Nederlanders speelden belangrijke rol in internationale koffiezwendel MEEKK OLIFANT Macmillan vandaag met echtgenote naar Parijs Transport inferieure partijen via Amsterdam naar Frankrijk BOEK OVER DE MYSTERIEUZE DOOD VAN P. BANG-JENSEN VOOR PRIMA PAARDEVLEES Burgemeester Nieuwer-Amstel contra Schiphol Twee doden door liet instorten van pijler in mijn te Kerkrade Hij doet o.m. ernstige poging om de kloof tussen de Zes en de Zeven te helpen dempen Ex-adjudant van Massu kan van Katanga-leger stafchef worden Willy Brandt uit West-Berlijn? VRIJDAG 27 JANUARI 1961 Het staat thans wel vast Het staat thans vast, dat Nederlanders een belangrijke rol hebben gespeeld in de zwendelaffaire met ongebrande Bra ziliaanse koffie van slechte kwaliteit, waarvan grote hoeveelheden via Am sterdam naar Frankrijk zijn getrans porteerd. Het betreft koffies, die in Bra zilië zijn afgekeurd voor consumptie en normaal voor verwerking bij de zeep fabrieken terecht komen. Dit is gebleken uit een onderzoek, dat hoofdinspecteur L. F. J. Hulskamp van het politiebureau Jonas Daniël Meijer- plein te Amsterdam in Frankrijk heeft ingesteld. Tijdens zijn verblijf van zes dagen in verschillende plaatsen in Frank rijk heeft de heer Hulskamp geconsta teerd, dat er geknoeid is met de doua neverklaringen. De Fransen menen daar enboven, dat ook is geknoeid met de bij de koffie behorende kwaliteitsverklarin gen. Vast staat tevens, dat een employé van een van de Amsterdamse vemen douaneverklaringen heeft vervalst. Hij moest voor de douane verklaringen in tweevoud opmaken. Het voor de Ne derlandse douane bestemde exemplaar was steeds overeenkomstig de waarheid ingevuld, doch op het exemplaar voor de Franse douane bracht hij zodanige veranderingen aan, dat het leek alof de koffie via de normale routes uit Brazilië als transitogoed in Amsterdam terecht was gekomen. In feite bereikte de koffie Amsterdam via een illegale weg, o.m. waarschijnlijk via Suriname. Veel stof In Frankrijk heeft deze affaire en kele maanden geleden veel stof doen op waaien. Zij kwam aan het licht, nadat medio augustus jl. in Duinkerken twee partijen ongebrande koffie, tezamen on geveer 15.000 kg, voorlopig was opgehou den. Het officiële in Parijs gevestigde „Comité superieur du tarif de la douane" bemoeide zich met de zaak en constateer de ojn., dat deze partij van een dermate slechte kwaliteit was, dat Frankrijk de ze koffie, wanneer de kwaliteitsverkla ringen naar waarheid zouden zijn in gevuld, zeker zou hebben geweigerd. Het onderzoek in deze ingewikkelde zaak is nog bij lange na niet voltooid. Nagegaan zal worden in hoeverre de bij deze zwendelaffaire betrokken Nederlan ders zich volgens de Nederlandse wet schuldig hebben gemaakt en een mis drijf. De vervalsing van de douanefor mulieren staat vast (de betrokken veem- emplayé heeft reeds bekend). Nagegaan wordt nog of bij het opmaken van de kwaliteitsverklaringen, waarin een valse voorstelling van zaken wordt gegeven, ook van valsheid in geschrifte kan wor den gesproken. Al geruime tijd Reeds geruime tijd geleden werd in het jaarverslag van de „Vereeniging voor de Koffiehandel" de aandacht ge vestigd op verschepingen van Braziliaan se koffies van Braziliaanse havens via ongebruikelijke (illegale) routes, o.m. naar Frans Guyana en Suriname. Deze verschepingen groeiden uit tot een kof- fieschandaal. toen in Frankrijk ernstige verontwaardiging ontstond over de in voer uit Nederland van Braziliaanse Tegen de plannen Rijksweg in het Gooi De Kamer van Koophandel voor Gooiland heeft zich, by monde van haar voorzitter, dr. ir. J. P. Dudok Van Heel, uitgesproken tegen de plan nen van