Laatste nieuws .Westnederlands Symfonie Orkest concerteerde te Leiderdorp Brand in de touwfabriek ER BLIJFT TEKORT AAN GOEDKOPE HUURWONINGEN VRIJDAG 27 JANUARI 1961 Kennismaking met symfonische literatuur Een beroepssymfonie-orkest in Leiderdorp is een novum! Het Westnederlands Symfonie Orkest bereist de kleine muziekcentra of opent nieuwe podia voor de kunst. Die podia zyn doorgaans niet op de ontvangst van een symfonie-orkest berekend. Toch bleek de situatie in de Geref. Kerk akoestisch heel redelijk. Het Leiderdorpse publiek was reëel present. Gelukkig, want na de gebruikelyke twee dozijn by de orgelconcerten van Addie de Jong waren we aan de positieve wil om een plaatselijk cultureel leven op te bouwen gaan twijfelen. Het is een fortuinlijke omstandigheid dat de gepensioneerde concertmeester Sam Swaap, die al de zeven kruisjes voorbij is, dit werk ter harte neemt, want een jong dirigent zou dit orkest verlaten zodra het betere zich voordeed. Helaas is het met de spelers ook zo. We zien van jaar op jaar nieuwe gezichten, er is een gedurige doorstroming van krachten en een ideale inspeling op el kander ontstaat daardoor niet. Zover we weten staan ook maar twee repetities per week ter beschikking. Deze feiten moet de te sterk kritisch ingestelde in aanmerking nemen. Mag voor de ver wende dit assepoes-orkest ontoereikend zijn, voor tallozen is het een toegangs poort tot de symfonische literatuur. Om meer redenen zijn de culturele verdien sten van dit orkest nog belangrijker dan de artistieke. De gemeente heeft dan ook het inrichtend „Comité Symfonie concert" een geldelijke hartversterking toegekend. Na een wijziging werd het programma: Concerto grosso van Vivaldi, fluitcon cert van Gluck, Cassazione van Haydn en Schuberts 5de Symfonie. De drie LEIDERDORP Vanmorgen is brand ontstaan by de N.V. Vereen. Touwfabrieken vermoede lijk door een defect In de machine van een drooginstallatie. De bedrijfsbrand weer en de gemeentelijke brandweer heb ben de brand geblust. Er is een geringe schade en er deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. OEGSTGEEST Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. zal plaats hebben vain 21 tot en met 28 februari. VOORSCHOTEN De nationale inzameling van het Leger des Heils zal van 30 januari tot 4 februari in Voorschoten worden ge houden. WARMOND St.-Agnes-vereniging hield jaarvergadering In hotel „De Zon" werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de St.-Agnesvereniging, onder leiding van de presidente mevrouw Van der Zalm- Langenzaal. Mevrouw Flint-De Wolf, secreta resse van de vereniging, las het jaar verslag voor, waaruit bleek dat de ver eniging thans ruim 400 leden telt. Uit het financieel overzicht van me vrouw de Vroomen-Lommerse bleek, dat de boeken met een batig saldo waren afgesloten. Bij de bestuursverkiezingen werden de presidente, en mevrouw Van Moor- sel-van Elk herkozen. De presidente dankte voor het ver trouwen in haar gesteld. Haar dank ging vervolgens uit naar de geestelijk adviseur, pastoor Gussenhoven de mede bestuursleden, het zangkoortje en de dames van de naaikrans o.l.v. mevrouw Weijers-Beugelsdijk. Het zangkoor van de St.-Ursula- school onder leiding van zuster Lide- wijde zong hierna enkele liederen. TAFELTENNIS T.T.V. STEEDS VOORUIT Uitslagen competitiewedstrijden: 2de klas: Steeds Vooruit IScylla III 64; 4de klas: Steeds Vooruit II—Scylla 6 9—1; TCS II—Steeds Vooruit III 9—1. WASSENAAR Babysit-actie jongerenkoor Het Wassenaars Jongerenkoor is een babysit-actie begonnen met als doel gel den byeen te brengen voor een concert, dat in maart a.s. gegeven al worden. Baby-sitters en sitsters kunnen wor den aangevraagd aan het volgende adres: T. Buitink, Strom van 's-Gravesande- weg 23, tel. 2638 (b.g.g. tel. 