ik zie meer in 'n arietona flmtoua Het Ned. Studenten Orkest speelde in een stampvol Gebouw van K. en W. Van R.O. Otterloo had met grandioze avond DOTTER" Groot succes voor Han Dercksen in Beethovens lste pianoconcert „LUCIENNE" Bulgaarse pianist Boukof een puzzel in Tsjaikofskyconcert h: Prof. dr. K. A. H. Hidding trad af als voorzitter Ver. Yrijz. Herv. Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 27 januari 1961 Tweede blad no. 30265 Ingenomenheid met Kettings „Concertino" Studenten uit het ganse land in het Gebouw K. en W. in Den Haag op het podium en een ganse schare warm meelevenden in de welhaast tot de nok toe gevulde zaal. Wapens van de studentensteden voor het podium, niet echter dat van Leiden. Vreemd In het grote orkest ruim 80 deelnemenden dit jaar veel vrou welijke leden. Vóór het orkest de immer doelbewuste leider Jan Brussen die er altijd weer in slaagt tijdens de intense studie te Bergen zijn ten bate van de Ned. Studenten Sanatorium en Universitair Asyl Fonds spelend orkest „allure'' mee te geven. Die studie levert steeds rijpe vrucht af! Ieder jaar nieuwe figuren! Voorwaar geen sinecure voor de di rigent daarmee tot zo goed resultaat te komen! Hij doet 't toch maar! Een op gewekt meegezongen ,Jo Vivat" als in zet. Dan grijpen we onmiddellijk naar wat ons telkenmale het meest interesseert: traditiegetrouw de in opdracht geschre ven Nederlandse noviteit, ditmaal van de eerst 25 jarige Otto Ketting, een Con certino met jazz-combo, als extra at tractie Hoewel zeker niet gemakkelijk, toch binnen de grenzen van een amateurs orkest geschreven. Met die extra-attrac tie kwam Ketting van wie véél .radi caler" compositiesb ekend zijn tege moet aan de smaak van deze tijd, zeker van de jongeren. Alhoewel dus niet naar t ons voorkomt uit innerlijke nood zaak geboren, is deze jazz-combo pia no, stringbas en drums wel organisch en logisch in het geheel opgenomen waarbij zelfs de gelegenheid tot „im proviseren" geboeden wordt. De benaming „origineel" kan men dit enerzijds weemoedig, anderzijds leven dig klinkende Concertino niet geven: daarvoor zijn voorbeelden als Strawins- ky en Ravel (Bolero) te eveident. Te langdradige en monotone passages wor den onderbroken door ritmisch-pittige, waarin opzwepend ook het slagwerk (rumbabal en rasp) zijn partij terdege meespeelt en associaties met de Zuid- Amerikaanse volksmuzieken sterk wor den opgeroepen. Een beroepsorkest zou dit alles, spe ciaal het motorische gedeelte, pétillan- ter en markanter uit de doeken gedaan hebben. Maar ook het N.S.O. kwam reeds met volle animo een hèèl eind sfeerscheppend in de goede richting, met de voortreffelijke pianist R. Kuyper als eerste klas stimulator. Verschillende so lotrekjes, zo van de concertmeesteres mej. Beek met fraaie streek, kregen het volle pond. Kennelijk enthousiast heeft men zich aan dit „in de tijd" staande, inslaande en intelligent gecomponeerde werkje ge wijd. Het succes was dienovereenkomstig, het gehoor betoonde zich buitengewoon ingenomen! Een andere kennismaking was die met de Symfonie in C van Joseph Martin Kraus (1756-1792). Deze verdween op 22- jarige leeftijd uit zijn Duitse geboorte plaats Miltenberg aan de Main naar Zweden, „avonturier" als hij was. In Stockholm bracht hij het al spoedig tot hofkapelmeester en „beroemd" compo nist in dienst van Koning Gustaaf III. Zijn gespeelde symfonie ontstond tij dens een van zijn buitenlandse reizen te Wenen, toen hij o.a. in contact kwam met Haydn, aan wiens leringen hij veel te danken heeft gehad. Legt men ech ter de compositie van Kraus naast die van een der talloze Haydn-symfonieën, dan wordt het niveauverschil wel uiter mate duidelijk. Niettemin, ter inleiding van een avond als deze, niet onaardig, maar zonder individualiteit. Het „tradi- Advertentle ii BLOUSES EN ROKKEN Exclusieve Damesconfectie BOTERMARKT 17 LEIDEN - TELEF. 