Rijkswaterstaat, om Rüksweg 1 - de verbinding Amsterdam-Hoevela- ken-ten noorden en ten oosten van Naarden om te leggen. In wezen vormt de weg nu reeds een hindernis binnen het Gooise conglomeraat, aldus de heer Dudok van Heel. Door de omlegging zou, daar het be staande tracee gehandhaafd blijft, een tweede ernstige barrière voor dit ge bied ontstaan. Tevens zal de expansie, aldus de voorzitter van de gemmnte Naarden ten noorden en ten oosten van de vesting worden belemmerd. De omlegging zal slechts een klein voor deel opleveren voor het forensenver keer. Het leeuwendeel hiervan zal zich op het oude tracee of op andere verbindingen blijven richten. Voor het Goois bedrijfsleven biedt de omlegging praktisch geen voordeel, daar men of van de oude weg, of van andere weg verbindingen gebruik zal maken. De heer Dudok van Heel bepleitte dan ook een verbetering van het bestaande tracee in plaats van de beoogde omlegging. Deze zienswijze werd door de voor- zetter van de Kamer van Koophandel ter kennis gebracht van de commissie „overleg voor de wegen", die giste ren in Naarden een „hearing" hield over dit probleem. Hardnekkige brand in postkantoor Dordrecht In het postkantoor van Dordrecht heeft gisteravond een hardnekkige brand gewoed, die uitgebroken was In de op de bovenste verdieping van een vleugel van het gebouw gelegen tech nisch magazyn. Drie moterspuiten met in totaal zeven lagedrukstralen en zes miststralen die een grote noeveelheid water in het tech nisch magazijn en de inmiddels in lich ter laaie staande zolder wierpen, waren nodig om de brand onder de knie te krijgen. Het vuur tastte de vloeren van magazijn en zolder aan, alsmede een ge deelte van het plafond van de tele foonzaal. Het Muswater stroomde op de daaronder opgestelde telefoonautoma ten. waaraan een waterschade werd aangericht, waarvan de omvang nog niet bij benadering is te schatten. Vast staat, dat een gedeelte van het lokale telefoonverkeer in Dordrecht voorlopig uitgeschakeld zal zyn. De brand werd omstreeks half tien ontdekt. Tevoren had een agent van politie, die op het Bagjjnhof, waaraan het postkantoor ligt, een brandlucht waargenomen. Een door hem ingesteld onderzoek bracht echter niets aan het licht. De leden van het postaal mannen koor, die in een zaal van het gebouw aan het repeteren waren, en ook het personeel dat in dienst was, hadden er niets van gemerkt, dat boven hun hoofden een brand woedde, die bepaald niet mis was.... De oorzaak van de brand is onbekend. „afvalkoffie", die wegens haar slechte kwaliteit niet uit Brazilië geëxporteerd had mogen worden. De Franse politie meent, dat als vast staand kan worden aangenomen, dat Ne derland als koffietransitoland slechtere koffie naar Frankrijk heeft getrans porteerd dan uit de begeleidende kwali teitsverklaringen bleek. Frankrijk acht zich hierdoor ernstig benadeeld. De Franse koffiehandelaren hebben zich tegenover de vroegere Franse koloniën in Afrika verplicht een vaste hoeveel heid koffie af te nemen. Deze is over het algemeen van een slechte kwali teit. Om de kwaliteit te verbeteren mengt men de Afrikaanse koffie met de goede uit Brazilië. Drie miljoen kg. De Fransen verlangen bij de transito handel o.m. een certificaat, waaruit moet blijken dat de koffie zonder verande ringen (overpakken, bijmengen e.d.) rechtstreeks uit Brazilië via Amsterdam is doorgezonden. Gebleken is. dat de in Duinkerken voorlopig opgehouden par tij was overgepakt in andere balen, zo dat de Nederlandse koffie-experts zich zouden hebben schuldig gemaakt aan een bedriegelijke voorstelling van zaken, omdat in het begeleidende certificaat was verklaard dat