TWEE RODE KOM BONDSREPUBLIEK OPGEROLD DOOI Angola is gereed voor de komst van ,iSanta Maria*' EEMCO WEERBERICHT Oostduitse propaganda-oentrale en een Poolse spionagering Zal Portugees fregat het schip morgenochtend reeds ontmoeten? HAMMARSKJOLD BEZORGD OVER VOORTBESTAAN VAN VN-STRIJDMACHT IN KONGO Nieuw kabinet in El Salvador (Slid Qlu leiiivs Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 27 JANUARI 1961 No. 30265 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A. E. vao Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Bonn) Op het moment dat er in Bonn ernstig gesproken wordt over een vriendelijker diplomatieke houding tegenover communistisch Polen, rolde de Westduitse contra-spionagedienst, het Bureau tot Bescherming van de Grondwet, in en rond Frankfort dinsdag en donderdag een complete spionagering op, die werkzaam was voor de Poolse inlichtin gendienst. Acht personen konden daarbij worden gearresteerd zoals de Westduitse advocaat-generaal Güde gistermiddag in Karlsruhe mee deelde. Groot succes van Westduitse contra-spionage Daarmee was de Westduitse contra-spionage nog niet aan het einde van haar Latijn. Zij is er namelijk ook in geslaagd om een propaganda-centrale van het Oost duitse communistische vakverbond, de F.D.G.B., in Hamburg te ont dekken. De F.D.G.P. had deze centrale „bemand" met twee spe cialisten en vele manuscripten wel ke in vier drukkerijen in Noord- en West-Duitsland moesten worden gedrukt. Bij het oprollen van deze propagan da-centrale zijn in totaal zestien per sonen gearresteerd. Daarnaast konden tienduizenden pamfletten, het materi aal van de vier drukkerijen, enkele auto's waarmee de pamfletten moesten worden verspreid, en een geldsom in beslag worden genomen. In Karlsruhe sprak Güde gistermid dag van een der grootste successen van de laatste jaren van het Westduitse Bureau tot Bescherming van de Grond wet. „Gevaarlijk vacuum" Premier Macmillan heeft gisteren in het Britse Lagerhuis verklaard, dat een neutraal Duitsland „een gevaarlijk va cuum in Midden-Europa zou kunnen vormen". Macmillan beantwoordde vragen van de Labourafgevaardigde Emrys Hughes, die had opgemerkt, dat de neutraliteit van Oostenrijk goed was en dat „de spanning zou verminderen en ontwape ning en wereldvrede mogelijk zouden worden" wanneer ook Duitsland zou worden geneutraliseerd. De premier ver klaarde dat Duitsland „in kracht, macht en bevolking" niet is te vergelijken met Oostenrijk". Belangrijke wijzigingen in de lucht drukverdeling zullen tot gevolg heb ben, dat in ons land de dooi zal in vallen. Het Scandinavische hoge- drukgebied is namelijk tamelijk snel in zuidoostelijke richting naar West- Rusland weggetrokken, terwijl actie ve Oceaandepressies zich geleidelijk verder in oostelijke richting over de Britse eilanden uitbreiden. In de af gelopen nacht kwam tijdens het passeren van een rug van hoge luchtdruk in ons land hier en daar nog strenge vorst voor. De laagste temperatuur werd jemeld uit Zuid- Limburg, maar reeds in de ochtend begon de vorst af te nemen bij toe nemende zuidelijke winden, welke het warmte front van de Oceaande pressies voorafgaan. Boven de Britse eilanden bevindt zich een uitgestrekt neerslaggebied, dat zich in de nacht van het westen uit over ons land zal uitbreiden. De neerslag zal waarschijnlijk als sneeuw beginnen, maar daarna overgaan in regen, waarbij de tem peraturen mogelijk nog niet tot bo ven het vriespunt zijn gestegen. Na het passeren van het front mag ech ter toenemende dooi worden ver wacht. INVALLENDE DOOI De Bilt verwacht van heden- lot morgenavond: Overwegend zwaar be wolkt met tijdelijk sneeuw of ijzel ge volgd door regen en invallende dooi. Matige tot krachtige, langs de kust tij delijk stormachtige, wind tussen zuid en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur) 28 JANUARI Zon op: 8.27 uur; onder: 17.30 uur; Maan op: 14.43 uur; onder: 5.