4995, mej. L. de Jong.). ZOETERWOUDE Vijftig inwoners meer Op 1 januari 1960 telde deze gemeen te 6138 inwoners (2963 mannen en 3175 vrouwen). Het aantal geboorten be droeg in 1960 145 (81 jongens en 64 meisjes). Er overleden 21 mannen en 18 vrouwen. Uit de gemeente vertrok ken 124 mannen en 211 vrouwen, ter wijl zich in de gemeente vestigden 99 mannen en 180 vrouwen. Het aantal inwoners bedroeg dus op 1 januari 1961 6188 (299 8mannen en 3190 vrouwen). Een toeneming dus van 50 personen. In 1960 werden in deze gemeente 41 hu welijken voltrokken. eerstgenoemde werken hebben gemeen dat zy stammen uit een tijd, die de com ponisten nauwelijks toestond om hun privé-geaardheid in hun scheppingen tot gelding te brengen. Laten we denken aan Haydn, die zich wel eens spottend „rijkscomponist" noemde en daarmee zijn positie als employé bij een autocra tische broodheer belichtte. Hij had te componeren ten genoege van de salonbe zoekers van Zijne doorluchtigheid de Prins. Een zekere vormendienst was daardoor niet te ontgaan. Dat staat al helemaal anders bij Schubert. Swaap sprak van de (subjec tieve) tragiek in zijn Vijfde. Zover dur ven we niet gaan in de karakteristiek. De zuidelijke zonnigheid van Mozart en Rossini is daarvoor te overvloedig in het werk. Maar het Andante is zeker vol van Schuberts eigen weemoed, met een scha kering echter die wij 20ste eeuwers ook herkennen kunnen als in ons zelf te be staan. Het is een juweel van een zelf bekentenis, als de zelfvertroosting van een misdeelde die in een brief verzucht te dat men toch ook wel eens een appel of een peer zou moeten kunnen eten! Trouwens, het hele symfonietje is om innig veel van te houden. Wie werd niet gepakt door dat meesterlijk gedichte trio, dat eens niet als minor tussen ma- jeur-delen is gevat, maar verrassend als majeur uitstijgt uit een mineur-omlijs ting? Vivaldi's Concerto is een sterk stuk muziek en Bach heeft het „voor klavier" gearrangeerd. We achten dit minder het geval met Glucks Concerto, maar dit was natuurlijk in de eerste plaats geko zen om het orkestlid Lucius Voorhorst, een jeugdige Leidenaar gelegenheid te geven zich solistisch te ontplooien. Voorhorst heeft al een stap voorwaarts gedaan sinds we hem verleden voorjaar mochten beluisteren. Zijn Gluck-vertol- king was vrijwel gaaf, egaal van timbre, zonder verbrokkeling door wilde lucht, met diepte of althans ruimtelijkheid en buigzaamheid van de toon. De voor dracht was bekorend, de techniek ge acheveerd. In het Adagio, dat iets meer declamatie had toegelaten, leek nog wel enige voorbijgaande remming op te tre den. Wij geloven zeker dat deze fluitist zyn weg kan maken en by meer zelfvertrou wen en na groei van persoonlijkheid en durf een briljanter expressiviteit zal be reiken. De toon heeft in mildheid, rond heid, gevoeligheid, distinctie en zuiver heid der intonatie genoeg aantrekkelijks. Forsheid van klank en groot volume werden hier door de styi niet gevergd. V. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 27 Januari Veemarkt: Stie ren 4; melkkoeien 55, 825-1175 per st., handel vlot; vette koelen 250, 2.65-3.25 Eer kg. schoon gewicht, handel goed; vare oelen 55, 500-925 per st., handel stil; pinken 15, 400-625 per st.; vette kalve ren 41, 8-2.75 per kg. levend gewicht, handel zeer lui; nuchtere kalveren 95, -.20-1.60 per kg. levend gewicht, handel vlug; vette lammeren 2481, 90-125 per st., handel goed; varkens (zeugen) 24, 350- 400 per st., handel redelijk; schrammen 204, 80-100 per st., handel redelijk; biggen 521, 50-55-60 per st., handel redelijk; paarden 1; gelten 12; zuig- en weldelam- meren 6; totaal 3764. LEIDEN, 27 Januari Kaasmarkt: Aangevoerd 8 partyen kaas. Noteringen: Goudse extra kwal. geen; Idem le kwal. 2.17-2.21; Idem 2e kwal. 2.13-2.16. Handel