in deze partijen geen veranderingen waren aangebracht. Volgens berichten uit Frankrijk zou vorig jaar over een periode van 10 maanden ongeveer drie miljoen kilogram minderwaardige Braziliaanse koffie op de Franse markt zijn terecht gekomen. Uit het nadere onderzoek zal ook nog moeten blijken of er Nederlanders en Surinamers zijn, die aan deze zwendel affaire extra hebben verdiend. In Den Haag werd gisteravond de Martinus Nijhoffprijs voor verta lingen door prof. dr. G. Wiardi, voorzitter van het Prins Bernhard Fonds (links), uitgereikt aan mr. E. Straat voor diens vertalingen in het Nederlands uit andere talen. In het midden Gerda van Wouden berg, die een prijs kreeg voor een in Milaan verschenen Italiaanse bloemlezing. Deense VN-employé zou om het leven zijn gebracht door Russische agenten In een boek, getiteld „Betrayal at the U.N" (Verraad bij de Verenigde Naties), dat dezer dagen in Ame rika is verschenen, wordt de moge lijkheid geopperd, dat de Deense V .N .-employéPaul Bang-Jensen, die in november 1959 onder myste rieuze omstandigheden dood in een park in New York werd aangetrof fen, vermoord is. De schrijvers van het boek, Dewltt Copp en Marshall Peck (redacteur van de „New York Herald Tribune"), hopen dat dit boek de New Yorkse politie zal aansporen het onderzoek naar de dood van Paul Bang-Jensen te heropenen. Van officiële zijde werd de dood van Bang-Jensen als „zelfmoord" be schouwd. Copp moest onlangs in het geheim voor een sub-commissie van de Senaat voor binnenlandse veiligheid als getui ge verschijnen. Hij weigerde echter hier over enige bijzonderheden mee te delen. Het rapport, opgesteld door deze sub commissie, zou „zeer binnenkort" ge publiceerd worden. Copp en Peck hebben evenwel in het boek uitdrukking gegeven aan de „on gelukkige" manier waarop het eerste po- litie-onderzoek in deze zaak is geleid. Zij deelden mee, dat zij zelf zeven maanden hadden nodig gehad om de zaak te onderzoeken. In deze periode hebben zij getuigen ondervraagd en het beschikbare materiaal terdege bestu deerd. Zij meenden, dat een groot aan tal tegenstrijdigheden aan het licht was gekomen door hun onderzoek, onder meer met betrekking tot het zogenaam de „briefje", dat Bang-Jensen voor zijn vrouw achterliet en waaruit de zelf moord moest blijken. Verklaring In het boek wordt meegedeeld, dat de Deen enkele maanden voor zijn dood een formele verklaring had geschreven, waarin hij zei nimmer een zelfmoord poging te zullen ondernemen en dat elke brief of aantekening, waarin hij zelf moord zou aankondigen, vals zou zjjn. Hij heeft deze verklaring destijds op verzoek van zijn vrouw geschreven, al- FERHAT ABBAS NODIGT SOEKARNO NAAR ALGERIJE De premier van de „voorlopige Alge rijnse regering", Ferhat Ahbas, heeft president Soekarno uitgenodigd voor een bezoek aan Algerije. De Indonesische president hoopt de uitnodiging te aan vaarden. Ferhat Abbas heeft zjjn bezoek aan Indonesië beëindigd en is naar Singa pore gereisd. Aan een afscheidsdiner in Djakarta verklaarde hij, dat de Alge rijnse bevolking de strijd tegen de Fran sen zou voortzetten omdat „de doods klok van imperialisme en kapitalisme reeds van Bandoeng uit geklonken heeft". (In Bandoeng werd de eerste Afrikaans-Aziatische conferentie gehou den). President Soekarno zei in zijn ant woord: „Wij, die nog niet geheel onaf hankelijk zijn, moeten ons aansluiten teneinde samen te strijden om de impe rialisten en kolonisten te weerstaan", dus wordt in het boek meegedeeld, juist in verband met de gevaarlijke situatie, waarin Bang-Jensen zich bevond, door als bemiddelaar op te treden in het ge val van een hooggeplaatste Russische functionaris, die naar het Westen wil de overlopen. Deze Russische functio naris zou in het V.N.