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.17 en 13.39 uur, laagwater te 9.12 en 21.38 uur. Dit nummers bestaat alt 18 pagina's Gemakkelijk toegang Men vergelijkt deze dubbele slag van de Westduitse contraspionage met acties als de arrestatie van de Bondsdagaf gevaardigde Frenzel, die werkte voor de Tsjechische spionagdienst, en met het oprollen van een grote communis tische centrale in 1959. Men conclu deert er opnieuw uit welk een gemak kelijk terrein de Bondsrepubliek vormt voor alle mogelijke communistische spio- nageacties. En wel voornamelijk omdat de Oostduitsers zeer gemakkelijk de Bondsrepubliek kunnen betreden en om dat er in West-Duitsland nog altijd tallozen rondlopen die gemakkelijk door de knieën plegen te gaan voor de druk van communistische agigatoren, die of met geld of met dreigementen tegen in Oost-Duitsland levende familieleden van Westduitsers, te werk plegen te gaan. Daarnaast staat de ondermijnende actie die de Oostduitse vakbond, de F.D.G.B., al jarenlang bedrijft. De P.D.G.B. steekt vrij veel geld in deze propaganda, laat ook de manuscripten daarvoor in Oost-Duitsland schrijven en stuurt speciaal opgeleide personen naar West-Duitsland. Zij bedient zich ook van vele in de Bondsrepubliek le vende vroegere bestursleden en plaat selijke bestuurders van de K.P.D., de vroegere, thans in de Bondsrepubliek verboden communistische partij. Aan de jacht op de „Santa Maria" wordt thans deelgenomen door drie schepen van de Portugese Marine. Het Portugese fregat Pedro Escobar zal het door rebellen overgenomen passagiersschip vermoe delijk morgenochtend bij zonsopgang ontmoeten. De Santa Maria be vond zich gistermiddag halverwege tussen Puerto Rico en Afrika.. Twee Amerikaanse torpedobootjagers zouden gelijktijdig met het Portugese fregat bij de Santa Maria aankomen. Behalve deze twee Amerikaanse schepen nemen nog twee andere torpedobootjagers, twee tankboten, een atoomonderzeeër, een landingsvaartuig en achttien vliegtuigen deel aan het schaduwen, zonder evenwel opdracht tot en tering te hebben. De Amerikaanse Marine heeft de opstandelingen leider aan boord van de Santa Maria, kapitein Galvao. gevraagd zijn plannen bekend te maken om de 560 passagiers te ontschepen. De Amerikanen zijn bereid schikkingen te treffen. Passagiers aan boord maken het goed Intussen heeft Angola, het Portugese gebied in West-Afrika, dat het doel schijnt te zijn van de nieuwe bevelvoe ring op de Santa Maria, zich voorbe reid op een invasie van kapitein Galvao. Soldaten, schepen en vliegtuigen wach ten de komst van het schip af, hetgeen overigens niet betekent, aldus gouver neur Da Silva Tavares, dat er beslist geschoten zal worden. „Wij wachten op instructies uit Lissabon". Vijf Ameri kaanse passagiers op de Santa Maria hebben in een boodschap aan het Co lumbia Broadcasting System medege deeld, dat alles wel aan- boord is. Voedsel en drinkwater zijn evenwel gerantsoe neerd, maar worden in voldoende hoe veelheden uitgereikt. De behandeling van de passagiers is, gezien de omstan digheden, bevredigend. Ook de medische verzorging is voldoende. Kapitein Galvao heeft aan het Britse persbureau Reuter in antwoord op een verzoek om inlichtingen over zyn be doelingen medegedeeld: „Onze patriotti sche plannen beogen ons in slavernij verkerend land te bevrijden. Wij eisen de erkenning door het buitenland van ons revolutionair optreden, alsmede fa ciliteiten voor het ontschepen van de passagiers in een neutrale haven zonder verlies van het schip, dat als eerste deel van ons bevrijde grondgebied wordt be schouwd". Volgens het Spaanse monarchistische blad „ABC" is het allerminst ondenk baar, dat premier Fidel Castro van Cu ba de piraten heeft geholpen. Zonder Op Schiphol arriveerden gisteren onze oud-stadgenoot mr. W. van der Heyden en mr. R. Nye, beiden werkzaam bij Philips, die vorige week het vliegtuigongeluk met een DC-8 in New York, hebben over leefd. De overlevenden tijdens het vertellen over hun ervaringen. Churchill weer in het Lagerhuis (Van onze Londense correspondent) Sir Winston Churchill, die de afge lopen weken ter verdere genezing van de bij een val opgelopen rugblessure op zyn landgoed Chartwell in Kent heeft doorgebracht, en woensdag naar zijn Londense woning terugkeerde ver scheen gisteren weer als van ouds in het Lagerhuis. Hij kwam binnen toen MacMillan bezig was vragen te beant woorden. Er ging een gejuich op toen Churchills forse gebogen gestalte zicht baar werd. Toen hij zijn woning ver liet, wandelde hij zonder hulp van de