kalveren; 170 gras kalveren; 1022 nuchtere kalveren; 19 varkens; 41 biggen; 72 paarden; 6 veu lens; 165 schapen of lammeren; 21 bok ken of geiten. Prijs in cents per kg: vette koeien le kw. 295 295—325, 2e kw. 265—295, 3e kw 250—265; vette kaiveren 295—310. 270— 295. 240270; slachtpaarden 260, 240, 220 Prijs per guldens in stuk: graskalveren le kw. 450, 2e kw. 350, 3e kw. 250; nuch tere kalveren 75, 68. 58; exportvarkens 120, 95, 80; biggen 79, 60, 50; schapen 150, 120, 90; lammeren 130. 100, 90; kalf- koeien 1300, 1150, 950; melkkoeien 1300, 1150, 950; vere koeien 820, 700, 600; vaar zen 920, 720, 620 j pinken 560, 460, 400. Archeologische vondst van Leidse expeditie De Nederlandse archeologische expe ditie naar Deir 'Alla in Jordanië, die financieel mogelijk wordt gemaakt door een subsidie van de Nederlandse Orga nisatie voor Zuiver-Wetenschappehjk Onderzoek, heeft enkele voor het onder zoek belangrijke ontdekkingen gedaan. Het vorige jaar z(jn te Deir 'Alla reeds ovens gevonden, die hoofdzakelijk da teren uit de tiende eeuw voor Christus. Thans is op een lager niveau aan de noordzijde van de ruïne-heuvel een gro te stadsmuur gevonden. Deze muur is tydens de verwoesting geheel door brand vernield. Het is gebleken, dat de muur op een stenen fundament is ge bouwd. In later tijden legde men te Deir 'Alla geen stenen fundamenten. De thans gevonden muur markeert het einde van de zogenaamde late bronstijd. De verwoesting moet hebben plaats gevonden tijdens of na de rege ring van Farao Ramses II van de 19de dynastie, aangezien deze bouw, die zich aan de binnenkant van deze muur be vindt, een beker van Faience bleek te bevatten met de cartouche van de farao. Hetzelfde gebouw, waarvan praktisch slechts de vloer bewaard is gebleven, bleek een aantal voor die tijd kostbare voorwerpen te bevatten, welke er op duiden, dat men met een heiligdom te maken heeft. De verwoesting van de stad uit de late bronstijd markeert op duidelijke wijze de scheiding tussen late bronstijd een geheel verschillend karak ter. De vondst van de jongste sporen van de late bronstijd is van groot be lang voor het onderzoek van de expe ditie, aangezien hiermede buiten twijfel is komen vast te staan, dat de bewo ning van de plaats ononderbroken is voortgegaan sedert de late bronstijd. Het onderzoek van de leider van de ex peditie, dr. H. J. Franken, docent aan de theologische faculteit van de Leidse Universiteit, betreft speciaal de chrono logie van beide genoemde tijdperken. Prof. dr. A. A. Prins te Oegstgeest en de heer J. J. van Helden alhier zijn benoemd tot respectievelijk voorzitter en secretaris van de examencommissie Engels M.O. 1961. OEGSTGEEST Huisvrouwen ontvingen voorlichting Er bestond gisteravond in de zijzaal van de W. de Zwijgerkerk grote belang stelling voor de voorlichtingsavond met lichtbeelden op het gebied van huis- houdtextiel. Deze avond, belegd door de Commissie voor Huishoudelijke en Ge zinsvoorlichting stond onder leiding van mevr. P. H. Smits-Witvliet, die in haar openingswoord o.m. wees op de vele cur sussen, die door de Commissie worden georganiseerd. In 1960 hadden 353 da mes de naaicursussen gevolgd. De heer J. C. O. M. Bouwmeester bepaalde zijn gehoor allereerst bij de gebruikswaarde van het huishoudtextiel. Die waarde was vroeger gemakkelijk te bepalen omdat men voornamelijk wol en vlas gebruikte. Thans zijn er vele kunstvezels waar door het heel moeilijk is geworden om de kwaliteit vast te stellen. De beste kwaliteit zijn en blijven nog altijd die waarvoor het grootst aantal draden per cm' is gebruikt, hetgeen te constateren is door het fijne weefsel. De levensduur van het textielprodukt wordt aanmerke lijk