-secretariaat on derdak vinden en bereid zijn belangrijke Russische geheimen aan de geallieerden door te geven. De schrijvers hebben de identiteit van deze Rus wiens overlopen naar het Westen mislukte niet kunnen achterhalen. „Als Bang-Jensen vermoord is, is dit zeker door Russische agenten geschied", zo vermeldt het boek. Advertentie vakkundige bediening. Nieuwe Leidse Paardenslagerij HOGEWOERD 135 „Gevaar en lawaai" De burgemeester van Nieuwer-Amstel, de heer D. Rijnders, heeft in zjjn nieuwjaarsrede de vliegramp by Mün- chen betrokken, om te wyzen op de gevaren waaraan een gemeente bloot staat als deze zich in de onmiddellijke nabijheid van een wereldluchthaven be vindt. Nieuwer-Amstel met zyn belang rijke kern, Amstelveen, ligt onder de rook van Schiphol. De burgemeester maakte bekend dat het gemeentebestuur over deze kwestie binnenkort een rap port zal uitbrengen. Hij meende dat de mens in deze tUd overdag al zo zwaar wordt belast, dat hy dus 's avonds en 's nachts recht heeft op rust. Maar in Amstelveen en omgeving schrikken vele bewoners 's nachts wak ker van de overrazende straalverkeers- vliegtuigen. De directie van Schiphol heeft des gevraagd laten weten dat, gezien de ligging van de startbanen, in de om geving van Schiphol geen ongeval kan worden verwacht zoals in München heeft plaatsgehad. De geluidshinder is een zaak, die reeds enige jaren de grootste aandacht heeft van de Schip- hol-directie. Dit is overigens een inter nationaal probleem, dat mogelyk in de toekomst zal worden ondervangen met geluiddempers. Het zal in de praktijk echter niet mogelyk zyn alle ongemak ken op te vangen, die het wonen in de nabijheid van een grote luchthaven met zich mee brengt. Op Schiphol heeft de nieuwjaarsrede van de burgemeester weinig sympathie gewekt. De enorme groei en de wel vaart van Nieuwer-Amstel (grootste autodichtheid van Nederland) zyn im mers te danken aan het feit, dat deze gemeente bU de luchthaven ligt. PROF. GERBRANDY GOUDEN DOCTOR Vandaag is het een halve eeuw ge leden dat de nu 75-j-arige minister van Staat prof. dr. P. S. Gerbandy aan de Vrije Universiteit te Amsterdam pro moveerde tot doctor in de rechtsge leerdheid op het proefschrift „Het Heimstatterecht". Promotor was prof. mr. P. A. Diepenhorst. Prof. Gerbrandy studeerde van 19051910 rechten aan de V.U. en was van 19301939 hoog leraar in het proces- en internationaal privaatrecht aan deze universiteit. Advertentie! Als U zich rillerig voelt in deze griep- periode dan Uw hoede zijn. Neem direct eenT^KNK grieppoeder en U voelt zich sp^dig veel beter. Ga er mee door tot t^ch weer helemaal fit voelt. MEEIw poeders helpen snel en zijn gemakkelijk in te nemen. Als U zich rillerig voelt in deze griep- er mee do^^,t(^XJ helemaal fit voeltf&n helpen snel en zón eemakkolnk in te nemen. Ais §nQtSi10E-&$ ^ep* periode dan moet U op Uw hoede zijn. 'n mannelijke borrel voor mensen met pit N.V. DISTILLEERDERIJ VAN J. J. MELCHERS Wi. - SCHIEDAM Drie mijn werkers werden bedolven (Van onze Limburgse correspondent) Zoals wij gisteren nog in een gedeelte van onze oplage konden melden, heeft zich gistermorgen omstreeks kwart voor zeven ondergronds in de myn „Willem Sophia" te Spekholzerheide (gem. Kerk rade) een instorting voorgedaan, welke aan twee jonge mijnwerkers het leven heeft gekost. Een derde bedolven mijn werker kon, hoewel vry ernstig gewond, uit de ingestorte pijler in veiligheid wor den gebracht. Het ongeluk had plaats in een pUler van de groeve-laag Grauwweck op de 217-meter-verdieping en over