voordeur naar zijn auto. Amerikaans vliegtuig vermist na explosie Een Amerikaans militair vliegtuig met 28 personen aan boord is op weg van de Azoren naar de basis Argentia, New foundland, vermist. Gisterochtend vroeg toen het toestel nog voor acht uur brandstof aan boord had, bevond het zich op ca. 700 km. ten zuidoosten van Argentia. Kort voordat het toestel op Argentia zou aankomen werd een luide explosie gehoord. Nasporingen hebben tot nu toe geen resultaat gehad. De piloot van de C-118 had in zijn laatste radiobericht melding gemaakt van technische moeilijkheden met zijn navigatieinstrumenten. In aanwezigheid van Koningin Juliana is gisteren in de Nicolai- kerk te Utrecht het 500-jarig be staan van de Willem Arntz-Stich- ting herdacht. Gadegeslagen door gasten in kostuums van de oprich- tingstijd, bood de achtjarige leske Loois de Koningin bij het betreden van de kerk bloemen aan. communist te zijn, aldus „ABC", spant Castro zich in om het aanzien en de materiële positie van de Westelijke machten te ondermijnen. Het Spaanse r.-k. blad „Ya" bericht, dat in Havanna een commissie, bestaande uit aanhan gers van Fidel Castro en Spaanse repu blikeinen de clandestiene acties in Spanje en Portugal coördineert. Santiago Carrillo, een in Moskou verblijvende Spaanse communist, zou in de lente een algemene staking in Spanje willen orga niseren. Het Portugese blad „A Voz' schrijft o.m.: „Er kleeft bloed aan de handen van Humberto Delgado. (De man op de achtergrond van de actie tegen de Santa Maria en voormalig op positie kandidaat in Portugal). Wij constateren dit zonder haat, zon der wrok. Wij schrijven het met diepe walging en grote droefheid. Ziedaar waartoe hartstocht en spijt mensen kunnen brengen die niet door een ideaal worden verlicht, docht wor den overheerst en geleid door ambitie of het verlangen naar wraak. De regeringsgezinde „Diario de Nori- cias" beschouwt de actie van kapitein Galvao als een onderdeel van pogingen om de Westelijke landen te ondermijnen. Het blad wijst op het deelnemen eraan door de Spaanse opruier Fernando Quei- roga, die tijdens de burgeroorlog de schuilnaam „generaal Bayo" voerde en van recente bezoeken aan Cuba, Tanger en Genève gebruik heeft gemaakt om gelden in te zamelen voor een gemeen schappelijke opstand in Spanje en Por tugal. Onderhoud Schürmann- Haminarskjöld De permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de VN, mr. C. W. A. Sehürmann heeft gisteren te New York met de secretaris-generaal van de VN Hamtnarskjöld, gesproken over naar aangenomen wordt de ontwikkelingen ten aanzien van Ned. Nieuw-Guinea. Een officiële verklaring over deze ont moeting is niet uitgegeven. Dato Nika Achmed Kamil van de Ma. leise Federatie had eerder met Ham- marskjöld over deze kwestie gesproken. Zij zouden toen hebben gesproken over plannen van de minister-president van de Maleise Federatie. Toenkoe Abdoel Rahman, tot vermindering van de Ne derlands - Indonesische spanning over Ned. Nieuw-Guinea. Het vraagstuk-Nieuw-Guinea is ver scheidene malen in de Algemene Verga dering in behandeling geweest. Van In donesische zijde is vernomen dat de re gering te Djakarta niet van plan is deze kwestie ter sprake te brengen op de zit ting van de Algemene Vergadering die op 7 maart begint. Overval in Londen: bewaker gedood De Britse politie maakt jacht op vijf bandieten, die gisteren in Londen een dubbeldekker voor vrachtvervoer aan hielden, de twee bewakers bewusteloos sloegen en er vandoor gingen met ruim 90.000 gulden. Dit geld was loon dat morgen uitbetaald zou worden. Een van de bewakers, die zwaar gewond was, is inmiddels overleden. In het Lagerhuis is gisteren gespro ken over het grote aantal moorden dat de laatste tyd in Engeland is gepleegd. Volgens de conservatieve afgevaardig de Osborne bedraagt dit aantal sinds 1 december j 1. 