verlengd als men een goede was- methode toepast. Lichte wasbeurten zijn aan te bevelen. Bleekwater gebruike men voor huishoudtextiel niet. Lakens, verschillende soorten doeken en alle benodigdheden voor baby's wer den getoond. Vele goede adviezen en nuttige wenken werden gegeven. Na de pauze kwamen op het witte doek beelden uit een textielfabriek, waardoor men een goed inzicht kreeg in de fabricage van kwaliteitsprodukten op het gebied van het huishoudtextiel. WARMOND Burgerlijke Stand Ondertrouwd: N A. van Vliet, 21 jr en J. C. A. Tersteeg, 19 Jr. Voor het jaar 1961 zijn benoemd in de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de diploma's als machinist, machiniststo ker en motordrijver aan boord van zee- vissersvaartuigen tot lid de heer W. M. Leijder (Wassenaar), tot plaatsvervan gend lid de heren L. Ophof /sasenheim), en J. W. Schuld (Wassenaar). Voor het jaar 1961 zijn benoemd in de commissie, belast met het afne men van de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van zeeschepen tot lid de heren A. de Boot (Oegstgeest) en C. H. Visser (Was senaar), tot plaatsvervangend lid de he ren N. de Groot (Oegstgeest), J. van Konijnenburg (Oegstgeest). N. vanWW Meetten (Wassenaar), J. Roo (Wasse naar) en P. M. Verstelle (Sassenheim). Voor het Jaar 1961 zijn benoemd in de commissie, belast met het afne men van de examens ter verkrijging van een diploma aan boord van zee vissersvaartuigen en van bewijs van be- kenheid met de bepalingen ter voorko ming van aanvaringen op zee tot lid de heer A. de Best (Oegstgeest). tot plaatsvervangend lid de heren N. de Groot (Oegstgeest), L. v. d. Plas (Kat wijk aan Zee), C. Varkenvisser (Kat wijk aan Zee). VOORSCHOTEN Feest voor middenstanders De katholieke middenstandsvereniging St.-Fransiscus van Sales te Voorscho ten vierde zondag het jaarfeest. De feestdag werd begonnen met een be- zinningsochtend in huize Beresteyn. Na een gezamenlijk ontbijt hield pater A. van Zwieten S.M.M. een inleiding. Des middags was er feest voor de kinderen van de leden. De heer Devilé uit Lei den wist de kinderen in het Bonds- gebouw bezig te houden met goochelen en poppenkastspel. De traktatie ontbrak ook niet. 's Avonds gingen de ledèn naar de grote zaal van ,De Vink'. De r.-k. to neelgroep „De Gastspelers" uit Leiden schoten met het blijspel „En toen kwam Oma" midden in de roos. Op een vlotte en luchtige wijze werd dit kolderstuk gebracht. Aanbesteding De aanbesteding van het nieuwe bank gebouw voor de Voorschotense Boeren leenbank heeft plaats gehad. Er waren twee inschrijvers: Stikvoort's Bouwbu reau te Voorschoten voor f 146.565 en Gebr. G. en P. Niersman te Voorscho ten voor f 141.900. De gunning werd aangehouden. ZOETERWOUDE Het gaat goed met de Wandelsportver. „Zwieten" Gisteravond hield de Zoeterwoudse Wandelsportvereniging „Zwieten", in de overvolle zaal van café „Ik Leer Nog" haar jaarlijkse algemene ledenvergade ring. Voorzitter G. Vlasveld richtte zich in zijn welkomswoord in het bijzonder tot burgemeester J. A. Detmers. De secretaris, de heer J. W. Hooger- vorst, gaf een opsomming van de vele activiteiten in 1960. Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer G. van Goozen, bleek, dat er een ruim batig saldo is. By de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende leden, de heren G. Vlasveld en G. v. d. Krogt bij acclama tie herkozen. Daar de heren C. Turk en G. van Goozen zich niet meer herkies baar konden stellen, werden in hun plaats mej. E. van Steijn en de heer N. de Boer gekozen. De voorzitter verzocht hierna burge meester Detmers het erevoorzitterschap van .Zwieten' te bekleden. Nadat deze had verklaard hiertegen geen enkel be zwaar