een lengte van 7 meter, doordat het pylerdak het begaf. Door de in de nabyheid van de instorting werkende medearbeiders werd onmiddellyk alarm geslagen en direct de helpende hand geboden. Drie arbei ders bevonden zich in het instortings- gebied. Het eerst kon na een goed uur ruimen van het gesteente de 20-jarige ongehuwde hulphouwer Johan Hursel uit Bocholtz bereikt worden, doch de man bleek reeds overleden te zyn. De 18-jarige hulppostsleper Leo Wouters uit Spekholzerheide was aan de rand van het instortingsgebied bedolven, maar had het geluk onder een half doorge broken stut te zyn terecht gekomen. Hy lag bekneld, maar had contact met zyn redders. Deze konden pas na enkele uren voorzichtig ruimen hun makker bevrij den. De jonge mijnwerker was er slecht aan toe. Hy had uren lang in de Us- koude nattigheid gelegen, met een arm SCHEEPSBOTSING OP DE WAAL Gisteren is op de rivier de Waal b(J Tiel het sleepsehip „Frisa" van Ph. van Ommeren, dat met 2400 ton olie geladen was en door de „Marbi 12" werd gesleept, met vrij grote snelheid in aanvaring ge komen met het sleepschip „Galland". De „Galland" zonk na de botsing gedeelte lijk, de opvarenden werden door de be manning van een snel toegeschoten sleepboot gered en aan de wal gebracht. Er ontstond vrU aanzienlyke materiële schade. De botsing gebeurde bU de uitmon ding van het Amsterdam-Rijnkanaal. Het sleepschip Frisa' zou door de „Mar bi 12" op de zuidelUke rivieroever aan twee andere sleepboten worden overge geven, die het naar de Roer zouden ver voeren. Door totnutoe nog niet officieel vastgstelde oorzaak werd het sleepschip door de stroom meegesleurd, waarna de botsing met de „Calland" volgde. De „Frisa" werd met medewerking van de sleepboten, die op de „Frisa" lagen te wachten, onmiddellUk tussen de kribben gezet. Kolonel Trinquier heeft ervaring in het bestrijden van opstandelingen Kolonel Trinqvcr heeft onder de verantwoordelijkheid van de para- generaal Massu een bijzonder be langrijke rol gespeeld, eerst bij de (hardhandige) passificatie van de kasbah van Algiers en een jaar later, in de mei-dagen van 1958. bij het komplot waardoor in Parijs de terugkeer aan de macht van gene raal Charles de Gaulle werd moge lijk gemaakt. (Van onze ParUse correspondent) De voormalige adjudant van generaal Massu in Algiers, kolonel Trinquier, is door Tsjombe, presi dent van het afgescheiden Katanga in Kongo, aangezocht om het op perbevel van leger en politiemacht op zich te willen nemen. De Gaulle centrale figuur in overleg (Van onze Londense correspondent) Premier Macmillan, vergezeld van zijn echtgenote, zou heden avond naar Parijs vliegen, waar hij de nacht zal doorbrengen in de Britse ambassade voordat hij mor gen naar het kasteel Rambouillet gaat, als gast van president en mevr. De Gaulle. Deze periodiek terugkerende visites aan Parijs be horen thans tot de normale routine in het Westelijk overleg. Over een paar weken komt Adenauer naar Londen. Al deze besprekingen die nen om in een vertrouwelijke atmosfeer de brandende vraagstuk ken van de dag onder de loep te nemen. Een van de grote problemen is de kwestie hoe een oplossing te vinden voor de kloof tussen de Zes en de Ze ven. Ondanks de echtyn van het tegen deel is het. naar ons dezer dagen nog eens van hoogst gezaghebbende zydc verzekerd werd, de Engelse regering bittere ernst om de kloof te helpen dempen. Achter de schermen wordt hieraan voortdurend gewerkt. De Britten tonen echter behoedzaam heid omdat het technisch niet alleen een uiterst ingewikkeld probleem is, maar ook omdat zij zich na het falen van een voorstel tot invoering van een Europees vrij handelsgebied