matig. AALSMEER, 26 Januari C.V. Cen trale Aalsmeerse Veiling GA.: Snybloe- men: dagpryzen: Euphorbia 90-130, Calla 75-120, Forsythia 30-61, Prunus Triloba 45-85, per stuk. Amaryllis 60-88 per kelk. Seringen: Stepman 4 kop 60-85, Idem 2 kop 40-58, Legray 4 kop 40-63, Idem 2 kop 25-40 per stuk. Fresia 200-265, Cy clamen 100-190, Iris 275-315, per bos. An jers: rood 40-57, roze 30-54, wit 25-40, per stuk. Rozen: Better Times 85-115, Parel var. Aalsmeer 100-125, Geh. Dulsberg 100- 145. Verschuren 60-80, Mad. Ofman 85- 110, Stokman 100-135, Carol 60-78, Pink Sensation 120-150, per stuk. STADSNIEUWS SCHOOLKINDEREN ZAGEN FILMS OVER DE NATUUR Leerlingen van de vyfde klassen van de lagere scholen kwamen gisteren in de foyer van de Stadsgehoorzaal by een. Er werden voor deze jongens en meis jes films vertoond over natuur en na tuurbescherming. De directeur van de Stichting „Natuur en Jeugd", de heer C. H. Voorhoeve, gaf daarby een duide- lyke toelichting. Interessant was de film „Maar een veenplant" en leerzaam de rolprent, die daarna werd gedraaid, nl. „Zon over zee en duin'. De kinde ren konden er heel wat van opsteken! In totaal werden er drie voorstellin gen gegeven: twee in de morgen- en één in de middaguren. De organisatie van dit evenement berustte by het Co mité Jeugd Natuurwacht. Zy nog ver meld, dat de middagvoorstelling o.m. werd by gewoond door wethouder J. C- van Schaik. Kernbewapening Motie Unie van Baptistengemeenten Tijdens de vergadering van de com missie (bestuur) der Unie van Baptis tengemeenten in Nederland, te Utrecht gehouden onder voorzitterschap van burgemeester E. de Haan te Beerta, zyn de verzoeken besproken van het modera- men van het convent voor een nieuw politiek ethos en van het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede" gericht aan de kerken, om een concrete uitspraak te doen over de vraag, of het gebruik van de moderne massa-vernietigingswa penen geoorloofd is in het licht van het gebod Gods. Deze verzoeken waren in gediend in verband met de aanwezig heid van atoomkoppen voor kernwapens in Nederland en het voorstel om de Mavo tot een vierde zelfstandige atoom macht te maken. De Unie-commissie besloot te verwy- zen naar de motie, die op de algemene /ergadering der Unie met vrijwel alge mene stemmen is aanvaard. In deze motie, wordt o.m. gezegd, dat het de monische karakter van de oorlog ner gens zo ontmaskerend aan het licht komt als in de laatste fase van de ont wikkelingsgang der oorlogstechniek: de wapenen, welker werking berust op het beginsel der atoomkernsplitsing, chemie en bacteriologie. De Unie juicht elke naar christelyk besef aanvaardbare po ging, op het nationale en internationale vlak gedaan tot vermindering van poli tieke spanningen en uitbanning van oor loog, toe. Koningin bezocht liet Westland Overal warme ontvangst ondanks de koude Koningin Juliana heeft vandaag by koud maar helder winterweer, een werk bezoek aan het Westland gebracht. Het duurde maar één dag en het byna over laden programma, waarin een bezoek aan zeven gemeenten en zes dorpen was opgenomen, noodzaakte tot een wedloop met de tyd. In snelle vaart reed de stoet van plaats tot plaats langs de slingeren de wegen, aanvankelijk door het groene weideland van Schipluiden en Maasland en later door het kassengebied waar het glas blikkerde in de zon. Overal vlaggen, overal de rood-wit- blauwe kleuren en oranje wimpels, fel afstekend tegen de blauwe hemel overal mensen, diep weggedoken dikke jassen, de kinderen, trappelend in de vrieskou, maar warm van het juichen en de opwinding als na dikwyls lang wachten de Koningin kwam aanrijden, voorafgegaan door politie-escorte op ron kende motoren. Van het hele Westlandse leven heeft men de vorstin vandaag een indruk willen geven, van de historie, de