te hebben, volgde de installatie. Besloten werd nog tot deelneming aan de jeugdvierdaagse in augustus a.s. alsmede tot een lucifersverkoop-actie ter kasversterking voor de viering van het eerste lustrum op 1 april a.s. Na slui ting door de voorzitter volgde nog enige tijd van gezellig samenzijn met mede werking van „De Vrijbuiters". GROOTHANDEL VOOR f70.000— OPGELICHT (Van onze correspondent) De Enschedese politie heeft twee Hen- gelo'ers gearresteerd, een 50-jarige krui denier en een 45-jarige emballeur. De kruidenier zou zich ten nadele van een in Enschede gevestigde groothandel in kruidenierswaren gedurende een pe riode van vier jaar een bedrag van naar schatting f70.000,— aan goederen heb ben toegeëigend, door gefingeerde kre dietnota's voor ingeleverde emballage, zoals kratten, flessen, potten enz. in te leveren. De emballeur die bij de groot handel in dienst was, is van medeplich tigheid beschuldigd. Hij zou van de kruidenier ongeveer f 6.000,— hebben gekregen voor zijn medewerking. De oplichting is aan het licht geko men toen de groothandel een intern onderzoek instelde. OUDE MAN BETRAPTE INDRINGER TE DEN HAAG „Moord, moord," riep vannacht de 70-jarige van G. toen hy in 't kantoor tevens zijn woning aan de Jan Hendrik straat in Den Haag in gevecht was ge raakt met een indringer. Dit hoorde een hoofdagent-rechercheur die boven de oude man woont. Hij greep zijn dienst pistool en rende daarmee het balkon op, waar hy een man door de brandgang achter het huis zag rennen. Na enkele waarschuwingsschoten in de lucht te hebben gelost, schoot de hoofdagent in de richting van de vluch tende man, maar niettemin verdween deze. Enkele uren later waarschuwde een vrouw de politie, dat een van haar kostgangers met een schotwond was thuis gekomen. De man, een 41-jarige los werkman H.. is naar het zieken huis overgebracht. Tot nu toe heeft men hem nog geen verhoor kunnen afnemen. Zijn toestand is redelijk, hij heeft een schot in het onderste deel van de rug. Met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid is hij de indringer ge weest. Deze man bleek in het kantoor reeds alles overhoop te hebben gehaald en kasten en bureaus te hebben open gebroken, voordat de eigenaar, die van het gestommel wakker was geworden, hem stoorde. Hij schijnt evenwel niets te hebben gevonden, dat van zijn ga ding was. Blokken zilver gestolen Een 38-jarige havenarbeider en een 43-jarige monteur hebben op een ha venterrein aan de Rijnhaven te Rot terdam een verzegelde spoorwagon open gebroken en daaruit de drie kistjes met elk drie blokken zilver gestolen. Per auto hebben zij het zilver, dat ongeveer 90 kg weegt en f 9000.— waard is, naar een bloemist in Rotterdam zuid gereden, die het in zijn pakhuis opborg. Bij een 42-Jarige bloemist kon de partij zilver in beslag worden geno men. Zowel de bloemist als de daders zijn in bewaring gesteld. Een urn, een pot en een kan hebben geruime tijd in het Alphens museum opgeslagen gelegen, zon der dat men wist hoe groot de historische waarde van deze voor werpen wel was. Dit ontdekte gisteren de heer J. G. N. Renaud, bekend oudheidkundige uit Amers foort. De urn, die onlangs bij het aanleggen van een haven in Alphen a. d. Rijn door enkele jongens werd opgegraven, dateert namelijk uit de zogenaamde ijzeren periode (100 jaar voor Christus). De pot bleek een vrij zeldzaam Bataafs-Fries exemplaar te zijn, terwijl de kan uit de dertiende eeuw stamt. Deze voorwerpen zullen nu uiteraard een opvallender plaats in het Alphense museum krijgen dan totnutoe het geval was. JFoto Leidsch_Dagblad) Evenals in begin december zijn in Hengelo als gevolg van de langdurige regenval tijdens het weekeinde, weer