niet voor de tweede maal aan eenzelfde steen willen stoten. Het is zoals bij het topgespr^k tussen Oost en West: men zal zich ook wat Europa betreft, pas rond de tafel scharen indien er op lager niveau iets concreets is bereikt. De zo lang ver guisde traditionele diplomatieke kana len zijn in volle eer hersteld. Londen beseft mischien meer dan wie ook dat Europa, dat reeds door het ijzeren scherm in tweeën is gehakt zich niet de weelde kan veroorloven verder nog in bovendien tegenstrijdige handels blokken uiteen te vallen. Wat de naaste toekomst in dit op zicht betreft, blijft De Gaulle wegens de nog altijd geringe Franse toeschiete lijkheid de centrale figuur in het over leg. Dr. Adenauer, die in Londen en kele maanden geleden als bemiddelaar werd beschouwd heeft op zich genomen de overige leden van de Europese Ge meenschap op de hoogte te houden De kolonel was een vooraanstaand lid van het comité van welzyn in Algiers (waarover Massu de leiding voerde) en een der promotors en theoretici van de „psychologische actie" als strydmiddel in de moderne oorlog. HU behoorde later ook tot de eerste activistische kolonels, die door De Gaul le werden weggepromoveerd om tenslotte als commandant van het garnizoen in Nice aan een onvrUwillige „dolce far niente" ofwel een grenzeloze verveling te worden overgeleverd. De kolonel nam in beginsel dan ook direct met beide handen de uitnodiging aan van Tsjombes minister van Oorlog Yaw aan om eens in Katanga te komen kijken en eventueel later politie en leger van de jonge staat te willen organiseren. Minister Yaw maakt momenteel een reis door verscheidene Europese landen op zoek naar beroeps- of reserve-officie ren, die bereid zyn in Katanga's Krijgs dienst te treden. De Franse kolonel heeft voorlopig zUn minister voor een week verlof gevraagd. Mocht hem in die week in Katanga biy- ken dat hij in dat land een vruchtbaar militair arbeidsveld, zo geen toekomstig krijgstoneel kan vinden, dan zal de kolo nel de Franse regering verzoeken van zijn verplichtingen jegens het eigen va derland te worden ontslagen. Nog een dozUn andere Franse rechts-extremis- tische officieren vergezelde Trinquier toen hU gisteren in het vliegtuig stapte dat hem intussen al naar Elisabethstad heeft gebracht. van de vorderingen op het gebied der verzoening, terwijl Macmillan op zyn beurt de rest van de club van de Zeven hiervan in kennis zal stellen. Bovendien heeft dc Britee premier in Rome be loofd voeling te zullen houden met de Italiaanse regering over enkele met de kwestie verband houdende problemen, welke speciaal Engeland en Italië be treffen. De oplossing welke de Engelsen voor ogen zweeft, zal waarschUnlyk het midden houden tussen een Europees vrij handelsgebied en een douaneunie. en been bekneld In de instorting. HU was zo dapper om in zijn hachelijke toe stand zUn redders te bemoedigen en aanwUzingen te geven. Met tal van kneuzingen werd de jongen ter obser vatie naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. Zijn roestand is echter niet levensgevaarlijk. De derde ingeslo ten mUnarbeider, de 19-jarige hulphou wer J. Schroeders uit Spekholzerheide is, vannacht om twaalf uur uit het ge steente gehaald. De jongeman was over leden. (Van onze correspondent in Bonn) De Westberlynse burgemeester en S.P.D.-kandidaat voor het Bondskanse lierschap by de a.s. verkiezingen. Willy Brandt, zal in de komende herfst West- Berlijn verlaten. Men concludeert dit uit de samenstelling van een S.P.D.