maat schappelijke opbouw van het gewest, de bronnen van bestaan, de recreatie en het jeugdleven. DIVIDENDVOORSTEL TWENTSCHE BANK 12% Aan de op 17 maart a.s. te houden algemene vergadering van aandeelhou ders van de Twentsche Bank NV zal worden voorgesteld over 1960 een divi dend uit te keren van 12%. Naar aanleiding van het honderd jarig bestaan der bank in juni a.s. wordt aan aandeelhouders de keuze ge geven om het dividend over 1960 in plaats van in contanten desgewenst te ontvangen in aandelen, uitgegeven ten laste van de agioreserve. Het kapitaal van de Twentsche Bank NV zal als dan circa f55.000.000 bedragen en het reservefonds zal, mede door overboeking van f 10.000.000 uit de stille reserves, verhoogd worden tot f 40.000.000. (over 1959 keerde de Twentsche Bank 1*"" dividend in contanten uit). Cuba's expresident breekt met Castro De voormalige Cubaanse president Car los Prio Socarras heeft in Miami (Flo rida) meegedeeld dat hy zijn betrek kingen met het regime van Fidel Cas tro heeft verbroken. Socarras, eens een der geestdriftig- ste aanhangers van Castro, zei dat diens regering thans volledig deel uitmaakt van het communistische blok en zich geheel heeft gericht op „het Slavische despotisme". De voormalige president, die in 1952 bij een staatsgreep werd afgezet door Castro's voorganger Batista, kwam on langs in Miami aan na een reis naar Brazilië en Argentinië. Hy is indertyd schuldig bevonden aan schending van de Amerikaanse neutraliteitswetten door het verschaffen van wapens aan de strydkrachten van Castro. In Havanna was men verrast door de mededeling van Socarras. Het avond blad „Prensa Libre" schreef: „Verschei dene maanden geleden verliet de man, die door Batista werd afgezet, Cuba onder het voorwendsel dat hy lezin gen in Zuid-Amerika zou houden. Nu is hy gedeserteerd." Nieuwjaarsrede burgemeester Oegstgeest Tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering van Oegstgeest heeft de burgemeester zijn nieuw jaarstoespraak gehouden. Hij hoop te, dat de bezwaren, die de raad heeft tegen de voorgestelde grens wijzigingen bij G.S. met begrip zul len worden ontvangen. De ontwik keling van Oegstgeest ging in het afgelopen jaar in een versneld tempo, vooral wat de woningbouw betreft. Er kwamen 231 woningen gereed, terwijl op 31 december 59 woningen in aanbouw waren. Met de bouw van 28 woningwetwonin gen en 10 bouwfondswoningen kan spoedig worden begonnen. Ook in de toekomst zal Oegstgeest zyn taak als woongemeente biyven ver staan. Eind vorig jaar werk de Ryks- goedkeuring ontvangen voor de aanleg van wegen in het Floraplan. Op 1 mei kan het stratenplan worden uitgevoerd. Met de voorbereidende werkzaamheden is reeds begonnen. In een vergevorderd stadium zyn de onderhandelingen over de verkoop van de bouwryp gemaakte gronden aan het Algemeen Mynwerkersfonds te Heerlen, dat voornemens is 500 woningen en 67 winkelpanden te gaan bouwen. Een voorstel hierover zal binnenkort de raad bereiken. Bovendien verwacht de bur gemeester plannen tot ontsluiting en bouwryp maken van gronden in de pol der Oudenhof tot het Oegstgeesterka- naal. Voorts laat het zich aanzien, dat de eerste universiteisgebouwen nog dit jaar in uitvoering zullen komen. Er zyn nu 14089 inwoners. Het over- schryden van de grens van 14000 zal volgens de burgemeester de positie van de gemeente versterken. Woningnood blijft Hoewel er vele woningen werden ge bouwd zijn er nog vele woningzoeken den, die niet meer dan 100 gulden per maand kunnen betalen. De mogelyk- heid om woningwetwoningen te bouwen biyft zeer beperkt. „Ik hoop, dat de bouw van premie- woningen met een huurwaarde van ma ximaal f75 per maand en van wonin gen door de bouwkas Nederlandse ge meenten een middel zal blyken te zyn om in Oegstgeest de woningnood te le