flinke overstromingen opgetreden. De beken, die het water uit hoger gelegen gebieden van Twente en Duitsland naar Hengelo voeren, konden het water gis termiddag niet meer verwerken en tra den buiten de oevers. Vele straten kwa men blank te staan, waarby het water ook tientallen huizen binnendrong. En kele woningen werden ontruimd. Tegen het eind van de middag onder vond het verkeer grote moeilijkheden door het water, omdat met name in de binnenstad de straten onbegaanbaar werden. In de loop van de avond vielen de meeste straten gelukkig weer droog, doordat een deel van het overtollige water in de riolering kon afvloeien. Het water in de beken, ook elders in Twente, blijft evenwel zeer hoog. Als de regenval in de komende 24 uur groot blijft kunnen opnieuw overstro mingen voorkomen. IN GROTE HAVENS: Akkoord over 5-daagse werkweek Werkgevers en werknemers in de Rot terdamse en Amsterdamse havens heb ben overeenstemming bereikt over een nieuwe arbeidstijd. Zij zullen het Colle ge van Ryksbemiddelaars voorstellen met ingang van 1 maart vijf dagen per week te gaan werken, met uitzondering van een zaterdag per drie weken, waar op de werknemers een hoeveelheid ar beid moeten verrichten, afhankelijk van de hoeveelheid werk die er op dat mo ment is. Dit houdt in dat de werknemers kun nen worden verplicht op deze dag maxi maal 8 3/4 uur te werken. Deze zater dag valt echter buiten de normale werk week, daar de partijen voorstellen op de overige dagen al een half uur langer te werken. In Amsterdam wil men een kwartier vroeger beginnen en een kwar tier later eindigen, in de Maasstad denkt men er over de aanvangstijd een half uur eerder te stellen. Als het college en de regering toestemming geven voor deze nieuwe werktijden, betekent dit een verkorting van de eigenlijke werkweek van 45 3/4 tot 43 3/4 uur. ERE-CORDON WEGENWACHT VOOR PRINS BERNHARD Elf ANWB-wegenwachten uit elke provincie een en wegenwachtinspec teur J. van Rees uit Amsterdam, zullen donderdagmorgen 2 februari, een uur voordat Prins Bernhard het nieuwe R.A.I.-gebouw aan het Europaplein te Amsterdam officieel in gebruik zal stel len, in de vlaggemasten voor het impo sante gebouw de vlaggen van de ver schillende provincies en de Nederlandse driekleur hjjsen. Zij leggen met deze officiële hande ling de nadruk op de nationale beteke nis, welke het tot stand komen van dit nieuwe tentoonstellingspaleis voor het verkeer heeft. Met hun motor- en zijspancombina- tles zullen de „ridders van de weg" daar na in het R.A.I.-gebouw een ere-kordon vormen, waarlangs de Prins en de vele genodigden na de opening de tentoon stellingshallen zullen betreden. Onder de elf wegenwachten, die de ANWB voor deze taak heeft aangewezen bevindt zich de heer Th. P. F. Mens uit Voor hout. Wij verheugen ons In een steeds toenemend aantal cliënten, die hun besparingen aan ons toevertrouwen. Schaart U zich ook bij hen. Wij vergoeden over Uw spaarsaldo 3'/. °/o rente tot f 30.000,- U kunt zonder opzegtermijn ten laste van Uw spaar tegoed effecten aankopen en Uw belastingaanslagen In termijnen laten betalen. ARCHEOLOGISCHE VONDST TE HEERLEN De Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek te Amersfoort heeft melding gemaakt van vondsten uit de Romeinse tyd. die gedaan zyn tijdens verbouwingswerkzaamheden in een kelder aan de zuidzijde van het St.