-com missie te West-Berlijn, die moet onder zoeken wat er gebeuren gaat indien Brandt in september a.s. bondskanselier wordt, wat indien de S.P.D. de verkie zingen verliest en wat indien het zal komen tot een coalitie-kabinet van C.D.U. en S.P.D., waarvan Brandt lid zou worden. In alle drie gevallen wordt er ln som mige Bonner kringen op gerekend, dat Brandt afscheid van Beriyn zal moeten nemen. Uiteraard als hij kandelier wordt na een S.PD.-verkiezingszege. Ook indien hy vice-kanselier of minister zou wor den in een C.D.U.—S.P.D. coalitie.kabi- net, waarop overigens maar zeer weinig kans bestaat. Maar blykba&r evenzeer als de CJD.U. weer wint en Adenauer opnieuw tot kanselier wordt gekozen. Anderen zeggen, dat men er niet zeker van kan zUn dat Brandt bU een S.P.D.- nederlaag de leiding van de S.P.D.- Bondsdagfractie van Ollenhauer zal overnemen. Veeleer gelooft men dat Brandt in dat geval rustig in Beriyn zal biyven om zich daar voor te berei den op een tweede poging tot verovering van het kanselierschap, en wel in 1965. In dat geval zou hij wel lid van de Bondsdag worden, zy het zonder stem recht. geiyk alle Westberlijnse Bonds dagleden verstoken zijn van dit recht. In elk geval zou er in W.-Berlyn thans reeds een strUd ontbrand zyn tussen de aanhangers van de beide senatoren Lipschitz en Schwedler. die beiden bur gemeester willen worden als Brandt in september zou winnen1 Neus van mevr. Kennedy is bijzonder in trek! De plastische chirurgen in de Verenigde Staten hebben geconsta teerd dat de Jackie Kennedy-neus thans de rage is onder de dames, die hun gelaat gefraald wensen te zien. Er was een tyd dat de neus van Myrna Loy favoriet was, toen kwam het tydperk Hedy Lamarr, daarna was de neus van Grace Kelly aan bod. vervolgens, en dat was nog niet zo lang geleden, die van Eliza beth Taylor. Maar thans wenst de vrouweiyke cliëntèle een neusje zo. als van Jackie Kennedy, de vrouw van de nieuwe Amerikaanse presi dent! Kroesjtsjef in Kief Premier Kroesjtsjef neemt deel aan een plenaire byeenkomst van het cen trale comité van de Oekrainse commu nistische party, die gisteren in Kief werd geopend. De zitting is gewyd aan de resultaten van de deze maand in Moskou gehouden conferentie van het centrale comité der Sovjetrussische com munistische party inzake tekortkomin gen op landbouwgebied. Nikolai Pdgomy. de Oekrainse eerste partijsecretaris, deelde mee dat men mo geiykheden onderzoekt om op de collec tieve en de staatsboerderijen de produk- tie van granen,vlees, melk en andere landbouwprodukten sterk te vergroten. Nieuwe lichtbron Duitse technici hebben een methode gevonden om elektriciteit in licht om te zetten zonder gebruik te maken van gloeilampen of gasbuizen. Chemisch be handelde cellulose dient als basis voor pigmenten, die gaan gloeien als zfl aan elektrische stroom worden blootgesteld. Voorlopig kan nog maar een zwak schynsel worden verkregen, geschikt voor instrumentenborden en nachtver lichting. Mogelyk zal later de methode bruikbaar worden voor reclameverlich ting en voor het „opslaan" van elek triciteit ten behoeve van hoorappara ten, radio- en televisietoestellen. Nederlander in Duitsland omgekomen De 66-Jarige J. B. van Ulden uit Utrecht is bij een auto-ongeluk in de nacht van woensdag op donderdag in de buurt van Wesel (W.-Duitsland> om het leven gekomen. De auto waarin hy zat en die door zyn 46-Jarige, in Essen wonende neef P. van Ulden werd be stuurd. botste nameiyk tegen de aan hangwagen van een in dezelfde rich ting rijdende vrachtauto uit Duisburg. Hy liep daarbU een schedelbreuk op en overleed ter plaatse. De bestuurder. P. van Ulden werd met hoofd- en been- kwetsuren in een ziekenhuis in Reinberg opgenomen. De auto werd geheel ver nield.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7