32765 LEIDSE VERENIGING VAN POSTZEGELVERZAMELAARS Tijdens de jaarvergadering van de Leidse vereniging van Postzegelverzame laars klonken in de diverse jaarversla gen niets dan optimistische klanken. In de algemene terugblik van de voor zitter memoreerde de heer D. J. Mey boom het vierde lustrumjaar, de alge mene bondsvergadering in april hier ter stede en de grote tentoonstelling in ok tober jJ. Hij was zijn medebestuursle den dankbaar voor hun werk en de leden voor de uitstekende medewerking. De heer G. M. Minnema berichtte in zijn jaarverslag van de stijging van het ledental tot boven de 300; hij durfde zelfs als motto te geven „op naar de vierhonderd". Ook de bibliotheek onderging weer een behoorlijke uitbreiding. De afgetreden veilingmeester, de heer J Spijker, gaf een overzicht van de rondzenddienst en de veilingen. Men staat versteld over de bedragen, welke bij de rondzendingen circuleren. Bij 296 rondzendingen ging het over een cataloguswaarde van f 146.000, ter wijl er voor f 7700. werd verkocht. De tien veilingen met 485 kavels brachten f 1400. op. Het voltallig aftredende be stuur werd bij acclamatie herkozen De heer Meyboom dankte voor het betoonde vertrouwen. Tijdens de veiling toonde de heer A. Ouwehand zich een waardig opvolger van de heer Spijker. SUBSIDIE DR. P. J. WAARDENBURG Dezer dagen berichtten wij, dat ZWO een subsidie heeft verstrekt voor de uit gave van het standaardwerk over erfe lijkheid en oogheelkunde van dr. P. J. Waardenburg onder de titel „Genetics and ophtalmology". Men wees er ons op, dat ook de Ned. Federatie voor Anthro- pogenetica een subsidie voor deze uitga ve heeft verleend. tioneel"-wèlklinkende spreekt een har tig woord, zodat wij over deze met op hef geannonceerde „herontdekking" maar matig enthousiast konden zijn, al werd zij verzorgd, en punctueel tot klin ken gebracht. Als solist presenteerde zich de 28-ja rige Han Dercksen in Beethovens eerste pianoconcert. Technisch en qua gevoe ligheid was zijn interpretatie er een van hoge orde, bovendien stylistisch en met relief volkomen zuiver naar de eis. Het is intussen sterk te betreuren, dat de akoestiek in het Gebouw van K. en W.gelijk de ganse avond duidelijk bleek, slechts aan matige eisen voldoet. De klank blijft veelvuldig in de „wat ten" hangen. Ongetwijfeld zou dan ook het veelzijdig toucher van Dercksen in de Stadsgehoorzaal, gelijk trouwens al het gespeelde, veelb eter tot zijn recht gekomen zijn. Daar komt alles vèèl helderder en glanzender „door". Dercksen behoort tot onze meest be lovende jongeren: zijn warme muzika- litiet en briljante beheersing der Beet- hovenpartituut wettigen hoge verwach tingen voor de toekomst. Zijn succes was geweldig, met her haalde terugroepingen tot gevolg. Het orkest legde een te waarderen proeve van begeleidingskunst af, dank zij ook de constant toegewijde aandacht van Brussen, die allen behoedzaam door de struikelblokken heenvoerde. Tot besluit in Haydns 102e Sym fonie in bes gegaan, welke wij in ver band met de tijd niet meer konden horen. Ons Haydn-uitvoeringen uit vo rige jaren herinnerend, twijfelen wij er niet aan, of ook deze heeft tot grote voldoening aanleiding gegeven. Haydn bezat steeds de speciale voor liefde van het N.S.O. Dat