-Jozefziekenhuis te Heerlen. De vindplaats ligt ongeveer 85 meter ten oosten van de Romeinse weg van Heerlen naar Keulen. Op hetzelfde ter rein zyn in 1908 de resten van enige Romeinse pottenbakkersovens ontdekt. De resultaten van het onderzoek zijn zeer belangrijk voor de kennis van de in coriovalium vervaardigde ceramiek. Voor zover bekend is nog nooit een zo uitgebreide en gevarieerde collectie pro- dukten van de pottenbakkersindustrie van Romeins Heerlen gevonden. Afgezien van enige stukjes geïmpor teerde terra sigilaata zyn de volgende soorten aardewerk vertegenwoordigd, die alle af bijna alle met zekerheid ter plaatse zijn gefabriceerd: gladwandig en ruwwandig aardewerk <o.a. kruiken, kruikamforen, honingpotten, gordelbe kers kookpotten met platte of rond omgeslagen rand. kommen met naar binnen gebogen verdikte rand, dolia), terra-nigra-aardewerk en oranje- lichtbruin „gevernist" aardewerk (o.a. borden, kannetjes, bolvormige al of niet geoorde potten, gezichtsurnen). POES BRACHT GEZIN IN LEVENSGEVAAR Een dorstige poes heeft een heel ge zin gisteren ln levensgevaar gebracht. Het dier trapte bij een poging wat melk te bemachtigen het gaskraantje open in de keuken van de familie Coppen te Rotterdam. Het gas stroom de vrij een slaapkamer binnen, waar door de 39-jarlge mevrouw E. H. Cop- pen-Vervoren en haar tienjarig doch tertje Susanna onwel werden. Merk- waardigerwys was het hier niet alleen een onschuldig dier dat het gevaar ver oorzaakte. Het werd ook afgewend door een kleuter die nog nauwelllk kon be grijpen wat er aan de hand was. Het was een driejarig zoontje dat de gas- lucht rook en dat alarm sloeg. De moe der en haar dochter werden ter obser vatie naar het Zuiderziekenhuis ver voerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 31 januari 1961 Londen 10.60%—10.60%New York 3.78%3.78*2Montreal 3.81ft—3.81}*; Parjjs 77.154—77.20'*; Brussel 7.58%— 7.59%; Frankfort 90.59—90.64: Stockholm 73.24—73.29; Zürich 87.72—87.77; Milaan 60.81460.864; Kopenhagen 54.774 54.82 4: Oslo 52.92—52.97; Wenen 14.524 14.53 4;; Lissabon 13.2113.224. BEURSOVERZICHT Staatslening zeer vast AMSTERDAM. 31 januari. De grootste aandacht trok vanmiddag de staatsfondsenhoek, waar de nieuwste 44% staatslening 1961 voor de eerste maaj verhandeld werd. De inschrijving gisteren op deze lening groot f. 350 mil joen tegen 994% is enorm geweest. Er werd voor bijna 7000 miljoen gulden in geschreven. Hierdoor bedraagt de toe wijzing slechts 54%. Aangezien alle in schrijvers door deze toewijzing tekort komen, werd vanmiddag getracht wat stukken te bemachtigen. Hiertoe bestond de gelegenheid maar dan op 100%. La ter werd even 994 gedaan doch op deze prijs bleef men doorhieden. De lening deed dus circa een 4% agio. De stemming voor de overige staats fondsen was merendeels aan de vaste kant. De handel voor de Internationale waarden was wederom niet van grote omvang. De stemming waa echter vast vooral voor Unilevers en Kon Olies. Beide fondsen lagen gisteren in Wall Street zeer goed ln de markt. Kon Olies noteerde echter een 4 dollar hoger Bij een koers op f. 143 avanceerden de olie aandelen op het Damrak circa f. 1.50, vergeleken met de vorige slotkoers In het laatste beurshalfuur daalde de prijs een paar dubbeltjes. Het fonds noteerde circa pariteit New York De „State of the Union "-boodschap van president Kennedy werd in Wall Street gisteren met hogere noteringen ontvangen. In Amsterdam is men van mening, dat Wall Street blijkbaar alleen de lichtpunten in deze boodschap heeft gezien. De gunstige tendentie op de New- yorkse beurs was ontegenzeglijk een stimulans voor de Europese beurzen. Die van West-Duitsland waren voor de che mische waarden 5 tot 10 punten hoger. In Amsterdam konden de Hoogovenpa pieren opnieuw koerswinst boeken. Deze stukken werden voor Amerikaanse reke ning gekocht op 871, plus 5 punten ver geleken bij het vorige slot. Aku op 511 twee punten hoger. De margarinewaar den voegden aan de forse koerswinst van gisteren enige punten toe. De koerswinst