niger.", aldus de burgemeenster. De frequentie van het verkeer wordt steeds hoger. Het aantal aanrydingen met ernstige gevolgen was dit jaar iets lager dan vorige jaren, doch het totaal aantal is toch nog vry hoog. Totaal gebeurden er 301 aanrydingen waarby 3 doden, 16 zwaar gewonden en verscheidene licht gewonden waren te betreuren. De zwaarste ongevallen kwamen voor op de Ryksweg 4. Mevrouw G. A. Kramers-De Vlaming Pleysier beantwoordde de burgemeester. Zy vroeg de aandacht voor de tuingron den, die werden opgeofferd voor de wo ningbouw. Ameland geïsoleerd Luchtbrug geopend (Van onze correspondent) Vanmorgen heeft de vliegbasis Leeu warden de luchtbrug geopend naar het door de vorst geïsoleerde eiland Ame land. Voorlopig zal twee maal per dag heen en weer worden gevlogen, n.l. morgens en 's middags. Elk jaar wordt op de vliegbasis Leeuwarden van oktober af een vliegtuigje gereed gehou den voor dit doel. Ook nu zullen de vluchten worden uitgevoerd met het type Beaver, het transportvliegtuigje dat in gebruik is by onze luchtmacht. Behalve de twee pi loten kan de Beaver vier passagiers meenemen, een hoeveelheid post en kleine vracht. Op Ameland landt men op de daar aanwezige Air-trip, die thans in goede conditie is. In 1953 heeft de toen ingestelde lucht brug op de eilanden 6 weken geduurd, toen moesten óók voedselvluchten wor den uitgevoerd. Voorlopig gaat de lucht brug alleen naar Ameland. Gisteren leek alles er op dat ook Schiermonnikoog was geisoleerd, maar vanmorgen om elf uur is weer een boot vertrokken van Oostmahorn naar Schiermonnikoog. De boot zou trachten te meren aan de westkant van het eiland, de hoge wal, aangezien de haven is dichtgevroren. De boot wordt daar omstreeks 12 uur verwacht. De dienst tussen Vlieland en Harlingen zou van daag met de „Vlieland" geschieden, die van Terschelling met de zeesleper stor- temelk. UITSLAANDE BRAND IN AMSTERDAM (Van onze Amsterdamse correspondent) Terwyl honderden buurtbewoners toe keken heeft de Amsterdamse brandweer vanmorgen stryd geleverd met een felle uitslaande brand, die woedde op de tweede en derde verdieping van het pand Beukenplein 4 in het oostehik stadsdeel. Men rukte met zes wagens uit doch behoefde maar vier stralen te gebruiken, omdat het vuur zich aan de voorzyde van het woonhuis concentreerde. Om zeven uur kon commandeur Kooiman het sein: ..brand meester" geven. De voorgedeelten van de tweede en derde étage waren toen geheel uitge brand. De zolderverdieping was ge spaard gebleven. Het bluswater maakte van het trottoir een ware ysbaan. De brand moet zyn ontstaan op de tweede verdieping waar het bejaarde echtpaar A. P. Simons woont. De familie Simons, zowel als de be woners van de derde verdieping, de fa milie J. G. Rieman hebben voorlopig onderdak gevonden by de buren. GUNSTIG ADVIES OVER DE GRAFISCHE C.A.O. (Van onze Haagse correspondent) De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft zich kunnen ver enigen met de wijzigingsvoorstellen voor de C.A.O.'s voor het grafisch bedryf en de papierindustrie. Voor het grafisch bedryf gaat het om een loonsverhoging van 4,5% met een minimum van f 4 per week en het invoe ren van de tweede fase van de kortere werktijd. De voorstellen voor de papierindustrie houden verkorting van de werktyd in en van de ploegenarbeid. De looncommissie heeft ten aanzien van de beide arbeidsovereenkomsten een gunstig advies uitgebracht aan het Col legen van Ryksbemiddelaars. Het Colle ge zal nu de voorstellen in behandeling nemen. 