zal ook nu wel het geval geweest zijn. Wederom zijn wij tot de verheugen de conclusie gekomen, dat een groot deel der huidige studerende jeugd, on danks alle afleiding die een sensationele tijd meebrengt, de rust en de concen tratie bezit, om zich met volledige ernst aan de muziekstudie te wijden, met re sultaten, die men voor dilettanten nau welijks voor mogelijk houdt. Dit ver heugende teken strekt allen, die zulk een eminente leerschool bij Brussen on dergaan, tot eer! Wij leven gelukkig toch niet in zulk een „kwade" tijd, als gemeenlijk wordt aangenomen H. Advertentie boschermt uw huid tegen winterse kou Meesterserie K. en O. In K. en O.'s Meesterserie was het Residentie Orkest weer aan de beurt en Van Otterloo begon ermee, om van Weber's Oberon-ouverture zijn eerste meesterstuk van orkestrale afwerking te maken: een vertelling gelijk in een logisch gespannen lijn, waarbij elk detail, leke arabeske een wonderschone aftekening verkreeg, naast een even preciese als raakbeeldende plaatsing in het uitgebalanceerde geheel. Dit geheel bleef een trouwe afspiegeling van alle partituurlijke aantekeningen en werd niettemin zo persoonlijk als maar denkbaar door de visie. De noten bleken alweer niet het belangrijkste, maar het daarin slopende klankbeeld. Een symfoni sche delicatesse! Daarna zette zich een Bulgaarse piano- leeuw aan de vleugel en Tsj aikofsky's eerste pianoconcert weerklonk, wie weet voor de honderdduizendste maai in een gehoorzaal. Yuri Boukof stond zijn man. netje en deed het heel stoer met een be paald volle groep op de toetsen. Tech nisch bekwaam étaleerde hij zijn noten beelden, duidelijk van profiel zonder daarbij evenwel positief helder te wor den, want een echt geraffineerd orkes treren van de toon in de dynamisch ex pansieve passages kwam niet tot stand. Dit passagewerk in het onderhavige con cert is bij tijd en wijle nogal hol en kleurgevoeligheid en klankverfijning moeten er het goede gezicht aan geven. Nu moet men ook weer niet in Boukof een gespierde ruwaard zien, hjj hamerde nergens en naast dode plekken vond men er die weldadige lyrisch voortkab belden. Maar Boukof is ons een beetje puzzel gebleven. Misschien moeten we het niet helemaal in hem zoeken maar ook in de Steinway op het podium, die mogelijk voor dergelijke stevige handen een te lichte speelaard had, waardoor Boukof niet de sferische aanpassing aan het orkest kon vinden. Wanneer een pianist in zo'n geval niet noot voor noot kan boeien, hiaten brengt in de luisterspanning, dan krijgt men des te meer aandacht voor de or kestpartij. En daar zitten toch eigenlijk de muzikaal sterkere waarden van dit populaire pianoconcert, het voor ieder een openliggende werk van een fameus thematicus lyricus en instrumentator. Wat deze hier behoefde, dat heeft Van Otterloo hem allemaal in de volle mate gegeven. Na de pauze regeerde Prokofje f. Eerst in „Peter en de Wolf'; een symfonische vertelling om kinderen een aantal in strumenten in een orkeststuk te leren herkennen Peter een jongen die ner gens bang voor is opa, jagers, wolf, vogel, eend en kat zijn de personages, onderscheidenlijk vertegenwoordigd door strijkers, fagot, pauken, hoorns, fluit, hobo en klarinet. Die hebben allemaal hun motivisohe ontmoetingen naar de gang van het verhaal met bijbehorende compositorische ontwikkelingen. En men voelt zich meegevoerd naar een auditie in een compositie-klas, waar een decla mator-explicateur (te weten Manus Wil. lemse, die iets voortreffelijks verrichtte) navertelt wat eens Prokofjef zich zelf voorvertelde. Prokofjef