51. Volgens hem wint de mening veld, dat alle toerekenings vatbare moordenaars de doodstraf moe ten krijgen. De minister van Binnenlandse Zaken, Butler, zei dat er volgens de politie in 1960 152 moorden zijn gepleegd, te gen 141 in 1959 en 126 in 1958. HiJ deelde mee, dat hij deskundigen had opgedragen, de jongste reeks moor 'en te analyseren om te zien, of er nit ve maatregelen nodig zyn. Een groep conservatieve afgevaardig den diende een motie 'n. waarin wordt gevraagd, de doodstraf uit te breiden tot seksuele moorden. Secretaris-generaal Hammarskjöld van de V.N. heeft gisteren ver klaard. dat het besluit van Marokko, de V.A.R. en Indonesië om hun troepen terug te trekken uit Kongo zo ernstig is. dat de aandacht vai^ de Veiligheidsraad erop gevestigd dient te worden. Hij zegt dit in een nieuw rapport aan de Veiligheidsraad, waarin hij het onder meer heeft over de gevolgen die dit besluit voor het voortbestaan van de V.N.- strijdmacht in Kongo kan hebben. „Zo spoedig mogelijk" zullen 1.150 Indonesiërs teruggetrokken worden, Marokko zal 3.240 man repatriëren en de V.A.R. heeft bekendgemaakt, dat zij tegen 1 februari haar contingent van 510 man zal terugtrekken, aldus Hammarskjöld. By dit verslag was de tekst gevoegd van de boodschap die hy woensdag aan de regeringen van Indonesië, Marokko en de V.A.R. heeft gestuurd. Hierin zegt hij het besluit van deze regeringen om hun troepen uit Kongo terug te trekken „diep te betreuren". VN helpen mee bij evacuatie De Verenigde Naties hebben gisteren bekendgemaakt, dat zU zullen meehel pen by de evacuatie van alle Fransen en Belgen, die Oostprovincie en Kivoe willen verlaten. Deze provincies worden thans beheerst door Loemoemba-troe- pen. De woordvoerder van de VN zei, dat de Franse regering haar burgers had gelast de twee provincies te verlaten. De Belgische regering had de Belgen in de provincies „aangeraden" te vertrekken. Ook de Nederlandse regering heeft dit haar ongeveer honderd onderdanen daar geadviseerd. Volgens de woordvoerder zyn er onge veer 2.000 Europeanen in Oostprovincie en 700 in Kivoe, merendeels Belgen en een vrij groot aantal Fransen. Naar verluidt is de voorgenomen eva cuatie niet het gevolg van een snel slechter worden van de toestand in de provincies maar van de vrees voor mas sale vergeldingsmaatregelen tegen Euro peanen, in het bijzonder tegen Belgen, als Loemoemba niet spoedig wordt vrij gelaten. Volgens een woordvoerder van het State Departement is in Kongo een aantal Amerikanen mishandeld door naar men aanneemt aanhangers van Loemoemba. In Goma werden dertig Amerikanen onder wie zeven missiona rissen en zeven kinderen vastgehouden. Aan de VN was om bescherming ge vraagd. Gift van Koningin Juliana Naar de Rijksvoorlichtingsdienst me dedeelt heeft Koningin Juliana een gift beschikbaar gesteld ten bate van de ac- die van het Nederlands Rode Kruis tot leniging van de hongersnood in Kongo. Vertrouw de levering van een RADIO of TELEVISIETOESTEL toe aan een firma met: Ervaring Vlotte service Ruime sortering Aan deze eisen voldoet Het adres voor PHILIPS RADIO <S TELEVISIE NIEUWE RUN 30—32 TELEFOON 24244* Gisterochtend is te San Carlos het nieuwe kabinet van El Salvador beën- digd. Het regeringsdirectoraat heeft mee gedeeld dat verscheidene communisti sche agitators zyn aangehouden „ten einde de ondermijnende activiteit te voorkomen van mensen, die door het buitenland worden beaald". Tijdens de beëdiging hebben zich op straat enkele ongeregeldheden voorge daan. Het directoraat zegt geen verbindin gen met enige politieke partij te heb ben. De leden zullen zich niet kandi daat stellen bij de komende verkiezin gen. Zij streven slechts naar herstel van het vertrouwen van het volk in de overheid. Volgens het nieuwe regeringsdirecto raat helde de vorige regering over naar het communisme. Twee leden van de vorige junta en oud-president Osorio zyn gisteren het land uitgezet. t Uit Het Leidsch Dagblad van 29 Januari 1861: De Middelburg sche Cou rant schrijft opnieuw, dat de Minister van Oorlog wel voorals nog zijn ontslag niet heeft inge diend, maar het toch zeker is, dat de onderlinge verhouding der leden van het kabinet van dien aard is, dat van een lang bijeenblijven niet te denken valt. De Mémorial de la Loire wil uit een goede bron weten, dat de geheele Fransche armee wettigt gewapend zal worden met revol vers met zes loopen. De infante rie zou dat geduchte wapen met een ijzeren hark aan den gordel dragen, terwijl z\j bij de kaval- lerie in de rechter holsters zou- den worden gestoken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1