8 Het oordeel van het college is mede afhankelyk van het resultaat van de besprekingen, die de minister van Eco nomische Zaken De Pous thans voert met de werkgevers in de betreffende sector over de pryzen in het grafisch bedryf. De minister zou daarby een verlaging van de pryzen voorstaan, aangezien in de voorstellen een extra produktiviteits- toeneming is gesuggereerd. SCHEEPSBOTSING OP DE WESTERSCHELDE Op de Westerschelde, by de Bieze- Iingse Ham onder Hansweeirt. is gister avond het 9709 br. reg. ton metende Noorse ms. „Hosanger" in botsing geko men met het Franse vrachtschip „Ville de Strassbourg". De „Hosanger", op weg van New York naar Antwerpen, liep daarby ernstige schade op en werd later op de Bieze- lingse Ham aan de grond gezet. Een ruim is vol water, een tweede begint eveneens voi te lopen. Bij de botsing deden zich geen persoonlijke ongevallen voor Op het ogenblik liggen de Bel gische zeesleepboten „Scaldis" en „Leon -Letzer" en enkele kleinere sleepboten en bergingsvaartuigjes by de Noorse vrachtvaarder Met hoog ty wil men proberen het sohip hoger op de bank te zetten, waarna zo nodig een gedeelte van de lading sojabonen met grijpers zal worden gelost. De „Ville de Strassbourg" (6370 br. reg. ton) kreeg in het voorsteven een gat boven de waterlyn, maar kon zonder assistentie de reis van Antwerpen naar Duinkerken voortzetten. „Ambassadeur" Heilige Daad failliet De „ambassadeur" van de z g. „Heili ge Daad" Jolle Jansma te Bussum is vanmiddag door de Amsterdamse recht bank failliet verklaard. Het verzoek daartoe dat een week geleden reeds werd behandeld, was ingediend door de curatoren In het faillissement van de N.V. bouw- en handelsmaatschappij „Socrates". De gedetineerde Socrates-directeur N. den B. zou de heer Jansma een bedrag van ongeveer 3% ton hebben geschonken ter financiering van de aanloopkosten van deze bovennationale en bovenker- keiyke droomorganisatie. Naar aanlei ding van deze transactie werd laatstge noemde in november jj. wegens oplich ting gearresteerd. Willem Pijperprijs voor Robert de Roos Het bestuur van de Johan Wagenaar- stichting te 's-Gravenhage heeft beslo ten het derde strykwartet van Robert de Roos te bekronen met de Willem- Pij perpr ijs 1961. groot f. 1000. De uitreiking van deze prys zal ge schieden tydens een plechtige b;jeen- komst op 9 maart. De reeds eerder aan Alexander Voor molen toegekende Johan Wagenaarprys 1960 en de aan Bertus van Lier toege kende Sem-Dresdenprijs 1961 zullen tc- zelfdertyd worden uitgereikt. Omroepverenigingen - „T.V." Hoge Raad wijst zaak terug naar Hof De Hoge Raad heeft in een uitvoe rig arrest een arrest van het Ge rechtshof te Arnhem vernietigd in een geding tussen de omroepverenigingen en het (voormalige) televisieweekblad „T.V.". Het geding werd naar dit Hof terugverwezen. De omroepverenigingen vorderden het geheel achterwege laten van het publiceren van radio-program ma's door „T.V.", waartegen het blad uitgegeven door N.V. Explicator te Doe- tinchem, stelde, dat deze programma's niet waren overgenomen uit omroep- gidsen, waardoor geen schending van de auteurswet begaan zou zyn. In het Arnhemse arrest werd een uitspraak van de president van de rechtbank te Arnhem bevestigd, dat een commissie van deskundigen diende te eorden benoemd om na te gaan of het redactiewerk van het weekblad als eigen oorspronkelyk werk diende te worden beschouwd. Beide party en gingen tegen deze bepaling in beroep van cassatie. In het arrest van de Hoge Raad wordt onder meer gesteld, dat by om roepprogramma's als „geschriften zon der persoonlijk karakter alleen inbreuk op auteursrechten kan worden gemaakt indien dit als ontlening aan die ge schriften zelf geschiedt. Geen inbreuk op de auteursrechten wordt gemaakt, indien een samenstelling van overeen stemmende inhoud op andere wyze dan ontlening van het beschermde geschrift tot stand komt. De N.V. Explicator stelde, dat ont lening geschiedde aan voor het buiten land bestemde „buitenlandprogramma's" in welk buitenland geen auteursrecht hierop bestaat. Dit had het Hof naar oordeel van de Hoge Raad niet buiten beschouwing mogen laten. Mede op deze grond werd de kwestie naar het Gerechtshof te Arnhem te rugverwezen. Tot deze conclusie kwam ook de procureur-generaal op 16 janu ari JJ. BEURSOVERZICHT Internationals prijshoudend Amsterdam. 