ensceneert hartverkwik- kend-koddig, een Saint-Saëns waardig, o.a. een processie van de totale menage rie naar de Zoo. Oer-russisch is de me dedeling van de verteller dat, als je goed luistert, je de eend hoort kwaken in de buik van de wolf: het mlraculeuse als pointe! De uitbeelding van dat alles door Van Otterloo's garde viel niet te verbeteren... Tenslotte zijn op deze traktatie nog vier fragmenten gevolgd uit Prokofjef's opera „De liefde voor de drie sinaasap pelen", waaruit de mars al een grote mate van populariteit heeft verworven. „Peter" en deze suite schreef Prokofjef zo simpel-natuurlijk, dat men bijna denken wil dat muziek vervaardigen 'n kunst is, waar geen kunst aan is! Het genie... K. en O. had een „enige", onbetaal bare uitvoering, daadwerkelijk met een meester-orkest en een grandioze Van Otterloo. V. J. Sjoerds benoemd tot directeur GAB Met ingang van 1 maart is benoemd tot directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Leiden, de heer J. Sjoerds, secretaris bij het districtsbu reau voor de arbeidsvoorziening in Gel derland. De heer Sjoerds wordt de op volger van de heer H. Hazenhoff. Hij werd in Groningen geboren op 1 november 1916. Na de HBS te hebben doorlopen, vervulde hij diverse functies in het bedrijfsleven. In augustus 1939 trad hij in rijksdienst. Aanvankelijk werkte hij bij de toenmalige Nederlandse Arbeidsbeurs in Oberhausen (Duits land». Tijdens de oorlog was hij belast met administratieve taken bij het bureau van de Rijksconsulent voor Sociale Za ken in Arnhem. Na de oorlog bekleed de hij functies bij het Gewestelijk Ar beidsbureau in Arnhem. Na een reorganisatie van het Rijks arbeidsbureau werd de heer Sjoerds in juli 1953 benoemd tot secretaris van het districtsbureau voor de Arbeidsvoor ziening in Gelderland. Zijn werkzaam heden lagen vooral op sociaal-econo misch terrein. De heer Sjoerds is tevens docent van de Stichting voor Opleiding tot sociale Arbeid in Haarlem. Skelterclub „West" In het kader van de propaganda-actie, welke het bestuur van de sinds kort opgerichte Skelterclub „West" voert, werd gisteravond in „De Kleine Burcht" een technische avond gehouden. De voorzitter, de heer P. Brandt, sprak er zijn voldoening over uit, dat de belang stelling voor deze skelterclub steeds gro ter wordt. Het Leidse Bedrijfsleven toont reeds grote interesse voor de komende collectieve skelterbouw, waaraan bin nenkort onder leiding van de technische commissie wordt begonnen. Het ontwerp hiervoor is door het commissie-lid, de heer G. S. Baljet, tot in de kleinste de tails voor S.C.„West" uitgewerkt. Bin nen afzienbare tijd beschikt de club dan ook over een drietal zelfgebouwde skelters. Hierna ontvouwde de voorzit ter nog enkele plannen, welke op zeer korte termijn hunb eslag zullen krijgen. Zo zullen o.m. bij S.C.„West" enkele in ternationaal gevoerde termen worden ingevoerd en zal binnenkort de naams- aanduiding „Stichting Kartingclub West" een feit zijn. Aan de hand van instructie-materiaal, o.m. enige moto- ren-in-doorsnee, hield de heer P. W. G. Brussee. een interessante en leerzame beschouwing over de twee-tact motor, welke bij de karting-bouw wordt toege past. „Leiden" over radio op verjaardag van Prinses Beatrix In het nationaal programma op de avond van 31 januari, de verjaardag van HKH Prinses Beatrix, zullen wor den uitgezonden een gelukwens van de rector magnificus der Leidse Universi teit .prof. mr. J. V. Rijpperda Wierd- sma aan de hoge studente, felicitaties van buitenlandse universiteiten, stu dentenliederen en van 9.3010.30 uur een klankbeeld over de Leidse Univer siteit van 15751975. Dit klankbeeld is samengesteld door de heer B. A. van Mourik .schrijver van ..Universitas Lei- densis" en de heer J. Reinboud. Mede werking werd daaraan verleend o.a. door studenten, het Leids Amateur To neelgezelschap. de organist van de Pie terskerk, de heer A Blankenstein en toneelspelers uit Hilversum. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand ex. semiotische taal- en letterkunde de heer K. R. Veenhof (Kampen); doc-t.ex. Neder lands recht de heer J van Dooyeweert (Rijswijk); doct.ex. biologie de heer A. C. Posthumus te Leiden (cum laude). Koning Leopold van België en zijn gemalin, Prinses Liliane, ver toefden gisteren korte tijd op Schiphol op doorreis naar het Verre Oosten. Het echtpaar verlaat het vliegtuig om zich naar de ont vangstzaal te begeven. een toestel zonder kwaaltjes! 'n Goede diagnose, dokter! Technisch is zo'n ARISTONA kerngezondvandaar dat scherpe beeld cn dat zuivere geluid. Iedereen zouden wij zo'n perfect toestel willen voor* schrijven, want iedereen ziet meer in 'n ARISTONA. IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH! radio televisie - grammofoons Onder zijn leiding kwam Vereniging tot hloei Prof. dr. K. A. H. Hidding, sinds 1957 voorzitter van de Vereniging van Vrijzin nige Hervormden Leiden/Oegstgeest, vervulde gisteravond in de „Over 't Hoff" gehouden jaarvergadering voor het laatst deze functie. Prof. dr. Hidding had de wens te kennen gegeven af te willen treden, daar een grotere concentratie van zijn wetenschappelijke arbeid aan de Universiteit, een voortzetting van het voor zitterschap in de weg zou staan. In zijn plaats werd gekozen ir. J. Siderius alhier. Ook de penningmeester, de heer B. M. P. Kornet, en het bestuurslid me vrouw H. Reitsma-Klein Wassink, zagen zich respectievelijk door drukke werk zaamheden en andere verplichtingen ge noodzaakt af te treden. Tot eerste pen ningmeester werd gekozen ir. F. G. ter Mors te Oegstgeest. In de vacature me vrouw Reitsma werd verkozen verklaard degene, die het voorzitterschap van de Sociale Commissie van de vereniging zal gaan vervullen. Ook de voorzitster van deze. mevrouw Kruisheer-Van Niftrik, had namelijk ontheffing uit haar func tie verzocht. Gedurende zeven jaren heeft zij haar taak in de commissie met veel toewijding vervuld. Dr. J. Springer werd gekozen in de plaats van de heer L. P H. Haaksma. die wegens het be ëindigen van de zittingsperiode niet her kiesbaar was. De heer W. de Gast, die als secretaris werd herkozen, merkte op. dat de be langen van de vereniging bij prof. Hid ding in goede handen waren, evenals die van de vrijzinnigheid in het algemeen dit steeds bij hem zijn. Spreker dankte prof. Hidding namens de leden voor de vele tijd, welke hij had gegeven om te helpen de Vereniging tot bloei te bren gen. Onder leiding van prof. Hidding is de kerkbouwactie ingezet. De heer De Gast overhandigde prof. Hidding een grammofoonplaat als aandenken aan zijn voorzitterschap. Ds. W. J. H. Hubeek, zich aansluitend by de woorden van de secretaris, deed uitkomen, dat hij steeds op uitstekende wijze met prof. Hidding had kunnen samenwerken, ondanks het verschil in geestelijk patroon. Het afgesloten jaar toont een duide lijke vooruitgang en daar deze onder leiding van prof. Hidding is verkregen, vormt dit resultaat een goede afsluiting van zijn ambtsperiode, aldus ds. Hubeek. Moeilijke situatie In zijn openingswoord had prof. Hid ding de situatie in het vrijzinnig pro testantisme zowel als in het gehele