bedroeg op 892 ruim 7 punten. Aandelen Philips moesten opnieuw met koersver lies genoegen nemen. De aandelen no teerden op 1128, 9 punten beneden het vorige slotniveau. In de scheepvaarthoek liepen aandelen Kon. Boot op van 2234- tot 225. De slot koers van gisteren was 2214. De stem ming voor de overige scheepvaartaande len was merendeels aan de vaste kant. Met de leidende cultures wilde het niet erg vlotten. Amsterdam Rubbers brok kelden verder af en verloren circa 2 pun ten. Hetzelfde was het geval met aan delen HVA. Dinsdag 31 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 44 101ft 1014GB Ned. '59 44 101ft lOlftGB Ned. '60-1 44 101ft lOlftGB Ned. '60 II 44 101,lOlftGB Ned. '59 44 1004 100ft Ned. '53 34 95** 954 Grootboek obl. 34 814GB Ned. '47 34 (3) 944 944GL Ned. '51 34 97 y* 974 Ned. '53 (34) 94ft 94ft Ned. '56 3 4 94 94% Ned. '48 3 4 90 90 ft Ned. bel. cert. 34 89% Ned. '50 34 90% 90% Ned. '54 3 4 90 4 90% Ned. '55 I 34 90}3 90% Ned. '55-n 34 92ft 92ft Ned *37 3 91% 91% Ned. grtbk obl. '46-3 92% 924GL Ned. doll. ln. '47 3 8811 89 Ned. Inv. cert. 3 99% 994 Ned. 62-64 3 99% 99}* Indië '37 3 98% 98}* Indië *37 A 3 94ft 94)* Ned. won. bJ. '57 6 109 4 1094 Ned. won.bi. '58 4 4 100ft 100ft ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 42% 424 Nat. Handelsbank 238 239 Ned. Handelmjj399 329 Amst. Rubber 133% 1314 H.V.A1433/4 141% Senembah520 520 A.K.U5094 510% Berkel's Patent (v.) 375 GB 374 Calvé Delft cert. 845 860 Deli Ml) .en (Ver.) 180 178.50 Kon Pap v. Gelder 354 GB 358 Hoogovens eert8664 869 Müller en Co. NJB. 495 GB 500 Ned Kabelfabr675 GB 684GB Philips 1137 1126% Philips pref319% 318 Unilever 8844 8904 Wilton Feyenoord 260 GB 265 GB Biliton 2de r 459 4544 Dordtse Olie gew. 657 4 659' - Kon Olie (f.20—141.10 142.10 idem (50 A f 20.—141.60 142.50 Holl. Amer lijn 1574 158 Java China Paket 172 GB 175GB v .LM103.80 103.50 Kon. Ned. Stmv My 221 4 224 4 Kon. Paket Mij1554 '157 Stoomvaart MÜ Ned 190 190% Nievelt Goudr eert 159% 1614 v. Ommeren eert. 344% 343GL Kot. Rott Lloyd 173 175 Ned. Scheepv Unie 169 4 169% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (34) 3 964 964 idem '48 (34) 95% 964 R'dam '52-1 (44) 99% ld id T7 I-n (34) 964 Z.-Holland '56 (44) 994 koers v. heden Vorige Slotkoers Bank N.G. '58 (54) 105 105 id. N.WH. *52 44 99 994 BVG rspbr f.500 174% 174% BVG rspbr. '52 131% 1314 Industr. Obligaties Philips Dollarlng 91 ft Premieleningen A'dam *53 3 105 4 A'dam *51 I 24 854 A'dam '56 I 24 844 A'dam '56 II 24 92% A'dam '56 III 24 92 4 Eindhoven '54 2 4 82 Enschede *54 24 824 Den Haag *52 I 24 92 Idem n 24 92 R'dam '52 I 24 90 Idem n 24 914 Idem '57 2 4 100 L Utrecht '52 24 91 Z.-Holl. 1957 24 974 Z.-HoU. 1957 24 101% .914 85% 84 924 924 824 904 994 974 102 L NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredietlnstelUngen Robeco 246.50 248 Amst. Bank 400 400 H.B.U. eert218% 219 Rott. Bank 344 4 345 4 Twentsche Bank 365 361 Industrie Ondernemingen Albert Heyn440 B 539% BorsumU 454 Electrolasmjj362B Kon. Ned Grofsm 190 195 Holl. Constructie 550 B 550 lng. bur v BouwnUv 287 286 Internatlo 172 174% Int. Kunststof! Ind 69 69 v. Kempen en Begeer 125 124 Leidse Wolspinnerij 538 538 Rott. Droogdok M(j 520 525 Sikkens Groep 875 B 880 Ver. Touwfabrieken 350 360 Walvisvaart 116% 115 Wernink'8 Betonmy 1744 368 Van Wjjk en Heringa I34y« 135 Zaalberg 1274 1274 Amerlk. fondsen Canadian Pacific R. 23 23% Intern Nickel61% 61 Anaconda 494 49% Bethlehem Steel.... 45 V4 46ft Cities Service 53% 53 Genera] Motors 43% 44 Kennecott80% 81% Republic Steel 6053 60% Shell Oil 86 4 85% Union Pacific 29 y4 29}* Un. States Steel 80% 81%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5