27 Januari De laatste dag van deze beursweek bracht weinig affaire. De stemming voor de internationale waarden was pryshou- dend zonder meer. AKU's noteerden op 507 circa één punt beneden de vorige slotkoers. Philips opende op 1141 circa 4 punten lager, doch trok later een paar punten aan. Unilevers verbeterden van 858 tot 863. Hoogovens 2 punten lager op 859. Kon. Olies stegen van f. 139.90 tot f. 140.40, tegen de voorgaande slotkoers van f. 140.60. De oliewaarden ondergingen dus slechts een zeer geringe koersreac- tie op de zeer vaste stemming voor deze aandelen van gisteren. Van de scheepvaartwaarden monteer de Kon. Boo* 3 punten tot 215. De ove rige aandelen in deze afdeling gaven merendeels geringe koersverbeteringen te zien. In de cultuursector vroegen aande len Amsterdam Rubber wederom de aandacht. De opening op 140 bleek wat te hoog te zyn gegrepen want de koers daalde tot 136 3/4, tegen gisteren als slotprys 133 3/4. Dit fonds boekte deze beursweek een koerswinst van circa 11 punten. De vraag voor deze aandelen be stond opnieuw uit lokale speculaties. In de Staatsfondsenhoek was de stemming praktisch onveranderd. In c«e lokale afdelingen werden aan delen Twentsche Bank geadviseerd op 355 eerder bieden; de koers van giste ren was 350. Het jubileumdividend van deze bankinstelling van 12% naar keu- Santa Maria naar Braziliaanse haven aan de Amazone De commandant van de Amerikaanse Atlantische vloot, admiraal Robert Den- nison Jieeft nu aan kapitein Galvas voor gesteld de passagiers van de „Santa Ma ria" af te zetten in de Brazilliaanse haven Belem, aan de mond van de Ama zone. Hy deed dit voorstel in zyn ant woord op een telegram van kapitein Galvao, waarin deze mededeelde niet de haven van bestemming te kunnen opge ven. Galvao, die herhaalde de passagiers graag te zullen ontschepen, deelde me de, dat de „Santa Maria" op weg is naar een haven „waar wij onze wens in ver vulling zullen kunnen zien gaan" en dat hy, Galvao, admiraal Dennison gaar ne over een conferentie zal telegrafe ren, zodra de „Santa Maria" die haven genaderd is. Een woordvoerder van de Amerikaanse Marine heeft hedenochtend medegedeeld, dat de torpedobootjager „Wilson" op dracht heeft gekregen naar Belem te vertrekken, waar het schip zondagmor gen kan aankomen. De Amerikaanse atoomonderzeeër „Seawolf", die met zeven andere Ame rikaanse oorlogsbodems deelneemt aan de opsporing van de „Santa Maria", heeft in de afgelopen nacht verbinding met dit schip gehad. De Amerikaanse Marine dirigeert thans vliegtuigen uit Europa naar Afrika ter versterking van de opsporingsvloot. Terwyi de Amerikaanse schepen de jacht op de Santa Maria nog voort zetten, heeft de Britse Marine de ach tervolging gestaakt: het fregat Rothe say is naar West-Indië teruggekeerd om brandstof in te nemen en andere eenheden van de Britse vloot zijn te ver verwyderd om de Santa Maria te kunnen achterhalen. Televisiereportage Kortebaanwedstrijd In een extra-uitzending van 15.30 tot 17.00 uur zendt de NTS morgenmiddag een reportage uit van kortebaanwed- stryden voor vrouwen in Noordwolde Flinke voorsprong voor Sjoukje Dijkstra Na twee van de zes verplichte figuren had onze landgenote Sjoukje Dykstra al een flinke voorsprong op haar voor naamste concurrenten in de Europese titelstryd te Berlyn. De stand was: 1. Sjoukje Dykstra 255 pnt; 2. Regine Heitzer (Oost.) 243.9 pnt; 3. Karin Frohner 234,9 pnt. ze in contanten of in aandelen werd ter beurze gunstig ontvangen. Aandelen claims Ingenieurs-Bureau voor Bouw- nyverheid verlieten de beurs op circa f. 870, gelyk aan 274 voor een nieuw aandeel. De obligatieclaims kregen een adviesprys op f. 220 .overeenkomende met 122 voor de converteerbare obliga ties. Genoemde pryzen betekenden vry- wel het hoogste punt gedurende de han del in deze claims. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 27 januari. Londen 10.59 10.60, Montreal 3 81A 3.81A. Brussel 7.57%7.58y4, Stock holm f3.081473.13%; Milaan 60.72%— 60.80%, Oslo 52.86—52.91, Lissabon 13.19%13.21 Vi. New York 3.77%—3.77%, Parys 77.04%—77.09%, Frankfort 90.50% —90.55%, Zilrich 87.65—87.70, Kopenha gen 54.72%—54.77%. Wenen 14 49%— BEURS VAM AMSTERDAM Vrydag 27 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned *58 4% 101% 101A Ned *59 4V4 101 101A Ned. '60-1 4% 101 101A Ned. '60 II 4% 101 101A Ned. '59 4% 100% 100% Ned. '53 3% 95% 95% Grootboek obi. 3% 81%GB Ned. '47 3% (3) 94A 94A Ned. '51 3% 97% 97% Ned. '53 (3%) 94A 94% Ned. '56 3% 94% 94 A Ned. '48 3% 90A 90% Ned. bel. cert. 3% 91% 90%L Ned. '50 3% 90A 90% Ned. '54 3% 90% 90% Ned. "55 I 3% 90% 90% Ned. '55-11 3% 92 92% Ned. *37 3 91% 91% Ned. grtbk obi. '46-3 92A 92% Ned. doll. In. '47 3 89 89 Ned. Inv. cert. 3 99A 99A Ned. 62-64 3 99A 99A Indië *37 3 98% 98% Indië '37 A 3 54 H 94 A Ned. won. bJ. '57 6 109% 109%GB Ned. won.bJ. *58 4% 100A 100% ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 40% 42GB Nat. Handelsbank 236 236 Ned. Handelmy321 328 Amst. Rubber 128% 135% H.V.A140% GB 144% Senembah520 B 525B AX.U506 506GB Berkel's Patent (v.) 373 GB 372GB Calvé Delft cert. 836 837% Deli My .en (Ver.) 179.50 179.80 Kon. Pap. v. Gelder 347% 348%GB Hoogovens eert856 858 Miiller en Co. NJB. 480 GB 490 Ned. Kabelfabr665% GB 665GB Philips 1136% 1143 Philips pref318 319% Unilever 855% 865% Wilton Feyenoord 242 GB 250GB Biliton 2de r448 GL 449% Dordtse Olie gew. 628% 647 Kon. Olie (f. 20.—) 137.10 139.90 idem (50 A f.20.—) 136.80 140.10 Holl. Amer. Ujn 157% 157% Java China Paket 162 169% -<LM100 101.50 Kon. Ned. Stmv My 214 215 Kon Paket My 153% 155GB Stoomvaart My Ned 183 189% Nievelt Goudr eert 158% 159% v. Ommeren eert 338 340GB Kot. Rott. Lloyd 171 175 Ned Scheepv Unie 169% 169% NIET-ACTIEVE OBI IGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96y4 Idem '48 (3%) 95% R'dam '52-1 (4%) 99% id id *37 I-n (3%) 96% Z.-Holland *56 (4%) 99% Bankwezen koers v. heden Vorige Slotkoers 105% 99% 173% 131% 90H 105A 99% 174 131% 81A Bank N.G. '58 (5%) id. N.WJB. *52 (4%) BVG rspbr f.500 BVG rspbr. '52 Industr. Obligaties Philips Dollarlng "51 Premieleningen A'dam *53 3 A'dam ïl 12% A'dam '56 I 2% A'dam '56 n 2% A'dam '56 Hl 2% Eindhoven '54 2% Enschede "54 2% Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam -52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht *52 2% Z.-Holl. 1957 2% Z.-Holl. 1957 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen K°b«» 245.50 24550 Amst. Bank 395 393 H.B.U. eert217 217% Rott. Bank 338% 339 Twentsche Bank 349 360 105% 105% 84% 84% 83% 84% 93% 92% 92% 92% 81 82 82 81% 92% 92% 92% 90 90% 91% 100% 100% 90% 96% 96% 100% 101% Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borsumy ElectrolasmJJ Kon. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwnyv. Interaatio Int. Kunststof!. Ind. v. Kempen en Begeer Leidse Wolspinnery Rott. Droogdok My. Sikkens Groep Ver. Touwfabrieken Walvisvaart Weralnk's Betonmy Van wyk en Heringa Zaalberg Amerik. fondsen Canadian Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un. States Steel 425B 430 44 43% 365B 362B 185 190 535 545 285B 169% 170 126 69 126 538 507 513% 850 861 340 345 116 116% 175 175 134% 133 127% 127% 22% 60% 48% 43 A 53 41% 80 58% 87 29% 78% 22% 60% 48% 43% 53 42% 79% 98% 86% 79%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9