pro- Herdenking prof. v. Eysinga door jur. faculteit De faculteit der rechtsgeleerdheid van de Leidse Universiteit zal prof. jhr. mr. W J. M. vam Eysinga herdenken in een voor ieder toegankelijke bijeen komst. welke zal worden gehouden in het Juridisch Studiecentrum „Graven steen" op donderdaig 2 februari a.s .des namiddags te 3.15 uur. Het woord zal worden gevoerd door prof. mr. F \I. baron van Asbeck en prof. mr. jhr. H. F .van Panhuys. GASBRANDER ONTPLOFTE In een perceel aan de Oosterkerk straat kreeg een 18-jarige opperman tij dens het verhitten van een stoompypje met een lasbrander ernstige verwondin gen aan het gezicht. In de buis ont- stondn amelijk een ontploffing, doordat er zich vermoedelijk reeds een hoeveel heid ecetyleengas, waarmee de brander werd gevoed, in bevond. Toen de bran der werd aangestoken ontplofte dit gas. Een stukje ijzer sprong met kracht te- ?enh etg ezichtv an de opperman. De EHD vervoerde het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis. testantisme, als moeilijk geschetst. Men zoekt naar nieuwe inhouden en beleving, naar een kracht, die allen draagt en waaromheen ieder zich kan scharen en die de invloeden, welke naar de onder gang drijven, moet stuiten. Al is er on derling veel meningsverschil, toch is er wel begrip, dat we een nieuwe richting uit moeten. Het is moedgevend, dat zo- velen tonen hiervoor te willen staan. Achter de zakelijke besprekingen moet het besef aanwezig zijn, dat wij strij den voor de hoogste waarden en voor een ondogmatische beleving van het christelijk geloof, zoals wij dat zien en reeds meer dan zestig jaar voorstaan, aldus spreker. In het uitvoerige jaarverslag herdacht de secretaris koster Daniël Galjaard, die vele jaren zijn krachten aan de Vereni ging heeft gegeven. Prof. Hidding gaf by enkele punten van het jaarverslag een nadere toelich ting. Om. betreurde deze, dat er van de zijde van de Hervormde Kerk niet meer begrip is voor 't verlangen van ge loofsgemeenschap der Vrijzinnige Her vormden naar een eigen kerkgebouw. f. 93.000 voor kerkbouw Ds. Hubeek merkte op. dat dank zij de eigen kerkbouwactie. de Vereniging meer leven gaat vertonen. Het groeiend besef van eigenwaarde blijkt stimulerend te werken. Het totaal toegezegde bedrag voor de kerkbouw bedraagt thans f 93.000—, al dus het jaarverslag. Officiële puhlikaties VORSTVRUE PLAATS VOOR HUIS VUILEMMERS. De ingezetenen wordt dringend aange raden onmiddellijk by het Intreden van vorst de hulsvuilemmers een vorstvrye plaats te geven, opdat behooriyke lediging door het personeel van de Reinigings dienst kan plaats hebben. De directeur Gem. Relnlglngs- en Ontsmettlng8dlenst. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Geert Jan, zn. van W. G. B Huysmana en A. N. Glynn; Antonlus Wilhelmus, zn. van W. van Steenbergen en H. G van Benten; Stanley Gerrlt Pleter. zn van G. Wortman en L. R. Linger; Helena Nl- collne, dr. van J. J van der Steen en S. H. Blansjaar. GETROUWD A. Duindam en D. J. L. Platteel; J N. M. van Dijk en A. H. G Kamerling J C. Ravesloot en K. H. Bierllng; W. H de la Rle en P. C. Kalse; P. A. A. Fasel en D. H. Bon; W. Haneveld en C. M. Reus; J J M. Berbee en C. J. de Bruin; J C. Seller en G. van Houten; J. A. de Croon en J. G. Llna; J. A. van Vliet en H E. van der Mey-, W. Kokkedee en J. Ver hoogt. OVERLEDEN M. Zwaan. 69 Jaar, echtgen. van H. Oosterom; N den Hoed. 83 Jaar, man; A. Rietkerk. 59 Jaar. echtgen. van T. Ryns- burger; J. Korsulze. 61 Jaar. man; M. C. Göken, 62 Jaar, vrouw.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3